b is do Garantie? dio Tlysma IEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 25 Maart. (Slotkoers). 6 pCt. Nederland 1923 102; 6 pCl. Neerland 1922 106 één zestiende 5 pCt. Nederland 1918 101; 41/2 pCt. Ne derland 1917 99%; 2% pCt. Necterl. W. Schuld G11/23 pCt. do. Oblig. 74%; 3 pCt do Certif. 74%; Cert Ned. Hand. Mij. 160%; Aand. Koloniale Bank 2491/2—251, Kon. Pelr Aana. 38214385%, Cult, Mij. Vorstenl. 176%—177; Haudelsv. Amsterd. 724— 728, Javasehe Cultuur 377; Aand Deli Maatsch. 439%446, Amsterd. Rubber 347-349%, Ned. Amerik Vaart 851/2; Nederl. Scheepvaartunic 190; Kon. Holl. Lloyd ■19—50, Kon Ned. Sloomb. Mij. 104% Aand Paketvaart 227. Gouda A. 410; Philips A. 382%; Jur- gens A. 175176. Anaconda 91%; Steels 167; Union Pa cific 169%; Common Marine 8%; Pre- fered do 41%; Maxwell Gt. C. v A. 51/2. Prolongatie 31/4. Hope 3% Markt sluit prijshoudend. Wisselkoersen Londen 12.13%; Berlijn 59 30; Weenen 85.20, Parijs 9 79; Brussel 34.73; Dol lar Cable 2.19 vijf zestiende. WEEKBERICHT. Medegedeeld door het Kooinkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Maart. Hoogste barometerstand: 766.5 te Haparanda Laagste barometerstand: 724.5 te Blacksöd Verwachting van den avond -van 25 tot den avond van 26 Maart: Krachtige tot matige Z. O. tot Z. W. wind, betrokken tot zwaarbewolkt met regen, later opklarend, aanvankelijk wei nig verandering in temperatuur, later iets "kouder Tiermometerstand alhier 's morgens 0 uur 49 gr 12 u. 49 gr., 3 uur 52 gr. Zaterdag 26 Maart. Zon op 5.52; zon onder 6.21. Licht aansteken 's avonds Motorrijtuigen cn rijwielen 6.51. Andere voertuigen 7.21. Maan op 2.06 v.m., onder 9 40 v.uij, 2atcrdag 26 Maart Laatste Kwartier handtastelijkheden kwam, zoodal de ca féhouder die reeds dyie en twintig ver- pordeelingcn achter den rug heeft wegens mishandeling een gevangenisstraf van twee maanden heeft uitgezeten. Ver dachte beweerde met het gebeurde niets uitstaande te hebben De verloofde van de getroffene was volgens hem de dader. De vertegenwoordiger van het OM. requircerdc een gevangenisstraf van 4 jaar De verdediger pleitte clementie. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Aan de telefoniste 2e klasse C. L. P. Hoste van liet post- en telegraafkaoj- toor te Neuzen is op haar verzoek met ingang van 1 Mei t ra. 31 Juli a.s. non actief verleend. Donderdagmiddag is in tegenwoor digheid van tul van autoriteiten van de marine en de koopvaardij in de kweek school voor de zeevaart te Amsterdam de De Ruijter-medaille welke tot nu toe sedert 1907 slechts 3 maal werd toege kend. uitgereikt aan den oud-gezagvoer der der koopvaardij, deu heer F. L v. d. Biesen. Door den vice-admiraal van Hekking Coleubrandcr werden de verdiensten van den heer van der Biesen in het licht gesteld, waarna de legmedaille raet oor konde werd uitgereikt door den luit. ter zee J. Wi. Ter my telen namens Z. K H. Prins Hendrik, die verhinderd was. Izid. Sloomraattlynen 1'. C Hooft, 21 Mrt. te Genua, Amj- sterdam naar Batavia Prins Frederik Hendrik 22 Mrt. te Pa ramaribo v. Amsterdam. Stuyvesant 23 Mrt. v. Barbados n. Ply mouth en Amsterdam. Kambangan, 22 Maart van Singapore-, Batavia naar Amsterdam Copenhagen p. 23 Mrt. de Azoren, Ara sterdam naar Curacao. Tabanan, 2-1 Mrt. v.m. 10 u. v, Colom bo. Batavia n. Rotterdam Johan de Witt, 26 Mrt. v.m. 6u. van Batavia le IJmuidcn en 10 u. te Am sterdam verwacht Moena, 23 Mrt. te Sabang, Batavia n. Amsterdam. Meiampus, 23 Mrt. (e Port Said, Am sterdam n. Java. Krakalau p. 23 Mrt. Perim, Amsterd. n. Java. Soeroba p. 22 Mrl. Perim, Amsterdam n Java Tjcriinai 24 Mrt. 