BUVOEGSEL FEUILLETON. ding. lag a b. Kdagen. teslacht rkena- prijzen. Itraat. um op Jpioen te ■den D, Burg. phappO 9.- 9!— H0U3L TW Weensdag 8 Juni 1927 Na. 132 3INNENLANQ. LIT DE PERS. Het geval in Aardenburg Het Centrum, het blad van oud-Mi nister Aalberse schrijft: Uiterst bedenkelijk is hetgeen verluidt uit Aardenburg. Het stembureau aldaar wordt van tweeërlei beschuldigd lo. dal hel zich bij het oplezen der stembiljetten zoo had opgesteld, dat volt- doende controle door de kiezers niet kon worden uitgeoefend; en 2o. dal het opzettelijk stembiljetten waaropi een niet-katholieke candidaat was gestemd, ongeldig zou hebben gemaakt, door nog een ander hokjje rood te maken. Zijn deze feilen juist, dan kan onze af keuring ervan niet ernstig en luide ge noeg voorden uitgesproken. Terecht merkt ..liet Vaderland" op, dat ons land er trotsch op mag gaan, dat de verkiezingszeden vei- uitsteken boven die in andere landen. Dit goede stan- punt dient krachtig te worden gehand haafd. Wal men beweert, dat in Aarden burg geschiedt zou zijn, is zoo schande lijk en afkeurmgswaardig dat het schier ondenkbaarheid is. Ook naar onze overtuiging is, in het algemeen belang, een streng onderzoek noodig. Wel meent ,.Het Vaderland" dat hier een strikt juridisch bewijs wel nimmer te leveren zal zijn, omdat een valfcche handteekening wel te achterhalen is, maar de kras met een potlood niet. Het is daarom tegen een strafvervolging, om dat hier alleen op vermoedens zou kun nen worden rechtgesproken. Dat zit nog, zouden wij willen zeggen. Wij hebben eens een procedure meege maakt over een wijziging, in een potlood- geschrift aangebracht. Door dit geschrift fotografisch aanzienlijk te vergrooten, werd het voor iedereen duidelijk, dal de wijziging met een andere potlood was aangebracht, dan waarmee het geschrift was opgesteld. Een sterk-vergroole potloodstreep doel zien, dat er in het zwarte vale, dal men aldus verkrijgt, talrijke witte aderen loo- pen. Wanneer men dus de róód-gemankte vakjes fotograTisch sterk vergroot, zal het onmiddellijk zichtbaar zijn, of hel tweede rood-gemaakte vakje al of niet met hetzelfde potlood is bewerkt alfc het eerste En zelfs, als hel met hetzelfde potlood is bewerkt, maar eerst veel Ihter, dus nadat er eerst nog vele andere hokjes mee zijn rood-gemaald, zal men dit ge makkelijk kunnen zien, daar dan hel schrij'fvlak van de potloodpunt geheel ge wijzigd is. Verder is het bewijs van verschillende andere feiten mogelijk, waardoor in on derling verband het bewijs van de ge pleegde vervalsching, alts deze gepleegd mocht zijn, voldoende geleverd kan wor den. Als de drie leden van het stembureau dan nog blijven ontkennen, een vaarlijk ondernemen, daar, als de ver volging legen den vermoedelijke» dader wordt ingesteld, de twee anderen als ge tuigen onder eedc gehoord zullen wor den. zal in elk geval! de geplleegde, ver valsching zijn komen vast te slaan, en zal de verkiezing kunnen worden nietig verklaard en overgedaan. Het is in het belang van de zwaar be schuldigde leden van het stembureau zoowel als in hel aljgemeen belfang, dat de feiten ten deze nauwkeurig komen vast te staan. Zoolang ze niet bewezen zijn, mag men niet aannemen, dat ze waar zijn'. Maar mochten ze bewezen worden, dan kan de afkeuring, en ook de straf, niel streng genoeg zijn. In een brief uil Aardenuurg aan de Maasbode werd naar aanleiding van de eventueel door Ged. Staten te riemen beslissing over de geldigheid der stem ming o. a. geschreven: „Inderdaad: de katholieken iu Zeeuwsch Vlaanderen hebben on dervonden wat het beteekeuf, dat