iiehplie loirïi KEES HELDER iielier geopendlofSo.'s avonds. •SS? TWEEDE BLAD vin r-r i Vrijdag 26 Nov. 1926 No. 279 KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Donderdag. Nog altijd werkt liet verdrag met België in de»e Kamer door, al is liet inmiddels ook verhuisd naar de Eerste. Toen gister bij de marine-begrooling het loodswezen behandeld werd, wees M i- ter Larabooy er o. a. op dat als het Nederlandsch-Belgisck tractaat wordt aan genomen, er te Vlissingen perso neel over zal zijn, dat dan naar den Nieuwen Waterweg kan worden overge plaatst. Geen prettige boodschap voor Vlissin gen! Maar een nieuwtje is dat eigenlijk niet. Het is slechts oen formeele bevesti ging van de voorspelling dat het Neder- landsch loodswezen op de "Schelde door dit verdrag nog meer achterwege zal ge raken dan het al was. Ook het tijdens liet debat aangeroerd feit dat de Belgische uitlegger voor het Oostgat tol boveu IJmuiden schepen be diende, werd door den Minister bespro ken. Hij erkende dat de Belgen op grond van een tijdelijke afspraak daartoe het recht hadden., maar betwijfelde of 'l een goede tak tick is, omdat daardoor apn de Belgen alles ontging wat van het Zuiden kwam. Het principieelste onderwerp van het debat was de overbrugging van het loods wezen naar een ander departement dat volgens den heer Brautigam dat van A. H. N. moest zijn, en volgens den Mi nister dat van Waterstaat. Tegenover den heer v a n D ij k, di© behoud bij Marine had bepleit, betoogde de Minister, dat het, waar het loods wezen dient lot beveiliging van liet ver keer, absoluut logisch is, dat het loods wezen wordt ondergebracht bij het de partement, dat het geheele verkeer be heert. Ben voorbeeld: de loodsdiensl is belast met allerlei peilingen ten behoe ve van het verkeer, maai- waterstaat snoet eveneens peilingen doen. Het is toch logisch, dat deze zaak in één hand 3S. Ben tweede punt is het betonnings- wezem. De betonning van Antwerpen tot •den Moerdijk is in handen van Hiel loods wezen, verderop en op de rivieren jin handen van waterstaat; de betonning op den Waterweg lot de brug van Rotter dam is in handen van den loodsd,ienst, verderop in handen van waterstaat; op het IJ in handen van waterstaat, op de Zuiderzee in handen van den loods- dienst. I Hel spreekt vanzelf, dal in geval van mobilisatie het personeel van den loods- djenst onder ipililair beheer wordt ge steld, hetgeen met de spoorwegen, het telegraaf- en telefoonverkeer evenééns het geval is. De begrooting van Marine werd aan genomen met 48—25 st. Tegen de sociaal democraten, de vrijz.-democralen en de heer Arts, die de ontwapening wenschf .te bevorderen. Nog oven een persoonlijk feit De heer Marchant heeft in de zit ting van Dinsdagavond bij de begroo ting van builenlandsche zaken gespro ken over de vraag van den heer Vl*egeo betreffende een onderzoek naar de „on rechtmatige bevoordeel ing van België." De heer Vliegen heeft toen gelnleruin- peerd, dat spr. zijn woorden vervalschte. (Jit de Handelingen blijkt, dat spr. juist citeerde, alleen heeft volgens de Hande lingen de heer Vliegen gesproken van kunstmatige inplaals van onrechtmatige bevoordeel ing. Bij onderzoek is spr. ge bleken, dat in het stenogram stond „on rechtmatig" en dal de heer Vliegen dit heeft veranderd in „kunstmatig". Spr. heeft dus niet valsch geciteerd. De heer Vliegen antwoordt, dat hij kunstmatig bedoelde en dat dat oo|c jbeler in zijn beloog pasle, waarom hij het in *liet stenogram heeft opgenomen. Ben aanvang werd