Backin" Bakpoeder Os Trees koof Haarrerlies. naar Oetker's*Recept, gebakken met DrOetker's an voor direct gebruik gereed Gistpoedcr. Backin vervangt de Gist. '.et Backin rijst het deeg onder het bakken. 250 gr. boter 0.70ofmargar. f 0.30 250 gram suiker 0.13 12 eieren0.72 500 gram tarwebloem0.16 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.071,', 150 gram krenten0.08 l citroen0.05 UI1/. bereidingBoter en suiker roere men tot room en voege langzamerhand de eierdooiers bij. Dan roerc men het met Backin vermengde meel, de krenten, de geraspte citroenschil en ten laatste het zeer stijfgeklopte eiwit erdoor waarna men de massa in een inge- .etten. langwevpigen cakevorm stort, om ze bij middelmatige hitte 1 h uur te bakken Deze cake is bijzonder smakelijk, een zeer gewild gebak bij familicdeestelijkhedcn Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als benige Importeurs t, Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn Waar niet verkrijgbaar wende -men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een grat is>receptenboekjc toezenden. modellen en kleurschakeeringen, aanwe zig is Voor het a.s. St. Nicolaas-feest wilden zij er weer een geschenk gaan koopen voor hun vader en hadden daar bij het oog op een aardig luxe doosje, inhoudende een paar bretels, een paar sokkenhouders en een paar elastieken mouw-ophouders, een drieledig geschenk dus. Toen zij er naar kwamen vragen, was er juist een heer bezig een gekleurd overhemd uit te zoeken en dit was, ge zien de groote verscheidenheid, geen ge makkelijk werkje Wij schreven dat papa bij de kachel zat en willen daar nog bijvoegen, dat 't een Davo"-haard was, die de familie kort geleden gekocht had bij den heer P. A. PIETERS Men had een „Davo" genomen, omdat het een haard is van Nederlandsch fabrikaat en de heer des huizes terecht alles deed om de Vader- landsche industrie te bevorderen, De weken, dat de haard brandde, had deze bewezen, dat dit goed was gezien, want hij brandde om het maar eens plat te zeggen „als een lier". De familie was in het gelukkig bezit van een Citroën-auto- mobiel. die natuurlijk ook door den heer Pieters geleverd was en nu stonden op het verlanglijstje verschillende aardige snufjes voor autobezitters, die ook in den winkel van den heer Pieters zoo talrijk aanwezig zijn. De keuze is er van dien aard, dat men hei rioolwcrk-slijk gerust kan trotseeren om er te komen. De oudste broer van Marie, zat voor het orgel, dat hij zich van zijn tantième op het kantoor, in den loop van het jaar had aangeschaft m het bekende maga zijn van de Firma ANTOINE MES in de Gortstraat en heerlijk klonken de tonen van het uitstekende instrument door de rustige woonkamer. Aanvankelijk had onze muziekbeoefenaar er aan getwijfeld of de Firma Mes ook goede orgels le verde en zich niet te veel bepaalde tot haar eigen fabrikaat piano's, doch thans wist hij wel beter. Trouwens zijn ken nissen kwamen er ook veel om violen en kleinere benoodigdheden en nimmer had hij klachten van hen gehoord Moeder de vrouw had de laatste hand aan het eten gelegd en kwam even na haar dochters binnen. Toen zij deze zag, waren haar eerste woorden: ,,De foto van Helder is thuis gebracht". Met deze woorden nam mevrouw een pakje van haar werktafeltje en haalde daaruit een paar proeven van een familiegroep, bestemd als geschenk voor „Grootje" op den grooten dag. Er was maar één roep over het goed slagen; allen waren uit stekend te kennen en het was weer werk, zooals men dat van den heer K. E. HELDER gewoon is. Er werd nog even over gepraat, hoe men, toen de foto op het modern ingericht atelier ge maakt werd, ook den voorraad artikelen van HELDER'S OPTIEK EN FOTO- HANDEL in ©ogenschouw had geno men; vooral in camera's en foto-albums was er een groote keuze, terwijl de heer