FEUILLETON No, 107 Zaterdag 7 Mel 1927 170° Jaargang IDDELBURGSCHE COURANT. Dit nummer bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwartaal op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten per post t 2.50 voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 ct. per regel. Ingezonden Mededeolingen: 50 cent per regel. By abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 17 regels f 2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet groo- ter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des kxTERDAGS uiterlijk IIALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE OVERHEID EN IIET GROOTE GEZIN. „AchL de Minister het geoorloofd, dat „de Overheid aan de benoembaarheid „van gehuwden voorwaarden verbindt „ten aanzien van hun kindertal?" aldus luidt de eerste van een reeks vragen van den heer Deckers a,an den Minister van Koloniën. En de 'lezers, die wellicht reeds met een verontwaardigden blik schuin naar dien bewindsman kijken, vinden dan de verklaring in de tweede vraag, luidende: „Zoo neen .wil de Minister dan maat regelen nemen, leidend tot onmiddel lijke intrekking van den eisch, dat ge- „huwden, die in aanmerking willen ko- „men voor uilzending als commissaris „2de klasse of politie-opziener naar Ned. „Indië, niet meer dan twee kinderen mo- „gen hebben?'' Ja, er zullen lezers zijn, die als ze zoo ver zijn gekomen hun verontwaardiging al voelen zakken. Want, als we het nuchter bekijken, is het voor den staat toch waarempel niet onverschillig of hij een ambtenaar naar Jndië uitzendt met twee kinderen dan met twaalf kinderen. Passflge-gcld op de booten naar Indiê is ook voor kinderen duur. Maar er zit nog meer in,geLuigeeen derde vraag „Keurt de Minister het goed, dat aan, „de 14 commissarissen 2de klasse en 70 „politic-opzieners, wier uitzending naar „Nederlandersch-Indië is gevraagd, een „bezoldiging wordt gegeven, van welke „zij naar liet oordeel van den Minister en „de Indische Regeerïng in Sen eersten „tijd bezwaarlijk een gezin kunnen on derhouden, waartoe meer dan twee kin' „deren behooren?" Stormachtige Hoogten. Naar het Engelsch van EMILY BRONTE. Door W. A. G. VAN STPJEN. 95.) Toen we hoorden, van de kaus, die wie gemist hadden, gaven we beiden onbe lemmerd aan onze droefheid uiting, en hij stond ons toe voort le klagen tot 9 urn*. Toen beval hij ons naar boven te gaan door de keuken, naar Zillah's ka mer, en ik fluisterde mijn gezellin toe te. gehoorzamen, misschien zou het ons ge lukken om daar door het venster te -ko men, of in een zolderkamertje', en naar buiten door het vallicht. Maar het venster was smal, net als die beneden, en de vieringtrap was veilig voor onze pogingen, want we werden evenals le voren ingekerkerd. Wie gingen geen van beiden liggen Catharina valte post bij het venster, en wachtte verlangend op den morgen terwijl een diepe zucht het eenige ant woord was dat ik krijgen kon op mijn talrijke smeekingen, dat ze beproeven zou om te rusten. 11c ging zelf in een stoel zitten ©n. wieg de heen en weer, terwijl ik een hard oor deel velde over mijn menigvuldige pjüclits- verzuimen, waaruit het mij toescheen dat al de ongelukken van mijn werkgevers voortkwamen. Ik weel wel, dat het in Alia! daar komen we op een belang rijke kwestie bezoldiging naJfr gez'ins- behoefte, welk beginsel al een beetje doorwerkt in de kinderbijslagen van de ambtenaren, maar nog veel sterker spreekt in deze vraag, en trouwens duide lijk naar voren wordt gebracht in een vierde vraag ,Zoo neen, is de Minister dan bereid „een zoodanige herziening der salarisre- „geling te bevorderen, dat