jCHIO» Broodjes Prima leuken Houtskolen VON HEIMBUR6 S.Wseoier&Co» Kranselingen, De man, die ze niet rookt, neeft ze nog nooit geprobeerd. :i[iii''iiiiiiwiiiiiniiimi!miiiiiiiiiiiiiiiii'imiiiiin;ii CIngez. Med.) vervulling van de üuilsche onlwapc- ningsverpliclilingen volledig ziju uitge voerd, n.l. de aanneming door den Rijks dag van de ingediende wetsontwerpen over het verbod van vervaardigen en uitvoSr van oorlogstuig, over de organi satie van de politie en over het onder zoek naar de slechting van de Duilsche weslingon aan de Poolsche grens. Dit laatste zal gescnieden door een deskun dige, door de Duitsehe regecring met goedkeuring van de genoemde mogend heden benoemd. Duitschlaud, dal zich eerst zoo tegen die nieuwe controle verzette (de con trolecommissie is immers al ontbonden!) schijnt thans zich er mee te kunnen ver- ecnigen. dat die controle nog eenmaal geschied! Volgens den Berlijnschen cor respondent van de Daily Telegraph zou •die dan zoo worden geregeld, dat de rijksregeering den Eugelschen militairen attacné vergunning geeft zich te overtui gen vau de slooping en daarover een rapport aan den Gezantenraad uit te brengen. Te Berlijn verwacht men in ruil daar voor een vermindering van het aantal bezettingstroepen, die echter geringer zal zijn dan de eerst geopperde terugtrek king van 10.000 man. In de plenaire zitting werden de resul taten der onlangs gehouden economische .conferentie besproken. Men hoorde over 't algemeen de daar genomen resoluties prijzen, zoodal toezeggingen werden ge daan door alle Europeesche raadsleden en Japan om zich althans naar de prin- cipiecle beslissingen Le gedragen, en de meeste resoluties te helpen verwezenlij ken. Dat is dus wel een mooi succes voor de economische conferentie! Namens België, Duilschland en Tsje- cho Slowakije werd al vol enthousiasme verklaard, dat die regeeringen alle reso luties haaden onderzocht en ze zonder voorbehoud aanvaard. Zoo spontaan waren Frankrijk, Enge land en ook Nederland niet. Chamberlain stelde dan ook sceptisch Engelschman als hij is voor dat de Volkenbondsraad de resoluties nog niet zou aannemen, Tloch zich er toe zou bepalen, dat zij in de gunstige overweging der regeeringen aanbevolen zouden worden. Dit was voorzichtiger, maar zooals Strese- mann ook erkennen moest eigenlijk toch ook beter. Doch één ding slaat nu wel vast: dat in de internationale handelspolitiek au- klere banen moeten gevolgd worden, en daarmee niet moet worden gewacht. Wij denken hierbij ook aan hel manifest van [vertegenwoordigers der internationale grootindustrie voor den vrijhandel, en noemden dal toen een injectie voor de vrijhandelsidée. Thans is er de raadsbe- slissing om het economisch Volkenbonds comité nog dezen zomer bijeen te roe pen, ter voorbereiding van de conventie voor de uniformiteit van nomenclatuur in de tarieven. De Volkenbondsraad zal pas iu Sep tember de kwestie der uitbreiding der economische Volkenbondscommissie be handelen. "Er ontstond eenig meeningsverschil ,over de kwestie of deze commissie al leen moet bestaan uit rcgeeringsgedele,- geeraen. Nog werd behandeld de kwestie der Armeensciie vluchtelingen, waarbij dr. Nansen voorstelde een oproep te doen voor de fondsen om wat tot dusver on mogelijk was, uit te voeren. Intern. Arlicidsconfcrcintic. De liende internationale arbeidsconfe- renlie hield gister haar sluitingsbijeen- komst, waarbij eerst aangenomen werd een voorslel van den Belgischen regee- Tingsgedelegeerde Mahaim, waarbij de internationale raad van beheer wordt uilgenoodigd om met behoud van het stelsel der dubbele bespreking, toch nog de mogelijkheid te overwegen van ver beteringen in het stelsel, daar de dit jaar genomen eerste proef met die methode van hel ontwerpen van vragenlijsten niet bevredigend is geweest. Hierna hielden de president en de ver tegenwoordigers der drie groepen af- schcidsredevoeringen. Namens de werklieden sprak de Span jaard Caballero, die de goede resultaten inzake de convenlie over de verplichte ziekteverzekering erkende, maar tevens een fel protest richtte tegen de nouding der werkgeversgroep, vooral