op verbetering van een put in de straat bij de begraafplaats. Voorziening in een en ander werd toegezegd. Uit Zeeuwseh-Ylaanderen W. D. Slot van de vergadering van Aar- denb urg; Thans komt aan de orde: goedkeu ring der rekening van het Burger Wees huis dienst 1925. De heeren Oeulenaere, BI ondeel én dé secretaris, als zijnde regenten van liet gesticht, verlaten de zaal. B. en W. stellen voor de rekening goed te keuren, doch het viel anders uit. Met .'1 islemnien van links tegen werd de goedkeuring niet verleend'. Mevr. v. d. Broecke had nog iets willen vragen, doch de voorzitter had verzuimd hiertoe ge legenheid te geven. I)e heer v. <1 Hooft vraagt of de voor gestelde \^jjziging begrooting B. en Wi dienst 1926 ten bedrage van f 1250 soms voor liet Wit-Gele Kruis is. Als we dit bedrag goedkeuren, dan ontnemen we dit bedrag aan de armbesturen. Voor kleine subsidies als die aan de muziek, ziekenfonds en andere, gaat de voorz. in hooger beroep zelfs bij de Kroon, en een bedrag van f 1250 wil de voorz. goed keuren. De voorzitter heeft vroeger reeds gezegd, dal al die subsidies niets met armenzorg Ie maken hebben, doch hel Wit-Gele Kruis wrj, want hij heeft bij informatie bevonden, dal ieder die een inkomen heeft benetien f 1000, gratis ver pleging kan krijgen, dus valt het onder armenzorg. Ged. Staten en de Kroon heb ben te kennen gegeven, dat aan instelli- gen, die armenzorg tot doel hebben, sub sidie kan gegeven worden. Mevr. v «1 Broecke zegt, dat de instel ling alleen voor It. K. is, wat hieruit bljjkt, dal bijdragen verleend worden aan een It. K instelling in Breda, en ook de naam Wit-Geel duidt reeds op een R. K. instelling De heer de TYispeluere zegt, dat de zaak reeds voldoende is toegelicht, zoo dat het debat er over maar moet gesloten worden. Do heer Ceidcnaere zegt ook wel eens te willen profileren van hel geld van liet weeshuis. HUtcei* Blondeel stemt met den heer Wispelaere in, zoo dat de wijziging nijb't -1 tegen 3 stemmen werd goedgekeurd. Over de begrooting van liet Burger Weeshuis dienst 1927 wenscht mevr. v. d. Broecke stemming, omdat de post sub sidies verhoogd is niet f800 voor hel Wit-Gele Ivruis. Resultaat 4 voor 3 tegen begroeiing van het Burger Gasthuis dienst 1927 stellen B. en W voor goed te keuren, op voorwaarde, dat er een paar wijzigingen, van weinig belang ech ter, worden aangebracht. Voorstel goed gekeurd. Voor de bespreking van de uitvoering Vleesehkeuringswet, werd de vergadering lijdelijk geschorst. Aan de beurt is nu de vaststelling van do gijmeenlebcgrooling dienst 1927. Het bedrag van f 2750 voor aanschaf fing nieuw meubilair en vloerbedekking in de gerestaureerde raadzaal alsmede voor meubilair in de ontruimde archief- kamer (liet archief is verhuisd naar een benedenkamer) die gebruikt zal worden voor vergaderingen van 1}. en W yond weinig instemming. Mevr. d. Broecke zou ïiiel alles in één jaar willen aan schaffen, doel) bijv. de tafel dit jaar. ei een volgend jaar 'iels anders. Vloerbe dekking is overbodig. De voorz. meent voor hel gevraagde bedrag nog niet veel fe kunnen koopen,. doch vindl' het aan te bevelen, om de raadszaal in eens goed in orde te maken" De heer Reelp- inaker zegt, dal er zoo weiiivron van pro- fileeren, en dat B. en W. pieteluttig zijn oin geld te geven aan dingen, waar velen van profiloeren. De voorzitter zegt zoo veel mogelijk alles in de gemeente te zullen koopen en zoo zuinig mogelijk te zullen wezen. De lieer v. <1 