No. 40. Donderdag 17 Februari 1927 170' Jaargang binnenland; •Haagss OUR&NT, mg dit nummer behoort een Bijvoegsel. DE VACCINATlE-VEltLICIITI.NG GESCHRAPT. Ook al met het oog op de bijzondere aandacht, die in het vorige jaar in onze provincie is gewijd aan den vaccinatie^ dwang en de daartegen ingebrachte be zwaren, vestigen we de aandacht op de thans bij de Tweede ICamer ingediende nota tot intrekking van die artikelen in het wetsontwerp houdende voorziening tegen besmettelijke ziekten, welke be trekking hadden op hel tegemoet komen aan de gemoedsbezwaren tegen vaccina tie. Het betreft hier een wetsvoorstel van Minister Aajberse, in .Maart '2 i ingediend. Daarin werd ten opzichte Van de vacci natie de mogelijkheid geopend, dat (voor zopver het aanwezig zijn van ziektege vallen het niet bedenkelijk maken) de burgemeester recht tot schoolbezoek zon der vaccinatie kan geven le. als in enting voor den gezondheidstoestand van het kind bijzonder^evaar oplevert, zooals nu ook mogelijk is; en 2e. ais twee meer derjarige getuigen de geloofwaardigheid van een verklaring van gemoedsbezwaren van ouders bevestigen. Ieder jaar zou die verklaring moeten worden "herhaald. Bij de Mem. v. Antwoord van Sept. '24 werd dit zoo gewijzigd d,at de burge meester door onderzoek de oprechtheid der aanvrage van vrijstelling lean onder zoeken wlaarbij de Minister als criterium aangaf, dat zij die vaccinatie in strijd achten met Gods verbod, ook alle soor ten verzekeringen ongeoorloofd zullen achten. Tegen beide regelingen zijn ernstige bezwaren ingebracht, voornamelijk we gens het te verwachten misbruik in de praktijk. Thans heeft de huidige Minister van A. die bepalingen ujthet voorstel geno men -omdat het onderwerp ligt „buiten de grenzen die het zittend kabinet voor zijn werkzaamheden heeft gesteld". Dus buiten de neutrale zone. Dat was het inderdaad, hoewel het, mecnen we, ook menig lid der coalitie allesbehalve aan stond. Uit betgeen we in dit gewest van de neiging der bezwaar den weten, is het duidelijk, dat door zoo'n regeling gróóte bevolkingsgroepen zich aan de vaccinatie zouden onttrekken, véél meer clan het door den minister ge stelde maximum van één ten honderd van het aantal per jaar toegelaten kin deren, boven welk maximum eerst een ministerieelc toestemming was vereischt, wiat hij in het tweede voorstel liet verval len. De toestand blijft dus zooals hij is. Het verzet waarschijnlijk ook! Het klinkt hard, en we wenschen liet ook geenszins, maar we gelooven dat de ze heele kwestie grootendeels van de baan zou zijn, wanneer er eens een epi demie uitbrak, waardoor de inenschen weer zélf zouden zien wat de pokken be- teekenen. Dat welen ze niet meer. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zilting van Woensfdag. De annexatie blijft voorloopig U-oef. In den zworen strijd die er gevoerd is speciaal om de toevoeging bij Haarlem vian stukken van de omliggende gemeen ten, en ook om de vergrooting van Breda, is de kwestie principieeler behandeld dan bij de meeste vorige gevallen, en werd er door de tegenstanders in liet bijzonder op aangedrongen den weg van annexatie voor oplossing van dergelijke gemeente belangen te verlaten voor een ander stel sel, door gemeenschappen, van gemeen ten, of op andere wijze Die principieele kwestie ïs In liet bij zonder behandeld bij liet ontwerp betref fende Haarlem. Maar de tegenstanders hebben den nederlaag geleden. Na dat eerst eenige amendementen, tot beper king der annexatie waren verworpen is het ontwerp met 55—34 stemmen aange nomen. Als nu de Eerste ICamer het ook goedkeurt, zal Haarlem een honderddui zend inwoners rijker worden, en vooral veel welgestelde ingezetenen. Toen is de ICamer begonnen met het ontwerp tot verruiming van de grenzen van Breda. Het schijnt dat daartegen de oppositie talrijker is dan bij het voor stel betreffende Haarlem, Vandaag wordt daarmee voortgegaan. of ten macleelo van het verdrag met België zal doen gelden, iu aanmerking le nemen, dat het Nedorlondsche lijnbedrijf nietzom- der zorg ten aanzien van do steods voort schrijdende aftappingspolitiek van .onze Oostelijke en Zuidelijke