A. HILLEN IET GROOTE MEI gzia&w L heer M. zien ophouden en vond het ge-ontvangen over de jl gebeurtenissen al- raden de politie hiervan in kennis te dahr, waardoor de wereld ten minste stellen J een eenig.szins begrijpelijk overzicht Eenige rechercheurs begaven zich'heeft van liet droevig drama, dal mei de naar de woning van den heer M. en be-, inneming door do Kantonneezen gepaard merkten direct op welke bijzondere ging. wijze de -voordeur geopend was gewor den Zij begaven zich naar binnen en na eenig zoeken vonden zij de beide in brekers rustig bezig de buit te sortee- ren ea te verdeelen. Zij werden gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Bij fouilleering werd een volledig stel in brekerswerktuigen op hen gevonden en een huiszoeking bij L. leverde nog meer op Een grootc collectie vijlen, boren, enz., we lice gebruikt werden om brand kasten te openen, werden daar gevon den. Alles was in beste conditie en wSes er op, dat de beide aangehoudenen zich eerst onlangs „geïnstalleerd" hadden. Dit is ook inderdaad het geval, want beiden zijn voor enkele maanden uit de gevangenis ontslagen, waar zij 6 jaar doorgebracht hadden voor een belang rijke inbraak. Voor dien hadden zij reeds verschil-! lende straffen ondergaan, o.a. één van 8 en één van 3 jaar. Thans wilde het tweetal weer begin nen, maar bij den eersten keer gelukte het de politie reeds hen te arresteeren. EEN DUIF ALS VLIEGTUIG-MANIAK. Tc Cairo werd Dinsdag een groote vliegmachine voor den dienst op Bagdad door koning Fouad ingewijd. Bij deze ge legenheid sneed Egypte's vorst op het moment van vertrek van het vyegtuig een touw door, waardoor een aantal post duiven de vrijheid kreeg. De meeste de zer dieren, die een tijdlang met het vlieg tuig" meevlogen, keerden ten slotte op het vliegveld terug. Eén duif echter zag kans in de cabine te komen, waar zij ging zitten vlak naast den piloot. Tijdens de tusschcnlanding te Gaza werden herhaaldelijk pogingen aan gewend om de clandestiene reizigster uit de cabine te verwijderen, doch zonder succes Even verliet het diertje zijn zit plaats om een graantje te pikken maar juist toen men weer zou opstijgen, kwam de duif aangesneld en bezette weer haar oude plaatsje. En daar ging het nu mee de lucht in, •de 1200 kilometer naar Bagdad! Nog den zelfden avond kwamen machine, piloot en duif daar aan; het beest zat onder de olie en had veel dorst; maar na een bad in het huis van den vliegveldcommandant ging het weer het raam uit, en de duif bracht den nacht door in de machiné, die te Bagdad blijft tot de doorverbinding naai Karatsji is ingewijd. Inmiddels heeft echter het Bagdadsch personeel van de Imperial Airways be sloten, de duif als mascotte te behouden. AFLOOP AANBESTEDINGEN. De volledige uitslag van de Za terdag te Stavenisse gehouden aanbesteding is, dat werd ingeschreven: I. voor den Polder Oud Kempenshof- stede door J. de Maagd, Hontenise, ƒ30280Joh v. Vossen, St. Anna- land, 29490.Joh. Elenbaas, St. An- naland, 29200.en Adr. Wcsdorp te Stavenisse 28784. II. voor den Polder Moggershil door Johs. Elenbaas, St. Annaland, 9500. Adr. Wesdorp, Stavenisse, 9375.en W. v. Vossen, St. Annaland, 8965. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door Notaris Blaupot ten Cate is Zaterdag te Nieuw- en St. Joos- land publiek verkocht'. Huis en erf al daar, wijk A no. 101, aan den heer J. van Houte, St. Laurens, voor 1990.j 6 A. 52 c.A. bouwterrein aan den Rijks - slraalweg, aan den heer A. de Keuning. voor 1225.6 A. 35 c.A. tuingrond in den Waaijenburgschen Polder, aan den heer J. van Leerdam, Middelburg) voor f 385.—; 6 A. 49 c.A. tuingrond aan den heer H. Luitwieler, voor 4076 A. 53 c.A._ tuingrond, aan den heer P. Pleijte voor J 390.6 A. 63 c.A. tuingrond, aan den heer A, Bareman, voor 400. 2.9420 H.A. of 7 G. 149 R. bouwland in den Waaijenburgschen Polder, aan den heer Jos. J. Witkam, Goes, q.qvoor 9610.10 A 2 c.A. bouwterrein aan den Nieuwlandschen Weg, aan den heer H. v. Leerdam Pz., voor 1011.1.7390 H.A. of 4 G. 129 R. weiland en sprink te Ritthem, aan den Scheeweg en den Trekdijk langs den Schorerpolder, aan den heer J. Durink, voor 3340.Voor zoover niet anders gemeld, wonen de koopers te Nieuw- en St. Joosland. Door notaris Verhulst uit Steen bergen is te Oud-Vossemeerin de herberg van E. H. Verhees aldaar, een dubbel woonhuis in het openbaar ver kocht, voor de erfgenamen van mei. de Wed. M. C. van Tilbeurgh, in den Kerk- weg te Oud-Vossemeer. Kooper werd de heer A. C. van Tilbeurgh, landbouwer aldaar, voor f 2200. aUlTE^LAMCS. Aigsmesr, Overzicht. Dc strijd in China. De Daily Telegraph heeft van zijn correspondent te Nauking een verslag Naav de correspondent van genoemd blad meldt, was n.l., gelijk hekend, bij de nadering der Cantonneezen een rege- getroffen voor de bescherming dei- buitenlanders Dezen zouden in de internationale ex portgebouwen, huilen de stadsmuren ge legen, worden bijeengebracht; aldus zou den ze, zoo het noodig bleek, zonder moeite naar de schepen kunnen worden •ervoerd. Bij dc algcmecne verwarring, die volg de op den intocht van de Kantonneezen, kon slechts een gedeelte der buitenlan ders hel gebouw bereiken De overigen begaven zich naar den Secony-heuvcl binnen de stadsmuren, waarvan de hel ling voor de oorlogsschepen op do rivier zichtbaar was. De correspondent beschrijft dan, hoe de Kantonneezen dc stad in het wilde doorrenden, en de winkels en consu lalen plunderden Donderdagmiddag was de toestand bij zonder kritiek. Een menigte volks sloot zich bij de soldaten aan. en gezamenlijk liepen ze te hoop tegen de vluchtelingen, die op den secony-heuyel een schuil plaats hadden gezochk Haastig overlegden toen dc comman danten van de „Emerald" en de Ame- rikaansche torpedojagers, en dit overleg leidde lot het besluit, onmiddellijk in tc grijpen en met een zwaar afsluitings- vuur der artillerie de vluchtelingen te beschermen. Aan dit optreden hebben de vluchte lingen hun leven te danken, want hel vuur sneed de Kantonneezen af. Haastig trokken toen de vluchtelingen door de bochtige straten naar de stads poort, die toegang gaf tol de boven genoemde internationale gebouwen, waar zij zicli onder bescherming der Britschc en Amcrikaansche mariniers inscheep ten. Dal de Brilsche en Japansche consuls zouden zijn vermoord is achteraf on juist gebleken. De correspondent haalt dan de bekende uitnoodiging aan van de Kantonueczeu door een vertegenwoor diger naar de Emerald te zenden, met het verzoek het spervuur te slaken, en het Engelsch-Amerikaansclie antwoord, dal generaal