De BESTE eil MOOISTSl ZWARTE KOORDSAJET is houding tusschen hem en den directeur van een bijzonderen aard -was, zoodat verd. -zich meer vrijheden kon veroor loven dan wie ook. Hij vertelt verder dat er vroeger een tekort was van f 4000 doch dat .hij dit niet wereldkundig had gemaakt De advocaat-generaal betoogde in zijn requisitoir dat de geheimzinnige sluier, tijdens dit verhoor over de zaait gewor pen, haar niet aan duidelijkheid heeft doen winnen, Spr. eischte bevestiging van het vonnis met last tot onmiddellijke gevangenneming. Na een oögenblik in raadkamer te zijn geweest, deelde de president mede, dat het Hof termen heeft gevonden den ver dachte in voorloopige hechtenis te doen nemen. De verdachte zou hierin berus ten, doch behield zich het recht voor, nader zich over het geheimzinnige uit te laten. Uitspraak 20 November. De waterboe r. J. G., 51 jaar, landbouwer, Rosmalen, had aan een bakkerij te Den Bosch on deugdelijke melk afgeleverd, vervalscht door 35 pet. water. De familie G. werd reeds negen maal wegens melkvervalsching bekeurd. Verdachte bracht ter zijner veront schuldiging in datde melk bij de pomp gestaan had! Maar dit is een gevaarlijke plaats, al dus de Kantonrechter, als ieder er dan een schepje bij doet, dan weet ik het wel. Je hebt hier al meer terecht ge staan en om er de boete uit te halen doe je er zeker nog maar meer water bij? Maar dat is een gevaarlijk bedrijf voor je. Als getuige-deskundige werd gehoord de directeur van den Keuringsdienst v. Waren. Het O, M. wees op den ernst van het misdrijf en besloot dat verdachte wel waterboer inplaats van melkboer zou kunnen genoemd worden. De eisch luidde f 300 boete subs, 3 maanden hechtenisstraf. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte overeenkomstig den eisch. En nu hoop ik dat ik je hier nooit meer zie, aldus de Kantonrechter. APOTIiEKEX. Zondag en de nachten der volgende week zijn de navolgende apotheken ge opend Middelburg M. J. v. Pienbroek Vlissingeu Markt. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Ook In tere. telefonische radio-verspreiding. Naar de Telegr verneemt, bestaan er bij het hoofdbestuur der Posterijen, Tele grafie en Telefonie Ihans plannen, om de telefoonradio-distributie ook op de lijnen van het Rijk in te voeren, voor- loopig in de omgeving van den Iiaag door intermédiair van den Ifaagschen gemeen telijken Radiodienst LEGER EN VLOOT. Hr. Ms. Tromp te Konstan- tin o p e 1. De Balkancorrespondent der N. R. Crt. schrijft d.d. 4 November: Het was vijf en veertig jaren geleden, dat een Nederlandsch oorlogsschip een bezoek aan Konstantinopel bracht. Het bezoek, nu door Hr. Ms. Tromp dienstdoende als oefeningsschip, onder bevel van kapitein ter zee N. J. van Laer, van 28 October tot 4 November op den Bosporus gebracht, is heel wat eenvoudiger verloopen. Den dag na aankomst van de Tromp, den 29en October, was het grootste na tionale feest van Nieuw-Turkije, de her denkingsdag van het uitroepen der Turk- sche Republiek, werd gevierd, waardoor officieren en equipage een buitengewone gelegenheid hadden om een kijkje te krijgen op het leven en vertier in het tegenwoordige zich verwesterende Turkije Commandant en officieren en een deel der equipage woonden in den voormiddag de wapenschouw bij door den Jegerinspecteur over het garnizoen van de driestad; des avonds de fakkel optochten en de feestverlichtingen be wonderen en de leden van de etat-ma- jor, die gevolg hebben gegeven aan de uitnoodiging van den Stadsprefect tot het groote bal in de feestzaal van het voor malige Groot-Vezieraat aan de gewezen Verhevene Poste, hebben kunnen kennis maken met de hedendaagsche geëman cipeerde Turksche