(«0. 297 Vrijdag 17 öecember 1926 169' Jaargang; MIDDEL OURINT, Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting Tan "Woensdag. Door plaatsgebrek moesten we in ons vorig nummer het Kamerozerzicht aan houden. Groole dingen hebben we daardoor niet aan onze lezers onthouden. Maar bijna was er iets bijzonders ge beurd. Het was n.l. met slechts 4136 stemmen dat een door Minister v. d. Vegte onaannemelijk verklaard amendement- Brautigam werd verworpen, dat beoogde een memoriepost in te voegen voor pen sioenen van spoorwegbeambten welk/' wegens kleine vergrijpen zijn ontslagen. Het waren zes katholieken en de heer Lingbeek, die met de soc.-dem. en- vrijz. dem. dus bijna een crisis._Jiadd.en ver wekt. Slechts twee dier katholieken stem den met de democraten Vóór een ander amendement-Brautigam, n.l. voor 'n pen- sioenverbotering van do vroegere gepen- sionneerde spoorwegmannen. Bij de aanvraag van f 40.000 als bij drage voor de door den A.N.W.B. te plaatsen naamborden aan de gemeente grenzen, wilde de heer v. G ij n liever het aanbod aanvaarden voor gratis plaatsing dopr den Bond van Bed,rij f sa u tolio uders van borden waarop een zes lelterige re clame zou mogen staan. Maar do meer derheid dei- Kamer, 63—26, was het met den Minister eens dat die reclame in strijd zou zijn met de waardigheid. Voorts is er veel gesproken over di- verso onderwijs-onderwerpen. Het assistenstelsel werd daarbij geducht .onder handeu genomen door den heer Bulten. Van de 438 assistenten zijn er slechts 32 „echt", de anderen zijn on voldoend bezoldigde volled,ig-bevoogde leer krachten. Hij sprak dan ook van een mis lukking en van een misbruik van het stel sel. De hoer Lingbeek eindigde zijnjaar- lijkscho aanval op de salarissen van reli gieuze onderwijskrachten met een lange motie, vragend de salarieering van reli gieuzen terug te brengen lot de werke lijke kosten van levensonderhoud. Zij zal Later behandeld worden. Zitting van Donderdag. Eerst een reeks kleine ontwerpen. Toen voortzetting van de onderwijs- bogrooting waarbij een voorstel van den vorigen Minister van dit Departement, dr. De Visser, lot schrapping van een sub sidie van f 3000 voor een R. IC. Inter naat voor schipperskinderen te Ruhrort, verworpen werd met 57—8 stemmen. Bij de daarop volgende afdpoling Kun sten en Wetenschappen stelde de heer Kleerekopor de f31.800 voor artis tieke ontwikkeling tegenover de drio ton voor de burgerwachten en nog eens drie ton voor Vrijw. Landstorm. Hij bepleitte sterker ondersteuning van orkesten. Toen kwam de heer L a n g m a n 'Chr. Hist.) met een principieele tegenstelling tusscben kunst en Christendom. De voornaamste zakelijke kwestie bij deze afdoeling was een amendent-Zijlstra om de subsidies voor het Haarlemscho orkest en voor de Co-Opera-tie te schrap,- pen. Het werd verworpen met 5025 stemmen, waarbij slechts mej. Katz do eenige Chr Historische was, die mèt den leider dr. De Visser togen het amendement stemde. Aan doze begrooling was vastgehaakt het voorstel van don Minister om weer gelegenheid te geven in eenige klassen der lagere scholen Fransch of een 'anïlere vreemde taal te onderwijzen. Zooals te verwachten was, werd het voorstel vinnig bestreden door de soc.