„gaas A!s een goed sdiaakspeler Is Uw lichaam. He» trekt zijn strijdkrachten daar samen waar gevaar dreigt; b.v. het brengt Aspirin-Tableiten J&a#opgelost in water, zoo spoedig mogelijk door de maag, darmen en aderen daarheen waar rheumaiiek, jicht, ischias en zenuwpijn dringend hulp vorderen. Vraagt U echter iteeds de echte Aspirin - Tabletten kenbaar aan het ®Bayer"-kruis en aan den oranje band! APOTHEKEN. Zondag eu de naclitcn der volgende weck zijn de navolgende apotheken ge opend: MiddelburgM. J. Pienbroek. Vtissingeu. S. J. Engering, Iiendi'lkstr. LEGER fcN VLOOT. Militair Tehuis. Ouder leiding van Ds. M. v. Empel, die bij afwezigheid van den voorzitter, Mr. A. A, d. Veer, 't presidiaal waarnam, werd Donderdagavond de algemeene vergade ring gehouden van de afdeeling „Mid delburg" van den Ned. Militairen Bond. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat net Mil Tehuis in het afgeloopen jaar door vele militairen werd gewaar deerd Vooral de eerste en de laatste maanden van het jaar was het bezoek goed. In 'l geheel werden 1664 bezoe ken gebracht. De huisvader en huis- moedei beijverden zich het tehuis gezel lig en aantrekkelijk te maken en orga niseerden onderscheidene z.g.n. gezellige avonden. Door het Bestuur werden ver schillende herstellingen in het huis aan gebracht. Voor lectuur werden diverse couranten en tijdschriften aangeboden voorts stond de bibliotheek den bezoe kers ten dienste. Voor ontspanning wa ren onderscheidene spelen aanwezig, lederen avond werd de dag met bijbel lezing en gebed gesloten. De afdeeling ontving van de vereeni- ging ,,Pro Rege" alhier een bedrag van f 115.om te komen tot een radio toestel of voor een door het bestuur aan te wijzen doel; van den heer Lijsen eeni- ge jaargangen „gelezen tijdschriften" en voorts een 25-tal scheurkalenders, welke giften met dankbaarheid werden aan vaard. Tevens genoot de afdeeling we derom het subsidie van de Sta'en van Zeeland; den steun van den Militairen Bond en van vele begunstigers, wier aan-< tal klom tot 256. De rekening van den penningmeester H. Dronkers, Rouaan- sche kade alhier, sloot met een nadeelig saldo van f 209,27. In den loop van het jaar bedankte de heer W. A. de Rijcke Sr. als be stuurslid. De voorzitter herinnerde aan zijn jarenlange» arbeid ten goede van het Tehuis, welke door het bestuur met dankbaarheid zal worden herdacht. Tot bestuursleden werden herkozen de heoren nir. A. A. <1. Ve r, J- A. Verlregten Ds. L. B Tjebbes. Mét den wensch, dat het de afdeeling in het komende jaar niet mocht ontbreken aan sympathie en steun, om den bloei van het Tehuis te bestendigen, sloot de voorzitter de niet druk bezochte vergadering. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een huiseigenaar te Noord wijlcer- hout had den laatstca tijd nogals eens ongenoegen met de bovenhuurders van zijn woning, wien hij reeds eukele malen de huur had opgezegd,, maar tot dusver zonder resultaat. Dc huiseigenaar zon op middelen om het vertrek ie bespoedigen enhij sneed het Bdeclrisch licht al. zoodat de huurders in donker zaten, Wie kaalst, moet echter den bal terug verwachten, dachten de huurders. Zij begonneu de bovenverdieping eens duchtig te boenen met wat te veel water ca spoedig droop het nat in het ondergelegen kantoor van den huisbaas, wiens boeken en beschei den meubilair, enz. werden gedpopt. liet slot van het liedje was natuur lijk, dat de politie er aan te pas kwam. Het waterhoozen werd gestaakt en hel electrisch iicJit weer hersteld, -maar de huisbaas, die geen baas in eigen huis is, zit mei den rommel. Josephine Baker, een negerin, die in de Parijsche revue's de laatste jaren een geweldigen opgang heeft gemaakt, had onlangs