Helder er nog eens aan herinnerde, dat alle modellen brillen volgens dokters recept in den kortst mogelijken tijd ge leverd worden. De dienstbode bracht intusschen het eten binnen en spoedig zette de familie zich aan tafel. Ook Lena had na haar bezoek aan den heer Hooftman, haar woning opge zocht, hier werd niet zooveel meer over het komende feest gesproken, alleen kon de onderwijzeres, die bij de familie in woonde, niet nalaten aan tafel te ver tellen, dat zij des middags een bezoek had gebracht aan de beide magazijnen der firma F. B. DEN BOER. Het eerst was zij geweest in „Corners House", zoo gedoopt om des zomers de vele Engel- schen en Amerikanen te gerieven, en daarna het tweede op den hoek Lange- delft-Burg. Zij was opgetoogen over den grooten uitzoek, dien zij daar gezien had in lederwaren, als damestasschen, siga ren- en sigarettenkokers, zakportefeuilles schrijfmappen, reisnecessaires, manicu res enz., en niet minder in de afdeeling papeterie, w o. kunstkalenders, jongens-, meisjes- en kinderboeken, tot de laatste uitgekomene toe. Natuurlijk is zoo verzekerd zij ook de afdeeling luxe artikelen weer geheel aangevuld met tinnen voorwerpen, goudsch plateel aar dewerk van „Regina" te Gouda enz., Delftsch aardewerk, en Glaswerk van de bekende soorten als Bazel, de Lorm, Copier en Lanooij. Nog deelde zij mede aardige kleedjes, fantasie kussens en thé- mutsen en ook vele voorwerpen in riet en hout te hebben bewonderd. Haar doel was echter geweest een vulpenhou der te koopen voor haar verloofde, en na lang overwegen had zij tot een Wa terman besloten, al waren haar ook ver schillende soorten Swan en andere fa brikaten getoond. Het wordt nu echter tijd, dat wij onze lezers mede nemen naar het club-lokaal, waar tegen half acht steeds meer der padvindsters, padvinders (w.o. ook de waterpadvinders) en welpen aankwamen en waar de hoplieden direct zorgden voor de orde, die in een padvindersbijeen komst dient te bestaan. Natuurlijk werd de avond ingezet met het zingen van en kele padvinders liederen, die alle deden terugdenken aan de heerlijke uurtjes rond de kampvuren, hetzij in de Wal- chersche duinen, hetzij aan de Engelsche kust bij de vrienden aan de overzijde van het Kanaal. Om het mogelijk te maken ook tijdens het inpakken der geschenken een liedje op goede wijs te zingen, had een der bestuursleden de vriendelijke attentie gehad een piano in het lokaal te laten brengen en had er daarvoor een ge huurd van de ZEEUWSCHE PIANO EN ÓRGELHANDEL op de Korte Burg, want deze heeft naast nieuwe piano's en orgels van bekende fabrikaten, ook steeds wel een of meer tweede hands piano's te koop en wil deze ook gaarne voor korter of langer tijd verhuren. Het bleek al heel spoedig, toen hetzelfde be stuurslid met de Padvindersmarsch be gon, dat het een uitstekende piano was. Een der welpen wist daarbij te vertellen, dat bij hem thuis ook een piano uit deze zaak stond, een daar gekochte wel te verstaan, en dat men bij hem thuis ook zeer tevreden is. Alvorens met het inpakken werd be gonnen, nam Cato, een der jongste pad vindsters een doosje van den hopman aan en ging aan het presenteeren van die heerlijke Zeeuwsche boterbabbelaars, afkomstig uit het oudste adres daarvoor, de firma W. G. BAL, in de Kromme- weele. In deze oude zaak heeft men trouwens vooral ook in deze dagen nog meer lekkernijen, alles eigen fabrikaat en vervaardigd van de beste grondstof fen. De waren zijn als den winkel, een voudig maar degelijk. Maar laten wij nu eens even gaan kij ken, wat dat groepje padvinders heeft uitgestald in dien rechterachterhoek van het lokaal, die schijnen heel wat inkoo- pen te hebben gedaan, De hopman, die ook nieuwsgierig is geworden, krijgt van den oudsten van dit groepje uitleg waar alles vandaan komt Die mooie zelfstrikkers