de meerderheid daar links is. „Mid delburg" is voor hen het symbool van machtsmisbruik, onderdrukkiug en rechtsverkrachting. „Wij krijgen daar nooit gelijk", zeiden de katho lieken ons. En hel was moeilijk hun overtuiging op dat punt aan hel wankelen te brengen." Naar aanleiding daarvan schreef de Zaterdagsche correspondent uit Zeeland in de N. R. Crt.: Ik zal maar aannemen, dat die be wering van een linksche meerderheid in Ged. Staten een schrijffout is. In Ged. Staten zit één man van links. Verder: twee anli-rev., een chr. hist, en twee katholieken. Ook de Commissaris dei- Koningin is, meen ik, niet links. Maar behalve dat is het wel een brutale on waarheid om te zeggen, dat het Zeeuw- sche college lijdt aan al die opgenoemde ondeugden. Ik herinner me niet, ergens uit Zee land een katholieke klacht van dien aard over ons prrovinciaal college te hebben gehoord, noch van katholieken, noch in de katholieke bladen, noch in colleges, of waar ook. Dal wil zeggen; builen Aardenburg. Wanl het is volkomen juist, dat de burgemeester van Aardenburg en de ka tholieke raadsmeerderheid in die ineen te herhaaldelijk gebotst zijn tegen het college van Gedeputeerde Stalen. Maar aan niet omdat die burgemeester en die raadsmeerderheid katholiek zijn. Maar omdat er dingen gebeurden die om wettelijke redenen niet door den beugel konden. Ik neb daar vroeger al van vertefa. Maar het is-geen kleinigheid om een college van Gedeputeerde Staten te durven beweren, aai 'net is een symnooi \an macmsmisoruik, onderdrukking en recntsvericrachting. Jïn zouden dat nu werkelijk alle ka tholieken in Aardenburg ook gelooven? Dan moeten ze daar toch heel weinig nadenken over hetgeen ze zien gebeuren. meest van belang is, is de oplossing van de vraag zullen hun vertegenwoordigers in den Raad in Sept. a.s. ër toe mede werken dat, de S.D-AJ?. weder aan de regeeringstafel plaats neemt Wij achten deze oplossing van zoodanig belang dat wij vertrouwen dat onze raadsleden voor af de meening zullen inroepen van de Kiesvereeniging „Nederland en' Oranje", die hen candideerde. Op zulk een vergadering kan dan wor den overwogen a of hel gewensclit is samen te gaan hoe dan ook met eene partij; else een compromis sloot o a. om mede te werken tot afschaffing der kermis, doch die, toen zij bemerkte dat sommigen ha- rer aanhangers op een vergadering in de „Vergenoeging' zich daartegen verzet te. omdat daardoor den werkman een zijner weinige .genoegens" zou worden ontnomen, door den wind ging en dë kermis in stand hielp houden; I). of het gewenscht is te wijken voor den invloed van den Bond van Ned. On- derwdie aangesloten is hij hel Ned. Vakverbond, de tweelingzuster der SD, AP, dit ook in M. grooten invloed uit oefent in de SDA.P. en aan hare zijde aan den verkiezingsstrijd deelneemt, door te wijzen op futiliteiten, als het decla- poeren van pïm f 30 als kosten van een ouderavond eener Bijz. school en te ver zwijgen hel feit dat het Bijz. Onderwijs le Middelburg door haar zuinig beheer dui zenden guldens voor de gemeente be spaart; c. of het gewenscht is den imvfloied der S DA.P. te bestendigen bij benoemin gen van gemeenteambtenaren, daar van dien invloed een kwistig gebruik wordt Het is ook tijdens de Pinksterdagen weer gebleken, dat velen, die van idt ons land België bezoeken en vandaar uit een brief of briefkaart naar hun familie of vrienden willen zenden, niet op de hoogte, zijn van de op die poststukken te plakken postzegels. Heel veel brieven enz. moeten met strafport worden aan geboden. Wij meeuen daarom goed te doen te melden dat de port van België naar ons land is 1.50 frc. voor een brief, 1 frc. voor een briefkaart, en 35 centimes voor een drukwerk, w.o. dan ook vallen prent briefkaarten met enkel een naam den afzender. WIE IS EDMUND GRAY? Geautoriseerde vertaling naai- het 'Engelscli, van WALTER BESANT, door Mej. E. HOOGEWERE. 