inzake de vrijheid van valcvereeniging. En niet ge heel juist verweet hij daarbij: den werk gevers zich steeds tegen iederen socia len vooruitgang te verzetten. De hou ding der werkgevers toch aangaande de ziekleverzekeringsconventie is daar niet mee in overeenstemming geweest. Doch (tenslotte zei Caballero, dat de arbeiders- groep wol heeft beseft, dat niet alle wenschcn op eens in vervulling kunnen gaan. De onderdirecteur van het congres, I Bulier, maakte een aardige vergelijking I lusscheu het werk der internationale I arbeidsconfercnlie en dat der gewone nationale parlementen. Indien de par lementen niets anders deden dan wetten maken, zouden zij spoedig uit de wereld verdwijnen, merkte Butler op, maar om gekeerd, als zij heelemaal geen wetger venden arbeid verrichtten, zouden zij evenmin een lang bestaan hebben' Zoo staat hel ook met de internationale ar- beidsconf., verklaarde Butler. Eenerzijds moet deze wetgevenden arbeid verrich ten, anderzijds echter moet zij ook een groot politiek debat houden over de po litieke kwesties van den dag. In beide opzichten vond Butler, dal de tiende internationale arbeidsconTerenlie zeer be vredigend heeft gewerkt. In langen lijd zijn de aïgemeene beschouwingen niet zoo rijk aan denkbeelden of actucele kwesties geweest en de conventies over de ziekteverzekering zijn een zeer gezon de en levensvatbare bijdrage lol de reeds bestaande conventies. Intern- Vrouwenraad. De internationale Vrouwenraad, die. gelijk bekend, ook te Gcnève bijeen is, heeft een voorstel van Mej. dr. E. C« van Dorp aangenomen, om een com missie ad hoc in le stellen, om den Volkenbond zooveel mogelijk -bijstand le verzekeren bij de verwezenlijking van de resoluties der economische conferentie) Mej. v. Dorp was, zooals men weet, een der vier vrouwelijke .afgevaardigden op de economische conferentie. Ook dit besluit, is, naast dal van den Volken bondsraad, een zeer groot succes te noe men! Des avonds had een feestmaal plaats, waarbij de meeste leden van den Volken bondsraad de gasten waren vau den in ternationalen Vrouwenraad. Er werden natuurlijk vele redevoeringen gehouden over de internationale gedachte. •De strijd in China. In N. China is de politieke toestand weer veranderd. Wellington Koo lieeft n.l. thans definitief het ambt van minister van buitenlandsche zaken neergelegd. Tsjang tso Lin is generalissimus gewor den, in den strijd legen het communisme. De regeering van Tsjang-kei-sjek heeft de arrestatie gelast van Borodin, den vertegenwoordiger der sovjet-regeering in China, en van tugène Tsjen, den com- munistischen minister van 'builenl. zaken, en andere communistische leiders. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Uit de jongste vergadering van de Kamercommissie voor het bespreken van de amnesliekwestïe ,is gebleken dat de openbare discussie in de Kamer naar alle waarschijnlijkheid nog voor het ein de van den huidigen zittingstijd op de dagorde zal komen. Men is naar de Brusselsclie correspondent van de Maas bode meldt, nog steeds bezig met het zoeken naar wijzigingen om het oor spronkelijk ontwerp van zijn doel, n.l. het verleenen van volledige amnestie af te leiden. Uit D uits ch'l and. - De Rijksdag heeft Woensdag na een rede van den minister van poste rijen ,die verhooging der porll bepleitte, met 175 tegen 173 stemmen een socialis tisch voorstel aangenomen waarin de minister wordt uitgenoodigd zijn voorstel tot verhooging van het briefport terug le nemen. De afgevaardigden der regee- ringsparlijen waren nog niet voltallig aanwezig. Naar de „Voss. "Ztg." meldt zullen de salarissen der rijksambtenaren met ingang van 1 October met 10 h 15 pel. verhoogd worden. Uit Frank r ij k. - De kamer beraadslaagde gistermor gen over de credieten, voortvloeiende uit de toepassing van de reorganisatie op rechterlijk gebied. Een socialistische afgevaardigde stelde de prealabele kwestie. Op voorstel van de regeering, die di© kwestie van vertrouwen stelde, werd d.e socialistische eisch met 327 legen 200 stemmen verworpen. Briand lijdt aan gordelroos aan de linkerhelft van het