Hooft vindl het bar, dat de raad voor kleine aanvragen niet te vuulen is, en in dit geval mei zoo'n groot bedrag komt. Tiet voorstel van B. en W. (12750) koml in stemming. De heer La- noijc stouil blanco, ook hij vindt het be drag le hoog: overigens 3 legen 3. De voorzitter slell nu f2700 voor en wil geen discussie. De heer v d. ÏTooft dient hier op een amendement in en stelt voor 'het bedrag te brengen op f 2000. Daar liij niet door do voreischtej 2 leden gesteund werd, diende hij een tweede amendtement in, n 1 om hel bedrag lc brengen, ofp f 1500. Hij vond sloun bij de 2 linke,r leden, doch zijn voorstel werd verworpen mei 4 legen 3 stemmen. De heer de Wispelaerc (die zeker té veel aan de Spaansche pap dacht, hel was bij twaalven) stelde voor hel bedrag te handhaven op f2750, doch bracht dit, na een opmerking van den heer de Ceule- naere, op f2500. Ook dit werd verwor pen. Tegen stemde met links de heer Lanoije, die bij zijn f 2000 bleef. Dit spel letje had nog langer kunnen voortgaan, doch de voorzitter schorst de vergade ring tol 2 uur n.ni. •Na opening der vergadering stelde de heer Lanoije voor om het bedrag vast te stellen op f 2400, wat mei 4 tegen 3 St. werd aangenomen. Dc voorzitter deelt op verzoek van den heer d. li mede, dat de f300 voor rechtskundige adviezen, bijv. voor de eleetru ileilskwestie zoudeii kunnen noo- dig wezen. Dc post van flóOO voor wegen onderhoud werd me! de van het meubi lair afgenomen f350 verhoogd, op voor stel van mevr. v d Broecke om zoo mogelijk de straal naar dc Ned. Herv Kerk, alsmede de Busschiclerslraal cn den Bedekten weg te verbeteren. Daar in het plan van B. en W. ligt om buiten de Ka.ppoort een stuk weg te verharden, voor werkverschaffing, is de post van f1500 waarschijnlijk toch niet al te hoog 'geraamd. De post klokluider was f 80 minder geraamd, daar de raad| liet con tract met de Ned. Herv. Kerk verbroken heeft, zoodat het klokluiden vervalt. De klokluider ui echter, om hem zijn recht op pensioen te doen behouden (liij heeft 23 dienstjaren) zijn titel blijven behou den, doch ander werk gegeven worden, bijv. onderhoud Rui ter skwar tier en alg. begraafplaats, waarbij hem een mini mum-verdienste van f80 gegarandeerd blijft en hij voor der meerderen arbeid hetzelfde loon zal krijgen als de niet- aste gemeente-arbeider. De heer v. d. Hooft merkt up, dat op der post retributie voor het gebruik van klokken en uurwerken in de Ned. Herv. kerk het bedrag van f 200 niel is uitge trokken. De voorzitter zegt dat dit ver vallen is daar de meerderheid van dien raad besloten heeft het contract verval len te verklaren. Hel voorslel-v. d Hooft om dit bedrag te handhaven, werd ver worpen mot 4 tegen/ 3 sl. In het vervolg zullen dus de R. K. gratis op den Ned. Herv. kerktoren kunnen zien, hoe laat het is. Mevr. v. d. Broecke zegt, dat bij den post f325 subsidie muziek niel gerekend is op de extra subsidie die de muziek zal vragen van f 150 daar die, dank zij de bemoeiingen van den voorzitter, met meer door hel Burger Weeshuis gegeven mag worden. B en W, vinden f825 meer dan genoeg. Hierin is echter begrepen f200 voor aflossing leening, aangegaan voor den bouw van een muziektent op de Markt. De voorz., die laatst afkeurde, dat vergelijkingen met andere gemeen ten door den lieer v. d. Hooft gemaakt werden, leest voor wat muziekgezel schappen in andere gemeenten krijgen, •n dan staat Aardenburg aan het hoofd. .jMcvr. v. d. Broecke zegt, dat de