£P<* 11^——— BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 24 Maart. (Slolkoers). 6 pCt. Nederland 1923 102; 6 pCl. Nederland 1922 10»>V« 5 pCt. N'ederl. 191S 101 Vs. U/2 pCt. Nederland 1917 99. 2i/2 pCt. Nederl. W. Schuld 61%; 3 pCt. do Oblig. 74%; 3 pCt. do. Ccr- tif 74% Cert. Ned. Hand. Mij 159Va i Aand. Ned. Iud Handelsb. 174; Aand. Kolon. Bank 219 elf zestiende, Kon Petrol Aand. 3801/9—383, Cult. Mij. Vorstenl 17IVj— 17G9/4; Ifandelsv. Amsterdam 722 —729, Javasche Cultuur 371—378; Aand. Deli Maotsch. 331V*339; Amsterdam Rubber 345%—352; Ned Ainerik. Vaart 84—86, Nederl. Scheepvaartunie 1891/2Koninkl. Holl. Lloyd I8V2; Kou. Ned Stoomb. Mij. 105, Aaud Paltelvaart 228229. Gouda A 421; Philips A. 379'/;; Jur- gens A 175—176; Auaconda 94'/2Steels 161%, Erie 43, Union Pacific 168%—169; Common Ma rine 7 dertien zestiende; Pref. do. 40«/k. Prolongatie 3%. Obi 1880 3%; Consols 4%. Markt sluit op de hoogste koersen. Wisselkoersen Londen 12 13%; Berlijn 59.31; Wee- oen 35.20. Parijs 9.79; Brussel 34.731/2 Dollar Cable 2.19 vijfticu zestiende. WEERBERICHT. i4©dege<l©eld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut te De Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 Maart. Hoogste barometerstand. 769 3 te Stockholm. Laagste barometerstand: 731.3 te Stornoway. Verwachting van den avond van 24 tot den avond van 25 dezer: Matige lot krachtige Z-0 tot Z.«-W wind Betrokken tot zwaar bewolkt en tijdelijke opklaring. Regenbuien, weinig verandering 111 temperatuur Thermometerstand alhier 's morgens 9 uur 48 gr., 12 u. 55 gr., 3 uur 56 gr Vrijdag 25 Maart. Zon op 5.55. zon onder 6.19. Licht aansteken 's avonds Molorrrijtuigen en rijwielen 6 49 Andere voertuigen 7 19 Maan op 1.00 vin. onder 901 v.m. Zaterdag 26 Maart laatste kwartier. geu, welke in liet goederenvervoer op de Belgische spoorwegen voorkomen. In overleg met het betrokken Belgi sche Ministerie zal de Brusselsche Ka mer een nader onderzoek naar een en ander instellen Op liet secretariaat van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden (O I. Iluis) te Mid delburg kunnen door heu, die in haar gebied gevestigd zijn en ter zake klach ten mochten hebben mondeling ot schriftelijk nadere inlichtingen worden verkregen welke opgaven omtrent hunne zendingen moeten worden verschaft. Deze Kamer is bereid daarna eventu- eele klachten naar de Brusselsche Ka mer door te zenden. KERKNIEUWS Tot penningmeester-boekhouder der Gereform kerk te Arnemuiden is benoemd de heer J. Mesu van Nieuw en St. Joosland Zulks in verband met ver trek naar elders van den vorigeu penn.- boekhouder den heer A. Mesu. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Rotterdam Lloyd rapide I11 aansluiting op het Vrijdagmorgen te Marseille aankomende mailschip „Pa- tria" vertrekt de speciale mailtreiu met de mail en passagiers van Marseille om 10.05 uit Marseille, aankomst Roosendaal Zaterdagmorgen 7 16, Rotterdam D.P. 8.52, Den naag II.S.M. 9.26. LEGER EN VLOOT. Luit Ier zee le kl. A. W, Staver- mati wordt morgen als eerste officier geplaatst a b. Hr Ms. arlill. instructie- schip .Gelderland" te Nieuwediep. Luit. ter zee te kl. W. H. C. Hoog wordt eervol ontheven uit de functie van adjudant van den commandant der marine te Willemsoord en ter bcschik- king gesteld. Een ministerieel© beschikking, wel ke 111 de