v[h. Q. ENGLEBEUT FiLS CIE Knagende pijnen Sasiaplrin-tabletten FEUILLETON, den :Heer;j. SLAGER BIJVOEGSEt Donderdag 14 April 1927 No. 88 VEHEEMCINC VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Gisterenavond vergaderde de afdeeling Middelburg van bovenstaande ver- eeniging ouder voorzitterschap van den heer mr. J. F. van Deinse,' die de geringe opkomst der leden betreurde. Er is zi zeker wat te bereiken, als men vervuld is vaö de gedachte er iets te bereiken is. Spr. heette in het bijzonder welkom de dames Nouhebel en Kuiler en den heer dr. v. d. Kamp, die bereid zijn gevonden hunne medewerking aan dezen avond te geven. Spr. deel'de daarop mede, dal hij in enkele plaatsen de komst van den propagandist der vereeniging heeft voor bereid en deze is opgetreden te Aarden- burg, Sluis, Oostburg, Terneuzen en Zie- rikzee, terwijl nog vergaderingen te Vlis- singen en te Domburg in voorbereiding zijn Spr, wees ten slotte nog op het goede werk dat de Joiigereu-vredesactie, in do richting van het doel der vereeni ging verricht. Hierna las de voorzitter, bij ontsten tenis van den secretaris, mr. v. d. Veur, het jaarverslag voor, waaruit blijkt, dat hel bestuur er dezen winter nietjn ge slaagd is tot nu toe een spreekbeurt te doen vervullen. Het ledental dei'- af deeling bleef staLionnair, ongeveer 100. Door den penningmeester, den heer Ch. Eoasson werd het financieel ver slag uitgebracht, waaruil blijkt dalt er/ een batig saldo was op 1 Januari j 1 van f 39.73. Aan de beurt van aftreding als bestuurs lid waren de dames mevr. Schluter en mevi'. Stutterheim en de heer mr. v cl iVeur. Zij waren niet herkiesbaar en de voorzitter bracht hen dank voor de aan gename samenwerking en hoopte hen nog weer eens in het bestuur te zullen terugzien. Tot bestuursleden werden ge kozen mevrouw Bloasson-Sanders, mej. M. De Cleijn Brem en de heer dr L. A J. Burgers-dijk. De eerste eii laatste wa ren ter vergadering aanwezig en namen de benoeming aan. Hierna deed mevr. Kuil|er-Xonhebel hgogen Aria der Susanna aus Figaro'js Hochzeit van "Mozart en Der Gartner van Hugo Walf De heer dr. v. d Kamp volgde met „De Boomen zwijgen" van G. S. Adema van Scheltema op muziek van mevr. L. iWapvan Pesch en Hen- Oluf van Her der op muziek van Loc wc. Zoowel mevr. Kuiler als de heer v. d. Kamp zijn te goede bekenden op dit gebied onih/et nog noodig te doen zijn hel gebode prijzen Dal mevrouw Nonhebei—Faro liet accompagnement op uitstekende wij ze verzorgde spreekt eveneens van zelf. Ook 'na de hierna te noemen rede vergastten het drietal de aanwezigen no^ op een viertal nummers, ditmaal duo's Gegeven werden „Grön isl der Jasmincu- slrauch van Chr. Sinding; Schön ist das fesl des Lenzes, van denzelfdcn, Pasta- raie van St Lacus en'het Duetto des liirondelles uil den Mignon. De voorzitter hield eene rede over „IJ c beperking' der bewapening ,eu de vrede," Spr. wees er op hoe het vraagstuk der beperking der bewapening door de behandeling bij een Volkenbondscommis sie de laatste werken in het centrum der belangstelling stond, voor zoover die uil- - gaat naar Volkenbond zaken. Zoowei de regeeringen der - gröot-mo- Stormachtige Hoogten. Naai' het Engelscli van EMILY BRONTE. Door A. G, VAN STRIEN. 