f (3EURSNOTEE1UNG VAN HEDEN. AMSTERDAM, 21 Maart. (Slotkoers). 6 pet. Nederland 1923 102 een zestien de; 6 pet. Nederland 1922 lö6»/a; 5 pet. Nederland 1918 101 drie zestiende; 4ï/s pet. Nederland 1917 99, 2>/e pet Xederl' W. Schuld 62; 3 pet Oblig. 71 vijftien zestiende, 3 pet. do. Cerlif. 71 dertien zestiende Cert. Ned. Hand. Mij. 161*4Aand. Ned. Ind. Handelsb 1^6%Aand. Kolo niale Bank 256%258%Koninkl. Petrol. Aand. 380%; Gecons. Hollandsehe 259%; Cult. Mij. Vorstenlanden 186%; Handelsv. Amsterdam 729—737; Javasche Cultuur 380, Aand. Deli Maatsch 137' i— Hli Amsterd. Rubber 351—358. Ned. Ainerik. Vaart 86—88; Nedeerl. Scheepvaartunie 191%; Koninkl Holl IJoyd 53; Kon. Ned. Stoomb Mij 104% Aand. Paketvaart 237%. Gouda A. 410, Philips A. 386%; J ur ge ns A 171%, Anaconda 91%, Steels 165 Union Pacific 169%, Common Marine 8% Prefered do. 13%, Maxwell Gr. C. v A. 6 zeven zestiende; Maxwell Land Cert. v. Inc. Bonds 77. Prolongatie 3% Russen 01)1. 1880 3%; Consols 5%; Hope 3%. Markt sluit op dc laagste prijzen, Wisselkoersen Londen ehèque 12.13%, Berlijn 59.27; AVeenen 35.20; Parijs 9.78, Brussel 34.74; Dollar Cable 2.49 vijftien zestien de. WEERBERICHT. Medegedeeld 3oor het Koniakl. Nederl. Met. Instituut te Do Bilt. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 21 Maart. Hoogste barometerstand; 773.4 te München. Laagste barometerstand: 741.6 te Yaninayen. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van 22 Maart Matige tijdelijk wellicht krachtige Z.O. tot Z.-W. wind. Toenemende bewolking Later wellicht eenige regenbuien. Aan vankelijk zachter. 51 gr., 12 uur 65 gr., 3 uur 65 gr. Dindag 22 Maart. Zon op 6.01; zou onder 6.16. Licht aansteken 's avonds: Motorrijtuigen en fietsen 6.46. Andere voertuigen 7.16. Maan op 10.41 nan.; onder 7.44 v^m* Zaterdag 26 Maart laatste kwartier. voordeel zijn, doch het spijt spr., on dank alles, als zijn indruk te moeten weergeven, dat de aanneming van het verdrag in den tegenwoordigen vorm zoowel uit gewestelijk als uit nationaal oogpunt, hem niet gewenscht voorkomt. De leden der Eerste Kamer hebben in deze een groote verantwoordelijkheid en staan voor een moeilijke beslissing. Na hetgeen vroeger van hier uit, ook met medewerking der Kamer is gedaan, ter inlichting van de leden der Staten- Generaal, kon verder het verloop wor den afgewacht. Vervolgens gaf dc spreker een over zicht van verschillende industrieën in liet gebied der Kamer. Voor de kleinere bedrijven kon m het algemeen niet gezegd worden dat de om standigheden afwijken van die in het jaar le voren. Wel deden in het midden van het jaar de v a 1 u t a-k oopjes den om zet in het algemeen dalen, doch de sta bilisatie van de Belgische frank heeft in den toestand eenige verbetering ge bracht, al zit bij het publiek „de trek naar het Zuiden" er nog wel voor een deel in. Voor zoover het den handel in eet waren e.d. betreft, waarop de Warenwet van toepassing is, wordt dei wensch ver nomen, dat de Keuringsdienst strenger toezicht zou kunnen houden op hetgeen in die branche over de grens wordt gebracht door leurders, aangezien deze door met artikelen van mindere kwaliteit te leuren de middenstanders 'n ongelijke concurrentie aandoen. Er zijn verschillende artikelen waarvan de eischen in ons land hooger gesteld wor den dan in België. (Slot volgt). KUNST EN WETENSCHAPPEN. Bij het Beethoven-concert, le ge ven door de zaugverceuiging .,Tot Oefe ning en Uitspanning" alhier op 5 en 6 Mei a s. zullen als solisten optreden