eerstvolgende Legerorders zal. verschijnen, bepaalt, dat reserve-officier- ren, die bij mobilisatie een bijzondere bestemming hebben buiten de korpsen, waarloc zij behooren, kunnen worden aangewezen indien dit door de betrok ken autoriteiten voor hun vorming noo- dig wordt geoordeeld) om, ter vervan ging van den practischen troerendienst, waartoe z ij volgens de bestaande bepa lingen verplicht zijn, dienst te doen in de functie, waarvoor zij bij mobilisatie zijn bestemd. De betrokken autoriteiten treden, tot regeling daarvan, in overleg met de com mandanten der korpsen, waartoe dez© (Officieren behooreu. LAATSTE BERICHTEN. GEEN GOEDKEURING VAN HET NEDERL.-BELGISCII VERDRAG. Dc Eerste Kamer heeft heden met 33 tegen 17 stemmen de goedkeuring van hel Nederlandsch-Belgisch Verdrag v c r- worpen. Vóór de goedkeuring stemden S van de 16 Katholieken De Jong, Steger, v. Lanschot, Rugge, Haazevoet, Heerkens Thijssen, Janssen enHoffmans, 4 van de 7 Anti-Rev.Colijn, Anema, Diepenhorst en De VLugl, 3 van de 11 S. D. A. P.'ers Wibaut Hermans, en mevr. PothuisSmit 1 vau de 7 Chr. Hist v. Wassenaer v. Calwijck; 1 vau de 3 Vrijz Dem.- v. Embden. De 6 Vrijheidsbonders stemden allen tegen. Aan de Ministerstafel zaten met Minis ter v. Karnebeek, de Ministers De Geer, Kan Lambooy, Donner, v. d Vegte en Koningsberger. De tribunes waren dicht bezet. Duizen den stonden op het Binnenhof den uit slag af te wachten. De politie had daar een groote ruimte opengelaten Er ging een hoera op, toen de uitslag bekend erd. Vóór dat tot de stemming van het verdrag werd overgegaan, legden de hee- ren Dc Wit (R. K.) en De Veer (A.R.) een korte verklaring af, dat zij tegen het verdrag zouden stemmen. Nadat het verdrag was verworpen, werd de Kamer verdaagd tot Dinsdag avond a.s. TWEEDE KAMER. Bij de voortgezette behandeling vau een wet op de Naamlooze Vennootschap pen, werden eenige amendementen be sproken. Ze werden na bestrijding inge trokken of verworpen. DE FELLE LIGHTEN. Vannacht 0111 12 uur reed de 28-jarige chef-monteur A C uit Rotterdam met zijn auto ter hoogte van de Melkmarkt den Schieweg at Van den anderen kant naderde een auto met verblindende lich ten on om een aanrijding le voorkomen hield C. zoo ver mogelijk naar rechts uit. Door het felle licht van de auto. zag liij de tram niet naderen en reed hij daar tegen op. De 18-jarige J. S. sloeg uit de auto en bleef bewusteloos langs de •ails liggen De auto werd grootendeels vernield C. zelf kwam met den schrik; vrij, lerwijl de tram geringe schade op liep. DE MOORD AAN HET BEZUIDEN HOUT Een verzoek van den verdediger om de verdachte in de moordzaak van het Bezuidenhout. de wed. G.Z., onmiddel lijk in vrijheid tc stellen op grond van geringe beteeken is van het bewijsmate riaal, is door de Haagsche rechtbank afgewezen. BEURSOVERZICHT AMSTTERDAM, 24 Maart 3 uur. De stemming vast. A'dam rubbers wer den iets beneden de slotnoteeringen van gister ingezet, maar in den loop van den middag wisten zij enkele procenten te avanceeren. De Kunstzijde aandeelen betoonden zich onder beurstijd prijshoudend. Voor Tabakken was niet veel animo. Sumatrasoorten waren in doorsnee wei nig veranderd. Suikerfondsen beperkte markt, doch de daling maakte geen ver deren voortgang. Oliewaarden op den achtergrond. Prolongatie 3% pet. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 24 Maart. 3 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen van gisteren Londen 12.13% (12.13%). Berlijn 0 5931 (0 5930). Parijs 9 79 (9.79). Brussel 34.73y2 (34.71). Zwilserlaud 48.06 (48.06). Weenen 35.20 (35.20). Kopenhagen b'tf.65 (66.65 Oslo 65 25 65 25 Stockholm 66 95 (66.75;. New-York 2.19 vijftien zestiende (2.49 vijftien zestiende. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud.) Bij de trekking van heden viel een prijs op hel volgende nummer 100 9556 FRANKRIJK, ITALIË EN JOEGO SLAVIË. P VRIJS, 24 Maart. V I). Met be trekking tot het onderhoud tusschen Bri- and en baron Avezzana, den Italiaan- schen gezant te Parijs, merkt hel Jour nal op, dat Ilaliè's houding op zijn minst genomen gereserveerd kan worden ge noemd. Zoowel Londen als Parijs trach ten twee partijen te voldoen. Het is daarom noodig, dat wij een gemiddelde vinden tusschen de diverse stemmingen, n 1. die le Rome 0111 een en ander dooi de vingers te zien en die te Belgrado om openbaarheid te betrachten met be hulp van den Volkenbond. I [É'doJruii-VFiAy diQ feondorüjcl qmmü werd, I daC fs de taan?, daar fLYSAXA börsQmd werd (Ingez. MadJ STAKING TSJECHISCHE MIJNEN. PRAAG, 24 Maart V. D In de Tjechische kolenmijnen wordt heden ge staakt als protest tegen de verslech teringen van de sociale verzekering De staking duurt een dag. DE ECONOMISCHE TOESTAND. BERLIJN, 24 Maart V. D. De voor malige Fransche minister van 'herstel Loucheur zal op 8 April a.s. voor de Bel gische handelskamer een rede houden over den economischen toestand der we reld in verband met de a.s. economische wereldconferentie. DE PRINS V. WALES NAAR SPANJE LONDEN, 24 Maart V. D. De Prins van Wales zal met Pasclieu gedurende twee weken vertoeven bij liet Spaansch Koningspaar te Madrid en Sevilla. GEEN NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. LONDEN. 24 Maart, V D. Dc ge ruchten volgens welke de regeering voor nemens zou zijn nieuwe verkiezingen uit te schrijven werden gisterenavond tegen gesproken door den minister van oorlog Worthinglon Evans, en den minister van -^volksgezondheid Neville Chamberlain. MELLON NAAR EUROPA. NEW YORK, 24 Maart V. D De staatssecretaris van financiën Mellon zal zich binnenkort voor korten tijd naar Europa begeven. Hij zal o. a een be zoek brengen aan Rome en Parijs. DE STRIJD IN CIIINA. LONDEN, 24 Maart. V D. Uit Sjanghai ontvangen draadlooze marinete legrammen melden, dat de Kantonneezen. Nanking en Tsjinkiang hebben genomen. Te Sjanghai is de algemeene staking opgeheven. LONDEN, 24 Maart V. D. Volgens telegrammen -uit Sjanghai is de toestand Dabij Nanking zeer ernstig. De Zuidelijke troepen hebben een heuvel nabij Nan king gebombardeerd, waarop de buiten landers een toevlucht hebben gezocht. De Britsche consul werd gewond, een ander Britsch onderdaan werd gedood. De Britsche en Amerikaansche oorlogs schepen hebben het gebied nabij den heuvel onder vuur genomen, om de vreemdelingen in de gelegenheid te stel len dezen te ontruimen. Troepen zijn aaii land gezet om steun te verleenen. Nanking is hedenmorgen door de Zui delijke troepen bezet. AFLOOP VERKOOPINGEN. Door notaris Blaupot ten Cate is Woensdag publiek verkocht het koffie huis met erf, schuur, paardeslal, wage» huis, steenen varkenshok enz. te Oostka- pelle, plaatselijk gemerkt no 40, groot 3 en, 81 centiaren. Ivooper de heer Iz. Wattel, aldaar voor f 4625. 