B ■was het minste, de brandstoffen waren toen nog goedkoop, een last turf kost te met arbeidsloon hoogstens 1 VI. Maar ook de soldij der soldalen werd door de stad uil oen Iccniug gevonden, omdat Alva geen geld zond By wanbe taling was er vrees voor stelen en roo- ven en dit heeft er niet weinig toe ^ijgebraont om den haaf tegen de Span jaarden aan te wakkeren. De scheepvaart ter zee cn op de Zeeuwsche slroometl bleef dat jaar on veilig, Iloe kon het ook anders. Men raadpleegde nog eens hoe het best de haringvaart te beschermen. Op 22 Maart 1568 werd in Middelburg dc vergade ring van de visseherij gehouden, waar gesproken werd over hel uitrusten van schepen van oorlog tot bescherming van de visseherij. Vanwege Veere werden hier afgevaardigd jonker Jcronimus de Rollé, Jacob Adriaensz., Claes Lenaertsz, Leyn Tay, „stierman'' te Middelburg, en een boekhouder. Alles bij elkaar kwam het de stad op 17 schellingen reis- en verblijfkosten te staan. In 1569 had Veere een nieuw garni zoen gekregen, ouder hopman Raphael, daar hopman Lubbert van Bemind op 4 Maart 1569 met zijn soldaten in zeven schepen naar Dordrecht was vertrokken. Ook waren in Vrouwenpolder krijgs knechten gelegerd, welke van stadswege van leeftocht werden voorzien. Waar- schijnlijk wilde men in Veere het lanflen van de Watergeuzen aan den Haak voorkomen Hoewel zulke ben den soldaten voor een kleine stad lastig waren, en ook kostbaar, moesten de bevelhebbers gevleid worden om door de krijgstucht vrede te houden en de gemeente voor schade te behoeden. Den luitenant van hopman Raphael werd bij zekere gelegenheid een gouden medaille vereerd. Ol dat van harte is gegaan be twijfel ik. De bezetting was voor de stad een bende dwingelanden, ofschoon ze door de stad gevoed eu onderbouderf werden. Dc schepenen moesten dagelijks twisten met de burgers regelen, èn legen de veentpartijen was een afkondiging noodig. Door de vele aanslagen, die de .Prins van Oranje, en de Watergeuzen op verschillende steden en kasleelen gedaan hadden, was men in Veere zeer op zijn noede cn hield goede wacht. Hop man Raphael zou met zijn vendel naar Antwerpen gaan cn wilde dat men de knechten uit Arnemuiden zou Innemen. De stadsregeering van Veere wilde dit liever niet, en schreef een brief van veel bezwaren aan den goeverneur van Zee land, jonker Antonis van Bourgondië. Men vond dit lot do beveiliging der stad niet noodig, want in de polders werd goede wacht gehouden. Ook voer een boot, tol den oorlog uitgerust, "dagelijks uit cn in om legen 'invallen te voorzien. van haar de som van zevenhonderd-lwiru- tjg pond, in spiksplinternieuwe bankno ten in plaats van die, waarvoor hij op gelicht was Hij had dus alleen het ver lies van de rente. Maar voor eon wan mei een jaarlijksch inkomen van tien duizend pond. is dlit nog wel te overko men Hij beschouwde het dan ook een voudig als een onaangenaam voorval uit zijn kantoorleven, maar verder dacht hij weinig meer over de zaak Alhelstan Arundel was ook geheel ver-i gelen geraakt door zijn vrienden Er id er altijd wel één bij in zoo n kringetje van jongelui, die in moeilijkheden raakt en die dan geheel uit hun iniddpn ver dwijnt Maar heel zelden wordt er nog gedacht aan een dergelijk jongmensch. Dit is eenmaal zoo de loop van de we reld, die geen lijd heeft om stil te staan bij een dergelijk al is hel tlsjn ook nilg zoo droef maar toch o zoo gewoon: verschijnsel Een jaar of vier na deze geheimzinnige zaak van Edmund Gray, onlvinj mr De ring een brief met een Amerikaanscheta postzegel, waarop stond: „Privé en ver trouwelijk' Hij legde hem op zij, tot hij door zijn andere zakenbrieven heen