bey's en vooral ha rems, nu in plaats van zwaar geslui erd gekleed in de meest moderne bal toiletten. Den 30en October was er aan zantschap een avondmaaltijd, met daar op volgende ontvangst, door den tijde- lijken zaakgelastigde, den gezantschaps secretaris rar. Bosch Ridder van Rosen thal, bij ontstentenis van den gezant, ter eere van het Nederlandsche marinebe- zoek gegeven, en den 3en November, den dag voor het vertrek, gaven comman dant en officieren van de Tromp een thee aan boord, waarna de commandant den zaakgelastigde, de voornaamste Turksche autoriteiten en eenige verdere jjasten, aan zijn tafel vereenigde. Den len November is kolonel van Laer met eenige leden van zijn état major, vergezeld van den politieken raad (drog man) van het gezantschap graaf de Hor- tepied, n^ar Angora gegaan, om daar zijn opwachting te maken. Gedurende zijn verblijf van ruim een etmaal aldaar heeft Wj °,m' bij de commissarissen voor de Marme en voor de Buitenlandsche aangelegenheden kunnen doen. Den 4den November is de „Tromp' van Konstantinopel vertrokken, ter voortzetting van het vlagvertoon in de Zwarte Zee, alwaar al sedert meer dan een halve eeuw geen Nederlandsch oor logsschip meer is verschenen J. v. Ockenburg, KI. VERSCHILLENDE BERICHTEN. Dezer dagen arriveerde te Amers foort, naar de Telg. verneemt, op door naar Oss een wagon, waarin var kens geladen waren, afkomstig uit Gro ningen. Tengevolge van overbelasting echter had de zoldering van den uit twee verdiepingen bestaanden veewagen, het begeven, met als gevolg, dat negen die ren gestikt bleken te zijn. De levenlooze varkens werden overgeladen in een anderen wagon en doorgezonden naar de plaats van be stemming, inplaats van ze ter beschik king te stellen van den plaatselijken keuringsdienst. -De 18-jarige G. v. d. B., te Nieuwer- Amstel, die me{ halters aan het werk was, had het ongeluk een halter van 75 K G. te laten vallen, welke op zijn lin kervoet terecht kwam, waardoor twee teenen werden verpletterd. Te Hooghalen is een hulpbesteller der posterijen J. Wi.,' die per rijwiel de builenbestelling deed, door de d,uislernis misleid, in hel Oranjekanaal geraakt en 'ei-dronken. He wachter P. H uil Haarlemmer meer, die Dinsdagavond onder Halfweg met een schildhuisje door een luxe auto omver gereden en daarbij zeer ernstig verwond werd, is aan de gevolgen o,vel leden. De Berlijnsche berichtgever van het Handelsbl. telefoneert: Naar uit Oslo wordt gemeld, zal de Nobelprijs voor chemie aan den Duit- schen geleerde prof, Zsigmondy worden verleend. Prof. dr. Richard Zsigmondy is sedert 1908 professor in de organische chemie aan de universiteit te Göttingen. In 1903 vond hij te zamen met prof. Siedentopf de ultramicroscoop uit, waarmee zulk 'n enorme vooruitgang in de mogelijkheden der microscopie gepaard ging. De verzekeringsmaatschappij! L'Pui en de Paris heeft een belooning uitge loofd voor dengene, die inlichtingen geeft, waardoor de in den nacht van 3 op 1 dezer uit het gemeentemuseum te Delft gestolen munten of een gedeelte daarvan wederom in het bezit van den rechtheb bende komen. De belooning zal zijn 20 per een van de waarde der terecht ge brachte munten, voor zoover de waar de van dit aantal munten de duizendl gul den niet overschrijdt, en 15 percent, voor zoover de waarde van hel aantal munten meer bedraagt dan r '1000 Tc St. Martory bij Toulouse werd een 20-jarige boerendochter door een zeug, welker biggen zij wilde wegnemen, zoo hevig in den arm gebeten, dat dit lichaamdseel moet worden afgezet. Het woedende dier keerde zich daarop tegen de moeder die haar dochter te hulp was gesneld en verwondde haar zoo sterk, dat men voor haar leven vreest, ZWENDEL