Deze mededec]ing werd} door alle aan- j Door A. v. H.. en J. v. H., te Goes, wezigen met liet zingen van Wilhelmus 'is hooger beroep, nangeteekend tegen 'onnis van den Kantonrechter te begroet Ten slotte deelde de presidente mede, dat herkozen waren als bestuurslid tLe dames Mevr Haveiaar van Beek Cal- koen. mevr. Landweer—de Visser, mevr. Diepenhorst -de Gaay Fortman, en mej. Bargor uit Utrecht* en gekozen mevr. Bakker Raad t e Bussum en mevr. Rauws' - Dew aid t e <Jgn Haag. Mevr Haveiaar bracht nogmaals dank aan de Zecuwsche afdcelingen voor die goede Voorbereiding der bijeenkomsten. Met hel zingen van Gez. 96 en dankzeg ging door mevr. mr. Frida Ivatz wend do bijeenkomst en daarmede de jaarver gadering gesloten. RECHTZAKEN. In een zaak van E. 0. v. BI., tel Den Haag, appellant van een vonnis van den kantonrechter te Schiedam, waar bij hij wegens overtreding van de Loterij- wet 1905 verdachte had in een winkel Ie Schiedam, beheerd door juffrouw J v. L. een zg. prikplank geexporteerd was veroordeeld lot f (25 boete subs 20 dagen hechtenis, heeft het O. Mna liet hooren van den verbalisant W. .1. F., geêischt niel-ontvankelijk verklaring van het hoo ger beroep, 'aangezien verdachte te laat in hooger beroep was gekomen. De kantonrechter te Onderdondam heeft P. If. B., student te Groningen,i wonende te Usquert, wegens het aanleg gen en gebfruiken van een niet voor het openbaar verkeer bestemde radio-telefc- graaf en liet afgeven van radio-telegrar fische seinen, zonder bekomen machti ging van den minister van waterstaat, Veroordeeld tot 25 gulden boete of 2ö da gen hechtenis. Bij de jongste verkiezing voor dc Prov. Staten, van Utrecht zijn voor can- dklaten van den Vrijheidsbond biljellen verspreid, waarop gedrukt was een zegel in den vorm van een postzegel, met de beeltenis van den eersten candidaat der Jijst. Terzake hiervan is tegen den heer C., die de biljetten verspreidde, een ambts halve vervolging ingesteld grond van art. 440 van het Wetboek van Strafrecht! Deze zaak hoeft Woensdag voor de Utrechtsche rechtbank gediend Hot O. M. eisclite f25 boete, subs. 25 dagen hechtenis.^ Hel O M. bij de rechtbank te Leeu- warden heeft tegen Th. X. te Drachten, vier jaar gevangenisstraf geëischt wegens brandstichting in het hotel „Het Spoor- zicht' aldaar, dat geheel is afgebrand' Tegen de vrouw van den hotelhouder v. D is een jaar gevangenisstraf imet aftrek van voorloopige hechtenis ge- eischt, in verband met den brand' in ge noemd hotel. Voor de Rechtbank te Roermond had zich te verantwoorden de 32-jarige caféhouder H. J J. uit Wieert. die op 19 April j.l. den koperslager H. Mi Meyers aldaar met een stoel op het hoofd heeft geslagen, tengevolge waar van M eenigen tijd later overleed. Het O, M. meende, dat deze man. die liier lachend verklaart, dat hij wel eens 50 glazen bier drinkt den ernst van zijn daad niet beseft. Spr. eischt wegens zwa re mishandeling den dood ten gevolge hébhende, een gevangenisstraf van vier jaar mol aftrek van het voorarrest. Yerdaehle's verdediger pleitte voor een clemente straf. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding: Wapenwet: J W., Mariaburg fB.