WÉOrnrgsÉ toni kwattan; TWEEDE BLAD WAM DE m gr«-ri Donderdag 25 Nov. 1926 No. 278 Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en Voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- aingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 "cent per week. Advertentien worden berekend ]per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentien: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, etke regel meer 30 cent. Kleine advertentien niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan .ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255 KAMER-OVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Het is zelfs voor een Kamerlid niet al tijd mogelijk dadelijk te Weten hoe hij het best een door hem beoogde hervorming ter sprake kan brengen. De staatsbemoeiing is een uitgestrekt doolhof. De heer Wintermans wilde probee- reu de vergoeding van keuring voor uitge voerd vleesch lo beperken tot de kosten der keuring. Hij raamde die kosten op 6 ton, en do opbrengst is 2 millioen. Na eerst oenige malen in een doodloopend slop te zijn geraakt, trachtte hij gisfter dat dool te bereiken door een amende ment op de Wet op de Rijksmiddelen. Een zeer ongewoon procédé, want die mid delen laat men gewoonlijk ongemoeid. De Minister van Fin. wees dan ook dat amendement af, dat ten slotte werd in getrokken Maar de voorsteller had dit resultaat dat hij van den Minister de toezegging ontvangen had, de zaak te zullen overwegen. Bij de marinebegrooting werd eerst het amendement-Tor Laan om de pensioenen van vóór '20 to verhoogen tot hot peil der latere, en toen het amendement-Oud om ze te herzien, verworpen met de stemmen van alleen de soc. en vrijz. democraten vóór. En dezelfde slemverhouding bleek ook bij een amendement-Oud om te schrap pen de gelden benoodigd voor een nieuwe onderzeoboot ,welk amendement door Mi nister Lambooy onaannemelijk Was ver klaard. Alleen de heer Braat voegde zioh bij do voorstemmers. In verband met de zen uitslag trok de heer Oud. eenige an dere amendementen tot schrapping van gelden voor aanbouw van twee torpedo jagers in. Bij het Loodswezen hoeft de heer van Dijk het behoud van "dien tak van dienst hij Marine bepleit- Het Departement van Waterstaat geeft wel regelen voor het ver keer ,maar behoeft het geheole verkeerswe zen niet to beboeren. De Minister zal daarover lieden zijn oordeel meedoolen. BINNENLAND. Mr. II. C. DRESSF.LIILYS. Naar het Vaderl. verneemt is de toe stand van mr. H. C. Dresselhuys, (den voorzitter van den Vrijheidsbond), die al geruimen lijd ziek is- en laatstelijk in een Rottord*msch Ziekenhuis Werd verpleegd, zeer zongelyk. DE VERHOUDING TUSSCJIEN S.B.A.P EN N.V.V. „Het. 'Volle" meldt, dajt thans is samen gesteld de commissie uit "S.D.A.P. en N.V.V. die tot opdracht heeft de verhou ding Insschen deze boido lichamen to be- stiidoeren. Door de S.D.A.P. zijn daarvoor aan- geweaen Vliegen, Albarda on Henri Po lak, terwijl hel N.V.V. Stenhutë, Brauti- gam en Kupers aanwees. DE POLITIE SALARISSEN IN AMSTERDAM. De heeren Weiss en Boissevain. hebben in den Raad van Amsterdam een voorstel gedaan, om bij wijze van demonstratie den begrootingspost voor de salarissen der politie met f 1 te verlagen DE AA ECONOMISCHE CONFERENTIE IN AMSTERDAM* liet Hand. verneemt uit Gonèvo Naar aanleiding van de geopperde mo gelijkheid. de internationale economische conferentie te Amsterdam bijeen te roe pen. hebben wij verbinding gezocht met enkele invloedrijke persoonlijkheden in het bondssecretariaat. Zij waren van meening dat Amsterdam inderdaad daar voor gunstige eigenschappen biedt. Wij meenen op grond der besprekingen