SIGARETTEN. Zaterdag 13 November 1926 FEUILLETON. GELDKONINGEN. Ne. 268 169' Jaargang? MIDDELBURG •Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. EERSTE BLAD Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en Voor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- «ingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend •per regel plaatsruimte, met inbegrip van •omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in •ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 43255. BINNENLAND. UIT DE PERS. De Kamerbeslissing over het verdrag De N I^otterd. Crt. noemt het een ■•droeve beslissing. Het blad zegt niet te zullen napleiten, en volstaat met haar verbazing en ergernis te uiten over dezen uitslag, waarmee, wat men er ook verder van zeggen wil .zeker niet is weergege ven wat in de massa van het volk in deze dagen is omgegaan, en dat zonder twij fel dan ook bittere teleurstelling zal ver- Wekken. Ben verheffenden indruk maakt het in de Kjasner gebeurde niet Er is, ook in de discussiên. gesproken van een hi storisch moment, dat ons land zoude doorleven. Men kan niet anders zeggen, dab dal in de Kamer de grootschheid van het oogenblik niet tot alle leden schijnt doorgedrongen le zijn. en dat daardoor de stemmingen, die over de toekomst van ons lpnd moesten beslissen, van nietige overwegingen zijn Afhankelijk geworden. „Eene eenigszins pijnlijke beslissing verwachtten wij. loon wij ceaige weken geleden de bi lans opmaakten, Het is helaas eene zeer pijnlijke beslissing ge worden, omdat rij menig vaderlander ge troffen zal hebben in liet hart. Aan wie er toe medewerkten, én die de toekomst van ons land eraan waagden, rest daar tegenover slechts de magere hoop. dat nu de Belgen eindelijk tevreden mogen zijn. Wel bekome het hun'' In de Telegraaf gaf Raemaekers <sen teokening van „Piet Lut's Nederlaag" Moeder Holland zegt tegen Piet Lat (sukkelig oud mannetje): „Stuk ongeluk! Kun je nou zien wat je kabaal geholpen heeft? Piet LutJj<ojnu maar wie had d dat kunnen, denken! In het Kameroverzicht schrijft®\V over Minister ran Karnebeek ..Kroon op zijn moeilijk werk, maar ook kroon op het edele fiere hoofd Van de Nederlandsche Maagd, door hem ge leid naar de nobele daad. die der breede internationale gedachte. Kroon, door Van Karnebeek eerbiedig op dat hoofd gedrukt." De Maasbode (R. K.) zegt, dat ei goal ijk voor een good deel het toeval" schuld is aan de gevallen beslissing. Eén zekere (dhr. Dresselhuvs) en twee ver moedelijke tegenstanders (de heeren Van Voorst en Schèurcr) ontbraken wegens ziekte op het appèl. Waren zij aanwezig geweest, het verdrag zou misschien ten slotte verworpen hebben moeten heeten. Bekend is bovendien, dat de ziekte van den heer Schouten, die alleen bij mach- was zijn tegen" uit te brengen, van in vloed is geweest op de houding van een deel der anti-revolutionnaire fractie. Maar wat er zij van de ontwikkeling der stemverhoudingen en de werking van het toeval": het land slaat voor de beslissing van zijn Kamer. De lezer kent, uit hetgeen wij schre ven over het verdrag, ons oordeel over deze beslissing, en bevroedt de stem ming, waarin zij ons heeft gebracht. Over een en ander breedvoerig öit te weiden, heeft weinig zin. Kon het verdrag op zich zelf, ijrach- tens zijn wording en inhoud, reeds niet worden toegejuicht als een goede basis voor de Nederlandsch-Belgische betrek kingen en vooral niet, zoolang zijn hoofdbezwaar het bleef aankleven, wie zal durven beweren, dat met deze, 'op het kantje genomen en gedeeltelijk door het ..toeval" beheerschle, beslissing de grondslag is gelegd voor 'n hartelijke toenadering lusschen de beide volken? Voor toekomstbeschouwingen is hel overigens thans nog niet de tijd. De Eer ste Kamer heeft haar woord nog ie spreken. En meer dan eens heeft men kunnen hooren, dat het verdrag daaï een zwaarderen dobber zou hebben dan aan de andere zijde van hel Binnenhof. De hoefijzercorrespondent van het Handelsblad schrijft in zijn Kamer overzicht :i i, „Met 50 legen 47 stemmen aangeno men. Voor den Minister een Pvrrhus- pverwinning (de Eerste Kamer moge hierop 0>e nederlaag brengen), voor de heeren Heemskerk en Albarda een vol doening, voor Monseigneur Nolens de