\ f5—5 d Bouwverordening: J. J B., Goes, ont slagen van rechtsvervolging. Paardcnwet (geen dekbewijzen vertoo- nen' M. B., Nieuwdorp, Smaal f 10 3 maal 10 d.; Motor- eri Rijwiehvet: P. D Krabben- dijke vrijgesproken in staat van dronkenschap het verkeer in gevaar brengen: M. J. de K., Nieuw en St Joosland, vrijgesproken straatschenderijA. N., Goes, f 10— 10 d.; eieren van wild zoeken: .7. K., We- meldinge, f 1515 d.; J. IC, Wemeldin- ge, een berisping; woonwagens gebruiken zonder dat daarin een vergunning is opgehangen: S. iCinclhoven, f 10—10 d.\ rijden met een voertuig over de wal len: A. I., Goes, f2—2 d.; venten zonder vergunning: A. K., Ber gen op Zoom, f 0.50—1 d.; visschen zonder vergunning: L. M., Ierseke. f 5—5 d.: L. d. O., Ierseke. f3— 3 dagen; vischluig bij zich hebben bij een voor hem verboden vischwatcr: A. v. H., F. M., J. v. H., Goes f 1515 d., uitleve ring vischluig of f2—2 d.; over spoorwegoverweg te hard rijden: II. J. F. A., Roosendaal, G. J. P. T., Sl. Maartensdijk, f 22 d., B. -T. S. Goes, f55 d.; met een rijwiel niet de linkerzijde houden J F. J., Goes, f5—5 d.; P. C. D., Kloetinge, f3—1 w. ts.; fietsen zonder bel: Lv K.. 's Graven polder, f 3—3 d.; met een auto voor een steiger niet ophouden: J. S. de R., Wissenkerke, flO—10 d.; 's avonds fietsen zonder Jicht; J. de L.. Wissenkerke, A. B., Goes, J. M., Nieuwdorp, f 7.50—5 d.; dronkenschap: J. v. d. W„ Borssele, 3 10—10 d. De malversaties aan hel een Ir aal magazijn te Woerden. Voor bel Iloog Militair Gerechtshof heeft terecht gestaan majoor van de mi litaire administratie W. H. Egewezen hoofd van het centraal magazijn le Woer den, wien ten laste gelegd! is, dal hij in 1923 een lekort in kas had van f 10.000, waarin hij heeft voorzien door het falen opmaken van twee rekeningen van hout- leveringen, welke niet geleverd waren, doch. geboekt voor bedragen tezamen op f 1 na f10.000 GccisclU werd 4 jaren gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft s avonds nog na raadkamer, beslist, dat ei* geen termen waren tot inwilliging van het verzoek tot onmiddelijke invrijheid stelling van majoor E. Goes, waarbij zij zijn veroordeeld wegens het hij zich hebben van een vischtuig nabij een voor hen verboden vischwater. LANDboUW. Export van kersen naar Engeland. In 'n circulaire aan de burgemeesters der gemeenten deelt de minister van Bin- nenl. Zaken en Landbouw xnede, dal de Eugelsche rcgecring, ter wering van de kersenvlieg (een insect, dat in sommige deelen van Frankrijk veelvuldig voor komt eu schade veroorzaakt aan den hersenoogsl) zendingen kersen, afkomstig uil andere landen dan Frankrijk, in En geland alleen toeljaal, indien de zendingen vergezeld gaan van een Verklaring van herkomst Deze verklaring, waarin het land (Nederland) en de plaats 'gemeen te), waar de kersen gegroeid zijn, moet worden vermeld, moet door een plaatse lijke autoriteit worden geviseerd.. De minister zou het zeer op prijs stel len dat als in een gemeente kersièn mochten groeien, welke voor den export naar Engeland bestemd worden de burgemeester zich met lie viseering van hem eventueel door belanghebbenden aan te bieden -verklaringen, als bedoeld, zou willen belasten. De minister voegt hieraan loe, dat, voer zoover bekend, bedoelde, kersen- vlieg hier le lande niet voorkomt. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. De \inerikaansche passagier, die zooveel reeds met de K. L. M. gereisjd heeft, is thans met bestuurders Geijsen- dorffer en Schelle op een rondreis naar Neurenberg, Leipzig, Dresden en Weenen, Hij zal zich daarna naar Kopenhagen en Stockholm begeven. Omstreeks 13 Juni is de heer Lear Black voornemens om met het K. L. M. vliegtuig II. NADP, eveneens bestuurd door Geijsendorffer en Sclioltc, met als werktuigkundige der K. L. M. mecano Uriol, de reis Londen—Batavia en terug te aanvaarden. ,Ind. Stoomvaartlijnen. Jacalra, 30 Mei le Singapore, Bata via u. Rotterdam. Johan de Witt, 1 Juni v. Batavia ill. Amsterdam. Koningin der Nederlanden, p. 31 Mei Kaap Guardafui, Batavia n. Amsterdam. Crijnssen, '1 Juni ,v. Havre, W.-Indiê n. Amsterdam. i Djambi 1 Juni te Batavia v. Rotter dam. Prins Frederik Hendrik, st. 31 Juni v. Havre, W.-Iudië n. Amsterdam}. Slamat 31 Juni n.m. 10 u., Port Said, Rotterdam n. Batavia. Siantar p. 1 Juni Kaap del Armi, tavia n. Rotterdam. Prins Frederik Hendrik ,1 Juni te Am sterdam. Bato lJuni v. Padang, Batavia n.-Am sterdam. Tambora 1 Juni v. Rotterdam n.Java. Tahanan 31 Mei vin. 1 u. 30 m', te Sabang Rotterdam n. Batavia. Tjerimai, 1 Juni v m. 6 u. te Marseille vex*wacht Batavia n. Rotterdam. Polydorus, p. 31 Mei Gibraltar, Ba tavia n. Amsterdam. Stoomvaartlijnen op Noord- Am e r i k a. Veendam, 1 Juni nm. 1 u. vt, Bou logne, Rotterdam n. New-York. Te Smilde is Dinsdag hel 5-jarige dochtertje van den arbeider G. Kalsbeek door een auto overreden en spoedig daarna aan de gevolgen overleden. Woensdagmorgen zijn le Vollenbo- ■en een man en een vrouw aangehouden verdacht van moord op hun pasgeboren kind .het vijfde uit dit huwelijk. Het lijkje, waarvan de kleeren met bloed, waren bevlekt ,is bij de haven in het zand gevonden. Hel blokhuis te UIft dat voor eenige jaren voor de politietroepen gebouwd werd en aan hel Itijik f 11.000 kostte, is thans, naar de Telg. meldt, verkocht voor de som vanf 989. Als blijk van goedkeuring en te- vredenheid is door ff. M. de Koningin de bronzen eerepenning voor mcuseh- lievend hulpbetoon en een loffelijk ge tuigschrift toegekend aan H. Koningsveld, dienaar van politie te Leeuwarden, we gens de door hem met levensgevaar ver richte redding van eqn drenkeling uit het water van de gracht aan de Nieuweslad. te Leeuwarden, op 26 Januari 1927. Eeu der leerlingen van de school te Veenhuizen, Gosse van dei' Heide, oud 11 jaar, heeft voor moedig gedrag op 6 Februari 1927, thans een hoi'loge en f 25 op een spaarbankboekje ontvangen uit het Carnegie-Heldenfonds. De jongen, die uitstekend zwemt, heeft op kranige wijze een jonger vriendje ge red, dat anders zeker verdronken zou zijn. OmIrent hel auto-ongeluk, dat Maaul- dag op dgn lOjibewaakten overweg in den hoofdweg van den Zuidier Legmeerpol- der bij Uithoorn heeft plaats gehad, wordj nog vernomen, dat in de auto, gezeten' waren de 22-jarige heer O., graanhande laar uil Waddinxveen, en de 24-jarige mej. J. W. W. B., uit Nieuwkoop. Laats- genoemde was per trein naar Amsterdam geweest en zou ook weer per trein naar huis zijn gegaan, ware het niet, dat zij in de stad den lieer O. had) ontmoet, me-f wien zij mee naar huis reed. De heer O. heeft waarschijnlijk den trein niet gezien, zoodal een botsing on-' Vermijdelijk was. De auto werd d(oor een hek geduwd en geheel versplinterd. On geveer 100 M. verder werd! de trein tot stilstand gebracht. De heer O. werd; zwaar