2)- Daar zag hij ook niet naar uit of hiij zoo maar gewoon zeven-honderd-twintig pond zou weggeven Integendeel! Zijn ernstig gelaal ,zijn staalgrijs haar, zijn vast-beslolen lippen ,zijn scherpe kalme blik nog daargelaten dan, de orde en regelmaat waarmee zijn papieren voor hem geschikt waren uit dit alles sprak, dat hij daar de m!an niet naar Was. .Juist precies het tegendeel. .1' meent toch niet sir?'' begon Chec kley, met een verandering op net gelaat, die nog meer van ontzetting dan van op lettendheid getuigde „U meent toch niet?" „Ik meen dit, Checkley: Ik ken geen Edmund Cray en als de bank zich niet eergist heeft nu, dan moet er zijn ge pleegd Hoe noemen ze dat ook Weer, met den rechtsterm De klerk hield het banikboek in de liand en staarde zijn chef aan, met wijd open oogen. „Hoe ze dat noemen?Goéde He- n»oll Zc noemen het vervalsching in ge- Uit Stad en Provincie. U i t Middelburg. Als een aanwijzing van de meening van, althans sommige antirevolutionai ren te Middelburg over de gemeente politiek, laten we eenige opmerkingen volgen uit een „brief uil Middelburg van Metellers in „De Zeeuw" van gis terenavond.: „Wat voor ons, antirevolutionairen het kaal. machtiging wordt hiertoe ver leend. Bij de rondvraag rrajagt de heer v. d Have hoe. ver men is met de onderlinge kostelooze telefoonverbinding. De voorz antwoord, dat nog geen bericht is inge komen. Met het procédé aan de torenspits zal binnenkort een aanvang gemaakt wor den. De heer Fraanje vraagt hoe ver men is met de verlichting voor Riezelinge. De voorz. zegt dat dit in onderzoek, is. De heer Gansenman wijst op het on derhoud vain grint- en macadkmwegen. Hij is voor bijwerking- Toezegging volgt. Ook wijst de heer Ganseman op de stopplaatsen van de autobobussen, die niet voldoen aan de gestelde eischen. Spr. noemt enkele plaatsen. Een drukke bespreking volgde. De zoorz. wijst op het moeilijke om geschikte plaatsen aan te geven. Bij en W. zullen, mocht dit noodig» blijken ,niet ongenegen zijn om 'hierin' verandering te brengen. Uit Vlissingen. Maandagmiddag bij de voorstelling in de Alliambra-bioscoop te V1 i s s i nj- gen, raakte de film in brand. Door het flink optreden der directie, die terstond, alle maatregelen ter beveiliging nam, ontstond althans geen noemenswaardige wanorde, hoewel de zaal zich spoedig met rook vulde. Door het afsluiten der ca bin© verbrandde slechts één film. Het aanwezige publiek verliet in de grootste o£de de bioscoop. De schade door den brand veroorzaakt, was van weinig belang, daar 's avotrtds de voorstelling gewoon kon doorgaan. Uit Zuid-Boveitnd. Benoemd tot buitengew. opzichter R. W. S. Ie Arnhem de lieer At Meeuw- se te Oudelande, thans werkzaam bij dijk- en wielwerken aan het water schap Ellewoutsdijk. In de jongste raadsvergadering vau IC a p e 11 e deelde de voorzitter mee, dat de gekozen ï-aadsleden hun benoeming hebben aangenomen. De macadam is door B. en W. ge gund aan den minsten inschrijver J. de Dreu, Goes, eveneens het vervoer aan P. Eversdijk- Een door Ged. Staten aanbevolen wij ziging motor- en rijwielverordening werd goedgekeurd. De voorz. deelde mee, dat de straat naar Dijkwel binnenkort zal verlegd zijn en in orde komt. Ook de straat te Bieze- linge bij Kloosterman moet verlegd wor den en is in de begrooling