'smidd 12 u. te Sout hampton. Botterdam n. Batavia Medan ,24 Mrt. n.ra. 1 u. v, Colombo, Rotterdam n. Batavia, Prinses Juliania, p. 23 Mrt. Perim, Ba tavia n. Amsterdam. Samarinda, 2 4Mrt. v.m. 7 u. te Be- lawan, Rotterdam n Batavia. Tainbora, 24 Mrt. 's-middags 12 u. te Belawan, Rotterdam n Batavia. Toba, 24 Mrt. n.m. 1 u. van Port Said, Batavia u. Rotterdam. Stoomvaartlijnen op Noord-Amerika- Blijdendijk, p. 21 Mrt. v.m. 5 u. 20 mi Lizard, Newport News n. Rotterdam. j Blommersdijk, 23 Mrt. n.m. 12 u. 37 1 m. 330 mijl Zuid-West van Yalentia, New-York n Rotterdam via Hamburg Veendijk ,p. 24 Mrt. n.m. 1 u, Gibral tar, Java u. New-York. NAGEKOMEN BERICHTEN. DIRECTEUR REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij Kon, besluit is benoemd lot di recteur der registratie en domeinen te Middelburg, de heer C. E. de Jonge, thans inspecteur der registratie en do meinen te Amsterdam, 3de divisie. MINISTER VAN KARNEBEEK BIJ DE KONINGIN. Naar wij vernemen heeft II M. de Koningin den Minister van Buitenland- sche Zaken, die ontheffing uit zijn ambt heeft gevraagd, hedenmiddag in confe rentie ontvangen. LAATSTE BERICHTEN. KONINKLIJKE belangstelling. Bij de morgenmiddag in dp Ridderzaal te 's-Gravenliage te houden bijeenkomst' ter bespreking der luchtverbiuding in en naar Indië, zal de Koningin zich laten vertegenwoordigen dooor den Prins. De Koningin-Moeder zal wellicht zelve kor. men of wel zich ook laten vertegenwoor digen. Voorts hebben de Ministers van Waterstaat, Koloniën, Oorlog en Marine i. hun aanwezigheid toegezegd. de HOOGE raad over art. 40. De Hooge Raad heeft heden ver worpen "t cassatieberoep, ingesteld te gen 't arrest van 't Haagsch Gerechtshof waarbij ontzegd is een tegen den Staat ingestelde vordering in verband met de intrekking van art. 40 van het Bezoldi gingsbesluit cv de daarop gevolgde kor ting op de ambtenaarssalarissen. beurso verzicht AMSTERDAM, 25 Maart 3 uur. De handel ter beurze was van be scheiden afmetingen De algemeene ten- denz was echter niet onbehagelijk. Rubbers waren prijshoudend, maai* maakten geen groote variaties mee. Tabakken aan den vasten kant, maar toch niet veol veranderd Kunstzijde- aandeelen goed gedispoueerd, en in de omgeving van de stopprijzen van gister verhandeld. Mijnafdeeïing eenjge affaire in Boetons, 'en algemeene cxploratiees. Kon Petroleum eenige belangstelling, doch de keurs onderging niet Veel wijzi ging. Prol. 3%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 25 Maart 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koer- koersen van Zaterdag Londen 12.13% (12.13%. Borlijn 59 30 (65.32 Parijs 9 79 (9.79). Brussel 34.73% (34.73%). Zwitserland 18 09 (48 06). Weenen 35.20 (35.20). Kopenhagen 66 65 (66.65). Oslo 65.25 (65 25). Stockholm 66.95 (66.95). New-York 2 49 vijftien zestiende (2.49 vijftien zestiende. FylNANCIEELE STEUN VAN DÜITSCH- LAND AAN DEN VOLKENBOND BERLIJN. 