te mogen zeggen, dat een eventueelc uit- noodiging door de Nederlandsche re geering bij de leidende figuren in hel secretariaat m goede aarde zou vallen. Hun invloed in het secretariaat mag aam* zienlijk genoema worden; mocht de Ne- derlajidsclie regeeriug 'tot de uitnoodiging besluiten, bijvoorbeeld tijdens de raads zitting in December, dsn zon in deze non- politieke quaeslie het advies van liet secretariaat hoogstwaarschijnlijk door den raad worden gevolgd, zooals in zulke gevallen meestal gebeurt. DEVENTERS POLITIECORPS. De Tel. verneemt dat do raadsleden, die in opdracht van den raad een onder zoek hebben ingesteld naar do toestanden bij de politie, lot do conclusie zijn ge komen, dat afgezien van enkele persoon lijke feiten, waarvan de moeste 'beamb ten betreffen, die niet meer tot heit corps hehooren, de politie als geheel en haar leiding geen blaam treft. VERVOLGING DOOR DEN EX-KEIZER. Eenigen lijd geledon verscheen een boek „Der Prinz auf Wiereland, Erlobtes und Erlauschtes" door „Baron Hermelin." Hugo Steinitzs Verlag, Berlijn. Deze titel was al duidelijk. En hoven- dien kwam op den omslag' van het boek een foto voor van den Duitschen kroon prins, zittende op een met helm begroeid duin en kijkende over de zee. Thans wordt gemeld dat de Duitsche keizer tegen den uitgever van het boek een aanklacht heeft ingediend. Naar men aan het Vaderl. verzekert zou de aan klacht van den keizer het gevolg zijn vian de woede van keizerin Hermine over de in het boek voorkomende woorden van den kroonprins, waarvoor zij den schrijver verantwoordelijk stelt. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Het is niet onze gewoonte voorbe sprekingen te houden van films die hier in een der beide theaters worden ver toond, en dan aan te hevelen. Doch een en kele keer zij een uitzondering toegestaan, wanneer 't iets heel bijzonders geldt. En dal is het geval voor de a s. week in de Electro-Bioscope, met The Gold Rush, van Charlie Chaplin. Niet op film-technisch gebied, of door de massa-regie, maar om dien eenen grooten komiek Charlie. Zoo als hel Hbld. b.v. schreef' „Alleen Chaplin kan op d e ïdeeën komen dio men In dit scenario vindt, alleen Chaplin kan zoo zijn stempel drukken op oen verhaal dat een wonderlijk mengelmoes is van humor en zotternij en melancholie, alleen Chap lin heelt zooveel oog op het groteske, al leen Chaplin is zoo origineel, zoo vin dingrijk, zoo subtiël." Charlie als gouddelver in Alaska, d.w.z. Charlie in de verlaten oneindigheid, Char lie met zijn humor in dio harde omgeving, onder die verruwde körels, als daar leven. En plots krijgt die romantiek dan daar een heel andere tint. Wij komen natuurlijk nog op een nadere bespreking terug, als wij de film zelf hebben gezien. Door den Middelburgschen Bestuur- dersbond en den Christelijken Besturen bond is aan den raad een adlres gericht met verzoek: 1. Ook dit jaar, evenals ide ^aatsle voor afgaande jaren aan de werkloozen en hen die aan de werkverschaffing zijn te werk gesteld, met Kerstmis een extra uitkeerhig te verstrekken. 2. Evenals in den winter 1925—1926 voor de komende wintermaanden een toeslag voor brandstoffen te verstrekken aan onder sub 1 bedoelde personen. Te meer meenen adressanten dezen toeslag te moeten wagen, .omdat de brandstoffen, vergeleken bij den vorigen winter, abnormaal hoog in prijs zijn en voor werkloozen nog moeilijker te be reiken. In de laatste weken wordt door de politie alhier strenge controle gehou den in het belang van een hvgeënisch© behandeling van melk en brood. In ver band daarmee vermelden wc op verzoek van den commissaris van politie, hier onder nog eens