opgenomen. Uilgetrokken is f 1900, om de Biezeling- sche straat te laten verleggen is dan wellicht een restant van f 200; deze straat ejscht noodige verbetering. Bij de bespreking deed de voorz. toe zegging voor overweging van nos eenige verbeteringen. De heer Zegers stelde voor om een leening aan te gaaii tol verbeteren der straten en ook den waterafvoer op de meest zuinige wijze te verbeteren. De heer v. tl. Have zou een machti ging willen verleenen van ten hoogste f 2500. Aldus werd m. a. st. besloten,. De voorz. deelt mee, dat volgens voor schriften van den officier .van justitie van justitie verbeteringen moeten aange bracht worden aan het arrestantenlo- Uit Tholen Reeds vroeger vermeldden we eigenaardige moeilijkheid die zich met de Thoolsche waterleiding voordeed bij den Molendijk en den Groenendijk, wel ke particulier eigendom zijn. Ook de bewoners van de daargelegen woningen vroegen aansluiting, in het bij zonder de bewoners aan den Groenen dijk hadden vaak gebrek aan water. De vennootschap vroeg den eigenaren van de dijken de perceelen te mogen aansluiten, daar in deze dijken of ber men gegraven moest worden. Over de te verleenen schadeloosstelling kon men het echter niet eens worden, zoodat de Vennootschap aan het verzoek der be woners geen gevolg gaf. Den gemeenteraad werd verzocht een bepaling in de Algemeene Politieveror dening op te nemen houdende dat de eigenaren verplicht zouden zijn het leg gen van waterleidingbuizen enz. in hun eigendommen toe te staan- De gemeenteraad nam de bepaling op; de Vennootschap verzocht het aage- lijksch bestuur toestemming te verlee nen, bedoelde perceelen aan te sluiten, waartoe besloten werd echter „behou dens rechten van derden". Maar met deze bepaling ging de Ven nootschap niet in zee en andermaal moesten de bewoners wachten. Aan Ged. Staten werd om tusschenkomst ver zocht. De Provinciale Staten verleenden medewerking aan de wijziging eener ter zake geldende Provinciale verordening. De Waterleidingmaatschappij vroeg thans aan Ged. Staten de noodige ver gunning te verleenen en ditmaal met succes. Aan de eigenaren der dijken heeft men nu een gering bedrag toegekend als bewijs van eigendom- Met den aanleg der waterleiding aan deze dijken is men nu begonnen. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). schrifte en dat voor zeven-honderd-lwin- lig pondl En dat gepleegd tegenover ul Wat eeti verschrikkelijk ietst O,wat een vreeselijk iets En hier, op ons kantoor!" Cheddey scheen, niet bij machte in voldoende mate zijn verbazing uit te drukken. „Laat eerst eens de teruggekeerde wis sels zienl" Mr. Dering schreef nooit zijn brieven of zijn wissels eigenhandig. Hij teekende ze enkel, Een klerk schreef de brieven een ander de wissels, volgens zijn opgave en citaat. Cheokley ging naar zijn eigen kamer en keerde weer met een pak terug ontvangen chèquos. Toen keek hij in de safe, die openstond, in een hoek van het vertrek en nam het loopende bank book. „Hier is het", zei hij. Een wissel met uw eigen handschrift géschreven, be hoorlijk onderteekend en behoorlijk ge ëndosseerd. Nu ziet u ook, waarom ik.er niets van wistl'Edmund Gray esquire of order. Zeven-honderd- en twintig pond Uw eigen handschrift en uw eigen onderteekening." „Laat eens kijken". Mr. Dering nam het papier en bekeek het aandachtig. Een harde uitdrukking kwam in zijn oogen. „Noem je dit m'jn handschrift. Checkley?" „Ik. ik.... zou meeuen van wel", sta- ijUppsr ten" De Cadena-merken i vormen de „Society 1 in de sigarenwereld Dat hebben te alleen te danken aan hoog staande innerlijke