25 Maart V.D De sub commissie der huiselijke rijksdagcommis sie heeft 1 millioen mark gevoteerd als Duitschc bijdrage voor den Volkenbond builen en behalve de overige uitgaven voor de ambtenaren die door Duitsch- land's deelname aan de Volkenbonds werkzaamheden vereischt worden. HET PARLEMENT TE MELBOURNE MELB.BAURNE, 25 Maart V.D Na 27 jaar parlemonlaren arbeid is de laatste zitting in het Parlementsgebouw' gehouden. De eerstvolgende vergadering zal te Canberra worden gehouden. DE MARITIEME MISSIE TE PYRAEUS. BERLIJN, 25 Maart V.D. Naar ge meld wordt is de nieuwe Engelse mari tieme missie te Pyraeus aangekomen. LANDftUlIW Bevordering fruitteelt in West Z-Vl Woensdag had te Oostburg in de Ko renbeurs een vergadering plaats van de Maatschappij tot Bevordering van Oofl en Tuinbouw, waarop waren uit- geuoodigd, de directeur der coöp. Tuin bouwveiling De Z.-H Eilanden en de aanvoerders dier veiling. Tevens was een oproep gedaan aan alle fruittelers in de streek. De vergadering werd geleid door den heer C. M. van den Broecke te Aar denburg, die in een openingswoord uit eenzette, dal het noodzakelijk, is, dat de fruittelers iii dezestreek zich op do hoogte stellen, van hetgeen in andere streken omgaat. Als men ervan doordron gen is, dat men verplicht is ;te zorgen voor een eerlijken handel cn goede verzor ging van zijn product kan ook Z.- i?fof bef Golfje dafGNsfoTirdcbf mr vold^-^p^ vorgozolL (IngM. Ms4.} Vlaanderen mee doen. De Zeeuwsch- Vlamingen hebben echter de zware taak een naam te verwerven, daar een vorig geslacht en ook nog enkelen van het tegenwoordige de reputatie hebben be dorven. Ook op de veiling komt zulks tot uiting, vandaar acht de heer v. d. B, het gewenscht, dat de directeur der véiling ongezouten op de zwakke plek ken wijst, zonder aanziens des persoon. De heer Hoogeweg brengt daarna de volgende punten naar voren.; jE Ieder kweeker kieze met zorg zijn soorten en vrage hierin voorlichting. 2. Men bestede de meeste zorg aan onderhoud en bestrijding van ziekten. 3. Men zorge voor een goede behan deling, so rteering en verpakking, hoe en waar men zijn fruit ook verkoopt. Een zondigen hiertegen beteekent een misdaad tegenover zijn organisatie en de Maatschappij. 4 Men blijvo steeds in nauw contact met elkaar. Eendracht maakt macht. 5. Men stelle zich scherp tegen den wilden verkoop. 6. Een veilingsorganisatie beteekent een voortdurende controle op product en slechte koopmanspraktijken. 7. De veilingen bevorderen eenheids fust, dat zich kan wijzigen naai' den drang der omstandigheden. 8. Er moet streng gewaakt worden te gen misbruik vau fust. Strenge boetebe palingen zullen aan onze veiling worden toegepast. 9. De veiling te Rotterdam zal over gaan tot absolute weigering van die aaiv> voerders, die zich niet houden aan de eischen van sorteering en verpakking. Bij de discussie die volgde, bleek dal enkele aanvoerders eerst probeeren, in Rotterdam aan den wal te verkoopeu en als dat niet gaat de veiling als slopgajt gebruiken Dit is zeer afkeurenswaardig, zulke aanvoerders moeten geweigerd worden. Dit zijn echter die opkoopers, die de boeren met een paar luttele cen ten tevreden stellen, en het de moeite niet vinden zorg aan het product te besteden De heer van den Broecke wees erop, dat de fout eerder gezocht moet worden bij de boeren. Wanneer deze inzien, dat hun product een betere waardeering moet genieten en zelf ook meer zorgen er aan besteden ,zal de handel vanzelf in betere banen geleid worden. Met een woord van opwekking om zich te hou den aan een goede sorteering en ver pakking en zelf te zenden naar de vei- lling, sloot de heer Van den Broecke de vergadering HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERIJ. Vanwege het bestuur der vis- scherijen op de Zeenwsclie stroomen is den mosselkweekers bericht gezonden dat hun over de pachtsommen van mossel- perceelen verschuldigd over 'het pacht- jaar 1920—'27 geen reductie wordt verleend. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den Minister van Marine a i is dc luitenant ter zee le kl. II. van der Stad, dienende aan boord Ilr. Ms. Wachtschip le Willems oord, den ten April a.s. ter beschik king gesteld; is de luitenant ter zee' 2e kl, B. G. van der Werff den len April a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Officier van den marinestoomvaart- dienst 2e kl. S. J. Maats, van den radio dienst le Amsterdam, wordt overgeplaatst van 't marine-personeel aan boord van te Nieuwediep. Officier van den mannesloomvaart- dicnsl 1e kl. M. H, van der Hoeven, chef van T machine-eprsoneel aan boord van Hr. Ms. artill.-instruetiescliip Gelderland te Nieuwediep wordt op non-activiteit ge steld. Luitenant ter zee le kl. D C. M. Hetterschij, onlangs uit Oost-Indië te ruggekeerd, wordt 28 dezer te Willems oord geplaatst als adjudant van den com mandant der marine aldaar. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris J. L. van der Harst is gisteren in het veilingsgebouw „Mercu- rius" alhier publiek verkocht een huis en tuin, staande en liggende aan den Koudekerkschen straatweg nabij het Zand, te Koudetferke, wijk D nummer 16, groot 2 aren 4 centiaren. Verkocht aan A. .Tongepier Gz., qq le Middelburg, voor f 3620. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Bij de Woensdag te Borssele gehouden aanbesteding van het herstel, de vernieuwing en het onderhoud der aarde-, kram-, rijs- en steenglooiïngf^ werken aan de waterkeering calami'- teuzen polder „Borssele"', was de volle dige uitslag J. de Bree, f20263; J. P. de Vos, f 19980, R. Verschelling, f 19900; A. de Bruin, f 19880, allen uit Terneuzen; J. J. Janse, Middelburg, f 19850; P Andries- sen, Hontenisse, f 19825; J. T. Comelis, Hoofdplaat, f 19743; J. Verheijke, Elle- woutsdijk, f 19710, A. v d. Linde, Eiker zee, f19692; J. P. Bolier, Middelburg, f19650; J. Wolse, Ellewoutsdijk, 1' 19625; I. Lagasse, Koudekerke, f 19540; P. Dek ker, Veere, f19500; M. van dc Velde, Bruinisse, f 19498; L. van Popering, Bruinisse, f 19490; H. J. Keulemans, Midr delbus-gf19150; C. van der Klippe, Oosterland, f 19.290; W. Bot, Rilland Bath f 19250 en L. van Boven te Elle woutsdijk f 19238 Aan den laatste is het werk gegund, behoudens goedkeuring van Ged Staten. Bij de le Axel gehouden inschrij ving voor de levering van gasbuizen, dienende voor een leiding van 'Axel naar Terneuzen, beuevens het buizennet in laatstgenoemde gemeente is opgedragen aan de N.V. van Reeknons 'Meta&lhandel te Rotterdam voojr 'f 55628,70. Het leggen dier buizen werd gegund aan de Firma C. de Ruijter le Giesendam voor 1' 19000. En het plaatsen van een gashouder (in houd 1000 Ms) werd opgedragen aan de N.V. Plaatijzer-Industrie te Apeldoorn voor f 18.830. BUITEN L AN aijje-nssn Overzicht. Dc strijd in China. Zooals wij gisteren nog hebben ge meld, is de algemeene staking te Sjang hai opgegeven, en wel onder pressie van den "bevelhebber der Zuidelijke troepen Pai Tsjoeng Hai. 