77). „Maar Mr. Heathcliff was heel har telijk, papa" merkje Catharina op, die volsterkt niet overtuigd was, „en hij maakte er geen bezwaar tegen dal we elkander zagen; hij zei dal ik; naar zijn huis kon - kpmen als ik wou, alleen ik mocht het u niet vertellen, omdat u met hem getwist had en hem niet wou vergeven dal hij taille Isabella ge trouwd had. En ddt wil u ook niet u bent het die hier schuld heeft hij is bereid om tenminste ons vrienden te laten zijn. Linton en mij, eu u niet." Mijn meesier die bemerkte dat ze wat hij over het slechte ka raider van haar oom gezegd had niet op zijn woord wou gclooven, gaf een vluchtige schets van /zijn gedrag jegens Isabella eu de wijze waarop Wulliering Heights zijn eigen dom geworden was. Hij kon niet goed over dit onderwerp spreken; want hoe wel hij er weinig van zei voelde hij nog steeds denzelfden afschuw en wal ging van zijn vroegeren vijand, die steeds van af den dood van Mrs. Linton in zijn hart geweest was. „Ze zou nog in leven kunnen zijn, als hij er niet geweest gendheden, de machtige potentaten dus, als die der kleinere volken, overleggen ccne regeling van beperking der oorlogs toerustingen teneinde grenzen te stellen aan den zinneloozen wedloop ia bewa pening, die ook thans slechts weinig hef tiger als voor den oorlog voortgaat. Men moei de zaken zien zoo als zij zijn cn geen schoouc luchtkasteclen bouwen of sombere schrikbeelden fantasceren, maar ook niet verbloemen, dat ook na 1918 en ondanks Genève en Locarno, na den vrede van Versailles eu ondanks den Volkenbond, oorlogsgevaar is blijven be staan. Maar ook moet men goed voor oogen houden dat dank zij den Volken bond het oneindig moeilijker is geworden om oorlog te ontketenen, wat reeds meermalen is gebleken en wat spr. ook verwacht bij de spanning op den Balkan en den wedijver tusschen Italië en Zuid- Slavië. Inzake den chaos in China wijst spr. met voldoening op de terughouding omzichtigheid die door de mogend heden wordt toegepast, niettegenstaande leven en goed van hun onderdanen word aangerand en er reden te over schijn!, te "beslaan om volgens de oude begrippen de geschonden nationale eer te handha- en door represailles. De lust tot krijgs daden is sterk verminderd en men durft den krijgsgod niet wakker te schudden. Dit is zeker reeds veel gewonnen Maar moei .nog verder gaan en verder werken naar het ideaal, dat bereikt kan en zal worden de vrede ter wille van haai' eigen belang, de vrede om der wede willé. Men kon ook uiet voldoening toezien op de verslagen der Volkenhondscommis- sie, die wide komen tot vermindering der budgetten van oorlog en marine, die railliarden verslinden, welke anders voor nuttige cultureele doeleinden kon den zijn gebruikt of in de zakken der belastingbetalers konden zijn gebleven en aldus tol grooter levensgeluk hadden kunnen zijn. Spr? meent, dat als men praal over regeling der oorlogsmiddelen, de lust lot het gebruiken dier middelen legen elkaar niet groot kan zijn. Reeds is voor groofê schepen een overeenkomst getroffen en wil men dit ook voor klei nere schepen, luchtvloot en landmacht, ahes natuurlijk alleen voor vredessterk- ten. Spr. doet dan - uitkomen, dat het met opgaat den oorlog te reglementee ren. Men kan toch iets onmenschelijks niet op humane wijze verrichten. Iedere uitsluiting van het gebruik van gifgassen, duikboolcn bacillenbommen is dan ook onlogisch, hoe verschrikkelijk het ge bruik dier middelen door allen ook moge gevonden en veroordeeld worden. Spr. meent juist, dat al deze middelen de regeeringen zuilen afschrikken oorlog le gaan voeren en zoo keeren de oorlogs middelen door hun geweldigheid en wreeaheïd den oorlog en wordt, zij het dan ook op andere wijze, de Lalijnsche spreuk bewaarheid: Ilij die den vrede wil, bereide zich ten oorlog. Spr. ziel in de beperking der bewapening geen middel om den oorlog af le wenden. Er zal wel iets gewonnen zijn, maar niet veel. Men moei op andere wijze den wereldvrede nastreven en dit doet de Volkenbond ook. Spr. ging na wal in de commissie werd behandeld en meent, dal