was. Toen maakte hij hem open. Aller eerst keek hij naar dé onder toeken ing „Ha!" zei hij „Aihclslan Arundel! Ein- Het verzoek vond geen ingang, maar de Spaansche bevelhebber bleef aandrin gen, oat de soldaten uit Arnemuiden in Veere zouden komen. Eindelijk weigerde de stadsregeering het verzoek, tenzij hel bevel van den koning kwam of van Alva. Toen kwam in Veere een andere en zelfs een meerdere bezetting. Hopman Rapher Grolz lag dertien maanden in de stad met zijn bende, en toen er sprake van was dat ook deze vendels zouden worden overgeplaatst, schreef de magi straat op 7 April 1570 weer een brief vol 'bezwaren aan den gouverneur. Op 10 April 1570 vertrokken de solda ten en op een Meiavond van 1570 kwam hopman Bencdictus Vogel in Veere en trok de stad binnen. Hij nam verblijf Ui hel huis vDe Gouden Molen", op de Markt, cn werd van stadswege voorzien van huismeubelen, tafelgoed enz. In het zelfde jaar waren vermoedelijk ook nog Waalsche soldaten onder hopman Thy- bault op Cusline, en Tsêraerts, in Veere, en ook nog Hoogduitschers, maar die waren vermoedelijk onder hopman Vo gel De lijden werden inmiddels meer en meer kommerrijk, en het werd zelfs noodig geacht om in Veere op de vreem delingen acht te slaan, welke de stad doorreisden of en overnachtten. Op be vel van Alva moest men voor de veilig heid werkzaam zijn. De stadsregeering deed nu aflcondigen dat iedereen iede- ren avond voor negen uur aan den hooidr man, op het stadhuis He wacht houdend, zich bekend moest maken en de namen opgeven van wie bij hem gehuisvest wa ren, hetzij van binnen- of buitenslands, op straffe van tien schellingen vlaamsch boele voor ieder verzuim. Dat dergelijke maatregelen niet nutte loos waren, blijkt wel uit berichten, die ons van andere zijden bereikt hebben, want in Juli 1570 bood jonker Jacob Coppier van Calsiagcn, den prins van Oranje aan om Veere aan hem over te leveren. Hij zeide den baljuw al over reed te hebben. Wel een bewijs, dal deze baljuw geon volbloed Spaanschgezinde was. In deze maanden, lot einde Sep tember 1570 was het in Veere een groote drukte met de uitrusting van een groote Spaansche vloot, aie de prinses van Oos tenrijk, de bruid van koning Filips, naar Spanje zou overbrengen. Bij het arse naal werkte men met voile kracht, en er was zooveel zeevolk in Veere, dal er .voo'" ae Watergeuzen geen denken aan fwas om in deze maanden een aanslag op de stad tc doen. Ten einde tegen het komende voorjaar steeds de beschikking over voldoende schepen te hebben, droeg op 3 December 1570 de koning den rentmeester-generaal .van Zeeland Bewester Schelde op om af le kondigen, dat alle dijkgraven, heemraden enz. zoo noodig gemachtigd zijn beslag le leggen op alle schuiten en andere vaartuigen, welk bevel op 3 Januari 1571 in Veere werd afgekon digd. Toen in April 1571 in Zeeland ge- ruchicn liepen, dal de Watergeuzen een aanslag ergens in Zeeland wilden doen, versterkte Alva dadelijk de bezettingen der steden, hetgeen misschien oorzaak is geweest, dal niets van een aanslag is gekomen Het zou pas <1 Mei 1572 wor den, dal dc Watergeuzen de stad konden binnenrukken en Veere voor den Prins van Oranje bezetten. (Zie: De Jonge, Gesch. Nederl. Zee wezen I. Ermerins, Zeeuwsche Oudhe den 'IV, de Stoppelaar, Oud-Archief van Middelburg, van Veen, Corr. Margaretha van Parma, Fruin, Rekeningen van Zee land, Van Someren, Corr. de Jacques de Wesenbeke). Den Haag. F. VOGELS. 