kochten de jongens bij den heer M. VAN LOO, in de Korte Noordstraat, zij zeiden daar ook veel andere mooie artikelen te heb ben gezien, trouwens zijn moeder kocht er meermalen klceren, als regenjasjes, petten, enz. voor hem en zijn broertjes (hij had er maar 5) en dit altijd tot groote tevredenheid. Deze doozen postpapier kochten zij bij de firma R M. SMITS op den Dam, en zij zagen er in groote verscheiden heid van model en prijs, ook was er een schat van boeken voor groot en klein, om van de kalenders in allerlei soorten maar niet te spreken. En al dit aardige speelgoed, kijk eens wat een leuke autotjes, kochten zij in de NIEUWE BAZAAR in de Noord poortstraat, in welke zaak men voor het eerst Sint Nicolaas mede maakt, en men gezorgd heeft vooral voor de kleine beurzen, voornamelijk in speelgoed, maar toch ook in huishoudelijke artike len een flinke keuze te hebben, Dirk kon ieder aanraden er eens een bezoek te brengen en er goed aan te denken: „Wat U niet in dc étalage ziet, vraagt dat binnen", (Wordt vervolgd.) In het eerste deel van dit artikel stond Donderdagavond, dat Marie een kijkje nam bij de Firma L. GABRIëLSE, dit moest zijn de Firma ERVEN J. GA BRIëLSE RECHTZAKEN. Donderdag heeft te 's Gravenhage terecht gestaan de 18-jarige monteur A. L. P., die op 22 Augustus j.l. met een motorrijwiel met zijspan op den Noord- wal twee vrouwen aangereden heeft. De oudste vrouw (78 jaar) bekwam ernstige verwondingen e.i is, na eenigen tijd in het ziekenhuis te zijn verpleegd, over leden. Verdachte gaf de feiten toe. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, was het word aan het O. M.. Rekening houdende met verdachte's gunstig verleden en zijn persoon, eischte spr. veertien dagen gevangenisstraf. De raadsman drong aan op een voor waardelijke veroordeeling. LTitspraak 2 December a s. BUSTEHLANEJ, BRIEVEN UIT BERLIJN. (Scheiding van Staat en de Hohenzollerns. Wonderlijke kunstaffaires. De Sèvres-va zen en de Hobbema. De kroonprins op de Zesdaagschen Wielerwedstrijd. Sport en lachen als vredesgoden.) Berlijn, midden November. Acht jaar lang duurde reeds het schei dingsproces tusschen Duitschland en de Hohenzollerns. Nu eindelijk is, na de reeds spoedig gevolgde „scheiding van tafel en bed" ook de financieele kant van de zaak geregeld. De scheiding is thans dus definitief voltrokken. Hierdoor is een verhouding ontstaan, die, omdat ze zuiver is, beter is dan de vroegere. Maar over de zuiverheid, die thans de materieele betrekkingen tus schen Pruisen en het vroegere konings huis kenmerkt, is niemand bijzonder en thousiast. In de geschiedenis van de re voluties is het in ieder geval nog niet voorgekomen, dat de vroeger regeeren- de familie de rijkste grondbezitstpr van het land gebleven is, dat haar een ge weldig vermogen in baar geld wordt uit betaald en dat ze verder een aanzienlijk aantal paleizen en een grootsche ver zameling van kunstwerken als haar eigen dom beschouwen kan. Voornamelijk de regeling van de kunstaangelegenheden, die uit den aard der zaak de meeste belangstelling wekt, heeft bij de discus sies over het zoo juist tot stand gekomen „compromis" een belangrijke rol ge speeld. Eigenlijk speelt ze die nog steeds, daar de verdeeling van de inder daad reusachtige kunstverzameling van het Hohenzollernhuis, nog niet geheel voltooid is. Hoogst zonderlinge dingen zijn hier aan het licht gekomen. Ook in het bui tenland heeft men verleden jaar vermoe delijk wel van de quaestie der Sèvres- vazen gehoord. Onder de meesterlijke voortbrengselen op het gebied van oud kunsthandwerk, die in het Berliner Schlosz waren ondergebracht, bevonden zich ook zeven stukken, waaraan de di rectie van het huidige slotmuseum, d.w.z. het Berlijnsche Kunstgewerbe-museum, groote waarde hechtte. Ten eerste de genoemde drie