1 po. 136, 170* Jaargans Uit Stad en Provincie. COMFORT Magn^sg 13 Jural 183? MWP— MIDDELBURGSCHF COURANT, Ml IN TROEBEL WATER. Ouder de vrij talrijke beschouwingen, die ook verschillende grootc bladen pu- bliceeren over de Aardenburgsche kwes tie, trof ons een brief uit Z. Vlaande ren in het Handelsblad van Zondagoch tend onder bovenstaand opschrift. Daarin wordt er o. a. op gewezen, dat de vergrooting van het katholieke kiezWsSfrnfcQ in de laatste jaren niet is toe te schrijven aan naturalisatie van •een groot aantal Belgen, maar aan het invoeren van het alg. kiesrecht, waar door ook alle mindergegoeden, juist in Aardenburg in meerderheid katholiek, het kiesrecht verkregen. Daarop volgt dan: „Dat evenwel van Belgische zijde met "belangstelling wordt acht geslagen op allerlrf verkiezingen, o. a. voor leden van polderbesturen en waterschappen, dié mer in z. Vlaanderen crïlcwijls nalT 'op Belgisch, nail op Nederlandsen ge bied liggen, blijkt wel uit het versprei den van een circulaire, waarbij de Bel gische ingelanden werden opgeweld een bepaald, in Nederland wonend persoon te stemmen, met de woorden: „Votez cel homine, car il est d'origine Beige." •Voorts deelt de schrijver mee, dat op de bekende katholieke meeting te Aardenburg zich zeker ook veel Belgen 'bevonden, daar er véél Belgische auto's stonden, en vermeldt hij, dat door den der aanwezigen werd geroepen: „Dan liever geannexeerd bij België 1" Hij waagt wie verantwoordelijk is voor het onlstaan van de stemming, waarvan de bovengenoemde interruptie de* uiting was, verantwoordelijk moet gesteld wor den. Is die kreet geslaakt door op an nexatie beluste Belgen, die in troebel water wenschten te visschen? Of waren het landgenoolen, die zoo overstuur wa ren door hel gebeurde, dal ze zich zelf vergaten en zich tot landverraders maak ten? De lezers van ons blad zullen zich wellicht herinneren, dat naar de ver slaggever die voor ons die meeting bij woonde, meldde, een der sprekers, de ,heer v. Vooren, te kennen gaf, dat er Zich in Aardenburg verscheidene stem men deden hooren van samenvoeging bij België en dat de heer v. V. de menig te lot kalmte aanmaande. „Naderhand, zoo voegcle onze verslag gever eraan toe, bleek ons, dat deze geheimzinnige woorden doelden op 'bel feit, dat zich op dat moment eenige Belgische annexionisten onder het pu bliek bevonden." Al die dingen bij elkaar doen ons Verschillende vragen stellen: Wiè heeft in België kennis gegeven van het houden dezer, op zeer korten termijn bijeengeroepen vergadering? Als regel kan men toch aannemen, dat men- «chen van over de grens geen belang .stellen in plaatselijke kwesties over een gemeenteraadsverkiezing in een ander lana. Door wien, of door wat, zijn die Bel gen in de meening gebracht, dat daar op cue meeting een ontevredenheid je gens het Nederlandsche gezag tot (uiting zou künnen komen? Want waarom zou den ze daar anders zijn gekomen? Welke Nederlander zou naar een Belgische ge meente gaan louter voor zulk een ver kiezingskwestie Tot op dat oogenblik was de Aarden burgsche verkiezingskwestie geheel be perkt gebleven tot: de beschuldiging van iknoeierij in een der stembureaux. Op die meeling is deze beschuldiging gemaakt tot „eigenlijk een niclsjc" in de reeks van tegenwerkingen, die. de katholieke kerk in den loop der tijden heeft on dervonden. Waren het Belgen of Nederlanders, die daarnaast, door het op die mceling brengen van Belgische bezoekers of door het invoegen van toespelingen op het annexionisme, de zaak opbliezen tot de o. i. ongegronde waarschuwing: stel de katholieken niet in 't ongelijk, want dan versterkt ge de neiging om liever Belgen te worden? We noemen die waarschuwing onge grond, omdat we er nooit van gehoord hebben, dat zulk een neiging onder de Nederlanders te Aardenburg bestond, ook niet bij de Katholieken. Zijn er ook aan deze zijde der grens personen die mcenen er voordeel