?AWATTAsm Donderdag 11 November 1926 Dot's ÜWAITA i«So. '266, 169* Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. dit nummer behoort een Bijvoegsel. KAMEROVERZICHT. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Nog steeds replieken inzake liet ver drag met België. En ook nog geen motie. t Wèl bekend gemaakt, maar nog niet in^ gediend Die komt wel, maar de heer Mar chant die haar zal voorstellen, wil met zijn medevoorstellers eerst den Minister gelegenheid geven nog in tweeden termijn het woord te voeren. Die omstandigheden ontnemen wel iets van de beteekenis der berekening hoe de kansen van het verdrag staan. Maar toch willen we mededeolen, dat de Residentie bode (Kfith.) die in parlementaire kringen, op onderzoek uitging, eenige merkwaar dige beweringen publiceert. Behalve de groepen die wij gister als tegenstander noemden (doch van wie de heer Dresselhuis moet worden afgetrok ken omdat hij wegens verpleging in een ziekenhuis te Rotterdam wel uiet tegen woordig zal kunnen zijn), weet het blad nog te verzekeren dat er tien van de soc dem. leden tegen zullen zijn en drie anti revolutionairen, de heeren Schouten, Beumer en prof. Visscher. Te samen zijn er dfrt 44. Maar nu de Katholieken. Aanvankelijk werd verteld ds;t daarvan zouden tegen stemmen de heeren Van Vuuren, Kor ten- horst, Van Dijk. Suring, Van de Bilt en mej. Meijer. Thans schijnt alleen nog viast te staan, zoo zegt de Ros. 13, dat mej. Meajer tegenstemt, terwijl gefluisterd wordt, dat Mgr. Nolens de heeren Kor- tenhorst en Van Dijk reeds aan zijn zijde heeft gekregen en dat de anderen nog steeds weifelen. Valt dus alleen te re kenen op mej. Meijer en zouden er dus 45 tegenstemmers zeker zijn. Daarlegen- tegenover staan 55 anderen, maar hier van zijn de heeren Van Voorst lol Voorst, Schourer en Dresselhuys ziek. "zoodot er 52 overblijven. Hel lot van het Verdrag ligt bij' de Katholieken. Blijft hier alleen mej. Meijer pal staan, dan zou het Ver drag worgen aangenomen met52 legen 45 stemmen. Een klein verschil dus, dat door en kele weifelenden nog gemakkelijk kan worden genivelleerd. We geven deze berekening en raming onder alle reserve, die daarvoor gc- wenscht is. - En nu de debatten van gister. De heer van Gijn (die bij afwezig heid van den heer Dresselhuijs wegens ongesteldheid, de afwijzende houding van den Vrijheidsbond toelichtte) zei dat de overwinningsroes van België in '19 veel verklaart. Maar hel gaal uiet aan België 'te beloonen voor het afzien van onrede lijke eisclien. En spreker Vreest, dat hel verdrag in ons land meer goede gezind heid doet verloren gaan dan hel in Bel gië zal doen. ontstaan. Een fatsoenlijk man, die in een roes of in een vlaag van overmoedigheid on redelijke eisclien heeft gesteld, zal, zoo- dra hij tot zichzelf komt, die eiscben niet volhouden. Indien de Belgen zich over de verwerping van het tractaat veronge lijkt zouden voelen, zou daaruit blijken, dat de geest van 1919 hen nog bezielt. Het opofferen van een deel van ons ach terland is niet te aanvaarden. Voorts verdedigde hij zich legen het -verwijl van protectionisme. Antwerpen heeft nooit gelegen in het stroomgebied van den Rijn; haar daarin te brengen, is het weggeven van wat de natuur ons geschonken heeft. De lieer Heemskerk na eerst als bezwaar tegen de actie te hebben genoemd dat een stemming tegen België daar het gevolg van is gaf ook aan Mi nister van Ivarnebeek een terechtwijzing omdat deze in zijn rede zei dat „het tractaat een daad was in den koers van het kabinet waarin hij zitting had." In zoover daar een persoonlijke wenk aan spr. was gelegen, wenschte hij dien niet te volgen. Hij zit hier niet als oud'-mfc uister maar als Kamerlid, lid van een politieke partij. De spreker deelde voo.rts mede, dat hij, omdat de door den heer Krijger ter sprake gebrachte doorsnijdingen aan de Sclielde-oevers lioni interesseerden, aan de regeering heeft gevraagd of van die doorsnijding veel zal komen. Daarop heeft spr. niet veel anders ten antwoord gekregen, dan dat er rapporten zijn. Spr had evenwel gehoopt iets aver de con clusie daarvan te welen te komen. Toen is spr. zelf op kondschap uitgegaan en hij heeft van een deskundige