£axin Zeer gewild middel om den stoelgang te regelen en verstoppingen te voor komen; voor volwassenen en "kinderen Per doos 75 cent. (Ingez. Vlei stonden in hun omgeving gunstig bekend, hoewel de verstandhouding tusschen bei den reods meermalen tot woordentwist aanleiding had gegeven Men meldt uil DelfzijJ aan het „N. T. li. N." Door onze politie is aangehouden en in Verzekerde bewaring gesteld, de boe renarbeider li H. uit die gemeente. De aangehoudene wordt verdacht van bMnd-; stichting in de boerderij van den "heer L. A. Burma te Anisweer, welke boerderij in November 1926 met den gelieelen oogstinhoud een prooi der vlammen is geworden. Verdachte, die destijds een gedeelte der boerderij bewoonde, zal ter beschik king der Justitie gesteld worden. Aan boord van de Aquitania heeft dr Sydney Jones, de scheepsdokter, naar de Daily Mail meldt, Ziondag met succes een operatie wegens blonde darmontste king verricht bij den eersten officier van het schip. Hoewel er een zware zee stond, besloot de dokter toch tot de operatie over le gaan. De Neder!mofcorschoener „Teima" van Delfzijl' jiaav -Einden, is nabij de Knock als gevolg van slecht weder in de branding geraakt en gezonken. De kapitein en zijn zoon zijn verdronken; hun lijken zijn nog niet geborgen. Er zijn wrakstukken van het schip op de kust aangedreven. Te Hoomburg nuf der Höhc is Maandagnacht een auto die naar Frank fort terugkeeren wilde, bij het passceren tegen een andere auto aangereden. De wagen sloeg over den kop en van de zes inzittenden werden er vier dood opge nomen, terwijl de beide andieren zwaar gekwetst naar een ziekenhuis zijn ge bracht. Beide voertuigen zijn zwaar be schadigd. Te Avles, aan den nioud van do Rhone, zijn een huisgezin van. vier per sonen, vader, moeder ©n twee kinderen,j en nog drie andere personen, door dolle katten gehelen. Allen zijn naai' liet Pas- teurinstiluut te Marseille overgebracht. De katten, een zevental, zijn afgemaakt De Nederlandsche dame, die te Wiesbaden door een noodlottig toeval om het leven kwam, was mej. D. Er- meling, eenige dochter van den heer L. Ermeling, oud-administrateur bij de N.- Handel Maatschappij op Java. Zij woonde de laatste jaren met haai' ouders te Wiesbaden. Anela seint uit Batavia: Woensdag en Donderdag is vergeefs gepoogd hel bij Hongkong gestrande stoomschip Tjileboet af te sleepen. Door den zwaren storm van eergis- ternacht is 'l thans onmogelijk geworden. Besloten is het voorschip af' te snij den en het achterstuk naar Hongkpng te sleepen ,waar de mogelijkheid onder zocht zal worden er een nieuw voor stuk aan te bouwen. Aneta meldt d.d, 25 April uil öheri- bon. De „Edendale", die van Oheribon naar Singapore vertrokken was. is op het rif van Tanah, 15 mijl van Oheribon yastgelooperi. De Namyorig, die ter assis tentie gesluurd werd, nam een gedeelte van de lading over en sleepte die Eden dale vlot met behulp van de Oheribonsche stoombarkas Een Bandjareesche matroos bracht, na herhaalde weigering om een order op te volgen, den eersten, officier van de Eden dale, den Engelschman G. A. Pyles, aan hoofd, arm en buik steekwonden toe Het slachtoffer is aan de bekomen ver wondingen overleden De dader is te Oheribon opgesloten, van waar hij naar Singapore zal worden opgezonden. Aan de kade le Deal (Engcl'an|d) staat een klein koffiehuis, welks eige naar zich er op toelegt, de beste kwali teit Whilstable-oesters le verkoopen. De zer dagen baalde een chauffeur voor mevrouw Appleby, een groot liefhebster van oesters, een dozijn, gelijk hij meer deed. Mevrouw Appleby beet, toen zij een van die oesters at, op iets hards, en ontdekte een parel, zoo groot als een erwt, aan do schelp vastgegroeid, Een Londensche juwelier