444ste STAATSLOTERIJ. lste klasse. 3de lijst. Trekking van Woensdag 23 Maart. Prijzen van f 1000 6641 6137 13517 18074 f 400; 1019 f 100: 28 7693 8610 5005 11865 PRIJZEN VAN f 20. 3929 9616 9661 9735 12560 12591 3937 9657 9732 9753 12562 13117 BUITENLAND Algemeen Over-lcW Jocgo-Siaviseh-Italiaansch conflict. Thans vrijwel van- de baan. Te Belgrado heeft de minister van bui- tenl zaken nog eens verzekerd, dat Joe- go Slavic bereid is- een onderzoek dooi den Volkenbond toe te laten in zijn grensgebied Maar in diezelfde Skoeptsii- na sprak dezelfde minister er zijn vreug de ever uit, dat de meeste afgevaardig den zoo gematigd bleken. Chamberlain heeft in het Lagerhuis ook nog gezegd, dat Volkenhondsinter- vcnlic hein niet noodig leek. 't Schijnt dat de Joego Slavische minister nog een uitnoodigiug voorbereidt voor het bekende militaire deskundig onderzoek, doch het zou ons niets verwonderen, als ook daarvan niets kwam. Zoodat li quidatie wel mogelijk schijnt. Ontwapeningscommissie. Wij hebben gisteren naast elkaar gezet de verschilpunten tusschen het conven tie-ontwerp van lord-- Cecil en dat van Paul Boncour, en gewezen op de moei lijkheden om tot overeenstemming te ko men Op de vergadering van gister leek het echter wel, of Frankrijk toch nog tot concessies bereid is. In het bijzonder bij de bespreking van de Fransch-Brilsche moeilijkheden in zake de methode der vlootbeperlcing, verklaarde Boncour, dat op dit punt een ernstige poging tot compromis moet gedaan worden Boncour's indrukwek- i kende rede deed blijken, dat Frankrijk 1 vooral groote beteekenis hecht aan de uitsluiting van de geoefende militie uit de conventie en aan de schepping van een permanente ontwapeningscommis sie te Genève, deels voor toezicht op de naleving der conventie, deels voor de voorbereiding van verdere interna tionale bewapeningsvermindering in de toekomst. De Roemeensche afgevaardigde heeft echter verklaard, dat 7. 1. noch het Engelsche, noch het Fransche ontwerp voldoende veiligheidswaarborgen boden Makkelijk blijft de taak der heeren ze ker niet. De strijd in China. In Sjanghai is het thans tamelijk rus- lig. De Kaulonneesche bevelhebber heeft een onderhoud gehad met de con suls-generaal van Amerika, Japan, En geland en Frankrijk uit de internatio nale concessie, waarbij hij verklaarde, dat hij voornemens was de orde in de stad te herstellen en te handhaven. Hoewel er gister verscheidene Ame rikaansche mariniers, die met de andere troepen samenwerken om het gepeupel aiit de concessie te houden, in een bot sing gewond zijn, is er, over het alge meen genomen, de laatste 48 mur een merkbare ontspanning ingetreden Bui ten het troepencordon wordt hier en daar nog geschoten en heerschen er nog wanordelijkheden, doch in de con cessie heerscht orde, al wordt er weinig gewerkt. Eenige honderden ontwapende Noordelijken, die in de concessie, geïn terneerd waren, zijn door de troepen naar de rivier geleid en daar ingescheept om naar hun woonsteden terug te kee ren. Om de Cliiueezen te vriend le houden., heeft diezelfde 'bevelhebber een mani fest uitgegeven, waarin hij alle buiten- landsche imperialisten veroordeelt en verklaart, dat Sjanghai niet alleen een slerkc basis zal worden voor het Chi- neesclie