FEUILLETON. 1 No. 66 Zaterdag 19 Maart 1927 MIDDEL J7öc Jaargang Dit nummer .bestaat uit Twee bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p, post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlia- ungen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- i e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255 gezin te worden opgenomen. Waren de kinderen buiten Middelburg gevestigd, dan werden zij van lijd lot tijd door een der bestuursleden bezocht, wat den band tusschen het Middelburgsche bestuur, pleegouders cn kinderen zeer ten goede is gekomen. De benoodigde gelden werden in de eerste jaren van het bestaan der afdee- ling gevonden uit de contributies der belangstellende leden en begunstigers. Dat men zich toen slechts tot een zeer klein aantal kinderen moest bepalep, is begrijpelijk. Na de invoering der kinderwetten, waardoor de afdeeling ook op de lijst der inrichtingen kon worden geplaatst, welke het recht verkregen op een subsidie dm" regeering, ging het op dit gebied beter en konden meerdere pupillen worden aangenomen. Een zuinig beheer moest evenwel steeds voor oogen worden ge houden. Met de meeste dezer pupillen -werden goede resultaten bereikt. Bij hun meerderjarigheid waren de kinderen tot zelfstandige menschen opgegroeid, die hun eigen brood konden verdienen. De afdeeling gaat op denzelfden weg •oort, en hoopt en vertrouwt, nog vele jaren in het belang dergenen te mogen werken, die door treurige omstandig heden het gezellige eigen tehuis moeien missen. BINNENLAND. VEREEN. „TOT STEUN". Morgen, 20 Maart, zal het 25 jaren geleden zijn, dat alhier de Afdeeling Middelburg der Vereeniging „Tot Steun" werd opgericht. Nadat een aantal circulaires aan ver schillende personen waren toegezonden, op wier Delangstclling.men meende te kunnen rekenen, werd den 20sten Maart 1902 in het Schuttershof een vergade ring belegd van leden en begunstigers der bestaande hoofdvereeniging van „Tot Steun", onder voorzitterschap van wij len den predikant P. Sybolts. Nadat de ze gewezcD had op den locnemenden werkkring ten opzichte van dc verzor ging van verwaarloosde kinderen en de vraag had gesteld, of het gcwenscht zoude zijn een afdeeling Middelburg le stichten, werd hiertoe besloten. Uit de toen aanwezige leden en be gunstigers der Vereeniging „Tot Steun" werd een afdeelingsbostuur gekozen, dat als volgt werd samengesteld de heeren P. Sybolts, voorzitter. G. Smit Sibenga, vice-voorzitter, mevr. FruinNiemeyer, penningmeesteres, mejuffr. J. C. Bckaar, secretaresse, terwijl als 5de lid hieraan werd toegevoegd mevr. Thicrens—Van Dissel. De ardeeling heeft met vrucht in de afgeloopen 25 jaren gewerkt. Ilaar laak was pupillen op te leiden in vrijzinnig- christelijken geest. Voortdurend heeft de afdeeling het voorrecht gehad jongens en meisjes te mogen verzorgen, waarvan enkelen tij delijk in een der doorgangshuizen der Hoofdvereeniging werden geplaatst, om daarna in een daartoe geschikt bevonden Stormachtige Hoogten. het Engekch v*n EMILY BRONTÊ. Door W. A. C. VAN STRIEN 57). De meester scheen le slapen, en ik waagde het spoedig na zonsopgang het vertrek te verlaten en weg te sluipev naar dc zuivere verfrisscliende lucht. De bedienden dachten dat ik gegaan was om de slaperigheid van mijn langgerekte wacht af te schudden, in werkelijkheid was mijn hoofdmotief om Mr. Heath- cliff te zien. Als hij den geheclen nacht tusschen de lorkenboomen