FEUILLETON. VAM Vrijdag 18 Fsbr. 1927 No. 41 BINNENLAND. DE RIJKSMIDDELEN IN JAN. 1927. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Jan. 1927 bedroeg f46.772.303 legen f43.105.227 over de maand Jan. 1926. Hel één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt f39.375.716. We laten hieronder volgen de op brengst over de maand Januari 1926, vergeleken met die over Januari 1927. 1927 1926 Grondbel. f 2.675.457 f 2.249.447 Pers. bel. f 2.395.734 - 2.250.715 Ink. bel. f 8.866.379 - 8.806.051 Verm. bel. - 1.266,815 - 431.222 Div. en T. - 893.909 - 418.429 Invoerrecht - 4.489.635 - 4.527.327 Stat. recht - 320.278 - 317.283 Zout - 202.500 - 188.902 Geslacht - 717.630 - 763.631 Wijn - 47.984 - 57.559 Gedislill. - 3.305.010 - 3.520.699 Bier - 909.738 - 677.1S5 Suiker - 4.218.953 - 3.866.871 Tabak - 1.740.811 - 1.827.63, Goud, Ziiv. - 73.067 - 71.776 Rijw. heiast. - 4.913.631 - 4.465.548 Zegelrecht - 2.834.637 - 2.933.672 Registr. recht - 1.941.688 - 1.601.915 Sucessierecht - 4,217.167 - 3.578/593 Domeinen - 219.874 - 169.242' Staatslolcrij - 16.970 - 17.037 Jacht, visch - 1.915 - 1.677 Loodsgeld - 445.180 - 362.797 Uit Zuid-Beveland. Dinsdagavond hield de afdeeling Heinkenszand van het „Groene Kruis" haar jaarvergadering onder voor zitterschap van ar. Griep, de mede deelde bij de opening dat in '26 geen na jaarsvergadering was gehouden omdat in den tijd dal deze gehouden moest worden zooveel zieken weren. Dc bcgrooling voor '27 werd aangeboden en goedge keurd met in Ontvangst en uiitgaaf op f 463.23 met een post voor onvoorzien fwm f 103 23, wat hel Groene Kruis be treft, die voor de vereemging lot bestrij ding van t. b. c. op ontvang en uitgaaf van f 439.97. De rekening over '26 werd goedge keurd voor het Groene Kruis bedroegen de ontvangsten f 582.11, de uitgaven 'f 544.161/»,en voor de vereenigiing 1. b. c.-bestrijding op ontvang f 599.541/» uit gaaf f 467.07. Uit het jaarverslag bleek dat op 1 Jan. "27, 21 leden minder waren dan op 1 Jan. van het vorig jaar. Dit is een gevolg van overlijden, vertrek naar elders en bedanken wegens contribulioc. op verhooging van 50 cent ony f 1 per jaar. Tot bestuurslid werd herbenoemd dhr. J. Stekelee en benoemd in de plaats van den heer van Gemerden, die wegens 'ertrek naar elders heeft bedankt, Mr Mes. Een lezing over „Schoolartsen''' door den voorzitter verduidelijkt met licht beelden kon wegens defect van dc lan taarn niet doorgaan. mocht genoemd worden, twee zilveren gestileerde schenkkannen en twee zil veren borden, ten gebruike bij het II. Avondmaal, waren ten geschenke aange boden. l)e kerkvoogden en de kerkcraad hebben met grootc dankbaarheid liet waardevolle cadeau aanvaard en n.in de milde geefster den warmen dank der ge meente betuigd Totaal I 46.772.303 f 43.105 227 De opcenten ten bate van liet Lee ningsfoiids gaven over Januari 1927 een opbrengst van 8.829.197, legen een be drag van f7.470.305 in Januari 1926. üit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Het aantal lichtreclames is in onze stad .weer met een grootc vermeerd'Cerd, door dat de om haar heerlijke biscuits goed beleende firma Sluis uit Deventer op het perceel der firma D. J. Dronkers en Zioon op de Vlasmarkt een stemmige, doch keurige lichtreclame heeft doen aan brengen. Uit neonlicht zijn de woorden „Sluis Biscuits" aangebracht, die van ver uit de Langedelft zichtbaar zijn. Voor zoover noodig herinneren wij er aan dal de Firma Sluis voor Zeeland vertegen woordigd wordjt door de firma Gort