evenbedoelde .ambtenaren, ook indien zij meer dan _,twee kinderen hebben, een voldoende „bezoldiging ontvangen?'' Kijk eens als jemand vrijwillig sollici teert naar een of andere betrekking, dan moet hij als' regel zelf uitmaken of hij daarvan, gelet op de grootte van zijn gezin, kan leven. Maar als hel dan een betrekking in Indië betreft waar de le vensomstandigheden duurder zijn dan in Nederland, wat, echter niet iedereen hier weet, dan vinden we het niet anders dan wijs en vaderlijk, als de Minister waarschuwt: denk eraan, van dat salaris kun je in den eersten tijd (dus vóór de periodieke verhoogingen) be zwaarlijk een gezin onderhouden met meer dan twee kinderen. In ieder vak Zijn beginbetrelckingen, waarvan de salarieering niet berekend is op 'net oncierhouden in dpn eersten tijd van een groot gezin. Moet daaruit nu de conclusie getrok ken worden, dat het salaris zoodanig moet worden herzien, dat ze een vol doende bezoldiging hebben ook met meer dan twee kinderen? Neen, waarempel niell De heer Deckers zal wel niet bedoe len, dat alle ambtenaren in die betrek kingen dan maar een zeker percentage naar boven moeten, ook als ze heele- maal geen kinderen hebben. Maar hij wil toch de salarieering rich ten naar het aantal kinderen. En in dat opzichl' staan we lijnrecht tegenover hem, omdat we nog altijd zoo dogmatisch zijn, den grondslag van de .salarieering te zoeken in de arbeids- praestatie; en omdat we iiel een foul achten het bedrag van de overheidsuit gaven afhankelijk te maken van het toe vallige aantal kinderen van de ambte naren. Wat men ook moreel moge aan ren voor de gewcnschtheid van veel groole gezinnen, de Staat mag daar niet Tinantieel verantwoordelijk voor wpyden gesteld. En zij, die als de heer Deckers het denkbeeld voer staan van salarieering naar de grootte der gezinnen, mogen el bedenken, dal in de particuliere betrekkingen dan zeker alle vaders van groote gezinnen onvermijdelijk bij sol licitaties terug geschoven zullen worden, omdat ze le duur zijn in vergelijking met de anderen Iels waaraan, bij gelijke sa larieering, niemand hoeft le denken. Geeft d&t gevolg in het particuliere be-- drijï niet Iegelijk aan, dat het een fout is dat beginsel te aanvaarden voor de overlieidsbe trekkingen GEMEENTERAAD VAN VROUWE- POLDER. Maandagmiddag hield de raad der gemeen Uj-V r o u w e p o l d e r een open bare vergadering, waarin alle leden te genwoordig waren. De voorzitter wenschte den heer Me- su geluk dat hij thans geheel' hersteld van zijn ziekte en wederom de vergade ringen van den raad kan bijwonen, en sprak de hoop uit dat het den heer Me- su gegeven worde nog vele jaren, én als wethouder én als raadslid in het be lang der gemeente werkz&am'te zijn. De heer Mcsu dankte den voorzitter voor de lot hem gerichte woorden en tevens de raadsleden en in zonderheid den burgemeester en den secretaris voor de door hen, gedurende zijn ziekte getoonde belangstelling. De voorzitter deelde mede, dat het aandeel der gemeente jn de kosten van den keuringsdienst van waren over 1927 was vastgesteld op f 124.57, dat de bijdrage in de kosten van het Nijver heidsonderwijs door het gemeentebe stuur van Middelburg voor 1925 was vastgesteld op f 64,44, alsmede dat de uitkeering der rijksvergoeding ingevolge artikel 56 der L. O. wet 1920 over 1925 is vastgesteld op f 8674.49. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd m. a. st. besloten het heffings percentage op de plaatselijke inkomsten belasting voor het belastingjaar 1927-28 vast te stellen op drie procent endaar- nevens 50 opcenten op de hoofdsom der R.