u» ,-rrwga^.y ClfWizel 'uog eens de verplichtingen, ver vat in het door liernstorff aangehaalde artikel van den volkenbond Die verplich tingen, zéggen zij. hangen af van dc na koming van le voren aangegane verplich tingen en van de veiligheidsgaranties, welke de noodzakelijke voorwaarden voor dc ontwapening scheppen Coiiinen Roemenië verklaart vervol gens, dal Roemenië ïuel de ontwapening zoover mogelijk wil gaan, mits de vol kenbond in staal zal ziju. de veiligheid te gnraudeeron, welke het land door art, 8, 16 en 17 van het volkenbondspact wordt loegezegd. v. Solak (Polen), sluil zich aan bij de uiteenzettingen van de vertegenwoordi gers van België, Frankrijk en Roemenië. En zoo draaide het debat rond. en bleef verre van eenstemmigheid. Mr Rutgers wees er in zijn verdediging nog op, daar Frankrijk het voornamelijk bestreden had op grond van liet gevaar voor cijfers, die tot valsche vergelijkingen konden aanleiding geven en op grond van de veiliglieidseischen, die een volle dige openbaarheid verbieden, dat juist Frankrijk tal van cijferslabellen in hel aanhangsel der ontwerpconveniie wilde opnemen en dat bovendien het argument van het cijfersgevaar niet tegen het Ne- derlandsche voorstel doch algemeen le gen de internationale statistieken gericht as, Waarvan echter ondanks alle bezwa,- ren, het nul toch algemeen erkend, wordt Het gaf allemaal niets, en voor den -voorzitter, Jhv Loudon, bleef er niet anders over dau te couslateeren dat geen ecustemmigheid was bereikt. Een spijtig echec, vooral voor de zaak zelve! Italië cu Joego Slavic- De Italiaausche legatie in den Haag heeft een mededeeliug verspreid, waarin zij opkomt legen een deel dm- Frans oh© en Engelsche pers. die de openbare mecniug in Europa wil doen gclooven dat Italië de bedoeling zou hebben den vrede in Europa 'te verstoren. Doch de zaak is dat Italië geen discussie kan toc- lalen over hel verdrag van Tirana, daar dit een overeenkomst betreft tusschen twee vrije, souvereine stalen, en geen enkele schending vertoont van de daar voor bestaande verdragen met andere landen. Italië heeft bo\endien noch zijn grens posten versterkt, noch toevlucht geno men tot eenigerlei daad, die zou kunnen worden beschouwd op mobilisatie te ge lijken Hel wordl overigens door de geheele fatsoenlijke Euiopeesche pers erkend, aldus de mededceüng, dal Italië noch tegen Albanië, noch legen Joego-Slavië agressieve bedoelingen neefl. „Zoo ais hi er voren gezegd, Iracht slechts een 'deel aer pers, ter kwader trouw, elke verklaring van de ïlaliaanschc re geering over het hoofd le zien, welke er óp gericht is iedere geenszins vrede lievende poging van anderen, waardoor de Emopcesche vrede in gevaar zou kunnen worden gebracht, af le wijzen en te ontmaskeren". Het is mogelijk allemaal waar, doch de kwestie komt er niet veel nader lot haar oplossing door. Want juist het verdrag van Tirana is het, wat Joego Slavic dwars zit. Dc spanning is en blijft er nog steeds. En hel ccnige. waarop dan ook door de groole mogendheden steeds gewezen wordt is de interventie van den Volkenbond. Als die dan maar niet net zoo wordt opgeval als öij het geschil tusschen Gnelienland en Italië! Dc strijd in China. Tsjang-kai-sjek richt zich thans geheel in te Ranking, en dit schijnt thans de „officicelc" regeeriug der Zuidelijken te worden Want dr Woe komt in de plaats van Eugënc Tsjen als minister van builen!, zaken, die echter aan zal blijven lol de zaak van Nanking met de mogendneden geregeld