No. 105 Donderdag 5 Mei 1927 170" Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. 8ij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. DE KOM-VGIN-MOEBER. H. M. de Koningin-Moeder zail Dinsdag 17 Mei a.s. haar paleis te Soestdijk we der voor de zomermaanden betrekken. DE TELEFOONVERDiRAGEN MET BELGIË. De opzegging door België van de tele foonverdragen blijkt slechts een admini stratieve formaliteit te zijn, in Verband met de conventie van Parijs van '25. Uit Stad fan Provincie. Bent u zelf dit jaar met Paschen in de duinen bij Koudekerkje en Valke- nisse geweest? Lees dan dit stukje. Zijn uw kinderen er geweest? Laat ze dan zeker dit stukje ook lezen. Want het is waarlijk noodig dat de bal- dadigen weten wat de gevolgen kunnen zijn van hun vernielzcuht. leder jaar schrijven we een waar schuwing tegen de dreigende gevol gen van de ongevoeligheid van een deel' van het publiek voor het ontzien van het eigendom van anderen, in dit geval van den Polder Walcheren. Maar 'het dreigt er waarlijk op uit te loopen, dat de duinen die nu Voor het publiek nog toegankelijk zijn, zullen moeten worden afgesloten. Er is dit jaar weer véél vernield. Om één voorbeeld te noemen op de Paasch- dagen zijn niet minder dan veertig groo- te dennen in de aanplanting bij de Kou- dekerksche duinen letterlijk kapot ge maakt. Geen jonge dennetjes, maar den nen van een jaar of twintig. Uit die den nen zijn de kruinen uitgebroken, ver moedelijk door in'de boomen tekjiin- mcn en te gaap zwaaien of iels dergelijks waar die boomen niettegen kunnen. En behalve dat is er nog meer balda digheid bedreven. We zullen maar met aannemen, dat er ook volwassenen onder de daders zijn^ Door het rijwielpad komen er nog nféer personen dan vroeger in die dui nen. Maar de volwassenen zullen toch wel eenig begrip ervan hebben, dat ze kwaad iloen als ze de duinen zelf de aanplanlingen en de boomen vernie len. In ieder geval kunnen ze na le zing van deze opmerkingen, voor het vervolg weten dat ze dat alles moeten ontzien, en dat ze slechts goedgunstig daar worden toegelaten. Maar de jongeren? Er is maar één weg: laat iedereen, wiens kinderen, zelfs opgeschoten jon gens en meisjes, wel eens naar de dui nen gaan, ervoor zorgen, dat ook zij1 deze klacht ifczcn. En laat hen nooit uit trekken zonder de vermaning om toch met hun vingers van de boomen en aan plantingen .af te blijven. Wc weten dat sommige ouders daar allerzonderlingst over denken. We heb ben ons meer dan eens geërgerd aan „dames'' die met kinderen op de bol werken liepen, en dan toelieten dat die kinderen bloempjes pfukjen uit de perken. Dat is nog erger dan wanneer jongens en meisjes als dollen door de sierslruikjes rennen, -zonder er ook, maar even op te letten wak ze stiflt trappen. Die zelfde neigingen komen blijkbaar nog sterker los als ze in de duinen zijn los gelaten. Maar als zij die nog iets over de jeugd le zeggen hebben, niet allen mee werken om dat in perken te houden, dan is het onvermijdelijk eind, dat de dui nen worden afgesloten tot groot onge rief voor fillen. Uit Middelburg. Heden hebben wij nog een kijkje ge nomen in de gisteren heropende, geheel verbouwde s lagerij van den heer L. J. Adriaansc, in de Kromme Weele. Niet alleen is gezorgd, dat aan de eischen van de vleeschkeuringswet is voldaan, maar verder is ook alles gedaan om het geheel een friscli en net aanzien te ge ven. Door het bijtrekken van het voorste deel v an de gang is de winkel tevens flink uitgebreid. Gezorgd is voor een goeden voorraad vleesch. Het Middelburgsch "Muziekkprps geeft Vrijdag 13 Mei een uitvoering op het Molenwater. Uit Walcheren. De gemeenteraad van V e e r e heeft gister tot gemeente-ontvanger benoemd den heer R. Repko, no. twee der voor dracht, met 4 st.op no. één, den heer C. J. Luijk, werden drie stemmen uitge bracht. Dinsdaga\oud reed een wielrijder, komende van den N. Vliss. weg te WestSouburg, doordat hij de bocht naar het jaagpad niet kon nemen in heil kanaal. Sproedig