mej. Di Moorlag, sopraan, mevr. Suzo LugerVan Meugc, alt, en de heeren Louis van Tulder, tenor, en Jan Dekker, bas. LAATSTE SERtOHTER. UIT HANSWEERT. Zaterdag werd door de Rijkspolitie van "Wemeldinge te II a n s w eert in beslag genomen een gestolen stalen motorboot .Vivel" eigenaar J «Tegen te Dordrecht. De boot zou juist zijn laalsle station pas- seeren. De daders zijn voortvluchtig, doch hun arrestatie wordt spoedig ver wacht. MARKTBERICHT. HULST, 21 Maart Aanvoer klein. Tarwe f 15, Rogge 12, Gerst 12, Haver 9.75, Erwten 21, Br. Boouen 12. DRIE KINDEREN DOOR GAS- VEltSTIKKING GEDOOD. Zaterdagavond had de echtgenoote van den heer H. Kiers, caféhouder te Gronin gen de drie kinderen, een knaapje Van. ongeveer drie jaar en twee meisjes, tweelingen van 15 maanden, op de slaap kamer gewasschen en verschoond. Er was een gaskacheltje om de kamer te Verwarmen. Een poosje later, toen de kinderetn sliepen is de gaskachel naar beneden gebracht. Blijkbaar is toen verzuimd de kraan van de toevoerbuis af te sluiten. Om streeks lialftwaalf kwam de moeder tot de ontdekking, dat haar drie kinderen bewusteloos waren. Met een zuurstofapparaat werd ge poogd d e levensgeesten weer op le wek ken, doch het mocht niet baten. De kin deren wareu reeds overleden. AUTOBOTSING. Bij de familie is gisteren bericht ont vangen, dat de heer en mevrouw Deur- vorst uit Terborg nabij Mioers aan de Itiju met een auto zijn verongelukt. De auto was in botsing gekomen met een an deren wagen. Mevrouw Deurvorst werd op slag gedood, de heer Deurvorst werd gewond. DE UNIFORMEN VOOR RUSLAND. Het Haagsche Gerechtshof, uitspraak doende in het proces betreffende de in Rusland, op grond dat het gezondene niet met het gekochte overeen kwam, afge keurde 200 000 khaki uniformen, die door de firma Vlessing en Oo. waren geleverd, vernietigde het vonnis van de Haagsche. rechtbank, waarbij de firma veroordeeld was tot betaling van 6 millioen gulden aan den bankier Scheel te Revel, die zich voor de levering ten behoeve der firma tot dat bedrag accrcditief had gestel^. Hel Hof ontzegde den bankier dé' var- dening en veroordeelde hem tot betaling der jiroccskoslen, begroot op f7000. STAATSLOTERIJ. Bij de trekking van lieden vielen prij zen op de navolgende nummer f1500: 5814 17248 riOOO. 13213 f 100 1242 8081 I 200: 4219 6309 10411 12537 15650 BEURSOVERZICIIT. AMSTERDAM. 21 Maart. 3 uur. Opge- le stemming, in hoofdzaak door enkele tondsensoorlcn. Kunstzijde: weer vraag. Enka's- meer dere procenten hooger. Later op den middag iels terugvallend. Rubbers vrij veel omgaand. Adam Rubbers verhoogd koerspeil, doch reeds spoedig werd de richting benedenwaarts. Suikerwaarden meerendeels slotkoer- sen van Zaterdag. Tabakken weinig ver anderd. Petroleum stil. Scltoepvaarlpapieren geringe belang stelling Amerikanen beperkt. Prolongatie 3%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 21 Maart 3 uur. De cijfers tusscheu haakjes zijn de koer- koersen van Zaterdag. Londen 12,13% (12,13 zeven zestiende) Berlijn 59.29 (59.29%.) Parijs 9.78% (9.78%.) Brussel 31,74 (34.75.) Zwitserland 18.06% 18.07%) Wecnen 35.10 (35.16.) Kopenhagen 66.65 (66.55.) Oslo 65.25 (65.30.) Stockholm 66.92% (66.90.) New York 2.19 vijftien zestiende (2.19 Vijftien zestiende.) HET JOEGO SLWISCII-ITALIAANSCH CONFLICT. PARIJS, 21 Maart V.D. Briand is iq verband met het Italiaausch-Slavisch con- flicl naar Parijs teruggekeerd. Hij heeft den I'ranschen gezant te Belgrado geïn strueerd en bij de Joego Slavische