gemaakt met de be handeling der begrooting van Arbeid. Zooals na liet scherp kritiseerend af- deelingsverslag niet anders le verwachten was, werden er booze woorden gezegd. Maar toch viel het mee. Zjelïs de lueqr Stenhuis vond de Mcw. v. Aulw. be ter dan hij bij de alg. beschouwingen kon verwachten. Natuurlijk was hij ech ter heelemaal niet voldaan over hel n iet- bereid zijn van den Minister om idienj 8-urigen arbeidsdag oyer de heel© linie in 1e voeren. Er zal daarvoor een molie door de S, D. A. Pt wio(nden ingedienlcj. In denzelfdcn geest drong de heer H i e m s t r a aan op regeling van den ar beidstijd voor hel landbouwbedrijf. De heer S me enk bepaalde zich tot het aandringen op een regeling van deu arbeidstijd van winkelpersoneel, kellners en chauffeurs. De heer Bakker noemde daar nog het verplegend personeel bij. En mej' Groene weg achtte het beschamend voor ons land dat nu pas maatregelen worden getroffen ter bescherming van kinderen en vrouwen in den landbouw. Over het collectief arbeidscontract werden uiteenloopende meeningen ver kondigd, wat begrijpelijk is. Avondzilting. Het debal over justitie bleef in de sfeer van het recht van de vrouwen. Wel te verslaan: in don moest uitgo- breiden zin, zoodat daar onder ook valt het ontslag van getrouwde ambtenares sen. De heel' Beuiuer bestreed het betoog van den heer Marchant inzake ochtscliei- ding; verdedigde hel ontslag van de ge huwde ambtenaressen; sprak.er zelfs van; dat „te kwader ure de verkiesbaarheid der vrouw lol Kamerlid is aangenomen". De vrouwelijke Kamerleden lieten zich niet door dezen barschen uitspraak lerug schrikken. Mej. M e ij e r besprak del voor stellen van de commissie-Limburg inzake huwelijkswetgeving, en mej. Katz noemde het een mooie taak van de regcerlng^ om to komen met voorstellen over die punten van huwelijkswetgeving waarover een gemeenschappelijke opinie beslaat, of kan gevormd worden. Voorls werd er gesproken over de naam- looze vennootschappen, de Psychopathen- wet, de verzorging van drankzuchtigen, er word door den heer Zandt (St. G.) ver scherpt optreden gevraagd tegen de zede kwetsende lectuur, het danskwaad, het vloeken en de lijkverbranding en invoering van de doodstraf. Toen daarop de heer Duymaer opmerkte dat door de A.- Rev. reeds lang op die zaken is aange drongen, s lond de heer Kersten op met de opmerking dal we van hel Christelijke bewind in alle jaren niet gemerkt hebben. Do Minister komt heden aan 't woord- BINNENLAND. EEN REDE VAN DEN HEE[R SCHOUTEN. In een voor dit doel belegd© vergade ring van de Centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging le Rotterdam, heeft'•gis teravond het Tweede Kamerlid J. Schou ten, door ziekte verhinderd bij hel de bat in de Tweede Kamer zijn slem tegen het Nederlandsch-Belgische verdrag te motiveeren, zijn standpunt er tegen uit eengezet. Het overwegende bezwaar ligt voor hem in het feit dat in de Sfeer van den Belgischen eisch over het verdrag is be raadslaagd. In 't Schelderegiem moest België zijn vrije doorvaart behouden. Het komt op betere regeling Aandringen. Noodzaak bestond er niel. Maar wenschte België meer waarborg voor de toe loomst, dan is daartegen geen bezwaar. Dit onderdeel aclil spr. niet zoo be zwaarlijk, dat het verdrag daarom moest worden verworpen. Loodsdienst en loodsgelden zijn be zwaarlijk. Maar zonder zijn tweeledig hoofdbezwaar, zouden dit geen redenen zijn geweest om tegen te stemmen. Het kanaal Antwerpen—Ruhrort zal als- liet tol stand komt, misschien