naburen is. Adr. verwachten dan ook een zeer nadeoligein invloed van de in het verdrag voorziene kanalen o-p het vervoer met de Nederland- sche lijnreederijen over do Nederlandsche havens. EEN DOOR ONGELUK VERVOLGD WETJE. Men maakt het Weekblad van het Recht opmerkzaam op een leemte in het eenige artikel van het wetje van 30 Dec. j.l. tot herziening van de uitvoering van de wet van 29 Juni 1925 (volledige tandpro these). De daarin voorkomende strafbepa ling gaat niet vergezeld van de vermel ding, of het delict als een misdrijf dan wel als een overtreding moet beschouwd worden. Blijkens arrest van 'den Hoogen Raad van 6 Juni 1922, is in zoodanig ge val geen bevoegde rechter aangewezen en dus vervolging uitgesloten. Wederom zullen dus, de landleclinici van een ge maakte fout kunnen profiteeren, als niet snel de wetgever ten tweeden male corri- geerend optreedt. Nog een vergissing bevat het wetje, n.l de verwijzing in het llaalste lid naar ,.het vorige lid'', hetgeen zijn moet het derde lid. Uit Stad an Proms!®. HET VERDRAG MET BELGIE. Een reedersadres Do Vereeniging van Nederl. Stoomvaart lijnen in de groote vaart heeft een adres aan de Eerste ICamer gezonden, waarin adr. verzoekt, bij de verschillende overwe gingen, welke "de Eerste ICamer ten gunste Uit Middelburg. ïledenmiadvg heeft de heer J. C. Gieben, die zijn praktijk als arts al h i e r heeft neergelegd, met den trein van half twee de gemeente verlaten. Aan het sla- stion waren meerderen aanwezig om van den heer en mevrouw Gieben afscheid le nemen. Het wfl's gisterenavond voor de ver pleegden en verplegenden van „ICinder- zorg'weer een avond, die dool' haar bij zonder karakter bij allen lang in liet geheugen en tevens in aangename herin nering zal blijven. Tegen 8 uur kwamen allen, voor zoo ver zij niet te jong Waren of voor straf naar bed waren gezonden, bijeen in twee in één loopende zalen van het jongens huis, waai* op een podium de mandoline vereeniging „Sempre Avanti" had plaats genomen. Deze vereeniging heeft onder leiding van den directeur, den heer A. J. F. den Boer gedurende een paar uur doen genieten van een 8 tal met zorg ge kozen en op de bekende verdienstelijke wijze ten gehoore gebrachte nummers, die allen een dankbaar applaus uitlokten. Bij den aanvang van den avond wees de voorzitter van „ICinderzorg", de heer ds. N. M. d c Ligt, er öp, d,at als er le Middelburg een tentoonstelling, een zang uitvoering of iets dergelijks is, veelal do kinderen van „ICinderzorg" Worden ge- noodigd en dit wordt zeer op prijs ge steld, maar niet minder als een vereeni ging als „Sempre Avanti" op de stichting komt om zich te doen hooren. Wjaht er is niet dat meer tot het gemoed spreekt dan zang en muziek en daarom wordt het op hoogen prijs gesteld, dal tie ver eeniging ten tweede male is Terug geko men. In de papze werd aan allen thee met koekjes aangeboden, terwijl aan het slot van den avond de heer ds. de Ligt ander maal het woord nam om de leden van de mandoline vereeniging hartelijk dank te zeggen namens de kinderen en het be stuur cu hen een welgemeend „Tot Weerziens" toe le roepen. Hedenmorgen is het werk op het kan toor der gemeentebedrijven alhier eén oogehblik stop gezet, en daarvoor was een alleszins begrijpelijke rede. Do heer A. van Dalen, opzichter van het electriscli bedrijf herdacht namelijk den dag, waar op hij vóór 25 jaar als 17-jarigett smidst- jongen in dienst trad bij de gemeente. Tegen 10 uur vereenigdan zich de leden, van het personeel in het kantoor met den jubilaris, zijn familie en nog enkele andere belangstellenden De heer A. L. D ol zen no, boekhouder van de bedrijven, nam liet eerst h.ot woord en wees or op, hoe de heer Van Dalen op klom lol filter, om later door de betoonde ijver en leergierigheid als 't ware van gas en water naar eleclriciteit over te gaan en te komen op de tegenwoordige hoogte van opzichter. Spr. wees er op, wat de "hoor Van Dalen daarbij te danken heeft aan den heer Streefkerk. Namens het personeel bood spr. een stoffelijk blijk van belangstelling in den vorm van een luidspreker aan. Do heer J. Boelen hoofddirecteur der