-I. belasting te doen heffen. De voorzitter deelde mede dat het aandeel in het goed slot van den vee- en vleeschkcuringsdienst Oostkapelle over 1926 voor deze gemeente is vastge steld op 201.41. De door B. en W. van Ooslkapelle ingediende rekening van voornoemden Öienst werd m a. st. goed gekeurd. Naar aanleiding van een verzoek van M. Arendse e.a. om over le gaan tot uit breiding van de straatverlichting in de afd. Gapingc stellen B. en W. voor een lantaarn Iq verplaatsen en een lan taarn le doen plaatsen nabij de Geref. kerk. Na breedvoerige bespreking werd m a st. besloten een lantaarn te doen plaatsen nabij de Geref. kerfy Na breedvoerige bespreking werden B. en "W. gemachtigd over te gaan tofi herziening en wijziging van den ligger der wegen en voetpaden. Tol leden der schaltingseoramissie der R.-I. belasting werden m. a. st herbe noemd de hoeren .1, Louwerse Wzn., C. Mcsu. L. Maas en C. Langebeeke Sr. Overeenkomstig het voorstel van B. en "NV. werd m. a st. besloten de rekening der Gezondheidscommissie gezeteld te Vcere over het jaar 1926 goed te keu- n Vervolgens werd op voorstel van B. en W. m. a. st. besloten aan de Sliereni- vcreeniging in de afd. Gapinge over het jaar 1927 een subsidie te verleenen van f 10. Naar aanleiding van een adres van J. C. SUirm e.a. houdende verzoek om over le gaan tot het doen aanleggen Van een voetpad van af den z.g.n. berg en aansluitende op het voetpad loopende langs hel Essenhof slellen B. en W. den raad voor tot aanleg van bedoeld voetpad over te gaan, onder voorwaarde dat aan gelanden en belanghebbenden bereid zul len worden bevonden den voor den aan leg benoodigde materialen kosteloos te vervoeren. Na breedvoerige bespreking werd m. a. st. besloten op de door B. en W. gestelde voorwaarden tot aanleg van hel voetpad pver te gaan. Bij de rondvraag vestigde de heer Me- su den aandacht van B. en W. op de wenschelijkheid van de verplaatsing van een bord inzake de maximum snelheid in de kom van .de afd. Vrouwepolder. Door den heer Langcbeélce werd gevraagd óf de in de afd. Gapinge aangekochte grond nog is verpacht geworden. De De ouderwetsche waschdag be hoort thans gelukkig tot het ver leden, met al het moeilijke zware werk aan de waschkuip! Laat Rinso, het moderne zeep poeder U helpen. Het heerlijk vette sop weekt al het vuil los. Koop nog heden een pak! De Lever's Zeep Mij., Vlaardingen. Een product der Sunlight Zeep Fabrieken R309-23 werkelijkheid niet het geval was, maar het was zoo in mijn verbeelding. Een akelige nacht, en ik hield Heathcliff zeir voor minder schuldig dan me zelf. Om zeven uur kwam hij en informeer de of Miss Linton was opgestaan. Zij liep onmrddellijk naar de deur en antwoordde- „Ja." „Kom dan hier", zei hij, terwijl hij ze ^ipende en haar naar buiten trok. Ik stond op om te volgen, maar hij draai de liet slot opnieuw om. Ik cischte mijn bevrijding. ,.W|ees kalm", antwoordde liij, ik zal je zoo dadelijk je ontbijt laten brengen Ik stompte op tie paneelen, cïi ram melde toornig met den klink; en oalha- rina vroeg, waarom ik nog steeds opge sloten bleef? Hij antwoordde, dat ik moest trachten het nog een uur lang i© verdragen, en ze gingen weg. ik verdroeg het twee of drie uur; ten slotte hoorde ik eeq voetslap, niet dien van Heathcliff. ,.Ik breng u iets om le eten", zei een stem; ,.open de deur'!' Toen ik daaraan gretig gevolg gaf, aanschouwde ik Hareton, met voedsel beladen, dat voldoende was voor den geheelen dag. „Neem dal", voegde hij er bij, (erwjjl hij het blad fn mijn hand duwde. „Wacht een oogenblik", begon ik. „Neen", zei hij en trok zicli terug zonder acht