voor hun doel in te zien, door deze zaak uil te breiden buiten hetgeen zij in werke lijkheid is, n.l. een kwestie van verlrie- zingsknoeierij? Of kwam dat werkelijk alleen van over de grens? Wc erkennen dat er een grootc arg waan spreekt uit deze vragen. Maar de zonderlinge Aardenburgsche gebeurtenis sen geven er aanleiding toe. BINNENLAND. COMMUNISTISCH COMPLOT? De huiszoekingen in de drie perceelen hel Bezuidenhoutkwarlier in Den Haag zijn tegelijkertijd geschied en wel omstreeks half drie. Bij een der kamerbewoners, die lid geweest is hij heeft reeds geruimen tijd geleden bedankt van de Indisch- nationalislische vereeniging Perhirapoean Indonesia, zijn uitsluitend papieren in beslag genomen, waaronder eenige par ticuliere brieven in het Maleisch ge steld. De reden waarom de justitie deze meenam, kan volgens den betrokken bewo ner, een jong Indonesisch jur. student, niet anders geweest zijn dan dat men den inhoud ter plaatse niet kon lezen. Hij is er dan ook ieker van, deze cor respondentie te zullen terugkrijgen, zon der dat zij jets bezwarends zal hebben opgeleverd. Persoonlijk verfoeit hij de communistische agitatie. Hij was echter wel bevriend met enkele bestuursleden van Perhimpoenan Indonesia. In een der andere perceelen werden behalve boekjes en geschriften twee schrijfmachines in beslag genomen. Het hier bedoelde adres is dal van den voorzitter Mahomed Ilatta, die echter sinds zes weken afwezig is en wiens ka mer aanvankelijk tijdelijk door een an der Indonesiër van wien werd ge zegd dat hij bij Hatta „in functie" is - en sedert j.l. Maandagavond door een derden landgenoot wordt bewoond. Hat ta studeert aan de Handelshoogeschool te Rotterdam doch woonde om particu liere redenen den laatsten tijd geen col leges bij. Hij nam sedert dien blijkbaar wel een krachtiger aandeel in de lei ding van zijn politieke vereeniging. Waar hij zich op het oogenblik bevindt, was niet bekend. Bij de huiszoeking le Leiden is een der bestuursleden van de Indonesische Vereeniging, een Javaan, die deserteur bleek te zijn, gevangen genomen en in arrest gesteld. Andere arrestaties heb ben nog niet plaats gevonden. Blijkens het laatst verschenen num mer, dal van April ,van het orgaan der Indonesische Vereeniging, geheeten In donesia Merdika (het vrije Indië) waarvan de verspreiding in Indië sinds lang is verboden bestond het bestuur toen uit drie Minangkabauers, een Ja vaan en een Menadonees. De bestuurs leden waren gewezen studenten Enkelen hunner hielden in Parijs verblijf. Er zijn oncicr de bestuursleden uitgesproken communisten. De namen 'der leden van vereeniging worden geheim gehou den. De Indonesische Vereeniging, oor" spronkelijk door Indische studenten op gericht, is, zooals men weet, de laatste jaren geheel in extremistische richting afgedwaald. In 1924 bleek dit ten duidelijkste bij de verschijning van het „Gedenkboek" dezer brganisalie, en de anti-Nederlandsche propaganda is gere geld voortgezet in het orgaan der ver eeniging. De uitingen in het orgaan wer den den laatsten tijd steeds erger ener zijn ook andere aanwijzingen, dat de vereeniging steeds nauwer betrekkingen met het communisme onderhield ,het- geen met het oog op recente gebeu- lenissen in Indië zeker de volle "aan dacht van de overheid verdiende. jaar bepaald op Woensdag 22 Juni. Maan dag 4 Juli, Woensdag 27 Juli en Woens dag 24 Augustus a s. Vrijdagavond 17 Juni en ook Vrijdag avond 24 Juni geeft liel muziekkorps eene uitvoering op liet, Molenwater terwijl Zondag 19 Juni a s. jeen uilvoering in de Abdij des morgens te 8 uur plaats heeft Uit Vlissingen. De hevige regen van gisterenmorgen was oorzaak dat het bezoek van Eupho- nia uit Goes aan Vlissingen om daar een uitvoering le geven aan den Boule vard, bedoeld als propaganda voor een avondbezoek aan Vlissingen, nu een trein na 10 uur daartoe ook voor Goesche in woners gelegenheid geefl, werd