mu ziek geen verhooging zou vragen als ze hel niet noodig had en s.telt voor den post met f150 le verhoogen. Met links stemde de heer Blondeel, medebestuurs lid der muziek, vóór zoodat de post werd verhoogd bot f 475. ,De begrooting werd aangenomen niet 4 legen 3 stemmen. Bij de rondvraag vraagt mevr Broecke waarom de borden bij het trot toir aan dc Heerendreef dit jaar niet worden weggenomen. Voor wielrijders,, Zooals de voorzitter opmerkte, is het nog mogelijk le loopen, doch voor mo torrijders is het onmogelijk om dien weg te berijden. De heer v. d. Hooft vraagt of de gemeentewerkman niet het midden van den weg kan schoonhoudenx docli do voorzitter vindt dit een gevaarlijk iets. daar het onderhoud van den weg niet aan de gemeente is, daar deze parti culier eigendom is. De heer Blondeel vestigt nog de aan dacht van B. en W< op de booinen in de weide van E. Lanoije, daar die er slecht voor slaan. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. bezwaarlijk zal kunnen worden ontkend. Tot bezuiniging op den post tracleincn- kon naar de meening vau het bestuur niet worden overgegaan, daar deze trac- dementen eerder aan den lagen dan aan men hoogen kant'zijn. De werktijd van 't verplegend personeel is, in vergelijking met andere ziekenhuizen, lang; tol hog toe meende het bestuur zelfs, op finan- cieelc gronden, nog niet le mogen be sluiten tot voldoeniug san het redelijke verlsngen der verpleegsters tot hel ver krijgen van één wekelijks vrijen dag, aan welk verlangen ten slotte toch, zoodra de financiën dit eenigzins toelaten, zal moe ten worden tegemoet gekomen De Commissie is van oordeel, dal bij verlaging der tarieven voor velen, ook van buiten Middelburg de .reden zou ■ervallen. waarom zij elders verpleging fcoeken. Afgezien van de vraag, of inderdaad het tarief voor de patiënten van dusda- nigen overwegenden invloed is, dat daar door hun keuze van ziekenhuis grooten- deels zou worden bep. ald en daarbij ook niet tal van andere factoren hun invloed doen gelden, wenscht het bestuur op den voorgrond te stellen, d&t liet niet in zijn bedoeling mag liggen door goedlcoope ta rieven te eoncurreeren met andere zie kenhuizen en het zicli met name niet voor oogen kan stellen de tarieven le. verminderen tot een bedrag, gelijk aan of lager dan die van de R. K. ziekenhuizen die wat exploitatiekosten betreft, onder veel gunstiger omstandigheden verkeeren, dan het gasthuis. Het bestuur meent bo vendien dat de tarieven in vergelijking met die van andere ziekenhuizen (de K. buiten beschouwing gelaten) niet hoog mogen worden geacht Het is het bestuur intusschen niet bekend, dat velen in de tarieven reden vinden elders ver pleging te zoeken. De tegenwoordige ta rieven dateereu van 1922. liet aantal ver- pleegdage». dat in 1921 voor de kliniek bedroeg 19163 was in 1922 188851. in 1923 21673 in 1921 20600 iti 1925 19727 en in liet eerste halfjaar van 1926 11201 zoodat deze vergelijking, die voor het loopende jaar een zeer hoog cijl'er aangeeft, geenszins steun geeft aan de meening door de Commissie van Bin; ciên geuit. Voor verder Stad oa Provincie men het Tweede Blad.) I>I TARIEVEN IN HET GASTHUIS TE MIDDELBURG. In de vergadering van den gemeente- f-aad van. Middelburg van 27 October j 1.. werd door den heer van der Weel dc wensch uitgesproken, dat de pers ook melding zou maken van het schrijven van het bestuur der Godshuizen aan B en W. n,aar aanleiding van een (opmerking van de commissie