#4^ No. 123 Vrijdag 27 Mei 1827 170* Jaarganr MIDDEL Dit nummar bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. de verkiezingskwestie ix aardenburg. Toen we Woensdag van 't Persbur. V.D. bericht ontvingen dat, naar zij vernam, uit de te Aardenburg afgenomen ver- booren voor den Officier van Justitie „niet was komen vast te staan, dat er fraude gepleegd is" bij de raads verkiezing, toen hebben we ons ver baasd over de sluwheid, waarmede dat bericnt zoo was geredigeerd door den- gene, die het aan het Persbureau opgaf. En over zijn bedoeling. Zooals ons bij informatie bleek, was het bericht geheel voorbarig; het justi tieel onderzoek is nog geenszins geêin- tfigd. Maar bij opervlakkig lezen van dat bericht krijgt de lezer den indruk, dat •er in t geheel geen fraude is gepleegd. IWat, naar wij dachten, wel niemand zal aanvaarden. Maar die meening van ons was blijkbaar verkeerd. Men kan er bij- nader toezien ook uit lezen, dat de justitie nog geen bewijzen voor bel plegen der fraude door iemand heeft kunnen vaststellen, wal natuurlijk heel iels anders is, en voor 't dogen- blik ook best mogelijk kan zijn, gelet op fde omstandigheden, maar wat nog niets beslist over 't geen nog kan worden geconstateerd. Maar wat was dan de bedoeling van die dubbelzinnige tegenspraak? Wilde men in de pers een zekere stemming twekken We kregen al een aanwijzing van de bedoeling toen we van iemand uit Aardenburg hoorden, dat daar van Ka- 'tholieke zijde de bewering wordt ver breid, dat het hcelemaal een door niel- katholieken opgezet 'zaakje is, en dat die~protesteerende anti-rev. kiezers zijn omgekocht met f 25 per man, waarbij we ook nog hoorden als symptoom van de verbittering der stemming in Aarden- oburg, dat Prolcstautschc slagers en bakkers zich de leverantie hoorden op zeggen door Katholieke klanten. Maar nog duidelijker werd ons dat methodisch streven naar stemmingmake rij, toen we ïn de Maasbode van Woens dagavond het volgende lazen, dat we laten volgen met de kopjes erbij: HET MONSTERVERBOND TE AARDENBURG. Anti-papistische samenwerking tusschen vrijz., soc.-dem. en anti-rev. Men schrijft "ons uit Aardenburg'. In anti-rev. bladen leest men van coalities, gesloten tusschen diverse link- sche partijen, waarover dan felle af keuring wordt uitgesproken. Maar eeli politiek anti-papistisch monsterverbond alS in Aardenburg werd gevormd, is -wel iets dal zelden wordt geconstateerd. Hier hebben de Vrijzinnige partijen samengewerkt met de. S. D. A. P. eh...... met de Anti-Rev. Deze laatste partij heeft zich laten paaien met een in uitzicht ge stelden zetel en een listig spel' van stem- menverdeeling had bijna de Katholieke meerderheid in de minderheid gebracht. De zaak was schijnbaar zuiver berekend maar hier bleek weer eens te meer, dat menschelijke berekeningen dikwijls falen. Er Waren vier lijsten ingediend voor de gemeenteraadsverkiezing lijst 1 van de R. K lijst 2 der S. D A. P., lijst 3 der A.R. en lijst 4 der Vrijz. partij. De eerste lijst behaalde 532 stemmen, lijst 2 114, lijst 3 101 en lijst 1 251 stem men. Uit deze cijfers blijkt, dat lijst 3 (A.Il.) met 1 stemmen meer ook een raadszelel zou hebben bekomen. De A.R. behaal den met de Prov. Statenverkiezing slechts 74 stemmen. Thans zijn verkozeu verklaard door het hoofdslembureau 4 Kath., 1 S.D.A.P. en 2 'Vrijz Een groot aantal stemmen was blanco of van onwaarde uitgebracht, mogelijk als protest van vele kiezers, die op deze wijze wilden toonen, met eeij dergelijk politiek monsterverbond niet gediend te zijn Aldus bet bericht aan de Maa^b Buitengewoon merkwaardig is zeker die beschuldiging van anti-papislischc samenwerking" van drie partijen, die no- tabene ieder cjch eigen lijst indienen! Nog merkwaardiger is de insinuatie van een „listig spel van slemverdeeling" om de katholieke meerderheid in de minderheid le brengen Wie maar even met de ver- kieZingstecliuiek op de hoogte is, zal toegeven dat andere methoden udirecter lol dat doel voeren.