afgelasl. Het is jammer dat dit besluit moest wor den genomen, want gistcijniavond was het weer veel verbeterd en er zijn dan ook nog vele personen vergeefs naar den Boulevard gekomen. De collecte ten behoeve der slacht offers van de stormramp heeft Zaterdag te Vlissingen met nog enkele na gekomen gillen ongeveer 1900 opge bracht. Uit ïholec De Tekening van het algemeen arm bestuur te Oud-Vossemeer bedraagt over 1926 in ontvang f 2293.20, in uit gaaf f 1326.481/2, alzoo met een goed slot van f966 7H/2. HET ZEVENDE LEERJAAR. Op vragen van het Tweede Kamerlid Albarda in verband met het tijdstip indiening der memorie van antwoord no pens de wetsontwerpen lot wijziging vap do artikels 66, 97 en 203 der Lager-on- derwijswel en van artikel 3 der Leer plichtwet, heeft do minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen geant woord De indiening van de memorie van antwoord betreffende de ontwerpen van wet lot wijziging van de artikelen 56, en 203 der Lager-onderwijswet 1920 en van artikel 3 der Leerplichtwet is ver traagd (tengevolge van het verzamelen der in het voorloopig verslag (bladzijde 2, onderaan) nader gewaagde gegevens. Naar alle waarschijnlijkheid zal die indie ning in den loop der volgende mcek kun nen plaats vinoen II. Daar deze vertraging vermoedelijk tot gevolg heeft, dat de openbare behan deling van die wetsontwerpen in de Twee de Kamer nog vóór haar uiteengaan niet zal kunnen plaats hebben, zal bij do me morie een nota van wijziging worden ge voegd tol verschuiving van den datum voor de algemeene invoering van het vende leerjaar. Uit Middelburg. De abonnementsconcerten van hel 0_0 Middelburgsch muziekkorps zjjn voor dit I materialen voor ziekenverpleging. FROV. ZEEUW SCHE GROENE KRUIS- VEREENIGING. in de to Goes gehouden algemeene vergadering van de bovengenoemde ver eeniging, waren 25 afdeelingen vertegen woordigd. De voorzitter, de heer C. E. Plugge van Souburg, opende de vergadering met een inleiding over de nieuwere en meer Intensieve wijze, waar op men de rheumatiek in al haar uitge breidheid wil bestrijden; aanleiding hierloe is niet alleen de ellende, die deze ziekte teweeg brengt, doch ook hel ver lies aan arbeidskrachten. De stool daar toe is gegeven dooi> dr. Van Breemen, en een commissie is gevormd met het doel een consultatiebureau op te richlen om de oorzaak op le sporen, alsmede invloed van klimaat, bodem enz. te be- stuüeeren. Dit onderwerp is ook een punt van behandeling voor het congres voor openbare gezondheid, dit jaar le Assen te houden; door dr. Van Eden is eeds praeadvies uitgebracht. Spr. her innerde er tevens aan, dat het 10 jaar geleden is, dat de Provinciale Zecuw- schc Vereeniging „Het Groene Kruis" de provincie in haar geheel binnen haar bemoeiingen kreeg. Door den secretaris, den heer M. N i e u w e n h u ij s e, uit Krabbcndijke, wero het jaarverslag uitgebracht, waarin medegedeeld wordl, dat het aantal af deelingen 51 bleef met circa 19000 le den. Groole kans bestaat, dat in hel volgend jaar nog een vereeniging zal toetreden, waardoor het ledental de 20.000 kan bereiken. Een mooi getal ivoor Zeeland. Hier naast staan dan nog de afdeelingen van het Wit-Gele Kruis in O. Z. Vlaanderen en de vereenigin- gen te Terneuzen. Axel, Zaamslag enz., die op zichzelve blijven slaan en het nut van organisatie ten opzichte van Groene Kruisbelangen niet op waarde schijnen te schatten. Vervolgens wordl in het verstag fiet venoop aer vorige algemeene vergade. ring medegedeeld, en daarna de werk zaamheden op de verschillende vergade ringen van liel hoofdbestuur. Hieronder komt voor het besluit om Gcd. Slaton 1c verzoeken niet goed te keuren een be sluit van een gemeenteraad om subsidie le verlecncn bij de aanstelling van een niet-gediplom. verpleegster-vroedvrouw, omoat dit in strijd is met de wet wettelijke bescherming van diploma's voor ziekenverpleging. Een schenking van