is. In nationalistische kringen te Sjang hai houdt men zich oezig met dc vraag, welke de mogendheden (hans zullen aan nemen iu verhand met de onlusten te Nanking. Hel verluidt, dat een der aan hangers van Tsjang-kai-sjek dezen heeft geadviseerd de mogendheden vrijwillig een schadevergoeding voor de slachtof fers aan te bieden, en de benoeming eener gemeugde commissie voor le stel len, om dc schuldigen uit te vinden en zoo mogelijk te bestraffen. Dr. Woe, de minister van buitenl. zaken van Tsjang- kai-sjek, weigert zicli echter over deze kwestie uit te laten. Volgens berichten uit Hankou is mo menteel de locale regeering een geld inzameling aan 't houden in de Chinee- zenstad, terwijl ook op stradt wordt ge collecteerd bij de Chineesche voetgan gers. De kool- en rijstvoorraden, waaraan gebrek heersclit, worden gerequireerd en gedistribueerd. Tsjeu heelt aan de con suls le Hankou medegedeeld, dat hij niet langer kan instaan voor de veiligneid van gebouwen en eigendommen, die door hun bezitters zijb verlaten. Hij heeft een internationale bijeenkomst bijeenge roepen, in de hoop, de builenlandsche zakenlieden tc kunnen bewegen hun za ken weer te hervatten. Britsche onder danen te Ilankou worden niet meer ge molesteerd. Bij de documenten die in beslag zijn genomen bij de huiszoeking in de sovjet gebouwen te Peking behooreu brieven uit Moskou aan Borodin, den sovjet-ad viseur der regcering te Kaulon. hi een dezer brieven wordt medegedeeld, dat de sovjet-regeering 137.500 pd. St. be taalde aan de Kantonneesche regeering in November j. 1 en dat voorgesteld wordt maandelijksch 57500 pd. St. le be talen totdat de vijandelijkheden zijn ge ëindigd. Een ander brief bevat mede- deelingen over de instelling eener Rus sische militaire commissie voor het Kan tonneesche leger, waarvan de voorzitter een chef van den Generalen staf zou zijn Japansclic rcgccringsverktaring. In zijn regeeringsverklaring van den nieuwen Japanschen premier Tanaka zegt hij l o. v. China, dat de Chineezen hun billijke aspiraties verwezenlijken kunnen zonder de betrekkingen met de Mogendheden te schaden, daar die alle bereid zijn die billijke verlangens in tc willigen. Sprekend over de communistische ac tie in China zeide hij, dat Japan ten op zichte daarvan niet onverschillig kan zijn Het was bereid, met de andere mogend heden samen te werken. Ten slotte verklaarde hij, dat zijn re geering vast besloten is, met alle naties samen te werken aan de handhaving van den vrede en der wereldorde en aan'het ^velzijn der raenschhcid. 3 BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit Engeland Hel aantal werkloozen bedroeg den llen dezer 1078 300 di. 4541 meer dan 'oorafgaande week en 53.911 meer dan het vorig jaar. Op 1 April bedroegen, volgens de officieele opgaaf, de kosten van het le ven in Engeland 65/ pc. boven het peil van Juli 1914, tegen 71 pet een maand, en 08 pel. een jaar geleden. De overeen komstige cijfers voor levensmiddelen al leen waren onderscheidenlijk 55, 62 en 59 pet. Het index-cijfer voor 1 April is het laagste sedert Januari 1917 De daling sedert 1 Maart is echte# vooral een gevolg van seizoensinvloeden. Eieren, melk en DOter zijn goedkoopcr joworden, maar ook steenkolen, nu niet de naweeën van de staking le Ijoveiir komt Naar uit Londen wordl gemeld, worden graole toebereidselen getroffen voor hel bezoek aan Londen van den president der Fransche republiek op 16 Mei a s. Het bezoek zal drie dagen duren De president