verminkt onder de auto wegge haald en moet op slag dood] geweest zijn Mej. B. hing nog in den wagen. Zij jsl hel Wilhelminagasthuis opgenomen. Haar toestand is hoogst ernstig. Dinsdag kon haar nog geen verhoor worden af- bij den trein dienstdoende oon- genomen. ducteur verkeerde in zulk een overspan nen loegtand, dal hij geen dienst meer kon doen. De 18-jarige Duilsche sleeper J. L'. uit Scliaesberg ,is Dinsdagnacht ïn de staatsmijn Hendrik met bet hoofd be kneld geraakt tusschen een wagentje en den wand van een gang. Hij werd zwaar gewond en overleed na enkele oogenblik- ken. Men meldt aan de Maasb. uil Roer mond: Als verdacht van oplichting is door de marechaussée te Asselt-Swalmen aanh gehouden en naai' de gevangenis te Roer mond overgebracht de letterkundige Dr J. B. uit Ophoven (België). Aneta meldt d.d. 1 Juni uil Padang Een Javaansche mandoer heeft den sergeant-opnemer bij den topografischen dienst J. II. Koch, die hem een klap ge geven had, den strot afgesneden. De ver moordde was 26 jaar oud- en in In- dié in dienst getreden. Een dezer middagen, op het drukste uur, liief plotseling een in de uniform der politie geldeede vrouwelijke agent op een kruispunt der Parijschc boulevards de'arm op ten einde het verkeer stop tc zetten De chauffe.urs en de voetgangers, die tegenwoordig voortreffelijk zijn ge dresseerd., hielden onmiddellijk stil op den ontegenzeglijk gezaghèbbénden wenk der vrouw; Maai' loen de agente de arm opgeheven bleef houden cn hel aantal vehikels onrustbarend aangroeide, wer den zij ongeduldig. Zij gingen betoogen met hun claxons, de voetgangers joelden en hel werd een helsch spektakel. Een mannelijke agenl schoot loe en arresleerde zonder bedenken zijn vrou- velijkc colljega, waarna de ongeveer 150 wachtende auto's onder luid geronk weer konden oprijden. De wouw verklaarde in de bladen ge lezen le hebben, dat er spoedig een vrou welijk politiecorps iu Parijs zalt worden gerecrulecrd. Zij wilde sollicitceren en ging zich daarom vast oefenen 1 heden gedood. Zij zal in baar bed met door een Amerikaansche maatschappij, een bril met stalen montuur op liaar die aan meerdere tienduizenden Ber- neus le lezen, terwijl zij naar een draad- lijners Woningen wil verschaffen, dan loos concert zat te luisteren niet bel kop- worden bureaucratische moeilijkheden toestel aan haar ooren. Zoo, werd zij dood geschapen, opdat er van de zaak niets gevonden. Gedeelten van baar bril waren verbrand. Een officieel ingesteld onder zoek heeft uitgewezen, dat zij gcëlectro- cuteerd is en dat de stroom den volgen- genden weg heeft genomen electrisehe draad van de lamp van het toestel, de handen van mrs. Rainford, haar bril, liet metalen gedeelte van het kojytoesteli, de draad van hel draadlooze toestel, de aarde. Voor 'brillendragende bezitters van draadlooze toestelfen moge bovenstaand geval een reden tot voorzichtigheid we zen. BUITENLAND. BRIEVEN l'IT BERLIJN. De „Zwarte Vrijdag". Nie mand wil „er in geloopcn" zijn. Bouwproblemen en wo ningnood. Nieuwe schouw burgen. Hel geval „Pisca- VERSCIUIXENDE BERICHTEN. Te Delft is in een hotel gearres teerd de 55-jarige boekhouder C. A. uit Leiderdorp, verdacht van verduis tering van ceuige duizenden guldens ten uadeele van een firma te Leiderdorp, waar bij jaren werkzaam was. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is een 15-jarige knaap naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam ver voerd, daar hij in de Smaksteeg met een verwonding in de borst was aangetrof fen. Het bleek, dat het jongmensch zi,dh de ze zelf liad toegebracht met... een revol ver. Hij had zich van dit wapen bediend teneinde zijn liefdessmart te stilten, welke was ontslaan doordat een meisje van on geveer gelijken leeftijd niets meer van hem wilde weten. Een huiseigenares te Kranichsfeld (Thuringen), die in den inflatietijd haar vermogen verloren had, vond dezer da gen tusschen oude boeken een werli uit het jaar 1782, waarin oude, .zepr, goed bewaard gebleven postzegels zaten, o.a. een zeldzame Saksische zegel, twee zeldzame zegels van Kaap dc Goede Hoop en nog andere zeer waardevolle exemplaren. Door het verkoopen dezer postzegels kan de vrouw zich thans een onbezorg- den ouden dag verzekeren. Volgens den New Yorksclien cor respondent van de „Daily News" zou Pola Negri verklaard hebben, dat zij voornemens is de film1 voorwei te zeggen zoodra haar contracten zijn afgeloopen. Te Wemblev, bij Londen, is een negen-en-veertigjarige vrouw, mrs. Rain ford, onder zeer eigenaardige omstandiig- Berlijn, eind Mei. De bodem van de mark Brandenburg, is weliswaar zandig en iu het geheel niet vulkanisch,, maar niettemin heeft eenige dagen geleden Berlijn op zijn grondvesten geschuld alsof het door een aardbeving werd geteisterd. Dat was op den somberen „Zwarten Vrijdag", toen de Berlijnsche beurs eeu crisisdag be leefde, zooals ze er sinds den waanzin nigen inflatietijd geen doormaakte. Wekenlang scheen hel, alsof iedereen beursspeculant was geworden. Men leef de als in een roes. Verschillende fondsen stegen lot een duizelingwekkende hoog- te. En plotseling kwam dc krach. Met een hevigheid en een geweld, dat liet door de geheele stad donderde. Bijna in ieder huis maakte het onweer slacht offers. Algemeen wordt de schuld gegeven aan den Rijksfoankpresidenl, dr. Schacht, die de banken verzocht, of liever als de Rijkspresident „verzoekt" is dat steeas het geval de banken dwong, haar vroolijk speculcerende clientele haar crediet op le zeggen. Dr. Schacht vas n.l. van meening, dat de speculatie woede, die plotseling uitgebroken was, slecht paste voor een volk, dat nog tol over ae ooren in de schulden steekt. En hij heeft daarin ongetwijfeld gelijk. Echter was het gevolg van zijn maatre gelen misscnien voor hem zelf verras send, een beetje al te 1 eras. Want met de wilde speculanten verloren ook de on schuldige bezitters van fondsen sommen, die niet in de millioenen, maar in de milliar.den liepen. De vraag doet zich voor, of dat beslist noodig was en of nu niet naar den anderen kant aan het Duitsche economische leven een schade toegebracht is, die het niet zoo gemak kelijk te boven kan komen. Zeker, als men menschen op straat ontmoette, waarvan men moest aanne men, dal ze lot de slachtoffers behoor den, eu men een poging deed, een woord van deelneming lot ze te richten, dan kreeg men den indruk, dal de aange sprokene van het onheil verschoond ge bleven was. Steeds hoorde men: „Ik? Nee, dank je, met mij is niets gebeurd. Anderen misschien: ik heb .geen verlie zen geleden." Wonderlijk! Iedereen klaagt over de algemeene misère, ver zoekt echter zelf verschoond