en Go. alhier. Voor hel Drankweer Comité al hier zal de lieer ir. Daan dc Oltqrcq uit Bloemendaal. Dinsdagavond| in hel Schuttershof spreken over de erfelijke belasting in verband met de sterke drank en zal hij door een film en lichtbeelden het gesprokene nader toelichten. Naar wat wij lazen van het optreden van dezen drankbestrijder in andjero plaatsen be looft het een leerzame avond te worden, Zoo als beleend, zijn bij hel Dranlcweer comité de drankbeslvijdiersorganisatiies van verschillende richting aangesloten, Stormachtige Hoogten. Naar hot Engetoch ran EMILY BRON'iÊ Door W. A. C. VAN STRIEN. 35). Zij lachte toen ze Heathcliff het venster voorbij zag gaan. Ilc veegde den haard en merkte een ondeugonclen glimlach om haar lippen op. Isabella, die in haar overpein zingen of in 'n boek verdiept was, bleef tot de deur geopend werd; en het was te laat voor een poging om te ontsnappen, wat ze gaarne gedaan zou hebben als hei mogelijk was geweest. „Kom binnen, zoo is het ^oedl" riep de meesteres vroolijlc uit, terwijl ze een stoel bij hor vuur trok. „Hier zijn twee menscheii die dringend een derde noodig hebben om liet ijs tusschen hen te ont dooien en jij bent juist de persoon dian wij beiden zouden kiezen. Heathcliff, ik ben er trotscli op om je ten slotte iemand te toonen ,die meer aan je hangt dan ik zelf. Ik verwacht dat je je gevleid zult voelen neen, het is Nelly niet; kijk niet naar haar! Mijn arme kleine schoonzuster breekt haar hart alleen al door de be schouwing van je lichamelijke en zedelijke schoonheid. Het hangt alleen van je zelf af Edgar's broeder te worden! Neen, neen, Isabella, je zult niet wegloopen". ver volgde ze, terwijl ze met jgeveinsde oppe- - Woensdag j.l. vierde de verecniging Landbouw en Veeteelt, afd. van de Z. I M te W o 1 f a a r t s d ij k haar 50-jarig jubileum. Des namiddags half vier werd vergaderd in de zaal van den lieer J. Poleij. Deze vergadering werd geopend met oen welgekozen rede door den voor zitter, den lieer Joh. Liaidenbergh. Hierna, werd door den secret,aris, den hoer C. van der Slikke verslag uitgebracht over de voornaamste werkzaamheden der ver ecniging in de achterliggende vijftig jaar. m het bijzonder sjqfidspreker stil bij de werkzaamheden der vereen iging der eertse 25 jaar. Vervolgens werd het woord gevoerd door de hoeren Sicbenga, secretaris der Z.L.M., en Dj. W. Linden- berg, (namens hel kringbestuur W). Z. Bl£ door welken kring een fraaie bloemen mand werd aangeboden- Burgemeesli C. Koert, namens het Dagel. Bestuur der gemeente; J. Jsnse, voorzitter der Land- bouwvereeniging te 's lleer-Arendskerkc die namens deze ver. een prachtige» voorzittershamer overhandigde, C. Znu- dee, voorzitter der zuslerver. te Klocl'inge C. van Nicuwenkerke, oud lid der ver J. A. N. van Oeveren, namenjs de ver. va oud-leerlingen van tk'fi) (Landbouw W'in- tercursus, Tj. Kielstra, oud-secretaris der Z. L. M.'; J. Koert, (eerelid), die even als altijd een geestige en humoristische toespraak hieid lot het bestuur, namens de leden vin landbouw en veeteelt- In ta.v.e.n.u werden verder dc fees telijkheden voortgezet, waarbij het strijkje Onderling Kunstgenot haar welwillende medewerking verleende. Hierbij las de secretaris een uittreksel voor uit hel Notulenboek, (de oprichlings Notulen 1 Febr. 1877). Op voorstel van den voor zitter werd een dronk gewijd san de Z. L. M. Het strijkje speelde hel èérsb couplet vj8n hel Wilhelmus dat door de aanwezigen slaande werden meegezongen Nog werd opgevoerd het loonecl Stukje genaamd „Uit het boerenleven", door J. A. Koert. Ilel verwierf een daverend applaus. Verschillende spr. voerden hier na nog hel woord, o. a. de hecren A. Koert, Stevens, Mïrkuse. De laatste bood namens de Boerenleenbank een fraai bloemstuk aan. Door den lieer Kielslra werden een 3-tal films vertoond. De voorzitter sloot onüer dank aan hen die liadden meegewerkt tot liet wel slagen van dit feest, de bijeenkomst. 