re geering op aan le dringen voorzichtig en gematigd te handelen. Mei de regeeriögen le Londen en België wordt onderhandeld over de wenschelijkheid of den Volken bondsraad zal bijeengeroepen worden. De minister van builenlandsche zaken tc Belgrado Peritsj heeft nog in de iSkoeptsjina verklaard, dat hij een en quête door militaire en andere deskundi gen uit alle landen zou willen instellen, ter overtuiging dal de stand der Servi sche nationale verdediging niet boven het normale is, en dat berichten over een in val in Albanië ongegrond en tendentieus zijn. DE BEZETTING VAN SHANGHAI. SHANGHAI, 21 Maart. V. D. De bezetting van Shanghai door de natio nalistische troepen heelt lot nu toe zon der incidenten plaats gehad. In de Chi- neoscbe stad en ook in de builenland sche concessies hecrscht kalmte. De Britsche troepen patrouilleeren door de concessie om mogelijke wanordelijk heden le voorkomen. Er bestaat geen ongerusUieid Direct na de bezetting door de nationalistische troepen hebben de vakvereeuigingen de algemeene staking afgekondigd. Voor de buitenlandsche con cessies is de uitzonderingstoestand ge proclameerd Alle marinetroepen zijn he denmorgen geland. De spoorwegverbin ding is le Tsjaugtsjou verbroken. De Shanloeugtroepen zijn afgesneden, en zij zullen waarschijnlijk bij de Zuidelijke strijdkrachten worden ingedeeld. Volgens een bericht uit Hongkong, zijn vandaar nog meer Britsche troepen naar Shang hai vertrokken. PARIJS, 21 Maart. V. D. Uit Shang hai wordt gemeld, dat Zondagmiddag eenige granaten in de Fransche conces- "sie zijn gevallen. Er zijn geen slacht offers tc betreuren. Cbarfeftó diQ Cbscalaat bogoor£ dérfïharp W J f t r-- (logez. Mod.) NAGEKOMEN BERICHTEN. BENOEMD. Bij Kou. besluit is benoemd lot) inspec teur van hel Lager onderwijs te T c r- neuzen de heer H. v. d. Wcijcr, thans schoolopziener bij het L. O. in de in spectie Amsterdam DIRECTE LUCHTVAARTVERBIN DING. BERLIJN, 21 Maart. V.D. Heden morgen is de directe luchlvaartverbiu- ding Berlijn—Dresden—Praag—Weenen geopend. ZUID SLAVIE EN ALBANIË. BELGRADO, 21 Maart V.D. De militaire attaché s der gezantschappen zouden zijn uitgenoodigd zich ter plaatse le overtuigen dat Z. Slaviê geen soldaat meer aan de Mbaneesche grens heeft staan dan zes maanden geleden. SPORT. Bij de te Oostburg gehouden koniugsschieting op de liggende pers, wist de schutter E. Doolaege aldaar beslag te leggen op den koningstitel, zoodat deze schutter dezen zomer afge vaardigde zal zijn naar de keizersschie- tingen. Voetbal. Gisteren had te Middelburg voor de Zuidelijke 2e kl. Y de wedstrijd Middel burg—Longa 1 2 tot uitslag. Te Vlis- singen werd voor dezelfde competitie Vlissingen—Alliance gespeeld, met 3—0 tol einde. Nog hadden dc volgende wed strijden voor deze competitie plaats: Roo sendaalDongen met 3—0 en Breda— V. S. C. met 3—2 lot uitslag. Door den eersten eu den laatsten uitslag is Longa thans zeker van het kampioenschap. Voor de 3e klasse won Goes met 21 van Walcheren. Dammen. De gespeelde partijen om het kam pioenschap van Zeeland eindigden als volgt L. Goedbloed—C M. van Poelje 2—0; W. Boogaard «T. Strooband 0—2; «J. van Oalrathout— N. Lcijs 2—0; J. J Kaan J. Geensen 2—0: L. Goedbloed—W. >Ogaard 0—2; C. M. van Poelje—J. Strooband 0—2 (reglementair). De heer van Poelje was niet opgekomen; eil zal zich vermoedelijk terugtrekken. Hedenmiddag om 2 uur worden de wedstvijdparlijeu gespeeld tusschen de heeren W. Boogaard—J. J. Kaan en J. StroobandJ. Geeuse.. terwyl van avond om 8 uur W. Boogqard-J. Geeuse en J Strooband—J. J. Kaan gespeeld wordt. De heeren Kaan en Geeuse komen uit Ter Neuzen. Er wordt gespeeld in de Melksalon v.d. heer Reijnierse. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Hedenmorgen heeft te Voorburg (N. BA een aanrijding plaats gebad tus schen een uit de richting Vught komen de auto en een met een paard bespannen wagen De op den wagen gezeten boer was op slag dood, terwijl ook het paard waarschijnlijk deze aanrijding met den dood zal moeten bekoopen. DE MOORD AAN HET BEZUIDEN- HOUT TE DEN HAAG. Omtrent de arrestatie van de huis eigenares van den heer Wilk, mej. de wed. G.-Z-, kan nog het volgende ge meld worden. De politie had aan den overkant van het perceel, waarin de moord gepleegd is, een kamer laten huren, waarin twee rechercheurs het doen en laten der bo- venbewoonster volgden. De verdachte had doorloopend geldzorgen, kwam meermalen een voorschot op de huur bij Wilk halen en was niet in staat de ge storte borgsom van f 180.terug te be talen. Daarom wilde het echtpaar Wilk deze gedeeltelijk van de huur afhouden, omdat het wenschte te verhuizen. Hier over is tuschen de beide vrouwen op den bewusten Maandagmorgen zeer waarschijnlijk hoogloopende ruzie ont staan, met dien bekenden noodlottigen afloop. Nader verneemt het „Corr. Bur." nog, dat Wilk enkele dagen na den moord van zijn buurvrouw een schrijven heeft ontvangen, waarin deze mededeelde, dat zij het gebeurde voor Wilk treurig vond, te meer daar zij nog Maandagochtend een „kort maar hartelijk onderhoud" met zijn vrouw had gehad en dat „niet over de huur was gesproken." Deze laatste opmerking verbaasde na tuurlijk zeer: immers de heer Wilk ver klaarde zelf dat, als de buurvrouw een onderhoud met zijn vrouw had gehad, er ongetwijfeld: over de huur gesproken zou zijn. Op zijn zachtst uitgedrukt vond hij dit feit zonderling. In een en ander vond de politie aan leiding een huiszoeking te doen in de woning van de wed, G, Daar werd een schort gevonden dat duidelijk sporen vertoonde, zeer onlangs uitgewasschen te zijn. Een bepaalde plek was zelfs uit gebeten, waarschijnlijk door het reini gen met een scherp bijtend vocht. Ook werd nog medegenomen een jumper, welke de wed. G. dikwijls droeg, en welke eveneens sporen vertoonde kor ten tijd geleden uitgewasschen te zijn. Nog kwam de politie een getuigenver klaring ter oore, welke er op wees dat de gearresteerde altijd een donker schort droeg, dat dan ook in beslag genomen is, terwijl zij op den raiddag na den moord met een schoon schort is gezien. Voorts werd op een verborgen plaats een bijl gevonden. Aan den steel van de bijl werden bloedsporen ontdekt. Drie deskundigen hebben een zeer nauw gezet onderzoek ingesteld, ten einde na te gaan of dit menschenbloed was. Zelfs is met een serum de aard van het bloed vastgesteld. Maandagavond jJ. hebben deze deskundigen hun rapport uitge bracht. Eenstemmig waren zij van oor deel, dat het bloed dat aan den steel van de bijl kleefde, menschenbloed was. Ten slotte is nog het volgende geble ken. De sectie had indertijd reeds uitge wezen, dat de schedel van het slacht offer met een hard voorwerp, een hamei- of den achterkant van een bijl, ingesla gen was. De achterkant van de gevon den bijl paste precies in de wonden, welke op den schedel zijn toegebracht. Tegen mej. G. was reeds onmiddellijk ernstige verdenking gerezen na den moord, omdat zij dien ochtend een ge sprek zou hebben gehad met het slacht offer in verband