FEUILLETON, U BIJVOEGSEL Woensdag 22 Juni 1927 No. 144 PLAATSELIJKE KEUZE. Zou het (slappere) derde voorstel tot invoering van plaatselijke keuze cenigo kans hebben? Hel eerste voorslel-Rutgers werd in '21 door de Tweede Kamer aangenomen met 39—29 stemmen, en door de Eerste Kamer verworpen met 1817 stemmen, dus op hot nippertje in een verre van voltallige Kamer. Het tweede voorslel-Rutgers werd In Juni '24 door de Tweede Kamer aange nomen met 44—30 stemmen, en door de Eerste in Januari '25 verworpen met 28—20 stemmen. Nu komt Minister Slotemaker de Bruijne met een derde voorstel, als on derdeel van een wijziging der Drankwet. We noemden hel echter slapper dan de beide eerste. In die beide voorstellen- Rutgers c. s. werd nl. in den vorm van een lijfrente een vergoeding toegekend aan de oude vergunninghouders, dat zijn die, wier vergunning dateert van vóór l Mei 1904. Ear is toen o, a. door den beer Rink uitgerekend op grond van de cijfers der voorstellers dat dit zou neer komen op een jaarlijkschc uitgave van 131/2 milliioen, voor de helft te betalen door hel Rijk en voor de andere helft te betalen door de gemeenten. Gekapitali seerd kwam dat neer op een bedrag van 170 milliocn voor 7500 vergunninghou ders. Minister Slotemaker de Bruijne heeft zich niet aan een voorstel met een uit gave van zoo'n omvang gewaagd. „Met liet oog, zoo schreef hij in z'n Toelichting op den toestand van 's lands financiën en de velé, zeker niet minder dringfende behoeften, die onvervuld moeten blijven, is afgezien van het vervallen van vergunningen, die vóór 1 Mei 1901 zijn verleend." 1 We kunnen daar slechts uit lezen, dat de volksstemming over plaatselijke keuze dus die oude vergunningen onaangetast zal laten, Zij betreft slechts de uieuweré, en de toekomstige Maar is daarvoor al die soësah ge rechtvaardigd'? Wellicht zijn in de laatste twee jaren eenige vergunningen Ver dwenen door uitsterving of andere reden. Maar de meeste dier 7500 van '25 zullen ook nu nog wel bestaan. Wat voor nut heeft cjan nog zoo'n verbod bij plaatse lijke keuze? Het lijkt buitengewoon slerlc op beginselruilerij om nu toch nog met zulk een verzwakt voorstel te komen. Die rest van nu en later kan men veilig overlaten aan de gemeenteraden die nil al de macht hebben om het aantal ver guunningen in te krimpen, zelfs tot nul Je brengen. Dat laatste heeft nog geen gemeenteraad gedaan, wat o. i. tegen het stelsel van PI. K. pleit. Maar bij de vijfjaarlijksche herziening van liet gunningsan nlal, is telkens, ook nog '25 in lal van gemeenten, het aantal vergunningen verlaagd. Waarom dan een volksstemming met haar onvermijdelijken feilen strijd, die notabeue het overgroot© deel der be staande vergunningen onaangetast zou la ten? ïs dat alleen lerwille van de ze delijke beteekenis. die de Minister blij kens zijn Memorie wel hecht aan zulk een meerderheidsbeslissing, maar niet aan een raadsbesluit, dat volgens hem vaak dreigt te vertroebelen door poliiiekc en andere overwegingen? liet lijkt wel zoo. want de minister zegt<latcv veelaan gelegen kan zijn, dat burgers zich op dit punt uitspreken, om dat velen die buiten die drankbestrijding staan, door een stemming geroepen zullen worden zich rekenschap te geven van een gewichtig belang der samenle ving. Zit dóiir de kern?J>au is <lje toch wel erg voos, als men hen laat stemmen over een slechts zoo gedeeltelijke afschaffing der vergunningen. Maar behalve dat, staan we even prin cipieel als de beide vorige malen tegen over liet beginsel. Als een door ons gekozen vertegenwoordiging met verant woordelijkheid voor haai- daden, zooals dc gemeenteraad, ons een wettelijke ver plichting oplegt lerwille van