een contract gesloten met een nachtrestaurant in de rue Pigalle, waarbij zij zich verplichtte 's avonds na de revue-voorstelling in het restaurant eenige van haar dansen ten beste te ge ven. Een tijdje later echter leek het haar voordeeliger zelf een restaurant te beginnen en daar te dansen. Haar con tract kwam zij niet meer na. De direc teur van de inrichting aldaar heeft nu een eisch van 300.000 frs, schadeloos stelling tegen Joséphine ingesteld, Een 80-jarige ziekenverpleegster, mej. Michel geheeten is, naar uit öham- béry gomeld wordt, het slachtoffer ge worden van een afschuwelijke misdaad, vermoedelijk gepleegd door twee onge- lieden, die in staat van dronkenschap verkeerden. De booswichten; drongen het huis dei' oude vrouw, die algemeen geacht en be mind was, wijl ze, ondanks haar hoogen leeftijd, nog met veel toewijding arme zie ken verzorgde, binnen, sloegen haar met een kruisbeeld, dal zij van dien muur had den genomen, en wurgden haar. Het lijk der ongelukkige vrouw heb ben zij ten overvloede nog verminkt, waarna zij pogingen dpden om d.e sporen van hun misdaad te elpen verdwijnen, door het huis in brand te steken. Zij plaatsten daartoe een lamp ouder het bed, docli het vuur, dat zich ontwik kelde, dooldp vanzelf uit. De politie heeft een fabrieksarbeider, Italiaan van geboorte, gearresteerd, ats verdacht van deelneming aan die mis daad. De aangehoudene is reeds vroeger we gens poging tot moord lol twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Eon spannende fliuiscène .is het avontuur geweest, dat een gezien Mila- neesch klokkenmaker, zekere Marnaro, bij een reparatie aan de torenklok van den dom in zijn stad heeft beleefd. In de wijzerplaats, die een middellijn heeft van 61/- Meter, is een opening, waar door men op het domplein omlaag kan zien. Marnaro had de klok stilgezet en den pal, waarmee de loop der wijzers wordt belet, aangedurkt. Hij rustte een oogenblik onder zijn werk uit en ge bruikte deze pauze om door het gat het plein, zestig meter beneden hem, gade te slaan. Terwijl hij het hoofd nog door de opening had, en niet'1 bemerkte, dat toevallig vlak daarbij dc groote wijzer der klok was, hoorde hij een zwakken knal, de pal was teruggesprongen. De klok zette zich in beweging. Snel wilde M. zijn hoofd t?Fugtrekken om het uur werk weer stil te zetten en toen be merkte hij tot zijn onuitsprekelijken schrik, dat de groote wijzer reeds den rand gepasseerd was en zijn hoofd tus- schen wijzer en andere rand beklemd zat! Hij kon niet meer terug. In zijn doodsangst begon hij «uit alle macht te brullen. Eenige bange seconden verstreken, een halve minuut. Steeds verder schokte de wijzer. Opnieuw schreeuwde hij, we derom tevergeefs. Reeds begaven zijn krachten hem omfloersten nevelen zijn geest. toen hoorde 'hij stappen achter zich. Toevallig waren eenige arbeiders, die op den bovensten omloop te werken hadden, omhoog gekomen. Zij begrepen in een ommezien de verschrikkelijke po sitie van M„ drukten den pal aan en brachten daarmee de klok, den wijzer tot staan. Meer dood dan levend, maar toch nog geheel ongedeerd, werd de klokkenmaker naar beneden gebracht. Twee broers, aldus een bericht uit New-York, kochten van een landman als oud ijzer een oude verroeste brandkast. Ze gaven er een dollar voor, die de man grinnekend in den zak stak. Hij zou desnoods nog geld toegegeven hebben, zei hij den koopers, enkel voor het weg halen van het leelijke, onhandelbare ding. De broers, J„ smeden te Keyport in New Yersey, wisten de brandkast open te krijgen en vonden er een groote hoe veelheid juweelen, aandeelen, obligaties en baar geld in tergezamenlijke waarde van 180.000 dollar, Het is onmogelijk te achterhalen, wie