zal te Dover worden ver welkomd door den prins van Wales na mens den koning. Aan hel Victoriastation le Londen zal de Fransche president' ontvangen worden door het Britsche ko ningspaar Verwacht wordl dal Briand den president zal vergezellen De stad Londen zal haar politie» macht geheel en at reorganiscereu De zer dagen zijn honderd nieuwe agenten in dienst gesteld, mie alten tot taak gullen hebben hel verkeer der voertuigen in het centrum der stad te leiden An dere hervormingen zullen binnenkort volgen. Daar de bevolking van de voor steden steeds greater wordt, zullen er nieuwe politieposten worden opgericht. Tenslotte zal er een poliliebrigade ge- •ormd worden, wier werk het uitsluitend zal zijn de snelheid, waarmee de auto's rijden, te controleeren in een rayon van 50 K M. rondom Londen. Uit Span j e. De prins van Wales en prins George vergezeld van brigade-generaal Trotter, ziju gistermorgen le Madrid aangekomen voor een bezoek aan den koning en de koningin van Spanje. Zij werden aan. het station opgewacht door den Eugelschen gezant, den koning en de koningin van! Spanje, generaal Aminde, den minister van binnenlandsche zaken en talrijke le den van de Engelsche kolonie Een talrijke menigte juichte de ko ninklijke bezoekers oj> hun weg naar het paleis toe. Uit Griekenland. De regeering heeft besloten alle maatregelen le nemen om de aanneming der grondwet te bespoedigen. Zij zal da delijk na de Paaschvacaulie bij de Ka mer een wetsvoorstel indienen lot ra tificatie der grondwelsdocumenlen Uit Portugal. Een B. T. A.-telegram uit Lissabon meldt De Duitsche gezant alhier heeft aan den Portugeesclien minister van builen landsche zaken medegedeeld, dat een 'Duilsch eskader eerlang Portugal zal be zoeken, teneinde met dit land d,e goede relaties verder te ontwikkelen en funeste herinneringen te doen verdwijnen. Uit Ver. S t al en. New-York heeft op 20 dezer een nieuw record behaald, doordat de ther mometer daar 31 graden warmte aan wees, een cijfer, dat nog nooit door hel meteorologisch bureau op dien datum werd geregistreerd. UIT RUSLAND. Het gebeurde le Peking. (Nadruk verboden). Dc bijzonderheden van die betreurens waardige gebeurtenis zijn den lezer be kend. De dictator van Noord-Cliina, Tsjaug-Tso-Lin, de vroegere roover- hoofdman en tegenwoordige ongekroonde koning van Manlsjoerije, heeft met toe stemming van de gezanten der Euro- peesche en andere mogendheden een' huiszoeking doen houden in eenige ge bouwen van het Russische gezantschap, waarbij de soldalen van den roover- hoofdman zich als beesten hebben ge dragen. Wel lieeft de gezantenraad, naar het heet, daarna geprotesteerd tegen den vorm, welke de huiszoeking heeft aangenomen, maar het is voor iedereen duidelijk, dat dit protest slechts een i formaliteit was. Tsjang-Tso-Lin zou natuurlijk nooit zelfs aan de mogelijkheid gedacht heb ben zoo iets in de legatie van een andere mogendheid le doen Men stel le zien maar voor, wat er zou ge beurd zijn, wanneer de Chineezen zulk een inval in dc legatie van Engeland of Amerika hadden gedaan. Maar na den inval in het Russische gezantschap heeft dc Chineesche regeering niet al leen geen verontschuldigingen aange boden. maar is zelfs met beschuldigingen te voorschijn gekomen. Wellington Koo, het hoof'! van de regeering le Peking, heeft zelfs niet gewacht op de komst van de Russische protesten, maar heeft al dadelijk aan Rusland een profest- nola gezonden' Dc beleediger was nog verontwaardigd ook' Dit is