de openbare orde of zeden, zullen we gehoorzamen. Maar als een meerderheid van onze me deburgers, nièt-verantwoordelijke mede burgers, ons wil dwingen te leven op de manier die z ij wenschen, en niet' w ij, dan krieuwelt dat tot verzet. We erkennen hun recht niet om ons dat op te dringen. Men verwijze ons niet naar andere lan den waar iels in dien geest bestaat. Er is daar overal zoo'n verzet gebleken, dat we niet meer kunnen gelooven aan de door de drankbestrijders beweerde on juistheid van al de berichten over enor me knoeierijen, over toenemend drank misbruik i 11 h u i s, over groeiende min achting voor de wet, en wat niet al. We weten bovendien dat, in Amerika du maat regel voor een niet gering deel zelfver weer was, tegen de gevolgen van drank misbruik door de negers en door de vele immigranten uit Oost Europa, die op bet lage peil van beschaving waarop zij slaan zicli onmiddelijk aan drank (e buiten gaan zoodra ze gelegenheid voor gebruik hebben. Zulke toestanden hebben wij bier niét! We houden vol dal het drankmisbruik hier te lande in de laatste djerlig, veer tig jaar enorm is verminderd, te begin nen met de drinkgewoonte bij verjaarda gen en feestjes, maar ook bij den dage- lijksclien borrel, dank zij de sport, het vakverenigingsleven en hel hoogere welvaartspeil Daarom is plaatselijke keuze, met liaar hartstochtelijke tegen stellingen hier overbodig, zei Is schade lijk. En als hel dan gebeurt in den vorm van dit voorstel, dan is het een opwek ken van strijd zonder eenigeti zin, om- dal het meeste toch zou blijven bestaan. Doorzitten Stülcloopen (Ingez. Med.) STUKKEN VOOR I>E PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De Agenda. Onderzoek van de geloofsbrieven van de bij de verkiezing in April 1927 ge kozen leden der Provinciale Staten. Verschillende Kon. besluiten lot goed keuring van genomen Statenbesluiten. Mededeelingen van Ged. Stalen 0. a. omtrent. den stand der electricileilsvoorzic- ding; net adres van den Nederl. Bond var technici, betreffende het ontslag van G. Reuvers, gewezen chet' van het uet der P. Z. M. in Zecuwsch Vlaanderen het adres van H. C. A. Roosa, ge wezen cnef van de centrale der P. Z. E. M. Benoeming van de leden van Ged. Sta ten tengevolge van de aftreding als leden der Provinciale Staten Benoeming van het lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der Provinciale wet. Voorstellen van Ged. Staten tot aannouding van een adres van de dio- cesanc Eederalie „Hel Wit-Gele kruis in het Bisdom Breda'' om subsidie voor wijkverpleging wijziging van het algemeen reglement voor dc polders of waterschappen 111 Zeeland aanvulling van hel reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen in Zeeland vaststelling van de grenzen tusscben Eenaragt- en Hellegatpofder wijziging van het bijzonder reglement Ser-Lippens- c.a. wijziging van hel bijzonder reglement Stoppeldijk c.a. erleening van subsidiën aan instellin gen voor handelsonderwijs verleening van subsidie voor verple ging van blinden overneming plaatselijke electriciteils- neiien in Zeeuwsch Vlaanderen; aststelling van een Provinciaal we- genpian anhouding van een adres van de besturen der gemeenten Westkapelle, Zoutelande, Biggckerkc en Koudekerke betreffende de verbetering van den weg door hunne gemeenten .jvijziging van hel besluit van 20 Juli 1926 tol verleening van subsidie voor 'erbelering van den straatweg van Zierikzee naar Brouwershaven afwijzing van een verzoek van de Vev- ceniging „rijwielpad Walcheren" om sub sidie voor de verbetering van het rij wielpad van Vlissingen naar Zoutelande 'erleening van een bijdrage aan den A. W. B. Toeristenbond voor Nederland en de K. N. A, C., over 