- democraten ou vrijz. democraten, die djt element uit de lagere scholen willen hou den terwille van liet volkskind dat er geen behoefte aan heeft terwijl de verder gaan de kinderen er h.i. later genoeg gelegenheid voor vinden. De hoeren Ketelaar en Gerhard gaven uiting aan die meening. En do katholiek M o 11 o r viel hun bij. Daarentegen werd het voorstel verdedigd, door den heer Snoock Honkema en mej. Westerma n. Vandaag wordt de beraadslaging vervolgd. Avondzitting. Er waren vooruitzichten dat do Minis ter van oorlog hot niet makkelijk zou zou hebben bij de verdediging van zijn begrooting met inbegrip van zijn reorga nisatieplannen. Maar hel begin gisteravond was toch tamelijk rustig. Do heer v. Rappard (Vr. B.) was wel niet voldaan over de plannen tot ver mindering der cavalarie, maar oiverigens ging hij mot de plannen mee. De heer Terlaan was natuurlijk niét bevredigd, en kwam met eon motie om de lichting tot 13.000 man terug [o brengen. Maai de heer Oud gaf te kennen, dat er onder bepaalde omstandigheden voor de Vrijz. democraten aanleiding zou kunnen zijn den minister te steunen, wat blijkbaar doelde op een oppositie van do anti-revo- lulionnaireu ,die zich ook reeds uitte door een kritiek van den heer D uijmacr op de hervormingsplannen. Daarentegen was de heer Deckers (Katfa.) die plannen welwillend gestemd. BINNENLAND. BE RIJKSMIDDELEN IN NOV. 1926. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand November 1926 bedroeg f44.179.247 tegen 13.743.762 over de maand Nov. 1925. Het één twaalfde gedeelte der ra ming over het geheele jaar bedraagt f38.183.000. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste elf maanden van 1926, vergeleken met die over de eerste elf maanden van 1925. 1926 1925 f 20.085.226 f 19.868.417 - 26.151.647 - 24.420.456 - 91.144.345 88.128.274 - 17.542.637 - 16.543.381 Grondbel. Pers. bel. Ink. bel. Div. en T. Verm. bel. Suiker Wijn Gedist. Zout Bier Geslacht Tabak Speelk. Xt'Pïjelbel. Zegelrecht Reg. recht Succ. recht Invoerrecht Goud, zilv. Essaailoon Stat. recht Domeinen Staalslolex-ij Jacht visch Loodsgeld Mijnrecht 40.209.774 2.294.341 41.326.299 I.906.931» II.535.8351 8.792.183 20.598.931 64.424» 6.635.616 23.206.716 19.109.203 44.322.180 52.745.466 831.885 893 3.801.353 3.296.608 632.562 248.146 4.570118 39.273-409 1.991096 42.166.487 1.862524 11.625-537 6-480.576 22.148.551 19.910077 39.899-471 £9.930.070 927.237 879 3.864 382 3.017.663 634.361 259.492 3.718.798 406.629 Totaal f 450.551.781 f 425.099.239 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven "over November 1926 een opbrengst van fJj0.66S 382 legen een bedrag van f 12.343.365 in November 1925. IHR. IL C. DRESSELIIUIJS. f Na een vrij langdurige ziekte is op 56-jarigen leeftijd overleden de leider van den Vrijheidsbond, een man van bui tengewoon veelzijdige begaafdheid. Als jurist (hij was oorspronkelijk advocaat en korten tijd rechter in Tiel) heeft hij dat getoond in zijn latere functie van secretaris van de Staatscommissie voor herziening van verschillende strafwethoe- ken. Als directeur-generaal van het ge vangeniswezen heeft hij vooral zijn in vloed gehad 'bij de toepassing van de nieuwe beginselen vau reclasseering en kinderwetten. Hij was voorzitter van de Ned. Tuinbouwvereenigiug, voorzitter van den Anti-Oorlogsraad en later van de Vereen. voor Volkenbond en Vrede; secretaris generaal van het Roode Kruis enz. enz., te veel om hier op te noemen En behalve dat vervulde hij de functie van partijleider, wat alleen reeds den vollen mensch vordert. Hij is in 1916 in de Kamer gekomen als vrijliberaal als opvolger van mr. Ty- deman, maar was al spoedig ook diens opvolger als leider. En later, in '21 bij de oprichting van den Vrijheidsbond,, werd hij ook daar als leider aangewezen. Men weet hit de Kamerverslagen hoe merkwaardig groot het aantal onderwer pen was, waarover hij met kennis van zaken kon meespreken, vaak met merk baren invloed in weerwil van het ge slonken aantal van zijn volgelingen. Het mag niet verzwegen worden dat hij als partijleider niet allen voldeed. Zijn veelzijdigheid was wellicht oorzaak (lat hij niet streng genoeg zijn groote lijnen trok. Maar zijn woord had gezag in de Kamer en met hem verdwijnt een zeer merkwaardige figuur uit een peri ode die voor de vroegere liberale partij buitengewoon