ftfö. 180 Woensdag 29 Juni 170' Jaargang BINNENLAND. DE OVEREENKOMST MET „DE SCHELDE". Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp houdende goedkeuring van een overeen komst met de N.V. Koninklijke Mij. „De Schelde" te Vlissingen gesloten be treffende het verschaffen aan do werf dier maatschappij van een ruimen uit gang naar zee en de ontbinding van de overeenkomst van April 1913 werd alge meen ernstig betreurd, dat dit wetsont werp op een zóó Iaat tijdstip is inge diend. Verschillende leden drongen er op aan dat het rapport d d. 6 Aug. 1926 van de commissie van 1920, naar hetwelk de re geering in haar toelichting verwijst, als nog znï worden gepubliceerd. Daardoor zou niet alleen de verdere behandeling van het wetsontwerp worden vergemak kelijkt, doch tevens in het openbaar meer licht kunnen worden verspreid omtrent de gronden waarop de belangrijke finan- cieele transactie in de overeenkomst ver vat, berust Konden enkele leden niet inzien het belang dat de Staat bij het voortbestaan van „De Schelde" heeft, vele andere lo den waren daarentegen van mceining, dat het behoud van een groot fabrieks- bedrijf met ongeveer 2000 werklieden een algemeen belang vertegenwoordigt. Hier voor is de bouw van een nieuwe slui's een noodzakelije voorwaarde, omdat zon der een grooler uitgang naar zee del werf niet in staat is, passagiersbooten! te bouwen van de thans vereischte af metingen. Verscheidene leden vroegen of er geen aanleiding zou bestaan om van „De Schelde" in de te maken kosten een bij drage te vorderen, en of de billijkheid niet mede brengt, dat aan den Staat ook een deel der winsten ten goede zal ko men. Andere leden meenden d|e voorgestelde regeling niet op zichzelf te moeten be schouwen, doch in verband met die, wel ke in 1913 werd aangegaan en door den Staat zeer nadeelige voorwaarden be vatte Al moge de voorgestelde overeen komst dan ook onvoordeelig zijn, zij wa ren bereid, tot de totstandkoming daar van mede ie werken omdat daard'oor die van 1913 zou vervallen. Benige leden waren van gevoelen, dal de termijn, waarbinnen „De Schelde" de door den Slaat geleende, of gegarandeer de bedragen heeft af te lossen, te lang is DE RESULTATEN DER SPOORWEGEN OVER 192G. Enkele feiten en cijfers uit het verslag der Ned. Spoorwegen over 1926; Tengevolge van de kolenstaking in En geland is de opbrengst van het kolen- vervoer uit Nederlandsche mijnen ge stegen met 2.7 millioen gulden voor de .uit Duitschlaud en met 3 millioen voor die uit Limburg, samen 5.7 millioen meer dan in '25. In totaal is echter de opbrengst slechts gestegen van 162 millioen in '25 tot 163 millioen in '26. Er is n.j. een aanzienlijke daling geweest in de opbrengst zoowel van het reizigers-vervoer als van het goe derenvervoer, voor het eerste half jaar door minder gebruik, in het tweede half jaar ook door de tariefsverlaging. De op brengst van het reizigersvervoer bleef dan ook 2.9 millioen achter bij1 het vorig jaar. De exploitatie-kosten daalden met 1.6 millioen, tengevolge van verdere vermin dering van personeel, lagere prijs der brandstoffen, en minder gebruik en la gere prijzen van de materialen. De loonsuitgaven daalden van 87 mil lioen op 85 millioen, voor een personeel dat van -10.516 daalde op 39.100 per sonen. Het totaal der exploitatiekosten was 119 millioen, tegen 121 millioen in '25. Ondanks het koude weer was er gisteravond vrij veel publiek voor de muziekuitvoering op het Molenwater al hier. Als steeds was voor een zeer mooi programma gezorga, dal uitstekend werd uitgevoerd, en dan ook veel succes had. Moge het weer nu ook eens medewerken voor de uitvoering in de Abdij, die thans bepaald is op a.s. Zondag van 89 u. s morgens. De eerste goedkoope trein van af de stations aan de lijn Vlissingen—Roo» sendaal naar Rotterdam en den Haag rijdt dit jaar op Donderdag 7 Juli. Vanaf morgen zullen voor dezen trein aan dc stations kaarten verkrijgbaar zijn. Voor nadere bijzonderheden leze men de ad vertenties, de aanplakbiljetten en de kosteloos verkrijgbare •troobiljetten Uit Vlissingen. Naar de ,.Jf»genieur" meldt is ir. J. J. Grobben, voorheen