gezicht. Hij zal naar Parijs lerugkeeren. Uit Engeland. Te Stamford in Lincolnshire is een militair vliegtuig naar beneden gestort. De beide inzittende officieren werden ge dood. Tot nu toe werden Tn 1927 bij de R. A. F. 27 vliegers gedood. Een groot aantal parlementsleden hébben hel voornemen opgevat, den Sen Juli een groote verwelkomingsreceptie voor den hertog en de hertogin van York Le houden, in verband met de diensten, die zij het land met hun vermoeiende reis naar de Australische overzeesche gewesten bewezen hebben. Uit Rusland. In 39 districten van Wit-Itu[sla(iid hebben stormen en wolbreuken ge woed, die groote schade aan velden cn gewassen veroorzaakt hebben. Volgens een voorloopig bericht werden 38 000 H.A. bezaaid land volkomen ver woest cn 110 bruggen vernield. In den nacht van 15 Juni werd Minsk door een wolkbreuk geteisterd, dje groo te schade aanrichtte. De krijgsraad le Kroonstad lieeft het doodvonnis geveld over kapitein-lui tenant Ier zee Klepikof, gewezen com mandant van een schip van de Ooistzee- vloot, die beklaagd werd! van spionnage ten bate van Engeland. Mevrouw Klepi kof werd wegens medeplichtigheid ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Volgens het Russische' lelcgraafagent- scliap zou Klepikof bekend hebben zicli aan spionnage le hebben schuldjg ge maakt. Uit Ierland. De definitieve uilslag van de ver kiezing in den Vrijstaat is, dat gekozen zijn 46 leden van de regeerïngspartij, 4-1 aanhangers van de Valera, 22 leden van de arbeiderspartij 11 van den boe renbond, 8 van de Nationale Liga, 6 Sinn-Feiners (extremisten) eu 15 onaf- hankelijken. Uit Polen. De moordenaar van Wojkof, Ko- werda is lol levenslange gevangenisstraf veroordeeld ,maar het gerechtshof lieeft zelve den presidenl der republiek ver zocht de slraf te verminderen lot .15 jaar. Uit II o n g a r ij e, Het Hongaarsche correspondentie bureau verneemt uit Berethyo-Ujfaha: Blijkens een mededeeling van een wachl- *ï5bst aan de Roemeensche grens kwam Maandag lusschen 10 en 11 uur 's avonds een uit twee man bestaande Roemeen sche militaire patrouille op Ilongaarsch gebied. Aan de volgens het voorschrift drie maal herhaalde uïtnoodiging om le blij ven slaan, gaven tie Roemenen geen ge hoor. Een hunner liep terug naar het Roemeensche gebied ,de ander begon op den Hongaarschen wachtpost te vuren, die het vuur beantwoordde. De Roe meensche soldaat slorlte door een kogel getroffen op Hongaarsch gebied ter aar de. l Gister is op verzoek der wederzijdr sclie wachtposten een I-Iongaarsch-Roe meensche commissie op de plaats van het gebeurde bijeengekomen, teneinde een onderzoek naar hel gebeurde in le stellen. Uit Zwitserland. De Golhardpas is voor hel automo- bielverkeer opengesteld. Daarmee zijn thans de meeste passen voor het verkeer opengesteld. Uit Griekenland. Uit Athene wordt gemeld, dal twee Griekschc stoomschepen met elkaar in botsing zijn gekomen. Een der stoom schepen is gezonken. Ui t d e Ver. Staten. Uit Montreal werd Woensdagavond geseind dat volgens een telegram uit Chicoutimij 30 mijl van de bocht in öe rivier (de Saguenay), het gerucht zouden Nungesser en Coli gevonden zijn onjuist was. Een bericht van de Chicago Herald, dat de vliegers zich in een houlzagers- kamp aan den Zuidelijken oever van de Saguenaj' bij Rosa de Lime ophielden, is eveneens onwaar gebleken. Uit Br. Indiê. De slavernij ip Birma kan thans als afgeschaft worden beschouwd. In totaal zijn 4000 slaven bevrijd. MARKTBERICHTEN. Goes, 16 Juni. Op de groote veiling ueaen: Kruisebssen f 10.60—f 11.20, id. met meeldauw 48.70, per *100 K.G„ Kleine veiling Kruisbessen 1120— 11.60, Aardbeien 1452, Oude Aardap pelen 0.60, Nieuwe Aardappelen (groote) 911, Nieuwe Aardappelen (poters) 7, alles per 100 K.G. Bloemkool 417, Komkommers 8—12, Kropsla 2.30, beide per 100 stuks; Rhabarber 4.10—4.50, Sjalotten 0.20—1, beide per 100 bos. Zierizee, 16 Juni. Kippeneieren Groothandelsprijs f 41805.10, kleiuhan- delprijs f 4'90—5 per 100 stuks. Boter f 0.88-0.97' per 5 H.G. Aanvoer c.a. 13000 eieren. ADVERTENTIES. Getrouwd: W. BOSDIJK Inspect. Ned. Lloyd EN NEL DE