- Maai' het brutaalste is de bewering de laatste alinea waarin a[ls reden voor de blanco of-van onwaarde uitgebrachte stemmen, wordt opgegeven een protest tegen een dergelijk politiek monsterver- bond. Misschien wordt dat geslikt door menschcn die nooit van de Aardenburg- sche toestanden gehoord hebben. Uil liet geen wij daarvan hoorden, konieu we lot de tegenovergestelde conclusie. Maar wat een armzalige uitvlucht wordt hier ge geven voor die vele van onwaarde, geble ken stembiljetten. Stel u voor 56 kie zers die eerst een vakje rood maken voor den naam van een niet-katholieken candidaat, en dan uit protest legen een samengaan met andere partijen, die ook een eigen lijst hebben! hun eigen' biljet weer van onwaarde maken door nog een paar roode strepen of halen te trekken door een ander vakje! Wie ter wereld heeft er belang bij door het opzenden aan de pers van zulke onzinnige beweringen de knoeierijen le verdoezelen? BINNENLAND. huldiging mil k. smeenge. Zaterdag heeft te Amsterdam een hul diging van mr, H. Smeenge plaats gehad, ter gelegenheid van zijn 75slen geboorte dag. De voorzitter van het huldigingscomi té, mr. G. Vissering, heeft daarbij wel de beste methode van huldiging gekozen door in een toespraak een levensgeschie denis van den heer Smeenge te geven met vermelding der voornaamste van zijn tallooze bemoeiingen met het openbare leven- als kantonrechter te Hoogeveen, als leider van plaatselijke vereenbpngen, als lid der Tweede Kamer van 1886 onafgebroken 32 jaar tot 1918, toen hij verkozen werd tot lid der Eerste Kamer; als bevorderaar van de drooglegging der Zuiderzee; als hoofdbestuurder van het Nut; als voorzitter van Schuttcvaer; als bevorderaar van Ambachtsonderwijs, van onderwijs aan schipperskinderen, enz. En naar mr. Vissering in het licht stel de. heeft hij daarbij nooit zich zelf gezocht Alleen aan buitengewone natu ren, krachtig van wil en onvermoeid in uitvoering, is het gegeven om zooveel functies in één persoon te vereenigen en toch zulk goed werk te doen als mr. S. deed. Daarbij heeft hij wel een 'hoogen leeTtijd bereikt, maar hij is niet oud geworden Het comité heeft een buste van mr. Smeenge laten vervaardigen door J. Rae- deker. Zij zal in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden geplaatst. Voorts zal een els-portret worden vervaardigd en zal een bijeengebrachtee som gelds bestemd worden voor het onderwijs aan" schipperskinderen rijksiiulp aan emmen. Aan de gemeente Emmen zal f 100,000 beschikbaar gesteld worden als rijksbij drage in de gemeentehuishouding', als eerste deel van een alsnog te votceren hooger bedrag. Te Utrecht wonnen de Chr Hist, en üe V. D. ieder een zetel; de Vr. Ba verliest er twee. De Raad zal nu beslaan uit. 5 Vr. B 3 V. D., 4 C. H., 5 A. R* 10 R. K 1 R. K. Volksp., 11 S. D. A. P. .Te Dordrecht wint de Vr. B 3 zetels en de Chr. H., de V.-D en de S.D.A.P. ieder één. zetel). De Rj.-K. ver liezen 1 zetel, de A.