VICTOR]»/? I D SI BEURSNOTEERING VAN HEDEN. AMSTERDAM, 22 Jan. (Slotkocrs). 6 pet. Nederland 1923 101%, 6 pet. Nederland 1922 100 een zestiende; 5 pet. Nederland 1918 101 negen zestiende; 4% pet. Nederland 1917 100,2% pet. Nc- derl. VV. Schuld 62%; 3 pet. do. Oblig. 751%; 3 pet- <1° Certif. 75%. Aaud. Ned. Ind. Handelsb 174%; Aan. deelen Koloniale Bank ,245%; Koninkl. Petrol. Aand 388390; Gecons. Ilolland- schC 203%; Cult. Mij. Vorstenlanden 182s Handelsv Amsterdam 691—694; Java- sche Cultuur 384; Aand. Deli Maatseh: 438%; Amsterd. Rubber 325—327. Ned. Amerik. Vaart 68%; Nederll Scheepvaartunie 182%; Konimld. Holl. Lloyd 28%; Kon. Ned. Stoomb. Mij 100%. Gouda. A. 315; Philips 3841/»; Jur- gens A 175, Anaconda 98%; Steels 157; Union Pacific 164%; Common Marine 7 vijf zestiende; Prefered do. 39%; Max well Gr. 0. v. A. 4%; Maxwell Land Gert. Inc. Bonds 14 zeven zesfiende. Prolongatie 23/4. Markt sluit kalm. WEERBERICHT. Medegedeeld door het Koninkl. Nederl. Met. Instituut le De Bilt. Naar waarnemingen, verricht in den morgen van 22 Jan. Hoogste barometerstand 763.3 te Biarritz. Laagste barometerstand 736.4 te Vcstmanoer. Verwachting van den avond van 22 tot den avoud van 23 dezer Matige Z. \V. tot W. wind, meest zwaar bewolkt enkele regen- of sneeuwbuien, iets zachter. Ttiermometersland alhier des morgens 9 uur 34 gr., 12 uur 40 gr. Voor Zondag 23 Januari. Zon op 7.57, zon onder 4.27. Licht aansteken 's avonds: Motorrijtuigen en rijwielen 4.57. Andero voortuigen 5.27. Maan op 10.30 n.m., onder 10.28vm. Woensdag 26 Jan. laatste kwartier. "Voor Maandag 24 Januari. Zon op 7.56, zon onder 4.29. Licht aansteken 's avonds Motorrijtuigen en rijwielen 4.59. Andere voertuigen 5 29. Maan op 11.37 n.m onder 10.40 v.m, Woensdag 26 Jan laatste kwartier Voor huishoudelijk gebruik bizonder aan bevolen in heolo Literschroefflosschen. In- houdspr. 32 c. (Ingcz. Med.j A Bastiaausc en 5 andere bewoners van het Seisbohverk, houdende verzoek de vóór hun huizen gelegen lioogle te doen afgraven, berichten B. en W. het, voj- gende Naar onze meening pasl die hoogte, welke feitelijk een geheel met de Bol werken uitmaakt, volkomen in liet stads beeld en verfraait zij ter plaatse liet aspect, zeker niet het minst door haar hellende ligging en de beplanting met verschillende soorten heesters en struik- gewas op het hellend gedeelte. Zij vraagt voorls weinig onderhoudskosten, door dal de tuinlui der Gemeente haar, tege lijk met de Bolwerken, onderhouden. 1 Na eveniuecle afgraving, op welke adressanten kennelijk uitsluilend aandrin gen Ier verkrijging van verbetering van het uitzicht aan de vóórzijde hunner woningen, zal een eentonige vlakte ont- slaan zonder uiterlijke bekoring, lerwijl op den achtergrond de weinig fraaie voorgevels der vermelde woningen dui delijk zichtbaar zullen worden Om te voorkomen, dat die gevels al le zeer in het oog vallen, zouden alsdan in ieder geval toch weder heesters enz. belmo ren te worden geplant en zoodoende de afgraving niet aan de weuschen deï adresscerendc bewoners beantwoorden Dit laatste zou alleen mogelijk zijn door op oc ontstane vlakte een grasgazon met bloemperken enz. aan le brengen en het planten van heesiers en struikgewas ge heel le vermijden. Uit aesthetisch oog punt beslaan daartegen evenwel, zooals reeds gezegd, groole bezwaren. Voor het overige betwisten wij ten sterkste, dal met de eventueele afgraving en daarop voigende werkzaamheden geringe uilga ven zouden gemoeid zijn Zeker