zegepraal. Want hij is, ook nu weer, door zijn werken achter de schermen, de eigenlijke bewerker van dit resultaat, dajt wij met groole bekommering beschouwen en dat stellig niet wordt gedragen door de overtuiging van de groole meerder heid des volks." Hel Vaderland begint zijn Kamer overzicht adus: De goedkeuring van een veelomstre den wetsontwerp met een zeer gering]e meerderheid kan .een groot succes voor de voorstanders zijn. Er zal echter wel niemand zijn, die de wijze, waarop het Verdrag met België thans de overzijde van liet Binnenhof heeft bereikt, een overwinning acht, waarop degenen, die- haar bevochten hebben, Irolsch kunnen zijn. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PHILIPS OPPENHEUM, door W. M. D. SPIES-v. d. LINDEN. 30). Vine schudde het 'hoofd. „Neen!" anlwoordde hij droog/es. „Ik ben le veel op mijn eigen veiligheid ge steld. De mannen, wier namen er op staan, zijn vrijwel wanhopig en zouden niet tegen een kleinigheid opzien, om van mij af te komen. „Dat is verstandig van je," anlwoord de' Deane. „Ik zou zelfs hier oppasserf. ïlc hoor dal er rare dingen gebeuren! hier in Londen. O ja, dat" herinnert me aan iels. Twee dagen geleden was hier een dame, die je adres vroeg." „Heeft zij haar naam genoemd vroeg Vine, met weinig belangstelling. „Ik geloof "het niet," antwoordde de gezant. „Wolfe stond haar te woord en ik vroeg hel hem nog." „Ik kan mij niet voorstellen, wie het geweest kan zijn," zeide Vine nadenkend. „Ik heb hier niet veel bekenden." „Een ander, die naar je informeerde was Littleson", hernam Deane. „Hij at hier gisterenavond." Vine glimlachte. „Ik kan mij voorstellen," zei hij. .dal hij nieuwsgierig is, waar ik uithang. Ik heb kamers genomen, waar ik niet ge loof, dat iemand mij anders dan dfcor een toeval vinden zal." Deane stond op. „Tk geloof," zei hij, ,dat wij beier doen, naar beneden te gaan. De dames zullen niet begrijpen, wat er van ons geworden is. Mijn vrouw vervracht van avond een jonge dame, die je, geloof ik, kent Stella Duge." Vine kreeg een lichten schok. ;„Ja zeide liij. -,ik heb juffrouw Duge dikwijls in New-York ontmoet." HOOFDSTUK V. Is hij een lafaard? Stella wendde zich naar hem toe, het 'oorhoofd licht gefronst. .„Norris, bedoel je dan, dat je op stuk van zaken geen gebruik zult maken van je macht over die mannen: dat je ze met rust zult laten?" „Niet als ik er iels aan doen kan," antwoordde hij, „maar er moet allerlei overwogen worden. Ik zal in hoofdzaak den raad van Deane volgen." „Het is bespottelijk," verklaarde zij. „Je heele levon heb je verlangd naar rijkdom en macht. Je liebt ze nu alle twee maar voor 'L grijpen. Als je er geen gebruik van maakt, zal ik denken.. Zij aarzelde. Hij haalde even zijn schouders op. i „Ga door'" zei hij. „Zal ik denken, dal je een lafaard bent," zeide zij ruslig. Ik zal denken. En het eindigt met deze woorden,, na vermelding van de stemming: Enthousiasme was er niet. Het leek wel, alsof de overwinnaars na deze overwinning ietwat schuw waren om den Minister te gaan gelukwenschen. De heer Braai zelf gaf echter het voorbeeld en toen volgden er meer. Even later stroom de de zaal leeg Zullen de genoemde Katholieken en do communist niet berouw hebben over hun hyper-principieel standpunt? Dat er geen herziening van dit Verdrag beproefd wordt althans indien de Eerste Ka mer zich eveneens met het Verdrag ver- eenigt, hetgeen nog allerminst vaststaat is hun schuld: de motie had met hun hulp aangenomen kunnen worden. Het woord is nu aan de Eerste Kamer. Veler hoop zal op haar gevestigd zijn' Een stem in den Rotter- d s m s c It e Raad Hoewel het geen persstem is, willen we hier toch lafen volgen wat Mr. A. de Jong ((A -R.), wethouder van Open bare Werken in de raadsvergadering van Donderdagavond, over de beslissing der Tweede Kamer zei. voor hij zijn begroo- tingsrede vervolgde „Wij komen hier samen, diep onder den indruk van hetgeen heden is ge schied", aldus sprak de heer De Jong. „Deze beslissing, die door ons reeds eeni- ge dagen met vrees in het hart werd te gemoet gezien, is gevallen De Tweede Kamer heeft het fractaat met België ■aangenomen. Elk lid 'van onze verga dering, onverscliillig ven welke politieke richting, betreurt