1SIJ HARTKWALEN EN ADERVERKAL KING, neiging tot bloeding in de her senen en aanvallen van beroerte ver zekert het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater gemalckelijken stoelgang zon der inspanning. Uit wetenschappelijke waarnemingen in de klinieken voor ziek ten der bloedvaten is gebleken, dat het „Franz-Josef-water vooral bij meer be jaarde paliënlen zeer te waardeeren diensten bewijst. Overal verkrijgbaar. (Ingez. Med.) delijk, Nu zullen we eens zien." Mr. Dering verwachtte een volledige bekentenis van het misdrijf. Ifet zou hem een verlichting zijn geweest als dil zoo ware. Natuurlijk had Alhelstan het ge daan. Niemand anders kwam er voor in aanmerking, En toch, telkens als het geval weer bij hem boven was gekomen, had hij diezelfde onaangename gewaar wording, dat hij toen misschien niet ver standig had gedaan. Mogelijk hadj hij de feiten niet zoo voor hem moeten bloot leggen, lot hij vaste bewijzen had gehad Mogelijk ook had hij meer in vertrouwen moeten spreken^ ofschoon dit vertrouwen dan toch ook ontbrak. De tijd had enkel de verdenking van mr Dering nog ster ker doen zijn tegenover den jongen man. Het moest immers door hem of doori Oheckley bedreven zijn. Nu, Chcckley had het handschrift niet zóó kunnen nadoen, 111 had Wij het ook gewild,. Neen, Jiet werd door Alhelstan gedaan. Waarom, waf. Iiij er mee vóórhad, nu de bankno ten toch nooit gepresenteerd waren, dit Mas 'iets onverklaarbaars. Maar dat hij het deed, dit was wel zeker. Mr Deriug begon den brief le lezen mef belangstelling. De aanhef was zon der eenige inleiding van eerbiedige, of vriendelijke woorden. Toch was het niet het schrijven van een slecht mensoh, RECHTZAKEN. J. V., de West-Indische oplichter, die reeds talluoze malen wegens oplich ting werd veroordeeld, was in Maart j.I. weder wegens oplichting door de buitengewone kamer tot 1 jaar gevange nisstraf veroordeeld. Hij had een ver tegenwoordiger der Mercedes Benz Auto mobiel Mij. bewogen hem( f 20 te geven, terwijl hij tevens een koopcontract voor een automobiel van f 21 fOOÜ had weten los te krijgen. liet gerechtshof bevestigde het vonnis der rechtbank. Politierechter te Middelburg. Zitting van 17 Juni. De volgende personen waren gedag vaard C. R 22 j., koopman te Zierikzee, wegens diefstal van kippen toebehooren de aan D. Pierens te Zierikzee, in de nacht van 20 op 21 April 1927. Eisch 1 maand gev. Uitspraak idem. C. v. H., 55 j., loterij-agent, Goes, we gens beleediging van J Droogers te Goes op 3 Mei 1927. Eisch 1 week gev. Uitspraak idem. G. Th. J. Ft, 23 j., timmerman, Goes, wegens mishandeling van Jozias Trimpe te Goes op 3 Mei j.I. Eisch f 10 s. 10 U, Uitspraak idem. J. A. dé L., 21 j\., schippersknecht te Terneuzen, wegens mishandeling van J. Drees te Terneuzen op 18 April 1927. Eisch f 25 s. 25 d. Uitspraak f 20 s.20 dL S. M., 33 j„ arbeider, Colijnsplaat-, wegens mishandeling van W. Karman, te Colijnsplaat op 4 Mei j.I. Eisch f 15 s. 15 d. Uitspraak idem. 'G. in 't A., 55 j'werkman, Ooslka- pcile, wegens s trooper ij met een krui wagen van gras, toebehoorende aan E. W. Flipse te Oostkapelle op 5 Mei 192-1. Eisch f 10 s. 10 d. Uitspraak idem. C. L v. d. B., 22 j vischhandfelaar, Walcrlandkerkje, wegens mishandeling van E. M. S. Feijnaut te Waterland- kerkje op 24 April j.I. Eisch f 25 s. 25 d. Uitspraak idem. J. D.. 22 j., landbouwersknecht, Zaam- slag, wegens mishandeling van J. A. de Lege (e Terneuzen op 18 April 1927 Eisch f 20 s. 20 d. Uitspraak idem. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De Stoomvaart Mij Zeeland organi seert in samenwerking met den Alg. Ned. Wielrijders Bond uilstapjes per fiets naar East-Anglia, waarbij bezocht worden Par- lceston, Dovercourt, Ely, Cambridge, New market, Bury St Edmunds, Dedjiam, Plat- ford Mill. Aan deze tochtjes kunnen deel- nemeu leden van den A. N. W Bf. (etn zij die lid worden). Aan de hand van het gedrukte pro gramma is het zelfs voor iemand, die to taal geen Engelsch spreekt, mogelijk zon der bezwaar aan de uitstapjes- deel te nemen. In den inclusief-prijs van f"0 is alles begrepen wat voor de reis van Vlissingen-retour Vlissingen noodig is, alle maaltijden, passageprijs, fooien enz. Men kan gezamenlijk toeren, of geheel zelfstandig hel reisje doen Den eersten dag vindt d,e bootreis plaats (le klasse) en wordt de thee en liet diner aan boord gebruikt. Na aan komst le Harwich (Parkeston Quay) Wordt een bezoek gebracht aan de nabij gelegen badplaats Dovercourt, waarna aan boord wordt overnacht. Den tweeden dag gaat men lljes mor gens vroeg per trein, waarmede eveneens <ie rijwielen worden vervoerd,, naar bet oude stadje Ely, mol zijn prachtige en imposante cathedraal. Na de lunch wordl dan de toch per rijwiel ondernomen naar de oude en welbekende universiteitsstad Cambridge. Na aankomst wordt eerst thee gedronken en gaat men dan naar het hotel, waar het diner wordt gebruikt en levens wordt overnacht. Den derden dag wordt de rijwieltocht voortgezel van Cambridge naar Newmar ket, waar de groote Engelsche paarden rennen steeds plaats -vinden en een aantal groote stoeterijen zijn gevestigd. Hier wordt geluncht, waarna verder noch van een boetvaardige. „Vier jaar geleden,"' las mr. Dering, „dreef u mij uit mijn betrekking en maak te een verandering in mijn leven door een verdenking, die tot een beschuldiging werd van de ergste soort: dat ik u, d,en oudsten vriend van mijn vader, dien raads man van mijn^moeder en 'mijn eigen! voogd en werkgever, zou bestolen heb ben van een groote som gelds; en dit alles naar aanleiding van enkele feiten, die deze richting uitwezen, heeft zich nooit afgevraagd or deze verdenking wel gerechtvaardigd, was, door eenige han deling van mij." „Dal is toch niet waar; opzettelijk onwaar. Ik heb enkel de feiten voor hem blootgelegd- Niets dan ,dte feiten. Ik lieb ^geen beschuldiging tegen hein inge bracht." „Ik denk, dat nu degeen, die het mis drijf pleegde, al lang gevat is Als ik ge bleven was, zou ik er liem wel eens even over aangesproken hebben. Want natuur lijk, kan liet door niemand anders bedre ven zijn dan door "uw klerken. Nu, ik heb mij niet vergrepen aan uw eigendom en ik hoop, dal ik eens nog vóór uw .dood terug keer en djat ik dan een enkele betuiging van leed en schaamte van u le hooren zal krijgen." (Wordt vervolgd.) wordt doorgered,en naar het fraaie cn pittoreske plaatsje Bury St. Edmunds, waar thee wordt gedronken. Na bezich tiging van deze plaats vindt dp terugreis naar Parkeston Quay wederom per trein plaats. Na terugkomst aan boord des avonds wacht de deelnemers een koud souper, waarna wederom aan boord wordt overnacht. Den vierden dag wordt in de morgen uren een char-a-bane tour gemaakt naar Dedham en Flatford Mill (dp streek be roemd door Constable's schilderijen), ter wijl op de thuisreis aan boord wordt ge luncht en theegedronken. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot den A.N.W.©. of Stoomvaart Mij Zeeland. Voorloopig zijn. uitgeschreven reizen van 22—25 Juni; van 6—9 Juli; van 20 —23 Juli; van 4—7 Augustus; van 11—14 Augustus, van 18-21 Augustus en van 25— 28 Augustus. VELSCHILLENDE BERICHTEN. Donderdagmiddag reed de heer L. uit Amsterdam, met zijn auto van Rens- woude in de richting van Edje. In groote vaart wilde hij een anderen auto voor bijrijden; zijn wagen is toen geslipt eiï tegen een boom gereden. Door den schok vloog de auto ongeveer een meter terug; hij was van voren geheel in elkaar ge drukt De heer L., die alleen in d,en auto zat, werd tegen