veel moeilijkheden ople verde. Maandag wordt hij in het familiegraf te Culemborg bijgezet. Zijn opvolger in de Tweede Kamer 5s (Ir. S. E. B. Bierema te Usquert (Gr.) Uit Stad en Provincie. DE KOSTENVERLAGING DER PASPOORTEN. De 's Hert. Crt. verneemt dat aan het Departement van Buitenlandsche Zaken druk gewerkt wordt aan hel treffen van maatregelen, betreffende de voorgenomen verlaging van de kosten der paspoorten. Het kan evenwel nog Maart worden eer de zaak definitief haar beslag zal hebben gekregen. De prijs van de paspoorten zou f 1.50 bedragen en de geldigheids duur 2 jaren bedragen. Uit Middelburg. Zooals uit een advertentie in. diC nummer blijkt, opent de heer J. Tjaarda hedenavond in perceel Lange Noord straat C 29 liet café „Zeelandïa". Wij hebben er gisteren een kijkje genomén en ons overtuigd dat er alles is gedaan om zoowel van 't café, waar o.a, biljart is geplaatst als van de er achter gelegen danszaal, een vroolijk en passend geheel le maken. De planten tusscben beide vertrekken in, de meubileering, alles is modern. Boven werd' ons nog 'n ruime, ook net ingerichte, kamer voor verga deringen getoond. Gisteren is door de politie met be hulp van een minimax een schoorsteen brand in een perceel in de Brakstraat! alhier gebluscht. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt legen een persoon, die den in zijn woning geplaatsten munt gasmeter door het verbreken van het zegel opende en het geld er uit nam. Uit Vlissingen. Op verzoek verwijzen wij naai- de advertentie in dit nummer betreffende de tijdelijke verplaatsing van het kantoor van den ontvanger der directe belastin gen en accijnzen ie Vlissingen naar het voormalige districtsgebouw; aan de Wilhelminastraat. In dit gebouw zal dan in de eerste drie weken ook dfes Dins dags en Donderdagsavondjs van half ze ven tot half negen zitting worden ge houden voor de aanvragen tot het ver krijgen van een kosteloos rijwielbelasting- merk voor 1927. Uit Walcheren. Met ingang van 1 Januari is «ie kanloorhoudster der P. T. T. te "Wie s t- kape lie bij ministerieel besluit aange wezen als sub-ontvanger, hoofdzakelijk voor geslacht, en is aan den heer P. Huijbregsen mei ingang van dien datiun als zoodanig eervol ontslag verleend. Ui t Zuid-^eve land. Onder zeer groote belangstelling is Donderdag te Goe-s^r aarde besteld; het stoffelijk overschot van wijlen den heer M. P. de Looff. Aan de groeve werd gesproken door den heer Vereeke, dijk graaf van het Waterschap de Brcede Watering B. I.. door den burgemeeslier van Goes, die den overledene als raads lid huldigde, djöor den heer Barents© namens den Bond van Tochn. Ambtena ren, door den heer v. d. Bout als voor zitter van het Burg. Armbestuur, door den heer Constandse en ds. Siemelink als vrienden, door mr. Zaaijer als voor zitter van de. Ambachtsschool, en <loor den heer v. d. Meulen Bosma als mede- leeraar aan den cursus voor WiaterbL ambtenaren. Een zoon van den overle dene bedankte. Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Goes. Overgegaan werd tot het benoemen van leden in diverse commission en besturen. De heer H. Snoek werd m. .a st. met ingang 1 Januari 1927 wederom voor een tijdvak van 3 jaren herbenoemd als gemeente geneesheer, terwijl aan den'heer J. de Kruijter werd toegestaan, ondanks zijn 65-jarigen leeftijd, wederom nog eeïi jaar in functie te blijven als gemeen te-ar chh var is. Overeenkomstig hel voorstel van B. en W. werd goedgevonden d(C bcnoodigde gelden beschikbaar t© stellen voor aan stelling van een vakonderwijzeres in de handwerken aan de O. L. school B Ingesteld werd ©en waarborgfonds lot dekking vau mogelijke verliezen der wo- ningbouwvereenigingen, welke met Rijks- of gemeenlevoorschot hebben gebouwd. Vastgesteld werd de begrooling van het