van financiën over de begrooting der Godshuizen voor 1927. Door verschillende omstandighede hebben wij nog niet aan <lit verzoek vol daan. maar achten de kwestie genoeg van belang om alsnog hel volgende aan be doeld schrijven te onlleenen Reeds vroeger gsf hel bestuur tc k< nen, dat dc vraag van verlaging der Gast- huistarieven, waarop de Commissie het oog zal hebben, zijn volle aandacht heeft en het ging dan ook reeds over tot ver laging der tarieven voor verpleging van t b. c-patiënten en van niet-inwoners! van Middelburg, die met die voor inw ners van Middelburg werden gelijk steld. De uitkomsten vsn het jaar 1925 gaven echter het bestuur geen vrijheid lot verdere verlaging te besluiten, hoe zeer ook zulks zou worden gewenscht. De Commissie, die blijkbaar evenzeer v&n oordcel is dat de cijfers vau '192, op zich zelf beschouwd, een verlagiu; vau het tarief met zouden rechtvaardigen, stelt nu de vraag, of dit niet mogelijk zou kunnen worden gemaakt door eenvoudigmg der exploitatie, waaronder hel bestuur meent te mogen verst?; bezuiniging op dc uitgaven. Het bestuur kan daarop antwoord- dal zijnerzijds steeds op elk onderdeel zuinigheid wordt betracht en het van" oordeel is dal bezuiniging op uitgaven voor voeding, kleeding, huisraad, brand stoffen, verlichting, schuvu-uiiddelen, be wassching. geneesmiddelen en instrumen ten niet aimers dan met schade voor de verpleging en verzorging in het Gasthuis zou kunnen worden doorgevoerd Dc uil gaven voor bureaukosten beperken zich lot de strikt noodzakelijke. liet onder houd yap liet gebouw, bracht, naast de gewone jaarlijks torugkecrende, ook di verse buitengewone uitgaven met zich en Z3l dit ook in de eerstkomende jaren nog met zich brengen, waarvoor het be stuur indertijd machtiging van Ged. St; ten verkreeg en welker noodzakelijkheid VARIA. DE OUDE BURGEMEESTERSKAMER IN HET RAADHUIS VAN MIDDELBURG. De gemeente-archivaris schrijft ons: Toen in 1670 en volgende jaren het raadhuis te klein was geworden en de stedelijke administratie met de ruimte, zooals die anderhalve eeuw had be staan (hef nog van buiten herkenbare Gothische gedeelte), geen genoegen meer kon nemen, werd het gebouw vergroot met een aanbouw in dc Noord straat, die ter breedte van vijf ramen beneden de schepen- en de burgemees terskamer, daarboven de tegenwoordige raadszaal aan het complex toevoegde. De voormalige schepenkamer, met drie ramen, dient thans als trouwkamer; het daarnaast gelegen vertrek, twee ramen breed, werd toen voor burgemeesteren bestemd. Indien wij dit al niet van el ders wisten, zou het voldoende blijken uit het schilderstuk, dat zich in den fraaien rood-marmeren schoorsteen be vindt, dat in 1680 door Paulus Fouchier is gemaakt en waarvan de bekende Chronijk-almanak de volgende beschrij ving geeft: ,,In een ronde gebeeldhouwde lijst (bevindt zich) een oud, doch uitmuntend schilderstuk, voorstellende heè burge- meesterlijk gezag in de geschiedenis van den Romeinschen burgemeesterFa- bius Maximus, als hij te Suesso bij T Romeinsche leger was, die zijn eigen vader, door den raad van Roomen als afgezant aan hem gezonden, beval van 't paard te stijgen, want (volgens de wet der Romeinen) mogt niemand te paard zittende, een burgemeesternaderen of aanspreken: aanduidende de verschul digde eerbied voor de burgemeesterlijke waardigheid." Ook in andere steden nu hielden de in hun klassieken geconfijte regenten der zeventiende eeuw er aan dit con flict tusschen