$ï!a.;f02. Maandag 2 Mei 1927 170' Jaargang QURANT. 8q dit nummer behoort een ByvoiegseL IfêN ENLA8D. DE JULIANA-DAG IN DEN HAAG. Begunstigd door het mooie weer van Zaterdag, heeft het feest in de Resi dentie een prachtig verloop gehad. De menschenmenigte op straat was ontzaglijk groot, want behalve de Ha genaars waren er nog duizenden van el ders. En overal waar de leden van de Koninklijke Familie langs reden, werd er met geestdrift gejuicht. Het publiek onderwierp zich goed aan de maatrege len van orde. Maar 's avonds, bij het feest op den Hofvijver, was het gedrang vaak ontzaglijk. Velen hebben er slechts weinig van gezien en de Roode-Kruis- dienst heeft verscheidene menschen, vooral vrouwen, moeten helpen. Te half drie maakten de Koningin, de Prins en de Prinses in een met vier paar den bespannen rijtuig, en gevolgd door andere hofrijtuigen, een rijtoer door de stad. Het gejuich op tal van plaatsen groeide tot een ovatie. De rit eindigde op het Binnenhof voor het feestspel. Het spel gaf een beeld van de volks menigte, die 18 jaren geleden met span ning de boodschap van de geboorte der prinses verbeidde. Die spanning werd in zang en gebaar der menigte uitge drukt, besloten met het biddend gezon gen „O, Heer, die daer des Hemels tente spreyt". Met gebogen hoofd, de handen op de borst wachtte de menigte dan in stilte. Toen staken de herauten, ach terop het plein, ineens de klaroenen en de hoofden gingen met een ruk om hoog Het gejuich der menigte barstte los en toen klonk plechtig, ontroe rend, het koraal „Dankt, dankt nu allen God." Daarna uitte zich de vreugde in zang en dans van de gansche menigte, van de kinderen en van een afzonderlijke groep jongelieden, jongens en-meisjes. Dan volgden de Wilhelmus-dans en de Schotsche Trye, oud-HolIandsche volks dansen, die gedanst werden door jonge lieden, waarvan de dames gekleed wa ren in lichte, kleurige jurken, de heeren in smoking met een fluweelen baret. Bij de Schotsche Trye bracht een d,er jongemannen aan de Prinses een ruiker bloemen. Het spel eindigde met de Cramignon voor allen, groot en klein. Op het Buitenhof werd het spel door het publiek herhaald. Inmiddels hadden de schoolkinderen een zeer geestdriftigen groeL aan de Prin ses gebracht bij het Mauritshuis aan den Kneuterdijk. Het geschenk der vereenigingen. Bij haar terugkomst in het Palcis vond de Prinses het geschenk van de vereeni gingen, het schilderij, in opdracht van 't comité vervaardigd door J. Hoynck van Papendrecht, waarin in beeld is gebracht de wijze, waarop 30 April 1909 in de Residentie de geboorte van de Prinses is bekend gemaakt: de heraut met twee trompetters te paard heeft postgevat in de Paleisstraat bij de Gothische Zaal; op den achtergrond is zichtbaar het Paleis aan het Noordeinde met den Koninklij ken Standaard. Het gala-diner ten Hove. In de groote zaal van het Paleis aan het Noordeinde heeft de Koningin een gala-diner aangeboden aan tachtig ge- noodigden Behalve de leden van de hof houdingen onzer Koninklijke Familie na men daaraan deel: de voorzitter der Ka mers, do Ministers, de Ministers van Staat, de voorzitters onzer Ilooge Col leges van Staat, en eenige hooge mili tairen. Als bijzondere gasten van Hare Majesteit namen verder aan den gala maaltijd deel jonkvrouwe L. van de Poll, dame du Palais, Douaraire, baronesse Sloet van Marxveld, dame du Palais Douariaire, en mejuffrouw Oosterlee, van welke dames de eerste twee vroeger als hofdame belast waren met de opvoeding van de Prinses en laatstgenoemde gou vernante van Prinses Juliana was. Deze drie dames waren door de Koningin uit- genoodigd gedurende de feestdagen ten koninklijke paleize te logeeren. Rede van de Koningin. Aan den gala-maaltijd heeft de Konin gin het woord gevoerd. Zij richtte zich tot haar dochter met de volgende woor den: Geliefd kind, Alvorens uw vader onzen gasten voor stelt een haildronk op uw gezondheid uit te brengen, gevoel ik mij gedrongen een den- mijlpaal door de Grondwet gesteld bij de vervulling van uw 18e jaar te be reiken. Zoo