do bepalingen, waaraan men bij de behandeling van deze voe dingsmiddelen behoort te voldoen. Art. 30 van het melk besluit hepaalU, dat melk en/of inelkproduclen en als zoodanig aangeduide waren niet mogen vervoerd a. met voertuigen, waarop sterk rie kende voorwerpen of afvalstoffen aanwe zig zijn; b. per bespannen voertuig, indien hel trekdier met eenig lichaamsdeel met het vaatwerk of de kranen in aanraking kan komen. Art. 31 schrijft voor- Behandeling of vervoer van. melk en/ of melkproducten en als zoodanig aan geduide waren mag door den mellcver- kooper of door personen, in een bedrijf van den melkvcrkooper werkzaam, niet plaats hebben indien: 1. op den openbaren weg vioor "den ver koop aan verbruikers melk en/of melk producten op andere wijze aan liet vaat werk worden ontnomen dan door mid del van granen; 2. Vyor het afmeten van melk en/of melkproducten maten of andere hulpmid delen worden gebezigd, welke niet voor zien zijn van zoodanig handvat) dat bij het afmeten de melk niet mfetf de hand: in aanraking behoeft te komen. 3. Hij met de melk onreine melkvaten •vervoert of melkvaten op zoodanige wijze vervoert of bewaart, dat zij door insec ten, slof en vuil verontreinigd kunnen worden. Eet broodbesluif bevat in art. 6 de volgende bepalingen: 1. De bereiding, verpakking, behande ling, het vervoer of het ten verkoop in! voorraad hebben van brood mogen: a. uitsluitend geschieden op zindelijke wijze; b. niet geschieden door personen, die lijden aan zweren, etterende wonden of huidziekte op hoofd, aan de handen en/ of armen, voor zooyer deze gersonen met deeg of brood in aanraking Komen. 2. De bereiding van brood: mag uit sluitend geschieden door personen, wier hoofd, handen en armen schoon zijn. 3. Bij vervoer van brood op den open baren weg moet het brood Kip deugdelijke wijze beveiligd zijn tegen vuil en. insec ten. Uit Walcheren. La de Woensdag gehouden vergade ring der anti-rev. kiesvereeniging te Souburg behandelde het bestuurslid J. Suurmond het onderwerp „Subsidie Wijkverpleging". Verder werd besproken de propaganda voor de a.s. Statenverkie zing. Ds W.urlh eindigde met dankzeg ging. Uit Zuid-Beveland. Dinsdagmiddag zijn de passagiers van de autobus Goes—Middelburg door oplettendheid van den chauffeur aan een groot gevaar ontsnapt. Toen de bus den bewaakten overweg bij 's-Heer Arendskerko naderde, stonden de boö- men open niettegenstaande een maiteri- eeltrein, üie iederen Dinsdag van Vlis- singen naar Goes rijdt, om daar markl- trcin te worden, aankwam. Nog net bij tijds werd de chauffeur dien trein ge waar en stopte, terwijl hijjiog tijd kon vinden een aankomenden motorrijder voor het gevaar te waarschuwen Van een en ander is door een der in zittenden in het klachtenboek op het sta tion alhier aanteekening gedaan. Naar wo vernemen is van het verzuim van den overwegwachter proces-verbaal opgemaakt. Te Goes vergaderde Woensdag avond de Commissie voor de economische spijsuitdeeling onder voorzitterschap van den heer T. van Heel De secretaris- penningmeester. de heer T. Faberij de Jonge, bracht jaarverslag uit. waaraan wij het volgende onlléenen In tegenstelling met vorige winters, zonder vorst, zette deze winter reeds in de eerste helft van December met vorst en sneeuw streng in. zoodal we eerst voornemens waren de bedeeling iets vroeger te doen aanvangen, maar daar er slechts een week tusschen den datum van het begin onzer gewone bedoelingen whs en de ingrediënten ook nog niet alle aanwezig waren, besloten we om maar direct met onze volle vorige bc- deelingsrol te beginnen. De commissie heeft wederom de ge wone bedeeling van driemaal per weck