iets onge hoords in de. annalen van j3e 'diplomatie. Wij nemen gaarne aan, 'dat dc mecsle beschuldigingen van Wellingion Koo juist zijn De bolsjewiki hebben natuurlijk voortdurend propaganda in China ge voerd. zij hebben gekuipt, geïntrigeerd, ZQoals zij dit overal doen Maar maken de andere mogendheden zich in China niet aan dergelijke daden schuldig? Wie de gebeurtenissen in China volgt, weet dat ook' de andere mogendheden zich op zeer actieve wijze met den binnenland- sclien strijd in China bemoeien. Vooral is dit het geval met Japan. Japan kuipt nog meer cn erger dan de bolsjewiki De bolsjewiki werken hoofdzakelijk in hel Zuiden, hun agenten steunen de Zuide lijke regeering, maar in het Noorden worden zij vervolgd en kunnen zij wei nig uitvoeren. De Japansche propagan disten zijn verspre'id over geheel China en liet is vrijwel zeker, dat zeer veel van datgene wat in West-Europa als het product van de kuiperijen der bolsje wiki wordt beschouwd, in werkelijkheid het werk van Japan is. En toch zouden de Chineezen nooit er aan gedacht heb ben om zulk een inval in de Japansche legatie te doen. Zij konden daar overi gens materiaal vinden van niet mindere draagwijdte als in het bolsjewistische gezantschap. Het is voor iedereen duidelijk, dat Tsjang-Tso-Lin lot deze ongehoorde, daad heeft besloten, omdat hij zeker wisl, dat nij het straffeloos kon doen en dat de mogendheden, vooral Engeland en Japan, hem zouden beschermen De bewering van de bolsjewiki, dat de dictator van Noord-China tot deze daad is overge gaan na een wenk van Engeland, is lang niet zoo onwaarschijnlijk als ze mis schien sommigen zal lijken. Toen Tsjang-Tso-Lin tot dezen inval lieefl besloten, heeft hij natuurlijk ge- welen, dat zoo iets steeds lot het af breken van de diplomatieke betrekkin gen en een oorlog leidt. Dat dit de gevolgen van den inval zouden zijn, geloofde ook in West-Europa iedereen, en menigeen keek miij ongeloovig aan, toen ik antwoordde, dat er geen oor log zou uitbreken, dat de bolsjewiki deze vernedering zouden slikken, zoo als zij reeds zeer vele oorvegen en vernederingen hebben verdragen. Bolsje wistische gezanten werden reeds uit verschillende landen gezet en de Sovjet- regeering slikte het telkens. Sterker zoodra haar vertegenwoordigers weer kans zagen, keerden zij naar de landen terug, waar vandaan zij met smaaB wa ren verjaagd. En wat Tsjang-Tso-Lin betreft, deze heeft reeds herhaaldelijk de bolsjewistische regcering bcleedigd en op een soldateske wijze gehoond i telkens slikten de bolsjewiki alles. De bolsjewiki kunnen dit ook ge makkelijk doen, wijl de „nationale eer" voor hen een niets zeggende uit drukking is. En bovendien worden deze beleedigingen door menschen toege diend, die de bolsjewistische pers dag in dag uit in woord en beeld als schur ken, roovers, moordenaars, dieven, enz. kwalificeert. Wie voelt zich nu beleedigd, wanneer een minderwaardig sujet, een misdadiger hem voor schurk uitscheldtDeze houding heeft de Sov- jetregeering aangenomen en zij ver schuilt zich na elke nederlaag achter deze „ruinachling voor de burgerlijke rooverbeuden." Voor de bolsjewiki geldt maar één principe: hun voordeel. Trouwens wal konden dc bolsjewiki doen'? Niels immers! De Sovjet-regee ring begreep, dat achter Tsjaug-Tso-Lin machtige beschermers stonden, dat hij vóórdat hij lot dezen opzienbarenden inval was overgegaan, zich van den steun van Japan en Engeland heeft verzekerd. Het zou natuurlijk zells voor liet Roode