zullen zij ver uilgaan boven de opbrengst der te rooien boomen, le meer, nu de koopsom men van hoornen zich in dalende lijn bewegen. De afgraving zelve ou een tamelijk omvangrijk en kostbaar werk uitmaken, terwijl bovendieen de hoornen Ier plaat se uiel meer dan een kleine waarde ver tegenwoordigen en een eventueel aan le leggen gras-gazon mei afzelling en bloemperken een telken jare lerugkee- rende, niet zoo lage som aan onderhoud zou- vorderen Rr-sumr erende advïseeren B. en W. om in afwijzenden zin op het door adres santen gedane verzoek te beschikken. Wanneer de Raad eventueel onver hoopt tot afgraving zou willen besluiten. zoo meeneu B en W., dat, speciaal ook in aanmerking nemende de tamelijk hoo- ge kosten, daaraan en aan nieuwen 'plant- socnaauleg verbonden, tot dien volle- uiscn aanleg niet zou moeten worden overgegaan, doch althans een gedeelte van het afgegraven terrein, hetwelk in totaal 85 meter lang en 35 M. diep is, lot bouwgrond zou moeten bestemd wor den. Op die manier zouden de kosten uer afgraving enz. tot een zoo laag mo gelijk minimum worden teruggebracht en verder verhinderd worden, dat de voor gevels der nu aanwezige huizen al te veel het stadsbeeld zouden gaan beheer- schen. Op dien bouwgrond zou alsdan niet anders dan open bebouwing moeten toegelaten worden en voor de daarop te plaatsen woningen zouden, voor wat het (Uiterlijk aanzien betreft, strenge eischen dienen gesteld te worden. Het is intusschcn duidelijk, dat dit alles weinig zou strooken met het ver langen van adressanten. Cursus i n karton- slö jd. B en W. stellen voor afwijzend le beschikken op hel verzoek van de afd. Zeelandia der Vereen, t. bev. van het onderwijs in handenarbeid, lot verleeuiiig van een subsidie van f 100 voor cursus sen in karlon-slöjd aan kinderen van min- en onvermogende ouders. B. en W. •meenen dat niel dan in uiterste noodza kelijkheid uitbreiding behoort te worden gegeven aan het aantal te geven sub- sidiën. Asyl v. huisdieren. Eveneens stellen B. en W. voor afwij zend te beschikken op het adres der afd Zeeland van de Ned. Vereen, t. bescherm, van dieren om een gein. subsidie in de kosten van exploitatie en onderhoud van haar asyl voor huisdieren aan den Seis- weg. B. en W hebben uit de ontvangen inlichtingen niet de overtuiging gekre gen, dat de finaucieele toestand van de afd. van dien aard is, dat hulp van de gemeente beslist noodzakelijk zou zijn om het voortbestaan van het asyl te ver zekeren. Bovendien achten B. en W. bij deze aangelegenheid niel een da delijk belang van de gemeente als zooda nig betrokken. Park Nieuwen- hove. Door C. W B. Keiler alhier is lot B. en W het verzoek gericht om van de Gemeente in het Park van Nieuwen- liove 390 vierk. M grond le mogen koopen, ten einde daamp een midden- sla ndswoning le bouwen aan den verbin dingsweg lusschen Noordsingel en Na- dorstweg. B. en W. geven gaarne den Raad in overweging om het verzoek in te wil ligen en le besluiten lot verkoop onder voorwaarden, opgenomen in hel mede hierbij overgelegd ontwcrp-besluit Waar ter zake van den verkoop van ge meentegrond in het Park van Nieuwen- hovc alle bijzonderheden reeds in vroe- gere Raadsbesluiten zijn vastgelegd, heb ben B. en W. het onderhavige voorstel niel vooraf om advies naar de Commis sion van Fabr en Fin. verzonden Ontsla g. B en W. stellen voor het door .T. II? Vervcnne, in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd ge vraagde ontslag als leeraar in vaklceke- nen