heeft ver klaard dal het een kostbaar kleinood is. DE VERGIFTIGINGSZAAK TE DEN HAAG. De officier van justitie heeft een on verwijld gerechtelijk vooronderzoek ge last legen mevr. Q echtgenoote van den door vergif om het leven gekomen ka pitein der militaire administratie in Den Haag, als verdacht van mededaderschap of medeplichtigheid aan het misdrijf, ter zake waarvan majoor dr. G. zich, zooals men weet, in voorloopige hechtenis be- vindt. Na een langdurig verhoor op Don derdag j.l.. dpi bijgewoond werd door den door haar gekozen raadsman, inr. H. N. J. van Meerten te 's-Qravenhage, kon mew. Q weer vertrekken ii i T N L A N D. ilgeneen Overzicht. Onlwapenings.cominissie. Gisteren is in de voorbereidende ont wapeningsconferentie te Genève een voorstel ingediend door België, Joego Slaviö, Roemenië en Tsjecho Slowakije, volgens hetwelk de verdragsluitende par tijen zich verplichten den gasoorlog en den bacteriologischen oorlog le verbie den, alsmede den invoer, uitvoer en fa bricatie op haar gebieden van stoffen, welke voor dezen oorlog kunnen gebruikt worden, als ze voor dit doel ingevoerd, uitgevoerd of gefabriceerd worden. Daar de Ver. Staten voorbehoud maak ten werd de zaak vórder uitgesteld, lot de tweede lezing. Besloten is nog de definitieve tekst der ontwcrpconventie aan den Volken- bondsraad ten informatie toe te zenden, vóórdat het onderzoek van den dcfini" lieven tekst in eerste lezing wordt over gegaan. Op voorstel van Bernslorff zal in het begeleidende schrijven aan den volken- bondsraad de commissie den wensch uit spreken, dat de documenten ook aan de regeoringen wordcu medegedeeld, welke voor de toekomstige ontwapeningsconfe rentie uitgenoodigd. zullen worden. Daar mede is Rusland bedoeld. Door Polen werd do wensch uitgespro ken, dat dc commissie bij de documenten welke de materieele resultaten uiteen zetten, ecu inleiding zal voegen, waarin do moreele balans der werkzaamheden gegeven wordt. Aan dezen wensch zal gevolg worden gegeven Tot de enkele optimisten ter conferen tie hoort nog altijd Lord Cecil, die. niet tegenstaande alle échecs nog heeft ver klaard dat de voorbereidende onlwi- peningsconferentie het grootste deel der haar door. den Volkeubondsraad opge dragen zending heeft vervuld. Hij meende in een interview dat het resultaat was, dat de ontwapening een absoluut uitvoerbare politiek is, en dat 'l nu is bewezen, dat geen belem meringen slerk genoeg zijn om een ver laging en beperking der bewapening door een algemeene regeling te verhinderen. Hij zeide dat de voorbereidende ontwa peningscommissie een plan voor de vermindering en beperking der bewa pening heeft uitgewerkt, dat alleen nog cijfers omtrent de bewapening ingevuld moesten worden, wat een niet geringe moeilijkheid is. „Men heeft er echter altijd mede gere kend,' dat dit in deze zitting niet ten einde zou worden gebracht. De groote lijnen van het ontwerp zijn echter vast gesteld. Op sommige punten is door verschil lende landen voorbehoud gemaakt, ter wijl op andere punten verschillende le zingen zijn voorgesteld. Het resultaat van den ingespannen arbeid van verscheiuede weken toont echter, dat de ontwapening geheel tot het gebied van de practis.'he politiek behoort." In ieder geval een frisschen toon na al de sombere voorspellingen van een week geleden. Ook de tegelijkertijd te Genève ver gaderende comriïissïe betreffende de wa- penfabricatic heeft weinig succes gehad. Binnen een uur reeds moesten bij de eerste bijeenkomst in Maart de beraad slagingen worden verdaagd op grond van het onoverbrugbaar schijnend meenings- verschil tusschen de groepen Amerika, Frankrijk, België en Italië, Engeland, Ja pan. Ofschoon het lord Cecil gelukte de