liëiarpÉ Eoiril FEUILLETON. GELDKONINGEN. I IJ V O E G S E L VA* DB VAN Vrijdag 10 Dec. 1926, 80. 291 Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Men verzoekt ons te melden, dal in liet jaarverslag van de coöperatie „De Broederband" niet bedoeld werd, dal het met den bouw van het nieuwe filiaal goed gaat. maar dat liet bestuur wilde doen uitkomen, dat het filiaal zelf goed loopt \vat trouwens blijkt uit dc genoem de cijfers n.'I. f 17.326.GS om'zet aan 'win kelwaren en f 3208pl5Vï aan brood, of in totaafi f 50.534.83y2i. Zaterdag en Zondag wordt door de kanariekweekers vereeniging „Onze Zan gers" op dc bovenzaal van, de sociëteit [St. Joris een tentoonstelling gehouden met zangwedstrijd. Wij zijn in de gelegenheid geweesL een kijkje vooraf te nemen en dit geeft ons aanleiding lol een bezoek op te wekken, waar reeds. 180 vogeltjes voor den wedstrijd zijn ingeschreven, is het vast dat er heel wat gevederde) diertjes zullen zijn te bewonderen. Maar het blijft niet bij de kanaries, want ook de kooien in- en uitheemsche diertjes zijn een rustige beschouwing ten volle waard. Naast al deze levende -diertjes in keurige kasten van de leden inge zonden, heeft de heer J. Lamain, even als vorige jaren weer een» fraaie ge heel anders geschikte collectie opge zette vogels en andere kleine diertjes ingezonden ter opluistering. De schikking o.a. ten deele onder fraaie stolpen, mag worden geroemd. Naast het groole aantal prijzen voor de verloting op de middentafel, treft men een groote stand van „De Roode Toren" en wel in Sluis' voederar li kelen, goudvis- schen enz. Ook de firma K. Heerlens Jr. heeft een stand van haar artikelen, te ge bruiken bij den kweek van vogels inge zonden. Alles bijeen genomen, herhalen wij on zen raad aan ieder, die iets voor de diertjes voelt en die de opvoedende kracht die van hel kweeken uitgaat er kent om een kijkje te gaan nemen. Gisterenavond werd in de Bakkers- kerskamer van hot Schuttershof een bui tengewone algemeeue vergadering gehou den van de Vereeniging „Uit het 'Volk- Voor het Volk" daar het noodig was ge bleken opnieuw Koninklijke goedkeu ring op de statuten aan te vragen. Door de lieeren J. A. Tavenier en mr. J. driaanse boide lid van het bestuur was 0011 ontwerp eenigszins gewijzigd sta tuten gemaakt en dit werd tijdens de vergadorinng op enkele onderdeelen nog gewijzigd on daama m. a. st. Vastgesteld, zoodal nu de Kon, goedkeuring zal wor den- aangevraagd. Aan de gewijzigde statuten onïlcenen wij dat thans '1 doel der vereeniging als volgt is omschreven: bij Middelburg's in gezetenen den smaak voor al wat schoon en edel is aan te wakkeren. De vereeni ging tracht dit doel 'te hereiken langs wettigen weg en wel door muziek- en zanguitvoeringen, tentoon^'ellingen. onder wijs in den zang, bevordering van den bloemeukweek, wedstrijden en andere wet telijke middelen, die lot hef. doel kun nen leiden. De vereeniging bestaat uit donafeurs, die in een jaar minstens f 25 geven en dan voor dat j;a-ar- de zelfde rechlen als Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PHILIPS OPPENHEIM, ,4e«r W. M. D. SPIES-v. d. LINDEN. 