aan de Avondschool v. Nijverheids onderwijs. eervol le verlcenen met ingang van 1 Mei a s. nachtdienst komt, zal men over België reizen, wat toch zeker niet voordeelig voor Nederland is. Er wordt wel in een blijkbaar geïnspireerd artikel in de Vlis- singsche Courant gezegd, dat er geen gevaar is dat de Zeeland van Vlissingen zal weg gaan, maar spr. aanvaardt dit maar onder voorbehoud en meent, dat het bureau in deze zeer attent moet zijn. Tevens wcnsclit spreker te wijzen op de mogelijkheid van 'n ferryboot op Enge land van uit Vlissingen, van de ferry boot Zeebrugge-Harwich wordt druk ge bruik gemaakt. Zoo weet spr. van een Neerldandschen dak pannen fabri kan t die zoo zijn pannen naar Engeland zendt, om overlading en daardoor kans op bre ken te voorkomen. De heer M. Laernoes zegt, dat de Zeeland-kwestie een puzzle is. De wij- ziging in den dienst is zeer in het ge heim behandeld. Wat betreft een ferry- boot daarover heeft spr. reeds in 1916 onderhandeld, maar toen wilde wilde En geland daarvoor alleen toestemming ge ven aan geaillieerden, of het nu anders is, zou moeten worden onderzocht. Er zou echter een groot kapitaal mede geË moeid zijn. De heer Stofkoper acht zulk een dienst zeer makkelijk en een groot be lang en zou een commissie willen instel len om nadere gegevens te verzamelen. De Voorzitter meende, dat het zeker een groot belang is en het bureau eerst de zaak nog eens onder de oogen moet zien. Nadat de lieer Jeronimus nog de groote wenschelijkheid had betoogd, dat de kamer vertegenwoordigd is bij de openbare behandeling van de concessie aanvragen voor autobusdiensten en de voorzitter overweging daarvan in het bu reau had toegezegd, werd de openbare vergadering gesloten en ging men over in comité-generaal. Overwerkts Zenuwen kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwstlllende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog. Ingez. Med.) BERICHTEN UIT DE TWEEDE OPLAGE VAN ONS VORIG NUMMER. PROCUREUR-GENERAAL H. IL De procureur-generaal bij den IIoogen Raad mr. T. J. Noyon, zal aan de Konin gin verzoeken, hem met ingang van 1 Mei a s. van genoemde functie le ontheffen». DE ROOFMOORD TE DEN HAAG. Bij dienstorder van don directeur der Haagsehe Tramweg Mij. is aan het tram personeel medegedeeld ,dat de commis saris van politie heeft medegedeeld dat na den moord op het Bezuidenhout, die Maandagochtend heeft plaats gehad, om 11 uur een manspersoon zich begeven heeft van het huis waar de moord is ge pleegd naa,r de in do nabijheid liggende tramhalte en vermoedelijk met lijn 6 is vervoerd. Deze man hoefl het Bezuiden hout in voorovergebogen houding overge stoken niet opgeslagen kraag van zijn over jas. Volgons signalement is hij 30 ft 35 jaar en draagt een slappe hoed. Niet den indruk vestigende van een werkman doch meer die van een koopman. Bij deze dienstorder worden conduc teur of (bestuurder die zich herinneren KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. In de vergadering was gisteravond af- eeQ zoodanig persoon op dien tijd dat de xil uc vci^au^Jiu»; was ^ioiciaofjiu CA* i wezig Je heeren van Niftrik, Witkam, moord heeft plaats gehad, hebben Enzlin, Wcsseling van het groot bedrijf en v. d. Berg, Oosterbaan, P. G, Laer noes en Chamulcau van het klein be drijf, alle met kennisgeving. Door den voorzitter werd do in liet Tweede Blad opgenomen Nieuwjaarsrede ggehouden. Tot voorzitter werd herkozen de heer C. Boudewijnse met 12 stemmen, tegen een blanco en een