«ester-orgel" BUITENLAND. ADVERTENTIEN. ass ■iet zoo ernstig besproken is In be-j volgens de eerst aangegeven lijn. I strekt lol verlenging van den geldig-1 Cacliin is 14 dagen uitstel toegestaan, ginset was besloten ze uit te laten wer- De voorz. geeft liier een nadere uit- heidsduur van de bepalingen der con-'om zien voor te. bereiden op zijn gevan gen eu dit aan de raadsleden te sturen, leg van ferentie van Washington l>etreffende de J genschap. leg 1 dodi de vraag rees hoe in principe over* De heer Contant is bang, dat de progressie gedacht wordt. gemeente eigen grond weer zal moeten De heer S a n d e r se betreurt dat zijn lerugkoopen Nu is er te veel grond ontwerp niet is uitgewerkt. Was dit ge- afgestaan Spr. verzoekt nadere inlich- schiedt dan hadi dit zeker veel tegen- tingen zin tegen progressie weggenomen. Die De heer Contant vraagt of hel uitwerking is zoo'n hevig werk niet. Spr. Vroon is afgepaald door de pachters. stelt zich tol hulp ter beschikking. De heer Conta n t vraagt waarom de heer Sanderse niet een der raadsleden verzocht heeft zijn voorstel te steunen. Dit moei toch volgens het reglement van wordt. De voorz. bevestigt dit. De heer Geschiere vraagt naar de 'erharding van den Breeweg. De. voorz. zegt, dat hieraan gewerkt orde. Dan had 't behandeld kunnen wor den. De heer Sanderse zegt veel voor stellen to hebben gesteund waar hij te gen was, alleen om ze behandeld te krijgen Hij had die steun verwacht. De voorz. zegt met het reglement van orde in de hand, dat ieder "lid be raadslagingen kan voorstellen van een wijziging eener bestaande verordening. Er wordt eenigen tijd gedebatteerd over den uitleg van het betreffende artikel van het reglement van orde. De heer L o r i er zegt dat er meerma len door den heer Sanderse over deze tzaak is gesproken. Spr. zou de zaak willen behandelen na prae-advies v"an B, en W. - De heer Sanderse dankt den heer Lorier voor zijn moreelen steun. Ingekomen is nog een adres van .de bouwondernemers Huijsman en de Kroo, beiden JCden van de 'bouwvereeniging „Couburg" over het verhuren der wo ningen. Een deel der woningen wordt verhuurd, buiten voorkennis van het be stuur voor f 3, terwijl men f 4 kwiteert. Het ontbrekende zou gesuppleerd zijn door het Burg. Armbestuur en de Herv. Diaconie. Voorts een adres van de bewoners van den Lagen weg over deze kwestie. D© heer Sanderse stelt voor deze aan te houden daar er vermoedelijk nog ,«en adres van de bouwvereeniging zal in komen. De voorz. zegt dat B. en W. dit oo.k van plan zijn. De heer Lorier zou een commissie uit den raad willen benoemen om deze zaak te onderzoeken. De heer C o n ta n t vindt veel waars in de beweringen van de heeren Huijsman en de Kroo. Hij is overigens voor uitstel. De lieer Sand erse zegt dat de bouwvereeniging volgens een schrijven van den minister de huizen lager mogen worden verhuurd. De heer Stopp els: maai' de ge meente moet bijpassen. De voorz. zegt, dat B. eu W. dit schrijven hebben gehad, en dat besloten is de huren te verlagen in uiterste nood zaak. Besloten wordt de zaak aan te houden. Een adres van de bewoners van „het zzg. Fort" dat zij hun huishoudwater niet mogen loozen in de bij hen gelegen sloot. De enkele putten zijn onvoldoende. Zij vragen maatregelen om aan dezen ongewenschtcn toestand een einde te maken. Voorgesteld wordt een onderzoek in te stellen en met de a.s. begrooting ermee rekening te houden. De heer Sanderse zou willen dat den bewoners gewezen werd waar zij /zoolang het vuil water moeten