Sèvres-vazen, voorts twee z.g. rozenmarmervazen met bronzen voetstuk en tenslotte twee kunstwerken uit zilver. De stukken waren eens door een erfenis van Prins Heinrich, den broe der van Frederik den Grooten, in het bezit van koningin Louise gekomen. Bij het pijnlijk nauwgezette onderscheid, dat de Duitsche juristen maakten, werd vast gesteld, dat de kunstwerken tot die reeks schoorden, welke eerder als privaatbe zit dan als staatsbezit te beschouwen waren. Er werd bijgevolg een plan ont worpen, bij de voorbereidende compro misonderhandelingen de quaestie zóó te regelen, dat men het koningshuis in ruil twee schilderijen in onvervreemdbaar bezit aanbood, die anders zeer zeker den staat zouden zijn toegewezen, n.l. een schilderij van Rembrandt „De pelgrim" welk stuk het Berlijnsch museum, dat een bijzonder rijke collectie Rembrandt- schilderijen bezit, desnoods kon ontberen en een Van Dijck de kinderen van Karei I van Engeland voorstellend een schilderstuk, dat in vergelijking met de Van Dijck-schilderijen in het Keizer Friedrich-museum, die weliswaar niet talrijk zijn, van minder beteekenis was. Toen dit ruilaanbod gedaan werd, ver zocht de in Potsdam wonende ex-kroon prinses, de kunstnijverheidproducten, in de eerste plaats de Sèvres-vazen, eens te mogen zien. Zij schreef aan den direc teur-generaal van de musea, prof. v. Falke, een brief, waarin ze verklaarde, dat het haar toch te pijnlijk was, in het slot te komen; of men niet de Sèvres- vazen in het z.g. „Niederlandische Palais" fhet kleine paleis Unter den Linden naast het paleis van keizer Wilhelm I) kon brengen. Falke was ridderlijk genoeg op dit voorstel in te gaan. Wat geschiedde echter? De ex-kroonprinses nam de va zen één-twee-drie mee naar het slot te Oels in Silezië waartoe ze natuurlijk in geen enkel opzicht gerechtigd was, daar de onderhandelingen nog geenszins ten einde gevoerd waren. De zaak werd ruchtbaar. Er ontspon zich een brief wisseling. De Sèvres-vazen kwamen ook werkelijk uit Oels terug. Maar ze kwa men niet weer in het Schlosz-museum waar ze thuis behoorden, maar in het paleis van Wilhelm I. Dat had zijn bij zondere bedoeling. Want in het com promis was bepaald, dat de roerende goederen, die zich op 1 November in die paleizen bevonden, welke den Hohen zollerns zouden worden toegewezen, eveneens het vroegere koningshuis zou den toebehooren. Het paleis van keizer Wilhelm I echter behoorde tot deze pa leizen. Bijgevolg was men op de beslis sing over de kostbare vazen en de an dere genoemde stukken vooruit geloo- pen, waartoe men natuurlijk geenszins het recht had. Geërgerd vraagt men zich af, hoe het mogelijk was, dat de door het Pruisische ministerie van financiën benoemde „Krongutsverwalter" de teugels zoo slap liet hangen; waarom hij niet categorisch erop aandrong, dat de zeven stukken spoedig weer op hun oude plaats terug gebracht werden? Doch dit is niet het eenige teeken van een vreemdsoortige behandeling van dit geheele vragencomplex. Plotseling dook in den kunsthandel een groot, prachtig landschap van Hobbema op. Een En- gelschman, die het kocht, bracht het bij Wilhelm v. Bode in het Berliner Museum, om zich te vergewissen, of het ook wer kelijk een echte Hobbema was. Bode herkende het stuk onmiddellijk: het was afkomstig uit het Berliner Schlosz. Hij nam het in beslag en de beklagenswaar dige kooper trok druipstaartend af. Maar tot het huidige oogenblik is nog niet vastgesteld, hoe de Hobbema uit het Sohlosz kwam en hoe hij dan blijk baar toch door een lid van de familie Hohenzollern, of door een harer lastheb bers verkocht kon worden. Hoe dat geschiedde niemand weet het. Zoo eenvoudig was liet en is het trou wens niet, een overzicht over de reus achtige massa's van waardevolle voor werpen te krijgen, die in de kasteelen zijn opgeborgen. De