met verhooging van de huur of het opzeggen van het huurcon tract en de terugbetaling van een ge storte borgsom van f 180. De heer Wilk, die het gesprek, dat waarschijnlijk onaangename gevolgen zou hebben, niet wilde bijwonen, was eerder weggegaan. Zijn vrouw zou ge zegd hebben, dat zij het de huisbazin pens flink onder de oogen zou brengen. Een paar dagen te voren waren tusschen beiden reeds harde woorden daarover gevallen. Vandaar, dat de heer W. di rect na den moord: de aandacht van de politie hierop gevestigd had. Aan den kostganger, die bij haar in woont, zou zij reeds om 10 minuten over twaalf dien dag verteld hebben, dat men vrouw W. vermoord gevonden had, De kostganger heeft dit zeer pertinent ver klaard. Later heeft mej. G. tegen de politie verklaard eerst om één uur van het geval te hebben gehoord. Om 12.10 uur kon zij onmogelijk van het geval reeds geweten hebben, tenzij zij meer van de zaak afwist. Tevens is nu bekend geworden, dat de Justitie dezer dagen het lijk van haar zeven jaar geleden plotseling overleden echtgenoot van de aangehouden wed. G. heeft laten opgraven voor een gerech telijke schouwing. De man zou bij een val in zijn winkel ernstig aan bet hoofd zijn gewond, zoo had de vrouw destijds tegen den docter verklaard. Waar de overledene een vrij hooge levensverze kering had afgesloten, is men in verband met het nu voorgevallene aan misdaad gaan denken. Naar men aan de Telg. mededeelt, heeft de schouwing niets kun nen uitwijzen, daar het lijk reeds in te verren staat van ontbinding verkeerde. Schoonmaak geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze wor den wederom spoedig gaaf, zacht en "blank door Purol. (Ingéz. AfedJ BUITENLAND. De strijd in China. Het succes der Zuidelijken is naar ver pachting. Zoo, dat dc bezetling van Shanghai zeer spoedig kan worden ver wacht. De optrekkende Zuidelijke krach' ten moeten nog slechts 30 K.M. lea Z. en ongeveer 80 K.M. ten YV. van de stad ver wijderd zijn. De verdediging der Stiau- toengstrijdkracliten aan het Soengkjang- front is bezweken. De Noordelijken trek ken in de richting terug van Shanghai, waar reeds duizenden hunner troepen binnenkomen. Zoo zijn de Kantonneezen genaderd lot Soelsja», eu belieerschen daarnu den Shanghai-Naukingspoorweg. Daarmee is vrijwel de val van Shanghai verzekerd. Talrijke vluchtelingen kpmen ia pa niekslemming Shanghai binnen, waar het gedonder der kanonnen rees (duidelijk kan worden gehoord. Gistermiddag hebben met bet oog op de dreigende situatie de commaudauten van de Britsche, Amerikaanséhe, Fran sche en andere buileulandsche strijd machten le Shanghai geconfereerd, ten einde te beraad slagen omtrent de veilig heidsmaatregelen le nemen als de Can- tonneezen de stad binnentrekken. Uil Hongkong zouden opnieuw verster kingen naar Shanghai gezonden worden. Volgens de „Star" gaau hier te Louden hardnekkige geruchten, dat de Britsdie autoriteiten bezig zijn, opnieuw transport- schépen te charteren, ten einde zoo spoe dig mogelijk weer 10.000 manschappen naar Shanghai 1e trausporleeren. Beves tiging ontbreekt evenwel. Men verwacht ,dat de gouverneur van Shanghai Pi, weer naar de Noordelijken over zal loopen. Hij moet 50.000 poud ge vraagd hebben voor de overgave van difi stad. i Inlusscheu moet onder Tsjang Tsoen tsjang's troepen muiterij heersclien. Zij hebben getracht hel arsenaal le Nanking le veroveren (doch werden door de trouw gebleven troepen neergeschoten. Het is nog niet duidelijk uit de berichten