's Middags hadden ech ter nog maar een paar honderd zeelieden den arbeid hervat. De communisten moe ten zeer machtig zijn Le Sjanghai, en zij zijn natuurlijk vóór de voortzetting der staking. In de Tsjapeiwijk heeft een groo te betooging plaats gehad, met hel doel ettelijke resoluties te procl'ameeren lo gen de imperialisten, waarin teruggave van de internationale en Erausche con cessie wordt gecischt. en het terugtrek ken der troepen "en oorlogsschepen Ove rigens schijnt het in de stad tamelijk rus tig. Toch zijn nog drie Amerikaansclie torpedojagers onverwijld naar Sjanghai vertrokken. Minder gunstig is de toestand le Nan king. Het Engelsch consulaat is .geplun derd Op den heuvel zijn alle vreemde lingen gevlucht. Blijkbaar wordt daar mee bedoeld de terreinen van dje> Stan dard Oil Oy. De Engelsche en Amerikaansclie lan dingstroepen moesten door de vijande lijke linie heen breken, die op 2% mijl afstands van den oever is geposteerd Zij telden 200 Engelsche en 150 Ameri- kaansche mariniers. Een Amerikaansclie oorlogsschip wordt te Nanking venvacht en nog twee anderen kunneti uil Hong kong worden gerequireerd als de om standigheden het noodig maken. Het En gelsche consulaat is geplunderd Na het vertrek van de Noor del ijk/el" troepen zijn volgens „Öèn.tral News" de ongeregelde Kantonneesche troepen, die met machinegeweren gewapend waren, totaal uit den band gesprongen. Er ont stond een artillerieduel niet de schepen en de vreemdelingen, die geëvacueerd werden, kwamen onder vuur, zoodat er verscheidene van hen gewond en zelfs gedood zijn. De meeste vrouwen en kinderen had den de stad echter al verlaten Het jongste draadlooze bericht van Nanking meldt, dat laudiugüdjvisies van den Engelsclien kruiser „Emerald" en van twee Amerikaansclie torpedoboolja- gers den heuvel beklommen hebben, waarop de buitenlanders waren samen gekomen, om hen te redden. Bij het ver vullen van deze taak zijn verscheidene matrozen gesne'uveld en gewond. Engel-j schen zoowel als Amerikanen. Ten slotte zijn alle vreemdelingen, die te Nanking, gebleven waren, gered. 1 Er is een Engelsch-Amerikaansch ul!- timatum "naar de Kantonneezen. gegaan, met den eisch, dat vóór 's avonds elf uur de Kantonneesche bevelhebber aan boord van den Engelsclien kruiser .„Eme rald" moest zijn om onderhandelingen te voeren voor de gepleegde aanslagen. Bo vendien moeten de vreemdelingen oudier behoorlijk escorte naar de kade worden (gebracht. Zoo een en ander niet werd opgevolgd, zouden door Engclschen en Amerikanen die maatregelen worden ge nomen, die den toestand eisclien. Terwijl de locale toestand dus zoo is, wëet de „Information" langs particulie ren weg tc vertellen, dat het Noorden toenadering zoekt met het Zuiden o.ver den vrede tusschen Noórd en Zuid, Dit houden wij echter volkomen vor reke ning van het blad. Uit Shanghai wordt hedenmorgen nog ggemeld dat de toestand bij Nanking ernstig is De vreemdelingen zijn er in geslaagd den heuvel te verlaten. Vol gens mededeeliugen vau vluchtelingen' uit Nanking vertoeven in deze stad uog meer vluchtelingen, onder wie een aan tal Chincezen. Niet gecensureerde telegrammen uit I-Iankou, dat de situatie aldaar gevaarlijk, begint te worden. De Chineesche sol daten werpen met steenen naar de Bn- gelschen en bedreigen hen met vuur wapenen. Er worden de noodige voorbe reidingen getroffen ten behoeve van "de- evacuatie der buitenlanders. Blijkens een telegram van Sir Per.civa! Philips aan de Daily Mail hebben Engelsche en Auie- rikaansche oorlogsschepen een kanouna- de op Nanking