schade lijker nog zijn voor Rotterdam dan het kanaal Antwerpen—Moerdijk, dat geboren is uit een geest die waardoor het nooit aannemelijk kan worden. Er is geen meerderheid die 'iiet verdrag verdedigt om zijn malerieelen inhoud. In eersten termijn hebben alleen de lieerén Nolens en Vliegen het voor het tractaat opgenomen!, t Maar ten slotte hebben de verhou dingen in de internationale politiek en de vrees voor het aftreden van minister van Kar nebeek den doorslag gegeven. Voor den heer Schouten konden (Lat geen doorslaande dingen zijn. Het nieuw g bouwde en ingerichte biedt hem de gelegenheid Artistiek Portretwerk te vervaardigen ook bij avond. Bij 12 Briefkaarten een mooi voor briefkaart passend kalendertje gratis. Aanbevelend KEES HELDER. (Ingez. M«d.) Uit Stad an Provincie. Uit Middelburg. De Minister van Financiën maakt bekend djat ten behoeve van 's Rijks- schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen, enz te Middel burg f f453 17 Wegens te weinig betaal de belastingen over de belastingjaren 1922-1923 lot en met 1925—1926 Gisterenavond had iu het gebouw der Vereeniging lot Werkverschaffing aan Zeeuwsche blinden aan de Beestenmarkt alhier, des avonds de huldiging plaats van den lieer J P. van de Velde, sedert 25 November 1901 in dc inrichting werk zaam als mandenmaker, daarna ;ils werk baas opvolger van baas Reniijn. Nadat het bestuur en dc blinden zich in de be stuurskamer hadden verzameld, werd bij monde van den voorziller, den heer L. A. van der Harst, de jubilaris met diens familie met hel heugelijk feit gclukge- wenschl. In kortetrekken memoreerde de voorzitter, wat dc jubilaris in deze 25 jaren voor de vcreeniging was geweest hoe hij de inrichting lied weten le maken tot dal. wat je thans is, en wees op de aangename verstandhouding, die tusschen hem en de blinden ten allen tijde heeft geheerscht. Naineus liet bestuur bood de voorzitter hem als blijk van waar deering naast een bloemstuk eene en veloppe met inhoud Aan. Dc heer van de Velde dankte voorzitter en overige be stuursleden voor de huldiging en wees er op. da,t in de%e 25 jaar de wijze van werken in de inrichting belangrijke ver anderingen had ondergaan, waarbij hij steeds op dc volle medewerking van het personeel kon rekenen. Een der blinden, de heer van. Leerdam, bood onder hartelijke bewoordingen na mens zijn collega's als stoffelijk blijk van hulde een barometer aan. Ten slotte wees de penningmeester der vereenigingv de heer H. B Wijtman, er nog op. dal hij in den jubilaris 'had gevonden den rechten man op de rechte plaats en sprak hij de hoop uit. dat hij nog lang lot heil der inrichting zou mo gen werkzaam blijven. Met een gezellig samenzijn der blinden werd de avond besloten. Vermoedelijk door een exploisie in de kachel bij het aansteken daarvan ontstaan is een schoorsteen op liet wijn- pakhuis der firma Waterlanden en de Stoppelsar in de Kuiperspoort, alhier "gisterenmiddag uit elkaar geslagen. De steenen vlogen her- en derwaarts en de zolder ligt er mede bezAfaid Gisterenavond werd in de Kromme Weeleeen man liggende op straat gevon den. De politie bracht Hem, die te Arn hem gedomiliceerd is en juisl uit net gasthuis was ontslagen, daar weder neen. De min lijdt aan vallende ziekte De politie heeft proces verbaal op gemaakt wegens het vervoeren van 190 kippen naar Oostzaam in veel Le kleine ruimten, 65 dezer dieren moesten wor den overgeladen. Ook elders in de slad werd een zelfde verbaal opgemaakt. Uit Zuid -Beveiand. Naar we