gehandhaafd en vond geen aanleiding de ze uit te breiden. De ainbachts- en grond werkzaamheden moesten wel eenigen tijd stilliggen, maar dat had niet veel invloed op de aanvragen. De gewone bedoelingen bestonden Slle uit voedzame warme erwlensoep. doch door een ingekomen gift werden wij in slaat gesteld tot het houden van een extra-bedeeling van brood en "jpek op 21 Januari 1D2G. Op 26 December 1923 begonnen met een rol van 69 hoofden van gezinnen bedeeld met 190 porties, werd dit getal op 31 December reeds uitgebreid op 74 gezinnen met 210 porties, welke Hlcn tot en met 29 Maart 1926 zijn bedeeld Er zijn uitgereikt in *13 gewone bedoelin gen 8710 porties, plus 'n extra bcdeeling van brood en spek. Voor de bereiding 'daarvan zijn aange- scliaft 1750 KG. groene erwten, 2-10i/e K.G inlaudsch spelt, 100 K G gort, I18y2 K.G. rijst, wortelen, uien, prei en de noo- dige specerijen. De rekening sluit in uitgaaf met f 1753.77^, in ontvang niejt f 1033.28//. al zo o met een nadcelig saldo vanf 115.19. De Commissie dankt allen, die haar ook den afgeloopen winter met hunne bijdragen en extragift steunden en blijft de instelling nog steeds in de weldadig heid barer medeburgers ten zeerste aan bevelen. Bij hot autobusongeluk te Baarland werd, zooals men zich herinneren zal, mej, Mol-de Jager uit O udelande ern stig gewond. In het R. K ziekenhuis to Goes moest haar een been worden ge amputeerd. Zij is thans in zooverre her steld, dat zij Dinsdag de ziekeninrichting kon verlaten en naar haar woning koin worden vervoerd. (De Z.) Uit Schouwen en Duiveland. De te Zierik zee gehouden ba zaar ten bate van het ziekenhuis fce Noordgouwe, heeft opgebracht f 3109.31 Y», terwijl nog een extra gift is ingekomen van f 100. Naar de „Z. Nwsb." verneemt, heb ben B. .en Wr. van Zierikzee aan cEe raadsleden Gatshock en Versteeg mede gedeeld, dat zij geen termen aanwezig achten, om thans het rapport, omtrent het onderzoek naar den toestand en het beheer der gemeente-gasfabriek aldaar, openbaar te maken, zoodat zij afwijzend beschikken om de geheimhouding op te heffen en vrijheid te verleenen tot pu blicatie. f üit Zeeuwseh-VIaanderen O. D. Naar de „Tem. Crl." verneemt, wordt er den laatsten tijd door die go meente-politie te Ter neuzen streng toezicht gehouden op hel frauduleus ver handelen en vervoeren van steenkolen. Zoo is er in den nacht van Maandag op Dinsdag j.l. een partij kolen', groot 2000 K.G., in beslag genomen. Ter toelichting meldt liet blad dat het volgens wettelijke bepalingen verboden is, o.m. voor het kanaal Gent—Terneu- zen steenkolen te koopen en af te halen van schepen op dat kanaal, zgmder spe ciale vergunning van den betrokken Mi nister. f Besmettel ij ke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 14 tot en met 20 Nov. in de prov. Zeegod bedro,eg. Buiklyphus: Hocdekcnskerke 1. Roodvonk: 's-Gravenpolder 1, Middel burg 2, Neuzen 1, Oosterland 5, Tholen 1, Ierseke 1. Diphlherilis: Driewegen 1. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Eerste Blad.) EEN PADVINDERSAVOND. V. Onder deze Jaalste mededeeling van Martha was de leidster der padvmdsters binnengekomen en na een algemeeneh groet, die door meisjes en jongens met het voorgeschreven saluut werd beant woord. stapte zij op het groepje af om haar jeugdige vriendinnen bij hun werk gade te slaan maar met nog een ander doel. Achter haar was een padvindster medegekomen, met wie zij een paar boodschappen had gedaan en deze vrou welijke. aide de. camp droeg een tweetal! trommels met zich. Het was een tractatie voor allen namelijk van dat heerlijke Dordlsch speculaas, dal de leidster ge kocht had in den winkel