50). „Ik dank u, mijnheer Vine,"' zei hij. „De meeniug, die u daar ten besle geeft vind ik zeer interessant. Intusschen, om tol onze zaken terug te komen, heb fik gelijk met te veronderstellen, dat u niets meer tol me te zeggen hebt, dal u eeii zekere kwestie niet eens wilt bespré ken?" i „Uw veronderstelling is juist, mijn heer," antwoordde Norris Vine, ,jik zie er het nut niet van in. Niets van wat u zoudl kunnen zeggen, kan eenigen invloed hebben op mijn doen of laten." Phineas Duge begaf zich naar de deur. Norris Vine volgde hem. Geen van beiden maakte echter een beweging die deed denken aan een afscheidsgroet. Maar Phineas Duge deed de deur .halverwege open en met de hand op den knop stond hij een oogenblik stil ©n keek weer dfe kamer in. „Ik vTees, mijnheer Vinej" zei hij,, „dat u hier een inheemsch zwak hebt aangekweekt; u vergeet om eerlijk te d« loden hebben; ledeu die minstens f 2.50 contributie betalon en begins/tigers, dia minder dan f2.50, doch minstens fl be talen pot' jaar. Tevens worden thans ge noemd oereleden, die evenals de begun stigers slechts een adviseerende stem heb ben. Hel vereeiiigingsjaar loopt van 1 Mei tot 30 April. Opzegging van het lidmaat schap moet plaats hebben voor 31 Maart Betreffonde het bestuur is bepaald, da['; hot aantal leden 12 blijft, van wie elk jaar er twee aftreden ea terstond herkies-* baar zijn. Dit laatste was bot nu toe al leen het geval met den voorzilf.er, den secretaris eu den penningmeesters. Nog werd bepaald, dat leden, die op d» in Juni te houden jaarlijksclie algemeene vergadering een voorstel van e enigszins ingrijpenden aard behandeld wenschen: te zien, daarvan minstens 4 dagen voor de vergadering aan het bestuur moeleu ken nis geven. Voor voorstellen lot wijziging der s La tulen werd de i'ermijn op 11 dagen gesteld en moeten deze door minstens 10 leden worden ingezonden. Uit Vlissingen. De Steenkolenhandelsvereeniging te Rotterdam zal te V lissin gen een hun- kerstalion aan de buitenhaven opricliilen. Uit Zeeuwseh-Vlaaaderea O. D. Dinsdag werd te Axel raadsver gadering gehouden onder voorzitterschap van burgemeester Blok. Na _medcdeeling van verschillende in gekomen stukken van Formeelen aard. werd ook medeoeeling gedaan van een rapport van den Directeur der gem. gas fabriek aangaande het werkroosler, waaromtrent verschil bestond tusschen E-. en Wi. en den directeur en do aiJbcids(- inspectie. Dc stokers hadden via hun organisatie geklaagd over te langen werk tijd en te weinig vrije Zondagen. Nu had de directeur een rooster, dal vol gens hem was goedgekeurd door de ar beidsinspectie. doch schriftelijk bewijs was daaromtrent niet. liet gevolg is ge weest. dat nu een nieuw werkroosler is samengesteld, aal echter minder naai den geest van de wet, maar mebr naar de letter van de wel is ingericht, zoodat de werklieden er eigenlijk door gedu peerd zijn en nog minder vrijheid heb ben. dan hun in het rooster" van den directeur was toegekend. Er werd hierover druk gediscusseerd •en een a. r. lid merkte op, dal hij van de huidige samenstelling van B. en W. en dc gascommissie haci verwacht, dat de werklieden niet verhinderd zouden zijn om hun godsdienstplichten 's Zon dags waar te nemen. Het slot' is, dat nu nog naar een andere werkwijze zal' wor den uitgezien en wellicht een stoker meer zal worden aangesteld. De zekerheidstelling van den te be noemen boekhouder der gasfabriek is bepaald „opi f 160C(Gf. Uit negen sollicitanten werden voor gedragen de lieeren A. Lefeber, te, Zaam- slag en P. Loof te Tcrneuzen. Eenoemd is dhr. A. Le Feber mot 8 stemmen; op een jaarwedde van f 2000. Besloten werd tol hel vragen van ont heffing voor het geven van les in licha melijke oefeningen op de 'o. 1. school, (n. b.) op advies van het hoofd der school, op grond van het feit, dja(t le geen der onderwijzers aan die school bevoegd is daartoe; 2e liet leerplan dan