geble ken, of de Kanlonneezen Nanking reeds, veroverd hebben. Door al de tegenslagen der Noordelij ken iï> er in Kloekden een waren pa niekstemming outstaau. Een staatsgreep tegen Tsjaug-Tso-Liu wordt daar dan ook verwacht. De Mandsjoerijsclie waarden dalen sterk, en doen thans 10 pet. vaa de nominale waarden. Nader wordt nog gemeld Tegen middernacht bevonden «Ie nati onalistische troepen zich nog slechts op korten afstand vaa Shanghai. In de stad werd hel schieten reeds vernomen. In goed ingelichte Chineesclie militaire? kringen meent men te weten, dat ge neraal Tsjang Tsjoeng Tsjang, comman dant van Shanloeng en generaal Tsjang Kai-sjeh een overeenkomst hebben geslo ten met betrekking lot de overdracht van Shanghai. Eveneens gelooft men de mo gelijkheid van het beslaan «ener over eenkomst. In verband met de onecnigheid tus schen de nationalisten is Ivioekiang den staat van beleg afgekondigd Duizenden boeren, die naar de stad zijn gekomen om generaal Tsjang Kai sjek le steunen, zijn met de communisten in botsing ge komen. Er hebben ernstige onlusten- plaats gehad. Er zijn verscheidene doo- den en gewonden aan beide kanten. Het hoofdkwartier der communisten is ver woest. Gevreesd wordt, dal nieuwe on lusten zullen uitbreken. 'De nationalistische strijdkrachten zijn hedenmorgen Sjanghai binnengerukt, de algemeene staking is -uitgebroken. Pi Shoe Slicu, de gouverneur, is gevlucht', naar de Fransche concessie. Zuid Slavië ei» Albanië. "Wij hebben Zaterdag gemeld welke- booze verwachtingen hel Giornale d'Ita- lia heelt van Joego Slavië t. o. v. Albanië. En voor de zooveelste maal met Balkau- kweslies vraagt men zich af, wat er nu eigenlijk precies „loos" is. Dat direct een tegenspraak van officieele Z.-Slavische zijn de zou volgen, niemand, die dat niet heeft verwacht. Joego Slavië heeft niets geen agressieve plannen t. o, v. Alba nië, wordt er van die kant nadrukkelijk verklaard, (maar het Italiaansche blad neemt niets terug en houdt vol, dat er troepenbewegingen legen Albanië gaande zouden zijn. Het blad verneemt zelfs uit Tiraua, dat de Albaneesche regeering, op de hoogte van de Zuid-Slavische toebereidselen, haar verdedigingswerk begonnen is. Tal rijke stukken berg-artillcrie zijn naar de Noordelijke grens gebracht en eea troe penconcentratie in het Noorden heeft plaats. De toebereidselen der Zuid-Slaveni vooral in de streek van Kukp ten Zuiden van Djakvovo gezien. De komende weken zullen zéker merk waardige gebeurtenissen brengen, aldus het blad. Dat is dus weer niet in overeenstem ming met dc bovengenoemde tegenspraak waar nog bij werd gevoegd, dat zelfs het contingent Servische troepen nog geringer zou zijn dan twee of drie jaar geleden. Maar wat er dan ook aan dc liatui is: 't heeft de verhouding tusschen Z.-Slavië en Italië verre van goed gemaakt! W'iant de regcering van Belgrado laai 't niet bij een tegenspraak. Ze beschouwt eu 't is te begrijpen de heele actie van het Giornale d'Ilalia als een stemmingmake rij, als een actie van Italië op den 'Bal kan, en een poging Z.-Slavië mede ver antwoordelijk te stellen, en Tiaar stem ming legen le maken. 1 De correspondent van hel Berliner Ta- geblaft seint, dat de toestand tusschen beide landen ernstig is en nog ver scherpt wordt door de a s. reis van Bedil len naar Rome. Complicaties zijn niet uit gesloten. Voor den oogst zal echter wel geen der beide partijen aan militaire actie denken. De correspondent seint

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2