het stuurwiel gedron gen, dat geheel vernield werd,) en ver volgens door een ruit van het rechter portier gedrukt. Ernstig in het gelaat en onderlijf gewond, werd; hij, naar Amster dam overgebracht. Donderdagavond; is aan het strand te Zandvoort een tragisch ongeluk ge beurd, meldt de „Msb." De24-jarige F. B.. wonende te Amsterdam en tijdelijk te Zandvoort verblijvende, werd, bij het zwemmen door krampen bevangen. Hij verdween onmiddplijk in de golven. Den gelieelen avond heeft men met talrijke booten de kust afgezocht doch niets ge vonden. Het slachtoffer Iaat een vrouw en een P/2-jarig kind na De vrouw bej- vond zich aan het strand toen haar man verdronk. Het 3-jarig zoontje van L. N., le Meppel, is spelende in een gracht ge raakt eu verdronken. De moeder, dje, toen zij het kind zag drijven, onmidjdelijk te water sprong, heeft bij haar pogingen tot redding een been gebroken. Donderdagmiddag is het lijkje ge vonden van het tweede zoontje van den onderwijzer Hoekstra, die op Hemel vaartsdag met zijn beide kinderen bij hel zeilen is verdronken. Te Wilnis heeft een houd niet min der dan 50 ganzen, toebehoorende aan den heer v. d. Z. verscheurd. Een Belgisch landarbeider is te Beemsler op zijn rijwiel legen een boom gereden, waardoor hij zijn hoofd ver- Wonde en ïn een aan dein weg grenzende sloot is gevallen. De man is aan de ge volgen overleden. Een koopman uit Antwerpen, die per auto met zijn gezin naar Blankenber gen was vertrokken, constateerde bij den aankomst aldaar, dal zijn vrouw, vier kinderen en de meid;, die binnen in de wagen zaten, door benzinewalmen waren bedwelmd. Bij 4e vrouw, de meid en drie kinderen konden de levensgeesten weer worden opgewekt Het vierde kind bleek echter te zijn bezweken. Een ernstig ongeluk met een aulo- bus gebeurde Vrijdngmidjdag in de hoofd straat van Schoeneberg waar een dicht bezette wagen uitwijken moest voor een ander voertuig. Daar de autobus le ver uithaalde, stortte zij in een diepte naast den weg cn van de 35 passagiers werden er 25 min of meer ernstig gekwetst. Een twaalftal werd met een wagen van het ziekenhuis vervoerd. Te Dieudonné bij genlis heeft een 44-jarige gescheiden vrouw haar zieke 19-jarige dochter uit het ziekenhuis get- haakl, waar zij wegens blindedarmontste king geopereerd was, ofschoon het meis je nog niet geheel was hersteld. Zij deed dit met hel oog op de verplegingskosten. Daarop trachtte zij haar dochter mei Laudanum le vergiftigen. Toen het meisje weigerde te drinken, wierp de ontaarde moeder haar dochter op d,en grond cn trapte haar zoodanig, dat haar toestand, zorgwekkend is. De moeder werd! ge arresteerd. Tol Lindbergh's Parijsche beken den benoort een Araerikaansche jour nalist die daar pas eenige jaren woont. Op een partijtje, waar oolc deze journa list aanwezig was, kwam het wilde ent housiasme der Parijzenaars ter sprake, die na Lindbergh s landing het histori sche vliegtuig hadden bestormd) cu ge tracht hadden, stukjes linnen van d.e vleugels af le trekken als souvenir of als talisman. Een jonge dame vroeg den journalist: U hebt toch zeker ook zoo n stukje lin nen bemachtigdIk heb heel wal be ters gekregen was het antwoord, dan ik bij mogelijkheid had kunnen nemen Lind bergh heeft mij den zakdoek geschonken, dien liij op zijn vlucht bij zich had; enf de jongeman liet het meisje den zakdpek- zien. 0, geef! 11 mij dan alstublieft alstu blieft alstublieft een heel heel klein stuk je van dien zakdoek, smeekte de jonge dame, en andere nlel minder lieve jonge dames- sloten zich bij de smeekbede aan. "Wat doel men dan? Men strijkt over zijn hart. Goed zei do journalist, maar ik geef die