behooren thans de geluk kige jaren van uwe opvoeding en aan vankelijke vorming tot het verleden. Ik wensch een woord van hulde en warmen dank te wijden aan allen, die daartoe met ons hebben medegewerkt. Echter kan hiermede voor u het tijd perk van studie nog niet worden afge sloten, integendeel, gij zult u nog verder voor de u wachtende taak willen en moeten bekwamen. Het is uw vader mij aangenaam gewqest gevolg te kunnen geven aan den, in u zelve opgekomen wensch, uw studies voort te zetten aan de Leidsche Hoogeschool, die door zulke schoone en aloude tradities aan de ge schiedenis van het vaderland en onze familie is verbonden. En als ik denk aan het schoone, volle leven met zijn groote verantwoordelijk heden, dat u ^wacht, te midden waar van gij de kunst zult moeten leeren ver staan u wezenlijk gelukkig te gevoelen, onverschillig onder welke omstandighe den, dan gaan mijne gedachten vanzelf terug tot uwe prille jeugd, waarin wij reeds het verlangen u één te voelen en mede te leven met anderen, mochten be luisteren. Zij het u gegeven altijd weer te vin den d i e diepere eenheid, die alle men schen saambindt, die gij steeds gezocht hebt en te leeren anderen en u zelve te begrijpen en u in te leven in het tijd perk dat voor u ligt; u zóó het vertrou wen waardig te maken van uwe tijdge- nooten en bovenal van ons dierbaar volk, aan welks geluk en welzijn ge een maal geroepen zult zijn uwe beste ga ven en krachten te wijden. Wij weten zeer goed, geliefd kind, dat gij dit alles niet in eigen kracht alleen zult beproeven, het is daarom dat wij met u heel uwe toekomst met ootmoed en met ontroering in het hart, doch met groote blijdschap en vertrouwen, leggen in die Vaderhand, Die uw jonge leven tot hiertoe zoo liefdevol bewaard heeft. De Prins zeide na deze woorden der Koningin: Ten volle instemmend met de woorden van de Koningin, noodig ik u allen uit .dezen heildronk in te stellen op de ge zondheid van ons geliefd kind (Men zie voorts onder Laatste Be richten). Op den Hofvijver De volte rondom den Hofvijver is niet te beschrijven, en er waren dan ook zeer omvangrijke maatregelen van orde ge troffen. Te acht uur gingen de-lichtjes aan, en fonkelden de gloeilampjes rondom den vijver, die bovendien verlicht werd door een aantal booglampen Tusschen de boomen in den Vijverberg waren trossen oranjekleurige lampions opgehangen. Het moet een mooi tafereel zijn geweest. De Koninklijke Familie en de Konin gin-Moeder kwamen te half negen in het Gebouw van Waterstaat, waar zij door Minister van de Vegte geleid werden naar zijn werkkamer. En toen zij, daar gezeten waren, klonken vijf kanonscho ten en werd op het eilandje in den vijver de standaard van de Prinses ge- heschen, fel beschenen door de zoeklich ten die op de daken van de gebouwen waren opgesteld. Terzelfder tijd kwam uit het Stedelijk Museum, beschenen door vijf zoeklich ten, het gezelschap van een twintigtal zeehelden uit den gouden tijd der Repu bliek. Zij scheepten zich in op de ge reedliggende sloepen, waarvan enkelen ook het mannenkoor „De Haghezangers" opgenomen hadden, en toen begon de rondvaart, waarbij een eerbiedigen groet werd gebracht aan de Prinses Te negen uur meerde dei dirigentsloep aan een speciaal gebouwd steigertje, om de Koningin, de Prinses en den Prins op te nemen met eenige leden van het gevolg, die daarna ook aan de rondvaart deelnamen, luid toegejuicht door de me nigte. Op het Malieveld. De feesten wertlen besloten met een groot vuurwerk op het Malieveld, waar het weer ontzaglijk vol was, en waar ook de Koninilijke Familie per auto arriveer de onder het gejuich der menigte. Het slotstuk was een groote decora tie, bestaande uit een oranjeboom, ge flankeerd door twee herauten, waarbo ven als aureool de woorden: „Leve de Prinses". r Een luid gejuich steeg op, toen de Prinses zich van haar zitplaats verhief om voor de haar gebrachte hulde te be danken. Spontaan zette men toen het Wilhelmus in. Daarna vertrok de Koninklijke Fami lie. De auto, waarin Koningin, Prins en