Ho. 133. Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Voor de tweede maal schorsing van een wetsontwlcrp vragen, is iets heel onaangenaams, en Minister SI o tem a ker de Bruine, wicn dat gister over kwam, en die in een booze stemming de zaal verliet, zal achteraf wel moeten er kennen, dat er toch weli iets ontbreekt aan zijn kunst om met de Kamer om te gaan. Het wetsontwerp op de besmettelijke ziekten (dat reeds voor de vijfde maal gewijzigd werd sedert de indiening) was bij de behandeling in April door hem tij delijk teruggenomen loen een amende ment van de commissie van rapporteurs was aangenomen, schrappend het over dragen van lasten op de gemeenten. li» middels heeft de minister een wijziging bedacht die aan de bezwaren tegemoet kwam, en zoo begon de Kamer gisteren opnieuw. Maar bij de vaccinatie-artikelen liep het weer mis. Wel was in April reeds be slist over de principieele amendementen der gemoedsbezwaarden, maar er was gisteren toch weer een voorstel van mevr. de Vr ie s—Bruins om bij de vrijstel ling om gezondheidsredenen te bevorde ren, dat van de twee geneeskundigen, die een verklaring daartoe moeten ge ven, de eene een inspecteur der vojlks- gezobdlieid moet zijn of een cloior hem aan te wijzen geneesheer, een denk beeld dat reeds herhaaldelijk is aanbe volen. De Minister wees het echter af, tot groote verbazing van velen. Maar hij bleef van oordeel dat ook. dit buiten de neutrale zone ligt die de regeering zich als haar gebied heeft gesteld. Maar met 39—33 st. nam echter de Kamer het aan. De meerderheid be stond uit soc. dem., vrijz. demi, de Vrij- heidsb. en vier katholieken. En toen vroeg de Minister schorsing. De beslissing der Kamer over het de- fensiedeparlement vermeldden we reeds. In de Eerste Kamer zal het misschien niet zoo glad gaan. Voorts werd nog het wetje voor liet toelaten van wouwen a'ls getuigen bij acten aangenomen. Van rechts k,wamen nog 10 st. tegen. 3 UI H E H L A li D DE REGEERING EN DE KLOMPEN INDUSTRIE- In een uitvoerig anlwoord op vragen van den heer Flcskens heeft do Minister van AH. en N. de cijfers gegeven over den klompen-invoer uit België voor en na den oorlog, waaruit blijkt, dat de huidige invoer weliswaar grooter is dan vóór den oorlog, doch dal deze niet in die mate is gestegen, dat de oorzaak van den tegenwoordigen toestand op re kening dier stijging kan gesteld worden. Tot het nemen van oen maatregel ter be perking van den invoer kan uit dien hoofde dan ook geen aanleiding bestaan. De invoer bleef de laatste vier jaar nage noeg stationair, en vertoont thans een dalend tendens. Wat den uitvoer betreft ,kan worden medegedeeld, dat in de jaren 1910 tot 1913 gemiddeld 546 ton klompen werd uitgevoerd, terwijl die uitvoer over de jaren 1923 lol 1926 gemiddeld slechts 230 ton bedroeg. Hel fabriekmatig bedrijf, dat vóór den oorlog slechts sporadisch voorkwam, heeft zich in den oorlogstijd sterk ont wikkeld en zich ook thans deels kunnen handhaven. De Minister meent dat hel bandbedrijf, meer nog dan vóór den oor log, van het machinale bedrijf groote concurrentie ondervindt- Een maatregel ter beperking van den invoer, als inder tijd krachtens de Schoenenwet werd ge nomen, zal voor het handbedrijf den druk dier concurrentie niet doen verminderen De 'Minister kan evenmin zijn lusschcji- komst verleenen tot het doen heffen van een invoerrecht, ten einde daardoor den invoer van klompen aanzienlijk te be perken. De prijs der ingevoerde klompen zou daardoor zeer aanmerkelijk worden ver hoogd, en de Minister acht zich niet verantwoord de totstandkoming van een dergel ijken maatregel, welke in de eerste plaats het financieel minst krachtige deel der bevolking zou treffen, te bevorderen Hij is voornemens met zijn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken en Landbouw ovërleg te plegen over de vraag, of het noodzakelijk en, zoo ja of het gewenscht is den uitvoer van hout te beperken. De Minister acht het niet uitgesloten te achten, dat juist de betere kwaliteit vau het Nederlandsche product er toe kan bijdragen de klompenindustrie, welke thans waarschijnlijk den meest kri tieken tijd heeft doorgemaakt, op den duur een betere toekomst te doen inden liet maakt bij den Minister een ernstig punt van overweging uit, wat Üoor de Re geering meer dan tot dusverre het ge val was in deze richting kan worden ge daan CO.MM.