vooralsnog het hebben van een weer macht moet worden gevoeld niet als een reent, maar als een plicht, als een be lasting. Bij elke nieuwe toetreding tol den Volkenbond wordt de druk der be wapening lichter, niet alleen doordat de belasting over meerderen verdeeld wordt doch levens doordat een mogelijke tegen stander wegvalt. De basis in den Vol kenbond moet zijn vertrouwen en geen wantrouwen Het groote probleem van voorkoming van den oorlog ligt op ander terrein. Vaderlandsliefde, nationaal gevoel, zijn. prijzenswaardige eigenschappen, maar daarmede behoeft niet gepaard te gaan een soorl minachting voor andere volken en landen, een soort vijandigheid, on vriendelijke tegenstelling, een minder waard achten van andere inemsclienty- pes, andere volken, andere rassen. Alle volken en rassen vormen te samen hel prachtig mozaïek der menschheid, waar in geen enkele kleur en geen enkel vakje kan worden gemisl bij de samenstelling van het schitterend geheel, de mensch heid. Geen heeft meer recht op bestaan, op bloei, geluk en voorspoed dan de anderen, geen is gerechtigd te heerschen over de anderen, geen is gedoemd tot slavernij; ieder heeft zijn eigen plaats, zijn eigen werk, zijn eigen gaven hij te- dragen. Men moet trachten zich te ver heffen boven het enge nationalisme en internationaal gaan denken en voelen, met behoud van liefde voor eigen land en volk, doch met volle waardeering voor het andere, even goede in den vreemde. Iloe ver wij nog afslaan van een welwillende appreciatie van den bui tenlander, bleek wel uit de weinige vriendelijkheid, die in de Nederlanders woont voor het naburige België, zoodra de belangen, zooals België die zag, in botsing kwamen mol de belangen, zoo als zij die zien Slechts weinigen in Nederland en België zijn bereid de kwesties los van nationaal gevoel en beiang te neitijken door een internatio nalen bril. Het is voor den vrede tus schen de volken toch hoog noodig. Niet alleen tusschen de volken, maar ook binnen de naties heerschen onrust, on tevredenheid, verdeeldheid, klassestrijd, onvriendelijkheid, oorlog dus. Spr. wil ook dit in het juiste licht bezien. On rust eu ontevredenheid wijzen opgroei, op ontwikkeling, de klassestrijd, ontdaan van allerlei onvermijdelijke excessen, is een streven naar vóller levensgeluk, naar meer vreugde, naar meer zon. Door de Fouten aan weerskanten wordt die strijd lonnooaig bitter, door wederzijds toeste ken van dc handen zou de klove kunnen worden overbrugd. Als volken en klas sen niet tot het inzicht komen, dat strijd en naijver dwaas is, dat van hen niet gevergd wordt de stilstand van een moe ras, maar de gezamenlijke glorieuze vooruitgang naar hel geluk, ieder zijn eigen plaats innemende, zijn eigen werk doende, zijn eigen vreugde levende, zijn eigen God dienende, maar vervuld van onderlinge waardeering en broederlijke gevoelens, zoolang dit inzicht niet baan breekt, zal oorlog blijven dreigen, zal de eene natie de andere het licht in de oogen niet gunnen, zal de eene bur ger den anderen met afgunst en vrees blijven beschouwen als zijn natuurlijken vijand. Ieder, die den Vrede wil, moet zich keeren niet in de eerste plaats tegen den oorlog, maar tegen de vijandschap in de wereld. Dit bleek bij de vechtpartij in de Kamer tusschen teleurgestelde pacificis- ten, hij het ontwapeningsvoorstel, en ook de klassenstrijd in zijn meest kras se uitdrukking wil den uilemdelijken vrede, desnoods door geweld, evenals Napoleon de Groote, die den Europee- schen wede als uiteindelijk doel zag van zijn oorlogen. Vijandschap wordt niet overwonnen door geweld, maar alleen door liefde Indien wij ons egoïsune, ons