laten. Een adres van „Onderlinge Hulp" over een slachtplaats wordt verwezen naar B. en W. om advies. Verzeker Voorgesteld wordl hel sluiten van een verzekering tegen wettelijk aansprakelijk heid (tegen schade aan derden berokkend door nalatigheid van iemand in gemeen tedienst). De heer Contant voelt er niets voor. Het is een kleine som, maar men zou zich overal wel tegen kunnen verzekerlen. Spr. meent, dat de vereeniging van Ne- derl. gemeenten een dergelijke verze kering heeft. Hij verlangt éen onderzoek. De heer Lorier kan zich niet met het voorstel vereenigen. Het levlen is zeer verruwd, en men voelt minder die ver antwoordelijkheid. Dat werkt zoo'n ver zekering in de hand. De heer Sanderse wijst op de ge wijzigde omstandigheden. Het is in ieder geval beter te Verzekeren. De kans op ongelukken is veel grooter geworden. Spr. bepleit uitvoerig het voorstel van B. en W. De gemeente wil zich dekken tegen een eventueel geval. De heer Lorier ziet de belangrijkste motieven niet in voor de gemeente. De meeste ongevallen zijn force majeure. De heer v. d. Har s t zegt dat vi&le: on gevallen toch het gevolg zijn van nalati; held. Het voorstel van B. en W:. wordt aan genomen met 6 tegen 4 st. Tegen de heeren Contant, Verhagen, Geschiere, Lorier. Toelating Raads leden De voorz. deelt mede, dat hij van de gekozen raadsleden de schrifttelijke mededeeling heeft ontvangen, dat zij hun benoeming aannemen. De heeren Brasser en v. d. Harstt vor men een commissie lot onderzoek der geloofsbrieven. Na onderzoek worden de ze in orde bevonden en geadviseerd tot toelating. Ro n d v De heer C o n t a n l zou voortaan prae- adviezen bij de stukken willen hebben en de notulen van de vergaderingen van B. en W. ter inzage. De heer Sanderse voelt voor die praeadviezen veel. De heer Contant zegt dal het hek bij de schoolvereeniging niet geplaatst De heer Lorier vraagt hoe 't staal met het electriciteits-vraagstuk. De voorz. gelooft, dat die in hel zelfde stadium verkeert. Dc heer Sanderse heeft uit de no tulen gemisl een woord van afscheid tot den burgemeester namens den raad Spr. wil namens de S. Dr IA. F„. vferklaren, dat 't hem steeds aangenaam' js geweest met den voorzitter te debatjteeren. Spr. brengt hem voor zijn houding t. o. v. zijn partij dank, en wenscht hem 't beste toe in de nieuwe gemeente." Spr. keurt af de wijze, waarop de* nieuwe politieverordening wordt toege past, en geeft daarvan een voorbeeld. Spr. wenscht een schrijven aan den amb tenaar van het O. M. met aandrang tol vrijspraak voor den zaalhouder S., daar deze niets wist van de verplichting een vergadering aan te moeten vragen.. Spr. wijst op het op straat spelen van de kinderen der Herv. school op Het Zand, eu veirzoekt overleg met het hoofd der school. Spr. Wijst op de vuil nisbelt in de Tramstraat. Spr. vraagt voorts gegevens te verstrekken over de bouwvereeniging te Domburg en Arne- muiden. De voorz. had tot den burgemeester ook namens den raad gesproken, doch Üiil er niet bijgezegd. De heer Contant voelt er wel iets voor dc kwestie met den zaalverhuurder S, zoo aan te pakken, als de heer San derse wil. De heer Sanderse stelt een ver zoekschrift voor tot den ambtenaar van hetl O. M. Besloten wordl stappen in dien geest te doen. De voorz. zal spreken mei het hoofd der school over het spelen der kinderen op straat; over liet wegnemen van do vuilnisbelt in de Tramstraat zal worden overlegd. De heer Sanderse wenscht nog maatregelen tegen het spelen om geld. Hierna geheime zittting. Aigeneen