-INDONESISCII COMPLOT? Naar de N. R. Crt. verneemt hebben justitie en politie een communistisch complot ontdekt in Jong-Indonesische kringen. In den Haag zijn gisteren eenige invallen gedaan o.a. in de Fmmastraat 21 en op het Charlotte de Bourbonplein 19. Naar verluidt zijn documenten van waarde in beslag genomen. Het moet er veel van weg hebben of een nieuwe communistische actie 'in voorbereiding was. Officieele berichten ontbreken echter nog. Te Leiden heeft de Justitie een inval gedaan in perceel Wattstraat 1. Alvorens hiertoe over te gaan had de politie alle deuren der belendende peroeelen en tuinen met agenten doen bezetten. In genoemd perceel wonen Indonesische? stu denten. en de echtgemoote van ëén de zer. Toen op herhaald bellen geen toe gang werd verschaft, forceerde de po litie de voordeur. De politie te Leiden weigerde inlich tingen te verstrekken, en verwees ons naar de justitie te Den Iïaag. De bewoners van het huis beweren niet te weten, om welke reden de inval is geschied. Blijkbaar worden zij ver dacht van verstandhouding met Indone sische nationalistische groepen in Indië en elders. Een groot aantal boeken en bescheiden, w. o. veel brieven, zijn j door de justitie in beslag genomen. Zij zijn lid van de Indonesisch-nationalist!-j sche sludentenvereeniging Perbimpoenan1 Indonesia. De in beslag genomen werken zijn meest van socialistische strekking. De studenten hebben tezamen het huis in kwestie gehuurd en drijven een huishouding op coöperatieven grondslag. Een dag tevoren was een piano uit hel huis vervoerd, waarvan beweerd wordt, dat deze bommen zou ingehouden heb ben. Ook dit spraken zij ten eenenmale tegen PLAATSELIJKE KEUZE. Het reeds lang aangekondigde, en vooraf om advies rondgezonden ontwerp lot instelling van plaatselijke keuze is nu bij de Tweede Kamer ingekomen Een technische herziening der Drankwet gaat ermee gepaard, o.a. ter heffing van een recht voor hotelverguinningen, cn ter re geling van de vervanging van de vergun ninghouder door verpachting aan een derde ,en ter overschrijving van de ver gunning op een weduwe. De bepalingen voor Plaatselijke Keu ze mak,en het mogelijk dat behalve de gemeenteraad ook, een meerderheid van de kiezers in een gemeente een voorstef kan doen om de vergunningen te doen vervallen en geen nieuwe meer te ver leenen voor een gemeente of deel daar- Uit Stsd en Provincie. Daarnaast geeft een artikel aan de regeering de bevoegdheid ter wille van de openbare orde den kleinhandel in sterken drank te verbieden. „Weren van den invloed van den alcohol op de massa in dagen Van spanning of emotie onder het volk, kan, zegt de M. v T„ veel ongelukken voorkomen. Hel behoeft geen betoog dat deze bepalingen alleen dan gehanteerd zullen mogen worden, wan neer de ernst van den toestand bijzon der is en de burgemeesters nlei bij machte zjjn, dien met de plaatselijke verordeningen te beheerschen."' Ver plichte motiveeriug is voorgeschreven. DE BANDEROLLEN. Volgens de Msb. is de Commissic- Van Schiak, inzake de tabaksbelasting er niet in geslaagd een wetsontwerp uit te werken voor een belastingheffing ter vervanging van het banderoHestelsel. Soliede Meubelen, Gordijnen, Loopers en Tapijten tegen billijken prijs gekocht, blij ken het voordeeligete. A.M. HOFMAN, L.Noordstr. 