kwaliteiten. Z<j geven tegen zelfde prijzen „het betere". In de voornaamste sigarenwinkel». (Iagez Mea.j GEMEENTERAAD VAN SOUBURG. (Vervolg verslag van de vergadering van Vrijdag.) Ingekomen stukken. Een adres der Chr. wijkverpleging, met verzoek het besluit tot instelling van een commissie van advies, in te trekken. De voorzitter stelt voor dit voor kennis geving aan te nemen. De bedoeling is de zaak le laten liggen tot Augustus, voor de nieuwe subsidie. De heeren Suurmond en Jobse willen nu behandeling. De heer de Priester meent dat het verband tusschen de conferentie met de wijkverpleging en dit adres zoek is. De wijkverpleging stelt er niets voor in de plaats De heer Suurmond betoogt dat de wijkverpleging niets anders in de plaats noodig heeft. Zij meent, dat de commissie van advies haar is opgedrongen. De voorz. vreest bij behandeling thans misverstanden. De lieer de Priester betoogt dat de leiding der wijkverpleging toch 'n andere meening was toegedaan, om er iets an ders voor in de plaats te stellen De heer Jobse zegt dat uit hel adres niet blijkt, dal de wijkverpleging een ander standpunt inneem 1. De commissie van advies moet door haar worden er kend. Besloten wordt de zaak uit te stel len tot Augustus. De raad gaat hierop in geheime zitting. Gemeentewerkman. Op de aanbeveling ter benoeming staan: 1. J de Blaeij; 2 A. Wanjon, 3, A. Pielerse, 4. D. van der Esf. 5. L. A'. Boucherie. Benoemd wordt na 2 vrije stemmingen en een stemming tusschen de heeren; v. d. Est en de Blaeij, d,e heer v d. Esf met 8 st. (3 op den heer de Blaeij). Schattingscommissie. Tol benoeming der leden van de schat- tingscommissie worden aanbevolen: 1 A. Pieterse (afIr J de Priester. 2 A Arendse J. Suurmond. 3 J, J Holthuijzen (aftr. -- H G- van Dijk. 4 N öijsouw J. Kodde. De heer de Priester had thans een voordracht verwacht, waar de burge meester op voorkomt. Benoemd worden de heeren A Pie terse, J. J. Holthuijzen, N Cijsouw en II G van Dijk (de laatste na twee vrije stemmingen, een tusscliensleinming voor den legencandïdaat en herstemming tus schen de heeren Arendse en van Dijk). Oom. v. Toezicht I 'o. Tot lid van de commissie van toezicht op het I. o. (vac M Arendse Mz wor den voorgesteld: 1. J. Jongepier: 3. A. de Visser. Benoemd wordt de heer A de Visser. Nieuwe straat. Voorgesteld wordt de nieuw aange- legoe straal in eigendom over te nemen en tot wederopzegging toe te staan, dat De Visser het nog niet verharde gedeel te beplant en bezaait Door adressant is F 755 in de gemeentekas gestort voor den aanleg van een nieuwe straat. Voor gesteld wordt afwijzend te beschikken op zijn verzoek om rente van liet be taalde bedrag over een half jaar De heer Melis gaat deze zaak nader i, onder overlegging van een schets. De ingang is door de Braamslraat. het eerste gedeelte is geen eigendom van De Visser. Alleen het eigendom van De Vis ser kan door de gemeente worden over genomen. Het eerste stukje blijft dus voor rekening van De Visser. Spr. meent, dat deze geen recht heeft op vergoeding van renteverlies. De heer De Priester vraagt, hoe het racl de aansluiting op de rioleering gaat. De voorzitter zegt. dal dit is ge schied. De heer De Priester gelooft ver der, dat de beplanting van het niet ver harde gedeelte niet wenschelijk is met het oog op de uitbreiding. Dat wekt niet op lot bebouwing. De voorz. zegt, dat dit is toege staan om de V. nog eenige schadever goeding te geven. De heer Melis zegt, dat de gemeente het recht aan zich houdt om "die he melde de klerk. „Laat ik nog eens", kij ken! Ja, ik blijf er bij! zei hij fermer. „Hoe kom