van dien schat de oorspronkelijke eige naar is. De brandkast heeft in de boer derij gestaan lang voor de tegenwoor dige landbouwer deze kocht. Het is thans de beurt aan de beide smeden om te grinniken. EEN GEFINGEERDE INBRAAK. De politie van het bureau Bergsingel te Rotterdam is er in geslaagd een geraf- lineerd-gefingeerde inbraak tot ophel dering te brengen. Op Zondagavond 28 November werd aan genoemd bureau aangifte gedaan, dat tijdens de afwezigheid van de bewo ners was ingebroken in de schoenmakerij van A. L., aan den Soetèndaalsfchenweg aldaar. De schoenmaker verklaarde, des morgeus met een motorfiets naar Heerlen te zijn vertrokken. Zijn vrouw was met de kinderen naar liaar ouders gegaan, 's Avonds elf uur, toen men in de wo ning terugkwam, ontdekte men dal er was ingebroken. Er werd .geen „spoor van de daders gevonden. Het Yale slot van de buitendeur was intact gebleven. De man cn de vrouw deden beiden zeer zenuwachtig en wilden beslist niet den nacht in de woning doorbrengen. Er bleek voor een bedrag van f 900 aan verschillende goederen te zijn ge stolen. Er was een onbeschrijfelijke wan orde in de kamer aangericht. Alles lag over den vloer verspreid. De bewoner was tegen inbraak verze ker bij de Mij. „Schiedam" Le Den Haag. De Verzekering Mij. stuurde een expert, die echter zijn bevreemding over de in braak te kennen gaf, met het gevolg, dat de Mij aanvankelijk weigerde het verze kerde bedrag uit te betalen. L. stelde daarop een civiel-rechtelijke vordering tegen de Verzekering .Mij. in, waarop de Mij» een bedrag van, f .600 aan bood. Dit werd echter geweigerd. Uit een verder onderzoek van.de po litie bleek dat een caféhouder een ge deelte van liet gestolen goed had ge kocht. Volgens verklaringen van den ca féhouder had hij dit alles ontvangen van zekere J en P., die verklaard hadden, dat zij de goederen van den schoenmaker L hadden gekregen als onderpand voor een schuld. P. had op zijn beurt weer schuld bij den caféhouder en had daar voor de goederen afgegeven. P. is spoor loos verdwenen. De schoenmaker werd opnieuw gehoord, doch bleef bij zijn ver haal, lot men eenige dagen later aanwij zingen kreeg, dat P. met een zekeren J op verzoek van den schoenmaker bij hem hadden ingebroken, om zoodoende geld van dc verzekering mij. los te krij gen. De schoenmaker werd daarop op nieuw aangehouden. Aanvankelijk ontken de hij nog, doch ten slotte legde hij een volledige bekentenis af Hij verklaarde een motorffiets met zij span van J. en P. gekocht te .hebben. In een vertrouwelijk oogenblik vertelde P. dat hij ten nadeele van een firma olie verduisterd had. Om uit handen van de politic te blijven, had hij een bedrag van f 100 noodig. P. opperde toen hel denk beeld van inbraak en fen slotte liet de schoenmaker zich overhalen. Er werd afgesproken, dat P. vier pla ten leer zou stelen, doch hij 'moest zorgen voor buitenbraak, omdat anders de Ver zekering Mij. niet zou uitbelalen Op den Zaterdag voor de Inbraak ging de schoenmaker op de motorfiets, welke P. van te voren in orde had gemaakt, proefrijden. Het bleek echter, dat men don starter had losgeschroefd, waardoor de schoenmaker langer zou uitblijven, dan deze had gedacht. Van zijn afwezigheid hebben P. en J. daarop gebruik gemaakt pm den Yale- sleutel te stelen en des Zondags konden zij daarop de deur makkelijk openmaken Tegen den wil van den schoenmaker heb ben zij alles meegenomen wat van hun gading was -en toen tie schoenmaker Zon dagsavonds thuis kwam. bemerkte hij tot zijn schrik, dat zelfs' zijn kjeediug geslo- lep was. Na eenigen tijd vervoegde .T. zich bij den 'schoenmaker en eisclite een bedrag van f200 en indien het niet gegeven werd, zou hij alles aan