gewijzigd moet worden, 3e èr geen ge reedschappen zijn; 4e eindelijk dal hel hoofd de behoefLe niet groot acht. Het Gymnastieklokaal der o. 1. s. werd beschikbaar gesteld ivoor schietoefeningen met Marga, door den burgemeester. v Aan de konijnen tentoonstelling zal een medaille geschonken worden. Op adviies der Emigranten Centrale „Holland" werd besloten een vrouw met 3 kinderen in staat le slellen haar man te bezoeken in Canada en zicli daar te vestigen. Die man is het vorig jaar eveneens met gemeentesteun naar Cana da geëmigreerd en nu in slaat om daar een farm te huren. Aan 23 vaders van schoolgaande kin deren wordt vergoeding verstrekt van f 7.50 tot f '60 volgens art. 13 der L. O avfalj. Een suppletoir-kohier v. d. honden- zijn en u hebt een klein beetje te veel zelfvertrouwen." Hij deed de deur plotseling wijdj open. maar hij maakte geen beweging om Le vertrekken. Integendeel, twee mannen, die daar blijkbaar vlak bij stonden, stap ten vlug naar binnen. Phineas Duge sloot de ileur. i HOOFDSTUK XVII. FE en onderzoek, dat niets o p lever t. Norris Vine zat zonder twijfel in de val. Hij zag dal in van '1 oogenblik af, dat Phineas Duge de deur sloot en den sleu tel omdraaide. Dc twee mannen, die bin nengekomen waren, zagen er heel on schadelijk eh gewoon uit. Zij waren keu rig gekleed in donkere pakken, met een goede snit. Zij droegen beiden een Imo gen hoed en zouden in 't geheel niel op gevallen zijn onder gewone welgestelde cifymannen. Toen echter bij een vlugge beweging van Vine naar de bel, de vin gers van een van hen zich om diens arm sloten, wist hij opeens, dat hij volkomen weerloos was. Hij liet zich zonder; te weerstreven naar de kleine zitkamer brengen. Wat had hij kunnen doen? Als hij den mond zou openen om te roepen, zag hij al de hand van den man, die hem met den arm in den zijnen, gadesloeg, gereed hem de lippen te sluiten. Zij gin gen allen naar de zitkamer en Phineas Duge sloot de deur achter hen. belasting werd vastgesteld op een totaal van f 32, terwijl de totaal-aanslag met 1-1 gulden verminderde, wegens onthef fingen;. Van het bestuur der Chr, Nat. school- vcreeniging was een verzoek ingekomen om een crediet van f 13 500 wegens uit breiding van liet schoolgebouw met 2 klassen, waarop z h. s gunstig werd beschikt. Daarv.oor zal een 'leening van f 14000 worden uilgeschreven legen hoogstens 5 pet. met jaarl. aflos van 500 gulden. Bij de omvraag deelde de voorziller mede dal door het gemeentebestuur van Tern en zen thans liet contract geleekend was voor afname van gas voor verwar- ming, zoodal de werkzaamheden kunnen aanvangen. Aan hel schoolbestuur le Spui werd met 2 st. legen toegestaan om eleclrische verlichting aan te leggen. Kosten 109 gulden. Algemeen werd de mecning ech ter geuil. dat het een eigenaardige hou ding is van dal bestuur, om aan den raad die zelf haar gemeentelijk gasbedrijf heeft om steun le vragen omieen concur rent te bevoordcelen. Verder werd nog gesproken over liet te werk stellen van werkloozen door de fa. Wilson, die dc buizcnléiding legt voor dc gasfabriek. Ook werd opgemerkt, dal het wensche- lijlc was om ide directie der Z. VI. Sloom- tramrtatschappij te vragen minder hard te rijden in of bij den ingang der ltom; zulks naar aanleiding van het j.l. plaats gehad hebbende ongeval. Besmettelijke ziekten. Hel aantal gevallen van besmettelijke piekten over de week van 28 Nov. lol èn met 4 December in de prov. Zeeland bedroeg: Buiklyplius Domburg 1. Rood vonk Neuzen 2, Oosterland 3, Ierse- ke i. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.) GEMEENTERAAD VAN AKN'E.MlIDEN. (Vervolg.) De lieer Puijpe zegt bij zijn voorstel le blijven, dal liet verdere grondwerk, be straling, riolcering in het bouwterrein van den Ohristinapolder nu voor reke ning der gemeente is. Ook de heer van Waarde sluit zich hierbjj aan, liet is voor al ook bedoeld als werkverschaffing. Wat moeten straks al die menschen begin nen? De heer Orucq zegt aan zijn ver plichting le hebben voldaan; alles wat binnen de rooilijn Jigt is door hem in orde gebracht, het overige ligt op publiek lerj-ein. De heer Schuit is er voor uit een oogpunt van werkeloosheidbestrij- ding .De heer van Eenennaam zegl dal dit met werkelooshcidbestrijding niets le maken heeft, die grond moet toch wor den verwerkt; het is alleen de vraag: wie is het verplicht en hel staal voor spre ker vast dat dit voor rekening van den bouwondernemer is. De heer Janse sluit zich hierbij aan. Een voorstel van den lieer Franse om het grondwerk uit hel voorstel van B. en W. te lichten, wordt verworpen niet 4 legen 3 st., vóór de lieeren Franse, van Ecnnennaam en Janse. Het voorstel van B. en Wi. wordt me:B 4 stemmen aangenomen, tegen de zoo even genoemde lieeren. De heer Franse zegt bij Ged. Stalen bezwaar te zullen maken, dat de heer Orucq over dit voorstel meegestemd heeft. De voorzitter zegt dat een verzoek is ingekomen tot plaatsing van een lantaarn op den Zuidwal. Met liet oog op tden toestand daar, is deze reeds al dóór B. en Wi geplaatst. De raad vindt diff goed. De heer v. Eenennaam geeft in over weging om bij den overweg van het Staatsspoor bij Meulenberg ook een lan taarn te plaatsen, het is daar hard noo dig. B. en Wi. zullen een onderzoek in stellen. Een voorstel tol wijziging van de po litieverordening om de maximum-lxiele voor alle strafbepalingen op 1' 25 le stel len, en cle verordening aan te vullen/ „Het spijl mij," zei hij. ,0dat ik tol zulke ouderwetsclie middelen mijn toe vlucht moet nemen, maar zooals u weet. ga ik altijd stelselmatig te werk. De eer ste plaats om naar gestolen voorwerpen le zoeken is, vanzelfsprekend, in de wo ning van den dief. Eerlijk gezegd, heb ik niet veel hoop, dal ik hier iets vinden zal. Aan den anderen kant durf ik liet er niel op le wagen, deze kamers, zoowel als uzelf, ondoorzocht te laten." „Daar kan ik inkomen," zei Norris Vine, terwijl hij in een leunstoel ging zillcn, waar hij zachtjes in geduwd werd. „Alleen zou ik u willen verzoeken, wal haast te maken, want ik heb het van middag heel druk en ik Wil vroeg lun chen." „Deze lieeren," merkte Phineas Duge op, „zijn gewend aan dergelijke zaakjes. Ilc geloof niet, dat u hang hehoiQft be zijn, dat het onnoodig gerekt zal wor den." Terwijl hij nog sprak, waren beiden reeds begonnen. Vine voelde, dat zijden koorden rond zijn beenen en borst ge trokken werden. Iets zachts werd hem in den mond gestopt. In minder dan twee minuten was hij gebonden en gekne veld. Toen was hij in de gelegenheid om, wat de zitkamer betrof, een onder zoek, dat volgens wetenschappelijke principes ingesteld werd, te aanschou wen. Na twintig minuten zag de kamer' HET GERESTAUREERDE NTAL'IHJiS TE AARDENBURG. Hierboven ziet men twee afbeeldingen van het in 1869 gebouwde en nu ge restaureerde stadhuis in Anrdonburg. Links ziet men hoe hel oorspronkelijk was, met een toron mot spits Deze begon echter bedenkelijke leoke.ien van verzwak king te geven, zoo zelfs, dal hij gevaar op leverde. Daarom is in 1891 besloten hel