't Tooneelstukje 1 enevens verschillende voordvachten zullen /zaterdagavond a s opnieuw opgevoerd worden. Uit Tholen. Zondag werd van deti kansel te P oortvliet bekend gemaakt, dat door een dame, wier haam van die plaats n Uit Zeeuwseh-Vlaanderen W» D. In de vergadering van het Zieken fonds „Onderling Hulpbetoon" te Oost burg, werden herkozen als bestuursle den de heeren J. d(3 Vos, P. Evcrsdijlq W. J. Nortier en J. J. Versprille; eerst genoemde in de functie van penningmee ster, de drie laatsgenoemdpn als com missaris. Voorts werden tol leden dier commissie van toezicht herbenoemd de hecren 1>. Herman de Groot, A. Mijs en J. Risseeuiv Johz. Üit het verslag van <lcn penningmees ter mocht weder een gunstige toon klin ken, al mocht de verecniging niet bogen een vooruitgang van leden, noch op belangrijke vermeerdering van kapitaal, immers de toename beliep slcehls f230, terwijl dil over 1925 meer dan hel dfub- bele bedroeg. Over 599 dagen werd ziekte geldi uitge keerd en wel aan 33 personen, waarvoor was uitgegeven f 543; vorig jaar had uit- .coring plaats over 440 dagen, waarvoor was uitgekeerd f 401. Hol aantal leden bedroeg aan 'teind van 1926: 116; hel kapitaal was gegroeid lol ruim f 4600. Behalve een paai' reglementswijzigin gen, die vastgesteld werdpn, werd beslo ten iom gedurende 1927 voor personen van 18 tot 30 jaar de gelegenheid open te stellen lot toetreding; de gewone tijd is van 18 lol 25 jaar. Naar we vernemen heeft de heer J. 'au Vooren, wiens verkiezing als regent van het Burger Gasthuis te Aarden burg nog niet van hoogerhand goedge keurd is, weder getracht, de vergadering van het regenten college bij te wonen, niettegenstaande hij een vorigen keer door de maréchaussee verwijderd werd Dezen keer werd hem field het gebouw te betreden. weklheid liet verlegen meisje, dat ver ontwaardigd opgestaan was, legen hield „We twistten ais katten over jou, Heath cliff, eu ik werd volkomen vorslagon in be tuigingen v^n toewijding en bewondering en bovendien werd mij meegedeeld dat als ik maar de beleefdheid had om ter zij te gaan, mijn mededingster, zooals ze nu eenmaal wil zijn, een pijl in je ziet zou schieten, die jo voor altijd treffen zou en mijn beeld in de eeuwige vergetelheid zou doen verzinken 1" „Gathariuazei Isabella mei waardig heid en met versmading van eon poging om zich uit den sterkon greep te bevrijden die haar vasthield. „Je zou rao Verplichten als je je aan de waarheid hield en mij niet lasterde, zelfs niet in scherts! Mr Heath- cliff wees zoo vriendelijk om deze vrien din van je te verzoeken mij los to laten ze vergeet djat h en Ik geen intieme kennissen zijn, cn wat haar amuseert is voor mij onbeschrijfelijk pijnlijk." Daar de gast niets antwoordde, maar ging zitten en volkomen onverschillig scheen voor do gevoelens die zij ten op zichte van hem mocht koesteren. koprdo zij zich om en deed" fluisterend een ernslig beroep op hpar kwelgeest om haar vrij te laten. „Volstrekt nietl" riep mrs. Liuton tot antwoord. „Ik wil niet opnieuw hooren dat ik de zon niet in het watev kan zien schijnen. Je zult blijven! Nu dun, Heathcliff, wkarein geeft je geen voldoe Besmettelijke ziekten. Ilcl aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 6 tot en met 12 Febr. in de provincie Zeeland, bedroeg Roodvonk Goes 1, Sluis 1.. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.) GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de hedsn gehouden gemeenteraads vergadering werd o.a. weer behandeld de overschrijding van het crediet, toege staan voor het verbouwen enz. van het Gasthuis. Hierbij werd overgelegd het rapport van de minderheid van het college van regenten, namelijk den heer A, C. Baare. De heer De Baare is van meening, dat de oorzaken, die er toe geleid hebben, de oorzaken, die er toe geeid hebben, dat de uitgaven voor de verbouwingen enz., begroot op f 20.000, opgeloopen zijn tot een bedrag van f 37887.55, de volgen de zijn: le. de wijze, waarop de plannen zijn voorbereid en behandeld; 2e. de wijze, waarop de onkosten wer den begroot; 3e. de samenstelling der bestekken 4e. door dat uitsluitend de commissies voor den bouw en de ziekenafdceling handelden, vrijwel zonder nader overleg met het geheele college en geen rekening hielden met de beschikbare gelden. In de toelichting op de beide eerst ge noemde punten zegt de heer De Baare, dat hij er reeds 3 December 1924 bij den aankoop van het huis Bellamypark op gewezen, heeft, dat daarvoor aan het college uitgewerkte plannen zouden moe ten worden voorgelegd. Want indien deze uing te kennen bij mijn aangenaam nieuws? Isabella zwemt dal de liefde die Edgar voor mij heeft niets is vergeleken bij de liefde die zij voor jou voelt. Ik weet zeker dat zo iets dergelijks heeft gezegd nietwaar Ellen? Eu ze heeft voortdurend gevast sinds den dag, die aan de wandeling van gisteren voorafging, uil droefheid en woe de dat ik liaar uit je gezelschap heb weggestuurd, in het denkbeeld, dat dit onaageuaam was." „Ik denk, d,at je haar belastert", 'zei Heathcliff, terwijl hij zijn sloel omdraai Ie om lveu te ziet), „Ja, elk geval voviangl zij nu uil mijn gezelschap weg te zijn"I En hij staarde slrak op hel voorwerp van gesprek zooals iemand kijkt naar een vreemd, lerugskvolend dier 'n Indischen duizendpoot b.v. die uit nieuwsgierig heid door iemand wordt onderzocht, on danks den tegenzin dien hij verwekt. Hot arme schepseltje kon dit niet ver dragen; ze werd beurtelings bleek en rood. en terwijl er tranen aan haar oogwimper parelden, spande zij al de kracht van haar kleine vingers in om zich uil den vasten greep van Calliarina te bevrijden. En toen ze merkte dial zoodra zo een vin ger van haar arm aftrok, een ander er omsloot, en zij ze niet alle tegelijk kon verwijderen, begon zij zich van haar na gels te bedienenen de scherpte daar van versierde weldra de hand vau die haar vasthield met rood* kringen. „Wat «»n tijjarin!" ri#p mrs. Linton uit, eranderingen zouden worden aange bracht, zonder dat van te voren behoor lijk was uitgewerkt, wat daaraan financi eel vastzit, zouden de uitgaven niet te overzien zijn. Ook in de vergaderingen in 1925 gehou den, heeft hij gewezen op de wensche- lijkheid eerst eens uit te maken, welke verbeteringen voor de inrichting zouden moeten worden aangebracht, om deze dan geleidelijk uit te voeren. Verder om eerst een rapport samen te stellen over den toestand van het Gast huis en het Ziekenhuis, op noodzakelijk* verbeteringen te wijzen en dit aan den raad in te dienen en de daarvoor benoo- digde credieten aan te vragen. Later