KWATMsg* Maandag 22 November 1926 So, 27S „169* Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. dit nummer behoort een BijvoegseL BINNENLAND. DE «BELANGEN VAN ZEELAND BIJ HET VERDRAG. In e«c „Men schrijft ons" in de N. R. Crt. wordt voor de Zeeuwen de beslissing der Tweede Kamer omtrent bovenge noemd verdrag zeer teleurstellend ge noemd. Wij kunnen, schrijft hij, goed begrijpen, dat daarover zeer harde woorden worden gewisseld. Onze provincie verkeert in zeer bij zondere omstandigheden t. o. van hare zeeweringen en wel om de volgende re denen- Ie. De provincie Zeeland is verdeeld IA verschillende eilanden en schiereilanden, waardoor de lengte van hare zeeweringen zeer groot is. 2e De stroomingen Langs die zeewerin gen zee- of rivierarmen of hoe men ze ook noemen wil, zijn op vele plaatsen kort kings de zeeweringen zeer diep, soms zelfs imeer dan 59 a 60 M. beneden ge woon laagwater. 3e. De samenstelling der grondslagen onzer provincie is zoodanig dat soms plotseling belangrijk groote oppervlakten (dikwijls eenige Hectaren) vooroever met wering verdwijnen. Vervolgens wijst de schrijver op de hier gebleken noodzakelijkheid om een spreciale regeling te treffen voor de calamiteuse polders, voor welker oevorvei'dedigingen en zeeweringen sedert de inwerkingtre ding der wet 27 millioen gulden in uitge geven. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft nu bij de verdediging van het ver drag in do Tweede Kamer gezegd dat wat de Wester Sche 1de betreft de belan gen der oeververdedigingen en zeewerin gen ondergeschikt moeien zijn. aan de be vaarbaarheid der rivier en voorts dat de hoofdingenieur-directeur van den rijkswa terstaat in Zeeland over het Verdrag is ge hoord, waarmede hij dan zeker bedoeld heeft dat die hoofdambtenaar er zijn zegen op gegeven heeft. Noch het een noch liet ander is voor ons Zeeuwen aannemelijk en wij vragen ons af: waarom weigert de minister zoo halstarrig het advies van ons hoogste provinciaal college Ged. Stalen over te leggen Natuurlijk omdat dit college hel ver drag heeft bestreden, wat we kunnen be wijzen." Do schrijver Verwijst hiervoor naar de in Nov. '25 door de Prov. Staten aange nomen motie aan de Staten Generaal ver zoekend hot verdrag niet ongewijzigd te ratificoereu. Met aanhaling van hetgeen de heer .Walhcn als eerste onderteekenaar dakrbij gezegd heeft. Deze motie is zonder hoofdelijke stem ming aangenomen; aangezien' dahrbij de leden der Ged. Staten tegenwoordig wa ren, kan dus volkomen aangenomen wor den ,dat dit coltego aan den. minister moet geadviseerd hebben het traetaojt iiiet te aanvaarden. ,,Dat nu de Tweede Kamer op uitdruk kelijk verlangen van den minister het te genovergestelde heeft gedaan, grieft ons zeer; de Zeeuwsche belangen zijn daardoor geheel met voeten getreden. Daarom doet het ons goed dat het co mité van actie paraat blijft. Laat het nu zorgen dat uit Zeeland adressen worden gericht tot de Eerste Kamer tot verwerping van het verdrag. Wij twijfelen er niet aan of allo Zeeu wen zullen daarop hun handteekeninng plaatsen." DE AANKLACHT TEGEN DEN HEER DE VISSER. Naar aanleiding van hel bericht, als zou er tegen hel Tweede Kamerlid L. de Visser bij de Justitie een klacht ter za'ke van opruiing zijn ingediend, ver neemt de Stand., dat de zaak erenfgs- za'ns anders staat. Van een proces-ver- baal ter zake van opruiing is geen spra ke. Wel