ligtenl, rolsloel, ziekenwagcnlje en andere verplegingsarlikelen uit den hoe del van wijlen mr. Pel te Biggckcrke, wero onder dank aanvaard; de mate rialen zijn opgeborgen in het centrale magazijn le Vlissingen. Naar aanleiding van een klacht over een ontsmetting le Vlissingen, waarbij niet bleek, dat de schuld bij de ont smetting lag,, is toch aan de afdeeling Vlissingen verzocht controle te willen uitoefenen op iedere ontsmetting, aan welk verzoek gaarne werd voldaan. Te vens geschieden de ontsmettingen thans onder medisch locziclil. Ten opzichte van hel instituut school arts ten platlenlandc werd besloten, de bevolking hierover eerst nader in te lichten. Hel hoofdbestuur ziel als eind punt wel de medewerking der Prov. Slaten, doch acht het beier eerst gron- aige begrippen omtrent dit punt hij de leden aan te brengen, als een voorberei ding voor een laler te voeren actie. Uit de ingekomen afdeelingsverslagen blijkt wederom, dat steeds wordl voort gegaan met aankoop en aanvulling Het jaarverslag werd goedgekeurd en naar aanleiding daarvan werd nog mede gedeeld. dat de ontsmetting voor de le den der afdeelingen thans te Vlissingen kan geschieden, onder controle van het bestuur der afdeeling aldaar. Een nieu we onlsmetter zal worden opgeleid. Er zijn 31 sollicitanten; gelet zal worden op geaiplomeerde verplegers onder de ge gadigden. De rekening van den penningmeester, eveneens den heer Nieuwenliuijse, wijst in ontvang aan f 2260 04, w.o. batig slot 1925 ad f 154.20 en in uitg. f 1870 08, alzoo Uians een batig slot van f 389 96. Op advies van de afd. 's Gravenpolder, die de bcscneiden in orde had bevonden, werd de rekening goedgekeurd Als plaats voor de algemeene verga dering in 1928 werd wederom Vioes aangewezen, zulks met 25 van de 46 stemmen, naaat was opgemerkt, dat het aanbeveling verdient ook eens elders le vergaderen. De periodiek aftredende bestuursle den, de heeren Ch. Dieleman le Tholen, dr. L. C. Gelderman te Kortgene en S. Hage te Bruinisse, werden bij candidaal- slelling herkozen, terwijl in de vaca ture, onlstaan door het vertrek van den neer J. C. Gieben, uit 6 cariatdaat ge- steldeu met 27 van de 45 stemmen ge kozen werd de heer P. L. Abrahamse le Vlissingen. Bij het rapport der Districtscommissie te Goes over het ziekenvervoer, hij mon de van dr. Folmer uit Driewegen, bleek, i dat nauwkeurig is nagegaan, of hierin verbetering is aan le brengen, misschien i is verlaging van de subsidie der afdee- j lingen mogelijk. In den breede werd nagegaan, of er prijs op gesteld wordt, i het contract-ziekenauto mei den heer Krijger te hernieuwen. Slechts enkele •afgevaardigden waren hiertegen, de i meerderheid was overtuigd, dat de aulo ter bescnikking moet blijven, waarom /verdere maatregelen getroffen zullen worden om hel contract vernieuwd le krijgen. Aan de orde was vervolgens het vol gende voorstel van hel hoofdbestuur De algemeene vergadering machtigt 'l hoofdbestuur een commissie te bcnoc- men, welke onderzoeken zal, hoe de vereeniging hel vlugst komen kan tot aanstelling van één of meer districts- J schoolartsen in de provincie. Bij dit voorstel werd als toelichting j gemeld, dat deze commissie, beslaande j uit leden van het hoofdbestuur, aange- vuld met enkele andere personen, een rapport zal uitbrengen na onderzocht te hebben, welke gemeenten prijs stellen op het instituut schoolarts, terwijl zij de vereeniging verder zal advisecren op welke wijze het vlugst tot aanstelling van een of meer dislricts-schoolartsen zal kunnen worden overgegaan. Bij dit voorstel hield dr. C. Orhaan, lid van hel hoofdbestuur, een pleidooi- over het nut van den schoolarts en het ontstaan van dit insliluut; hij besprak verschillende ziekten, die het school kind ücel't of op school kan krijgen. Ziekten, die bij ingrijpen, makkelijk tot slaan zijn te krijgen. Nadat inog eenige inlichtingen waren gevraagd en gege ven, werd het