eng natio nalisme afleggen en verruilen voor al- truïsme en een breed internationalisme zullen wij bij wijlen ook bereid moeten zijn, als individu zoowel als natie om ons zelf ongerief op te leggen indien daar mede het geheel gediend wordt. Ons waarachtig geluk zal daardoor niet wor den gestoord. Het is deze innerlijke omkeer, die de wede der natiën en der klassen zal brengen .liet is naar den innerlijken omkeer in onze harten, dat wij streven moeten, indien wij waarlijk pacificist willen zijn. Spr. wil daarmede niet zeggen dat de Volkenbond daarom stil moet zitten, integendeel hij bereidt voor, maar zijn succes is afhankelijk van den omkeer in de harten der mcnschen. Men moet De N.V. Handel-Mij voer Ned. en Kol. KEIZERSGRACHT 422, AMSTERDAM, brengt hiermede ter kennis, dat zij nare relaties mei heeft moeten verbreken en deze dus niet meer ais vertegen woordiger voorde ENGLEBERT AUTOBANDEN zal optreden. (Ingez. Med.)» de eenheid der menschen beseffen en allo tweedracht verbannen naar het ver leden. Spr. eindigde niet er op te wijzen, dat al is de pi-jaktijlq moeilijker dan de leer, zij zich ook zal aanpassen en alles zal worden doortrokken Van en Vrede en Liefde. Spr. eindigde onder applaus der aan wezigen. Aan het slot van den avond bracht de voorzitter dank aan 'de "dames en dr. v. d. Kamp voor hetgeen zij ten beste hadden gegeven en wekte hij al len op er aan mede te helpen, dat de openbare vergadering, welke de afd. op Vrijdag 29 April houdt in het Schut tershof en waar mevr. Bakkgrv. Bosse zal spreken over „Het Minderheden vraagstuk" een veel grooter aantal per sonen aanwezig is. Spr. weet uil erva ring ,'dal deze spreekster een bekwaam redenaarster is De heer Ch. Boasson bracht den heer r. van Deinse dank voor zijn mooie rede, men heeft nu niet alleen genoten van zang en muziek, m&ar tevens nog heel wal geleerd was! was zijn gedurige bittere overweging en in zijn oogen scheen Heathcliff een moordenaar. Miss Cathy, die niet geen andere slech te daden vertrouwd was dan met haar eigen geringe daden van ongehoorzaam heid, onrechtvaardigheid en hartstocht die voortkwam uit een driftigen aard en gedachteloosheid, en die er spijt van h!ad op den dag dat ze begaan waren, was verbaasd over de boosheid Van geest die jaren lang op wraak loon zinnen en ze verborgen houden en wel overwogen zijn plannen kon vervolgen zonder een en kele opwelling van wroeging. Zij scheen zoozeer onder den indjruk en zoo geschokt bij dezen nieuwen kjjk op de mcnschelijkc natuur die lot nu buiten al haar studies en denkbeelden gelegen had dat mr. Edgar het on- noodig oordeelde om hel onderwerp te vervolgen. Hij voegde er alleen aan toe: „Je 7Ai 11 later welen, lieveling, waar om ik verlang dat je dat huis en dat gezin vermijdt keer nu lot je oude be zigheden en vermaken terug, en denk; niet verder over hen!" Catharina kuste haar bader "en /be paalde zich rustig voor een paar uur bij haar lessen, zooals gewoonlijk; daar na vergezelde ze hem in het park en de maar 'sjavonös toen zij zich in haar hcelc dag ging als gewoonlijk voorbij; kamer had teruggetrokken en ik haar ging helpen oiffkleeden vond ik haar GEMEENTERAAD VAX. ARNEiHUIDEN., Dinsdagmiddag 2 uur vergaderde de raad van Arnemuiden in voltallige zitting. De voorzitter deelt o.a. mede dat aan het Nijverheids Onderwijs le Middelburg een bijdrage over 1925 is verleend van f 155.23 en aan hel Middelbaar Onder wijs over 192C een van' f $16,57 Ingekomen is een schrijven van Ged. Staten waarin zij mededeelden, dat naar aanleiding van een nader adres van het raadslid Franse en twee anderen, inzake de