Engelsche regeering te bewegen erin toe te stemmen, dat de verplichte openbaar making van de gegevens omtrent de wa- penfabricage ook voor het staatsbedrijf zou gelden, gelijk de groote meerderheid der commissie wensclit, en ofschoon Ja pan de mogelijkheid van een toenadering niet geheel uitsloot, stuitte iedere poging tot het opstellen van een gemeenschap pelijk ontwcrpconventie af op den be slisten onwil van Italië, dat aan de com missie zelfs iedere bevoegdheid ontzegde zich met de staatswapenfabricage bezig te houden. Zoo kon de commissie, die gister weer voltallig tyjeen kwam,' niets anders doen dan haar volslagen onmacht bekennen en den Raad van den 'Volken bond mede te deelen niet in staat te zijn een datum voor het houden van de conferentie voor te stellen. Scrvlsch-ïtaliaanseh ge schil1. Van officieele Servische zijde wordt gemeld, dat de gezanten van Frankrijk en Engeland te Belgrado Zaterdag een be zoek hebben gebracht aau Markowitoj, den minister van builenlandsche zaken. De gezanten bezochten den minister af zonderlijk. Hun bezoek zou volgens den correspondent van het Blerliner Tageblatt te Belgrado in verband staan met het Italiaansch-Servisch conflict. Later heeft Markowitsj zich naar den koning begeven en hem op de hoogte gestold van het on derhoud inct de gezanten. Bieide gezan ten hebben den wensch hunner regeering uitgesproken, dat het conflict door over leg tusschen Belgrado en Rome tot oplos sing zou worden gebracht. Biovendien hebben zij inlichtingen ingewonnen over de eischen van de Servische regeering Als nu Italië toegeeft, dat ook over het verdrag van Tirana wordt gesproken, of anders oen andere basis gevonden wordt. Want daar wordt nog steeds naar gezocht. Anders zal er niet veel van die rechtstreeksche besprekingen komen, en moet de Volkenbond tusschenbeide ko men. Verkiezingen in Oostenrijk. Volgens de jongste schatting zullen de niet-socialistische partijen in den Na- tionalen raad in Oostenrijk 93 zetels hebben, tegen de socialisten 72 De meerderheid, die 29 bedroeg, is alzoo tot 21 gedaald De niet-socialistische bladen zeggen, dat er geen reden tot juichen bestaat, maar dal niettemin een roodc heerschap pij in den Xationalen Raad belet is. Vol gens de Neue Freie Dress© is hiermee het hoogtepunt van het roode gevaar be reikt. De meerderheid in het "parlement blijft niel-socialislisch, het kabinet Sei- pel is behouden. Alle liberalfe bladen stellen vast, dat Seipel's grootste fout zijn coalitie met de anti-semieten geweest is, waardoor verscheidene stemmen aan dc socialisten verloren zijn gegaan, terwijl de anti-semieten toch niet zijn gekozen. AHe ministers zijn herkozen, doch Wa- ber, de Groot-Duitsche voorzitter van den raad en gewezen vice-kanselier, niet. Hij zal echter waarschijnlijk nog een overschotzetel krijgen. Een rede van Coolidge. President Coolidge heeft aan ecu feest maal een rede gehouden over de buiten- landsclie politiek der Vercenigde Stalen. De voornaamste punten, die hij behan delde waren Mexico, Nicaragua en Chi na. en de verschillende vraagstukken, die de Ver. Staten in deze landen raak ten. Eerst hield hij echter een algemeene beschouwing over de buitenlandsche po litiek, waarbij hij wees op de rol dei- pers, die een zoo geweldigen invloed op vrede of oorlog kan uitoefenen en die de handel van een land in gevaar kan brengen. Een en ander in verband met de sterke aanvallen van sommige der Amerikaanschc bladen op de buiten landsche politiek der regeering. Coolidge verwierp volkomen het Se- naatsvoorstël om de geschillen met Mexi co over de olie- en landwetten aan arbitrage te onderwerpen, en meende dat overeenstemming te krijgen is op de basis der jongste onderhandelingen