Prinses gezeten waren, kon echter niet zoo spoedig wegrijden, vermoedelijk weer staan. Het publiek bleef maar jui chen en toen, na een poging de auto weer niet kon wegrijden, waren de men schen -niet meer te houden. Luid zingend en hoera-roepend werd de politie-afzetting verbroken en in een oogwenk was de vorstelijke auto door de massa omringd. Zij, die het meest in de nabijheid wa ren, hielpen de auto meeduwen, zoodat de motor nu spoedig werkte en de vor stelijke automobiel langzaam het terrein afreed tusschen de juichende menschen menigte door, om volgens de vastge stelde route naar het paleis terug te keeren werp bleef hangen, hetgeen inderdaad een kind -bleek te zijn. Het kind werd dadelijk uit het water gehaald en het bleek meer dood dan levend te zijn. Door een inmiddels verschenen arts, werd de kunstmatige ademhaling toege past, waarna het kind naai* liet gasthui: werd overgebracht. Zaterdagmorgen was de toestand vai het kind goed BROTELLA-DARM-DIEET, in plaats van laxeermiddelen. Verkrijgbaar bij de N.V. v/h. C. A. SCHULTE Co., Oade Zaak. Uit Stad en ProvSsfêie. enkel woord tot u te richten, waar mijn doordat de motor door het lange wach- hart vol is van dank tot God, dat Hij ten te zeer was afgekoeld. Na eenige me- het u gegeven heeft in goeden welstand' ters gereden te hebben, bleef de wagen Uit Mitld,elburg. Dat het van het Comité goed ge zien is geweest, den verkoop van de Julianabloempjes voor het Drentsche veenkind Zaterdag te doen plaats heb ben, blijkt uit de opbrengst die 543.63 heeft bedragen. Op verzoek van het comité brengen wij gaarne zijn dank over aan allen, die door verkoopen en koopen der bloem pjes, tot dit resultaat hebben mede gewerkt. In het verslag betreffende de uit voering van Rhetorica op Vrijdag j.l„ is eggevallen, dat de presidente ook dc directie van den Schouwburg dank bracht voor de verleende hulp en steun bij de voorbereiding van dezen avond. Hedenmorgen klonken reeds weer vroeg de tonen van 'liet carillon ovel de stad als welkom aan de Meimaand, die naar wij hopen vee| zonnedagen zal brengen, en daarmede den zomer zal in luiden. In hel "huisvuil zijn "door perso neel van de gemeentereiniging een vier tal kloksleulcls gevonden, terwijl ook nog steeds een viertal nikkelen nieuwe schil den van een kachel hij de reiniging terug te bekomen zijn. De één Mei viering heeft a 1 h i e gisteren een rustig verloop gehad. Nadat des morgens vroeg de betoogers vooraf gegaan door de vaandels en het arbei dersmuziekgezelschap naar Souburg wa ren getrokken, werd daar samen met de Vlissingsche geestverwanten een betoo ging gehouden, waarbij de heer F. Jur- gens, uit Amsterdam, hoofdbestuurder van de Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders, het woord voerde. Bij terugkomst, ongeveer 12 uur, werd een tocht door een deel van de stad ge maakt, mede voerende opschriften, wel ke eischen stelden als behoud van den 8-urigen werkdag, medezeggingschap ontwapening. De stoet, die rustig door de straten trok, werd door den heer Paul, bij de Vooruit in de Nieuwstraat ontbonden. Nadat des middags een feestelijke bij eenkomst voor de kinderen in het Schut tershof had plaats gehad, vond daar des avonds een dergelijke bijeenkomst voor de leden der S. D. A. P., van den Be- stuurdersbond enz. plaats, waarop de heer Jurgens ook het woord voerde over bovengenoemde eischen. De avond werd verder gevuld met muziek, zang, voor dracht en tableaux, Zaterdagavond heeft een schip persknecht zich gekleed in de kade bij de Turfkadc alhier begeven, toen hij zag dat 'n levensmoede jong meisje zich daarin wierp. Hij mocht het genot sma ken haar tijdig in haar treurig voorne- te verhinderen. Uit Vlissiogen. Toen Vrijdagmiddag een werkman der gasfabriek bezig was met liet schoon maken van do booglamp op den Steeuen- beer le Vlissingen, viel door tot nu toe -onbekende oorzaak deze lamp naar beneden. Een juistpasseerend 7-jarig jon getje kreeg het zware voorwerp op liet hoofd, zoodat hel kind bloedend werd verwond. Een voorbijganger zag Vrijdagmid