de politie gaan mededeelen. De schoenmaker had geen f 200 doch de politie werd 'ook niet gewaarschuwd. J. en P. hebben de gestolen goederen nog niet betaald. Bovendien zijn thans alle kleeren van den schoenmaker weg; hij heeft geen geld van de Verzekering Mij. gekregen jen @ajat thans] de gevangenis in. P. en J. hebben de wijk naar Frankrijk genomen. AFLOOP AANBESTEDINGEN. Te S chore werd aanbesteed ten behoeve van Joh. Poleij, het bouwen van een woonhuis. Ingeschreven werd door J. Waverijn te Ierseke voor f 2925; door Bruijnzeel en Poleij te Kruiningen voor f 2680; H. v. Koeveringe te Schore voor f 2648; en J. Marteijn te Ierseke voor f 2610. De gunning werd voorloopig aan gehouden. BUITENLAND, DE NIEUWE BOULEVARD. Waar zou ik u deze week anders over kunnen schrijven dan over den nieuwen boulevard, die we er in Parijs bijgekre- gen hebben! Iedereen is er vol van, iedereen spreekt er over, iedereen wan delt er over, en iedereen haalt bijzonder heden er over, en over de inwijding op. De katten-tentoonstelling wordt er om vergeten, en toch is ook die cursus ge noeg met zijn wedstrijd van versierde kooien en manden: één poes in een kooi met louter orchideeën versierd; een an dere poes in 'n kooi, versierd met rood geel en bruine bladeren, en geheimzinnig bestraald door een gedempt licht uit een massa heel kleine oranje-gekleurde elec- trische lampjes; nog een andere poes in een satijnen wiegje, waarin poes' speelgoed: verschillende poppen en rammelaars zijn opgehangen!. En zelfs de tentoonstelling voor de ten toonstelling der Onafhankelijke» lijdt er onder. En toch is ook die ruim de moeite van een bezoek waard, al was het alleen maar om het kunstwerk te bewonderen, dat heelemaal met yoghurt geschilderd is; of de naaktstudie, getiteld „Moeder schap", opgebouwd uit kachelpijpen, spi- raalveeren en ijzervijlsel; of het stilleven, waarop een sardientje in dé olie voor gesteld is in zwart graniet, de caviaar daarbij aangeduid wordt door middel van hagelkorrels, en een citroen door een stuk porcelein. Neen alle belangstelling is nu voor den boulevard, den nieuwen boulevard, die daar ineens het aspect van Parijs' cen trum is komen veranderen, d;e van af de rue Drouot in één rechte lijn den boulevard Montmartre verlengt tot ach ter de Opera, en den boulevard des Ita- liens links laat liggen. Eerlijk gezegd is er aan dien boulevard zelf nog niet veel moois te zien: een heel, héél breede, spik- splinternieuwe straat, piet aan weerszijden overal nog houten schuttingen en stellages, waar (Ingez. Med») achter nieuwe huizen en winkels ge bouwd worden; op den hoek van de rue Drouot zelfs een huis van 11 „étages, waarvan er drie zich onder den grond zullen bevinden. Maar voor het over-drukke boulevard- verkeer is het reeds een uitkomst. Aan verschillende autobussen is reeds voor geschreven :den nieuwen boulevard fiaussmann te nemen. En de auto's be ginnen al te volgen, hoewel vele chauf feurs er nog eenvoudig niet aan denken,] dien weg in te slaan, en oudergewoonte den boulevard des Italiens afrijden, zelfs wanneer ze daarmee een omweg maken, zóózeer zijn ze nog aan die oude route gewend. Wandelaars echter bij honderdtallen,1 die vooral uit nieuwsgierigheid dien nieu wen boulevard eens afloopen; maar de oude boulevard des Italiens is natuurlijk veel gezelliger met al zijn café's en win- kels en bonte reclames! De nieuwe bou- levard Haussmann zal niet minder ge zellig zijn! Zoo wordt voorspeld. Wacht nog maar even, tot daar de nieuwe win kels opengaan, en de restaurants en de café's. Waar het daar alvast niet aan ont breekt, dat zijn de reclames. Al die stel lages en schuttingen wat een reclame- terrein! Op den carrefour Drouot, waar de