te blijven van medelijdende handdrukken. Ieder wil den schijn wekken, dat hij op zijn hoede is geweest en lang voor de ca tastrophe met speculeeren is opgehou den. Maar de hemel weet, dat het an ders is. Dc heeren willen alleen niet voor dom doorgaan en hun crrecliet nog meer in gevaar brengen. Waarom, vragen verstandige men schén, stellen de slaat en andere pu blieke lichamen den burger niet in de gelegenheid, goed te verdienen? Waarom nemen hel Rijk, de landen en gemeenten b.v. niet groote Ieeningen tegen flinke rente in Duitschland zelf op, om einde lijk eens op ruime schaal te gaanbou- Want daaromtrent bestaat geen twijfel: de manier, waarop inen Duitschland verzuimt den woningnood te bestrijden, is ten liemel schreiend. Het spoedig negen jaar geleden, dat de oorlog eindigde en steeds hebben we nog den onlzettenden toestand, dat de onbemiddelde bevolking, de massa, voor het grootste deel leeft onder de erbar melijkste omstandigheden. Ontegenzegge lijk zijn de beter gesitueerden er heter aan toe. Zij kunnen, natuurlijk niet langs rechte, maai' langs allerlei kronkelwegen en met aanwending van groote kosten, hun doel hereiken. Niettemin zijn er ook onder hen nog een groot aantal men schen, soms jonge echtparen, die er niet in slagen een menschwaardige woning te vinden. Maar wat is dat alles verge leken bij de toestanden, waaronder de lagere klassen leven! Alles, wat tot nu toe gedaan werd, was als een paar druppels water op een heete plaat. Men heef! ..Siedluugen" geboipvd in groote massa's. Rondom Berlijn vindt men deze kolonies. Doch dat is zoo goed als niets in vergelijking met wat er noodig is. Het is een ellende! Waarom grijpt de staat hier niet in? Waarom moet ook dit weer door de handen van particulieren gaan, die er bij verdienen willen? En als werkelijk eens een groolsch plan door een onder nemer wordt ontworpen, zooals onlangs terecht komt. Hier ligt het voornaamste probleem van ouze heele sociale politiek. Andere dingen worden wel gebouwd, bioscopen, winkels, bureaux waarom is het dan niet mogelijk, eindelijk mei den bouw van een reusachtig aantal woningen te beginnen, die zoo dringend noodig zijn! Aan schouwburgen en bioscopen is geen gebrek en steeds duiken er nieuwe plan nen op Dicht bij de beroemde Tauen- zienstrasze, dus in hel brandpunt van liet moderne Berlijnsche verkeer in de Nürnbergerstrasze, is een groot onbe bouwd terrein. Het zal nu bebouwd wor den. Aan den voorkant zullen winkels en bureaux, aan den anderen kant daarvan gescheiden door breede straten verschillende theaters verrijzen. Men vraagt zich af hoe de stad dit onop houdelijk toenemende aantal van inrich tingen van vermaak in stand houden kan. Maar ze kan hel. De kolos groeit van dag tol dag zoo enorm, dal hij on- verzadelijk is. Nog een ander nieuw theater zal ons hel a s. seizoen brengen. Een hoogst in teressante onderneming. Want liet zal den naam van den bcgaafdslen regisseur dragen die in de laatste jaren in Berlijn is opgetreden. Dal is dr. Edwin Pisca- tor, een van de grootste talenten, die zien ooit als hervormers van ons too,- neëlwezen opwierpen. Daarbij is Piscator ook volgens zijn beginsel een revolutio nair. Hij lonkt naar Moskou, schermt met communistische ideeën en men kan zich voorstellen, dat hij daardoor een zeer sterke oppositie