bestratingskwestie, de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw geen aanleiding vindt om zijn ingenomen standpunt in dit geschil, te verlaten Dc heer Schuit vraagt of er dan zon dei* medeweten van den raad nog een ver zoek aan den Minister gericht is dooi den heer Franse en anderen. De voorzitter zegt dat dit zoo is. De heer Crucq keurt dit ten zeerste af. De lieer Franse zegt, dat het eerste antwoord van den Minister hem niet be vredigde, omdat dit alleen sprak over bestratingswerlc, en hun bezwaar ging legen bet doen van grondwerk voor re kening der gemeente. De heer Crucq vraagt den heer Fran se aan le toonen Waaruit tzijn verplichting blijken zou De .Franse vraagt dhr Crucq aan le toonen waaruil zijn verplichting niet zou blijken, het spijt hem dat dhr Schuil dc kwestie opnieuw aanroert, hij zou er zelf niets meer van hebben gezegd De lieer Schuil erkent het goed recht van een óf meer raadsleden om bij een niet bevredigend antwoord hun verzoek nader uiteen te zetten. De voorzitter sluit de besprekingen. De voorzitter deelt mede dal door de» heer Crucq een ïoto van de bebouwing van den Christiaanpolder is aangeboden aan het gemeentebestuur. Hij steil voor dii dankbaar te -aanvaarden. Dc heer Franse zegt hiertegen be zwaar te nebbeu daar deze foto aange boden wordt met het opschrift „De TwistappelWanneer dit opschrift juist is, dan verklaart spreker hiervan niet de schuld te dragen; hij vraagt verder welk gemeentebelang er medegedie id wordt om door een foto- de vele onaange name herinneringen gepaard gaande met deze bebouwing levendig le houden? De heer van Eenennaam wil het aan vaarden maar als een persoonlijke herin nering aan den heer Crucq Het resultaat der bespreking leidt tot geen besluit. Verder deelt de voorzitter mede, dat een plan tot electrificatie vanwege de gemeente Middelburg is ontvangen; daar er op lieden nog geen beginsel/besluit tot medewerking wordt gevraagd, wordt hierop niet verder ingegaan. B en Wi. stellen voor de wachtgeld regeling van Snoep te verlengen lot 1 April en er dan mede te eindigen De heer van Eenennaam zegt met die regeling in te stemmen maar vraagt in lichtingen waarom B en W|. tot 1 April zijn doorgegaan, het raadsbesluit ging loch ifiaar lot half Maart. Dc voorzitter zegt dat B. eu W. dach ten dat Snoep zijn geheelen bijslag had moeten verdienen door arbeid aan de gemeente te verrichten, bij nader onder zoek bleek hun dal dit slechts was vanaf 1 Januari, vandaar dat zij nu doorgegaan zijn inel de sleunverleening tot 1 April. Door hel bedanken van twee leden der schatlingscpmmissie worden hiervoor benoemd Joh Schroevers en na loting met Iz. Boone, C. van Waarde Hel rcclil voor hel 'weghalen van de mestvaalt der gemeentereiniging wordt gegund aan M. Vader voor de jaar.som van f 110. Voortaan zal de termijn eindigen op 30 Juni. voor het eerst in het jaar 1929. B: en W, stellen voor een voelbalter- rein beschikbaar te stellen aai» de voet balclub voof f '10 's jaar. De heer Janse vindt dit (Weinig, hij ver onderstelt dat dit perceel weiland hier door zeker, f 50 minder in pacht op zal brengen, spreker wil iq elk geval f 25 bedingen Breedvoerige besprekingen volgen. De lieer Schuit wil de helft der wei de gratis afslaan, mits de voetballers voor de afheining zorgen en dan verder dit speelterrein voor ieder open stel len ouder de beperkende bepalingen 'door B en W. voorgesteld welke zijn de eerste 5 werkdagen der week van af des middags 1 uur. Zaterdags vanaf 1 uur, in gewrichten en ledematen, alsmede hoofd- en kiespijn, verdrijft men met Proef buisje 25 ct. Bij Apotk. en Drog. (Ingez. Med.) schreiend op haar knieën naast het bed. „Wel