van den heer T. KARS, fiyma Corn. J. Rekkers, in de Lange Giststraat. Zij was daar een vaste klant, omdat de heey Kars aan leen groti le uitzoek in alles wat behoolr't tot het kruideniers- en comesliblesvak, goede kwaliteit en matige prijzen paarl. Natuur lijk heeft men er de bekendste artike len van fabrikanten van wereldreputatie en zoo bestelde de leidster enkele luxe doozen met maggi-arlikclen. Maar zo.) gezegd, er is een keuze in alle artike len, die niemand onvoldaan heen zal' doen gaan. Maar zij had nog meer boodschappen gedaan mei haar helpster en zoo was zij ook geweest bij de firma A. A, MES Gz. op den Dam. Zij behoorde tot eene fa milie van zeer matige personen, maai' met dagen als Sl. Nicolaas en Kerstdag was een glaasje punch toch welkom en zij wist dat men voor een goede troebel- punch, evenals voor een lekker glas wijn, hetzij wit, hetzij rood, hejtzij middag- of avondwijn, hier aan een zeer goed' adres was. De punch zou aan huis wor den bezorgd. Van dezen winkel naar het magazijn „DE LELIE" is maar enkele meters en de leidster moest ook daar zijn. Zij had eenigen lijd op haar beurt moeten wach ten, want sinds dit magazijn verplaatst is naar den hoek van de Korte Delft en de Bellinkslraat, 'is dc clandisie ten zeerv- ste toegenomen. Dit vond de leidster zeer begrijpelijk, want „De Lelie" was nu een in alle opzichten up to date zaak van dameshandwerken en aanverwante arfi kelen. De keuze in nog te bewerken kleedjes, kussens, leacosies en hoe ver der al het moois mag lieelcn, is enorm, maar niet minder in grondstoffen, als linnen, zijde, wol, katoen enz. En nietf alleen voor ouderen zijn er handwerken met loebchooren te vinden. De leidster zag er ook aardige doosjes met hand werkjes voor eerstbeginnenden, meer speelgoed, en ook leuke zakdoekjes voor dc kinderen. Nog bezocht zij in de Lange Delft het bekende magazijn „DE MAAN" van den heer G. A. Wessels, om er in de eerste plaats dc ruime keuze in porceleiuenl artikelen, nikkel waren, messen, lampen en lampekappen te bewonderen, het een al mooier dan het andere, maar levens om er een keuze te doen in artikelen van Gerozilver, dat ook in collecties bij een met gratis étui verkrijgbaar is. Onze bezoekster was verder gegaan in 'dtó Over tuiging, dat de heer "Wessels alles doet om op dc hoogte van zijn tijd te blijven. VOLIE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Vraagt KWATTA-SPECULAAS (Ingez. Mod.) Nog even was zij de Lange !Burg opge- loopen en onwillekeurig terecht geko men in den winkel van den heer L< BAURDOUX, om naar jongensboeken le vragen. Men had ze gewezen op twee der meest gezochte en wel de goedkoope uitgave van „Door de lucht naar Indiê" van J. van der Hoop, en „De Strijd om den Top" van Arthur Ter voor en. Dit naast vele andere boeken voor verschil lende secte en verschillenden leeftijd. Verder toonde men haar vulpenhouders met gouden pennen, waarop 25 jaar ga rantie en ö.a. een hecle collectie kinder en familiespelen, w.o. hel echte Zeeuw- sche Slabber jan Zooals men weet is hier ook het fili aal der firma SINDERAM en Go. geves tigd en in die afdeeling waren naluurlijk weer lal van slöjdarlikclen tot de nieuw ste toe aanwezig, waaronder tegenwoor dig een eerste plaats inneemt het Plasti cine, het vervaardigen van voorwerpen uit daarvoor geprepareerde klei. De stuk jes zijn verpakt in nette doozen, terwijl reservedoozen van eenvoudiger con structie ook steeds verkrijgbaar zijn. Alvorens naar het clublocaal te komen was de leidster nog even de Langevielje ingegaan om een lcykje te nemen bij de firma A. HOOGENBOÖM, in het eldorado der kleinen, bij de vroolijk verlichte