Overzicht. De vloolconfcrentie. Als eenigst positief nieuws van de vlootconferenfie der drie mogendheden te Genève valt de benoeming van zes subcommissies te melden, die de diver se technische vraagstukken, die zich bij de drie voorstellen-groepen voordoen, naaer zullen onderzoeken. Vrijdag wordt reeds een rapport verwacht; eerst daar na zal weer een vergadering der confe rentie plaats hebben. Deze sub-commissies zullen cijferma teriaal bijeenbrengen over de tegenwoor dige tonnenmaat van ieder der drie mo gendheden met betrekking tot kruisers, torpedojagers, torepdo's en onderzeeërs, en bovendien een statistiek opmaken van de lonnenmaat van schepen dezer drie klassen, wanneer de reeds door de par lementen toegestane nieuwe vlootpro- gramma's zijn voltooid. Men weet, dat Japan dit wil. Aldus krijgt men ongetwijfeld beter inzicht in dc practische gevolgen der drie voorstellen-groepen. Tot Vrijdag dus is er alle gelegenheid voor de gedelegeerden tot onderlinge besprekingen over het conferentie-pro gramma. Van de „onderonsjes" zal deze con ferentie als iedere belangrijke, vroe ger 't weer in hoofdzaak moeten nebben. Men verwacht ook, dat de kwes tie der vlootbases, zooals die van Sin gapore, zal worden behandeld. Japan zou hier vóór zijn, doch Engeland niet. Gisteren neeft generaal Bridgeman, de voorzitter der Engelsche delegatie, nog eenige meuedeelingeu aan de pers ver strekt. Engeland zou bezwaarlijk genoe gen kunnen nemen met het behoud van den status quo voor kruisers, torpedoja,- gers, torpedobooten en onderzeeërs. De Britsche delegatie toont in het al gemeen weinig neiging om een bepaal den algemeenen grondslag voor de be sprekingen inzake de totale tonnenin houd dezer drie klassen van schepen vast te stellen. De Engelschen schenen het meer aanbevelenswaardig te vin den, dat, zooals oolc voor de algemeene ontwapeningsconferentie van den Vol kenbond was opgenomen, iedere slaat begint met het noemen van hel aantal schepen, dat hij voor zijn veiligheid noodig heeft, waarna dan door nadere besprekingen deze aantallen zouden kun nen worden verminderd. Praclisch lij let ons ook dit verreweg het beste als uitgangspunt. Want dan weet men, wat men aan elkaar heeft, en is 't niet noodig direct van leer te trekken met „dit voorstel is voor mij on mogelijk, want zooveel daarvan is voor mij noodzakelijk", enz. Nu b.v. al is vanwege het Japan- sche departement van marine verklaard, dat Japan niet zonder voorbehoud het Britscne voorstel kan aannemen, dat pantserscnepen. Op die manier raakt men in een warnet! De Volkenbondsjournalislen te Genè ve zijn ontevreden over de wijze, waarop de pers op deze conferentie behandeld wordl, voorzoover deze niet de bladen vertegenwoordigen van de drie deelne mende mogendheden. De eerste rijen plaatsen in de confe rentiezaal waren eergisteren bij de ope ningszitting uitsluitend gereserveerd voor de journalisten uit die landen, wat legen de traditie van den Volkenbond werd genoemd, waarbij nooit onderscheid lus- schen dc nationaliteiten werd gemaakt. Zoo hadden, voor dal Duitschland tol den Volkenbond was toegetreden, de Duitsche journalisten volkomen gelijke rechten als die der Volkenhoiidsslalen, terwijl de Amerikaausche journalisten ook op die conferenties, waarop Ame rika, hetzij in het geheel niet. hetzij slechts door een waarnemer verlegen- woorcuga was, steeds op gelijken voet •"als üe anaeren zTj'n behandeld. De geza menlijke journalisten, die niet tot de Araerikaansche, Engelsche of Japansche pers "behooren, hebben officieel een pro testbrief lot den voorzitter der conferen tie Gibson gericht, en daarbij betreurd, dal voor het eerst in het Volkenbonds gebouw een onderscheid inzake de na tionaliteit der journalisten gemaakt was België en Italië. Het verluidt, dat de Ilaliaansche re geering aanstuurt op hel verbreken der betrekkingen met België. Aanleiding hier toe is de anti-fascistische houding van uien minister van builenl. zaken, Vander- velde. Gister heeft de Ilaliaansche regee ring den ambassadeur te Brussel terug geroepen, en het verluidt, dat hij voor- loopig niet zal worden vervangen. De ambassadeur Markies Megrotlo is be noemd tot Italiaansch lid in de comL inissie voor ed Egyptische openbare) schulden. Door hem evenwel thans niet te vervangen, zal de Ilaliaansche regee ring willen protesteeren tegen de hou ding van Vandervelde. Weer een nieuw bewijs, hoe gauw Italië een hooge borst zet, als er maar iets gebeurt, wat 't niet aanslaat. Direct, 'omdat de nouding van een soc. dem. ^minister van buitenl. zaken van een bevriende natie hem niet bevalt, met het verbreken der betrekkingen te dreigen, 't is wel hard van stapel loopen! Hel Engelsche Hoogerhuis. De hervormingsplannen voor het IIoo- gernuis waren vóór de rede van Lord Cave, waarbij zij werden medegedeeld, ook voor de Hoogerhuisleden een vol komen verrassing. Reeas hebben 150 pairs vergaderd. Besluiten werden niet genomen, doch waarschijnlijk zal eeo motte worden in- gediena, Om tevens over te gaan tot een herziening van net Lagerhuis. De liberale pairs zullen vanavond ver gaderen om daarover mei Lloyd George en andere liberale leiders le spreken, en een vergadering van labour zal later in de week worden gehouden. Het voorstel wordt ook op twee pun ten becritiseerd, ten eerste wat betreft het behoud van eigen rechten in het Hoogerhuis en ten andere ten opzichte van de verkiezing van pairs door andere pairs inplaats van door de kiezers. De bedoeling hiervan is blijkbaar, een duur zame tory-meerderheid in hel Hooger huis te verkrijgen. Voorts wordt opge merkt, dat het voorstel aan het Hooger huis volledige controle zal verschaffen over de administratie, waaronder de En- gelsche gronawet ook hel financieel be leid verstaat. Lord Beavcrbrook, conservatief Iloo- gerliuislid, heeft in de Daily Express uit eengezet, dat de beperking van liet aan tal erfelijke zetels niet voldoende is, maar de fout zit in de handhaving van het heele erfelijkheidsbeginsel, dat af geschaft moet worden. Volgens het blad hoort het heele Hoogerhuis gekozen te worden, en moeten de zetels van de bis schoppen der Anglicaansche Kerk afge schaft worden. Verwacht wordt, dat Briand binnen enkele dagen hersteld zal zijn en zijn polilieke werkzaamheden zal hervatten. De Pelil Parisien meent le weten, dat bij de besrpekingen tusschen Posse en Bokanofski niet gesproken is over het uitbreiden van hel voorloopige handels verdrag, als dit wordt verlengd lol an dere Duitsche industrieën Uit Duitschland. Hoewel er op den SOsten verjaar dag van Hindenburg geen groote feeste lijkheden worden gehouden, zal deze dag toen niet onopgemerkt voorbijgaan. Het plan bestaat, in den Rijksdag een feestelijke vergadering le houden en de schooljeugd zal vrijaf krijgen. De rijks president zal op zijn verjaardag te Ber lijn vertoeven. Uit Eng eland. - Er zijn plannen voor een vlucht EngelandAmerika, dus in tegengestel de rienting dan lot nu loe, door kapi tein Courtney, en wel met een geheel metalen Dormier vliegboot. Hij zal ver gezeld