met den Amerikaanschen gezant die hem had meegedeeld, dat .Mexico niet voornemens was Amerikaanschc eigendommen in be slag te nemen. De oorzaak van alle conflicten met Mexico was geweest de weigering van Calles om de overeenkomst met Obregon te erkennen. Terwijl de V. S. nooit een inbeslagneming van eigendommen van hun onderdanen zouden erkennen, stel den zij het recht van Mexico niet in twijfel om eigendommen legen een bil lijke vergoeding over tc nemen Wat Nicaragua aangaat, Coolidge ver klaarde, dat de Ver. Stateu geen oorlog Voeren tegen dat land. Amerika heeft groote belangen in Ni caragua cn had zich het recht verzekerd een kanaal te graven en een vloolbasis aan tc leggen, waarvoor zij drie mitlioeii dollars betaald had. Toen president Dia'z verklaard had, dat hij niet in staat was leven en eigen dommen der Amerikanen te beschermen, heb ik, zeide Coolidge, er voor dat doel marinetrocpen heengezonden. Wij heb ben wapenen en munitie aan de re geering van Nicaragua verkocht, zooals dat oolc het geval met Mexico geweest is. Tenslotte sprak hij over China. De grootste moeilijkheid is daar de bescher ming van leven en eigendom der Ameri kanen. Amerika heelt er geen concessie en nooit eenig grondgebied bezet. Amerika, aldus de president, is in China om aanvallen op zijn eigen volk door wanordelijke elementen te voorko men. Steeds zal.Amerika een welwillende vriend, bezorgd voor het welzijn van het Chineesche volk blijven, ofschoon het natuurlijk zijn waardigheid moei hand haven en eischen, dat zijn gezag geëer biedigd wordt. I)e strijd in China- De Daily Express meldt uit Peking, dat- Chineesche gedelegeerden den Mi nister van buitenlandsche zaken een voorstel hebben overhandigd om de Birit- sche concessie tc Tientsin aan China terug tc doen leeeren. Verder wordt ge meld, dat de vertegenwoordigers der Groote Mogendheden gister langdurige besprekingen hebben gevoerd over de stappen, die thans moeten worden ge daan. De extremisten le Kanton, die zich nog niet gewonnen willen geven, heb ben getracht de anti-communistische de monstratie, die Zaterdag gehouden zou worden, te gebruiken als aanleiding om den commandant van het garnizoen le Kanton te verdrijven. liet plan was een rood leger te vormen van 100 000 man, waarvoor allo roode vakbonden een be paald aantal manschappen moesten bij dragen. Dit leger zou dan moeten samen werken met de roode boeren, die een guerilla voeren in den omtrek, terwijl een aanval zou moeten worden gedaan op de politic-stations on enkele andere gebouwen. De commandant had evenwel maat regelen genomen en alle extremisten, die pamfletten verspreidden, werden ge-u-- resteerd. De rooden trachtten daarna een algemeene staking uit te roepen en zij slaagden er in het spoorwegverkeer stil le leggen evenals de drukkerijen van de nieuwsbladen. Een zceliedenstaking kon evenwel wor den voorkomen. De commandant heoft in het geheim twaalf der voornaamste rad draaiers laten onthoofden evenals zeven verspreiders van pamfletten van wie twee vrouwen, die hem den geheeleiï weg naar dc executie-plaats vervloekten. Twee. arrestanten werden vrijgelaten op grond van hun jeugd. HET ITALIAANSCHE CHARTER VAN DEN ARBEID. Het Italiaansche „Charter van den Ar beid", dat Vrijdag is afgekondigd, bevat onder meer de volgende opmerkelijke bepalingen omtrent de organisatie van den „corporatieven staat". Art. 1: de Italiaansche natie is een organisme, welks doeleinden en midde len die van de individuen welke het vor men, in kracht overtreffen. Zij is een geestelijke, politieke en economische eenheid, welke haar historische verwe zenlijking vindt in den fascistischen staat. Art 2: arbeid in al zijn vormen, tech nische, hoofd- en