van onwaarde. Tot voorzitter van het Groot bedrijf de heer M. Laernoes met 6 stemmen en een op den heet; Massee, lot voorzitter van de afdeeling Klein bedrijf de heer L. A. Stofkooper met 5 stemmen en 2 blanco. Al deze heeren namen de herbenoeming aan onder dankbetuiging voor het in hen gestelde vertrouwen. Dc leden der vaste commissies werden alle bij acclamatie herkozen, alleen had de heer Kielstra verklaard zich niet meer beschikbaar te stellen voor het lidmaat schap van dc commissie voor het Han delsonderwijs. In zijn plaats werd geko zen de heer Massee met 9 stemmen, te gen 3 op den heer Lindenbergh en 2 op den heer Oosterbaan. Alle heeren voor zoover aanwezig namen de benoemingen verder aan, ook dc heer Massee. De verschillende deze week door ons gepubliceerde voorstellen werden aan genomen, op de daarbij gevoerde discus sie komen wij in een der volgende num mers terug. Bij dé rondvraag wees de freer Je ronimus op het artikel in de Haag sehe Post van 15 Januari inzake de Zeeland. Daarin zijn een paar dingen, die spr. niet zoo kan laten gaan. Men vergeet dat de nachtdienst feitelijk ge torpedeerd is. Toen kwam men met de treinen zoo laat lo Vlissingen, <lat Hoek van Holland verkozen werd. Nu concurrentie opgeheven en terwijl in 1914 een reis AmsterdamLonden via den Hoek 10.36 duurde, is dit nu 11.52, wat nog meer is als destijds met de Zee voerd, dringend verzocht inlichtingen le verschaffen nan den commissaris van po litie aldaar. APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend: Middelburg. J W. v. d. Garde. Vlissingen: wed. A. J. v. Ockenburg, Badhuisstraat. VERGADERINGEN, CONCERTEN, ent Maandag 24 Jan- Lezing Natuurk. Ge zelschap. Spr. Ir. Jan G. Sloff, Bergen op Zoom. Dinsdag 25 Jan. Wiener OperetteGezet- scbap. Schouwburg. Dinsdag 25 Jan. Generale Repetitie „Hosanna". Dinsdag 25 Jan. Bijeenk. Inst. v. Arb. Onlw., afd. Middelburg. Spr. dhr N. L. Willink, Vlissingen.. „Vooruil", 8.15 uur. Woensdag 26 Jan. Uitvoering „Ho sanna". V r ij d a g 28 Januari Bal masqué „Medjo- burgum", Schuttershof. LAATSTE 8ERIGHÏEÜ PSYCHOLOGISCH ONDERZOEK BIJ DE OLYMPIADE. Professor Buitendijk, hoogleeraar inde psychologie le Groningen, bereidt in overleg mei lal van ambtgenoolen en bekende psychologen uil alle deelcu der wereld voor een grool internationaal, psychologisch onderzoek in "le stellen bij geiegenheid van de Olympiade 1928. Hel RHINederlandsch Olympisch Comité heeft land, dat 11.48 bedroeg.' Óok de reis1 zijn medewerking toegezegd en ruimte Keulen Londen over den Hoek is langer j beschikbaar gesteld voor de inrichting dan over Vlissingen. Als er hier geen van een psychologisch laboratorium. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 22 Jan. 12 urn*. - De affaire liad lieden weinig te beleekenen Groote omzeilen vonden evenwel plaats in. de nieuwe Parijsche obligaties. De okers sLeeg tot 100 procent. Een groote hoek vormde zich in 'Kunst zijde, waarvoor goede vraag bestond. In het bijzonder Enka, die meerdere punten avanceerde. Op de Rubberafd. kwam de noteering in enkele gevallen iets lager le liggen Koninkl. onveranderd. Suikerfondsen op de koersen van gisler. Tabakken op den achtergrond en weinig veranderd Prolongatie 2%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 22 Jan 12 uur. De cijfers tusschen haakjes zijn de koersen v&n gisteren. Londen 12.14 drie zestiende (12.14%), Berlijn 59.28 ((59 29%.) Parijs 9.90 (9.92.) Brussel 34.76% (34.78%.) - Weenen 35.25 (35,30.) Zwitserland 