te slaan op eenige smeeking, die ik uiten Icon om hem lenig Ie liou- den. heer de Vlieger gaf B. en W. in overwe ging over te gaan tot het geven van ontslag aan den wegwerker Franckp, daar deze thans in een andere gemeente woonachtig is en er in de afd Vrouwe polder genoeg liefhebbers voor dat werk zijn te vinden. Door den heer Kesteloo werden inlichtingen gevraagd omtrent hel uitreiken van de aanstellin gen bij de brandweer en betreffende het verrichten van vrachtrijderswerklc, door niet-ingczelenen. De yoorz. diende alle heeren van antwoord en gaf liadere toe lichting op de vragen die daarvoor vat- baar waren en zegde oveïigens waar mo- gelijk de medewerking van B. en W. toe. Daar de heer Dobbelaar wegens ver trek uit de gemeente heeft bedankt als raadslid en thans als zoodanig de laatste vergadering bijwoonde dankt de voorz. den heer Dobbelaar voor al hetgeen hij gedurende zijn raadslidmaatschap in het belang der gemeente heeft gedaan, als mede voor de aangename wijze van sa menwerking en de goede verstandhou ding die steeds tusschen hem en den raad en B. en W. heeft bestaan. Spr. hoopt dat het den lieer Dobbelaar en zijne echtgenoote gegeven worde nog lange jaren van de thans voor hen aan gebroken rustperiode le mogen genieten en dal zij steeds mét welgevallen, zullen mogen terug zien op de jaren in de ge meente doorgebracht De heer Dobbe laar dankte den voorzitter voor de tot hem gesproken woorden, ©n bracht den voorzitter, den secretaris, de wethou ders en de raadsleden dank voor de aangename samenwerking en bijstand, die hij gedurende zijn raadslidmaatschap heeft mogen ondervinden en sprak de hoop uit dat het allen gegeven worde nog lange jaren in het belang der ge meente werkzaam te mogen zijn en dat het de gemeente onder hun bestuur goed (Ingez. Med KUNST EN WETENSCHAPPEN. En daar bleef ik den heelen dag opge sloten en den heelen volgenden nacht, en nog een, en nog een. Vijf nachten en vier dagen bleef ik daar in het ge heel, zonder iemand le zien dan Hareton, eens eiken morgen, en hij was het model van een cipier gemelijk en stom, en doof voor iedere poging om zjjn gevoel van rechtvaardigheid of medelijden op te wekken. HOOFDSTUK XXVIII. Op den vijfden morgen, of liever na middag naderde een andere stap vlug ger en korter en dit keer trad de persoon de kamer binnen. Het was Zillali met haar scharjakene doek om, een zwarte zijden muts op haar hoofd en een wilgen mandje dat aan haar ar slingerde. hemel! Juffrouw Dean'!" riep ze vul. „Wel daar wordt wat over u in Gim- merton gepraat. Ik dacht niets anders daii dat u in het Blaclchorsè moeras vér- dronken was en de juffrouw ook, tot de meester mij vertelde, dal u gevonden was en hij u hier had gelogeerd! Wel en u bent zeker op een eiland geweest En hoe lang hebt u in de benauwdheid gezeten? Heeft de meester u gered, juf frouw Dean? Maar u bent niet zoo ma ger u hebt het niet zoo slecht gehad wel?" „Uw meester is eci^ echte schurk", antwoordde ik. „Maar hij zal zich hebben te verantwoorden. Hij had dat vertelsel met hoeven rond tc strooien het zal talles bloot gelegd worden." „Wat bedoelt u?" vroeg Zillah. „Hij vertelt het niet ze vertellen dal in het dorp dat u verloren geraakt bent in het moeras, en ik zeg tegen Eavnshaw als ik binnenkom, „Wel, er zijn rare dingen gebeurd, rar. Hareton. sinds ik wegging Het is heel jammer voor die knappe jonge deern en die nette Nelly Dean". „Hij keek verbaasd, ik dacht dat hij liiêts gehoord had en daarom vertelde ik hem het gerucht. JDe meester luisterde en glimlachte hij zichzelf en zei „Als ze in het moeras geweest zijn, zijn