vernemen is door B. en W. der gemeente Goes aan de diverse autobusondernemers een circulaire ge zonden, waarin o.m. wordt medegedeeld dat zij door den Directeur van Gemeen tewerken een plan hebben laten samen stellen voor verbetering van de stand plaats voor autobussen aan de Koepoort. Volgens dat plan zal het aldaar aan wezige pleintje geheel tot autobusstand plaats worden ingericht ongeveer op de wijze als de bestaande standplaats bij het spoorwegstation, en ruimte bieden voor 22 wagens Verder zal een eenvou- d'ge overdekte schuilplaats worden aan gebracht voor de reizigers. Het is de be doeling, dat de autobussen dan op ge wone dagen, gelijk tot heden, standplaats zullen innemen op de Groote Markt en op Dinsdag, gedurende Kermis en Toon- dagen en op andere buitengewone da gen, bij de Koepoort. Door de autobusondernemers zou dan, wanneer het plan mocht doorgaan, een vergoeding moeten worden betaald, het welk zou bedragen per wagen voor het gebruik van beide standplaatsen (dus zoowel op de Groote Markt als bij de Koepoort) f 1.per week en voor het enkel gebruik van de standplaats bij de Koepoort f 0.50 per week Mocht de regeling doorgaan, dan zul len autobussen, waarvoor geen vergoe ding wordt betaald, niet langer op de Groote Markt, bij de Koepoort of op een andere openbare standplaats mogen innemen, Den verschillende ondernemers is ver zocht aan B. en W. te willen berichten, of, wanneer de bedoelde regeling wordt ingevoerd, zij bereid zouden zijn daar van gebruik te maken. Eenoemd lot wijkverpleegster te Zalt-Bommel mej. Pa. Bauer, Schore. (Ingez. Med.) der Muziek genoeg publiek toe te laten, nadat er een tooneel was opgeslagen, dat eenigszins aan de eischen voldeed. De leden der soos besloten toen om ter- j wille der vereenigingen, de zaal met plm, 6 Meters te verlengen. In de laatste ja ren echter, nu het vereenigingsleven meer opbloeide, bleek de zaal steeds weder te klein te wezen, en werd behoefte ge- voeld aan een flink vast tooneel. Ook thans waren de leden der sociëteit we der bereid, om aan het verzoek der ver eenigingen te voldoen, en werd een ren- telooze leening aangegaan, om de zaal te vergrooten en een vast tooneel te bouwen met kleedkamers, en werden tevens nog enkele andere hygiënische I verbeteringen aangebracht. De sociëteit, welker statuten koninklijk zijn goedge-1 keurd, heeft jaarlijks te beschikken over 30 avonden, waarop de zaal voor het publiek toegankelijk gesteld mag wor den. De avonden die door de vereeni gingen voor hunne leden (die daardoor kunstlievende leden der sociëteit zijn) ge geven worden, zijn hier niet onder be grepen. Woensdagavond werd voor 't eerst een uitvoering gegeven, op "t nieuwe tooneel, door de Kon. Muziek Sociëteit „Aardenburgsche fanfaren" in combina tie met het meisjes koor en enkele leden der tooneelvereeniging A. K. C. Het ba tig saldo wordt als blijk van waardeering gestort in het uitlotingsfonds der Socië teit. Het viel reeds dadelijk bij 't eer ste muzieknummer dat gespeeld werd op, hoe veel beter de accoustiek is ge worden door de verhoogde, gewelfde zol dering. Van geschetter der muziek in de zaal was niets te bemerken, 't was, als of men buiten er naar stond te luisteren. De muzieknummers werden onder lei ding van den kapelmeester Q. Dobbe- laere uitstekend weergegeven en oogs ten veel applaus. \Het laatste stuk ech ter, dat de Muziek te geven had, kon, jammer genoeg, niet meer ten gehoore gebracht worden, daar de overheid slechts vergunning tot 12 uur had