tegen zich in het leven geroepen heeft. De politieke hartstocht is voor Pisca tor een belemmering. Zij leidt hem steeds of meestal lot een punt, waai" hij in zijn (endenzen verstart. .Maar tegelijker tijd inspireert en bezielt ze lieni. Hij heelt b.v. eenigen lijd geleden in het Staatstheater als gastregisseur Schiller's .Raüber" opnieuw opgevoerd, Toen hij daarbij aan de dramatische intrige kwam. die de jonge Schiller verzonnen had, liet Piscator's ensceneering hem in den steek. De scènes echter, waar een groerp jonge revolutionaire studenten vergadert, tegen de maatschappelijke toestanden van de 18e eeuw opkomt, een rooverbende vormt, in de Boheemsche wouden trekt, en daar avonturen beleeft, zijn van een zoo meesleepende kracht, dat wie de voorstelling bijwoonde, deze momenten niet licht zal vergeten. Onlangs heeft Piscator ook zijn krach" gehad, waaraan hij nu dc kans op een nieuwen schouwburg dankl. Hij voerde in de „Volksbühne" het drama van eeu jongen Duitschen dichter, Ehm Welk, op, dat over zeeroovers uit de 15e eeuw handelt, die gedurende den korten tijd van him heerschappij over de Nederduitsche kusten als „likcdec- lcrs" optraden, d. w. z. als „gelijkverde©- lers", dus als een soort communistische idealisten. Een historisch thema, waar voor zonder twijfel op hel oogenblik be langstelling bestaat. En niemand zal het den regisseur kwalijk nemen, dat hij de scènes doortrokken heeft met den geest van moderne revolutionaire ideeën. Wat doet nu Piscator? Hij voegt, naar hel voorbeeld vjm Moskousche sovjet- regisseurs, allerlei lichtbeelden en film opnamen in, waariu hij de revolutionai re gedachtelijn van die zeeroovers tot aan onzen tijd. tot aan Lenin en Trolski, doortrekt! In Moskou doet men derge lijke dingen, omdat men met naievc, on ontwikkelde toeschouwers te doen heeft. In Duitschland is zooiets werkelijk niet noooig. Toen waren de poppen aan "het dan sen. De ..Volksbühne", die Piscator eerst rustig had laten begaan, kreeg plotseling angst voor haar eigen moed en publi ceerde een verklaring, waarin zij haar eigen regisseur desavoueerde. Dit on zinnig optreden, inconsequent en il- loyal, lokte een protest van het litteraire Berlijn uit, ook van die schrijvers en kunstenaars, die Piscator's Russische tactiek absoluut niet goedkeuren, die echter den begaafden, door jeugdig en thousiasme bezielden tooneelleider voor een verkeerde behandeling willen be schermen. Zooals men ziet, is er een tamelijk verwarde toestand ontstaan. Diiarvan zal echter hel gevolg zijn, dat, zooals reeds opgemerkt, Piscator den volgenden winter zijn eigen schouwburg hebben zal dal dus de radicaaL-link* 'sche ideeën in Berlijn op eigen wegen haar artistieke vertolking zullen kunnen zoeken. Een zeer opmerkelijk symptoom. En uil artistiek oogpunt een experiment, waarnaar men met gespannen aandacht 'uitziet. Dr. MAX OSBORN. VERGADERINGEN, CONCERTEN, ent. Woensdag 8 Juni. Jaaii. Alg. Verg. aanaeelh. Cultuur Mij. „S^atri Plantations" Ten kant. der N.V. 4 uur. Donderdag 23 Juni. Jaarl. Paarden markt Molenwater. Zaterdag 16 Juli Atletiekwedstrijden uitg. Ath. ver. „Eendracht maakf Macht", M. O. Nadorstweg. Donaerda g 21 Juli. Tent. Kring Wal cheren der Z. L. M. Griffioen. Weclrische Drukkerij Q. W. den Bser, Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6