ze er nu uit, Zillah Nelftv De: ■Is op hel oogenblik in jouw kamer ge logeerd. Je kunt haar vertellen dat ze weg kan gaan als je naar boven gaat. I-liër is cle sleutel. Het moeraswater kwam in haar hoofd en ze zou heel snel naar lïuis geloopen zijn, maar ik hield haar vast tot ze weer bij zinnen gekomen was. Je kunt haar verzoeken dadelijk naar de Grange te gaan als ze daartoe in staat is, en een boodschap van mij over te brengen dal haar jonge meesteres bijtijds zal volgen om de bc- gravenis van den squire bij te wonen „Is Mr. Edgar niet dood?" hijgde ik „O! Zillah! Zillah!" „Neen, neen ga zitten, mijn goede juffrouw", antwoordde zij, „u bent nog echt ziek I-lij is niet dood: dr. Jvenneth zegt, dat hij nog wel een dag zal leven Tentoonstelling le Vlissingeu op 12. 13, 11 Mei a. s Hel comité dat nu reeds sedert vele weken met groote toewijding le Y 1 i s - sin gen bezig is voor te bereiden het houden van een tentoonstelling van de Vereeniging tot bevordering van de be langen van Slechllioorenden verzoekt mij in dit blad even de aandacht daarop tc wfbcm vestigen, ofh ook bTf cfe lezers daarvan aandacht en belangstelling daar voor op te wekken Natuurlijk voldoe ik gaarne aan aat verzoek, al lijkt het mij wel voor een "deel overbodig zulks nog te doen. Want mede dank zij de groote medewerking on belangstelling die liet streven van genoemde vereeniging steeds bij de Middelburgsche Courant heeft mogen onder\inden, is haar doel en wer ken in deze omgeving vrijwel bekend en kan men dus wel weten dal zulk een voor die Vereeniging uitgaande propagan da-ten toonstelling een bezoek van slecht- hoorenden vooral, maar óók van goed- hoorenden overwaard is. Maar bij elke tentoonstelling behooren nu eenmaal ..at tracties" en het is de moeite waard om even er op te wijzen, wal het Ylissing- sche Comité zooal heeft uitgedacht om bezoekers te „trekken". Daar zullen zijn liples-dcmonstralies op Donderdagavond 12 Mei en Zaterdagavond l i Mei onder leiding van mej. Tine Marcus, een voor dracht met lichtbeelden door den oor arts P. de Jong alhier over „Gehoor en Doofheid" ook op Donderdagavond. Vrij dagsavonds 13 Mei geeft de ..Middelburg sche Ivpnstclub" met niel genoeg te waardeeren bereidwilligheid een op voering van „Sara Burgerhart" Zalermid- dag li Mei komt mej, van de Velde uit Leiden met haar marionetten theater het sprookje „de Ganzenhoedster spelen Behalve dat zullen er naluuiflijk zijn ik ontmoette hein op den weg en vroeg het." In plaats van le gaaii zitten, verza melde ik haastig mijn muls en toebe- hooren en haastte mij naar heneden, want de weg was vrij. Toen ik het huis binnentrad keek ik rond naar iemand, die mij inlichtingen kon geven over Catharina. De plaats was gevuld met zonneschijn en de deur stond wijd open. maar nie mand scheen bij de hand. Terwijl ik aar zelde of ik terstond weg zou gaan of terugkeereu en mijn meesteres zoeken, trok een lichte Ik.est mijn aandacht naai den haard, Linton lag op de bank als cenig be woner en zoog aan een stuk kandijsuiker en volgde mijn bewegingen mét onver schillige oogou. .."Waar is Miss Ciilharina?'' vroeg ik streng, m de onderstelling, dat ik hem door vrees er toe kon brengen om in lichtingen te geven als ik hem zoo alleen aanpakte. Hij zoog voort als een onnoozel kind. „Is ze weg?" zei ik. „Neen", antwoordde hij; ,.ze is hoven ze mag niet weggaan, dal zullen we niet toelaten." „Wil je dat niet toelaten, kleine'idioot!? riep ik uit. „Wijs mij onmiddellijk haar kamer of ik zal je eens flink doen hui len." (Wordt vervoljfd.l

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1