ge geven. Ook de stukjes die het meisjeskoor ten gehoore bracht n.l. le Het lied van den Speelman, zangspel in één bedrijf, door de leidster Mevr. v. d. Broecke-Dc Man en waarin mej. Kievit als Speelman uitstekend was; 2e Een Roman in de Waschkeuken, eveneens zangspel in één bedrijf, door dezelfde schrijfster, en ten 3e Oud Hollandsche Boerendansen, vrij bewerkt door de leidster, met Fanfare begeleiding, muziek van W. F. Siep, had den enorm succes. Verder werden nog een paar aardige voordrachten gehouden door de H.H. W. Kievit en I. Baart, die al- gemeenen bijval vonden. De avond was uitstekend geslaagd. Toch zou er nog veel meer genoten zijn, als onze over heid niet zulke hoofdstedelijke gevoe lens had, om n.l. een onschuldig dansje te verbieden. Was 't vroeger gewoonte om dergelijke bijeenkomsten met bal te besluiten, tegenwoordig zal dit slechts in de soos met kermis en koninginne-dag geoorloofd wezen. Nog dient vermeld te worden, dat de voorzitter der muziek, de heer I. A. de Brauwer in zijn openings rede duidelijk deed uitkomen, dat de aanbouw er fs gekomen terwile van de vereenigingen, en niet voor de leden der sociëteit, daar die met hun gering aantal geen behoefte hebben aan een groote zaal Ook mevr. Barnouw, die voor dc noodige piano-be geleiding zorgde, komt een woord van lof toe. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. Men meldt ons uit Aarden, burg: Toen een 30 tal jaren geleden, door de invoering der drankwet het niet meer wenschelijk werd geacht, om uitvoerin gen van plaatselijke gezelschappen of lezingen te houden op de bovenzaal van 't stadhuis, werd door de léden der so ciëteit „Spoor tot Vriendschap" hun zaal hiervoor beschikbaar gesteld. Voor dans partijen werd deze zaal reeds langer ge bruikt, daar de vloer van de raadzaal niet sterk genoeg werd geacht, om aan de trillingen weerstand te bieden. Na eenige jaren bleek echter, dat de zaal der sociëteit te klein was, om bij uit voeringen der Kamer van Rhetorica of EEN PADVINDERSAVOND. VI. Op zijn terugweg door de Langeviele wipte Ai-mand even binnen bij den heer F. MERK, om den voorraad voorname lijk eigen gemaakte marsepein en borst plaat, alsmede de lekkere chocolade, sprits en gevulde letters in oogenschouw te nemen en zich aan een heerlijk taartje te goed te doen. Hij beloofde spoedig nog eens voor inkoopen te zullen terug- keeren. Een paar huizen verder viel zijn oog op de étalage van van GEBROEDERS JULIANUS, die opvalt door de groote mengeling van kleuren van de bijzon dere fraaie divankleeden, kapstokklee- den, tafelkleeden en welke kleeden al niet meer en daar tusschen tal van mooie stoelen met verschillende beklee ding, om het hier maar bij te laten, want het zou een open deur open trappen zijn over deze firma, die op het gebied van woninginrichting zulk een bekend goeden naam heeft, nog veel in bijzonderheden te treden. Armand beloofde zich zelf aan zijn juist uit België aangekomen oom, die ook iets aan Armand's moeder wilde geven, de divantkleeden als een welkom geschenk aan te bevelen Van deze zaak was Armand door de Beddewijkstraat naar de Vlasmarkt ge gaan om voor zijn moeder een bood schap te doen bij den heer J. A. PIE TERS. Zij had gelezen van de bijzon dere aanbiedingen in wijnen, die door den heer Pieters als reclame, worden gedaan en van kennissen met grooten lof hooren spreken over de kwaliteit der onversneden wijnen, waardoor het dan ook te begrijpen is, dat reeds veel van deze aanbieding gebruik wordt gemaakt. Men dient