zijn van een navigator en een mecanicien, vanuil Southampton vliegen, en Valencia in Ierland en New Found- land Harbour aandoen. Naar schatting zal de tocht 24 uur duren. Uit Rusland. Naar gemeld wordt, zijn er te Kroonstad 9 zee-officiereu en een aan tal matrozen doodgeschoten, wegens het onderhouden van ongeoorloofde relaties met buitenlandsche groepen. Te Minsk hebben er de laatste dagen 27, le Pskof 17 executies plaats gehad. Uit -I talie. - De Ilaliaansche begrooting vertoont een surplus van 261 millioen lire. De Britsche ambassadeur te Rome heeft den Italiaanschen vlieger de Pinedo het kruis van de R. A. F. overhandigd/ Uit Denmerken. Hel vierde internationaal congres voor tramwegen en buurtspoorwegen is gisteren te Kopenhagen in hel parle mentsgebouw geopend. Er zijn 500 ge delegeerden, die o. m. Duilschland, Ita lië, Oostenrijk, Hongarije, Nederland, Tsjecno Slowakije, Polen, Noorwegen en Zweden vertegenwoordigen. Uit de Ve r. St. Uit New York wordl gemeld, dat in ae gevangenis te Lansing Kansas 300 gevangenen aan het muiten zijn gesla gen, en zich in een kelder onder de ge vangenis hebben verschanst, omdat hun niet was toegestaan sigaretten in ont vangst te nemen. De gevangenen houden 14 gevangenbewaarders als gijzelaars vast. Kapitein Byrd is gisteren te Washing ton door den minister van posterijen officieel bij het bezorgend personeel ingelijfd, met den rang van luchtpostbe zorger. Hij zal de eerste postzending uit New York voor Engeland en eenige an dere Noord-Europeesche landjen op zijn a.s. vlucht meenemen. Uit Z.-Afrika. De Nationale Vergadering in co mité heeft met 71 tegen 51 stemmen de bepaling uit de vlagwet aangenomen, be helzende een nieuw ontwerp, dat be staat uit een blauwe en een gele hori zontale streep rond een witte streep in het midden, lil dieze laatste staat een schild met de Union Jack in een kwar tier, de Transvaalsche en de Vrijslaal- sche vierkleuren in de twee volgende kwartieren en vier sterren, verbeelden de de provincies in het vierde kwartier. 13, afwijkende Kruisbessen 0 50—3, Aard beien 8—27, Kersen (Luikenaars) 8—16, 'Doperwten 27—31, Peulen 32—37, Tuin- boonen 11, Groote Nieuwe Aardappelen 8—14, Poters 7—9, alles per 100 K.G.; Bloemkool 2—11, Komkommers 8—10, Kropsla 2.50, alles per 100 stuks; Wors telen 6, per 100 bos. O o s t b u r g, 22 Juni. Tarwe f 15.50 —16, Chevalier 11.75, Haver 12.50. BEKENDMAKINGEN. Bui'gemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een schrijven d.d. 14 Juni 1927 van P. DE KONING, wonende ito Middelburg, houidjende verzoek hem wel verlof te willen verleenen voor den ver koop van alcoholvrijen drank, voor ge bruik ter plaatse van verkoop in hel voorlokaal van perceel Vlissingsch Wa genplein P 7, ter oppervlakte van 30.40 M.2 Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bij htm col lege worden ingediend). Middelburg, 17 Juni 1927. Burgemeester en "Wethouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een schrijven van J. VLEUGEL, wonende te Middelburg, hou- schrirlen le hebben gedrukt. Deze huis- dende verzoek hem wel verlof le willen zoekingen bleven echter zonder resul- verleenen voor den verkoop van alcoliol- taat of gevolg. houdenden «Jranlc, andjeren dan sterken De commissie voor de groote wer- drank, voor gebruik ter plaatse van ver ken heeft zich uitgesproken voor het koop in den winkel en de benedenachler- graven van een direct kanaal van Luik kamer van het perceel Burg L> 12, respec- naar Antwerpen, dal niet door <(e encla- tievelijk groot 171/s M.2 en 25 9 M.2 van Maastricht zou gaan, om de scheepvaart te bevrijden van de afhanke lijkheid, veroorzaakt door het huidige kanaal op buitenlandsche lerriioir in de ze uit te breiden met het verkeer in het bekken van Maas en Moezel, Elzas-Loi- tharingen en Noord-Oost Frankrijk. Ook geeft de commissie den raadj, dc beslaande kanalen zoo spoedig mogelijk te verbeteren. Uit Frankrijk. De bladen publiceeren een brief Van Bartbou, waarin hij den president "der Kamer in kennis stelt van de a.s. 