vaderlijke en .burgemees terlijke" potestas in hun vergaderkamer in beeld te zien gebracht2) In Amster dam was het niemand minder dan Rem brandtdie daartoe de opdracht kreeg, al werd zijn werk ten slotte niet aan vaard. Middelburg, in economisch opzicht in dien tijd nog van veel belang, maar dat op artistiek gebied zelfs niet in de scha duw der Amstelstad kon staan, moest zich met het schoorsteenstuk van Fou chier vergenoegen, dat nog aanwezig is. Later, in 1765, werden door Gerard San ders de schilderingen boven d^ drie deu ren vervaardigd. Later herhaaldelijk van bestemming veranderd, diende in onzen tijd dit eer tijds zoo fraaie vertrek tot bergplaats voor de archieven der notarissen, voor zoover die aan de gemeente door het Rijk in bruikleen zijn afgestaan. Eenige jaren geleden werd aan dezen onwaardi- gen toestand een einde gemaakt, en werd, ter gelegenheid van een omzet ting van de bestemming van een aantal lokaliteiten, dc oude burgemeesterskamer zooveel mogelijk in zijn ouden luister hersteld De directeur van het Rijks bureau voor de Monumentenzorg ver strekte hierbij advies; in overeenstem ming met het oorspronkelijke karakter van het vertrek, werd het niet onver dienstelijke stuk van A. Scliouman, de re genten vgn de Wisselbank in 1761 voorstellend, hier opgehangen. En door de reorganisatie van het Rijksmuseum, waardoor verscheidene' stukken, voor dit museum van geen overwegend belang, aan ,,de provincie" werden afgestaan, is het mogelijk geweest op dezen weg voort te gaan. Op het verzoek van ons gemeentebe stuur heeft de regeering aan de gemeente een viertal achttiendc-eeuwsche regen- tenportrctten in bruikleen afgestaan, le den der familie Parker voorstellend. Ook het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen werkte mede door afstand van twee portretten van leden der familie van Citters- Niet alleen is hierdoor aan deze burgemeesterskamer een waardige versiering gegeven msar levens is hier door 'n uitbreiding gegeven aan de ver zameling van MiddeJburgsche regenten- portretten. die nergens zoo goed op hun plaats zijn als in het gebouw, waar een belangrijk stuk van hun leven zich hoeft afgespeeld, het Middelburgsche raadhuis. Thans mogen nog enkele mededeelin- \en omtrent de afgebeelde personen en lun schilders volgen De vier stukken uit het Rijksmuseum zijn afkomstig van de colleclia-De Ruy- ter, die in 1895 werd aangekocht. Zij stellen voor: Mr. W. Parker, 1695-1754, thesau rier in 1724, schepen in 1725, raad ir 1727 en burgemeester in 1738, die tot 1745 in een dezer functies deel van de stadsregeering heeft uitgemaakt, en die van 1729-1752 bewindhebber was der Oost-Indische Compagnie. 2. Anna Maria Pottey, echtgenoote van den vorige. Beide stukken iiju blijkens do signa tuur in 1741 geschilderd door Philips van Dijk. Deze, geboren te Amsterdam in 1680, en overleden te 's Gravenhage in 1753, en die van 1708-1743 lid van het Middelburgsche Sint-Lucasgilde is ge weest, had met den beroemden tijdge noot van Rubens slechts den naam ge meen, doch was bij de achttiende-eeuw- sche regenten als schilder haast even zeer in strek als Anthony van Dijclc bij de grooten van zijn tijd. De beide andere stukkeu van het Rijks museum zijn in 1756 geschilderd door J. Palthe, geboren te Deventer, die in 1769 op 50-jarigen leeftijd te Leiden overleed, en die meer Zeeuwsche re genten op het doek bracht. 