was de man op het droge. Na wat van den schrik bekomen te zijn, reed hij kletsnat verder. Op 'diezelfde hoogte had een aanrij ding plaats tusschen een motorrijtuig en eenige fietsers, waarbij de bestuurder van den motor eenige lichte vcrwton- dingen opliep, terwijl de motor ernstig beschadisd was. Bii zekeren M.. in de Middelburg- sche straat te Souburg'brak gisteren een schoorsteenbrand uit, die met be hulp van een minimax spoedig gebluscht was. Dinsdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Zou te lande Een verzoek van de Landbouwvereen. aldaar om gratis vuur en licht in den volgenden winter voor den landbouw- cursus van de gemeente te ontvangen, werd op voorstel van B. en W. toe gestaan. Besloten werd den lossen diensttijd van den gemeentewerkman W. Verhage in te Uoopcn .opdat ook deze diensttijd voor zijn pensioeneering zal meetellen. Van de gemeente Westkapelle was toezegging ontvangen dat zij i/s van de helft der kosten van inkpop voor Wgar rekening zal nemen. De kosten bedra- gen f 30 per in te koopen jaar. Vervolgens kwam aan de orde: vast stelling vermenigvuldigingsfactor der gem. ink.bel. 1927. Het Voorstel van BI. en W. was om de vermenigvuldigingsfac tor van 2.7 op 2.5 te brengen. De heer Stroo noemt het verblij dend dat zulk een voorstel gedaan wordt, maar vraagt zich aan den anderen kant ook weer kf: kan het? Is het niet gevaarlijk met. het oog op de stijging van de uitgaven9 De heer Adriaanse zal ook gaarne in de richting van belastingverlaging gaan als de gemeentefinanciën het toelaten. De voorzitter bestrijdt het voorstel van B. en W. en meent dat met het oog o.a. op nieuwe uitgaven en mogelijke ver mindering der persoueele belasting de oude vermenigvuldigingsfactor dient ge- handhaaft. De heer Koppejan zegt dat we de be lasting moeten verminderen. Daar is-nu een goed slot van f 1000 en andere gemeenten verminderen ook. Hij ziet het nut van voortdurende groote batige slo ten niet in e n mocht later blijken, dat de gem. ink belasting door deze verla ging te weinig opbrengt dan kan het toch altijd weer veranderd worden De heer Adriaanse zegt, hoewel de burgerij z i. den laatslen tijd in draag kracht niet achteruit gaat en hij er voor is, indien noodig, in de gemeente het een en ander op te laten knappen, toch voor vermindering te zijn. De heer Stroo merkt op dat vermin deren wel mooi is als men het volgende jaar niet weer moet verhoogen. De heer de Visser verklaart zich voor het voorstel. Men kan Indien noodig later toch verhoogen. De voorz. zegt dat men niet te veel moei staren op de batige sloten en vraagt waar de stijgende lijn is. Hij meent dat ook hier stabiliteit gewenscht is en gelooft dat die door verlaging van de vermenigvuldigingsfactor niet zal bevorderd worden. Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 5 tegen 2 stemmen. Vóór stemden de heeren Adriaanse, de Witte. Koppejan, Maljaars en de Visser. Tegen de heeren Stroo en Jansen. In de begrooting Voor 1927 werd een kleine wijziging aangebracht en daarna de rekening der gezondheidscommissie voorgelezen met een batig saldo van f 481.45'/;; "Na uitvoerige inlichtingen "door "den voorzitter omtrent de electrificatie van Walcheren en de rondvraag, die niets belangrijks opleverde, werd de vergade ring gesloten. Te Westkapelle heeft den ver koop van Enimabloempjes brüto opge bracht f 37,12. Uit Zuid-Baveland. In openbare vergadering kwam de raad der gemeente Kap olie voltallig bijeen. Vanwege den directeur der Posterijen eiii. wordt bericht op de aanvrage om kostelooze telefoonaansluiting met Bie- zelinge, vanwege Kapelle en omgekeerd, dat dit verzoek alsnog niet kan inge willigd worden. Gewezen wordt op het mogelijke ont slag in 1928 van den Brievengaarder te Kapelle dat aangevraagd zal worden, ook zal dan naar den bouw van een kan toor omgezien worden, daar den tegenw Functionaris zijn eigen woning behoud. De heer v. d. Have vindt het treurig dat Biezelinge de dupe ervan moet wor- den of