catalogus van hun inventarissen bestaat uit niet minder dan honderd dikke banden met dichtbeschre ven bladzijden! Alleen voor het Berliner Schlosz zijn tien geweldige folianten aan gelegd Maar het schijnt, dat met de moeilijkheden, die zich hier voordoen, de beheerders meer te kampen hebben dan de gevolmachtigden van het vroegere koningshuis. Want het is een bekend feit, dat in de jaren sinds de staatsom wenteling een geheele galerij van schil derijen en gobelins van groote waarde uit de kasteelen verwijderd en een lange reis begonnen is, die meestal in het slot te Doorn eindigde, klaarblijkelijk echter ook op andere punten. Het bekend wor den van deze gevallen wekte in de krin gen van Berlijnsche kunstenaars en kunstliefhebbers groot opzien en buiten gewoon ongenoegen. Hoe het volk erover denkt, kwam dezer dagen op wonderlijke wijze tot uitdrukking. Bij een der sportfeesten, welke zich zoozeer in de belangstelling en liefde der Berlijners mogen verheugen bij de Zesdaagsche rennen n.l., verscheen ook, glimlachend en goedgemutst als al tijd de ex-kroonprins. Hij is werkelijk een onbevangen mensch, en die onbevangenheid moet men in hem waardeeren. Niemand, die hem persoonlijk ontmoet heeft, zal den beminnelijken eenvoud van zijn wezen loochenen. Hij lijkt in niets op het beeld, dat de millioenen, die den kroonprins niet kennen, van hem ontwerpen. Of het nu juist verstandig en tactvol was in de zen tijd, nu de ontstemming over het ge sloten „compromis" nog zoo levendig is, zich op een dergelijke plaats, voor vele duizenden te vertoonen, mag buiten be schouwing blijven In ieder geval wekte de verschijning van de welbekende en onmiddellijk te herkennen gestalte groot opzien. Op hetzelfde moment ontwaarde men de kloof, die het Duitsche volk in twee kampen verdeelt: op de plaatsen onder in de renbaan van het sportpaleis en in de loges werd het optreden van den vroegeren troonopvolger met vrien delijke belangstelling en een glimlach van verstandhouding begroet op de dui zenden goedkoope plaatsen echter ver oorzaakte het onrust en ontevreden ge mopper. Daarbij bleef het echter niet. Volgens de oude gewoonte worden bij dit wiel rennen kleine tusschenprijzen voor bij zondere prestaties uitgeloofd. Daar meldt zich ploseling de kroonprins! Looft een prijs uit onder den naam: „Van een ouden sportvriend uit Oels!" Natuurlijk twij felde geen mensch, toen dit door de sportleiding aangekondigd werd, wie de gever was. Een geweldig tumult ont stond. Dé bovenste rangen begonnen te sissen en te fluiten. Waarop de onderste rangen, het burger-publiek, beleefd be gon te applaudiseeren, En plotseling had men de scheur voor oogen, die dwars door de natie loopt. Tegelijkertijd trou wens ook het element, dat beide groe pen weer tesamen bindt: de hartstocht voor sport, de sensatielust. Plotseling zag men van de hoogere regionen een reus achtig plakaat aan een touw gebonden afdalen tot dicht voor de plaats Y»n den kroonprins, die temidden van de verwar ring en opwinding glimlachend en verge noegd met overelkaar geslagen beenen niet als de andere bezoekers op een stoel, maar op een tafel zat. Op het plakaat stond te lezen: „Geen penning voor de vorsten! Al het geld voor de wielrenners!" een eenigszins vreemd en onduidelijk opschrift, waarvan het eer ste deel aan den strijd om de „onteige ning" herinnerden en waarvan het twee de deel beteekenen moest, dat het geld, dal de Hohenzollerns van het volk kre gen, nu voor dergelijke doeleinden ge bruikt zal worden. Waartegen echter de sportenthousiasten op de Zesdaagsche eigenlijk geen bezwaar moesten hebben. Kortom, de onhandigheid van het op schrift had tengevolge, dat de heele zaak geen ernstige, maar een komische wen ding nam. Iedereen lachte. En ook het lachen is, Goddank, nog altijd