Burg. Armbestuur voor 1927. Op voorstel van de Gascommissie werd besloten een woning aan den Westhaven- dijk te verhuren aan een stoker van het gemeenlegasbedrijf Voor de som van f2.10 per week. De gemeentebegrooling voor 1927 met de bijbehoorende bedrijfsbegrootingen werden vastgesteld zooals die djpor B. en W. waren ingediend, nadat in die ge- meenlebegrooling nog enkele kleine wij zigingen waren aangebracht, terwijl op voorstel van den heer Potter werd be sloten voortaan aan de leden van den raad presentiegeld uit ie keeren ad f5 per vergadering. Bijzondere voorstellen of mcdedeelingen werden bij dp behan deling van de begrooling niet gedaan. De lieer Siemens deelde, nog mede, dat hel hem genoegen deed, dat djpor de Fin. commissie geen voorstellen werden daan om de salarissen en loonen te verlagen, omdat z.i. dat niet in het alge meen belang is le achten. (Ingez. MedJ) voorloopig bestu<ur der afd. Goes voor Volkenbond en Wrede, verwelkomde de heer J. J. de Bruijne, gemcente-secrélaris le Noordwelle, de vrij talrijke aanwezi gen. De heer Van. der Mauderc uit Den Ilaag zette daarna de beteekenis van den Volkenbond en de bedoeling van de film uiteen, waarna begonnen werd met de vertooning daarvan. Allereerst werd een beeld gegeven van den oorlog in vroegere ecuwen, daarna van den modernen oorlog met al zijn gruwelen. Toen verschenen op het doek de mannen der beweging voor vrede djoor recht, vanaf Hugo dc Groot lolt de vredes conferentie van 1899. Via het permanente hof voor arbitrage kwam men lot den Volkenbond en zijn verschillende instel lingen. Vooral van het vredeswerk van den Volkenbond werd een ©verzicht ge geven. En ten slotte werden de aanwe zigen opgewekt lid te worden van de Vereentging „Voor Volkenbond en Vre de", om daardoor de propaganda voor de Volkenbondsgedachte te steunen. De heer IC. te Scho.rc kwaiu op den Postweg met zijn auto tengevolge van slippen in de sloot terecht. Hjj liep ern stige kneuzingen op, zoodat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen en dige hulp moest worden ingeroepen. Uit Zee uw sch-Vlaan.deren O. D. In afwijking i^iel het besluit van Ged. Staten en het schriftelijk voorstol van B. en W. heeft do .gemeenteraad van Hulst bij do begrootingsbeliandeling besloten de wedde der wethouders met ingang van 1 Sept. 1927 te bepalen op f 110 in totaal in plaats van op f 360 zooals is voorge schreven. Een bedrag van f 2000 werd voorge steld voor reorganisatie van do brand weer, waarvan f 1500 voor oen aanvoer- molor. en 4000 voor slangen. De heeren Lockefeer en v. Lieropi ver klaarden zich er tegen, daar het oude materiaal nog verbeterd kan worden, en do waterleiding over eenige jaren voldoen de voorraad zal geven. Op voorstel van den voorzitter werd toen besloten om het restant van de leo- ning voor den Staliousweg f 2000 le re serveeren, om dan latei* na te gaan hoe dit bedrag besteed zal woorden. Hel geraamde bedrag ad f 1450 voor onderhout der stadspoorten vond bestrij ding. Het bleef echter behouden na de toezegging van den voorzitter dat niet dan liet allernoodzakelijkste zou worden uitgevoerd, tenzij van monumentenzorg een subsidie zou kimnen worden tegemoet -zien, waartoo pogingen zullen worden aangewend. Een voorstel-Lockcfeer om n aantal posten voor bestraling en rioleering uil do begrooling le lichten en een leening aan to gaan voor een algemeen plan, werd Verworpen, eveuals oen voorstel-BIom- maert tol vermindering der subsidies aan Handelsdagschool en Landbouwwinter- scliool. en een voorstel-Fricot tot schrap ping van de subsidio aan do volkshuis houdschool „St. Martha". Hel hoffiugspercenlage IL O. werd ge handhaafd op hetzelfde bedrag als dit jaar. De begrooting werd aangenomen met alle stemmen, behalve dio van den hoor Fricot, die