Pei Tsjai wei zelf moest komen om over den toestand te spreken. Hij bleef echter in gebreke, hoewel nu hef meerendeel der vreemdelingen in veiligheid was, bleven er tien Engelschen en honderd Amerikanen, naar gezegd werd, met hun gezinnen in de stad ach ter. Hun lot was zeer onzeker. Boven dien bevonden er zich nog de gewonde Britsche consul, de Japansche consul, en hun personeel. Het was onmogelijk voldoende troepen te landen, om de ommuurde stad te be stormen. Even onmogelijk was het, in 't donker militaire punten te beschieten. Toen werd 's avonds hel bekende ultimatum aan Pei Tsjai wei gezonden. Intussehen werd voortdurend door de Kantonneezen op de oorlogsschepen ge schoten, waarbij een matroos werd ge dood. Admiraal Ilough adviseerde den Bril- schen en Amerikaanschen bevelhebbers te Sjanghai, de militaire punten van Nanking onder vuur te mogen nemen, wat deze goedkeurden. Een laatste waarschuwing werd echter nog aan den Cantonneesclien comman dant te Nanking gericht. Vrijdagavond om zes uur kwam daar op bericht, dal de licht gewonde Consul Giles, kapitein Spears, en heel het per soneel der consulaten door den Can tonneesclien commandant waren uitge leverd. Do voorgenomen beschieting der stad werd daarop uitgesteld Vele vluchtelingen uit Nanking zijn llians ook te Sjanghai aangekomen, zij hadden ontzettende ure beleefd, raaar waren vol lof over de houding der ma rine. Te Sjanghai dreigt weer een nieuwe staking Men is er daar ook nog lang niet. De arbeiders eischen weder in- dienslslelling van alle stakers en de ver wijdering van de barricades. De Frau- schen moeten naar aanleiding van den toestand hel plan hebben alle buitenlan ders uil de Frausche concessie naar de internationale nederzetting over te brengen. Trouwens de vakvereenigingen zijn zóó machtig, dal dc bevelhebber der Zui delijken te Sjanghai, generaal Pei- Tsjoeng-sji wel genoodzaakt was ze le erkennen. Te Peking verwacht men een gecom bineerde Engelsch-Amerikaansch-Japan- sche actie ter voorkoming van een her haling der gebeurtenissen, zooals deze le Nauking zijn voorgevallen. Gemeld wordt, dal de gezanten der betrokken mogendheden mei elkaar hebben gecon fereerd over de te nemen maatregelen, Het departement van marine te Was hington heeft bovendien nog 1500 ma riniers naar Sjanghai gezonden, Ook moeten acht Japansche torpedojagers onderweg zijn. Het spreekt van zelf, dal de mogend heden hel er niet bij laten zitten. Doch de vraag rijst, wat waai'lijk be reikbaars te doen op een bende, die zoo huis lioudl als de Zuidelijken. Nóg is de internationale nederzetting le Sjanghai veilig, beschermd door de di verse oorlogsschepen. Maar voor hoe lang? Ondanks toezeggingen ontzien de Kantonneezen, als het er op aan komt, niemand en niets. Er wordt wel al ge sproken van onderhandelingen over waarborgen voor het leven en de eigen dommen van Japansche onderdanen en schadeloosstellingen voor geleden verlie zen, doch wanneer zal het geschikte oogenblik daarvoor gekomen zijn? De voorspelling van een hooggeplaatst ambtenaar legen een vertegenwoordiger van Reuter .