gehoord,, dat van een doorsnijding wel nieL veel zou komen. Dit was voor spr. belangrijk, omdat een operatie van een paar hecta ren toch pijnlijk zou zijn; snijden doet altijd pijn. Dit Ier geruststelling van onze Zeeuwsche medeburgers. Uitvoerig besprak hij het Moerdijk kanaal, waarin het verkeer beperkt zal worden doo-r de sluizen. Daaruit bere kent hij, dat de uiterste grens van de door Rotterdam te ondervinden schadp, 16 millioen ton van de 44 milliocn ton Rijnvervoer kan bedragen. Hij achtte het kanaal niet zoo schadelijk als men be weert. En geloofde bovendien dat het graven van twee kanalen hoven de kracht van België zou gaan, Ten opzichte van de Belgische oor logsschepen betreurde hij het dat de Belgen de gelegenheid laten voorbij gaan een andere houding aan te nemen. Maar de reserve was niets waard, omdat hel oorlogsrecht geldig is, Het bezwaar is door de Belgische verklaring wel niet volkomen opgelost, maar er is aan tege moet gekomen zoover men tegemoet kon kp men. Spr. neemt nog altijd niet aan dat wij in Parijs in gevaar verkeerden en Belgi sche eischen hebben moeten afkoopen. Bezetting van Nederlandsch gebied zou een monstruositeit geweest zijn, waar mede Frankrijk zich onsterfelijk belache lijk gemaakt zou hebben en wij alle sym pathie gehad hadden. Aanneming van het verdrag zou het Belgisch probleem, dat een Europeesch probleem is, uil de wereld helpen. Er valt nog genoeg te regelen, waarbij wij onze billijke aanspraken kunnen laten gelden. Daarom, erkennende dat het trac taat zwakke zijden heeft, meent spr., dat het moet worden aangenomen. Met den minister gelooft spr. dat wij na niet-aan!- neming berouw daarvan zouden hebben. De hoer Lingbeek handhaafde zich op zijn afwijzend standpunt met een kor te verklaring. De heer Marchant heeft in zijn re pliek eerst verschillende punten kort be sproken. het onvoldoende van de Belgi sche verklaring iuzake de oorlogssche pen, het achterhouden van rapporten, de onbevredigende wijze van behandeling in de commissie voor buitenlandsche za ken, en het niet bestaan van een ver plichting voor de Kamer, ook niet een morcele verplichting om hel verdrag goed te keuren. De verwachting van den Minister van een omkeer in België heeft geen steun in het verleden. En voorts bestreed hij de becijfering van den heer Heemskerk. Het groole bezwaar vah den heer Mar chant is dat er zooveel onduidelijke en zwakke punten in liet verdrag zijn. Gevaarlijk noemde hij het, rekening te houden met argumenten als: „Er zal wel niets van komen.'' „Het zal wel zoo erg niet loopen," en dergelijke. België zal uit het verdrag halen wat hel kan. En wij zijn te goeder trouw verplicht de bepalingen van het Verdrag volledig na te komen. De indiening der verwachte uitstel- motie werd door den heer Marchant aan gekondigd met de opmerkingdal er on getwijfeld een groole meerderheid in de Kamer is, welke bereid is het tractaat te aanvaarden op de essentialia: het Schelde-regiem. verbinding van Antwer pen met den Rijn en de verbetering van de Maasverbinding, doch dat er uitge breide bezwaren beslaan legen het Moer dijkkanaal en de kwestie van de door vaart van oorlogsschepen in oorlogstijd. En nu zou aanvaarding van hel tractaat met een kleine meerderheid niet dé waarborgen bieden voor een goede ver standhouding inel België. Daarom wil de heer Marchant een "po ging doen om van de Kamer een uil- spraak te verkrijgen ten gunste van voortgezette onderhandelingen, ten einde tot een bevredigende oplossing le ko men, waaraan dan zou vastzitten het be sluit om de beraadslagingen te schorsen totdat de resultaten van de voortgezet te onderhandelingen heleend zouden zijn. Het liefst zou ook de heer Marchant de verdere onderhandelingen <j|oor Mi nister van Karnebeek zien gevoerd. Maar zoo noodig wilde hij liet ook aan een' ander overlaten. Inlusschen werd, zooals wc reeds hierboven meldden, de motie nog niet ingediend, omdat de voorstel lers den Minister niet de gelegenheid, willen ontnemen om nog in tweeden ter mijn het woord te voeren. Den tekst van de motie deelde hij echter reeds mee. Zij luidt De Kamer. Overwegende dat Nederland ceno onderlinge vriend schappelijke regeling met België van