de kantoorhouder te Kapelle al of niet ontslag neemt. Spr. kan niet gelooven dat dé kosten voor het spannen "ia een draadje zoo lioog zuilen loopen en kan hiermee niet accóord gaan. Na nog eenige bespreking stelt dc voorz. voor aan te dringen op een lijde- lijken maatregel, wat algemeen goed. ge vonden wordt. Als leden voor de schatlingseommis- sie R. I. Bi. werden benoemd de heeren Burg. Bierens wethouder Vereeke, J. Ze gers en J. v. Wingen. De vaststelling van het percentage. Ge meentel. Ink. Bel. moest thans 1,5 be dragen. Aldus een verhooging van 0,3 pet. Ingewilligd werd het verzoek van Jan Almckindcrs te Eliezelinge om vergoeding voor zijn leerplichtige kinderen die R. K. onderwijs ontvangen te Kwadendamme, tot een bedrag van f 100 per jaar of f 20 voor ieder kind. Vastgesteld werd hel gemiddeld be drag der kosten p. 1. voor de O. School over >925 op f 9.94G5, en de vergoeding voor de bijzondere scholen opt f 9.9465 per leerling. Vastgesteld werd de rooilijn voor <le nieuw te bouwen kerk voor de Ger. Ge meente le Biezelinge op 5 M. van af de scheidingslijn. Bij de rondvraag vraagt het lid v. Wangen hoe ver B. en W. gevorderd zijn met hel aanbrengen van grind op het schoolplein te Biezelinge. Dc voorz. zegt dat het moeilijk gaat om fijne grind te verkrijgen, cn alle drie de schoolpleinen moeten onder handen genomen worden. De heer Fraanje dringt aan op bespoe diging van straat verbetering. De voorz zegt dal de bedoeling bij B en Wi, is zoo vlug mogelijk te beginnen met den weg bij Jachtlust en die bij Zegers. De straatweg bij Jachtlust zal zooveel mogelijk, met klinkers aangevuld worden, naar gelang er slechte keien uit moeten cn in den nieuwen weg bjj M. Glas ver bruikt worden. De heer Ganseman meent zeker le weten dat nooit is besloten om den nieuwen weg niet klinkers le bestraten en die ten koste van de B straat lo verlengen. Spr protesteert hier tegen ten sterkste Bij de verdere discussie zegt de voorz. oen nadere overweging mot B>. en \Y toe. De lieer Ganseman dringt aan op tering van den Wemeldingscben grint weg hetwelk geen ondersteuning vond. De heer Fraaujc vindt liet meer noo dig om Eversdijk aan te pakken. Welh. Zuidweg is van meening dat dc gemeente hiervan weinig profiteert, hij wil liever het centrum wat opknappen. De heer Zegers adviseert deze groot- sclie .plannen achterwege te laten - De neer v. d. Have wijst er op dat hel emailbord van den A. N. W. B. bij het Olivierswegje door baldadigen zoo met sleenen is bewerkt dat de naam Kapelle onleesbaar is gewórden Spr 1 vraagt nauwer politietoezicht en ook wil spr. dat B, en W), komt met een voor stel voor verbouw van de 'Openh. school het is onmogelijk om zoo voort te blijven gaan de kinderen zitten op elkaar, liet benadeeld liet onderwijs. Weth Zuidweg sluit zich volkomen aan bij den heer v. d. Have en zegt te Biezelinge is de ruimte nog 90 c.M, minder. De heer v. (1. Have ook daar is even eens misbouw en moet ook verandering komen. De voorz. zegt overweging toe. Nu gaat (le raad over in geheime zit ting om de Electrificatie voor Bieze linge te bespreken. Uit Noord-Beveland. Te Kortgene vergaderden Woensdag de ingelanden van dc onder deze gemeente gelegen polders: Frederikspolder. Dijkgcschot werd tot Dijkgraaf. vastgesteld op f 11 per II.A. 'vorig jaar f 13). De heer J. de Rcgt werd benoemd Oud Cortgencpolder. Dijkgeschot f 13 50 per II.A. V. j. f |1'1,) Annapolder. Dijkgeschot binnen beheer evenals verleden jaar f 21 per II.A. Dc heer L. J Dorst herbenoemd als Dijk graaf. Adriaanpolder. Dijkgcschot f 32 per H A. (v. j. f 21.) Wiestpoldcr. Dijkgeschot gelijk aan 'I vorig jaar zijnde f 9 per IIA. Ilerlie- benoemd tot Dijkgraaf de heer M ,T. de Looff. Stadspolder. Dijkgeschojt f 2G per H A. (v.j. f 12). Uit Scnouwen en DuivelancL In de Dinsdag gehouden raadsver gadering van Zierikzee werd aan de heeren J J. Wiltenburg en L. de Jonge verkocht een gedeelte vroon a flO. met bepaling, dat koopers aan verschillende voorwaarden