heeft een tiental dagen geleden luitenant Visser, die tijdens de herha lingsoefeningen Ie Assen in garnizoen lag, zich tot de Haagsche politic ge wend met een klacht tegen den heer L. de Visser, omdat hij zich bclcedigd acht door een uitlating door genocnivl communistisch Tweede Kamerlid blij kens een vcrsiag van een vergadering in een Haagsch vakcomité gebezigd jegens zijn personeel. Ifet politioneel onderzoek van deze klacht ondervindt eenige ver traging, doordal de heer L. de Visser zich voor eenige weken naar Moskou heeft begeven. DE BOLSJEWISTEN EN DE ONLUSTEN IN INDIE- Dat in Rusland de berichten over de communistische onlusten op Java met wel behagen worden gezien, blijkt wel uil hel volgende bericht uit Riga De communistische Internationale heeft gretig van de gelegenheid gebruik gemaakt haar geboden door do opstandige bewe ging op Java, om de arbeiders aan te spo ren tot protest vergaderingen. Do execu tieve der partij roept alle arbeiders der wereld op, massavergaderingeu te organi- seeren om te protesteeren togen heit „im perialistische terrorisme" in den Indoschen archipel. In het bijzonder worden de af* beiders aangespoord tot betoogingen voor de Nederlandsche consulaten en. ^özanl- schappen in alle landen, om do onafhan kelijkheid der Indische koloniën en het terugroepen der Nederlandsche troepen te eischen. «MVJV-RÉEP |^g<d^n0oedK]B|STE Vraagt KWATTA-SPEGULAAS (Ingez. Med.) Uit Stad er. Provincie. - •*- -~^5& Uit Middelburg. Op verzoek verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer betreffende de tentoonstelling van de prijzen der ver- loling ten bate der T. B.C. uitgaande van de Commissie van de vierde tentoon stelling van Handel en Nijverheid en op het nog verkrijgbaar zijn van loten. Zaterdagavond zal in het Schut tershof de verloting plaats hebben voor het t. b c fonds van den Markl-kooplie- denbond alhier. Aan lien, die de trek king komen bij woonen, zal een feeste lijk samenzijn worden aangeboden. Men zie verder de advertentie in dit nummer. Gisteren kwam een kleine jongen, zoontje van de G. alhier, m de Mol straat op een hek te vallen en drong een der punten in zijn been. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Uit Walcheren. Te Domburg vergaderde Vrijdag avond de a.-r. kiesvereeniging „Neder land en Oranje" onder voorzitterschap van den heer L. J. van Voorthuysen. Be sloten werd aan de centrale kiesvereeniging de volgende acht personen op te geven als in aanmerking komende voor candidate» yoor het lidmaatschap der Provinciale Staten: behalve het aftredende lid S. Brandsma de heeren L. J. van Voorthuy sen, Domburg; J. de Visser Sz„ Domburg; J. H. van 't Hoff, St. Laurens; J. Bosse- laar, Aagtekerke; A. Littooy, R. van der Welle en J. A. Vertrogt, Middelburg, in volgorde van voorkeur. Uit Zuid-Beveland. In de voltallige raadsvergadering van Waarde van Vrijdag j.l. werd besloten een geldleening aan t© gaan, 'groot f 1000—-, noodig voor uitbreiding van de gasfabriek „Oosteinde". Op verzoek van Ged. Staten werd op gedragen aan B. en W. voor een vol gende vergadering ter tafel te brengen een verordening, houdende bepalingen omtrent het begraven van slachtdieren. Door den raad werden B. en W. ge machtigd om het Schoolhof wederom ,te verpachten. De heeren J. J. Mol en A. Dees wer den benoemd tot afgevaardigden voor de waterleiding, terwijl werd herbe noemd voor