iets, dat de overigens vijandige lagen der bevol king vereenigen kan. Dr. MAX. OSBORN. Een opzienbarende vinding der Wetenschap. Wie zal ontkennen, dat deze vrees bij vele menschen helaas gegrond is? Een verschijnsel, dat op een begin van haaruitval wijst, is de roosvorming; deze is een storing in het haargroei proces: een gedeelte van de vetklieren heeft ge heel of gedeeltelijk zijn bijdrage tot den wasdom der haren en tot vorming van nieuwe haren gestaakt. Roosvorming gaat meestal gepaard met een lichte jeuk op de hoofdhuid en dik wijls kan men met den nagel een grijs achtige substantie van de hoofdhuid afkrabben. Ook voor de omgeving is deze roosvorming goed te zien, daar klei ne schilfers voortdurend op de schop- ders en kraag der jas van den persoon zichtbaar zijn, hetgeen ook door zorg vuldig borstelen niet afdoende kan wor den verholpen. Veelal wordt hierop geen acht gesla gen en zelfs wanneer deze storing haar- verlies tot gevolg heeft, wordt zonder aarzelen met het gebruik van haarwasch- middelen, haarwaters enz. doorgegaan, al hebben deze bewezen, dat ze den stilstand van den haargroei niet kunnen verhelpen. Ook den leek zal het duidelijk zijn, dat daardoor dikwijls onherstelbare scha de aan de groeikracht en het vermogen tot het vormen van jonge haren wordt toegebracht Wanneer de haaruitval zulke vorde ringen heeft gemaakt, dat kaalhoofdig heid drpigt, dan wordt de toevlucht ge nomen tot dure kwakzalversmiddelen. De teleurstelling van vele menschen, die op deze wijze handen vol geld nut teloos hebben uitgegeven, is begrijpelijk. Gelukkig heeft de wetenschap zich het haargroei-probleem aangetrokken. De natuur-onderzoeker Professor Zuntz, een specialiteit op het gebied der voedings leer, heeft geprepareerd hoorn (haarsub- stantie) inwendig laten gebruiken, om door het bloed het haar van voedings stoffen te voorzien. Professor Friedenthal en Dr. Weidner gingen van de overweging uit, dat haar groei het resultaat is van celvorming en dat in de aanzetting van den celgroei het geheim voor het opwekken van nieu wen haargroei moet worden .gezocht. Jarenlange onderzoekingen er proef nemingen hebben Dr. Weidner de vol doening eener ontdekking gebracht, wel ke in de medische wereld het grootste opzien heeft gebaard. Dr. Weidner ging uit van. de weten schap, dat gezuiverd menschenhaar de cellen bevat, welke voor het vormen van nieuw haar en het opwekken yan nieu wen celgroei, noodig zijn. Door het procédé, dat inmiddels in alle landen gepatenteerd is, heeft hij een houdbare oplossing van menschen haar bereid en deze oplossing liet hij op de haar-arme plekken inwerken. De aanwending van deze oplossing, genaamd Silvikrin, verrichtte wonderen; de roosvorming werd opgeheven, de vet klieren begonnen weer normaal te func- tioneeren, de haarvormende cellen wer den versterkt en vermeerderd en reeds na kort gebruik ontstond nieuw haar. Het is te begrijpen, dat de geheele medische wereld voor de vinding van Dr. Weidner de grootste belangstelling had en autoriteiten in het binnen- en buitenland vol enthousiasme waren over de met Silvikrin bereikte resultaten. In het kader van deze aankondiging kan natuurlijk op deze vinding niet die per worden ingegaan. Er is een inte ressant boekje verschenen, waarin deze in populairen vorm nader wordt toege licht. Wij zenden U dit boekje gaarne. Schrijf er direct om met gebruikmaking van on- derstaanden bon. AAN HET LABORATORIUM SILVIKRIN Rotterdam Schiekade 104. Als lezer van de „Middelburgsche Courant" verzoek ik om Silvikrin- literatuur en monster en zend u hierbij 40 ct. in postzegels voor porto en kosten. 91 Naam: Straat: Plaats: 4 Duidelijk schrijven s.v.p. en als brief verzenden. Knip dezen bon direct uit, uitstel beteekent afstel.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2