„Wij staan nog maar aan liet begin van de moeilijkheden in Chi- zal dan ook wel niemand verwon deren. Inderdaad wordt weer een nieu we aanval op de internationale neder zetting gevreesd. Agenten van de Kvfro- mintang in uniform ruien de Cliineezcn buiten de concessie op en de leiders van de nederzetting zijn in contact ge treden met Tsjang-kai-sjek, den Kaulon- nè'esclien opperbevelhebber Vannacht werd er reeds een aanval verwacht, maar deze bleef uil. De buitenlandsche militaire bevelhebbers hebben zeer krachtige voorzorgsmaatregelen genomen oni*"tic Kantonneezen te beletten, een nieuwen aanval te doen, daai' zij ver wachten, dat moord en doodslag hel gevolg hiervan zouden zijn Wat nu den burgerkrijg zelve betreft, Tsjang tso Liu moet onderhandelingen venschen met de gematigde Zuidelijken over een wapenstilstand, gevolgd door een vrede. kan men bij dit voorbehoud ook werke lijk practisch lol die beperking te land overgdan ais die te water en in de lucht nog niet vast staat? Daar moeten dus ook de noodige bepalingen voor worden gemaakl. En het is dc vraag of de „hooge verdragsluitende" partijen het daarover wel eens kunnen worden Speciaal als wij zien naar de ernstige ■verschillen tusschen liet slandpunt-Bon- courl en dal van Cecil over de bewape ning ter zee. Fr. Duitsclie economische overeenkomst. De correspondent van het Berliner Tageblatl te Parijs verneemt, dal de beide delegaties, die de onderhandelin gen voeren over het sluiten van een Duitsch-Fransch handelsverdrag Zaterdag een voorloopige overeenkomst hebben gesloten, die natuurlijk nog door de re geeringen moet worden goedgekeurd ..Ministerial direktor" Posse, de leider van de Duitsclie delegatie, is Zaterdagav naar Berlijn vertrokken om de rijksre- geering op de hoogte te stollen van de overeenkomst. Bijzonderheden over den inhoud zullen eerst worden verstrekt, als 11e regeeringen hun goedkeuring aan de overeenkomst hebben gehecht binnen, terwijl smaldeelen vliegtuigen bo ven liaar cirkelden. De hertogin bleef op hel dek en wuif de in antwoord op hel geestdriftige wol- komstgejuich. 3EKNOPTE MEDÊDEELIMGEN MARKTBERICHTEN, IIuls t. 28 Maart De aanvoer was lclein Tarwe f 15, rogge 12 50, gerst 12, haver 10, erweten 20, bruineboonen 11.50 Rotte raam, 28 Maart Veemarkt. Op de veemarkt van heden waren aan gevoerd 412 vette runderen, 215 vette en graskalveren, 170 nuchtere kalveren, 1191 vflTkens Prijzen voor vette koeien le kw 1.00 —1.05, 2e kw 0.90 -0.80. 3e kw. 0.70 0 60. ossen le kw 0.90 -0.95. 2e kw. 0 800 70, 3e lew. 0.60—0.50, kalvereu le kw. 1 60-1.80. 2e kw 1 10 1.20, 3e kw 1 00—-0 80, schapen le kw. 0 80 —0.85, 2e kw 0.70 0.60, 3e kw. 0.50- 0 40, lammeren 0 97i,'o-1.02i/2; varkens le kw. 0 62—0.63, 2e kw. 0.60 0.56, 3e kw. 0.5-10.50, export 0 58—0.63. Vlas Aangevoerd uitsluitend schoon, van blauw 13 900 stprijzen 1.00—1.30; van Gron. 16 000 st., prijzen 1.00—1.35; van Holl geel 6600 stpr. 1 00—1 30, De Japansche regeering heeft besloten nog eenige torpedojagers naar Sjanghai le zenden en een groot gedeelte van de vloot te doen kruisen voor de kust, hij den mond van de Yanglse. Sir Percival Philips meldt aan de Daily Mail, dat de Amerikaansche ma rinesoldaten een belangrijk gedeelte van het cordon, dat de frontlijn zou worden, als dc Fransche concessie door de Chi- neezen wordt bezet, hebben overgeno men. Omtrent de gebeurtenissen in Nan king meldt hij, dat het thans blijkt, dat de troebelen aldaar volgens