je nu zoo dwaas? Wanneer heb ik ooit zoo geteekend?" Mr. Dering's handschrift was onmoge lijk door anderen te lezen dan dow zijn eigen klerken, en dan nog maar enkel als ze wisten, wat ze verwachten konden. Dus, als hij instructies opstelde, rechtskunde termen, gaf hij de hoofd woorden maar met voorletters aan en en maakte enkele haaltjes voor alle woorden er tusschen in; zijn klerken, echter verstonden hem heel goed. Had hij een liefdesgeschiedenis of een klucht of een ballade, of een novelle geschre ven, dan zou' niemand ,uoch klerk, noch vriend er iets van begrepen hebben. Maar zijn onderteekening, die was an ders. Het was de onderteekening van dc firma. Het was een onderteekening, honderd-twintig jaren oud, het was de achttiende eeuwsche onderteekening met punten en krullen, terwijl de laatste lellcr bestond iu een fantasie, van penne- hunst, afkomstig uit den tijd, toon men nog wist, hoe te schrijven, uil do de coratieve periode in de schrijfkunst. „Twee van de punten staan niet op haar plaats", zei Checkley, „en de lcr.nl is niet geheel wat ze wezen moest. Maar dc wissel zelve is ge'heel mof uw hand geschreven", voegde hij er overtuigd hij. „Ik had moeten zien, dat er met de onderteekening iets niet in orde was; hel is dan ook niet veel. Maar het schrift is het uwe, daar zou ik een eed op durven doen." „Toch is het mijn handschrift in het geheel niet. Waar is de stok?" Cneckley sloeg den stok na. „Welke datum is het ook weer?" vroeg hij. „De vierde Maart? Ik kan 't niet vinden. Hier zijn chèques voor den dei- den en voor den zesden, maar van den vierden géén!" ..Laat eens kijken! Vreemd. Er was geen slok. En de nummers kwamen rfiet overeen met die op de chèque." ,.U heeft toch geen ander chèqueboek, is het wel?" „Neen, zeker niet." Mr. Dering zal met de chèque op zijn hand cn keek er naar. Toen vergeleek hij ze met een onbeschrewen chèque. „Zoowaar!" riep hij. „Die chèque is uit een oud boek twee jaar oud uit een van de boeken, eer de bank samen deed en haai- titel veranderde en den vorm van de chèques er werd nu niet zoo héél veel aan veranderd, dat is zoo, maar hoe konden wij toch zoo dwaas zijn, Ohéclcley, d<at we het ver schil niet zagen!" „Dan moei er een zjjn geweest, die een oud chèqueboelt bemachtigd heeft, Schandelijk om zoo'n cbèqueboek maar zoo te laten slingeren, dat iedere schurk het pakken kon!" Mr. Dering dacht eens na Toen keek hij op en zeide: „Kijk nog eens in de safe. Aan den linkerkant, boven de lade, zal je wel een oud chèqueboelt vinden Het hoor de lot eer afzonderlijke zaak oen trust die nu opgeheven is. Maar het boek zal er nog wel wezen. Hal Daan is het!Verwonderlijk, hoe ik au zoo ineens dacht aan dat boek! Het is al twee jaar geleden, dat ik het voor het laatst gebruikt of er zelfs aan ge dacht leb. Al weer een speling van het geheugen dus dat ik me juist zoo'n kleinigheid herinneren zou. Nu hier zijn de chèques, zie je, dezelfde kleur, oezelfde letter, dezelfde grootte, eenig verschil is de stijl en titel van de Com pagnie. De schurk moei een oud boek hebben weten te bemachtigen, dat hier dan achteloos was blijven slingeren, zoo als je zei. Hat" Hij verschoot van kleur. Hier is net de stok, dien wij zochten; Kijk maar, het nummer komt overeen. Het is dus een feit ,dat de c.hèque uit dit boek geuomen werd. Een boek in mijn safe. op mijn eigen kantoor! Chec kley. wat beteekent dit alles9" Checkly nam het boek van zijn chef mei trillende hand enlas hetgeen op den stok stond: '.,4 Maart 1883. Edmund Gray, 720 pond." (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5