foei dwaas kind!" riep ik uit. „Als u eenig werkelijk verdriet had, zoudt u u schamen om een traan om de zen kleinen tegenspoed le verspillen. U liebl ook hooit maar een schaduw van werkelijke smart gehad, Miss Catharina. Onderstel eens een oogenblik ,dat de meester en ik dood waren, en dat u al leen in de wereld stond,, hoe zoudt uu dan voelen? Vergelijk de aanleiding van nu met zujk een loesland als die, en wees dan dankbaar voor ide vrienden die u hebt. in plaats van er meer te verlangen „Ik schrei niet om me zelf Ellen", antwoordde zij, „hel is om hem. Hij verwachtte mij morgen weer te zien en daarin zal hij uu zoo teleurgesteld zijn hij zal op mij wachten, en ik zaïl niet komen „Onzin", zei ik „denlcl u, dat hij zoo veel over u gedacht heeft als u over hem? Heeft hij I-laretou niet als makker? Niet een op d<e honderd zou weenen over hel verlies van een bloedverwant dien ze maar tweemaal gezien hadden, op de twee achtermiddagen. Linton zal gissen hoe de zaak £taat eu zich nieÖ verder druk om u maken." „Maar mag ik niet een briefje schrij ven om hem le zeggen waarom ik niet mag komen?" vroeg ze. terwijl ze op stond ..En deze boeken zenden die ik beloofde hem te leenen!" Zijn boeken zijn niet zoo mooi als de mijne, en hij' (verlangde zoo hevig om ze te hebben toen ik hem vertelde hoe boeiend ze waren. Mag dal niet Ellen?" „Neen, zeker niet! neen, zeker niet!" antwoordde ik met beslistheid „Dan 'zou hij aan u schrijven en er zou nooit een eind aan de zaak komen. Neen, Miss Catharina, de kennis moet geheel afgebroken zoo verwacht papa hel. en ik zal zorgen dat het zdoi gebeurl „Maar hoe kan eea klein briefje. begon ze weer, terwijl ze me smeekend aanzag. „Stilte!" viel ik haar in de rede „We zullen niet met uw kleine briefjes be ginnen. Ga in bed." Zij keek mij heel ondeugend aan, zooi ondeugend, dat ik haar eerst nieL goe- deniiacht wou kussen; ik dekte haar toe en sloot zeer misnoegd haafi deur, maar half weg kreeg ik berouw. Ik keerde/ zacht terug: daar zat de juffrouw aan de tafel met een stukje wit papier voor zich en e'en potlood in haar hand, dal! ze schuldig hij mijn binnenkomen aan hel gezicht ontlrok. „U zult niemand krijgen om dat te brengen, Catharina". zei ik, ,,als u het schrijft; en voor heden zal ik uw kaars uitdoen." Tic zclle den domper op den vloer en ontving terwijl ik dit deed een klap op mjjn hand en een gemelijk „dwars schep sel'" Ik verliet haar toen weefr, en zij schoof den grendel voor in een van haai* ergste, gemelijkste buien. De brief werd voltooid en naai' zijn (beslemming gebracht door iemand uit het dorp, die melk haalde, maar dat kwam ik pas eenigen tijd daarna te we ten Weken gingen voorhij en Catharina kreeg haar goed hümew terug, hoewel 7c er wonderlijk veel van ging houden om in haar eentje in hoekjes weg te 'sluipen; en vaak, als ik plotseling bij haar kwam terwijl zé las, placht ze te schrikken en zich over het lwek te bui gen. met het blijkbaar verlangen om liet te verbergen; en ik ontdekte randen van losse papiertjes die buiten de bladen uitstaken. Ze ging ook de grap uithalen om vroeg in den morgen heneden le komen en ïn de buurt van de keuken te hangen alsof ze dc komst van het een of ander ver wachtte en ze had een kleine la in een kabinetje in de bibliotheek,, waar ze uren lang haar tijd bij zoek bracht en waarvan ze onet bizondere zorg den sleutel ver wijderde als ze het verliet. Eens toen ze deze la onderzocht, merkte ik dat de stukken speergoefi en ïle snuisterijen die er nog onlangs den inhoud van vormden in stukjes gevou wen papier waren veranderd. (Wordt

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5