de hangende vraagstukken op den hoogslen prijs stelt en vertrouwt, dat eene voor beide partijen aannemelijke genieën" schappelijke formulcering der grondsla gen zclcer is te vinden; vist tegen het thans aan de Kamer voorgelegde tractaat van 3 April 1925 ernstige bezwaren zijn gerezen, hoofdza kelijk hierin bestaande, dat: le. het standpunt van Nederland in zake zijne bevoegdheid om in lijd van oorlogsgevaar en van oorlog hot water gebied van de WesterSchelde voor oor- logsverkeer te sluiten niet uitdrukkelijk door België is erkend; 2e. van den aanleg van het kanaal Ant werpen—Moerdijk, «zoos ls. het in het trac taat is gedacht, voor Nederland ernstige nsdeelen zijn te duchten. dat bij een voortgezel overleg deze bezwaren zullen kunnen worden uit den weg geruimd, spreekt den wensch uit. dait het over leg omtrent de voor beide partijen aanne melijke gemeenschappelijke formuleering worde voortgezet. ten einde alsnog met België tot overeenstemming te komen; besluit de beraadslaging over het wets ontwerp tot goedkeuring van het trac taat van 3 April 1925 te schorsen, totdat zij het resultaat van het voortgezet over leg zal hebben vernomen, en gaat over lot de orde van den dag. Daarna voigde nog een kqrle repliek van den lieer L. de Visser, die met evenveel harlgrondiglieid als in eersten termijn de verklaring aflegde, dat hij tegen zou stemmen. Vandaag voortzetting der replieken Avondzitting. Een met onverdienstelijke debathandig- heid had de Minister van Oorlog toen hij i n zijn repliek op de redevoe ringen over de militaire relletjes aan de soc democraten voorhield, dat ook zij ernstige fouten maakten, toen zij zelf met het leiden van een groole menigte te doen hadden, u.l. bij de anti-mililairis- tische meeting in den Haag. Men heeft kinderen, dus ongeoefenden, tot diep in den nacht over de straat gesleept; den 'olgenden dag begon de meeting op het heetst van don dag, en bij den daarop volgenden marsch vielen de menschen bij bosjes flauw. Mag men de couran tenberichten gelooven. dan waren er 20.000 achterblijvers. Men moet fouten bij. militaire menschen gemaakt, over den,- zelfden kam scheren. De Minister bleek zeer sceptisch te staan tegenover de adviezen van sociaal' en vrijzinnig democraten en den conv miuiist. Het is een onwaarheid dat het le ger staat tegenover het proletariaat En onwaar is het ook dat liet rapport ver- valscht is. Het ging vergezeld van een verslag van alle verhooren. Als nieuwigheid deelde hij mede, dat hij voornemens is om een bepaling in liet lor ven te roepen volgens welke zoo mogelijk een signaal moet worden gegeven alvorens er geschoten wordt; en dat een regeling in overweging is 0111 het verlofskader zooveel mogelijk te doen opkomen bij zijn eigen miliciens, ein in liet algemeen miliciens en kader elkaar beter te doen leeren kennen. Ten slotte riep de Minister de medetr werking in van alle partijen opdat in de kazernes rust blijft. We meenen ons, ook reeds met het oog op onze plaatsruimte le moeten hei palen tot deze korte samenvatting van wat de Minister gister zei. Wel is er door verschillende sprekers liet woord, gevoerd, maar naliet reeds in de twee voorgaande zittingen over dit onderwerp gesprokene bracht dat geen nieuwe gezichtspunten. Hedenmiddag wordt over de beide moi- ?s gestemd. Uit Stad ©n Provincie. Uit Middelburg. Op verzoek herinneren wij aan de Eerste Middellmrgscli© Mondorgelvereeni- „Cresendo'' Zaterdag a.s in het Schuttershof. Naar wij vernemen zijn ■eeds een groot aaiual kaarten verkocht. Nog betrekkelijk wéinige zijn bij do ver- koopers, genoemd in de .advertentie in de courant van Dinsdag te verkrijgen. Uit Zuid-Beveland. - Woensdagmiddag reed de vrachtauto van den kolenha adelaar v. d V te Borssele in een wij diepe sloot aan den Oostsingel aldaar. De chauffeur Cor- stanje. kou uit zijn stuurliokje op den kant kruipen, doeii was door glasscher ven zoodanig aan gelaat en een zijner handen gewond, dal geneeskundige hulp noodig bleek. Met behulp van bok en takel werd liet zwaro voertuig op den wal gebracht De stuurinrichting bleek defect. Verdei' bet- paalt do schade aan don auto zich lol verbogen spatborden, gebroken lan taarns en ruiten