lid van <le commissie voor schooltoezicht de heer M. de Leeuw. Het reglement voor bet Burg. Algem'. Armbestuur werd in dien zin gewijzigd, dat voor liet vervolg hel voorradige kas geld bij den kassier van de Boerenleen bank te Krabbe.ndijke kan uitgezet wor den. Uit Noord-Beveland. Het Comilé van Winlerlezingen te Kort gene gaf Vrijdag j.l. haar eersten avond van dit seizoen. Voor een goed gevulde zaal trad als spreker op de heer D. A. Poxdermans van 's Gravenpol der toet den dramatischen schets ,,Hel lilloko graewe end", daarna den humoristischen "(Bram wil trouwe." Dat beide in den smaak vielen, getuigde het welverdiende applaus. Uit Schouwen en Duiveland. Naar de Z. Nwsbode verneemt is door de gemeenteraadsleden J Catshoek en W. Versteeg le Zierikzee liet navolgende verzoek tot B. en \V. van Zierikzee ge richt „Ondergetekenden leden van den raad dezer gemeente, hebben bij dezen de eer ter uwer kennis te brengen lo. dat zij met leedwezen hebben ge constateerd, dal op het hun verstrekte rapport, inzake het onderzoek aan de ge meente-gasfabriek alhier, hel woord „ver trouwelijk" prijkt, waardoor zij rechtens verhinderd zijn met derden over den in houd daarvan te spreken, hetwelk een zijdige beoordeeling tot gevolg heeft; 2o dat zij voorts meeiieii aangezien de gasfabriek alhier een gemeentelijk be drijf is waarvan ieder belasting betalend burger als aandeelhouder kan worden beschouwd dat de burgers recht heb ben kennis te kunnen nemen van den inhoud van het rapport, opdahzij- met den waren momenteel bestaan- den toestand aau de gasfabriek op de hoogte te komen; b. zullon heseffen ,dat er binnenkort groote credioteu van de gemeente zullen worden gevraagd, en zullen begrijpen .dat het zeer nood zakelijk is, den gasprijs merkelijk tever- hoogen 3o. dat zelfs de rapporteur, de lieer K. Blokhuis in zijn rapport op blz. .11, zich tot de burgel'ij wend.t en wel met de woorden: „De inwoners van Zierikzee moeten er op rekenen", enz. enz. Redenen, waarom zij Uw College be leefd doch dringend verzoeken, zoo spoe dig mogelijk de geheimhouding van het •apport op te heffen en vrijheid te. ver- leenen tol publicatie" Uit Tholen Meldden we vóór een paar weken, dat de melkprijs te Stave nis se ver minderd wïts tot 12 cent per liter, thans kunnen we medcdeelen. dat door een grooten leverancier aldaar de prijs ge bracht is op 10 cent. Uit Zeeuw sch-Vlaanderen O. D. Naar Zei. verneemt heeft de heer F. J. L. M van Waesberghe te Huist ontslag gevraagd als Voorzitter en Lid van de Gezondheidscommissie, gezeteld te Huls t. Het stoomschip „Maniema" is Zon dag op de Schelde ,naby Walsoorden aan den grond geraakt. Met behulp van vier sleepbooten slaagde men er in, het schip weder vlot te krijgc"- Het werd tot Austruweel gesleept ,waar het het anker uitwierp. Nabij de Royerssluis had Zondag een tweede ongeval plaats. Het stoomschip „Maroc" dat de haveu verliet en door twee sleepbooten werd geassisteerd, kwam met de „Belgica Neger" die met een lading kolen uit de Roer kwam, in botsing. Laatstgenoemde boot die een groot lek kreeg moest door de beide sleepbooten aan den linkeroever der Schelde op den wal worden gezet. De schipper on zijn gezin die een oogenblik in gevaar vor koorden, werden gered. (de Crt.) Bij de Woensdag jl te Philip pine gehouden uitverkoop- bij de Wed. Aug. de Mul. werden drie bankbiljetten van tien gulden