'arrestatie van den communistischen afge vaardigde Cachin, die op 10 Mei tot 6 maanden gev.straf is veroordeeld. Aan BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Naar men uit Brussel aan de-N. R. Crt. meldt, heeft hel parket te Ant werpen Ward Hermans, den Vlaamsch- nationaalgezinden journalist weer op vrije, voelen gesteld. Te Lier deed het parket een paar huiszoekingen bij drukkers, die ervan erdacht worden, anti-Belgische vlug- Binnen twee weken na heden kunnen bezwaren tegen het verleenen van het gevraagde verlof schriftelijk bij hun col lege worden ingediend- Middelburg, 17 Juni 1927 Burgemeester en Wethouders voorn. P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. MARKTBERICHTEN. Goes, 21 Juni. Op de groote veiling deden- Kruisbessen f 11.90—f 12.70 per 100 K.G. Kleine veiling: Kruisbessen 12 10 Heden overleed na een langdurig, en geduldig ge dragen lijden, mijne gelielde Echtgenoote en onzer kinderen zorgdragende Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, Zuster on Behuwdzuster, Mej. LEUNTJE DE VISSER, in den ouderdom van ruim 60 jaren. Uit aller naam, CHR. VERHAGE. Middelburg, 22 Juni 1927. Heden overleed na kort stondig lijden, zacht en kalm, onze lieve Moeder, Dochter, Schoondochter, Zuster en Behuwdzuster MARIA VAN AARTSEN— PAAUWE, op den leeftijd van 27 jaar, nalatende 3 kinderen allen te jong om dit groot verlieB te beseffen. Namens de familie, I. PAAUWE. J. J. VAN AARTSEN. Middelburg, 22 Juni 1927. Bij beschikking van den Edel- Aohtbaren Heer Reohter-Commis- saris in het faillissement van WILLEM ABRAHAM DE RIJCKE Jr., Koopman, wonende te Middelburg, is bepaald lo. dat de schuldvorderingen bij de Curator moeten worden inge diend vóór 1 Augustus 1927 2o. dat de Verificatie-Vergade ring zal worden gehouden op Woensdag 12 October 1927, des namiddags te 2 uur, in een der lokalen van het Gerechtsgebouw aan het Hofplein te Middelburg. Middelburg, 21 Juni 1927. De Curator, Mr. ANNE BOLLE. Verschenen Dr BORIS RAPTSCniNSKY De Geschiedenis van het Russische Volk Deel I. Oud-Rusland. Geïll. met 40 Illustraties en Kaarten. Prijs in prachtband i 8.50. RE1J MOUT. „De Boeren" Lente. Prfis in band f 3 90. Verkrijgbaar bij de Firma GEBROEDERS HILDERNISSE, Algemceno Boekhandel. doorloopende Harp, slechts f 295.-. Betaling desgew. met f 8.p. m. Zeeuwsche Piano- en Orgelhandel, Korto Burg A 33. Gevraagd een prima of zoo goed als nieuwe 20-persoons Autobus Br. raet volledige omschrijving van gewicht en uiterste prijs aan de N.V. Auto en Motorhandel, Autobus - Luxe verhuur en Reparatie-Inrichting. Bedrijfsleider, A. A. DEES, Telef 178, Terneuzen. WOm'GRUIL. Aangeboden Landhuis in 't Gooi, Hilversum, Woonkamer, Serre en Terras, Eetkamer enz., 4 Slaap kamers, Badkamer, groote Tuin, Garage Gelegen in pracht omge ving Gezin van 5 personen, te ruilen met huis op Walcheren bij voorkeur bij strand, drie weken tusschen 15 Juli15 Aug. Brieven spoedig, Eikenlaan 63, Hilversum.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 3