in wijding plaats had, daar zijn de grootste reclames neergeplakt en geschilderd na-' tuurlijk. Op de foto's daarvan ziet men President Doumergue naast, of liever onder het beeld van een kolossalen ke rel in militair costuum en met een kepi op, die in iedere hand een heele bundel flesschen wegdragen.de reclame van' een heel groot Parijsch wijn-dépot; ter wijl vóór den President in de hoogte' met reusachtige letters van twee étages hoogte te lezen staat: „O, had ik toch een Peugeot!".... den naam van een dér bekendste Fransche a'utomerken. Die inwijding, wat is daarnaar uitge zien! En wat een belangstelling! Prop en propvol was het daar op dien carre four Drouot. Wat een verkeersopstop pingen te voorkomen!.... De menschen waren geklommen tot op de schuttingen en de stellages, en zelfs tot op de daken der resteerende nieuwjaarskraampjes toe!.... En alle vensters in de buurt waren verhuurd. Een dame in bontman tel zag kans een plaatsje te veroveren' op de estrade der koormeisjes, die Dou mergue en den boulevard toezingen zou den, allemaal eenvoudig volksmeisjes de dame in bontmantel stak heel erg daartusschen af, maar wat kon dat haar schelen, zc wou zien, zien.... en hoo- ren. Ja, hooren ook. Redevoeringen en verheerlijking van Haussmann en zijn ideeën, Haussmann de prefect van de Seine, die leefde nu meer dan 100 jaar geleden, en die toch reeds zulke mo derne begrippen over stadsbouw had baron Haussmann, de „grand-perfect", die begon als doodeenvoudig onder-pre fect in het onbelangrijke departement van de Haute-Loire. en die zoo spoedig een van Parijs' allergrootste mannen werd. Haussmann, die om zijn moderne begrippen van stads-architec'tuur door zijn tijdgenooten uitgelachen en bespot en gesmaad werd, maar die tóch dóór zette, en die door het na hem komende geslaoht nu gezegend wordt; Haussmann die op een haar na heelemaal niets voor Parijs had kunnen zijn en doen, daar hij eens op een reis logies aangevraagd had in een dorpsherberg, waar hij door toe vallige omstandigheden echter niet over- anchtte tot zijn en der Parijzenaars geluk, want dienzelfden nacht wer den alle logeergasten daar geplunderd en vermoord En zien.... Natuurlijk wilde iedereen al de hooge heeren zien, die daar samen zouden zitten op de prachtige tribunes. Die tribunes waren op zichzelf al het bekijken waard: vergulde spijlen, goud geel fluweelen behangsel, zilverborduur werk, eneen waaier van zeven vlaggen op iederen hoek. En violette fauteuils met vergulden rug en armleuningen; en banken van rood fluweel. Opzij een ver zameling eenvoudiger, zwarte stoelen, voor de orkestleden der Garde, die Dou mergue de Marseillaise zouden toebla- zen en een militaire marsch. En ieder wou heel graag Doumergue uit zijn auto zien stappen, en zien waar hij het eerst heen zou gaan met al de heeren van het ontvang-comité. Wie geen goede kijkplaats had kunen veroveren troostte zich met de vergoeding den President en hot comité na te loopen het nieuwe métro-station in, vanwaar een nieuwe métro-lijn onder de boulevards zou door- loopen, nog lang niet klaar pas over een jaar ongeveer zal die ingewijd kun nen worden wat een nieuwe feeste lijkheid belooft. Een dikke slang van menschen kronkelde den President ach terna, de métrodiepte in, en keek toe hoe de President bewonderend luisterde naar de uitleggingen van een hooge mé tro-persoonlijkheid, hoe de President, heelemaal niet trotsch, allervriendelijkst zijn hoed afnam voor de dertigtal daar arbeidende grondwerkers, waarvan er één wel even teruggroeten wilde door een tik aan zijn pet „Vreemdelingen natuurlijk, die arbeiders!" zei smalend hier en daar een stem uit het publiek); en hoe de President zoo maar heel ge woon de rails overstapte van 't gene perron naar 't andere „Als de lijn al in werking was geweest hoe gevaar lijk dan!"