stukjes niet weg, ik vil zip verkoopen; elk stukje moet 100 frs. op brengen ten bate van de nagelaten be trekkingen van Nungesser en Ooli En hij sneed den zakdoek in 50 lapjes, die dus te zamen 5000 frs. opbrachten. Het is natuurlijk overbodig hieraan ton te voegen, dat deze zoo prachhg-d,uur betaalde zakdoek afkomstig was uit d.c wasch des journalisten en zelfs nooit in de buurt van Lindbergh was geweest. (Telg.y Een Parijsche jongedame heeft zich van het 'eerste platform van 'den Eiffel- toren geworpen Zij kwam echter met een zich vlak onder liet platform bevindendj uitsteeksel in "aanraking en bleef daaraan met haar japon haken. De brandweer verloste haar weldra uit die benardp positie. Met een snijwond werd het meis je naar het ziekenhuis vervoerd. In het dorpje Trembosch (Bulga rije) werkte een 14-jarige knaap in den wijngaard van zijn vader, toen hij het ongeluk had op een meer dan 2 meter lange slang te trappen. Het ondier slin gerde zicli in verschillende wendingen om het lichaam van het kind 0111 het te verslikken. Voor hij echter zijn bewe gingsvrijheid volledig verloor wist de jon gen zijn zakmes te pakken en de slanjgf den kop af te s nijden. Vijftig jaar geleden wist een jonjJ broekje, Thomas Oghton, den controleur van het cricketlerrein te Bingley te ver schalken en zonder betalen binnen het terrein te komen, door te verletten! dat hij het zoontje was van den pen ningmeester van. de club. Oghton woont thans te Idaho (Vereen. Staten). Dezer dagen zond hij aan don penningmeester vau de Bingley cricket club een schrijven, waarin hij vertelt„ dat hij toenmaals de eenige welbewuste leugen van zijn Leven gezegd heeft. Daar het geval niet zoo buitengewoon ernstig was, heeft zijn geweten er hem niet al te zeer om lastig gevallen, maar hij heeft toch al jaren het verlangen gehad, de zaak weer in orde te maken, weshalve hij bij den brief 2 chilling en een stuiver had ingesloten. BUITENLAND. UIT RUSLAND. (Nadruk verboden). Terroristische waanzin. De talrijke nederlagen, die de Sovjct- regeering den laatsten lijd heeft gele den, hebben de bolsjewistische leiders prikkelbaar gemaakt', hebben hen de onafwendbare nadering van de ineen storting van hun macht aangetoond. Het geknechte eu onderdrukte Russi sche volk lean door de bolsjewistische pers zoo bewerkt worden, dat het de waarheid niet kent, dat het nederlagen voor schitterende overwinningen aanziet (dit is overigens in een land, waar alleen communistische bladen bestaan, geen al te groote kunst), de bolsje wistische, -ïmders* weVfS^Wïh hen was de afbreking van de diploma tieke betrekkingen door Engeland een waarschuwing, dat het einde nadert. In deze stemming van prikkelbaarheid, van vrees, van verwarring was de moord op Wojkow een mokerslag. Sommigen vergelijken den moord op Wojüow met dien op "WorowSky in Zwit serland. Deze vergelijking gaat in veel opzichten niet op. Als persoon kon Wojkow zelfs in de schaduw van Worowsky niet slaan. Wsurowsky was een van dc weinige eerlijke bolsjewild en een van de werkelijke knfrjp© kop pen, die de regecrende partij bezat.. Wojkow is echter een volkomen nulli teit' geweest. Zijn eenige verdiexste was, dat hij een van de leerlingen vyn Lenin tijdens de ballingschap van de, „grooten leider'" is geweest,- dat hij tot de kliek behoorde, die den toekom- sfigen rooden czaar" (zoo noemde kort geleden Itroepskaja, de weduwe van Lenin. haar overleden echtgenoot) ver gezelde tijdens zijn tocht door Duitsch- land. Zooals dc lezer zich wellicht zall herinneren, heeft Ludendorf, om het Russische front geheel te vernietigen,

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6