134 MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Üit Middelburg. Blijkens een advertentie zal Maan dag a s. van 10 uur v.m. tot 2 uur n.m. een deel der stad van waterleiding ver stoken zijn. Belanghebbenden verwjjzen wij naar een publicatie in dit nummer, volgens welke de Veersche Singel alhier Maan- da^Dinsdag en Woensdag voor een deel voor het verkeer zal zijn afgesloten. Velen zullen met ons bemerkt heb ben, dal er een bijzonder groote tijds ruimte ontstaan is tusschen het spelen en slaan van den Abdijtoren sinds het steken van de nieuwe muziek. Voor het half uur is deze tijdsruimte thans 11/2 minuut en voor het heel uur 50 sec., dat is dus beide veel te lang. De oor zaak is, dat stukken van een kleiner aan tal tnalcn zijn opgezet dan vroeger, wUar1- door hel slagwerk niet aansluit op het speelwerk. Naar wij vernemen zullen maatregelen genomen worden om als nog verbetering in een en ander aan te brengen. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer van Hoek in onsi num mer van Donderdag, verzoekt de direc teur van gemeentewerken er ons op te wijzen, dal het verwijt over bel lang duren van het herstel van een rioolpoit in de Kuiperspoort zeer ten onrechte aan hel adres \an gemeentewerken (Stads- schuur) is gericht. De Kuiperspoort is namelijk niet in onderhoud bij de ge meente, doch bjj de eigenaars van die poort. Meermalen is dezen er op> gewezen dat zij verstandiger zouden doen de poort al is hel ook onder bepaalde voorwaar den, aan de gemeente af te staan, die dan natuurlijk voor hel onderhouden van be strating enz zou zorgen. De eigenaars willen dit niet, maar zorgen zelf niet voojr een behoorlijken toestand in de poort en hebben ook nu weer nagelaten de riool- pul te herstellen liet gemeentebestuur heeft tenslotte ingegrepen en riool en bestrating doen herstellen en hebben de onwillige eigenaren, onder wie, die het best zelf kunnen "betalen, zoodoende de gemeente op kosten gejaagd. Inzake de brandkranen der water leiding, zij opgemerkt, dat deze niet bij de Stadsschuur, doch bij gemeentebedrij ven, kantoor Dam. behooren Uit Vlissingen. Gepensionneerd Surinaamsch amb tenaar J. W. E. Vrielink, leeraar aan de Hendrik- en de Normaalschool te Para maribo thans te Vlissingen. (St.crt.) Ui* Walcheren Gisterenavond reden bij de buiten plaats „Iepenoordonder cl© gemeente Oostkapelle, twee auto's tegen el kaar. Persoonlijke ongelukken hadden er niet plaats, doch beide auto's kregen belangrijke s chade. "Uit Zuid-Beveiand. Dc Zuid-Bevelanders" het zang koor. dat staal onder leiding van den heer G. Houlekamer heeft deze week in nationaal costuum een uitvoering ge geven voor 3e bijeenkomst der Rotatiers te Oostende in de kurzaal en daarbij naast het oogsten van zeer groot succes, ook gelegenheid gehad propaganda te maken voor bezoek aan Zeeland cn ge heel Nederland, zulks mede door het verspreiden van een 2000 folders. Dit op treden is zeker mede ten goede gplcomen aan hel bezoek van ongeveer 1800 Ro- tariers aan den Marktdag te AI i d d d e 1- burg op Donderdag j.l Tol buitengewoon opzichter, af koeling wegenbouw, aan den Rijkswater- slaat is benoemd de heer E Scheele van Goes wien als standplaats Oegst- geest (Z.H.) is aangewezen. In de Donderdag gehouden ver gadering van ingelanden van het water schap Hoedekenskerke waren 1 f ingelanden vertegenwoordigd uitbrengen de 18 stemmen. De rekening werd goed gekeurd in ontvang ad f 27028.36V2 en uitgaaf ad f •2'4169,32. Nog werd medege deeld de voorjaarspeiling over 1927 een algemeen bevredigend resultaat hebben gegeven. Uit Schouwen en Duiveland. Toen Vrijdagmorgen eenige jongens te B r u i n i s s c aan het stoeien wa ren, wierp een hunner met een mes, mei het gevolg dat ,de 14 jarige A. in de horst getroffen werd. Hevig bloedend begaf hij zich naar den dichts- bijwonenden geneesheer, doch deze kon gelukkig conslatceren dat geen edele deelen waren geraakt. Uit Tholen Zooals reeds gemeld, zal 20 dezer de aanbesteding plaals hebben van de brug over de Eendracht, De aan besteding