dag een huilend kindje op het Droogdok le Vlissingen, hetgeen zijn aandacht Irolc, Uit de gebaren van het verschrikte kind kon hij opmaken dat vermoedelijk een kameraadje le water was «evallen. Toen -ook zag de man eenig geborrcl in het water Ilij stak daarna een zijner! voelen in het water, waaraan een voor- Uit Walcheren. Zaterdag werd te Aagle kerke de eerste Emma bloempjescollecte ge houden., welke een bruto opbrengst'had van f ,22s42i/2. Donderdagavond werd te Dom burg de door het voorloopig comité voor Chr. winterlezingen belegde verga dering, om tot oprichting eener vereeni- ging voor Chr. winterlezingen te gera ken, gehouden in Rehoboth, waar onge veer 35 belangstellenden aanwezig waren. Na uiteenzetting van het doel en de werkwijze, door de beide hier staande predikanten: Ds. Visser en Ds. Swaan, werd door de aanwezigen een verceni- ging opgericht met ongeveer 30 leden, en de minimum contributie bepaald op 1 gulden per lid. Getracht zal worden zooveel mogelijk leden te winnen, waarvoor enkele per sonen de gemeente zullen rond gaan. Nog werd een garantie-fonds ingesteld en slaande de vergadering ingeteekend voor 80 gulden. Het voorloopig comité werd op voor stel van den heer van Voorlbuyscn bij acclamatie tot bestuur gecon^jnueerd en zal bestaan uit drie Gereformeerden en drie Hervormden, waaronder de beide predikanten. Voorts werd besloten om den volgen den winter vier lezingen te doen houden Uit Zuid-Berpiand, Zaterdagavond reed een auto uil Middelburg in de nabijheid van 's-IIeer Aren ds kerke bij het uitwijken met groote snelheid tegen een boom De slin ger van den motor drong pl.m. 20 c.M. in den boom De bestuurder bleek twee ribben gebroken te hebben Dc auto was zoo ernstig beschadigd, dat hij den volgenden dag op sleeptouw "naar Mid delburg moest vervoerd worden Zaterdagmiddag werd le S chore liet stoffelijk overschot van den heel W. Rijen ter aarde besteld. Aan de groc- ve werd gesproken door den burge meester, de heer M in '1 Anker en Ds. Diederjks. De oudste zoon van den over ledene bedankte voor de eer aan zijn vader bewezen Met den lieer Rijen is een bekende figuur uit de gemeente Schore heengegaan. Gedurende meer dan een halve eeuw had hij zitting in ver schillende bestuurs-collcgcs van gemeen te, armbestuur, kerk e.a Uit T h o 1 e n. Te Oud Vosscmecr brandde Zondagmorgen op de hoeve van den landbouwer V. d. R. een groote slroo- klamp af. oorzaak waarschijnlijk spelen de kinderen. Gelukkjg was de wind van de .gebouwen af, zoodat deze in geen ge vaar kwamen. Uit Zeeuwseh-VIaanderen O. D. Na langdurige discussie heeft de ge meenteraad van H u 1 s l Vrijdag met 5—1 stemmen besloten een subsidie van', 1' 1C|00 te geven aan de Kon Harmonie voor hel 31 Juli a.s. te organiseeren intern-festi val; onder voorwaarde dat alsnog een begrooliug van kosten zal worden inge diend. Tegen stemden, naar wij aan Zei. ontleenen de heeren Lockefeer, Baart, van de S Wallc en Fricot, terwijl de heer van Lierop tijdelijk de vergadering had verlaten. De heer Verwilgkcn was niet aanwezig. Met 8—1 st. werd aangenomen een voorstel tol het aangaan eener geld leen iug vau f 1276000 tcu behoeve van de drinkwatervoorziening. Benoemd wordt eene commissie lol onderzoek der rekeuiugen van de bjjzon- dere scholen. Het irjgekomeu verslag van de „Kaha" gai' don heer Poppo aanleiding mede le declcn dat de Minister van "Waterstaat hem iu een particulier gesprek heeft ge zegd, dat hij dezen zomer een bezoek hoopt l<> brengen aan Hulst eu omstre ken, waarop de heer BJommaert vraagt of deze mededecling geen termen kan op leveren om omtrent de kanaalkwestie in overleg te treden met de belangheb bende gemeenten. Het verzoek van P. J. van de Velde om het trottoir voor zijne woning aan den Stationsweg te verlagen, lokt eene al- gemeene discussie uit, waarbij ook weder de aanleg van de stationssraal ter sprake komt Ten slolle staken de stemmen over een voorstel van den heer Poppe om aan de bezwaren van verzoeker le voldoen op rekening der gemeente Besloten wordt