topgedeelte lot aan do bal us trade af fte breken. Zoo hebben de meeste lijdgetioolen het stadhuis gekend. Deu laalsten lijd echter bleek dal het gelicelc gebouw herzieuing noodig had, en de Raad besloot daartoe over te gaan. En thans is de vernieuwing van liet Stadhuis voltooid, is liet geworden zooals men hel nu rechts ziet. De toren is wel iels hoven het onder dal hel voorwerp waarmee de overtre ding plaats heeft, in beslag kan, worden genomen, wordt m. a. s. aangenomen.. B. en W. worden door den raad aange wezen als gemachtigden lol uitvoering van burgerrechtelijke handelingen. B. en W. stellen voor den pensioens grondslag van de ambtenaren die een pe riodieke verhooging krijgen, hiermede in overeenstemming te brengen. De raad vindl dat goed. Een verzoek van J. J. Boone om grond in erfpacht op den Zuidwal. wordl inge willigd. Een verzoek van den Metaalarbeiders bond wordl nog tol later aangehouden. Bij de rondvraag vraagt de lieer Puijpe of hel grondwerk aan den Zuidwal nu kan uitgevoerd worden. De voorzitter zou liever wachten tpt Ged. Staten uil- spraak gedaan hebbbeu. De heer Franse meent dal het werk kan worddhi uitge voerd, of zijn B. en Wl dan niet zeker van hun zaak? De heer Orucq heeft ook bezwaar, ook hij wil den uitslag af wachten. De heer Franse geeft B. en \V. in overweging, om een verzcek in le dienen om de postbestelling 's avonds wat vroe ger te doen plaats hebben, mei de nieuwsbladen is het nu wel goed gere geld, maar er is hier nog al veel han delscorrespondentie, die ook belang heeft bij een vroege bestelling De voorzitter voegt hier aan toe, dat liet ook zeer in het belang van de be- solking zou zijn, wanneer de trein van omstreeks lialf zes niet alleen reizigers uitliet, maar deze ook opnam. Beide verzoeken zullen door den raad wor den gesteund. Verder vraagt de heer Franse of liet onderzoek inzake Den Hollander nog nel ten einde is. en oï de voorziller het resultaat mee wil deelen. De voorzitter er uit, alsof er een tornado in had huis gehouden. Het onderzoek was echter af- geloopen. De twee mannen konden er voor instaan, dat or geen papieren vad welke soort ook, binnen hel bereik van eenig mensch in verborgen waren. Zij droegen hem. gebonden als hij was, naar de slaapkamer en hij keek met belang stelling, zelfs met bewondering toe, hoe daar liet onderzoek herhaald werd. Het resultaat was echter hetzelfde. Toen kwa men de twee mannen weer naar hem toe en hij voelde ze zijn bandon, losmaken. Alleen de prop bleef in zijn mond en zijn kleeron werden één voor één uilgetrok ken. Een goed gedresseerde dienaar hacj niel handiger kunnen zijn. De. inhoud van al zijn zakken werd haastig doorzocht en er weer in gedaan. Zijn onderklcoreiï wei-den overal belast, of er ook een ge heime bergplaats in was. Zelfs zijn schoe nen werden uitgetrokken en de binnen zool werd met een mes opengesneden. Ten laatste wendden de twee mannen zich tot Phineas Duge. Hun gelaatsuit drukking gaf, zonder dat zij spraken, te verstaan, dat het onderzoek was afi- geloopen. Phineas beduidde hun, dat zij de prop uit zijn mond weg moesten no,- men. Zij deden het en Vine, die nu vrij was, ging zich aankleeden. „Het spijt me, dat ik u lastig heb moe ten vallen," zei Phineas Duge kalm, maar iemand die gestolen goed in ontvangst stuk opgolrokken, maar niet zoo hoog als vroeger, mot het oog op de slechte ouder muren. l'it den gevel zijn verwijderd do rjuasi- golhische versieringen waarvoor men oen halve eeuw gqlodeii zoo'n voorliofdo had Daarvoor