-R. 2 zetels, en zui nig Gemeente Beheer 3 zetels. De* raad zal nu tellen: 6 Vr-B. 1 V. D. (J. G. van Niftrjk jit), 1 Zf G. BL 10 S.D.AP.. 6 A,-R„ 4 Chr. H., 3 R,-K, "Uit Stad en Provincie. de flores nog niet naar sjanghai. Het wordt tegengesproken, dal het le Soerabaja gestationeerde oorlogsschip „Flores" naar Sjanghai gaat. Het moet zich slechts gereed houden om le gaan, als het eventueel uoodig mocht blijken. DE de raadsverkiezingen in groote steden. Te Amsterdam winnen de Vrij- heiQsboud en de Communisten ieder één zetel, die verloren werden door de S. D. A. P. en de R. Kath. De S. A. P. daalt nu, in den raad ■an 45 leden, van 16 op 15, en de R. K. van 8 op 7. In den ouden raad liaalden zij tesamen 24 st., dus de meerderheid, wat herhaaldelijk van invloed was. Thans blijven zij samen met 22 st. beneden de helft. Mogelijk zullen de soc. derm nu liun der-den wethouder verliezen. Er komen nu in den raad- 5 V. B 3 V. D IC. H„ 3 A. R,, 3 Midden st, 7 R. K.. 15 S. D. A. P., 2 Comm. (Wijn koop) en 2 Comm. (nieuwe partij) en 1 Arbeiderscomilé (N. A. S.) Ook Le'R'o 11 er d a m winl de Vr. B. een zetel. Daar komt voorts een St G. in den raad. De V. D. verloren een zetel, cn verder verdwijnt gelukkig de. Rappaljaan Daarvoor hebben de Rotter dammers zich dus niet meer le schamen. Er krijgen nu zitting: 5 Vr. B., 2 Vr. D., 4 C. R., 7 A. R„ 1 SI G., 8 R. K 16 S. D. A. P., 2 Comm. (Wijukoop). In Den Haag wint de S. D. A. P. een zetel op de A. R. Toch bleef het percentage van de soc. stemmen vrijwel gelijk, vergeleken bij '23, n.l. 29.6 toen, en 29.93 nu. De Vr. B. ging in percentage veel slerker vooruit, n.l. 12.8 toen en 15.61 nu; maar dat was niet voldoende voor een nieuwen zetel. Dc Raad telt daar nu 7 Vr. B., 2 V. D„ 4 C. H., 4 A.' R.h 2 H, St G. Ilandelsbel 10 R. K„ 14 S. D. A. P. 1 Communist Uit Middelburg. Onder de dagen, dat honderden gewoon zijn er op uit te trekken, en te genieten van de alom ontwaakte natuur, neemt Hemelvaartsdag een zeer voorna me plaats in en zoo hadden ook zeer velen plannen gemaakt tegen gisteren. En de frissche Noordenwind heeft slechts weinigen kunnen weerhouden hun plan uit te voeren. Het bleef droog hoe hard er ook naar regen wordt verlangd en de zon heeft veel kracht, dus viel het over het algemeen nog al mede. Trammen en busen hebben het dan ook behoorlijk druk gehad en vele stalen rossen zijn van stal gehaald en werden ook te voet nog heel wat tochten onder nomen Hemelvaartsdag 1927 zal niet als een heel mooie in de annalen aangeteekend kunnen worden, maar toch hebben, ve len, vooral de jeugd, nog wel van zee- en boschlucht geprofiteerd In verband met het versteken van de muziek op de trommel van het caril lon van den Abdijtoren alhier, is van af heden het klokkenspel voor enkele dagen stopgezet. Woensdag of Donder dag zal de nieuwe muziek waarschijnlijk gestoken zijn. De commissaris van politie a lh i e r verzoekt ons mede te deelen, dat aan het bureau gedeponeerd is een pakje bewerkte konijnenvellen. Hen, die in lichtingen over de herkomst kunnen ge ven, word verzocht zich aan hel poli- tiebureau te melden. Uil Tholen. Te O u d-V ossemeer kreeg de burgemeester bericht, dat de 19-jarige schippersknecht J, van Poepelen, wiens moeder aldaar woonachtig is. te Diemen is verdronken. Uit Zeeu wsch-7Saanderen W„ IX Dinsdag is door een vrachtgoede rentrein der stoomtram B r e s k e n s M a 1 d e g e m, in laatstgenoemde plaats een kar met paard aangereden. Het paard werd een eind meegesleurd en was zoodanig verwond, dat het afge maakt moest worden. De begeleidende vrouw bekwam geen letsel. Na afloop der op Hemelvaartsdag gehouden godsdienstoefening, zijn aan de R. K. Kerk te Sluis, door den zoon van wethouder De Wispelaere uit Aar denburg strooibiljetten verspreid, ver meldende. dal a.s. Zondag, na afloop van de Mis te half drie, er op een terrein in deze gemeente een meeting zal worden len, waarop door een der meest bekende sprekers van Aardenburg het woord zal worden gevoerd, naar aanlei ding van het gebeurde op 23 Mei. Een muziekgezelschap en de zangers van Eede zullen ter opluistering aanwezig zijn. Na afloop concert aan de Kaai. Het strooibiljet vermeldde de liederen die gezamenlijk gezongen moeten worden met tot slot