Leger geen moeite ge kost hebben Manlsjoerije te bezetten, Tsjang-Tso-Lin een verpletterende ne derlaag toe te dienen en geheel Noord- China van de benden van Tsjang-Tso- Lin te zuiveren. Maar zoodra de eerste Russische soldaat Chiua zou zijn bin nengedrongen, zou Japan op liet too- neel verschijnen en dan was een wer- plellering van Rusland onvermijdelijk Zelfs het Rusland van vóór den Wereld oorlog was niet opgewassen tegen het leger en dc vloot van Japan. Wal kon hel ontredderde en zoo verzwakte Sovjet-Rusland dau legen Japan on dernemen? Het was dan ook voor iedereen, die de machtsverhoudingen in hel verre Oosten kent, duidelijk, dat de Sovjetregeering op den inval niet op een wijze kon reageeren als zij wellicht zou gewild hebben. En hel le ger van Japan was niet de eenige macht, die de Sovjetregeering zou beletten een oorlog le beginnen. Toen de tsaristische regeering be sloten had zich met Japan te meten, heeft zij zich eerst er van verge wist of de W^telijke grenzen van het Rijk veilig waren, of er geen aan val uit het Westen tc duchten was. Nu is de toestand veel ernstiger. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat Polen, welks landhonger met den dag toeneemt, van den oorlog in liet Verre Oosten misbruik zou willen maken om nog meer Russisch grondgebied te annexeeren Het voorbeeld van Polen zou gevolgd worden door andere na buren van Rusland Sovjet-Rusland kan niet vechten, vooral niet in het Verre Oosten Ten slotte, en dat zou in elk geval den doorsiag geven, weet de Sovjetregeering, dat elke oorlog waar schijnlijk tot een revolutie in het land zou leiden, dat, hoe de oorlog ook moge aftoopen, een ineenstorting van hcL bolsjewistisch bewiud en de in stelling van een militaire dictatuur vrijwel onvermijdelijk zou zijn. En daar om zullen de bolsjewiki in geen geval oorlog voeren. De angst van het Westen voor een invasie van het Roodc Leger, voor zoover deze angst echt is, be rust op de volkomen onbekendheid van de Wesl-Europeeschc publieke meening met den werkelijken toestand in Rusland. El' zijn Russische emigres, die hoop- teu, dat de bolsjewiki na den inval in het gezantschap te Peking zich gedwon gen zouden zien een oorlog tegen Tsjang- Tso-Lin, dus ook tegen Japan te onder nemen. Natuurlijk wisten zij, dat een Russi sche nederlaag dan onvermijdelijk wras, maar evenals de Fransche emigrés tij dens de Fransche revolutie, willen som mige groepen van de Russische emigratie de verdrijving van het tegenwoordige regime met alle middelen bereiken, zelfs met een Russische nederlaag. Het is echier voor Rusland en wellicht voor de geheele wereld, een geluk, dat de hoop van deze emigrés niet vervuld werd. De belangen van de bolsjewiki gingen in dit geval parallel met de be langen van geheel Rusland, van het Rus sische volk. Een oorlog zou onder dc tegenwoordige omstandigheden een ramp voor Rusland geweest zijn. Dr. BORIS RAPTSCHINKY. lAARKTBERICHTEN Middelburg, 22 April Op de vei ling werden de volgende prijzen besteed Spinazie 38 c., postelein 20—30 c baksla 1525 e., moskrul 10 c., snijsla 8 c., witlof 1014 c., molsla 20—25 c peen 4—5 c., pluksla 20—25 c., poters 3i/ï c., meigroen 23 c., alles per K.G.. Selderie 2—3 c., rabarber 4—6 c„ prei 34 c., radijs 4—6 c, kropsla 5—12 c., raapstelen 12 c., zuring 2040 c., peen 1021 c., bloemkool 2—22 c., aardbeien 6 c. per bos, stuk of mand. Vlissingen, "22 April. Op de vei ling werden de volgende prijzen be sleed: Uien 3—5, spinazie 