werkzaam bij de Kon. Mij. ,.De Schelde" te V l i s- s.ingen met 1 Juli benoemd tot inge nieur bij de Ned. Scheepsbouw-Maat- schappij te Amsterdafti. Bij de politie te Vlissingen ,Ls aangifte gedaan door een heer, dat hij met een chauffeur had afgesproken, dal deze hem voor 1125 plus de fooi naar Rotterdam zou brengen; doch dat de chauffeur naar de garage is terugge keerd, en niet aan zijn op zich genomen plicht heeft voldaan. Ui4 WaleheriB. Dinsdagavond vergaderde de raad van O. en W. Souburg. Als lid der commissie van toezicht op het Lager on derwijs werden uit de voordrachtJ. Jon- gepier en F. Baljeu, gekozen met 5 stemmen de heer Jongepier; de heer Bal jeu had 4 stemmen; 1 blanco en 1 van onwaarde. Alle geloofsbrieven der nieuwe raads leden werden in orde bevonden behalve die van den heer A. J. Arendlso. De com missie meent, dat deze niet mag toege laten worden, daar hij een zwager :s van den heer de Visser en de jongste van beiden. De heer Jobse vraagt of er een arrest van den Hoogen Raad ot een Kon. Be sluit bekend is, waarop men zich kan be roepen De heer de Priester weent, dal de Raad het advies van de commissie kan aanvaarden. Het advies van de Commissie tot toe lating van alle leden, behalve den heer A. J. Arendse, wordt met 8 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen de heeren Job- se, Marijs en Arendse. Vervolgens wordt eeu reglement van orde voor de vergaderingen van B. en W. m. a. s. goedgekeurd. De pensioengrondslag gemeente-ont vanger wordt vastgesteld op F 1120. Een commissie wordt benoemd voor vast stelling gemeenterekening bestaande uit dc heeren de Priester, Suurmond en Cijsouw. Bij dc rondvraag vraagt de heer Marijs waarom van Dijk nog geen bericht heeft, dat hij benoemd is tot schatter. De voorz. belooft, dat er aan gedacht zal Worden. De heer de Priester vraagt, of er re sultaten hekend zijn over de onderhan delingen van de spoorweg-maatschappij en de Spoorstraat. De voorz. zegt, dat de Directie der spoorwegen heeft verwezen naar den Minister van Financiën, zoodat er nog niets bekend is. Dezer dagen geraakte een paard van de gebroeders Cruc.q te Airncmu i- d e n vermoedelijk door het onweer in de sloot. Pogingen welke werden aan gewend om het paard in het leven te behouden mislukten. Het dier is thans onder politietoezicht begraven. Door B. en W. Ie Arnemuiden werd Zaterdagavond verschillende per- ceelen grond verpacht welke gemiddeld 40 lot 50 cent per roede opbrachten g Uit Stad sn Provincie: We ontvingen nog de volgende be richten over de opbrengst van de collec ten voor de slachtoffers van de storiri- ramp: Veere f 405.931/2? Zoutelande, f458.60, Scliore f 162, Kruüiingen f 800, lïrabbendijke f 1032.44, Tholen f 829.S0, 'Aarden'burg f 566.62i/a. Ui i Middelburg- Bij de zonsverduistering van heden morgen leek het eerst goed te zullen gaan. want gedurende het eerste gedeelte waren er weinig wolken en was zij goed te zien. Maar geleidelijk werd de bewol king zwaarder, en toen de verduistering haar groolsten omvang bereikte was er hier niets vau te zien, behalve dan dal het abnormaal donker was.. Uit Snïd-Bevelsnd, In de jongste raadsvergadering van Ierseke was afwezig met kennisge ving de heer Ph. Bom (wegens familie omstandigheden), Daar de gezondlieidscoinm. op adjvies van den gemeentegeneesheer staking der muziekocfeningen wensent wegens ziek te van mej. de wed. Van der Werke, vraagt „Mozart" gebruik van een school lokaal. Aangenomen. Het kohier der slraalbelasling over 832 pcrceelen werd vastgesteld. Aan de orde kwam nu een verzoek van het muziekgezelschap Mozart" om een tegemoetkoming in de bouwkosten van een muziektent. Aan vrijwillige bij dragen is reeds f 625 opgehaald. B. en W. stellen voor een bedrag beschikbaar te stellen van f 1000, onder voorwaarde o. a., dat ook andere gezelschappen op de tent mogen optreden. Mocht „Mo zart" worden ontbonden, dan vervalt de tent aan de gemeente. Do heer Mol kan zijn stem niet geven aan f 1000 voor luxe. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen mét S voor2 tegen, de heeren De Koeijer en Mol. Do noofden der openb. lagere scholen vragen meuDelen en leermiddelen plus eenige veranüeringen in de gebouwen, vermeld in een memorie. B. en W. verklaren bij monde van den voorzitter, dat ze deze methode van aanvragen niet kunnen maken lot de hunne, reden 4waarom ze voorstellen een en ander voor kennisgeving aan te nemen. De ouae methode is, dat de hoofden der scholen overleg pleegden met B. en W. en nun verzoeken daar indienden. Dc heer Ossewaarde verklaart deze aanvrage hieruit, dat B. en W. veel te weinig belang stellen in bet openbaar onderwijs. De openbare scholen worden verwaarloosd. Hij stelt daarom voor, dat wornt voldaan aan net verzoek van de hoolaen. De heer Mol wil dit ook, bijv. bij de leermiddelen, die moeten goed zijn. De burgemeester zet nogmaals uft- een, dat deze dingen thuis behooren bij B. en W. Bovendien is dit jaar geen geid meer beschikbaar; de post, die de begrooling aanwijst, is toch reeds over schreden. Laat de raad een volgende begrooting een grooter bedrag aanwij zen, dan kan de raad net zooveel goed keuren en geven als hij zelf wil. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 8 tegen 2 st., die der heeren Scheele en Ossewaarde. Hel werkloozencomité is aangespro ken door den Raad van Arbeid om zegels te plakken voor de werkloozcn. .Voorheen was dit niet noodig. De werk- loozencommissie vraagt nu advies aan den raad. De voorz. zegt, dat de raad van arbeid niet zegels plakken vraagt, maar een opgave van de verwerkte loonen en, dagen arbeid der werkeloozeti, en nu is de commissie tekort geschoten in haar werlc door dit niet op te geven. Hij meent, dat het dan wel zal losloopen. Hel senrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen is een schrijven over de riolceringswerken van Pikaar, Noussen en Laban, een klacht over verkeerde .aanwijzing door den gemeente-opzichter. Voorts een schrijven van Pikaar om te wijzen op de schade, die de gemeente loopt door met goedkeuring van zijn s chrij vi ngsbii jet. De voorzitter merkt op, dat de in- schrijvingsbiljelten niet voldeden aan de gestelde eischen inzake borgen en daar om niet geldig waren. De gunning is aan den laagslen, geldigen inschrijver toege wezen. Dc heer Ossewaarde zou toch gaarne gezien hebben, dat de gunning .aangenouden was. Welnouders Bom en Van Es betoogen, dal de aanwijzing geheel vrij plaats heeft gehad; in 't beste geval is aan een mis verstand te denken. Voor kennisgeving aangenomen. De geloofsbrieven der ge- en herkozen raadsleden werden goedgekeurd. Daar het ontvangen schrijven inzake garantie eiectriciteilsvoorziening midden groep een zeer ernstig stuk is, dat wel een studie waard is, stellen B. en W. voor lot aanhouding te besluiten. Zulks geschiedde. De rondvraag leverde eenige kaai- praatjes op over „zaks" en wegenverbe tering, ventvergunning, aansluiting tram, hekwerk van Oeveren, enz. Tot voorzitter van het burgerl. arm bestuur te Schore (Ln de vacature- \V. Rijn) is gekozen de heer M. in 'l An ker. Tot geneesheer, betast met de ar" men-praklijk werd de heer J. Nieuwen- huijse arts te Kruiningen, benoemd. Uit Schouwen en Duiveland. De gemeenteraad van Zi er ik zee heeft de nieuwe aanbieding van Ged. Stalen inzake de electrificatie aangehou den om eerst nadere cijfers van B. en W. te ontvangen. B. en Wy hadden voor gesteld thans niet op de aanbieding in gaan. We komen hier nader op terug. Ook deze sprong van de kar, met het gevolg, dat hij op de steenen neersmak- te. Per auto werden beide gewonden naar huis gebracht, waar direct genees-, kundige hulp werd ingeroepen, die over brenging van laatstgenoemde naar het Liefdehuis noodzakelijk achtte. Daar werd zijn toestand zoo ernstig bevonden, dat hem nog denzelfden avond, de H.II. Sacramenten werden toegediend, üijn toestand gaat nu wat vooruit. Een eind verder dan waar beitsen van de kar sprongen, liep het paard met wagen tegen een boomwaardoor de wagen grootendeels vernield werd en waar het paard kon worden opgevangen. (Zei) Uit Zeeuwsch-VIaanderen W. D. Dinsdagmorgen kwam de land bouwer J. H. d. Bliek te Grocde tot de ontdekking dat een tweejarig paard, dat in de weide was gebracht in een slojot was geraakt, welke sloot gelijk met de weide vol water stond. Maar aangezien het dier met een zijner achterpooten in een ijzerdraad was verward geraakt heeft het paard zich blijkbaar door het aan houdende trappen en slaan afgemat, en is in die sloot verdronken. - Dinsdagmorgen sloeg te Z u i d- z a n d e tijdens het onweer de bliksem in een bergplaats van den heer de L. De hierdoor ontstane brand kon spoe dig gebluscht worden. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Het verzorgen van den Mond met Odol is bepaald heilzaam. (Ingez Med GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Door de commissie van financiën is alsnog rapport uitgebracht over 2 voor stellen, welke heden in de vergadering van den raad aan de orde kwamen. Ten eerste over het voorstel inzake nadere vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfcr van de inkomsten belasting op 1 2. Do commissie acht de toelichting lol het voorstel zeer sober en betreurt het. daar haai- zoo weinig tijd wordt gelaten, voor het uitbrengen van advies op dit ingrijpende voorstel. Op grond daarvan en omdat de tijd ontbreekt om aan burg. en Weill, een nadere (si chr if lelijke toe lichting te verzoeken, voor de a s raads vergadering, omtrent de wijze waarop Burg en Welh. berekenen, dat voor hel geheele belastingjaar zou zijn te voor zien in een totaal bedrag van f 515.001) vvenscht een lid zijn definitief oordeel lol in die vergadering op te schorten. Een ander lid vvenscht de opmerking te maken, dat hij hel thans nog meer be treurt, dat de raad bij dc behandeling der begrooting voor 1927 liet voorstel lot verhooging der opcenten op dc hoofd som der vermogensbelasting niet lieefl aangenomen. "Bij de behandeling dier be grooting toch meenden Burg en Weth. een verlaging van het vermonigvuldi- gingscijfer voor de inkomsten belasting in hel vooruitzicht te kunnen stellen, waarop later de raad besloot dit cijfer van 1.15 op 1.1 le brengen Was liet oor spronkelijk voorstel ltd verhooging der opcenten de vermogcnbelasliiig aangeno men. d an bad de verhooging van het ver- (menigvuldigingscijfer van de inkomsten belasting van 1.15 op 1:2, thans zij het niet geheel dan toch voor het grootste deel, achterwege kunnen blijven. De meerderheid der commissie vercenigl zicli ten slotte met het voorstel Het tweede voorstel is dat tot wijziging van de ►/egrooling en daarbij zou de commissie gaarne de oorzaak vernemen aardoor de kosten van hot Handels onderwijs in 1926 in zoo belangrijke mate de raming hebben overschreden, dat de meerdere kosten voor de gemeente al leen reeds f 4358,48 bedragen. Overigens vereeuigt de commissie zich met het oorslel Burg. en Weth. zegden toe in de hei den gehouden raadszitting mondeling op deze vraag te antwoorden. ÜitZeeuwsch-VIaanderen O. D. - Dinsdagvoormiddag werden te T e r- neuzen weer twee woningen door den bliksem getroffen thans in de 2e De Peijlerslraat, nabij het station. De schade die aan het dak, werd toege bracht was van weinig betcekenis - Zaterdagnamiddag reed te Hulst de pelroleumventer van de Automaat A. M met zijn kar huiswaarts toen ver moedelijk een onderdeel van het paar dentuig losraakte, als gevolg waarvan liet paard op hol sloeg De bestuurder sprong van dc kar, maar kwam daarbij op de tramrails terecht waardoor hij zijn voet ernstig bezeerde, vooral aan den .enkel. Ook aan de banden bekwam hij ernstige ontvellingen en venvondiu gen. Erger er aan toe was echter een per soon, A. B, die mede naar huis reed GEMEENTERAAD VAN GOES. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad der gemeente Goes. Voorzitter de bur gemeester. Afwezig dc heer W. G. Ko ning. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten toi hel aangaan van een gcldlcening, groot f90 600, met 3e Pensioenfondsen Koloniale Landsdienaren en Locale Ambtenaren le s "Gravenhage, door tus- schcnkomst van de N.V. Hypothecair en Intermediair Bedrijf le Graven- fiagc a pari legen een rentevoet van 4s// pet. per jaar. Voorts onder bepaling, dat de aflossing der gelden zal geschie den volgens een plan van aflossing, hier op neerkomende, dat ccn bedrag van f 29.600 wordt aïgelost in 30 jaren met jaarlijksche gelijke aflossingen, en f 28.000 in 20 jaren en f 33.000 in 50 jaren volgens ecu plan, waarbij de jaar lijksche bedragen voor rente en aflos sing ongeveer gelijk zijn; dat bij ver- vroegoe- aflossing gedurende de eerste vijf jaren een boete zal verschuldigd zijn van 1 pel. en dat dc geldgeefsler het recht lieeft het restant der leening na veertig jaren op te vragen. Vervolgeus werd overgegaan tot de be noeming van een voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur, zulks Ier voorziening in ae vacature, ontstaan door het over lijden van den heer D. D. van den Bout. Gekozen werd met 9 stemmen de heer 1. Wessel, terwijl de heer P. A. de Ligny 3 stemmen verkreeg In verband met de benoeming van den heer Wessel tot voorzitter, moest in diens plaats worden benoemd een lid van het Burgerlijk Armbestuur. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 2 st. op uen heer A. M. Overhoff, 5 op den heer r J. Tierie en 5 op den heer P. Crucq. Bij de hierna volgende stemming kregen ae heeren Tierie en Crucq ieder 6 stemmen, waarna bij loting de heer Tierie als lid word gekozen Hierna kwam aan de orde het voor stel van B. en W. om voor de instand houding van een 24-uursdienst bij het lokaal telefoonnet, een subsidie van f 0 03 per inwoner per jaar te verlcenen aaa de Commissie voor Ziekenhuisbelangen le Goes. Bij de hieromtrent gevoerde besprekingen werd o m. naar voren gcbracnl, dal het meer aanbeveling zou verdienen, wanneer de Commissie eerst Irachte de bcnoodigde gelden van par ticulieren en handeldrijvcndeu te be komen, aangezien die wel hel meeste belang bij het tot stand komen van een dergelijkon dienst hebben en slechts dan, wanneer het niet mogelijk was, de be- uooaigdc middelen le verkrijgen bij de gemeentebesturen aarfklople om subsidie uit dó gemeentekas. Na eenige bespreking werd met 7 le gen 5 stemmen het voorstel van B en W. aangenomen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W wera de aanslag in het vergun ningsrecht van mej de wed P. Geus te ruggebracht van f87 50 op f75 per jaar, terwijl het bezwaarschrift van den heer R. Vernoeven tegen zijn aanslag in het vergunningsrecht voor kennisgeving werd aangenomen, aangezien hij geen houder is eener verguuning en slechts het be drijf uitoefent voor zijn broeder C. Th. M. Verhoeven. KUNST EN WETENSCHAPPEN. Voor een Bachvereeniging in Zeeland Door een vijftiental personen uit ver schillende gemeenten van Walcheren en Z. Beveland is aan de muziekliefhebbers in deze omgeving een circulaire gezonden waarin bel plan wordt geopperd tot het oprichten van een Bachvereeniging1' ten doel hebbende geiden bijeen te brengen, lot bel zooveel mogelijk dekken van een eventueel tekort, waardoor le Middelburg op gezette tijden (bijv. éénmaal in de twee of drie jaar) de uilvoering mogelijk wordt van één der Passione van Bach. (De frequentie dezer uitvoeringen over een te komen met het Bestuur der Zang- vereen iging „Tot Oefening en Uitspan ning") In de circulaire wordt gewezen op dc zware financieele eischen welke zulk een uitvoering stelt. De kans op uitvoering der Passione mag niet te loor gaan om dat de genoemde zangvereeuiging die daapvoor steeds liet initiatief namv niet geheel aan deze eischen kan blijven vol doen. alleen een orkest-aanvulling kost reeds f 1200, terwijl de honoraria der solisten varieeren tusschen f 150 en f 400 per solist. De laatste maal gaf de uitvoering der „Matlhaus-Passion" een tekort van f 500. Men wil nu door een Bachvercenigiiig dc garantie voor het tekort door velen doen dragen in den vorm van een jaar lijksche contributie van f 2.50 als lid_, en van f 5 en liooger voor leden-begunsti gers. In uitzicht kan worden gesteld ecnig voorrecht bij plaatsbespreking. Zoo bovenstaand plan 'binnenkort tot stand komt, bestaat het voornemen bij het Bestuur der Zangvereeuiging „Tot Oefening en Uitspanningin hel a..si voorjaar ais tweede, gewoon concert, één der Passione van Bach te geven (zoo mo gelijk de Matthaus-Passion.)

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1