het Wilhelmus Een dezer dagen bemerkte de koopman IV. te IJzcudijl^e dat door tot nog toe onbekende daders een 14-tal aan hem toebehoorende zijde vischfui- lcen ter waarde van ongeveer f 100, uit een in een onder de gemeente IJzen- dijke liggendeu vischbak, waren ont vreemd. Van den diefstal werd aangifte bij de politie gedaan. Dat een paard ook wel eens aan het einde van zijn geduld raakt, heeft de viervoeter van den heer BI. te Aar denburg bewezen. Voor een sjees ge spannen, stond hij al een paar uur op zijn baas le wachten toen liet hem be gon te vervelen. Het rukte zich los en ging op slap, echter niet, zonder zijn baas voor straf een gebroken wiel te bezorgen, door tegen de kaaipoort aan te rijden Te St. Kruis is Woensdag een auto in botsing gekomen met een motor fiets van den heer W. KI. uit Breskens. Ter plaatse waar de aanrijding geschied- flngez. Med.) de, maakt de weg een scherpe bocht en belet .gen steenen paal, die juist op den hoek geplaatst is van het voetpad, dat men precies den rechterkant van den weg houdt. Op hetzelfde moment dat de auto iets te veel op de linkerzijde reed, kwam van tegenovergestelde richting de motorfiets aan, die blijkbaar links wilde passeeren, daar van de auto het rechter spatbord beschadigd is. Hij reed echter tegen de auto op, zoodat het voorwiel in elkaar werd gedrukt en de voorvork afbrak. De heer KI. kreeg slechts eenige onbeduidende verwondingen. (Voor verder Stad en Provincie zie men 'het tweede blad GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Te Vrouwepold er werden uitge bracht 468 geldige stemmen. Lijst 1 St. Geref. 38 st., lijst 2 Chr. II. 161 stl, lijst 3 A-R. 269 st. lüesdeelef 66 zes zeven de. Gekozen C. Mesu, L. Maas, L. Din- gemanse en M. Arendse, allen aftr. A -Rj C. Langebeeke, J. G de Vlieger en "VN7 Kesleloo, allen aftr Ghr. Hist. Te Westkape 11e werden 1019gel dige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de lijst der A.-R. en St. Gcref. 283 stemmen met 2 zetels Hendrik Cysouw, aftr. SI. Geref., en Huibregtse, aftr en Korns Cysouw. Op de lijst der arbeiderspartij werden 273 stemmen uitgebracht, 2 zetels NV. Huibregtse, aftr., en Hans Cysouw. De Vrijz. lijst kreeg 262 stemmen, 2 zetels, Bartli. Louwerse, aftr., en Jolis. Minder houd Pz. Jr. De Chr II. hjst had 201 stemmen en 1 zetel, H. de Kam, alk- De verhouding blijft 4 links, 3 rechts De aftr. leden K. Minderhoud en P. Peene stelden zich niet meer beschik baar. Te Kllewo ulsdij k zijn alle aftre dende leden herkozen n.l. de heeren C. Bruinooge, M. Meulenherg Cz., J. 0. Ein ders. A Smallegange Jz C. van deid Velde, M Verheijkc en D. foeter. Van deze behooren 6 tol de liberale en 1 lol de a. r. partij. Van de 322 kiezer?} brachten 309 hun stem uit, terwijl .11 briefjes van onwaarde verklaard werden Te Wemeldinge werden uitge bracht 1017 geldige stemmen Op de A.-R. lijst waren 445 stemmen uitgebracht met 3 zetels n.l F. Wabeke A7.J. A. Dominicus cn A. Dominiicus. Op de vrijz. lijst 363 stemmen ook met 3 zetels n.l. P. Lindenbergh Az., Hoo- gesteger Fz. en Joh. Karelse Azn. Al deze 6 leden zijn aftredend Als nieuw lid werd gekozen J. Smits, de eenige candidaat van die Volkspartij, met 110 stemmen. Te St. Annaland werden herko zen de heeren D. Quakkelaar, Adr. C. Geluk, C. M. Elenbaas, J. W. Elenbaas, M. J. Heijboer en G. Goedegebuure en gekozen Joh. Prinse. De verhouding is dezelfde gebleven, ul. 3 links, 1 onafhankelijke en 3 rechts. Uitgebracht 1079 geldige stemmen. Op de linksche lijst waren uitgebracht 520, op die van de onafhankelijken 150 en op de rechtsche 409 stemmen. Te Slavenisse werden uitgebracht 598 geldige stemmen. Gekozen zijn Joh. Leune, M. 1' Tazelaar, aftr., en P. van Iwaarden, aftr., van