gebleven was, zou hij niets van de opschudding op de Grange gehoord hebbenbehalve dat hij misschien de haastige gang van den boodschapper waarnam die naar Gim- merton ging. Als hij dichterbij gekomen was zou hij waarschijnlijk het openen en sluiten van de buitendeuren begrepen hebben dat er iets niet in orde was. Ik verlangde en was toch bevreesd hem te vinden. Ik voelde dat het vreese- lijke nieuws verleid moest worden en ik verlangde er spoedig doorheen te zijn; maar hoe ik het moest doen wist ik niet. Hij was daar ten minste enkele me ters verder hel park in; en leunde tegen een ouden esch, met zijn hoed af en het Twee zielen, één gedachte. NaVrides-Sigaretten VOOR DE HUISVROUWEN. SCHOONMAAK. „Schoonmaak was een fraaie zaak En gaf hel menschdom veel vermaak. Schoonmaak was een kosl'lijk ding Goddqnk! het is nu herinnering." Zou de Amerikaan die ontwaakt in het jaar 2000, na een eeuw van diepen slaap in zijn ondergrondsche kamer en daarna voorzichtig door den humanen dokter en zijn charmante dochter rondge leid, niet lol deze rijmelarij kunnen ko- Wanl zal in die lichtende eeuw zon der geld en zonder schoorsteenen, waar dus rijkdom en frischheid ieders deel worden, nog behoefte zijn aan die won derlijke voorjaarsbezelcnheidGroote Schoonmaak? Iniusschen leven wij op 19 Maart 1927 temidden van matrasge- klap, dekengewapper, schuimende zeeip- sopleilcn, natte dweilen, roodc boenwas en terpentijngeuren. Als het licht en de zon weer aan de oude aarde zijn terug geschonken, als paarse, gele en witte crocusjes stralen tusschen he.t verjongde gras, als de zwarte tuinaarde dicp-slerke geuren uitademt en dc eerste, wollige lammëtjes buiten loopen stroopen dienstbode, werkvrouw en mevrouw de mouwen op en betrekt het gezicht van den heer des huizes die vervolgens snel zijn agenda raadpleegt en het aantal vergaderingen en allernoodzakelijkste conferenties fantastisch uitbreidt. Want daar zijn we meteen in de kern van het vraagstuk Er wordt veelal te fanatiek geschoond! (Een Noord-X'eder- landsche term voor den feilen strijd die weken lang met stof, spinnewebben, ge roeste trommels en gedeukte bewaar- doozen, wordt gevoerd). Was het niet Heinrich Seidel die opge wekt aanving „Arbeit, Arbeit, Segesquel- le; Heil und Ehre deiner Kraft enz Zéér juist zou de schoolmeester zeg gen, maar een overmaat aan arbeid wordt een ziekteverschijnsel dat in den beginne zich openbaart door een lichte prikkelbaarheid en eindigt in sehclc (loge*. MML) geen noodlots-spel zoo erg als hoofdpijn en woedegevoelens tegenover alles en iedereen. De schoonmakende huisvrouw die de nooit volprezen lente begroet met „jauchzen en frolocken" en met stofdoekgewapper is bcwon- derenswaard, mits zij om half vijf de reinigingsmachine in al haar onderdeelen ivan 8e'u*£ stop zet en achter een heerlijke bos tul-^ie leest denkt wellicht geeren, haat. Geen kwaad gelijk al wat zichzelf zoekt, maar ook, geen grooter heil dan Vrede. Deze dingen te doorgronden in hun Wezen dit is Nirwana, „Kroon haar doorweekt van den dauw die zich op de uitloopcnde takken verzameld had, cn rond hem neerkletterde. Hij had lan gen tijd in die houding gestaan ,warit ik zag een paar merels nauwelijks drie Voet van hem af liecn en weer gaan, bezig met hun nest te bouwen terwijl ze zijn nabijheid niet meer achtten dan die van een stuk hout. Ze vlogen weg bij mijn nadering, en hij hief zijn oogen op en sprak „Zij is