dit besluit Menigeen van ons zal ten grave zijn gedaald vóór dat de nadeelen hiervan zichtbaar zijn geworden. Maar nu de slag is gevallen, althans in eerste instantie, geloof ik, dat nog menigeen, die hier thans zit. dc ge volgen hiervan zal oudergaan, „Het Rotterdamsche gemeentebestuur is altijd van meening geweest, dal Rot terdam zich buiten de actie tegen het Iractaal moest houden. Spreker en de heer Heykoopdie reeds waren toegetre den lot het comité van actie tegen liet tractaat. hebben zich daaruit op aandrang vain den burgemeester teruggetrokken „Met grootc dankbaarheid herdenkt spr., waf de Rotterdanische Kamerleden in deze zaak hebben gedaan, inzonder heid de lieer Bw.uligam. Er is in de Tweede Kamer gezegd, dat Rotterdam zich wel zal kunnen verweren. Wc heb ben nu nog eenige hoop "op de Eersite Kamer, maar als ook die het tractaat s.anneemt, zullen we toch. naar ik ver trouw, vol energie en één v; n zin tegen den stroom blijven oproeien en liet be lang van Rotterdam blijven zoeken Uit Stad en Provincie, Uit Walcheren. Donderdagavond vergaderde le AB g te kerke de afdccling van het „Groene Kruis onder voorzLllerscItftp van den burgemeester J. Bos9elaar De (aftredende bestuursleden G. E. Overwegen J. Birza, werden bij acclama tie herkozen. De heer Overweg neemt ontslag als secretaris doch blijft bestuurslid Dc begrooting werd evenals hei vorige jaar vastgesteld opj f 100 Het salaris van den magazijnmeester dat je bang bent. gebruik te maken van dat, waarvoor ik nu ja, heel waf in de waagschaal slelde, om) 'l voor je le bemachtigen." ,Het is geen kwestie van moed." wierp hij legen. „Dat is het wél." anlwoordde zij. ..Je bent bang dat te doen, wat je in je hart weet, dat goed is, omdat het in de eerste twee jaar, mogelijk in de ccrsle tien jaar, alles op stellen zal zetten. Heil' eind moet goed zijn. Daar hen ik zeker van." „Als Deane en ik ook tol die over tuiging komen, dan zal ik handelen," antwoordde hij. „Daar hoef je niet bang voor le zijn." „Deane en jij!" herhaalde zij sma lend. „En ik dan? Geldl mijn meening voor niets? Ben ik maar een marionet? Ik was het toch, die alles waagde ,ik was hol, die je deze mannen in handen speelde. Als je lafhartig beul, Norris, dan is alles lusschen ons uil.'' Hij hief zijn oogen naar haar op en keek naar haar met half onwillige be wondering. Zij was met mevrouw Deane op het d ak gekomen, juist toen de twee mannen op het punt stonden naar bene den le gaan. Deane werd eenige oogen- blikken later aan de telefoon geroepen en zijn vrouw, die de buitenlucht wat koel vond, 'was mei' hem weggegaan. Stella stond daarx het hoofd wal naar achter geworpen, terwijl haar verrukke lijke rijzige gestalte in haar avondjapon bode wordt ook evenals het vorige jaar vastgesteld op 35 gulden De lijst van de in bruikleen verstrekte goederen wijst uit dat dit jaar door 11 personen van 76 artikelen gebruik is Door den magazijnmeester-bode werd hierna opgemerkt dat enkele artikelen zijn versleten wat echter zal worden her steld. Ook werd besloten lot panschafling van twee glycerine-spuitjes, welke dringend noodig blijken te zijn. Uit Zuid-Beveland. Donderdagmorgen hield de raad der gemeente 's Heer Arends- kerke een vergadering, die door alle leden werd bijgewoond. In behandeling kwam een schrijven van Ged, Staten van Zeeland inzake electrificatie van 1 April 1.1, De voorzitter deelde mede, na de gehouden conferentie van de raads leden met den heer Streefkerk op Maan dag j.l. nog eenige mededeelingen te moe ten doen en het daarom noodig te ach ten de deuren voor eenige oogenblikken te sluiten. Na ongeveer een half uur ge sloten zitting werden door den voorzit ter eenige toelichtingen gegeven en eeni ge vragen beantwoord. Hieruit bleek, dat een jaargarantie moet gegeven wor den tot een maximum van f 25.