werd echter tegen den wil van den heer De Baare besloten de verbou wing uit eigen middelen te betalen en daarvoor liet grootboek kapitaal aan te spreken. In de daarop volgende vergade ring werd besloten dit niet alleen te vra gen voor verbouw van het nieuw aange kochte perceel, doch ook voor den bouw der klassekamers, waardoor de totaal- kosten werden geraamd op f 20.000. Te gen deze aanvragen, die feitelijk door geen enkel nauwkeurig financieel plan gedekt waren, heelt de heer De Baare zich verzet. Dat geen behoorlijke begrootingen wa ren opgemaakt, blijkt wel zeer duidelijk uit hetgeen de verwarming betreft. In de vergadering van 29 Juli 1925 werd nog een globale opgave van kosten medege deeld van de centrale verwarming der geheele inrichting, en werd pas besloten, alleen oude mannengebouw en klasseka mers te verwarmen. Op 7 October kwam de eertse prijsopgave in, maar reeds 19 Mei was aan burg. en weth. gemeld, dat in de begrooting van f 11,000 voor den verbouw van het huis in het Bellamy park ook de centrale verwarming was begrepen. Op 6 Januari wordt in de ver gadering medegedeeld, een som van f 8270 voor de centrale verwarming en in de vergadering van 3 Februari weer dat de laagste inschrijving f 7270 was. Dat de begrootingen voor de eigenlijke verbouwingen van het buis Bellamypark en de linnenzaal tot klassekamers ook niet zonder bedenking zijn, blijkt wel uit de overschrijdingen der aannemingssom men: Mannengebouw: aangenomen voor f 6895, bijwerk f 2268.721ft, of bijna 33 pet. Klassekamers: aangenomen voor 8386 gulden, bijwerk f 1748.98 of bijna 21 pet. Doch dit wordt 't college pas gewaar, omstreeks eind Aug. of begin Sept. 1926, toen de rekeningen voor meer en minder werk werden overgelegd. (De aanbeste dingen hadden plaats 19 Sept. en 18 Nov, 1925). Wat betreft punt drie, merkt de heer De Baare op, dat als men de rekeningen wat nauwkeuriger bekijkt, men zich niet kan onttrekken aan de gedachte, dat bij het uitwerken der verbouwingsplannen de zaak niet voldoende in détails is be- keken en nagegaan. Hij wijst daarvoor op enkele posten. Verder meent hij, dat men had moeten begrijpen, dat als men een heel huis zoowat ondersteboven haalt, verf en behang moeten worden vernieuwd, en ook had men te voren moeten vaststellen, wat b.v. ook op sa nitair gebied zou moeten worden uitge breid. Voor de verwarming kwam slechts f 132.61 bijwerk of nog geen 2 pet. Wat betreft het vierde punt zet de heer De Baare in den breede uiteen, dat de commissie voor den bouw en de zie- kenafdeeling veel hebben besloten en op dracht gegeven zonder er het college in te kennen, terwijl zelfs de voorzitter een opdracht gaf, waardoor f 545.60 moet worden betaald voor het maken van een bestek, dat niet noodig was geweest. ONDERWIJS. - Gisteren had in <1© Ambachtsschool alhier dc jaarlijksche openbare les plaats, waarbij in alle klassen de leerlin gen bezig waren aan hun proefwerk. Er werd dooi" alle jengen» blijkbaar met lust aan de verschillende voorwerpen, grooler of kleiner, nicer of minder inge wikkeld naar gelang der klasse, gewerkt. Dat de belangstelling in het Nijver heidsonderwijs ook bij df© ouders der leerlingen steeds toeneemt, bleek giste ren uit het zeer drukke bezoek aan de school. Door allen werden de vorderin gen van hel uitstekende onderwijs met groote belangstelling gade geslagen. Het aantal bezoekers kan op 300 tot 400 worden geschat. terwijl ze haar vrij liet en haar hand van pijn schudde „Pak jo weg, in hemelsnaam o» verberg