bedrijven, spi'ak woorden Van groote whardeering voor hel werk van den heer Van Dalen ,en voor zijn groote ijver, waar door hij het zoo ver heeft gestuurd. Na mens hel gemeentebestuur bood spr. den jubilaris gel'uk wenschen en een enveloppe aan en wenschto hij hem verder een aange- namen vrijen dag met do zijnen toe. Do beer ir. H Streefkerk herinnerde er aan, hoe hij den hoer Van Dalen, die gasfitter was tot electricien heeft mogen opleiden on met hem 62/2 jaar aangenaam heeft samengewerkt De heer S 1 o o ve s, directeur van de electrische centrale bracht ook grooto hui- do aan den jubilaris en bood hem een sou venir aan. Ten slotte voorde het woord do heer L J a n s e en bood namens eenige installeurs. een radiotoestel aan De heer Van Dalen dankte diep o/r- der den indruk allen voor de gesproken, woorden. Het was verder een feestdag ten huizo van de familie van Dalen en bloemstukken enz. gaven nog evenveel bewijzen van waar deering voor wat de heer van Dalen in het belang der bedrijven en hen die daar mede in aanraking komen presteert. Hedenmorgen heeft op den Nieu wen Vlisingschen Weg een trambotsing plaats gehad, die, wat persoonlijke onge lukken betreft, wonder boven wonder goed is afgeloopen. Een vrij lange tram van de stoomtram maatschappij Walcheren stak bij de Ijs baan den weg over, toen van de richting Middelburg een electrische tram kwam aanrijden. De wagenbestuurder, die ter plaatse niet moest stoppen, werd door den mist de stoomtram eerst laat gewaar en is toen ruim -10 meter voor de krui sing begonnen te remmen, en zgnd te strooien. De gladheid van de rails is mede oorzaak geweest, dat de electrische tram niet tijdig tot stilstand kon worden ge bracht en op den laatsten wagen van de stoomtram reed. Het voorbalcon van den motorwagen was aan één zijde geheel weggeslagen, de controlekast lag dwars over het voorbalcon. De wagenbestuurder en andere perso nen, die zich op dit balcon bevonden, waren nog vóór de botsing er af gespron gen en noch zij, noch andere personen in de electrische tram bekwamen letsel. De laatste wagen van den stoomtram bekwam aan de achterzijde ook groote schade en vele ruiten braken, waardoor inzittenden licht werden gewond. De stoomtram reed nog een eind door en trok den beschadigden en gederail- leerden wagen mede de brug op, waar hij bleef staan. Ook de brug bekwam daardoor schade. Van de electrische tram was de goe derenwagen door den schok ontspoord. Ten spoedigste werd met het oprui- mingswerk begonnen, later kwamen ma teriaaltrammen met personeel van beide maatschappijen te hulp. De diensten ondervonden natuurlijk groote vertraging; vooral de stoomtram. De passagiers van de electrische moesten ter plaatse overstappen. - Hedenmorgen ging van de Centrale slachtplaats in do Spuistraat alhier eon Os op den loop -en vluchtte langs den Dam, naar den Veersche Singel, Hij werd o.a. door dje politie achterop gezet; in een weide nabij den Singel kon men het dier weer grijpen. Gelukkig liep alles zonder ongelukken af. Door de politie alhier is aange houden en aan de justitie voorgeleid de 33-jarige Z„ een ongehuwde man, die met zijn moeder samen woont en die reeds meermalen haai' heeft bedreigd' en reeds een maal wegens mishandeling van zijn moeder werd veroordeeld. Thans wordt hij er van verdacht zijn moedjer van de trap in de woning te hebben ge gooid, waardoor zij een vrij ernstige hoofdwonde bekwam. Na verhoor, is de aangehoudene naar het Huis van bewa ring overgebracht. Uit Walcheren. Dinsdagmiddag vergaderde de raad van A rnémuide n. Na opening mei gebed sprak de voor zitter zijn Nieuwjaarsrede uit. Spr. me moreerde onder meer dal de bevolking is geslegen van 2227 tot 2251 inwoners; tot de groolere gebeurtenissen in hel vo rige jaar behoort het groot aantal nieuw gebouwde woningen, een uitgaaf hiermee in verband staande van f 2200 kon uit de gewone middelen worden voldaan, en heeft er zoodoende geen toename van schuld plaats gehad. Het vermenigvuldigingscijfer moest 't vorige jaar worden verhoogd. De werkloosheid onder He arbeiders nam dit jaar toe, een Verzekering hier tegen door de belangcbbenden