dood!" zei hij ik heb niet op jóu gewacht om dat te vernemen. Doe die zak doek weg grien niet in mijn bijzijn. Weg met jullie allen! Zij heeft jullie tra nen niet noodig!" Ik weende evenzeer voor hem als voor haar, we hebben soms medelijden met schepsels die noch voor zich zelf, noch voor anderen cenigszins dit gevoel heb ben. Toen ik het eerst zijn gezicht zag, bemerkte ik dat hij bericht van de ramp gekregen had; en het dwaze idee kwam bij mij op dat hij in zijn hart Verslagen was en bad, omdat zijn lippen bewo gen en zijn blik op den grond gericht was. „Zij is dood!" antwoordde ik, ter wijl ik mijn snikken bedwong en mijn wangen droogde. „Naar den hemel gaan ,hoop ik; waar ieder van ons haar moge volgen als we ons laten waar schuwen en onze slechte wegen verlaten om de goede te volgen!' „Liet zij zich dan waarschuwen vroeg pen in een luien stoel neerzinkt met geurige thee en toast onder haar bereik. Dan niet onmiddellijk de radio aanzetten om door 'n kunslmaligcn prikkel de ver moeide zenuwen ic vergiftigen of nog gekker- dc radioseusatie te versterken met geinhaleerden sigarettenrook en li- kcurbonbons Een spinnende, filosofi sche poes, desnoods een zacht neuriënde, ouderwelsche speeldoos, zoo een van .die letzte Rozeen „Heimweh" cn jen zonnig, overbekend kinderboek ib.v de Kleine" Lord) zijn het beste gezelschap oor den vermoeiden mensch die. zijn of haar best deed. Het is een voorrecht om zoo pardoes op een divan neergeze gen, meteen weg te zweven in ontspan- nenden slaap velen is dal niet gegeven De meesten zijn helaas in deze drukke wereld „te hard van geluiden nog lan gen lijd hoofd- en zenuwgespannen als alle actie moest zijn weggevloeid. Wie voor het naar bed gaan, zich al cijferend over zijn finanties bezorgd maakt, heeft grootten kans dal met 't kloppende hoofd in het kussen gedoken, de onnoozele ge tallen langs het zwarte plafond gaan nj- Het is bespottelijk. Te beginnen bij liet meest nuchter reeële schoonmaken en te belan den in het Nirwana. Het klinkt gekker dan de werkelijkheid openbaart. Haast in elk wezen zijn nauw verweven hel reeële en het ontastbare. Ik weet een uitèrst toegewijde huisvrouw, die sprak: Bed den opmaken en kamers doen vind ik een heerlijk morgenwerk omdat het mij van zelf tot gedachlenconcentratie leidtI" Zij, die zoo sprak, behoort tot degenen voor wie gedachten en bezinning reëler en waardevoller zijn dan alle bedden- en slaapkamerbenrten ter wereld. Doch ook de min en meer önbewusten zeilen, beur telings in de grijze zeeën der werkelijk heid en in de kristalheldere blauwe me- ditatiemeren. Wie overkwam het nooit na een uren- langen, verrukkelijken, zomersclien fiets tocht, dal de Ranja met Sprudehvater weer nieuwe kracht aanvoerde lot geestelijke genietingen, waartoe toch feitelijk ieder energiek uittrekken moet leiden. Zacht gezegd: de voorjaarsschoonmaak is warempel geen ramp, als maat wordt gehouden; integendeel zich bevrijden taiiS'ïliï;)™?.teUij geMlelijk ot stoffelijk is is niet niel ieder gegeven; velen ver- ™*wUitang. /ooaU de rijst-en vallen onmiddellijk tot pluizen en tobben br.jberg der proeiverken vóór de sehool- en toeh is meditatie bet groote heil- Hkitos niet al te onappetijtelijk is. door de middel on hel vonder daL dc^Oosterling I vacantiegeui-eu die daarachter opstijgen, kent als vanzelfsprekendheid. behoort ook achter den schoonmaaktijd. i rozige rust te glanzen. Bovendien is Is het