1927 lot en met 1930, in de kosten van aanmaak en plaatsing van gemeente-naamborden in Zeetano afwijzing van het verzoek om subsidie an nel bestuur der Centrale Ycreeni,- ging ter behartiging van de maatschappe,- lijke belangen van zenuw- en zielszie ken afwijzing van het verzoek van hel Cen traal arenief en inlichtingenbureau in zake maatschappelijk hulpbetoon voor Nederland om subsidie verleening \an een crediet aan de. Vereeniging tol verbetering van het ruud- ee in Zeeland voor de jaren 1928, 1929 en 1930, ter bevordering en aanmoedi ging van de verbetering der veefokkerij verleening van een crediet aan de Maatschappij tol bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland voor de jaren 1928 en 1929. ter aanmoediging van ae paardenfokkerij Verleening van subsidie voor 1927 aan de Vereeniging tol verbetering van hei schapenras in Zeeland - sticnling van een gebouw te Bres- kens. aanschaffing van een ponton, op richting van een olietank en stichting van een kolenbergplaals te Vlissingen, een eil ander voor den Prov. Stoomboot- dienst op de W. Schelde vaststelling van de rekeuing en goed keuring der veraoRvoörding van de Pro-j vinciale inkomsten en uilgaven over 1925 wijziging van de begrooling der Pro vinciale inkomsten en uilgaven voor 1926 cn 1927; vaststelling van de begrootiilg der Pro vinciale inkomsten en uitgaven voor 1928 helfing van opcenten op de Rijksbe lastingen voor 1928. Prov. Stoom b.rd i e n s t Wester Schelde. In antwoord op de, reeds door ons gemelde, vragen van den heer Wallien, nopens de dienstregeling van den Prov. Stoombootdienst op de Wester Schelde op dc lijn Breskens—Vlissingen, melden Ged. Slalén Bij hel opmaken van de. dienstregelin gen voor de Provinciale Sloombootdieu- slen wordt er dezerzijds steeds naar gestreefd, om de booten, zooveel als dit doenlijk is, te laten varen in aanslui ting op de treinen, welke te Vlissingen aankomen en van daar vertrekken. Hierbij moet er steeds rekening mede worden gehouden, dat er voor den ge- wouen dienst tusscben Breskens en Vlis singen slechts één boot beschikbaar is en dat er voor moet worden gezorgd, dal Ue (djienst- of werktijden van het personeel niet achtereenvolgens te lang worden. Wanneer de tijd lusscheu aankomst vertrek der treinen te Vlissingen minder dan 1 uur en 30 minuten be draagt, lean met één boot de aansluiting niet worden gegeven. Het behoeft o.i. wel geen betoog, dal tol hel inleggen van nog een boot op hel bedoelde tra ject, waarvoor dan een volledige equi page zou moeten worden aangesteld, met •hel oog op de aanzienlijke daaraan ver bonden koslen niet kan worden overge gaan. Hel doen aansluiten van de booten met de van Vlissingen vertrekkende trei nen is vrijwel gelukt. Bij de regeling daarvan was aan de aandaciil niet ont gaan, aal geen aansluiting zou worden gegeven met de om 18.25 en 18.41 uur van Vlissingen vertrekkende treinen. De ze treinen moeten evenwel ten opzich te van den Provincialen stoombootdienst n minder belang worden be schouwd, in de eerste plaats, omdat zij uitsluitend le en 2e klassepassagiers ver voeren en in de tweede plaats, omdat zij, zijnde boottreinen, niet geregeld op lijd vertrekken, maar moeten wachten op de aankomst van de boot van dc Maatschappij „Zeeland". Maar bovendien worden die boollrei- n gevolgd door een sneltrein, vertrek kende om 18.49 uur en stoppende in de noofaplaatsen van Zeeland, wat met de boottreinen niet hel geval is. Een en ander in aanmerking nemende, wordt het niet raadzaam geacht om de boot, welke om 18.10 van Breskens ver trekt, le vervroegen. Deze boot komt om 18.40 uur te Vlissingen aan en geeft daar aansluiting met genoemden trein van 18.