hadden te voldoen, o.a. rio- leering en wijdte der buizen. In behandeling kwam een voorstel van den heer Quant, het omroepen, op Zondag 'betreffende danspartijen en voelbalwed- Het g-ebruik van de fijne door schijnende Lux vlokjes geeft U dezen zomer niet alleen keurig heldere toiletjes, doch zelfs een mooie ca mera, geheel gratis! Deze camera is een keurig, prac- tisch instrument, zooals de naam van de fabrikanten, de Kodak fa brieken dan ook volkomen waarborgt Dit aanbod is zeker Uw aandacht waard. Welk een genot is het om al de leuke uitstapjes, vacantiege- noegens, roeitochtjes, enz. nog eens te doorleven door het aanschouwen van de aardige kiekjes die U met deze mooie camera kan maken. De behandeling der Lux damera is hoogst eenvoudig. Een groot ge mak is, dat de films bij daglicht in de camera kunnen worden geplaatst en ook het ontwikkelen van de films bij daglicht kan geschieden. Wat de Lux verbruiksters doen moeten om in het bezit van zulk een camera te komen, staat omschreven in het speciale prospectus dat op aanvrage gratis en franco verkrijgbaar is. Dus de onderstaande bon heden nog invullen en verzenden! De Lever's Zeep Mjj. Vlaardingen Zend mij gratis het prospeètus voor het verkrijgen van een Lux Camera (Ingez. Med.). strijden verbiedende Burg. en Wetli. stel den voor dit verzoek naar de commissie voor dc strafverordeningen ie zenden. De heer Quant wees er op, dat hfcll; n,u weer gebeurd is, dal op Zondag werd „omgeroepen" voor een danspartij, wat ruslverstorend werkt, nadat dc voorz had opgemerkt, dat hel zelden voorkomt De heer Doeleman voelde wel voor de bezwaren van den heer Quant en meende dat het uitstellen van wedstrijden bost in winkels kon worden gepubliceerd De*lieer Versteeg was van 'jueeniug, dat de weuschen van (le minderheid der be volking ondergeschikt moeten zijn aan die van de meerderheid, al keurde hjj het af, dal hel omroepen onder kerktijd heeft plaats gehad. Het voorstel van B en W. werd hierna aangenomen. Door B en W. werd voorgesteld aan den gemeentebode J. J. Wiltenburg een gratificatie van f 200 le verleenen we gens het onverplicht vervullen van zijn functie gedurende een tijdvak van dn' maanden. De heer Versteeg heeft geen bezwaf legen de gratificatie, maar zou gaarne zien, (lat liet college van B. en W in het vervolg waakte tegen den schijn van partijdigheid inzake deze en een andere benoeming van een functionaris. De heer do Broekert vond het geen gratificatie, maar een gewone 'betaling van loon en stelt voor f 75 te geven Nadat de heer Koopman had opge merkt dat inzake het benoemen van den opzichter der begraafplaats geen partij digheid had plaats gehad, werd het voor stel van B. en W. aangenomen. Bij hel voorstel tol het verlengen van hel verlof van den directeur (Ier gasi-1 fabriek, vroeg de heer De Broekert of men nu zoo maar door moest gaan. en of hel niet gewenscht was op hel salaris te korten, waarna (1e heer van der Kwast opmerkte, dat zoo'n toestand zeer lang kon duren, en wees daarbij op de rechte loosheid van gemeenteambtenaren. De oorziUer deed de toezegging, na deze twee maanden met andere voorstellen te zullen komen, waarop het voorstel onge wijzigd werd aangenomen. Besloten werd aan d>c lT L O -school m fietsenbergplaats te bouwen, zulks in het belang der leerlingen van dei* landbo uwhuishoudcur su s nierna kwam aan de orde een voor stel lol het aangaan van een leening voor de gasfabriek. Door den heer Catshoek werd geïnformeerd of nu ook het toege zonden rapport ter sprake kwam. omdat dit in verband was met deze leenin$, waarbij dc heeren de Broekert en Pannv zich aansloten De voorz. herinnerde er aan, dat deze aanvraag indertijd was uit gestéld, omdat men eerst wilde onderzoeken, waaraan het geld was besteed, maar dat nu een! besluit moest genomen worden Hij wil de wel beloven de bespreking van het rapport op een volgende agenda te zet ten waarna het voorstel werd aange-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 3