is oen sobere, maar ook veel statiger belijning in de plaats gekomen, langs de dille'.ijstde portiek met pilaren eu Langs de trap; en vooral in do tra- ceering van de vensters. Als wij nu de hoornen v.an de oude foto ook in gedachte aanbrengen op do nieuwe, dan kom»:) we lol do slotsom, dat hel oudo stadhuis moer op een vil'a leek, en dal hot nieuwe meer lijkt... op een stadhuisI Zelfs ook dc stompe torenspits werkt daartoe mee. Nog zij gemeld, dat de iravenzanl, die vroeger gebruikt werd voor uitvoeringen lezingen en andere bijeenkomsten ea een oppervlakte heeft van pï.m. 8 m. 17 M sedert de invoering der drankwet en mode tengevolge van hel feit, dat hel niel raad zaam geoordeeld werd er le dansen, thans zoo goed als uitsluitend gebruikt voor raadsvergaderingen en bij huwelijken. zëgl. dat dit nog niel ten einde is, ©u zal dit zoo mogelijk mededeelen. De heer Schuit vraagt of de schutting achter hél gemeentehuis nu verzet wordt, nu de wal is afgegraven. Verder vraagt hij dc meeste modder van den grintweg naar den rijksweg te verwijderen. B en W. zeggen tegemoetkoming toe. De heer Janse vraagt, wat de gemeen tewerkman uitvoert; er wordt door ver schillende losse werkkrachten macadam geüruid zonder dat hij daarbij tegen woordig is. Hij meent dat die hier juist leiding moet geven. Dc heer Puijpe zegl, dal de gemeen tewerkman druk werk in de gemeente heeft; het gaat zonder zijn leiding ook goed Verder wijst de heeir Janse op den modderpoel naast de straat in 't Schut tershof. De heer Puijpe vraagt, waar het te genwoordig geen modderpoel is. Zoolang er nog vervoer is en er v®e langs ge dreven wordt, is hier niets aan te ver anderen. B. en W. zijn in dezen aclief. De voorzitter stelt voor. voor behan deling reclames schoolgeld de deuren te sluiten. Heropend zijnde, wordt do vergadering met dankgebed gesloten. KUNST EN WETENSCHAPPEN. De a. s u i t voeri ng der Zang- vereeniging 1". O. en U. Ruim lien jaar geleden, 9 Mei 1916, bracht (ie zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" hel Requiem van Sgam- hali len gehoore, dal ook nu hel belang rijkste deri vormt in het programma van liet concert, dal deze vereeniging op Dins dag a s. in de Concert- en Gehoorzaal ge ven z<al. Giovanni Sgambati is, 28 Mei IS 13 te Rome geboren en overleed aldaar op 15 neemt, slaat natuurlijk altijd aan zoo iets bloot. U bent nu geheel vrij om te bellen en uw beklag over ons te doen. Mijn methoden lijken u misschien wal melodramatisch, maar zij zijn eigenlijk heel gewoon. Deze beide heeren slaan in verbinding met de Amerikaansche po litie en misschien interesseert het u te hooren, dat we een bevel tot inhechtenis neming bij ons hebbben voor u heiden, voor u en mijn dochter Stella, op be schuldiging van diefstal en samenzwe ring. Alles wal we hier gedaan hebben, is volkomen wettig, behalve dat er iemand van Scotland Yard bij had moe ten zijn, dien we er liever builen lie ten. U kimt mij hierover aanklagen, wan neer u dat verkiest, maar dan vraag ik oogenblik uw uitlevering. Iif ieder geval ben ik van plan, dat morgen of overmor gen te doen, als een zeker stuk dat niet gerestitueerd is. U ziet, dat ik het aan uzelf overlaat. U hebt zelfs nu nog tijd naar Amerika te seinen, vóór de inhech tenisneming plaats vindt." Norris Vine was bezig zijn das vast le strikken en wachtte een oogenblik met spreken tot hij het naar zijn genoegen had klaargespeeld. Toen keerde hij zich om. (Wordt vorvolgdr)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5