ontvreemd. Dêl de dader es: spoedig berouw had. bleek (wel. daar reeds den volgenden mor gen de bankbiljetten onder de buitendeur geschoven waren. (Zei.) Uit Zeeuwseh-Vlaanderen Wi. D. De landbouwer SG. Tennond van IJzeudijke (S l r o o p u i l) liet zich Don derdagmiddag in zijn schuur van een hooiklamp glijden. De steel van een hooi vork, die daar stond, raakte daarbij in een zijner broekspijpen, waardoor hij een groote wond bekwam aan zijn buik, zoodal geneeskundige li nip moest wor den ingeroepen Gelukkig, dat de hooi vork met de punten naar beneden stond verzoek werd na eenige bespreking in getrokken. Op een verzoek van de verccniging „Vlissingen Vooruit" om ter gëlcgenhcid van haar 25-jarig bestaan een bondsfeest te houden, werd besloten te melden, dat hel reglement zulks niet toelaat. De Bond zal echter gaarne V V steunen bij het feestelijk herdenken van haai- jubileum Op den tweeden Pinksterdag zal in 1927 weder een Bouds concours ge houden worden. Door „Oefening na den Arbeid" te N.- en St. Joosland was aangevraagd het concours Aldaar te hou den Met groote meerderheid van stem men werd daartoe besloten Eenige artikelen van het reglement on dergingen kleine wijzigingen waarna aan de orde kwam „bestuursverkiezing." De aftredenden de heeren P. C. van Delft te Hulst, J. Huissou te CoJijnsplaal en F. X. Mannhardt te Goes Werden allen met bij na algemeene stemmen herkozen. Daarna werd met groote meerderheid 'de wenschelijklieid uitgesproken van vak kundige toelichting op do verplichte mu zieknummers voor het in 1927 te houden concours. BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE- VEREENIGINCEN. Zaterdag werd in hotel „Centraal" te Goes de 9e jaarvergadering gehouden van den „Bond van Harmonie- en Fanfa- re-vereenigingen in Zeeland". Tegenwoordig waren afgevaardigden van 27 aangesloten vereenigingen de eere voorzitter de heer II. Blok van Ka-» pelle en 6 Je'den van het bestuur. De lieer P. C. V|3M Delft te Hulst was met ken nisgeving afwezig. Uit het jaarverslag bleek, dat in hel afgetoopen jaar de Koninklijke Harmonie le Ilulsl als lid heeft bedankt -. De ver" eeniging „Scheldegjalm" te Hanswceri is toegetreden, zoodat het aantal aangeslo ten vereenigingen 39 is gebleven. De "rekening van den penningmeester wss 'in orde bevonden en werd goedge keurd met een post van ontvangsten var f 2586.21; van uitgaven van 1 tS7,22i/2, dus niet een goed slot van. f 1098,98i/^. De rekening van hel concours te Middel burg vermeldde een tekort van f 90 79. Ven de Goeschc orkeslvereeniging was een verzoek ingekomen om als lid van den bond te worden aangenomen. Dit EEN PADVINDERS-AVOND. III. Dirk had nog meer le laten zien en wees toen op de aardige zilveren blad wijzers, deze waren volgens zijn mede- deeling gekocht bij den heer P M. J. HACKENBERG, in den grooten winkel, op de Lange Burg, waar men in zilveren artikelen voor iedere beurs steeds een grooten voorraad heeft. De jongens had den er bij hun inkoopen o.a. ook zeer aardige vulpotlooden gezien in liet edel metaal, en zagen juist een couvert ver- koopen, zij stonden verbaasd van de groote verscheidenheid, die daarin aan den betreffenden klant werd getoond. Zoo zagen zij verder mooi kristal met zil ver gemonteerd en een zeer ruime keuze in gouden ringen en andere gouden voor werpen. Daar zij toch op de Lange Burg wa ren, hadden zij ook een bezoek gebracht