voorstel z. h. sl. aange nomen. Zoo mogelijk zal een buitengewone al gemeene vergadering worden bijeenge roepen als de bedoelde commissie met haar werkzaamheden gereed zal zijn ge komen. Door dr. van Maren ""Beutz. van den Berg werd een uitvoerig rapport uilge- brachl over de werking der commissie voor kinderbescherming in Zeeland, als mede over de werking van het con sultatiebureau te Goes; het getal con- sullen iu 1926 bedroeg 281, tegen 174 in 1925. Nadat de rapporten der districtscom missies waren uitgebracht, welke tot geen bijzondere opmerkingen aanleiding ga ven, werd de vergadering na rondvraag gesloten. In de pauze werd door de aanwezigen met grootc belangstelling kennis geno men van de door de N.V. Rubberproduc ten Maatschappij v.li. Durit in de zaal uitgestalde ziekenverplegingsarlikclen. Dit is een der groote eigenschappen van een goeden band. Fisk geeft comfort, Fisk geeft bovendien veilig heid en lage banden rekeningen. de band, die minder kost dan hij moest kosten. N.V. „R. A. M. LEEUWARDEN Ruiterskwartier 37-45 - Telef. 232 AMSTERDAM N.Z. Voorburgwal 75-77 - Tel. 35397 KERKNIEUWS. Men zond ons loe een uitknipsel uit de Springfield News, waarin we lezen dat dc James Eady Trustus of Providence naar aanleiding van 'n wensch van de LTslandsche Unilarische predikanten besloten hebben om clr. J A. C. Fag- ginger Auer af to vaardigen om van 1 October tot in December twintig lezingen over vergelijkende theologie le houden aan de Universiteit van IJsland te Reyk javik. Hij heeft daarvoor een verlof ge kregen van het Tufts Ooilege. Dr. Auer werd ongeveer veerlig jaar geleden geboren le M i d d c 1 b u r g, stu deerde te Utrecht en te Kampen, en loon te Meadville, waar hij den graad van „ba chelor in divinity" behaalde. Vervolgens studeerde hij te Berlijn en te Heidelberg laiinm'v-'i goHBsj (Ingez. Med.) en veixvicrf een theologische graad aan de Universiteit te Amsterdam Hij was predikant bij twee kerken iu Nederland, n.l. le Harderwijk en bij dc vrije Lulher- sche. Kerk le Harlingen. Daarna werd hij predikant bij de Duitsche Evangeli sche kerk te Pittsburgh, en bij de Unita rian Church le Wheeling. In den oor log was hij instructor aan de Cornell Universiteit, waar hij den graad van doc tor in de philosophic behaalde. Fe» paar jaar geleden werd hij professor in de philosophic eh geschiedenis aan hel Tufts College, en voegde daar ecu jaar geleden hel predikantschap aan loc van dc Eerste Parochie to Concord, Massachusetts. De heer F. Van der Wissel, Doopsg. prop. te Appelscha, hoopl Zondag den 7cn Aug. a s. zijn intrede le doen te Aardenburg na bevestigd te zijn door ds. A. v. d. Wissel, cmer. pred. van Bilt- lioveu. Het plaatsen van den eersten steen aau de J nliana-kerk der Nederduitsch Hervormde gemeente le Apeldoorn en Het Loo door Prinses Juliana is bepaald op 16 dezer, des namiddags te half drie Na afloop van de plechtigheid zal ds. G. Bolkcslein een feestrede uitspreken. De bevestiging van Prinses Juliana. In een, op wensch der Koningin, van alle vorstelijke bijzonderheden vrij ge houden bijeenkomst in de Juliana-kerlc in Den Haag, is gisteren Prinses Juliana nis lidmate der Ned. Ilerv. Kerk bevestigd, tcsamen met een dertigtal andere jonge lidmaten met wie zij in de. aannemehngen- bank was gezeten Ds. Weiter leidde de zeer druk bezochte bijeenkomst^ die ook werd bijgewoond door de Koningin, den Prins en de Koningin Moeder. Geror. Kerk. Beroepen te Meliskerke L'. v. d. Zan den cand. te Putten (Geld ONDERWIJS. Geslaagd aan de St. Franciscus- kweekschool te Breda voor liet examen acte L. O. de heer F. II. Ms Schuurman le IIuls l. Bij het Zaterdag gehouden examen voor de onderwijzersacte bij de Rijks" kweekschool te Oostb urg werden^6 candidalen geëxamineerd. Geslaagd zijn de dames P! .1 Balfoort te Terneuiz- zen en L'. M. Cauwels te Oost hung

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1