-19 uur voor de passagiers, die nog een verre reis moeten maken, en met den stoptrein' van 19.34 uur voor passagiers voor locaal verkeer. De eerste twee van Vlissingen ver trekkende booten kunnen geen trein- aansluiling geven, omdat de eerste trein eerst om 8.58 uur aldaar aankomt. Deze twee bootreizen worden in hoofdzaak gemaakt voor locaal verkeer en verder om dc menschen van Breskens af naar ■de van Vlissngen vertrekkende tremen te brengen. Bij de vorige winlerdienslregeling ga ven de middag-booten aansluiting op een le Vlissingen aankomenden trein, de toen om 2 09 (11.09) aankomende trein is ecliter verlaat tot 14.49 uur. Door deze latere aankomst is het ondoenlijk geworden, de boot daarop te laten wach ten, ornaat het dan onmogelijk zou zijn, met de lerugkeerende boot den om 16.13 uur van Vlissingen verlrekkenden trein le halen. Volgens do thans geldende dienstrege ling begint de dienst van Vlissingen op Breskens om 5.50 uur en eindigt hij om 20.20 uur. Door die regeling kan hel personeel thans den avond in den huiselijken kring doorbrengen en heeft het gelegenheid 0111 tussch'en 12.45 en 14.30 uur thuis hel middagmaal te nut tigen. Vervroeging van de thans van Vlissingen ont 14.30 uur vertrekkende boot tot 13.25 uur zou voor het perso neel groote bezwaren opleveren, omdat het dan niet meer mogelijk zou zijn thuis te gaan middagmalen. Door die vervroeging zou verder lus scheu 13.25 en 17.20 uur, dus nagenoeg 4 uur, geen gelegenheid ziju van Vlis singen naar Breskens le reizen, wat het nationale en ook het internationale ver keer per auto ten zeerste zou belemme- SPROOKJESPUDDING (Ingez. Med.; WIE IS EDMUND GRAY? Geautoriseerde vertaling naar het Engel sell, van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERE. 9). „Nu, inr Dering is vijf-enj-zeventigj Maar liij kon zeker nog een heelen tijd mee Hij lijkt wel van ijzer en staall; is nooit ziek, neemt nooit vacantie en werkt harder dan één van zijn personeel Als hij kwam te overlijden, zonder d!pt hij een compagnon had genomen, nu, dam. was, mogelijk, alles gewonnen, kon ik op eens een schitterende positie hebben. Maar hu hen ik nog maar klerk op het kantoor: Bering en zoon, verdien twee-honderd pond per jaar en heb geen uitzicht' op verbetering. Heel mijn leven zal ik dus ondergeschikt moeten blijven. Nu ben ik op school al tot de corxfclusic geko men «Jat hel maar niet geraden is, al te eerzuchtig te zijn. Maar om nu heel mijn leven zoo ondergeschikt te blijven, daar voel ik toch ook niet veel voor Al's ik mij maar op iets anders verslond, dfu» zou ik de lieele £iak er aan geven. Maar ik ken niets anders. Ik kan geen novellen of hoofdartikelen schrijven, ik bespeel geen enkel instrument, doe niet aan schilderen, of zingen of tooneelspelen, ik ben enkel maar notaris en daarmee >ht En een notaris die maar geen Op den om 17.58 uur te Vlissingen aankomenaeu trein kan niet worden ge- wacnt, omdat dan geen aansluiting zou kunnen worden gegeven op den hein van 19 02 uur, waarmede de post en de avondbladen voor Zeeuwsch Vlaanderen worden aangevoerd. Dan zou toch weer worden teruggekeerd lot den vorigeu loeslanci, waartegen ook uit Zeeuwsch Vlaanderen ernstige bezwaren werden geopperd. Wij meenen met een en ander duide lijk te nebben aangetoond, dat. in ver band met den treinenloop, in de tegen woordige dienstregeling der booten be zwaarlijk verandering kan worden aan- •gerbacht, Verzoek C e n I r A r c li i ef om subsidie voor 1928. Hel Bestuur van het Centraal Archief Inlichtingenbureau inzake Maalsch. Hulpbetoon voor Nederland, gevestigd le Amsterdam, verzoekt om voor 1928 een subsidie le mogen ontvangen van f 100.