nationalisme, maar ook voor de wereldrevolutie Hij voegt eraan toe, dat het volk on derscheid moet maken tusschen het aan vallen van het imperialisme en het aan vallen van vreemdelingen. Het moet geen vreemdelingen aanraken of hun bezit vernielen. Pai-sjing-si dringt aan op arbitrage om stakingen le vermijden en wijst de buitensporige arbeiderseischen af, die tengevolge zouden hebben, dat de fabrie ken algeheel worden gesloten. In Sjanghai zijn thans 160.000 sta kers. Engeland krijgt bij de Biasbaai nog hel akkevietje de zeeroovenj le moeien uitroeien. Men kent de laktiek de zee- roovers nemen passage op een schip, gedragen zich een tijd rustig, overrom pelen dan de bemanning, en brengen alles naar Biasbaai om te plunderen Eigenlijk personeel hebben zij niet, doch de leiders verzamelen in de Bias baai de noodige mannen om zich, die na afloop van de expeditie weer als landbouwers aan het werk gaan Pro testen bij de Kantonneesche overheid hebben niet het gewenschte resultaat opgeleverd. De Kantonneezen zijn wel opgetreden tegen de beuden, die een anti-Kantonneeschen guerillaoorlog voer den aan den Westkant van de baai, doch niet tegen de zeeroovers aan den Oost en Nooi'doostkant. In 1925 trokken Engelschen en C.hi- ncezen legen de zeeroovers op, doch sinds de boycot zijn ze steeds brutaler geworden, zoodat zij thans een ernstige bedreiging zijn voor handel en passa giers. Hedenmorgen ontvingen wij nog het volgende draadloos bericht Sir Percival Philips, de correspondent van de Daily Mail, seint aan zijn blad, dat de toestand in de builcnlandsehe nederzetting Le Sjanghai tamelijk rustig is. In de Chinecsche stad in het Zuiden en de even volkrijke Noordelijke distric ten wordt nog steeds de noodige pressie uitgeoefend door het „arbeidsheir" van agitators, wier bedrijvigheid tegelijk met de aankomst der Kantonneesche legers is toegenomen. Woensdagmorgen marcheer den 500 communisten in civiele kleeding naar de door de punjabi's verdedigde •barrière der internationale nederzetting, en losten geweer- en revolverschoten in de lucht. Er werd door de punjabi's niet gevuurd In den namiddag rukten 200 burgers op naar de versperrringen, die bewaakt werden door het tweede SIGASEN CIGARETTEN In uil* voomuimle Sigarenwinkel*. (Ingez. Med i Goldslream Guards Gescholeu werd er niet, doch de Amerikaansche mariuiers schoten niettemin toe om de Goldslreams te assisteeren, als dit noodig mocht rijn. Het bleef evenwel bij doellooze demon straties. Toen een aantal communistische ar beiders weigerde een door hen bezet po litiebureau over te geven werd door de Kantonneezen met een machinegeweer op hen gevuurd, waardoor twee der ar beiders gedood werden. De internationale nederzetting onderlusschen had weer te lijden door het aanhoudend vuren in den omtrek. Rede Streseutana. In den Duitschen Rijksdag heeft Slve- semann, zoowel Dinsdag, maar diau in groote lijnen over de buitenlandsche po litiek in het algemeen, en gister, in aut- antwoorS op de debatten speciaal over de onderhandelingen te Genève in den Volkenbondsraad ges-proken. De resultaten daar acht de minister voor Duitschland niet bevredigend, maar zooals hij zeide gij zult moeilijk een minister vinden ,die uiederen keer uit Genève gunstige resultaten meebrengt. Al gaan b v de Fransche troepen nog niet definitief uit het