afgegeven Bij een poging tot redding vau een geïsoleerd gezel schap buitenlanders .dat door Chiuee- zen aan alle kanten was ingesloten. Joego Slavic en Italië. Wij dachten, dal wij al aan liquidatie van het geschil tusschen deze beide sta ten over Albanië toe waren. De heele ontwikkelingsgang wettigde de/.e conclu sie. Doch thans komt Joego Slavië met beschuldigingen aan Italië. De regeering: te Belgrado zou ui. een omzendbrief! heb- ,ben gezonden aan alle bevriende c« ver bonden regeeringen, dien verscheidene aanwijzingen beval over militaire toebe reidselen van Italië. Ouder leiding van den Duce zelf! De nota moet deze toe bereidselen meteen maar een recht- streeksch gevaar voor alle nabuurstoten Eu dringt natuurlijk op een zakelijk on derzoek aan. 't Is ons niet recht dui delijk hoe Joego Slavië zich dat voor stelt. Want Italië zal vermoedelijk uiet uitnoodigingen sturen 0111 Te üoeu aon- stateeren, dal het leger geen man meer" telt dan in normale omstandigheden, dat 't land niets kwaads in den zin heeft,, enz. Daarbij komt nu ook nog dat Italië zijnerzijds weer niets voelt voor de be noeming van een commissie vau onder zoek inzake de militaire toebereidselen van Servië tegen Albanië Want Italië heeft heel weinig vertrouwen iu een uitspraak dier commissie, door het moei lijk toegankelijk bergland, dal de grens vormt Het blad, dat 'dit bericht distilleert uit een onderhoud van Briand en den fta- liaanschen gezant te Parijs, de New York Herald, zegt dan ook, dat er thans -weer weinig hoop is op een spoedige bij- legging van het geschil. En ziet nu twee wegen een conferentie tusschen Frank rijk, Italië, Engeland en wellicht ooft Duitschland over het heele Albaneesche vraagstuk. (e11 Joego Slavië, mag die niet meepraten'?) of rechtstreeksche be sprekingen tusscncn Rome en Belgrado. Beide berichten wijzen er op, dat wij nog niet zoo ver zijn, als wij gisteren mochten gelooven. Onlwapenings-commissie. Voor het Zweedsch standpunt, dat zich wal de landmacht betreft ook uitstrekt tot de „réserves instruites", en de Zweedsche voorgestelde opgaven binnen vaste periodes van marine couslructie- planuen, zie meu onder binnenland in het bijvoegsel van dit nummer. Lord Cecil hoopte dat dit voorstel een basis oplevert voor een compromis tus schen de Engelsche en Fransche stand punten De Belg de Brouckère had ernstig bezwaar tegen die beperking der réserves instruites. Wet tol bescherming Her republiek. De Pruisische minister president /Brauu heeft aan rijkskanselier Mars een schrijven gericht, waarin hij wijst op het feit, dat de geldigheidsduur van de wet ter bescherming der republiek op 20 Juli a.s, afloopt. In dit verband wijst dc minister op het gevaar, als niet een andere wettelijke regeling daarvoor in de plaats treedt. O a. zou dit voor deu ex- keizer een gelegenheid kunnen geven naar Duitschland terug te kecren. De Pruisische regeering vreest, dat voor een eveutueelb nieuwe wel iu den Rijksdag 'geen meerderheid zal worden gevonden en dal zelf?, de behandeling! vau een dergelijk ontwerp reeds aanleiding toL ongerustheid zou geven. Daarom acht zij het noodzakelijk, dat de geldigheids duur van de bestaande wet wordt ver lengd. Zij hoopt spoedig vau de rijksre- geering antwoord op deze démarche te mogen ontvangen, daar zij anders zelf zal onderzoeken, welke maatregelen er

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2