JAGER, die, mede namens wederzijdsebe familie, hartelijk dank zeggen voor da vele bewijzen vau belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Domburg, 17 Juni 1927. AdresMiddelburg, Lange Delft I 35. Voor de vele blijken van deel neming ondervonden bij het over lijden van onzen Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader HENDRIK JANSE, betuigen wij onzen hartehjken dank. Namens de Familie, Wed. H. JANSE— Dekker. Koudekerke, 'tZand, Juni 1927. Dokter E. SCHEPS is tot en met 1 JULI AFWEZIG. POLDER WALCHEREN, Het L/agelijksch Bestuur van den Polder "Walcheren brengt ter kennis van ingelanden 1 dat bij de op heden ingevolge art. 33 van het Bijoonder Polder rog] iroent gehouden verkiezing van twee Commissarissen, vertegen woordigende ae eigenaren vaB den gebouwden oigeudom, als zoodanig zijn gekozon A.L.J GOETHALSteMiddelbnrg, A. JERONIMUS te Middelburg; 2 dat bij de op heden inge volge art. 34 van bet Bijzonder Poiderregiement gehouden verkie zing van één Commi6Paris, ver tegenwoordigende de eigenaren van den ongebouwden eigendom (vacature C. POLDERMAN), als zoodanig is gekozen L. MINDERHOUD Janszn. te Westkapello; 3. dat de processen verbaal dezer verkiezingen en de bij den Voor zitter van het Polderbestuur inge leverde opgaven van candidaten voor een ieder ter Griffie van den Polder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, 16 Juni 1927. Het Dagelijksch Bestuur voornoemd H. F. LANTSHEER. Voorzitter. R. W. VAN LYNDEN, Griffier. A M. PET ER SE, Firma GRAVESTEIN, Hofleverancier Kalfsvleesch Ragout N Kalfsgehakt Paling Garnalen bet bekende dure biscnitje, toch maar 12 per ons j WAFELTIN O'S zeer licht. Eett frisch broB praline-wafeltje 14 cents per ons ABRIKOOSJES Zomcrartikel 12 cents per ons levert U in heele en halve HECTOLITER ZAKKEN V'asmarkt L 22 - Tel. 496. Coöp. Veilingsvereeniging „Walcheren", Middelburg EXPORTVEILING Aardbeien in nieuwe chips van 2£ KG. bruto, versch, niet te rijp en roet steel. Kruisbessen met meeldauw. Op gave van partijen gevraagd, met monsters van 5 KG. Aardappelen moeten goed wor den gesorteerd. KLEINE VEILING Aarbeien, niet meer dan 2 KG. per chip, HOOGENDIJK, Dir. UIT DE HAND TE KOOP het HUIS met TUIN, aan den Nieuwen VliBBingschen weg E 103, in de gemeente Koudekerke. Aanvaarding 1 Juli 1927. Iederen werkdag to bezich tigen van 10 tot 12 uur. Sleutel te bekomen cp E 104. Nadere inlichting verkrijgbaar ton kantore vanNotarisHIOOLEN. Middelburg. Groote sorteering BADC0STUMES BADMANTELS 8ADGAPES in alle moderne dessins, prima kwaliteiten. BADSTOF per el. ZIE ETALASE. Onze bekende een licht verteerbaar eier- gebak, vormen, met aard beien gevuld, een heerlijk geheel. Bakkerij BLOK, Lange Delft - Tel. 530. J. A. PIETERS, Vlasmarkt K 150 - Middelburg leveit U reeds een goede fleseh SANTA MAURA (zoete Roode eu Witte Wijn) voor slech s i 0.75. Roode en Witte Port a Port vanaf f i. per Literflesoh De Notarissen J. C. BLAUPOT TEN CATE te Middelburg en Mr. J LOEFF te Koudekerke, zullen op Woensdag 29 Juni 1927, des voormiddags te tien uur op de Bovenzaal der Sociëteit „De Vergenoeging" aan de Groote Markt te MIDDELBURG, in het openuaar verkoopeu: „uiUfiOüUdbi zeer Tiunstig gelegen te Kou dekerke, aan den Straatweg van Koudekerke naar Vlissingea, be woond door den Heer JAC. BOONE Cz,, met bij behoorende Bouw- en Weilanden, in de gemeenten Koudekerke, Oost- en West Souburg en Grijps- kerke, ter gezamenlijke grootte van 44 hectaren 92 aren 76 centiaren of 114 Gemeten 148 Roeden. Te aanvaardende Gebouwen 15 Ooiober 1927, de Bouwlanden met het rooven van den oogst 1927, en de Weilanden 25 November 1927. De veiling zal geschieden bij inschrijving en opbod, in 47 per- ceeleo, met verschillende combi natiën en in massa. Bezichtiging der Landerijen op iederen werkdag; der Gebouwen alleen op Dinsdag 21, Maandag 27 en Dinsdag 28 Juni 1927, telkens van 2 5 uur VeilingboekjeB met Kaart ver krijgbaar ten Kantore van ge noemde Notarissen tegen betaling van 25 cent ten bate van de Vereeniging Kinderzorg" to Mid delburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 3