48.17 (48.19.) Kopenhagen 66.60 (66.65.) Oslo 63.72 (63.80.) Stockholm 66.76 (66.80.) New York 2.50 drie zestiende '2 50%".. SNEEUWSTORMEN IN ENGELAND. LONDEN, 22 Jan. V.D. -• Een hevige sneeuwstorm heeft boven Bugeland ge woed, v.n i,n het Oosten en Noorden. Er hebben verscheidene ongevallen plaats gehad. Langs de kust ondervond de scheepvaart groote stagnatie. NOG EEN TRANSPORTSCHIP WAR CHINA LONDEN, 22 Jan. Door de rogocring is nog een derde transportschip voor troe penvervoer naar China opgevorderd en wel de Megantic van de White Star, een schip van bijna 15000 ton waterv.erpraalsing. DE POGING VAN DR. MARX BERLIJN, 22 Jan. V.D|. Dr. Marx deelde hedenmorgen asm rijkspresidenl von Hindenburg mee, dat hij in verband met de gisteren door djq öenlrumfractle genomen besluiten, de op dracht tot vorming van een kabinet met de burgerlijke partijen aanvaardt. VOORZORGSMAATREGELEN TE PEKING. Wolff seinl, dat in verband mei de voorzorgsmaatregelen vaii de Chincesche overheid, de Amerikaansche regceriug besloten heeft ingeval van onlusten le Peking overdag een speciale vlag le liïj- schen aan de mast der draadlooze tele grafie van het gezantschap en 's nachts een verlicht kenteeken De Amerika nen in fie stail hebben drie verschillende punten, waar zij zich melden kunnen en vanwaar zij naar het gezantschapsge- bouw gebracht zullen worden. NOG EEN AMERIKAANSCHE VOORZORGSMAATREGEL. Naar Reuter uit Washington bericht, heeft" de afdeeling mariniers, die zich thans op Guam bevindb order gekregen zich in le schepen naar de Filippijnen; om in geval Van nood dichter bij China le zijn. DE INFLUENZA-EPIDEMIE. GENÊVE, 222 Jan V.Dj. Omtrent de influenza-epidemio m Europa heeft de Volkenbond hel volgende communiqué ge publiceerd' In Engeland heerschle de in fluenza meest in de groole steden, vooral to Londen; complicaties blijven uitslui tend beperkt [ot kinderen en oude ïnen- schen. In Denemarken breidt jle epidemie zich uit. In Griekenland hoeft de influenza over het algemeen een zachtaardig karak ter. In Italië komen thans sporadische ge vallen van influenza voor, welke evenwel 'n zeer ernstig karakter dragen. In Parijs, Rijssol en Bazel neemt de epidemie af. In de Ver. Stalen komt geen influenza- epidemio voor. AMERIKA EN CHINA. WASHINGTON, 222 Jan. V I) Hot Dop. van Marine deelt mede, dat 26 Ame rikaansche oorlogsschepen in de Oliinee- sche wateren zijn of zich oj> 'weg "daar heen bevinden. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Toen de 23-jarigë' dienstbode W., in dienst bij mevr. L. aan het Hofplein te Leeuwarden, Vrijdagmorgen bezig was een kleedje te kloppen uit het raam op de eerste verdieping, verloor zij plotse ling het evenwicht. Het meisje viel op straat. Bewusteloos word zij naai' het ziekenhuis vervoerd. Het geneeskundig onderzoek wees uit dat zij geen ernstige inwendige kneuzingen had bekomen. Vrijdagmorgen werd de melkslijtcr v. K„ die met zijn vrachtauto melk bij de boeren ging afhalen, nabij de Vink- brug te Diemen, verblind door de lich ten van een uit tegenovergestelde rich ting komenden auto. Hij geraakte hier door van den weg en reed de. Muider- vaart in. Toevallig lag op dezelfde plaats, waar de auto de vaart in ging, een groote roeiboot, welke den val eeni- germate brak, zoodal het voertuig niet geheel onder dompelde. Vrachtauto en roeiboot werden zoo goed als vernield. De melkslijter kwam er met een nat pak en eenige schram men af. j^ia|c=3|iZ3|i^!ii=i|aiczp W' aar de