de eerste lijst en A. G. IJseldijk, aftrL Cl Potappei, aftr., D Slouljesdijk en Anth Stoutjesdijk, aftr. van de tweede lijst. (De correspon dent meldt niet van welke partijen de lijsten zijn Red kerknieuws. Ned Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee (toez.) D Hoek- sema te Udtwierda. ONDERWIJS. Te Leiden slaagde voor het voorb. kerkel. examen de heer P. Brakman, van Hilversum. Geslaagd voor hel voorloopig machi nisten diploma P A. Brussec en G. J jStekelenburg, leerlingen van de Ruijter- school le Vlissingen Industrie- en Huishoud school te Middelburg. Uit het door de secretaresse, mevrouw Hartman-Wisse, uitgebrachte jaarverslag 1926 in de Woensdagavond gehouden jaarvergadering, onder voorzitterschap van mevrouw Dumon Tak-van Trigt, blijkt, dat de school op 1 Januari 1926 werd bezocht door 104 dagleerlingen, 36 op de cursussen voor meergegoeden en 132 op de avondcursussen, totaal 272 tegen 242 op 1 Januari 1925. Na 1 Ja nuari 1926 kwam nog 1 leerling voor 't volledig onderwijs op school. In het voor jaar 1926 werden voor de tweedff maal cursussen aan meergegoeden gegeven Zij werden bezocht door 21 leerlingen. Voor het eerst werd een vervolg-avondcursus in costuumnaaien gegeven van April tot half Juli, waaraan 12 leerlingen deelna men. In het schooljaar 1925-1926 werd dus aan 306 leerlingen les gegeven tegen 269 in het vorig' schooljaar. Aan het einde van het schooljaar wer den 2 diploma's voor huishoudster, 1 voor hulp in de huishouding, 17 voor cos- tuumnaaister, 2 voor linnennaaister, en 1 diploma A costuumnaaister uitgereikt. Voor het staatsexamen voor de akte nut tige handwerken slaagden 2 leerlingen; 3 voor fraaie handwerken en 1 voor de akte N a slaagden niet. Bij het begin van den cursus 1926-1927 waren 107 leerlingen voor volledig on derwijs ingeschreven, van wie 6 kosteloos werden toegelaten en 6 tegen vermin derd schoolgeld. Op 1 Januari 1927 gingen 108 leerlin gen op de school, van wie uit Vlissingen 19, 's Heer Arendskerke 5, Souburg 4, Koudekerke 8, Westkapelle 2, Arnemui- den 3, Domburg, Vcere en Nieuwland ieder 1, samen 44. Aan de cursussen voor meergegoeden namen 33 en aan de avondcursussen 162 leerlingen deel, totaal dus op 31 Dec. 1926 303 tegen 275 op 31 Dec 1926. Mejuffrouw A J. M. Leeuwens ver liet de school en werd met ingang van 1 Juli tot leerares benoemd mejuffrouw D, Rottier. Betreffende localiteit en leermiddelen wordt gemeld, dat afgezien van het feit, dat een splitsing der school in twee ge bouwen, op een afstand van 10 minuten van elkaar, een goeden gang van het onderwijs tegenwerkt, in het bijzonder j de controle zeer bemoeilijkt en hierin dus gaarne verandering werd gezien, het hoofdgebouw dringend om verbetering vraagt. Door de ligging van dit gebouw in een zeer nauwe straat, laat de verlich ting van de lokalen en inzonderheid die op de trappen en in de gangen zeer veel te wenschen over, en is kunstverlich ting het grootste gedeelte van het jaar noodzakelijk. De lokalen en keukens zijn daarbij veel te klein om voldoende leer lingen en het benoodigdc materiaal te kunnen bergen. Het is toch zeer zeker gewenscht, dat er in de hoofdplaats van een provincie voor de meisjes gelegen heid bestaat, nijverheidsonderwijs te ont vangen in een eenvoudig, doch goed en ruim ingericht gebouw. De leermiddelen en dc boekerij zijn nog beslist onvoldoende. De geldmiddelen gaven tol geen bij zondere opmerkingen aanleiding. De opneming van hel bedrag groot 10.000.dat in 1924 als geldleening werd geboekt, heeft ook thans nog niet plaats gehad, daar er nog geen behoefte aan bestond. Dit zal echter vermoede lijk het geval zijn. zoodra het Rijk batige

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1