volgende niet aan de Boed- j energie-ontplooiing met een onmiddellijk dhislische Leer ontleend?: (astbaar effect voor vele vrouwen een „Er is geen vuur gelijk hartstocht-be- j uitstekende sport en menig bleek studie meisje moest maar eens in stralende voorjaarszon op het frisSche ba Icon, alle matrassen uitkloppen. De stevige bruine boonensoep gevolgd door veldsla metbie- zouden haar wonderwel smaken en de sanatogeen wellicht overbodig maken. Ja, dat is een punt gedurende den schoonmaaktijd de dagelijksche voeding, die toch verzorgd en afwisselend behoort te blijven. Welnu weinig tijdroovende gerechten vindt men in stevige, smakelijke boonen erwtensoepen, in stamppotten, in no ten en vruchten. Doch behalve deze verwijzing naar een eenvoudig degelijk kookboek, nog dezen raad van iemand die wat franje wenscht aan het degelijk-dagelijksche kleed: Dat iedere huisgenoot, die zijn kamer en inventaris glanzend, geklopt, gewre ven, geboend, in één woord „gedaan" vindt, in de vreugde zijns harte tracteere op koekenbakkers of bloemistenprodukt. En voorls- Laat de kachels branden, en werp geen blik op den koppigen kalen der, die zoo zelden in ons lieve land in harmonie leeft met de dampkringat mosfeer. Er was (en is?) een oud- mannen tehuis, waar onverbiddelijk op I April de kachels gedoofd werdenhet klinkt middeleeuwsch wreedaardig en op alcoholmisbruik aanleggend. De Fran- schen weten beter „Au mois d'Avrili, n'ötes pas un fil(en ze laten de kachel staan). Neen, laten gezelligheid cn warmte blijven wonen in de huizen waar veger, dweil en zeepsop gaan regeeren. En eindelijk een Zondag- "hoera' de schoon maak is voorbij. Eenvoudig is er ge- gelen maar o, vreugde aan het dessert verschijnt de traditionecle taart, de schuimige, kruimige, geurige vanilletaart. Brosbruin, geel van room, waarop de blank gebakken eiwitsnecuw; in één woord de taart zooals alleen een Mid delburgse!) banketbakker kan leveren. De familie die haar vreugde uitte door het doen bakken van stapels oliebollen, wal liet schoone huis van kelder tot zol der in vetgeuren hulde, was blijkbaar zeer verknocht aan Calvé of de Delftsche gist- en spiritusfabrieken. Healhcliff terwijl hij beproefde le spot lachen. Stierf zij als een heilige? Kom, geef me een trouw verhaal van de ge beurtenis. Hoe is Hij probeerde den naam uit te spreken maar slaagde er niet in, en terwijl hij zijn lippen samen klemde streed hij een zwijgenden strijd met innerlijken ziels angst terwijl hij intussclicn mijn mede lijden terughield door mij onverschrok ken en woest aan te stellen. „Hoe stierf zij?" hernam hij ten slotte gedwongen om niettegenstaande zijn moed een steun achter hem te zoeken; want na de worsteling trilde1 hij ondanks hem zelf tot zijn vingertoppen toe. - „Arme dwaas", dacht ik; „je hebt een hart en zenuwen even goed als je me de menschenwaarom ben je zoo ver langend om ze te verbergen? Je trots kan God niet misleiden! Je verzoekt Hem om ze te schokken tot Hij een volkome» vernedering afdwingt." „Kalm als Sen lam!" antwoordde ik luid. „Zij zuchtte en strekte zich uit als een kind dat ontwaakte en weer in slaap valt, en vijf minuten later voelde ik nog even haar hart slaan en toen niets meer!" „En heeft ze mij nog genoemd?" vroeg hij, aarzelend alsof hij vreesde dat het antwoord op zijn vraag bijzonderhe den zou brengen die hij niet zou kun nen verdragen. i „Ze kwam in het geheel niet meer Uit Stsd sa Provincie. Uit Walcheren. Te N.