handenarbeid, is een maatschappelijke plicht. In dezen zin, en alleen in dezen zin, staat hij onder staatsvoogdij. Het geheel der productie is één enkele eenheid, van nationaal standpunt bezien; haar doel is: het wel zijn der producenten en de ontwikke ling van de volkskracht. Art. 3: de beroeps- en vakorganisatie is vrij. Maar slechts de bij de wet er kende en door den staat gecontroleerde vakbond is gerechtigd, dc gchcele cate gorie van werkgevers of werknemers, waarvoor hij is gevormd, te vertegen woordigen; zijn belangen tegenover den staat en andere vakorganisaties te be hartigen; collectieve arbeidscontracten te sluiten, die bindend zijn voor alle per sonen die tot de categorie behooren; contributie van hen tc heffen. Art 6 erkent gilden, wier doel het is juridische gelijkheid van werkgevers en werknemers te bevorderen en de tucht in productie en arbeid te handhaven. Deze corporaties vertegenwoordigen de belangen der productieve krachten in haar geheel. In verband hiermee wor den zij erkend als staats-organen. Art. 7: de corporatieve staat be schouwt het particulier initiatief op het gebied der productie als de doeltreffend ste en nuttigste werkmethode in het be lang der natie. In verband hiermee is de leider van een bedrijf tegenover den staat aansprakelijk wat de productie be treft. Art. 8: verbonden van werkgevers zijn verplicht, de toeneming der productie en de verlaging der kosten op alle manie ren te bevorderen. Art. 9: Staatsinterventie in de pro ductie geschiedt slechts als het particu lier initiatief in gebreke blijft of onvol doende is, of als de politieke belangen van den Staat er bij betrokken zijn. Art. 11 bepaalt, dat de gilden ver plicht zijn, door collectieve contracten de betrekkingen te regelen tusschen de groepen werkgevers en werknemers, die zij vertegenwoordigen. Art. 12 zegt, dat de taak der corpo ratieve organen is, de loonen in over eenstemming te brengen met de normale levensbehoeften en de mogelijkheden der productie. De bepaling van het loon wordt overgelaten aan overeenkomsten tusschen partijen in collectieve contrac ten. At. 13: Dc gevolgen van productie- en geldcrisis moeten gelijkelijk worden omgeslagen over alle productie-factoren. Art. 16: Na een jaar ononderbroken dienst in een continu-bedrijf, heeft een employé recht op vacantie met behoud van loon. Art. 24 bepaalt, dat de werkgevers verplicht zijn, arbeiders in dienst te ne men, die zijn ingeschreven bij de arbeids beurzen, en daarbij voorkeur te geven aan leden der fascistische partij en der fascistische vakbonden, naar de volgorde van inschrijving. Art. 30 ten slotte noemt vakopleiding een van de voornaamste plichten der gil den. BEKNOPTE MEDE DEELINGEN. Uit België. In een nfSjn te Charleroi heeft een ketelonlploffing plaats gehad Twee mijn werkers werden gedood De schade is zeer belangrijk. Tengevolge hiervan zijn 200 arbeiders werkloos. Uit D u i t s c h 1 a n d. Officieus wordt medegedeeld, dal de rijkspost voornemens is het binnenlnnd- sche briefport le verhoogen van 10 tot 15 pfennig, de overige tarieven zullen dan dienovereenkomstig worden ver hoogd. Uit Engeland Dc mooie Paasclidagen zijn in Enge land gevolgd door een felle koude. Te New Castte en Tyne is 9 c,M. snecw ge vallen. Ook in het'Zuiden viel sneeuw. Een nader telegram uit Philadelphia meldt, dat de toestand van Mac Do nald, die in liet ziekenhuis verpleegd wordt, niet ernstig is, men verwacht dat lvij binnen eenige dagen het zieken huis zul kunnen verlaten Uit Italië. Mussoloni heeft gister de internati onale graanconferentic in hel internali- onaal landbouwinstituut geopend. U it Egypte. Over de oorzaak van het altreden van den Egyptischen premier Adlv Pa cha, vernoemt