opwekkeude H eigenschappen der ori- M - gineele pepermunt - Q J worden gewaardeerd, JJ gebruikt men Jï (Ingez. Med.) In de Lonneker stoombleekerij en ververij is de 31-jarige gehuwde werk man S, bij het scheppen van een emmer water in het reservoir gevallen au var- dronken, Te Lonneker ïs de 79-jarige land bouwer H. R., bij het hooi halen door hot' gat van den zolder gevallen-. De oude man, overleed na eenige uren main de gevolgen. DE ROOFMOORD DEN HAAG Het Haagsehe Volk' meldde Vrijdag: Naar wij vernemen, heefl een tram bestuurder Maandagmiddag twee man nen in het Haagsehe Bosch zien ver dwijnen, waarvan één een pak onder zijn arm droeg. De tramman wist op dat moment no4 niets van den gepleegden moord af. Hij vond de houding der twee mannen evenwel zoo verdacht, dat hij hen in het boscli volgde. Daar zag hij, dat een der mannen een steen uit het pak haalde, zijn jas uittrok, die om den' steen wikkelde en vervolgens in een sloot wierp. Hierna trok hij een andere jas aan. De trambestuurder had geen tijd meer om het tweetal te volgen. Hij deed van dit voorval echter mededeelïng aan de justitie, die het blijkbaar zoo belangrijki vond, dat de bestuurder Woensdagavond, tot 's avonds laat bij den officier van justitie gebleven is, om nadere inlich tingen te verschaffen. De zaak wordt nauwkeurig oiufer- zochj, RECHTZAKEN. Als verdacht vau brandstichting ge pleegd te ZoüuemaireZaterdagavond 1.1. is aangehouden en Ier hescliikldngi van dc Justitie gesteld, zekere M. J. M 37 j., landbouwer te Westmaas, tijdelijk vertoevende te Zonneinaire. KERKNIEUWS. Gerei'. Gom. Beroepen le Ridderkerk ds. J. Yreug- denliil le Bruinisse. KUNST £N WETENSCHAPPEN. Met de Staalscrt. van 22 Jan. rijn verzonden afdrukken van de statuten be treffende de Muziek-Vereeniging „Hosan na", thans genaamd De Gemengde Zang- Yereeniging „Hosanna", gevestigd al hier. (Gewijzigde statuten.) Men schrijft óns uit üostburg over de Donderdagavond aldaar gegeven uitvoering vsn hel Oostburgsche Meisjes koor Hoewel het meisjeskoor onder leiding van den heer C-H' Schijve als gewoonlijk zijn ouden naam handhaafde betreuren wij het toch, dót het een le gering aantal leuen telt, gevolg van liet uittreden 'van verschillende leden door vertrek iwnr elders. Met zeer veel genoegen hébben wij de uitvoering bijgewoond. De meeste lie deren werden bijna onberispelijk gezon gen. Zeer lief klonken „liet loozc Mo- lcnarinnelj©„Het huisje Kleeft" rasp muziek van Bart Verballen, A. van Tet terode Mn de Zeven Zonnestraaljes% Cantate van Catharina van Rennes, werd, trots de moeilijkheden tot den zeer goed einde gebracht. Liederen van Jan Bloks-, Aug. de Booclc wisselden het programma af, dat voor den zang eindigde met „De Vier Fabels van La Fontaine", -,De kre kel en de Mier'', onz De begeleiding door den heer E. van Ruytenberg was als altijd boven alten lof verheven. Door deze en den freer Hin- richs viool werden gespeeld Sonate voor piano en viool in G mol van F. Sjogren en een Concert in E Mol van P. Nardini', waarvan de uitvoering aan kenners zeer zeker hoog muzikaal genot verschaft heeft Bij ae koren werkte ook dc heer Van Kampen '(viool) mee. De hcele uitvoering droeg over hel algemeeu de goedkeuring Van het audi/- torium weg, dat wij betreuren liet evenwel in le geringe getale 'was opge komen; sleehls een 140 mcnschen woon den dc uitvoering bij. Een warm applaus na afloop va« *-'lk stuk was de belooning der spelers

Middelburgsche Courant | 1927 | | pagina 2