3. Mr. J. W. Parker, zoon van den bovengenoemden burgemeester, 1721- 1779, tusschen 1740 en 1765 tienmaal raad, van 1717—1767 elfmaal schepen, herhaaldelijk thesaurier, en die in 1766 de burgemeesterlijke waardigheid ver wierf; ook hij was, van 1764 tot 1779, bewindhebber der Oost-Indische Com pagnie. Zijn boedel werd slechts onder benefice van inventaris aanvaard en na zijn dood ontstond een proces over het door hem bekleedde ambt van Commis saris der Wisselbank, waarin de Hooge Raad 18 November 1779 vonnis wees, over welk proces de Provinciale Biblio theek een aantal stukken bezit. 4. Jacoba Maria van Beieren, zijn •1. Jacoba Maria van Bueren zijn edlvtger nooten en bun zoontje Willem Het is alsof men der zuinig kijkende vrouw het latere noodlot van het ge laat leest! Van het Zeeuwsch Genootschap wer den in bruikleen ontvangen portretten van: 1. Mr. W. van Citters, geboren te Londen in 1685 als zoon van den am bassadeur Aernout van Citters, gestor ven in 1758, die in 1707 zijn intree in de stedelijke regeering deed als raad, in 1708 schepen iverd, en in 1713 burgemeester, welke ambten hij bij afwisseling bekleed de tot 1748; van 1713u1757 was hij be windhebber der Oost-Indische Compag nie. Het portret is een copie van een grooter schilderij, in het bezit van het Genootschap, dat aan Appelius wordt toegeschreven 2. Mr. Jacob van Citters, als zoon van den raadpensionaris Mr. Caspar van Citters, broeder van den vorige, geboren in 1702 en overleden in 1792. Hij werd schepen in 1727, burgemeester in 1747, en trok zich op hoogen leeftijd, na 57 jaar in de regeering te hebben gezeten, uit het publieke leven terug. Zijn por tret werd in 1736 voor het eerst ge maakt door bovengenoemden Van Dijk; het thans in de oude burgemeesterska mer gehangene is hiervan vermoedelijk een repliek of een copie. (Ipge?. MetJ.) ONDERWIJS. Juister ware: consuls, zooals ook de zeventiende-eeuwsche burgemeesters zich gaarne noemden -) Steeds heeft deze zin voor symbo liek in onze oude raadhuizen en zoo ook hier bestaan. In de Middeleeuwen bracht men in de vierschaar, waar de wereldsche justitie werd voltrokken, het Laatste Oordeel aan; in de zeventiende eeuw werd het vertrek der Desolate- boedelkamer gesierd met de voorstelling van den val van Icarus, die ook te hoog had gegrepen en smadelijk neerstortte. Het vertrek dient thans den raads leden als leeskamer en wordt voor com missie-vergaderingen gebruikt. Het Zeeuwsch Genootschap bezit nog portretten van hem, op later leeftijd geschilderd, n.l. door een onbekende en door B. Bolomay uit 1781 De R a d i o-o nderwijsdienst van van het Onderwijsfonds voorde binnenva ar t. Donderdagavond heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten.en Wetenschappen, mr. M. A. M. Waszink, den radiodienst voor vakonderwijs voor dc- binnenvaart van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart via den zender van den H. D. O. te Hilversum geopend. l'c voren had in de Studio van den H. D. O. te Hilversum, waar behalve de Minister aanwezig waren de Inspecteur- Generaal van het Nijverheidsonderwijs H. J. de Groot, de directeur van het On derwijsfonds voor de Binnenvaart, de heer G. de Jong, en de bestuursleden van dit fonds, de heer G. .C. Nuy, voor zitter van de Radiocommissie van het Onderwijsfouds voor de Binnenvaart uit Rotterdam en de leden dezer Commis sie, de voorzitters van de examen-com missies voor schippers en machinisten bij uc binnenvaart, de lieeren J- J van Capelle en L. K. A. van Duuren en het bestuur van