wordt steeds meer en meer een eisch dés lijds. De filgemeene toestand van landbouw cn visscherij zijn wel niet gunstig, doch niet verontrustend te noemen De voorzitter eindigde met den wensch dat allen een gelukkig jaar zullen heb ben en zij in hel belang 'der gemeente zullen werkzaam zijp. rijke mededeelingen en de goede wenschen door hem geuit, hij wcnscht voorzitter en allen die tegenwoordig zijn een gezegend jaar op het terrein van hun leven en hun arbeid, liet verheugde hem dat de voorzitter nu weldra im de gele genheid zal zijn, zijn geheelen persoon aan het belang der gemeente le wijden. Veel is er in de gemeente gebeurd, dat getuigt van durf en daad; ten opzichte der werkloosheid geeft spreker den voor zitter in overweging zich in verbinding te stellen met het bestuur van den Chr. Zeeliedenbond om een onderzoek stellen of de seizoenwerkloosheid niet te bestrijden is door seizoenwerk, bij voorbeeld tijdens de wintermaanden het vlechten van mandwerk voor de vis- schersvloot. Na te hebben gezegd dat de plaatse lijke belasting door teruggang der draag kracht steeds zwaarder Wordt en we vermoedelijk spoedig aan de 5de pen ning toekomen, wenschte spreker allen wijsheid toe om de belangen dezer ge meente zoo te behartigen, dat hooger zegen er op rusten kan. Na het lezen der notulen deelde de voorzitter mede dat de trein van 5.25 's avonds naar Middelburg, voorlaan rei zigers opneemt. De heer A. Schuit dankte den voor zitter voor zijn bemoeiing in deze B. en TV. stelden naar aanleiding van het verzoek van den neer van Eenen naam tot plaatsing van een lantaarn bij Mculeuberg, voor er liever een te plaat sen bij het voetpad naar Kleverskerke aldus werd besloten. Van Ged. Staten waS" éen schrijven ont vangen waarbij zij het raadsbesluit van 8 December j.l. ter vernietiging voordra gen zal. Dit schrijven is evenwel gevolgd door een brief van den Minister Van Binnen land sche Zaken, waarbij deze le kennen geeft, inzake het medestemmen van den heer Crucq, geen strijd met art 4G aanwezig te achten. De heer van Eenennaam vraagt wat door B. en TV. inzake dit geschil is ge schreven en of Bi en TV. zich enkel tot Ged. Staten hebben gericht of ook tot den Minister. De voorzitter zeide, alleen aan Ged. Sisten en voldoet aan het verzoek van den heer van Eenennaam om ilc cor respondentie over le leggen, die brengt voor geen der partijen nieuwe gezicht punten Verder deelde de voorzitter o.a. mede dat aan verschillende nijverheidsscholen een bedrag van ongeveer f 190 is uitbe taald Dat de netto opbrengst der 51 booinen een som van ongeveer f S60 bedraagt dat het grondwerk aan liet bouwterrein van den Chris liaan polder f 301 heeft gekost; en dat het rioolwerk aan den Zuidwal aanbesteed is voor de som van totaal f 250. Medegedeeld werd dat een verlaging der gasprijzen door de VTissingsche gas- ffabriek wordt ingevoerd. Een verzoek van Mulder en La Soe om schilderwerk wera van de hand ge wezen omdat verzoekers geen kostwin ners zijn. Een verzoek van de kerkeraden der Ned. Herv. en de Geref. gemeente om strenger politietoezicht op de jeugd en om het spelen om geld op de openbare straat tegen te gaan, gaf aanleiding tot breedvoerige bespreking. De heer Schuit meende, dat dit adres moest zijn gericht aan het hoofd der po litie. De voorzitter gelooft dit ook, maar vraagt „wat moet ik er mee beginnen, weten de heeren raad-?" Algemeen is men van oordeel dat de opvoeders (ouders) hier in mee moeten werken en dal anders niets' bereikt wordt De voorzitter zeide de predikanten te zullen opwekken bij huisbezoek en ook wel in de kerk dc ouders hier op te wijzen. De heer van Waarde komt hier tegen op, de predikant moet geen politiedienst doen. De voorzitter zegt nu verder voor zich zelf uit le zullen maken, hoe hij zal handelen. (Wordt vervolgd Woeiu^lagmiddag kwam de gemeente raad van Biggekerko in vergadering bijeen. De voorziller gaf een Overzicht van wal in 1926 door den raad in het be lang der gemeente is verricht 011 wenscht de leden in 1927 voel goeds toe. TVeth Dekker dankt den voorzitter. Op een daartoe door don voorzitter ge geven toelichting wordt