—. Hoewel Ged. Stalen allerminst willen twijfelen aan hel groote nut, dat een zoo danige instelling voor de gemeentebe sturen kan afwerpen, is hel hun niet mogelijk, daarin ook een Provinciaal be lang tc bespeuren Zij stellen dan ook voor hel verzoek af le wijzen. Begrooling 1928 Ged. Staten bieden Prov Staten aart dc begrooling 'met toelichting der Pro vinciale inkomsten cn uitgaven voor het dienstjaar 1928 Gelijk reeds sedert verscheidene jaren gebruik is, zijn in .de begrooling vooi* 1928 geen saldi van vorige dienstjaren gebracht- De geraamde ontvangsten <-n uitgaven hebben alleen op het dienst jaar 1928 betrekking en geven uu een zuiverder beeld van den toestand, dan wanneer (laarbij ook de resultaten van vorige jaren waren opgenomen. Wat overigens die saldi betreft, zij op gemerkt. dat die van 1924 en vorige jaren reeds in de afgesloten rekeningen, zijn verwerkt. De dienst 1925 heeft, volgens het Prov. Staten aangeboden voorstel een nadeelig saldo opgeleverd van f 382 498.11 volgens de thans be kende gegevens beslaat er kans, dal ook de dienst 1926 mei een nadeelig saldo zal stuiten. Dal behoeft evenwel geen ongerustneid te baren. I11 deze beide dienstjaren zijn buitengewone uitgaven gedaan, waar lol dusver geen buiten gewone Inkomsten lot gelijk bedrag te genover stonden. Het surplus werd be taald uit opgenomen kasgeld. - Wanneer hel bedrag daarvan lengevol- van nog te doene uitgaven zoo hoog mocni' slijgen. dat het opnemen van kas geld lot bezwaren aanleiding zou kunnen geven, z.al de vlottende schuld worden omgezet in een definitieve leening Daar toe beslaat de gelegenheid: van de lee ning van 1' 1.000.000.—. welke krachtens besluit van 24 Juli 1925 kan worden aangegaan, is nog niet meer dan f2.500.000.— opgenomen, er kan dus nog f 1 500.000— worden geleend, voor welk bedrag de rente reeds onder de uilgaven in de begrooling voor (ook reeds in die voor 1927 trokken. Ten aanzien van de uitgaven der Pro vincie voor electrificalie zij het vol- genae aangetcekeud Voor dc eleclrilicalie van Zccuwsch- Vlaanaeren is door de Stalen toegestaan: in 1919 f 400 000.—. in 1922 besluit geldlceuing 18 Juli 1922) f2.300.000.-, samen f 2 700.000. Daarvan was van 1926 lol het einde van 1925 betaald f2.217.810.—. Uit de Provinciale begrooting voor 4926 is lot andere plaats kan bemachtigen dan dje van klerk. Geen wonder, dat haai* lady schap, je zuster, den neus optrekt voor zoon zwager!" „Arme George!" luidde haar verzuch ting. „En," ging hij voort, ziju ellende op le sommen „ik ben verliefd op het aardig ste meisje ter wereld cn zij op mij „Arme George!" herhaalde zij. „Ja, dat is nog wel je grootste ongeluk." „Ik verknoei jouw jeugd, Elsie, zoo wel als de mijne. „Als ze voor jou verspild wordt, Geor ge, dan is ze nog goed besteed, Eéns misschien „Neen niet ééns!" Nu dadelijk!" sprak hij met schitterende oogen. „We kunnen wel aan t voorzichtig zijn blijven! ILaten we liever zoo gauw mogelijk trou wen Het er maar eens op wagen voor een jaar, op twee honderd .ponri!" „En moet ik dan mijn schilderen op geven?" „Maar liefste, je hebt toch nog van niemand een opdracht?" „Neenmaar ik heb toch al jou en mijn moeder en injjn zuster en jou zus jes geschilderd? Me dunkt, met zoo'n schitterende expositie kunnen de bestel lingen niet uitblijven. Maar zal hel nu ook echt wel een „zolderkamertje" zijn? Zoo'n vertrekje, waar je enkel in liet mid den recht-op kunt staan?" „Neen. Dat is nu meer zoo bij wijlze van spreken. Er wordt mee bedoeld.; een klein huisje, in een goedkoope buurt. Het zal zes kamers bevdtten en een vóór- en een achtertuintje hebben, liet zal der tig pond huur doen Maar het zal toch een waar paradijs