een vast gesteld plan werden uitgevoerd. Eersl werd den vreemdelingen ge vraagd zich te onderwerpen en hun geld af le geven. Sommigen werden met den dood bedreigd, als zij hun bezittin gen niet wilden afgeven Zij werden met revolvers en bajonetten bewerkt Eenige Britsche en Amerikaansche onderdanen zijn daarbij ernstig verwond De Britsche consul is zes malen door verschillende benden geplunderd Juist loon de bende lot moorden zou overgaan, vielen de eerste Britschc en Amerikaan sche granaten in de stad. Zondag heeft admiraal Williams nieu we detachementen van hel vlaggeschip aan land gezet. De 1500 man Amerikaan sclte marinesoldaten, die naar Sjanghai zijn vertrokken, zijn van het beroemde zesde regiment, dat aan het einde, van den wereldoorlog wei'd ontbonden, doch tlianc weer ingesteld is. De Amerikaan sche regeering zal voorloopig geen ge regelde troepen zenden, daar zij hoopt een gemeenschappelijke actie, die een politiek karakler zou dragen, te kunnen vermijden Uit Sjanghai wordt gemeld, dat ge neraal Tsjang-kai-sjek en generaal Pi een belangrijke vergadering hebben bij gewoond, die een resolutie heeft aange nomen, waarin de directe teruggave van de buitenlandsche concessie' wordt ge- eisclit, en een nieuwe algemeene staking wordt aanbevolen En locli scliijnl Tsjang kai sjek van een zeer groote zachtmoedigheid te zijn. Tenminste zoo zijn z'n uitlatingen te gen een vertegenwoordiger van de Uni ted Press. Het heel daarin o a. „Wij denken niet aan een compromis en zullen Peking op de vlugst mogelijke wijze zien te nemen, ten einde vrede en eenheid in China te brengen Hel meest betreurenswaardige van de gebeurtenissen te Nanking, aldus ver volgde Tsjang kai sjek, indien althans de berichten juist zijn, is, dat de Ameri kanen zich bij de Engelschen hebben gevoegd in het bombardement Ik vrees, dat het nieuws er op berekend is, om twijfel le verwekken ten aanzien van de goede bedoelingen der Revolution- naire Partij. De verhalen van vluchtelin gen berusten wellicht op waarheid; wij zullen hiernaar een grondig onderzoek instellen. De vreemdelingen te Sjanghai zijn vol komen veilig Mijn legers hebben bevel den vrede le bewaren, terwijl wij zonder mededoogen alle gewelddaden zullen on derdrukken. Wij pogen vrede en rust te herstellen, in de plaats van anarchie en zullen Sjanghai niet aanvallen." Ontwapeningscommissie. De commissie tot voorbereiding der ontwapeningsconferentie heeft Zaterdag te Genève een goeden dag gehad, doordat zij ten slotte een formule lieefl gevonden over de beperking van het aantal man schappen. Men heeft zich dan per slot accoord verklaard met een formule, waarin ge zegd wordt, dal de hooge verdragslui tende partijen overeenkomen het aanlal manschappen te beperken, dat in dienst is bij het leger of bij militair georga niseerde formaties, zulks onder een Franscli voorbehoud Frankrijk zal na melijk telken male de kwestie van de onderlinge afhankelijkheid der verschil lende bewapeningen ter sprake brengen, met de mededeeling, dat Frankrijk zich tegen iedere beperking van de effectie ven der strijdkrachten te land zal ver zetten, indien naderhand zulk een be perking voor de strijdkrachten te wa ter en in de lucht mocht worden gewei gerd Zoo lang er een land is met derge lijke