bij den heer J. J. JULIANUS, waar Dirk's vader steeds zijn sigaren kocht, omdat hij wist daar in verschillende mer ken een ruime keuze le vinden was, trou- 'wens deze reeds tal van jaren beslaande en druk beklante zaak, geeft ook in kleinere verpakkingen van de verschil lende merken gelegenheid een Sint Nico- laas geschenk te koopen, Dirk had een kistje van 25 gekocht als geschenk voor zijn papa. Maar Dirk was nog niet uitgepraat, want hij loonde den hopman ook eenige platte doozen in verschillende grootten, die alle een heerlijke chocolade letter inhielden. Deze kwamen uit den ook van oiiüsher bekenden winkel van de heeren A. VAN DER MIJLE ZOON, op den hoek van den Dam en de Korte Delft, die al deze eigen gemaakte letters, vervaardigd van beste kwaliteit choco lade, in deze doozen verpakt, waarop buiten staat aangegeven welke letter er inzit en tevens den naam van den ver vaardiger. Ofschoon de étalage nog niet geheel gereed was, had Dirk als bekende van de heeren v. d. Mijle er toch reeds een kijkje mogen nemen en had toen gezien, dat ook in eigen gemaakte voor werpen van chocolade, marsepijn en borstplaat een zeer groote keuze aan wezig was en hij had al zijn kennisjes aangeraden op hun Sint Nicolaas-wan- delingen hier ook eens te gaan kijken. Een der andere jongens, Ko, beaamde dit ten volle, hij had ondervinding van vorige jaren, maar dit was voor hem te vens aanleiding te vertellen, dat hij juist den vorigen avond de FRANSCHE BA ZAAR in de Lange Delft, het Middel- burgsche warenhuis, was binnengeloopen, dat gaal daar met liet „vrij entree" zoo makkelijk, men kan er net als in de groo te magazijnen in de wereldsteden zoo rustig rond wandelen zonder tot koopen le worden aangemoedigd. En dan is het er een tentoonstelling gelijk, zooveel mooie voorwerpen liggen er als speel goederen, huishoudelijke en luxe artike len enz. en op de eerste verdieping groo te stukken speelgoederen, kinderwagens, kachels, meubelen enz., terwijl de voor raad wijnen niet mag worden vergeten. Het was Ko voorgekomen, dat speciaal de uitzoek in kinderspeelgoed, als pop pen, spoortreinen, dieren, kinderboeken, nog veel uitgebreider is dan vorige jaren. Trouwens de ruime, zeer goed verlichte étalages bewijzen reeds, dat Ko het bij het rechte eiiid heeft en deed den hop man opmerken, dat het toch zoo vreemd is dat niet meer winkels ook na het sluitingsuur en op mooie Zondagavonden verlicht zijn, dat nog zooveel winkeliers de groote reclame, die daarvan uitgaat niet schijnen te voelen. Kijk is hier zeide Ko vervolgens, hoe vindt gij dat mooie kleedje, dat kocht ik voor mijn moeder bij de firma GEBR. ONDERDIJK in de Heerenstraat, mijn familie koopt er veel en altijd is zij vol daan over wat de heer Onderdijk levert, I ei^CTotscne RUWIBLLAMD GrzEnavl DUURDERE KaaS-ae&t BETERE faapr. pousfl 10.50 (Ingez. Med.) hetzij in grooterc meubels hetzij in klei nere, als werk- of etagère-tafeltjes, fan tasie stoeltjes, muurkastjes, spiegels enz. Toen Ko het kleedje ging koopen, was de heer Onderdijk juist met de beide ruime étalages gereed en kon hij zich overtuigen, dat ook dit jaar gezorgd is voor iederen klant iets naar zijn wensch te hebben Ook Karei, een neef van Dirk, die in hetzelfde hoekje aan het pakken was, wilde zijn schatten aan den hopman too- nen en wees het het eerst op een ton deuse Toen de hopman zeide, dat dit al een heel