je gezicht, helldveegHoe dwaas om aan hem te laten zien, dal je zulke klauwen hebt! Kan je niet begrij pen wal voor conclusies hij zal trekken' Kijk, Heathcliff' dat zijn instrumenten, die een straf knnuen voltrekken je moet op je oogen passen." „Ik zou ze van haar vingers aftrekken, als ze mij ooit bedreigdenantwoordde hij ruw, toen ze de deur achter haar ge slote had „Maar wat bedoelde je met hot schepsel op die wijze,te kwel'.en, Cathy9 Je sprak toch niet de waar heid?" „Ik verzeker je v!an wel", antwoordde zij. „Zij is al verscheidene weken bezig om jouwentwil le sterven, en raaskalle vanmorgen over jou en uitte een stortvloed van scheldwoorden, omdat ik je gebreken in eon heldor licht stelde, met de hetloe lirig haar aanbidding le verzachten Maar let er verder niet op. Ik Verlangde haar onbeschaamdheid te straffen ,dat is al- los ik houd lo veel van haar, mijn 'besle Heathcliff, om toe te laten dat je haar volkomen grijpt en verslindt „En ik heb een te groolen afkeer van haar om liet !e probeer en," zei hij, be halve op de manier van een menscheneter. Je zou van vreemde dingen hooren als ik alleen leefde mei dat wassen poppenge- zicht, het meest gewone zou nog zijn om op het gezicht het meest gewone ^ou nog LANDBuUW. Woensücgavond vergaderde de Landbouwvereeniging le Arne ni u i d en in een goca bezochte vergadering. Uit de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester bleek dal aan meststoffen was betrokken f 6579.40, vocaerarlikelcn f 9518,26 en zaaizaden f 186,70, alzoo sainjen f 16281,36. De rekening sloot met een goéd slot van f 129,S2i/9. Uit de rekening en verantwoording van hel musschengilde bleek dat waren ingeleverd 830 musschen en 621 mus- scheneieren. Besloten werd voor de dit jaar te hou den landbouwtentoonstelling beschikbaar te stellen f 25 cn 2 zilveren medaülles. Druivencultuur. Voor een tjokvolle zaal trad te K a- p e 11 e op de Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland, de heer van de Plassche, om te spreken over Druivencultuur, daartoe vanwege de vereeniging van Oud-leerlingen van den Tuinbouwcursus uitgenoodigd. De voorzitter der vereeni ging, de heer W. Glas, leidde den spre ker in, die begon met te zeggen, dat we zijn om op hel wil daarvan de kleuren van den regenboog to schilderen en de blauwe oogen zwart te maken, zoo om de twee da gen, ze lijken afschuwelijk veel op die van Linton." „Heerlijk veel", merkte Calliarina op. „Het zijn duivenoogen oogen van een engel „Zij is haar breeder's erfgenaam, niet waar?" vroeg hij na aan korle stilte. „Hot zou jammer zijn als ik dat moest denken", antwoordde zjjn metgezel. Half een dozijn neven zullen haar titel uitwis- sehen als hot de liomel belvaagt l Trek jo geest nu van dal onderwerp af je bent lo geneigd om hel goed van je buurman le begeerendenk er aan dat de goe-" deren van dezen buurman van mij zijn." ..Als ze vjm mij waren zouden ze dat niet minder zijn," zei Heathcliff. „maar al mag Isabella Linton dan onnoozel zijn, zij kan moeilijk gek zijn, eu kortom, we zullen de zaak laten wat ze is, zooals jij aanraadt." Met woorden spraken zij er niet meer over en Calliarina waarschijnlijk ook niet mot haar gedachten Maar de ander dam» er naar mijn sle'lige overtuiging in den loop van den avond telkens aan. Ik zag hem in zich zelf glimlachen oT liever grijnzen en in onheilspellend gepeins ver va 11e. zoodra Mrs. Linton weer even uit de kamer weg (moest.' (WfriU v«rv*l

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 5