tegenstemde. (Voor verder Stad en Provincie zie men bet Bijvoegsel). school te Apeldoorn, om le spreken over „De centrale plaats van den Christus". Gekozen tol ouderling bij de Geref. Kerk te Kruiningen (vacature Tis- sink) de heer Th. de Borst te Hans- weert. Het gevraagde bedrag, zijnde f2000, voor de meubileering der te openenl Theologische school der Geref. Gem. te Rotterdam, is thans bijeen. Het bedrag werd zelfs overschreden tot f 2152.60. BUITENLAND. KERKNIEUWS. Te Goes werd Woensdagavond in de bioscoop van den heer Van Diere, de Volkenbondsfilm vertoond. Namens het Tot president-kerkvoogd der Nedr Herv. Kerk te N i s s e is herbenoemd de heer A. van der Poest Clement. Daartoe uitgenoodigd door het co mité van Chr. winterlezingen. trad in de Geref. Kerk le Ka pe l 1 e op de heer J. J. v. d. Schuijt, docent aan de ThoolJ Algemeen Overzicht. Het Butsclic rijkskahinef, e» de soc. democraten Wij hebben gistel* het besluit gemold der sociaal-democraten, dio niet aan een groote coalitie willen meewerken, mits de egeering-Marx eerst aftreedt. In den Rijksdag nu heeft gister Mars meegedeeld, dat de ïegeering daaraan niet denkt, eai die beslissing aan den Rijksdag moest over laten. M. a. w. do regeering zal slechts aftreden na een mo tie vair'wantrouwen» dio dan ook grif door dp sociaal-demo craten werd ingediend. Dit geschiedde nadat Scheidetnann een geducht requisitoir had gehouden over den toestand bij den rijksweer die bij "t te gendeel van een instrument van den vrede noemde, on waarvan hij liet verband aan toonde mei Rusland, niet het doel een mu nitie-industrie in Rusland in. het leven te roepen. Toen hij zeide dat generaal Hasse die overeenkomst met de valsche naam heeft onderteekend ontstond een groot kabaal aan rechterzijde en verlieten Duitsch-nalionalen en Yölluschen veront waardigd de zaal. Scheidomann vervolgt Gewezen officie ren zijn hij particuliere ondernemingen ingedeeld. In Pommercn b.v. zijn 36 of ficieren op die manier werkzaam. In Oost Holsloin zijn voor de organisatie „Consul" twaalf machinegeweren van de marine ter beschikking gesteld. Dc marine was destijds bereid, haar manschappen onder de organisatie „Con sul" te doen ressorleeren (geröep Hoort, hoort). Na de onderdrukking vau den Uiltler- pulsch keerde zicli de ontevredenheid te gen generaal von Sceckt, dien men met bommen uit den weg wilde ruimen De voor het volvoeren van (lezen aanslag in aanmerking komende Guenther wordt nog steeds door het marine-station Kiel be taald! (geroep Hoort, hoort!"» Het klein-kaliber geschut is buitenge woon ontwikkeld Sinds liet voorjaar van 1926 zendt men rijksweer-onderofficieren uit lot opleiding van do vaderland,sche bonden. Het gevaar van het voortbestaan der republiek wil Scheideinann door een en ander niet overdrijven, maar in bewogen tijden zou toch een gewapende macht die vijandelijk slaat tegenover de republiek, n ongekend gevaar kunnen worden. Daarom eischt de sociaal-democratie geheelo heivorming van do rijksweer! Er moet oen andere geost in de rijks weer worden aangekweekt I De socialisten eiscben, dat iedere ver binding van leden van rijksweer en ma rine met de z.g. vaderlandsche houden zal verbonden worden en voorts nauw gezette controle op do recrutearing enz. Do beteekenis van do geheime hewape- ning der nationalistische honden willen wij niet overdrijven, maar in hot buiten land vormt juist die bewapening een een sterk argument legen de eerlijke be doelingen der Duitsche politiek. Do lieer Streseinann weet daarvan moer. De Duitsche rijksweer moet geen wa pen zijn voor de wereldrevolutie. Daar om zijn de sociaal-demoralen vooral ge kant tegen dr Gessier, de rijksweermi- nister. Voor hem als voor de rijksweer nam I

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1