ta fels met allerlei lekkernijen. Ook nu was er in borstplaat, chocolade en suiker- werkartikelen weer zeer veel, zoo mo gelijk nog meer dan andere jaren. Na bij den heer Kars de doozen specu laas te hebben opgehaald, waren do leid ster en haar helpster in liet clublokaal aangekomen, waar wij hen bij de .andere padvindsters opmerkten Dit hoekje willen wij voorloopig ook Verlaten en eens gaan kijken bij de water- padvinders. die zich ook niet onbetuigd lieten en bozig waren voor een liofdadig- doel pakjes te maken. Hel waren over 't algemeen practischc artikelen, dio zij on der handen haddon en op dit oogenblik waren zij bezig met sterke kouzen en ondergoederen, gekocht in het „VER KOOPHUIS" bij den heer Polak in de Lange Gortstraat Een hunner, Jan, had den weg daarheen gevonden, toen hij een Overall moest hebben, omdat hij binnen kort als machinistleerling zijn eerste zee reis zou gaan maken en een sterko, water dichte Overall, zooals alleen hier ver krijgbaar waren, hem dan zeer te pas zou komen. Jan had toen kennis gemaakt met deze .zaak en was er ook reeds eens met zijn zusier nam- toegoweest om eenige knotten Schaapjeswol, een uitstekende soort wol, waarvan deze zaak de alleen verkoop heeft Ook in verschillende mode snufjes had men toen broer en zus veel laleu zien. Met zijn zuster had Jan dien zelfden dag ook een bezoek gebracht hij den heer C. J. M. HACKENBERG, in den klei nen ouden winkel, op de Lange Burg, maar de inhoud van de zaak is juist het tegenover gestolde, want er is een groote keuze in alle nieuwe artikelen, wat trou wens door de onlangs plaats gevonden wijziging in de etalagekasten nog meer dan vroeger lot zijn recht komt Dat men er zorgt iels nieuws to hebben bleek uit de getoonde lepeltjes, waar in plaats van bijv. liet Stadhuis in gegrafeerd zijn lafereelen uit een ringrijderij tc paard. Deze lepeltjes een idee van den heer Hac- kenberg. leenen zich al zeer goed voor ccn geschenk, te meer waar de uit beelding zeer juist is en men zelfs de toeschouwers kan onderscheiden. Jan had een der mooisie voor zijn moeder uitge zocht. die daarin tevens een herinnering aan hem kon hebben, als liij op zee was. Dit was echter natuurlij 1c niet noodig, want een moeder zal ook zonder dat haar zoon uic-l vergeten. Maar Jan had zijn zuster nog verder mcdegelroond en dat wel eerst naar de Xoordstraat, naar den winkel van den heer A. GEENSEX, waar hij eon sfevigen wandelstok wilde koopen, maar waar zijn zuster tevens haar groote verbazing uit sprak over dc ruime verscheidenheid in damesparapluis, en dat in het bijzonder in zwarte en gekleurde tompouccs, waaruit bleek, dal de heer Geonsen, hoe lang of hij ook reeds in hel vak is, steeds volko men met zijn tijd blijft medegaan. doch ook voor haar. die zich bij t oude model paraplui houden, voorraad heeft Van deze zaak naar die der firma. "VAN BOVEN was maar een kort eindje en daar wilden broer on zus toch ook een kijkje nemen om er een zakmes le koo pen en vonden zij daar oen collectie goe de slaalwaron van bokendo fabrieken. Maar daartoe bepaalt deze firma zich niet, zij brengt ook fotoarlikefon en daar in in de eerste plaats dé capi-artikelen. Mei belangstelling werd ook vernomen, dat do firma zich speciaal belast met het leveren van lantaarnplaatjes op weten schappelijk en ander gebied. Men kan op dit gebied hier allo gowcnschlo inlich tingen hekomen Maar laten wij eens hooron wat Ar- maud, oen ander padvinder, eon van Bel- gischo geboorte, maai' zoon van oen ac tivist te vertellen had, want' hij had zich ook geheel in de Noderlandsche gewoonten

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5