daarbij nog een sympathiek idee van den Pieters, die zijn wijnzaak tracht uit te breiden, om ook in tijden dat in mineraalwater en limonades min der omzet is, zijn personeel aan het werk te houden. Armand gaf zijn order op en kreeg ten antwoord, dat de order met bekwamen spoed zou worden uit gevoerd. Juist had Armand zijn mededeelingen geëindigd, toen de deur van het club lokaal open ging en nog een jongeling "binnenkwam, de bij allen zoo goed aan geschreven Gerrit. Hij kwam zoo van de Engelsche privaatles af en was daar om niet in padvinderscostuum, maar in een gewoon colbert-pakje. De regenjas, waarvan de kraag opstond, bewees, dat God Pluvius zijn kracht weer streng deed gevoelen. Het was een nieuwe jas en de hopman informeerde belangstel lend waar deze gekocht was. Gerrit ver telde hem dien middag met zijn moeder te zijn gaan koopen bij den heer P. H. RECHSTEINER in de Lange Giststraat, die in de soltega-jassen, welke alleen bij hem zijn te verkrijgen, een ruime keuze heeft en wat zeker afzonderlijk dient vermeld, deze jassen verkoopt met één jaar garantie. Een kijkje in den winkel had hen doen zien, dattook overigens de tot het vak van den hee^ Rechsteiner behoorende artikelen, wfgr in groote verscheidenheid aanwezig waren. Gerrit had de wandeling met zijn moe der voortgezet en was toen het eerst met haar gegaan naar den winkel van den heer H VAN DIFFELEN in de Lange Delft. Mevrouw wilde daar een gebatikt thékleedjc voor haar zuster uit zoeken, omdat zij wist, dat de heer Van Diffelen daar van de eenige verkooper is. Het kostte nog wel eenige moeite een keuze te doen te meer, waar men afgeleid werd door de andere artikelen, die in den winkel te bekomen zijn, als teacosies, kleeden, kussens, en tal van fantasie en andere meubelen Mevrouw had nog meer boodschappen in de Lange Delft en zij ging met haar zoon nu het eerst naar den heer L. B. DE NIJS, om dat zij enkele stukjes speelgoed noodig had. Zoowel Gerrit als zijn moeder ston den verbaasd over de groote verschei denheid, die zij hier aantroffen in alles wat bij kinderen welkom is, maar ook in porseleinen en andere huishoudelijke en luxe artikelen was veel te bewonde ren. Mevrouw had zich vroeger nooit kunnen denken, dat er in dezen winkel zooveel verschillende artikelen bijeen waren en zij verzekerde den heer De Nijs dit te zullen onthouden voor de toekomst. Het volgende bezoek gold een winkel <.an de overzijde der straat, namelijk die van de N.V. v h. C. A. SCHULTE Co waar mevrouw een paar doozen huis houdzeep wilde koopen, maar waar zij haar beurs nog wijder moest openzet ten, toen zij de verleiding niet kon weerstaan een der mooiste rolvegers te bestellen en ook in luxe doozen zeep en in dito flesschen odeur en eau de co logne verschillende bestellingen te doen. Direct staken Gerrit en zijn moeder de straat weer over, omdat zij verder moesten in de richting Markt en er op stonden steeds rechts te houden. Nauwe lijks waren zij aan den overkant of zij werden haast om ver geloopen door per sonen, die zich totaal niet aan den regel hielden. Gerrit liet niet na hun dat eens beleefd doch duidelijk te zeggen. Tegen zijn moeder maakte hij de op merking, dat het nog wel eens zoo ver zal komen, dat men ook voor voetgan gers wettelijke bepalingen ten deze op zichte in het leven gaat roepen en dan zal men het ieder wel leeren, want het schijnt dat de Nederlander, die zoo gaar ne prat gaat op vrijheid, toch per slot

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5