overeenkomstig 't voorstel van B en W. besloten een jaar- lijksclie bijdrage te verleunen van f 5 voor het Schoolmuseum te Middelburg Door Ged. Stalen is voor den tijd van 2 jaren vrijstelling verleend van de ver plichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. I Ingekomen is een verzoek van de N V „Stoomtram Walcheren" om een bijdrage Vreemde voorwerpen in een uurwerk brengen het direct tot slaan. De organeJi, welke aan Uw lichaam kracht en bewe gingsvermogen geven, nl. de spieren, worden ook onbruikbaar zoodra stof- wisselings-producten, welke uil het lichaam verwijderd moeten worden, bet normale verloop der functies verstorendat is de rheumatiek met zijn ondragelijke pijnen. Aspirin-Tabletten geven dired opluchting, terwijl zij de bij de stofwisse ling ontstane onzuiverheden bestrijden en daardoor de pijn doen verdwijnen.^ Let U er op, dal U de echte Aspirin-Tabletten ontvangt, kenbaar aan hei «,Bayer**-kruIs en den oranje band. doch de Maatschappij te berichten, dat hel zeer op prijs zal worden gesteld den Zondagsdienst zooveel mogelijk te beper ken De heer Poppe blijft zijn standpunt innemen, en zal zoolang do Zondagsdienst blijft gehandhaafd, zijn stern hiervoor niet geven. De heer Coppoolso heeft weieens gehoord, dat de 'Maatschappij Mies m het werk stelt 0111 het personeel 200- voel mogelijk 's Zondags vrij le geven. In stemming gebracht wordt hel voorstel van B en W. aangenomen met G legen 1 slem Tegen de hew Poppe. IIol voorschot op de vergoeding voor de Bijz. school voor 1927. wordt vastge steld op f510. Eevcneens wordt vastge steld de vergoeding voor deze school over 1925 t.w voor 75 leerlingen a f9 87 is f710 25 Aan voorschot is uitbetaald f871 zoodat door hel bestuur moet worden terugbetaald f 130 75 Ingediend wordt een ontwerp tol wijzi ging dor verordening op (Ie heffing van schoolgeld. De voorz licht toe, djat in de praktijk is gebleken, dat de thans gel dende regeling niet aan alle e.schen be antwoordt! Voorgesteld wordt twee nieuwe klassen te vormen en de derde klasse eenigzins uit te breiden. Z h s&. wordt hiertoe besloten Op soorstel van B en TV wordt beslo ten aan den volontair ter secretarie 1. A. de Moor, wegens bijzondere werkzaamhe den tijdens ziekte van «Ten secretaris, eeai gratificatie toe te kennen van f 50. Uit Zuid-Beveland. - Gister reed te R i 11 a 11 d op «len oiibewaakfen o vei'weg bij Wp. 20a aan den derden weg een vrachtauto K no 615 van Timmerman en Melis uil Goes, ge laden. met geperst stroo en rijdende in «le achting Rilland met volle vaart tegen den sneltrein 110. 303, rijdende van Roo- zendaal maar Vlissirvgen Deze trein pas seert daar ongeveer 11 30 v in. De hot sing had plaats op het le personenrijtuig. Locomotief, post- en bagagewagen waren reeds don overweg gepasseerd. Door den schok werd de auto zwaar Jïeschadigd, aan den kant van den weg geslingerd. De chauffeur P ft. was totaal ongedeerd, wat wel een groot wonder kan worden De heer Bi. Franse als oudste lid, I in hot tekort over 1925 ad [44. B en W dankte den voorzitter voor zijn belang- stollen voor het verzoek in. te willigen, Ongeveer 10 ruiten van den trein wer den verbrijzeld, alsook «le treeplank van den bagagewagen. In den trein werden door de glasscherven gewond de lsto kl1. passagiers de hoeren P. J. L Hoog uil Am sterdam en TV. Moolker uit Tholen Ze werden verbonden door hel treinpersoneel. Do kwetsuren waren van lichten aard. De trein had ongeveer een half uur vertraging. Opvolgende treinen werden over het an dore spoor geleid, lot «le sneltrein was vertrokken. Uit Tholen Te Oud-Vossemcer s voor do Chr. Historische Kiesvereeniging opgetre den de heer Tilanus. Lid!, dor Tweede Ka mer, met een rede over hel Belgisch^ Verdragccm groot aantal leden en be langstellenden volgde met aandacht de behandeling van dit onderwerp en enkele vragen werden gesteld. Dit Zeeuwseh-Viaaaderen W;P. Sommige bladen bevatten gister avond het volgende Vaz Dias-bericht, dat om ons onbekende reden ons niet gezon den werd: De heer Th. van Overmaat, burge meester van Aardenburg, heeft zich

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 1