IN DEN MUZIEKHANDE. Het Hdbl. schrijft; Wij hebben eenigen tijd geleden bericht, dat bij een muziekhandelaar te Amsterdam een hoeveelheid muziek in beslag is ge nomen, die op onrechtmatige wijze van oorspronkelijke nummers was nagedrukt. De politie heeft sindsdien het reeds in gestelde onderzoek voortgezet en dit heeft tot merkwaardige resultaten ge leid. Wij geven hier in het kort een overzicht van dit geval, zooals we 't he den van de zijde der benadeelden ver namen. Reeds geruimen tijd was het aan de Nederlandsche muziekhandelaren bekend dat op een of andere wijze muziek in den handel werd gebracht, ^die van de oor spronkelijke uitgaven moest zijn nage drukt en tegen prijzen, belangrijk lager dan de officieele, werd verkocht. Het bleek dat de firma H. Leicher, Stadhou- derskade te Amsterdam, die onder den naam „Hijmophon" een winkel heeft op het Rokin, deze muzieknummers invoer de en, zooals wij voor enkele weken be richtten, de politie heeft naar aanleiding hiervan bij de firma een huiszoeking ge daan, waarbij voorhanden muziek en ad ministratie in beslag werden genomen, Uit het onderzoek van deze administra tie volgden nog enkele inbeslagnemingen van muziek en wel bij acht muziek- firma's in Amsterdam, drie in Rotter dam en één in Leiden, afnemers der fir ma Leicheri verder leidde het spoor in de stad Schramberg, Een inspecteur van de Amsterdamsche politie, vergezeld van den heer J, Poeltuijn, muziekuitgever te Amsterdam, die als deskundige het on derzoek dat de vorige week is ingesteld, mede maakte, vond daar de clichés van ongeveer 60 verschillende muziekwerken van Duitschen, Oostenrijkschen, Zweed- schen, Engelschen, Franschen, ltaliaan- schen en Belgischen oorsprong En le vens trof men in deze drukkerij aan een voortreffelijk ingericht fotografisch ate lier, waar de na- te drukken werken uiterst zorgvuldig worden gefotografeerd, ten einde de cliché's te verkrijgen, waar van de afdruk nagenoeg geheel gelijk is aan den oorspronkelijken druk. Nagenoeg geheel gelijk wij zagen enkele der nagedrukte nummers, en het verschil tusschen deze en de echte uil gaven is voor een leek niet te zien. De kleuren van den omslag van de mu ziek nummers zijn zoo goed als gelijk, naam van drukker en uitgever zijn mede overgebracht, alles is nauwkeurig ge lijkend nagemaakt. Slechts indien men bijv den afstand van ondersten lot boven sten notenbalk in het ec-ne nummer met dien in het andere nummer vergelijkt, ziet men, dat in de valschen, fotografi- schen gekopiëerden druk de afstanden door invloed van de gebruikte lens al is deze dan ook nog zoo goed eenigs- zins uitloopen in lengte en breedte. Van de drukkerij in Schramberg ging het spoor verder naar een groote druk kerij in Heckingen, eveneens in Zuid- Duitschland, welke de tusschenpersoon bleek te zijn van Leicher en de druk kerij in Shramberg. Door deze zwendelarij is de bona fide handel, naar men ons verzekerd, op een buitengewone wijze benadeeld; een be drag is niet met zekerheid op te geven, doch het moet in de duizenden guldens loopen. De gevestigde handel, die prij zen door den uitgever vastgesteld, had te vragen, zag den verkoop van de meest populaire muziek steeds afnemen; want het was meest lichte muziek en slechts enkele klassieke muziekstukken, die de firma Leicher liet drukken, losse nummers zoo wel als albums. Wij noe men b.v. albums van Torsten Petre uit Stockholm, die officieel f2.60 kosten en als nadruk voor f 2.08 werden verkocht; zoo ook de bekende pianomuziek van Ganschals en Wenzel, die in plaats van de officieelen prijs van 80 cent, slechts 30 cent had op te brengen. Op deze nadrukken, die wellicht per stuk enkele centen, len