11—15, koolraap 2—2,5, wijnpeeën 2—2,5, kleine peeën 34, witlof 1120, snijsla 9—11, pos- teleijn 50, baksla 6—13, Brederode 29 al les per K.G.; eendeieren 45, kipeieren 44 per 10 stuks; bloemkpol 4—33, 6la 411, beiden per stuk; radijs 5—6, selderie 25, prei 3—3,5, rabarber 2— 5. flieren 35 alles per bos; zuring 17 36 per stuk. Goes, 22 April. Veilingsvereeniging Zuid-Beveland. ■Witlof 9—10, spinazie 2—7.10, aard appelen (poters), 3 alles per 100 K.G.; bloemkool 49, kj-opsla 3.50—3.80, krul- selderij 1, alles per 100 stuks; wortelen 16, rhabarber 5, radijs 1 10—1.20, prei 4.506, snijselderij 1.50 alles per 100 bos. 444ste STAATSLOTERIJ. 3de klasse. 3de lijst. Trekking van V|rijdag 22 April. Prijs van: 1000: 19664 ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw Dr C. ORBAAN betuigen hunhartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling ondervonden bij de geboorte hunner dochter. Ondergeteekenden betuigen hun nen hartolijken dank voor de vele bewijzen van deelneming,ontvangen bjj het overlijden vanjhun geliefden Vader, Behuwd Gruoten Over grootvader, den heer J. ERASMUS Az. te Cadzand J. ERASMUS JOZ. ERASMUS— De Bruijne, Iz ERASMUS. M. ERaSMUS- De Bruijnb. P. ERASMUS. ANTHONETTA l^iOLS— Erasmus. JAC. KOOLS. Klein- en Achterklein kinderen. Cadzand, 22 April 1927. Voor de veld bewijzen van deelneming, gedurende de ziekte en nu hpt overlijden van or ze geliefde Eohtienobte, Moeder, Be huwd- en Grui'tino'der Mej JOHANNA MINDERHOUD betuigen wij onzenbai'telijken dank. Uit aller naam, Win. JOBSE. Westkapell», 23 April 1927. P. DE JONG, Neus-, Keel- en Oor-Arts, hervat ÜSAaNO At! de praktijk WESTKAPELLE. Aanvang opneming wegen en voetpaden met de kunst werken 9 Mei 1927. Om U hekend te maken niet do voortreffelijke kwaliteit BOUDOIR MÉLANGE BISCUITS en WAFEL MÉLANGE BISCUITS noteeren wij deze a f 1 80 en f 2.30 per blik. Firma K. Nleertens Jr. SAND Het IDEAAL voor iedere vrouw. Steunt de buikspieren, geeft steun in den rug en verschuift niet Aanbevolen door BH. Doktoren. Alleen verkrijgbaar bij J. F, WOÏ.8KY, v.h. K. J. QUIST, Lange Delit I 18 Middelburg. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg is voornemens in het openbaar te verkoopen Maandag 25 April 1927, 'b middags ha f twee. ten ver zoeke van den Heer C. JOBSE Pzn, op de door hem bewoonde Hofstede aan den straatweg van Middelburg naar Vcere best. o. m. uitZUS, Vosblesmerrie geb. 1914, Stb. A 4S09, eenmaal bekr-, zwarte Klepper, geb. 1922 MARTHA, Vosblesmerrie, geb. 1926, ing. in bet Veulentoek, 7 baatgevende Melk- en Kalfkoeien, Kapvaars Vaars, oud 17 maanden, 2 Schapen met lammeren, Zeug met biggen, drachtige Zeug, 2 vette Varkens, 5 Eenden en 1 Woerd, Utreohtsch Wagentje met portieren, Menwagen op ijzeren aseen, Water- kar, Melkkar. Lamoenkar, Hand kar op veeren, een- en tweepaards- ijzeren Ploeg, Cultivator, Eggen in soort Veldslede, Voorslepcr, Paardenblok, Handblok, rtortmo- len, MaDgelmolen, 2 Kruiwagens, Ladder, Melkplanken, Kort- tn Langtouwen, Ponger, Klaveirui- ters, Watervat, Wateihnk, TohbeD, Reep en Blokken, Buden en Staken, Kaasliorde, Kans vaten, Vorken en Rieken, Kiekenren, Vleeschblok, ongeveer 8000 kleine Metselsteen Musterd, de Mest in den Mestput, Paardenwant, Mel- kersgereedschap als Kaam, Boter- tobbe, Melkbussen. Euibkms, Juk, Melkzeef, Sohoppen, Koedekkeueu hetgeen verder zal worden ge presenteerd. Geen muziek Gien .s.'al'ing. Bergplaats voor fietsen.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 7