nog om ten behoeve van de Raadszaal aan te schalffen een- portret van H. M. de Koningin als knic- (Jngez. Med.) sluit (peinlure Bogaerls voor de som van f '125, en de benoodigde lijst zeLf aan te schaffen Bij de rondvraag bespreekt de heer Poppe de kwestie van een openbaar slachthuis en vraagt hij of hel niet mo gelijk is de Wegencommissie te wijzen op minder goede wegen De heer Iloogerliuis informeert naar hel defect van de kleine klok in den kerktoren, waarop de voorzitler ant woordt, dal hieromtrent een onderzoek gaande is. Na nog een paar opmerkingen van de heeren Blommaert en Baert over werk- erschaWing aan werkeloozen wordt in besloten vergadering overgegaan. Na heropening wordt als schenking door den Raad aan de gemeeute aange boden een geschilderd portret van den Oud-B.urgemrester den heer 1 J. L. M van Waesberghc, als huldeblijk en een Blijvend aandenken voor hetgeen door dezen voor de gemeente is gedaan. Nog worat besloten om de onderhan delingen met de Wed. Sehopman voort te zetten. Hiertoe voteerde de Raad een bedrag van f 10000 voor aankoop van dat gedeelte van hel perceel, waarover de onderhandelingen liepen, namelijk vanaf de straat langs de tramlijn lot en met het eerste winkelraam De bedoeling is dan om dit .gedeelte voor den open baren dienst le bestemmen tot verbree ding van de uilrij uil d<- gemeente naar het station Bij de Woesdag te Z n a m slag ge houden verpachting voor den lijd van negen jaren van "de gronden toebehooren- de aan de Commissie van openharen on derstand le Gent werden 15 .gemeten, liggende in den II e 11 l p o 1 d e r verpacht legen f 100 per geniet. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. In een correspondentie uit Z.-Vlaan- deren aan het Hand.blwaarin een be schrijving -wordt gegeven van het groote auto-verkeer van de Belgische badplaat sen over Sluis, voor het bezoeken van Walcheren, wordt o.a het volgende op gemerkt: Dit regelmatig, zeer drukke vreemde lingenverkeer is èn voor Zeeuwsch- Vlaanderen èn voor Walcheren, èn voor den provincialen stoombootdienst, uiterst voordeelig. Nu dreigt evenwel de nieuwe wegenbelasting een leelijke hinderpaal te worden voor uitbreiding van het vreem- delingenbezoek. Ook builanlandsche auto's moeten van 1 Mei af betalen en kunnen dat nu doen voor termijnen 5, 15, 30 of 60 dagen. De bestuurder krijgt een boekje, dat bij ieder bezoek aan Ne derland door de douanebeambtenaren moet worden gecontroleerd en afgestem peld. En wie nu de lange file auio's ge zien heeft, die het vorige jaarr.toen al leen nog maar triptieken moesten wor den nagezien, zich aan het douanekan toor te Sluis vormde, waardoor dikwijls een oponrnouu van een half Uur eu meer ontstond, kan gemakkelijk begrijpen, dat net behandelen en afstempelen van de conlroleboekjcs van den ieder jaar aan- groeienden auto-sioet te Sluis zal moe ten leiden tot een oponthoud van uren en uren, zeer ten nadeele van het vreem- delingenbezock. Het zal technisch wel haast onmogelijk zijn. maar toch zou het wenschelijk wezen in het belang van Zeeuwsch-Vlaanderen en Walcheren, dat de belasting-autoriteiten eens overwo gen op welke manier faciliteiten te ver- leenen zouden zijn, die het noodzakelijk oponthoud aan de grens tot' een mini mum beperken, 1)E BIOSCOPEN. Thans deze weck het tweede deel van „Metropolis Waar wij denvorigen keer al uitvoeriger over deze groote en grootschc film hebben geschreven, mogen wij lhans vqlstaan met daarnaar le verwijzen, met een krachtige herhaling van onze aanbeveling tol een bezoek, wat niemand zal berouwen, al was "H aiicen maar om den geweldigen opzet vou het geheel. Nog eens men moél deze film: rustig op zich in laten wer ken, en over haar betcekcnis nadenken. Dat kost misschien voor sommigen meer dan één bezoek, maar dat is 't dan ook waard. Geen bezwaar voor hen die het eerste deel niet hebben gezien een overzicht daarvan wordt op het doek geprojecteerd, zoodat de handeling te volgen is voor iedereen. Ook dit tweede

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1