... zei menigeen huiverend. Dan den President zien terugkomen uit de métro en op zijn mooien zetel zien plaats nemen, En na de redevoeringen hem de ridder-orden te zien uitreiken! Een schouwspel, dat werkelijk jammer zou zijn geweest om te missen! Een van de vier gedecoreerde heeren was zóó zenuwachtig, dat hij van blijdschap den President een arm om zijn hals sloeg en hem een hartelijken zoen op de wang drukte; een ander kon van zenuwach tigheid de trap niet meer terugvinden, toen hij van de tribune af naar zijn plaats weerkeeren wilde. Toen de laatst-geridderde verdwenen was, stond de President op en wilde op zijn beurt de tribune' verlaten. Nog niet, monsieur le Président, we krijgen eerst nog een stukje muziek! O, eerst nog een stukje jnyzi^k?, zei goedig glimlachend de President. Is het knip-moment nog niet aangebroken? Maar na de muziek was het knip-mo ment daar. Er was een prachtig zijden lint gespannen in de kleuren van de stad Parijs, dat de laatste afsluiting tot den nieuwen boulevard moest symboliseeren. En dat lint, die afsluiting zou (President Doumergue doorknippen, en daarna zou de boulevard open zijn, toegankelijk voor iedereen. De President daalde van de tribune af. Een meiske, heelemaal in het wit gekjeod een oorlogs-weesje, een „staats-pupil- letje" kwam aandragen met een wit satijnen kussen, waar een fijn gecise leerde gou'den schaar op lag. De Presi dent nam de gouden schaar, stak dege lijk duim en middelvinger door de oogen heen, en zette de schaar in het lint. Ademloos volgde het publiek zijn bewe gingen. Het was doodstil: het was of ieder zijn ooren spitste in de hoop het geklikklak van de gouden schaar te zul len hooren. Het lint was vrij breed, en vrij stevig ook, en de President had wel 30 heele seconden noodig om het door te knippen! Toen viel het lint. in twee stukken aan weerszijden van £Ie schaar neer de boulevard was ge opend; - de plechtigheid afgeloopen. President Doumergue, die blootshoofds de knip-plechtigheid volbracht had, zet te zijn hoogen hoed weer op, en probeer de met behulp van een paar autoritei ten door de menigte heen zijn auto te bereiken, wat nogal vrij gemakkelijk ge lukte. Terwijl het publiek toesnelde op het door geknipte lint, en met van te voren reeds klaar gehouden messen en scharen daar stukken afsneed en knipte een stuk van zoo'n inwijdingslint heet geluk aan te brengen!. En de boulevard?.Die lag nu open. Wie of wat zou er nu het eerst over heen wandelen of rijden, en zoo prac- tisch den boulevard inwijden?.... Nie mand deed een stap vooruit. Toen plot seling een eenvoudig mannetje achter een handkar, die daar, wie zal zeggen hoé verzeild was geraakt zijn kar naar voren duwde en doorrijden wilde, den boulevard over. Maar dat vonden de agenten toch een al te zielige inwijding voor zoo'n grooten nieuwen boulevard in zulk een enorme wereldstad als Pa rijs! En dus beduidden ze het mannetje, dat hij nog even wachten moest, en ga ven toen het sein tot doorrijden aan een auto, die onmiddellijk gehoorzaamde en den boulevard opreed. Een taxi volgde: toen andere auto's. En zoo was geluk kig nog wat de eer gered!.Een hand kar.. stel je voor! de agenten beven nog als ze idenken aan die schande, die haast hun nieuwen verkeersweg getrof fen had O, jammer, dat u er niet bij was het was werkelijk een morgen vol emo ties. Maar als u "in Parijs komt, gaat u dan in elk geval even naar het,mu seum Carnavalet, daar is nog de fijn ge ciseleerde gouden schaar te zien en een stuk van het mooie lint. Geen kans ech-

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 6