dc ..Egyptian Gazette" dat deze te vinden is in de toenemende span ning tusschen Engeland en Egypte in verband met de kwestie <ler aanstelling van Britsch personeel in hel Egyptische leger. De onmiddellijke aanleiding tol dc crisis was, gelijk hekend, de verwerping door hel parlement vau eo'n dank-vottun voor de regeering wegens haar onder steuning van de 'Egyptische' Bank Misr", die lol de I ngelsehe Egyptische nationale bank in een scherpe tegenstel ling staal. Uit Z. Afrika. De minister van mijnen en industrie deelde gister in hel parlement mede dat 160 000 stegnen gevonden werden sinds den dag, dat daar voor hot eerst diamant ontdekt werd. Uit de Ver. S ta t e n De Mississippi vormt thans een groot Meer, dat zich uitstrekt van St. Louis tot New Orleans. Ongeveer 60.000 boerderijen zijn verwoest. In Arkansas City staat de hoofdstraat 6 voel onder water. Uit Australië. Reuter seint uit Wellington Nieuw Zeeland) De minister van financiën deelde me- %le, dat de inkomsten van het begroo- tingsjaar 21910.000 p. sl. bedroegen; de uitgaven waren 21352 000 van het surplus ad 587.000 zou 315.000 gebruikt worden tot vermindering der schuld© Uit Mes i co. Volgens een bericht uit Mcxico-City neefl president Calles den minister van financiën dictatoriale bevoegdheden ver leend om de financiën van het land te regelen De minister mag volgens zijn eigen goedvinden over fle eigendommen van den Staat beschikken en deze even tueel verkoopen of met hypotheek he iasten De rogeeringsuilgaven zullen wor den beperkt. Tegen de beschikkingen van den minister van financiën is geen hooger beroep toegelaten De nieuwe re geling gaat terstond in. MARKTBERICHTEN. "Goes, 2G April. Boter 1' 0.75. eieren f 4 60 Aanvoer V. P. 7. 17600 stuks. Per 100 stuks f tl.901. Op de graanmarkt was de aanvoer ta melijk, de handel kaan Nieuwe Tarwe f 14.50—15.50. goudgerst 12.50 haver 10.50—10.75, kookerwten 21.00, kroon- erwten 16 00—21.00, bruine hoonen 9.00 —11.50. Rotterdam. 26 April. Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aange voerd 107 paarden, 3 veulens, 2 ezels, 2111 magere runderen, 936 vette run deren, 329 vette- en graskalveren, 1735 nuchtere kalveren, 151 schapen cn lam meren. 15 varkens 113 biggen. 10 bok ken of geiten. Prijzen voor Vette koeien le kw 1 00 —1.10, 2e kw. 0 90 - 0 80, 3e kw. 0 70— 0.60; Ossen le kw. 0.95—1 00, 2e lew. 0.80—0 70, 3e kw. 0.60- 0,50; Stieren: le kw. 0.85—0.90, 2e kw. 0.75—0.65, 3e kw. 0.55; Kalveren le kw. 1.651.80, 2e kw. 1.45-1.25, 3e lew. 1 10-090. Prijzen voor Melkkoeien 19539Ö, Kalfkoeien 210—115; Stieren 185—385; Pinken 150165; Vaarzen 160-ISO; Werkpaarden 100310; Slachtpaarden 90—155; Hitten 95—165, Nuchtere kal veren 713; Fokkalveren 16—2fi, Big gen 1019; Ovcrloopers 20—36 Eieren: Rotterdanische consumptievei ling. Aangevoerd 300 000 stuks. Prijzen voor kipeieren f 4 605.80, eendeieren f 4.25—5.00. ADVERTENTIEN. J. N. C. BROODMAN Arts, EN NEL GAAlVDEfiSE (geven kennis van hun voorge nt: men huwelijk op 12 Mei a. e. "Westkapelle Rotterdam AvenueConcordia 40a 25 April 1927 Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders PIETER POUWER en JOHANNA GIDEONSE op Maandag 2 Mei hun 25-jarige Echlvereeniging le herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blij ven, is de wensch van hun dank bare Kinderen GRETHA, BERTH, JOH. Middelburg, 261—'27. Heden overleed tot mijn groot leedwezen na een lang durig smartelijk lijden, mijn geliefde Schoonzuster ANNA GRAVESTEIN, in den ouderdom van 67 jaar, Weduwe van mijn Zwager HENDRIK KAREL PERSANT SNOEP, in leven geneesheer te Kapelle bij Goes. C. M. DROOGLEE ER FORTITIJN. Den Haag, 24 April 1927.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 3