reserves, zoo lang zullen o. i de moeilijkheden ook blijven. Want wanneer Uit Fr a n kr ij k.van Zeeuwscli 4600 stpr 1.001.30 In hel Zuidwesten van Frankrijk.Ajuin grootc 1.20—150. prima 1.75; aan de kust en laud-inwaarts, woedde 'n Kleine geen aanvoer, hevige storm. In de Cöted'lor hcefl een j Lijnzaad; voer t 16—18, zaai 23—-5. Blauwmaauzaad koolzaad 24 cvcloqn verwoestingen aangericht, in U-I mousm gaat de storm van sneeuw en; ^6, karwijzaad 34 35. kanariezaad 11 Aardappelen Zeeuwsche blauwe 5.30 510, Zeeuwsche bonte 5.30—5 70, Z. Eigenheimers 4 004.10, Blauwe Eigenh. 4.00—4.50; Bravo's 4.75—5.25. Red star 4.50—4 15, Malta (Spring) 12-13. Rotterdam. 28 Maart. Ter graan markt werd tarwe bij ruim aanbod in alle soorten iets lager verkocht; le kw. 15.3015.50; goede 14,4015; gerst, cliev, iets flauwer 12.25—12.75; haver prijshoudend 10—10 85; kl. gr. erwten 1-1—23; erwten puike daarboven; schok kers iets lager; bruine boonen, ruim aan bod Jager, maar niet geheel le ruimen, IllUU&ill ^(1,11 31U1I11 vclll Oiiv.,- u,, regen vergezeld Ook uit Bretagnc en Champagne wordt boos weer gemeld, Uil D ui l sch 1 and. Tengevolge van de mooie dagen slaan in enkele deelfen van het Rijnland, zooals te Braubacli en Osterslein, de abrikozen reeds in bloei, terwijl op den Feldberg in het ScliwarzWald bij een vorst van 4 graden nog ski wordt giero den. Uit Australië. Zaterdagochtend is de hertogin van York t e Sydney aangekomenDe Renown sloomde onder geleide van drie torpedo bootjagers langzaam de versierde haven 11—13 A ct verten tiën. DELFT/CHE-PO/T is nu een SERIE MERK VAN DRIE D.P. D'OR 60% HAVANA12 ct. D.P. (do van oude bekende) DELI-ZANDBLAD 10 Ct. D.P. VORSTENLANDEN8 ct. PROBEERT NU OOK EENS OE NIEÜWE B GTS. O.P. VORSTENLANDEN SB SUBLIEME KWALITEIT TOENDONGfiN-DEKBLAD VERKRIJGBAAR IN ALLE FILIALEN VAN jl Waar geen filialen bij de bekendste sigarenwinkeliers IHBHBB3B3B3K3S3-C gsflEwaranvs?..:.'.:-- - :V->-3C3E3BBB» Lange Delit Middelburg Telefoon 344. Getrouwd: A. C. P. TREFFERS Arte, EN ANNIE C M. SNOEP, die, mede namens wederzijdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belang stelling bij hun huwelijk onder vonden. Middelburg, 28 Maart 1927 Voor de vele blijken van deel neming, betoond bij het overlijden van onzen geliefden Zoon, Broe der, Zwager en Oom, den heer ABRAHAM DlNGEMANSE, zeggen wij hartelijk dank. Uit aller naam, J. DINGEMANSE. M. DINGEMANSE—Crucq. Middelburg, 28 Maart 1927. Heden overleed te Arnhem, in den ouderdom van 78jaar, onze beste Vader, Beliuwd- en Grootvader, J. d. GORTER. d. J. GORTER. C. J. GORTER- de Grutter SONJ A GORTER. Middelburg, 28 Maart 1927. Verzoeke van rouwbezoek verschoond te blijven. Heden overleed onze ge liefde Vader, Behuwd-, GTOot- en Overgrootvader, J. ERASMUS Az., Oud-Burgemeester van Cad zand, Oud-Dijkgraaf van het Waterschap „De Watering Cadzand", Oud-Lid der Prov. Staten van Zeeland, in den ouderdom van 88 jaar. Cadzand, 27 Maart 1927. Cadzand J. ERASMUS. JOZ. ERASMUS— de BrUIJNE. IZ. ERASMUS. M. ERASMUS— de bruijne. Oostburg P. ERASMUS. Cadzand A NT. J. KOOLS Erasmus J. KOOLS. Klein- en Achterkleinkinderen, DE ADMINISTRATIE VAN DIT BLAD ZORGT OOK VOOR - PLAATSING VAN UW ADVER TENTIES IN ANDERE BLADEN.

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 7