hoogste enkele dubbeltjes hebben gekost, werd natuurlijk oneindig meer winst gemaakt dan op de oorspron kelijke muzieknummers, er zijn zelfs ge vallen bekend, waarbij op deze valsche drukken ongeveer 100 pCt. winst werd gemaakt. Door deze practijken heeft de Neder landsche muziekhandel, zooals wij reeds zeiden, groote schade geleden; doch deze niet aleen, ook de uitgevers en de com ponisten misten het inkomen dat hun toekwam. Dat dit een aanzienlijk bedrag moet zijn, blijkt uit het feit, dat onge veer 80 verschillende muzieknummers, die per nummer een oplaag van duizen den exemplaren hadden, gedrukt wer den; sommige zeer populaire .muziek nummers beleefden meermalen een her druk. Fransche en Duitsche uitgevers heb ben aan hel begin van dit jaar de zaak ter onderzoek opgedragen aan de Ver- eeniging van Muziekhatidelaren en -Uit gevers in Nederland, waarvan de heer Joh. A. Alsbach voorzitter is. Het resul taat van idit onderzoek heeft men hier boven kunnen lezen. Wij vernamen nog, dat behalve de Nederlandsche handelaren, benadeeld zijn: elf Duitsche firma's, twee Oosten- rijksche, acht Fransche, twee Belgische, één Italiaansche, eén Engelsche en één Zweedsche firma. Van één uitgeverij zijn zelfs 21 uitgaven nagedrukt. Tegen den muziekhandelaar Leicher, die reeds meermalen wegens knoeierijen terecht stond, is een aanklacht ingediend waarin hij van bedrog en oneerlijke con currentie beschuldigd wordt. BURGERLIJKEN STAND. Middelburg. •Van 10—12 Nov. Ondertrouwd C, Beekman, 22 j., en D. Wielemaker, 21 j D. A. Rouw, 24 j en A. C. P. D. Sloo- ver, 25 j Getrouwd. J ICaljouw, 22 j., en W. van Belzen, 23 j.; C. de Pagler, 33 j. en M. C. Schelfaut, 28 j J A Ga- briëlse, 33 j., en M. C. Leijdekkers, 24 jaar. Bevallen E. J. Krijger, geb. Brou wer, d., J. Vermeulen, geb. Poppe, z. Vlissingen. Van. 4—10 Nov. OndertrouwdD. Zee dijk, 26 jen .T. de Klerk, 21 j F. Schroevers, 25 jen P. H Braem, 24 j.H. J. Lap, 29 j. en A W. C. Bitter, 26 j.; P. A P. Elants. 25 j., en M L. V. Decoster. 20 j.; L. P., C. Debra, 26 j., en A. C. Dewulf. 26 j Getrouwd N. P. A. de Hamer. 25 j., en C. L. de Bruijne, 26 j C A. Luie 20 j., en J. S. Gillissen Verschage. 19 j. Bevallen: H. A Dekker, geb Frilyts, d., C. J. van de Velde, geb Michielsen, d J. Krol, geb. Kêersemaker, z J Osté, geb Dekker, z. Overleden; J. M. A. Bukkens vrouw van J. C. Robers, 8S j M .T v. Hoekej, vrouw van J. Loois, 58 j.. L. van Aart- sen, man van C. de Puijt, 63 j.P. Din- gemanse. wede. van A. Sporrv, 76 j.; J. M. .Verdoorn, z. 6 j ,T Hulzebos, wedn van D. Palstra, 88 j.; (M C. Godde, vrouw van A. J. Bukkens, 51 j Souburg. Van -1—11 Nov. Ondertrouwd R. v. Oldenborgh, 21 j. en A. M Job. 20 j Geboren: E. Bolleman, geb. Krijger, z.; A. Bruijn, geb. Pieterse, d. Ze blijven dan. ook na de zwaarste wasch blank en Jenig. Dit komt doordat Dubbeltjes Zeeppoeder en Dubbeltjes Zeep absoluut zuiver van samenstelling zijn en geen bestand- deelen bevatten, welke de huid of Uw linnengoed aantasten. Vandaar ook de bijzondere geschiktheid van Dub beltjes Zeeppoeder en Dubbeltjes Zeep voor de fijne wasch. K.E.T OP DE f VEBPAKKINQ'. BLAUW met R00DE SIRE» met betrouwbare chauffeurs te huur tegen billijk tarief voor stadsgebruik en venr het maken van tochten, ook naar het buitenland. Tarief, 20 ct. per K. M., minimum f 10.- p. dag. Kasten verpleging chanffeur voor rekening huurder der autos. Telefoon Vlissingen 231. ZEELAN DIA-WOL ECHT ZWART UITSLUITEND verkrijgbaar ook voor weder- koopers bij 13. H. BOASSOM Co., GROOTE MARKT C 6 en 7, MIDDELBURG. Voor elke 12 ledige banden, mits in ongeschonden staat, betalen wij 12 cent terug.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 3