omvaf 16 perceelen Perceelen 1 en 2 hebben betrekking op de grond werken noodig voor de pijlers van de landhoofden, terwijl perceel 3 het hei werk betreft; er moeten 578 palen wor den geheid, waaronder van 22 meter lengte. Perceel 4 betreft het maken van de landlioofden, die in beton wprden uit gevoerd, terwijl perceel 5 betreft het maken van een duiker aan den Brabanl- sclien kant. Perceel 6 betreft hel maken van de opritten aan Brabantsche zijde, terwijl het volgende perceel dezelfde werken betreft aan den Tlioolschen kant, waar bij hier zijn betrokken het in orde bren gen van bestralingen Perceel 8 beslaat uit het in orde brengen van rioleerragen enz., en hel in orde brengen van de bestratingein, terwijl het daaropvolgende perceel hel leveren van keien en steenen betreft. Perceel 11 bevat de eigenlijke brug, deze bestaat uit een overspanning van 100 Meter en wordt in ijzeroonstruclie uitgevoerd. Zeer zeker zal dit een dei- meest interessante werken worden, daar het geheele werk wel opgebouwd zal worden op de landhoofden. De verdere bestekken hebben betrek king op de vloeren van de brug, een montagesteiger en een directiekeet Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Donderdag fietste mej v. d. R. over de Rolbrug te Terneuzen aan de Mid- densluis en verder langs den kanaal- boord, toen zij met haar rijwiel kwam te vallen over een staaldraad van een ter plaatse gemeerd liggend Rijnschip, en in het kanaal terecht kwam Gelukkig werd zij door de opvarenden van het schip spoedig uit het water gehaald, zoo dat het met den schrik en een nat cos tuum afliep. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de afdceling Roode Kruis te Terneuzen, heeft de voorzitter 't ordeteeken van verdienste namens het hoofdbestuur uitgereikt aan oiej L. S. J de Smidt, en dc heeren J. de Lange, H. J. v. d. Ouden, P. J v d Ouden, W Pol derman en J Htiizinga. Aan het kiezen van een beroep voor Uw kind, kan niet genoeg zorg worden besteed. De Vereen, voor Beroepskeuze wil er U be hulpzaam bij zijn. DUITSCHE PIANO'S van af f 575 Betaling deogewonschs met f 15 per maand Orgels met doerfoopende harp f 275 Betaling desgewenecht met f 8 per maand Korte Burg A 33 - Middelburg (Ingez. Med.) DE BIOSCOPEN. Electro Wij herinneren ons Quo Vadis als een der eerste „groote" films. Het maakte toen zeer veel opgang, maar loen wij eenige jaren geleden er een reprise van zagen, bleken wij al t© zeer verwend Deze Quo Vadis echter isjjeheel vol gens de nieuwste eischen der filmtech niek .en wjj weten wal dat zeggen wit! Bovendien Emiel Jannings in de hoofdrol, Als Keizer Nero. En dat maakt deizo lot een der beste van het seizoen, ditji wij dan ook krachtig aanbevelen Men late zich dus niet misleiden, deze is een gansch andere dan de vroegere Quo Vadis. Geheel anders van uitbeelding en Opvatting I Flora. Fred Thomson, de koen© filmartist, die al zoo vaak getoond heeft voor geen; kleintje vervaard te zijn, zien wij in „Het Bandiclenkind als pleegvader van een kind, van, wij zullen maar zeggen, heel jeugdigen leeftijd. Maar dan zoo. dal liet geen enkel contrast vormt met "den hel denfiguur Thomson, zoodat men zich kos telijk bij deze film amuseert, niet alleen, doch ook respect heeft voor een talent als Thomson Daarnevens zien wij den acteur in zijn gewone ruiterkunst, stoute stukjes uithalend, zoodat de sensatie niet vergeten is De muzikale illustratie is van mevrouw Hessel ing—Eeklio u t. gemeenteraad van goes. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad de zer gemeente. Aanwezig alle ledenVoor zitter de burgemeester. Alvorens de ver gadering wordt geopend, herdenkt dc voorzitter in een korte rede de nagc dacklenis van den heer van den Bout, welke rede door den raad[ staande werd aangehoord. Na onderzoek van de ge Ioofsbrieven van het nieuw benoemde raadslid, den heer F. van Zee, wordjl tot zijn toelating besloten, waarna liij door den secretaris wordt binnengeleid, en door den voorzitter wordt geluk ge wenscht met zijne benoeming. Vervolgens wordt overgegaan tot de (Ingez. Med.). .benoeming van een wethouder in de plaats van den heer van den Bout. Door den heer Goedhloed werd namens de rechterzijde opgemerkt dat zij gaarne zal stemmen op den candidaat, welke door de linkerzijde wordt voorgedragen, doch dat zij zich het recht voorbehoudt ini September zich niet aan deze keuze te» houden. Hierna wordt met algemeene stemmen de heer J. M. van Bommel van Vloten (V. B.) als wethouder benoemd. De heer van Vloten zegt dat hij de functie naar zijn beste krachten zal trach ten te vervullen en zegt voorts naar aanleiding van de mededeeling van de» heer Goedbloed dat de rechtcrpartijen in September de politiek op de spits wil len voeren en dat zij een ander stand punt innemen dan de linkerpartijen des tijds, en een meer loyale houding had verwacht. Do heer Goedbloed verklaart dat de rechterpartijen in September een twee den reclitschen wethouder zullen kiezen, omdat het, gezien de rechlscho meerder heid. gewettigd is en omdat de voorzitter van hel college naar links georiënteerd is. De volgende ingekomen stukken wor den gesteld in handen van B. cn W om advies: Een verzoek van de Commissie voor Ziekenhuisbelangen te ^tees om een sub sidie te verleeneu vfan 4 (cent per inwoner zoodra de 24 uur-dienst voor de telefoon wordt ingevoerd. Verzoeken van R Verhoeven en de Wed P. Geus Walraven om verminde ring van hun vergunningsrecht ingevolge de Drankwet voor het jaar 1927- 1928. Verzoeken van de heeren C A. Schrij ver en P van der Hoeff om vergunning tot hel gebruiken van den zijarm in do haven voor het leggen van bootjes. Besloten werd om opnieuw voor den tijd van een jaar machtiging te verleenen aan B. en W. tot hel uitgeven van con senten tot het visschen in liet gemeente lijk viscliwater ad f150 voor het jaar Juni 1927 tot en met Juni 1928 Overeenkomstig hel voorstel van B. en werd goedgevonden aan Mevr. de Wed. Breetvelt, ingaande 1 September 1927. wederom voor den tijd van drie jaren te verhuren het woonhuis St Adri- aanslraat no. 23, voor de som van f 200 per jaar Aangenomen werd het voorstel om aan hot Rijk een gedeelte van het haventcr- te verhuren voor hel opslaan van klinkers en ander bestratingsmalcriaal. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd na eenige bespreking be sloten tot vergrooling van het beurs gebouw do or hel daarachter gelegen voormalig veilingslokaal er bij 1e trek ken Voorts om een nieuwe bergplaats richten voor hel brandweerma teriaal en overplaatsing van de open bare bewaarschool naar hel gehouw der_. voormalige rijksdagnormaalschool. De- kosten van een en ander bedragen vol gens de raming f 10 000 Het voorstel van B. en W. tot het geven van straatnamen in bouwplan III werd door hun teruggenomen, aange zien dc voorgestelde straatnamen door vele leden alsniet gelukkig werden beschouwd. Enkele leden stelden voor de namen niet te ontlcencu aan den land- en tuinbouw, doch bloemenna men of vogelnamen te nemen F.vcn- eens werd nog voorgesteld de Rimme- landstraot en het Rimmelandplcin om te doopen in D. D. van den BoutstVaat en D. D. van den Boulplein Besloten werd de thans geldende grortdprijzen voor Bouwpl. I en III zoo mede Zaagmolenstraat te handhaven en voor bouwplan II vast te stellen voor den eersten 25 Af. diepte oipi f 4 per Al2 en voor de verdere diepte te. bepalen op f 2 per M2. Naar aanleiding van een daartoe in gekomen s chrijven van de Gezondheids commissie wordt de woning Boclvt van Guinea 6 onbewoonbaar verklaard. De factor voor de gemeentelijke in komstenbelasting werd voor het jaar 1927-1928, op voorstel van "B en W. vastgesteld evenals het vorig jaar op 0.95. Eveneens werd nog aangenomen een voorstel betreffende bestrating en dem-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1