Rijngebied, Strese- mann had toch al een compromis be- eikt. Was Duitschland geen lid vau den Volkenbond geweest, dan zou 't nog min der bereikt hebben Stresemunn's rede was niet alleeu op timisme, maar ook vooral vertrouwen, dat het gewenschte resultaat hel wou- der bereikt. In een officieel communiqué aldus de minister is destijds uiteengjezjet, dal de beide ministers van Builenlancf- sche Zaken le Thoiry het eens geworden waren, over een allesomvattende iaplos- siug, die echter nog de goedkeuring der beide kabinetten behoefde. Er bestond geen twijfel meer over, dat de basis voior een Duits-Fransche overeenstemming de ontruiming van het Rijnland moesti zijn. NNa Thoiry begon daaop in Frankrijk een levendige actie c an de tegenstanders van Briand. De strijd daar is nog niet beslist. Van het groote optimisme, dal de Fransche minister van Buiteulandsclie Zaken in September aan den dag logde, zijn wij teruggekomen, maar wij zijn het toch daarover eens, dat de besprekingen om tot een overeenkomst te geraken ten slotte lot hel resultaat zullen leiden, waardoor uit Locarno meer dan een groot verdragswerk zal worden gemaakt, en waardoor een Euriopeesch acooord op de basis van vreedzame overeenstem ming zal worden bereikt. Het was nog wat vaag, maar. 't gaf de Rijksdag hel noodige vertroluwen. BEKNOPTE MEDEDEELINGEN. Uit België. Naar gemeld wordt is de uit Frank rijk uitgewezen leider der Uatalai&iischc onafhankclijkheidspartij Macia tc Brus sel aangekomen. Na eenige maanden zal hij naar Argentinië eihigreeren, om daar een intensieve propaganda le voeren voor de door hem voorgestane zaak. Uit Engeland. De Engelsche Middeliandsche Zee- vloot zal van 24 tol 28 Maart een nrffi- c.ieel bezoek aan Toulion brengen Ier [beantwoording van het bezoek der Fran sche vloot aan Malta ten vorigen jare. - Het Lagerhuis heeft met 243 tegen 133 stemmen de wet lot bescherming der Etrgélsche filmindustrie aangenomen. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer). Uit Duitschland. De regeeringspartijen hebben een compromis inzake 3e wet op den werk tijd bereikt, over de bijzonderhedieu waar van voorloopig het stilzwijgen nog wordt bewaard. (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer). Uit Polen. - Over de besprekingen, die Zaleski, de Poolsche minister van buitenlandsche zaken, heeft gevoerd met Rauscher, den rijksgezant te Warschau, verneemt het Berliner Tageblatt nog dat over 'de kwes tie van de uitzettingen een veorloopige regeling is getroffen, in dier voege dat voor den duur van de onderhandelingen van verdere uitzettingen zal worden af gezien. Ook in de kwestie van het vesti- gingsrecht van Duitschers in Polen zou reeds toenadering tol stand zijn gekomen. (Réeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer). Uit Ver. Stalen. Aan boord van het Amerikaansche troepentransport schip Chateau Thierry, dat onderweg is van New York naar San Francisco, is een ernstige influen- p.a-epidemic uitgebroken. Er zijn blij kens de jongstontvangen berichten aan boord 58 lieden ziek en vier ©ver leden aan de influenza. De Ohaleau Thierry zal nog in deze week San Fran cisco bereiken Ifet schip was vau New York vertrokken met 900 recruten aan boord uit allerlei oprden van de Y. St. De jongelieden waren bestemd om te

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2