— per i aansluitbaar perceel in de kommen, dat als perceel moet verstaan worden ge- zin, dat alleen bewoonbare perceelen worden geteld, dus geen kerken, scho- J len enz., dat de ervaring in Z. Vlaande ren heeft geleerd, dat voor arbeidersge zinnen f 25.niet te hoog is, dat de kosten voor aanleg tot in het huis tot achter den meter komen voor rekening van de P. Z. E. M. zoo die afstand niet meer is dan 20 M., wat die afstand ge meten uit het midden der straat boven den 20 M. bedraagt komt voor rekening van den verbruiker en kost f 1.per M. dat de kosten van aanleg binnenshuis be draagt ongeveer f 7.50 per lichtpunt, dat de prijs voor lichtverbruik per lamp van 50 kaars nog geen 2 cent per K.W.U. bedraagt, dat voor straatverlichting 40 cent per in woner wordt berekend. Dit laatste vonden sommigen hoog, waarna de heer Lindenbergh hel nader toelichtte. I Daarna werd m. a. s, aangenomen het voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten tot toetreding, mits een be vredigende oplossing wordt gevonden met de bovenstaande Coöperatieve Vereeniging tot electrische verlichting te Nieuwdorp. (Over de oplossing met •Nieuwdorp werd niets meegedeeld.) De gemeentebegrooting voor 1927 werd aangeboden, deze zal bij dc raads leden circuleeren en later worden be handeld. Tot lid van het Burgerlijk Arm bestuur te gzrjHeer Arendskerke werd met 9 stemmén herbenoemd de heer P van den Dries. In de vacature van een lid van het Groot Armbestuur te 's Heer Hendrikskinderen, door het niet meer in aanmerking willen komen van M. Vermeule werd no. 1 der aanbeveling de heer J Vermeule Mzn. gekozen met 9 stemmen, terwijl op no. 2, de heer P. van Schailc, 2 stemmen werden uitge bracht Bij de rondvraag drong de heer Sandee aan op verbetering van het fietspad op den dijk bij Nieuwdorp. de heer Schip per op verbetering van den waterafvoer op den nieuwen weg bij het station en ALLEEN VERKRIJGBAAR IN EERSTE KLAS SIGARENZAKEN. van wit satijn duidelijk uitkwam tegen den achtergrond van den avondhemel. Haar verontwaardiging verhoogde haar schoonheid. Wat er voor scherps in haar trekken mocht zijn, ging verloren in den wazig-blauwen schemer, die dc maan voorafging. Vine, die geen gevioelsmeusch was, A'oelde met wonderlijke hevigheid de bekoring van dit samenzijn, hier bo ven, van alles afgezonderd, van deze rust, die het samenzijn veel inniger maakle dan in een kamer tusschen vier muren. Hij huiverde even, toen hij zag, hoe dicht zij bij hel lage muurtje stond en hij slak haar zijn hand loc. Zij vallc die dadelijk en de uitdrukking van haar gezicht wejrd zachter. „Beste Norris, vergeef me, als ik on aardig ben," zeide zij. „maar bedenk,i wat ik doormaalde om dat stuk le krij gen, bedenk hoe ik gehoopt had. daL alles daarmee bereikt zou zijn, voor jou, voor ons misschien." Zij kon niet verder spreken en hel kwam in hem op, om nu le zeggen wal zjj zoo lang verwacht had van hem Le hooren, maar nog aarzelde hij. Hij was een man, die zijn vrijheid lief had, mis schien niet in de gewone beleekenis van hel woord, maar hij had een bijna harts tochtelijke tegenzin om niet ten volle zijn eigen leven te leven, om iemand anders een blijvend recht le geven zijn moei len cn zijn strijd te deelen. Hél kwam haar toe, daar was hij heel zeker van en toch nayzelde hij. Zij boog zich (Ingez. Med.) naar hem loe. Misschien voelde zij ook, dat dit geen oogenblik was, om verloren le lalen gaan. 1 „Norris" zeide zij, „luister niet naar Deane of een ander. Sla je slag. Je krant zal beroemd worden. Beschouw dat, in dien je will, als je belooning. Maar bo vendien zou zelfs een kind met wal jij weet, dat gebeuren zal, als alles bekend wordt, een forluin kunnen winneli Wil ,je gelooven, dat ik er loc gekomen ben, Idie mannen le halen? Als mijn vader ook 1 meegesleept wojrdt, laai het mij ouver- schiliig. Ik heb licm heel weinig le dan- i ken en ik heb genoeg van weelde. Je hebt meer aan een huisje in Ilalie cn Zwitserland en zelfs hier in Engeland, dan aan een paleis in ons vaderland. Tk wilde, dat ik jj'e bekee.ren kon." Hij haalde de schouders op. „Met ons is hel anders. Een man moet in hel volle leven staan. Ik geloof niel, dal ïk ooil tevreden zou zijn met niets doen." „En toch-, als het zoover komt. dan geniet jo er van," herinnerde zij hem. „Wie was hel. die een jaar in een klom dorpje in de Karpathen bleef en die bijna naar dc beschaving terug gesleept moest worden? Norris, soms denk ik haast, dal je een ..poseur" bant." Hij koek neer in de straal. Een rijtuig had slil gehouden en wachtte voor de deur. (Wordl vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1