den H. D. O., een kleine plechtigheid plaats Dc lieer G. de Jong gaf een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, een doel, dat steeds meer benaderd wordt door de samenwer king van alle betrokkenen, werkgevers zoowel als werknemers bij de binnen- vaarl en de onderwijzersorganisaties van alle richtingen. Bijzonderen dank brengt spr. aan de regeering en vooral aan den heer IJ. J. de Groot, hoofdinspecteur van hel Nijverheidsonderwijs en den heer VI. J. vau Alphen de Veer, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs voor de groote diensten, die zij aan het vakon derwijs voor schippers en schipperskin deren hebben gegeven. Daarna teekenden de Minister van On derwijs Runsten cn Wetenschappen, de Inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs en de directeur en bestuursle den van het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart en de bestuursleden van den D. O. een oorkonde Ier herinnering aan de opening van den radiodienst van hel onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Vervolgens sprak de -Minister Mr. Was zink voor den microfoon de openingsre de uit. Ilij zeide hel op lioogen prijs te. stellen door het wondere middel, dat de radio is te kunnen spreken tot allen, die thans zelfs aan gene zijde onzer lands grenzen verzameld zijn in de Biunen- vaartschoien, dat wil dus zeggen tot de schippers en schipperskinderen en ook tot de mannen, die zich wijden aan de moeitevolle taak, om de zwervende schippersbevolking de kennis en de ont wikkeling bij te brengen, die zij m het leven behoeven. U Hlen - aldus de Mi nister ook den schipper en de zijnen, die op hun schip naar zijn woorden luisteren, .groet ik op dit voor dc binnen vaart zoo belangrijke oogenblik, nu ver wezenlijkt gaat worden wat enkele1 jaren geleden nog een droombeeld geleek. Mr. Waszink wees vervolgens op de groote beteekenis van het werk, dat het Onderwijsfonds voor dc Binnenvaart in het belang van de binnenvaart en van de gemeenschap heeft gedaan. Aan het slot van /^n rede deelde spr. mede, dat H. M. de Koningin den lieer G. C. Nuy, voorzitter van. de oommissie van toezicht op de Binnenvaartscholen te Rotterdam en voorzitter van de Radio- commissie van het onderwijsfonds voor de Binnenvaart, als erkenning voor de diensten, die hij aan hel vakonderwijs voor de binnenvaart heeft bewezen, be noemd heeft tot officier in de Orde van Oranje Nassau. „Terwijl ik aldus besloot Mr. Was zink met deze eervolle onderschei ding zoowel den heer Nuy als het On derwijsfonds voor de Binnenvaart van harte gelukwcnsch, verklaar ik den ra diodienst van dit fonds geopend| met de 'bede, dat Gods zegen zichtbaar moge rusten zoowel op dit nieuwe instiJJuut als op geheel onze nijvere schippersbe volking." Dit is de eerste onderscheiding, die per radio wérd medegedeeldl Vervolgens gaf dc heer G', Nuy, na H, M. de Ivoiiingin dank gebracht le heb ben voor de hem verleende onderschei ding, een korte uiteenzetting van het doel van den radiodienst van hel On derwijsfonds voor de Binnenvaart. RECHTZAKEN. Het gerechtshof te Leeuwarden be handelde de zaak tegen den 42-jarigen stationschef bij de Eerste Drentsche Stoomtramweg-Mij. te Emmen, thans zonder beroep te Amsterdam, dien de rechtbank te Assen wegens verduiste ring van een kleine duizend gulden, had veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Verdachte weer er o.a. op dat de ver-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 2