- en St. Joosland kwam de gemeenteraad Woensdag bijeen. Het Pr. Kohier op de hondenbelasting wordt vastgesteld met 30 personen, voor 31 honden lol een bedrag van f 77 50 Aan F. Onderdijk le Middelburg wordt ontheffing verleend van zijn nog ver schuldigde bedrag aan sclioolgeld over 1926. Op voorstel van P. en W wordt be sloten een nieuw raadhuis le bouwen alsmede een nieuwe onderwijzerswoning voor hel hoofd der O. L school. Tee- kening en begrooting worden overgelegd, raming totaal f 11000. De reden hier van zijn onvoldoende ruimte op de secre tarie en vele onderhoudskosten aan de onderwijzerswoning. Als leden der schattingscommissie voor de R. I. E> werden herkozen de heeren J. Polderman, R. Goedhart, C. Rooze en P. Baurdoux. Op de aanvrage van hel bestuur der vereeniging van Christelijk Lager Onder wijs aldaar, om gelden uit de gemeente kas te mogen ontvangen voor de stichting bij kennis; ze heeft niemand herkend van af het oogenblik dat u haar verlaten hebt," zei ik. „Zij ligt met een liefelijken glimlach op haar gelaat; en haar laat ste gedachten zwierven terug naar de prettige dagen van vroeger. Ilaar leven besloot met een zoeten droom moge zij even aangenaam in de andere wereld ontwaken „Moge zij in de hel ontwaken!" riep hij met verschrikkelijke heftigheid uit, ter wijl hij met zijn voet stampte en kermde in een plotselinge vlaag van onbedwingba- ren hartstocht. „*Wel, ze is een leugena-' res tot het einde toe! Waar is ze? Niet daar niet in den hemel niet omge komen waar? O! je zei dal je niets om mijn lijden gafl En ik uit een bede 'ik herhaal die lot mijn tong verstijft! Ca- tharina Earnshaw, mag je niet tot rust komen zoo lang als ik leef! Je zei dat ik je gedood heb! kom mij dan verontrus ten! De vermoorden komen hun moorde naars verontrusten geloof ik. Ik weet dat geesten op de aarde hebben gezworven. Weesl altijd bij mij neem welken vorm je verkiest maak me gekl laat mij alleen maar niet in dezen afgrond, waai* ik je niet kan vinden! O, God het is on uitsprekelijk! Ik kan niet leven zonder mijn leven! Ik kan niet leven zonder mijn ziel." Hij sloeg met zijn hoofd legen den knoesligen stam, en terwijl hij zijn oogen ophief, huilde hij niet als een mensch, maar als een wild beest, dall met mes sen en speren doodgestoken wordt. Ik bemerkte verscheidene blocdspat- ten op den bast van den boom. cn zijn] handen en voorhoofd waren beiden be vlekt; waarschijnlijk was hel tooneeT waarvan ik getuige was de herhaling) van andere die zich gedurende djeui nacht hadden afgespeeld Het maakte ternauwernood mijn medelijden gaande hel verschikte mij; toch voelde ik een tegenzin om hem zoo te verlaten Maar op hel oogenblik dat hij voldoende tot' zichzelf kwam om te zien dal ik hein! [gadesloeg donderde hij mij een bevel too om heen te gaan en ik gehoorzaamde. Ik was niet in staat om hem le kalmoe - ren of le troosten. De begrafenis van Mrs. Linton was vastgesteld op den Vrijdag die op haar overlijden volgde, en tot zoo lang bleef haar doodkist onbedekt en met bloemen en geurige bladeren bestrooid in den grooten Salon staan. Linton bracht daar zijn dagen en nachten door als een sln- pelooze wacht, en een omstandigheid die voor allen verborgen was behahfi» voor mij Healhcliff bracht ten minste zijn nachten buiten door, evenzeer zon der eenige rust. (Wordt «"yrvolgd

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1