eigenaardig geschenk was, kreeg hij ten antwoord, dat in dezen tijd van bobbed ca shingled liaar zulk een in strument voor dames en meisjes zeer welkom is en dat er bij FOCUS, het be kende magazijn van de firma A. R. DE MUIJNCK op de Lange Burg, welke fir ma steeds met haar tijd mede gaat, een groote sorteering van is, zooals trou wens in alle artikelen tot het vak be- hoorende, als roestvrije messen en an dere staalwaren. brillen en lorgnetten, garnituren en doozen en ook scharen- étui's in de nieuwste modellen. Een bij zonder artikel wat Karei er zag was ook de gummi-waterzakken, ter vervanging van warmwaterkruiken. Dat er ook weer in thermometers, barometers enz. veel nieuws was, spreekt eigenlijk vanzelf. (Wordt vervolgd.) KERKNIEUWS Tot Notabelen dor Ned Herv kerk te Biggekerke zijn in plaats van de heeren W. A. de Witte en G Sellout die zich niet meer verkiesbaar stelden bij en kele candidaalstelling resp. gekozen de heeren A Mol en L. de Paster en her kozen dc heer S. Leijnse Tot leden van liet Kiescollege zijn lier- benoemd de periodiek a tl redenden. <le heeren P. Bimmel, P. Florusse P .1. Roosendaal cn G. Schout. Heden herdenkt ds I 'Vonuner Geref. predikant te A al ten „den dag waar op hij vóór 35-j'aar lie t predikambt bij de Geref kerk le Grijpskerke aanvaardde. Ds. J. W. Swaau gekomen van Vol- lenhove, werd Zondagmorgen bij de Ned. Herv. Gem. te D om b urg bevestigd door den consulent ds. J. W. Nooteboom van Aagtekerke, die lot (tekst had 1 Gor. 4 vers 1 eerste gedeelte Na dc bevestiging werd den nieuwen leeraar Gezang 91 vers 3 toegezongen. Ds. Swaan deed des namiddags zijn in trede, sprekende over Rom. 1 vers 16. _Na afloop dezer niet gloed uitgesproken rede volgden de gebruikelijke toespraken tot don bevestiger, den kerkeraad, kerkvoog den en notabelen, den burgemeester, on derwijzers, koster, organist en ten laatste lol de ringpredikanten. Bij het eindigen van den dienst werd op verzoek van den kerkeraad den nieu wen leeraar Gezang 69 vers 6 toegezongen, nadat vooraf ds. Nooteboom hartelijke woorden van welkom had gesproken, even eens werd zulks door ds. Gijsman van Oostkapelle gedaan, die namens hel class, bestuur en den ring Veer© sprak. Beide keeron was het kerkgebouw met een groote schare van belangstellenden, die ook van elders waren gekomen geheel gevuld. Bij de stemming voor '-1 lellen van het kiescollege van do "Ned. Herv Gom. s H. Ar ends kerke ca. op Vrijdag avond werden herkozen de aftredende le den J. v, d. Poel, J Tollioek en M. Nagel- kerk e, terwijl de heer .1. Smit Jzn. vervan gen werd door P. Jobsen. Bij de op 20 Nov. j.l. gehouden ver kiezing van twee notabelen der Ned Herv. gemeente lo Ni sse zijn do volgende stem men uitgebracht op E. Sanderse, aftr 27 st„ II Nieuweilhuize, aftr., 19 st. M. Jan sen, 7 st., M. N'iouweiilniijse M. Osse- waarde, M. Meijcrs, Jobs. Jansen en P. HoogeStegel' kregen ieder 1 stem. Zoodat herkozen zijn de heeren E Sanderse en H. Nieuwenhuize uitgebracht 32 st. waar van 6 blanco. Bij de op Vrijdag 19 November ge houden verkiezing van 3 notabelen in de Ned. Herv. kerk te Poortvliet werden 55 stemmen uitgebracht. Hot aantal Stem gerechtigden bedraagt 250. Er was één vacature. Herbenoemd werden J. K. Krij ger met 10 en J. C. Endhoven met 29 stemmen; gekozen werd J. van Dalen met 35 stemmen.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1