zijn. kind, met jou tot Eva'" „Dal geloof ik graag," lachte Elsie. „Maar „Eva" zal natuurlijk alles zelve moeten* doen. niet waar: schrobben en schuren en braden en koken?" „Misschien, dat .we van die twee-honir derd pond, ook nog wel een meisje kun nen houden: een lieel klein ding d,an, dat niet te veel eet!" „En wat zullen we beginnen, als on ze kleeren versleten zijn?" „Ja, dan moet je ze maar zoo'n beetje zien te maken Want we zullen er geert nieuwe voor kunnen koopen, geen mooie tenminste: en jij moet alles zoo mooii hebben, hé liefste?" „Ik houd van mooie dingen; maar daarom hoer ik 7e niet mooi le hebben, zei ze. „Maar een andere vraag: waar zullen wc 1111 zoo'n paradijs kunnen vin den „Er zijn buurten in Londen, waar menschen wonen met niet meer dan honderd-vijftig pond, inkomen per jaar: Cheokley, de oudste klerk van d,en chef, woont in zoo'n buurt, dat heeft hij mij zelf verteld. Hij zegt dat er zelfs nie mand woont, die een grooter inkomen geniet dan hijt Hij moet zich dan wel als een koning voelen, want hij heeft vier honderd pond inkomen, behalve 1928 uilge- nog een aardig spaarduitje. Elsie, liefste als we nu óók eens van omgeving ver wisselden en ons tevreden stelden met zoo'n bescheiden buurt?" „Zouden we dan locli met onze vrien den kunnen blijven omgaan?" „Neen', schudde hij heel wijs, het hoofd. „Vriendschap beduidt gelijkheid van inkomen. „Mijn gekleede pakken zal ik dan ook van de iiand zien le doen, want die komen toch niet meer te pas. Maar wat kan liet ons nu-sche len, waar wij wonen, of hoe wij wonen als wij maar samenzijn, vindt je ook niet liefste?" „Zeker, dan maar 't „zolderkamertje!" „Do volgende week beu je toch meer derjarig; dan kan je djoen, wat je wilt.' „Ililda laat me maar geen rust. Ze beweert, dal er geen geluk bestaanbaar is 'zonder geld. Zee heeft moeder wijsge maakt ,dat ik een leven van gebrek lijden tegemoet ga Ze staat er poor in, hoe ze zal zorgen, dal ik nog eens prachtig ingericht kom, als ik mij maar aan haar leiding overgeef ,En trouw rnet een man die vijftig jaar ouder is, en die met den eenen voet al vrij wel in het gral staal'" „Zeg zegt, dat ze altijd heel gelukkig is geweest. Nu Woensdag op mijn verjaardag zal ik een lang gesprek 1" hebben mei mijn voogd. Moeder hoopt hoe me dit tot rede zal brengen. Hilda tzegt dat zij volkomen vertrouwt op den verstaudigen raad van ma*. Dering. Ik izal mij wapenen met al mijn koppig heid. Misschien George, krijg ik hein^wel zoo ver ,dat hij je salaris verhoogt." „Neen Elsie zelfs jij zoudt mr. De- _.ig niet weten te bewegen, een klerk meer dan twee honderd pond te geven- Maar .wapen je met je lief gezichtje, je mooie oogen en je innemende stem, wie weet wat je daar anderzins nog mee ver mag, op dal laaie stuk perkament! George Austin loch was maar oen ar me domino's zoon. Elsie bracht ook niets mee ten huwelijk, dus werd het enga- ment als een groote dwaasheid, dat een knap meisje als Elsie, zóó weinig eerzucht ,zóó weinig gevoel van eigen waarde bezat ,oni zich als het ware te vergooien aan zoo'n armzalig klerkje, .zonder vooruitzichten. „George," besloot Elsie, ..als jij waar lijk meent, dat je de armoedje onder de bogen kunt zien, ik geloof anders, dat het voor een man nog veel erger is, dan voor een vrouw „Mei jou maar bij mij, Elsie, kan ik alles dragen. antwoordde hij, uit den grond van zijn hart „Nu, laten we dan ook maar trouwen, zoo gauw mogelijk, wal ze er thuis dan ook van zeggen. Vindt je ook niet? En George vond dal ook. vandaar, dat deze geschiedenis begint met iets waar mee zoo menig ander verbaal besluit, namelijk met een engagement. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5