Verzekering dekt de schade. Uit T h o 1 e n. In de zoogenaamde Kreek, waarvan het vischrecht behoort aan de ambachts heerlijkheid van Oud- en Nieuw Vosse- m eer en Vrijberghe en welke Kreek in deur regel veel viscli bevat, werd dezer dagen door den gemeenlo-veldwaditer van Nieuw-Vossemeer, een zeer groote otter gescholen, een dier bekend om zijn groote vraatzucht; dal dit werkelijk een feit is, blijkt ook wol* uit de omstandigheid, dal in de laatste maanden weinig viscli ge vangen werd. Voor den pachter van iiefr ■vischwater is het een buitenkansje, dat de roover gesnapt is en voor don schutter geeft het voldoening, oxndal de huid van de otters mooie waarde heeft Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. De Tern. Crt. meldt uit Koe wacht De vorige week hield een mooie auto stil voor de woning vah een ingezetene dezer gemeente, een arme oude man, die door kerk en armbestuur ondersteund wordt. Een deftig gekleed heer met een valies in de hand stapte de armoedige woning binnen en vertelde, dat hij een opticien of oogheelkundige was en dat hij gehoord had, dat de man zulke slech te oogen had. Hij zou ze eens onder zoeken en ja wel, hij kwam tol de treu rige ontdekking, dat de man op hel punt was blind te worden. Hel eene oog was al geheel ontstoken en het andere was ook al aangetast, binnen een maand was hij stekeblind, als hij niet ging brillen Gelukkig had hij goede Dril len bij zich. Na veel zoeken werd er een geschikte gevonden. Hij kostte maar gulden en met het onderzoek mee macr 27 gulden. De goedhartige geleer de had nog een bril, maar die kon de man niet koopen, daarvoor was hij te arm, die kostte f 100, maar omdat hij medelijden liad met den armen drommel, die groot gevaar liep blind te worden, mocht hij hem gratis drie maanden ge bruiken om liem op le zetten, als de fcon scheen. Voorzichtig haalde hij uil zijn valies een bril met groote groene glazen, een soort stofbril, die men in ieeren winkel voor een paar kwartjes kan koopen. De arme man zijn vrouw- was erg ziek haalde uit de kast f 25, die hij met veel zorgen en spareu bij eengegaard had om de pacht le betalen voor een stukje land, dat hij bewerkte zocht het gebeele huis af naar de an dere twee guldens en betaalde. De ,philanlroop" streek l\et geld op en •roeg of de man ondersteund werd en op bevestigend antwoord, beloofde hij onmiddellijk naar den pastoor te rijden dan zou hij wel een gedeelte van de 27 gulden terugkrijgen En bij drie maanden zou hij terugkomen om zijn wonderbril Daarop reed hij weg, natuurlijk uiet naar den pastoor, maar waarschijnlijk naar andere goedgetoovige sukkelaars, om ook hen van hunne „blindheid" le genezen. Men zij gewaarschuwd! Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 31 Oct. tot en met 6 Nov. in de provincie Zeeland be droeg Roodvonk: Ooslerland 2. Ooslkapelle 1. Diphlhcrilis: Ooslerland 1. DE ABATTOIR "KWESTIE TE GOES. Dinsdagavond heeft op uilnoodiging van de slagersvereeniging te Goes de heer Cuyper. leider der slagers-valcschool le Bilthoven. in 't Scnultcrshor gespro ken over de slSChfhuiskvvesfio. Er was tamelijk veel belangstelling, o. in. van den burgemeester en verscheidene raads leden. De heer Cuyper. verv'onderde er zich over d.3t hier een abattoir-kwestie was, daar de slagers bereid zijn, aan de wet telijke verlangens le voldoen en de re geering geen slachthuis eisclit. De kwestie ware (ertig le brengen tot de vraag is het uil Hygiënisch oogpunt noodzakelijk en die vraag durft spr volmondig ontken nend beantwoorden. D3I het hoofd van den keuringsdienst voor een abattoir is, valt te begrijpen, daar zijn functie er gemakkelijker door uit tc oefenen is maar een gemeente bestuur moet rekening houden met de groote schaduwzijde van zoo'n inrichting, als zijnde enorme kosten en veel last en zorg voor de slagers. Bovendien is naar sprekers mcening een abattoir in een plaats als Goes niet rendabel te be boeren. Spr. k&ji hel met de slagers niet begrijpen, dat de bouwkosten voor hel sischinuis met koelhuis öp T 55.000 ge raamd zijn. terwijl de kosten op andere plaatsen voor de uitvoering van een gel ijk plan, tweemaal hooger waren Toen spr hel bouwplan van liet Goes- sclie abattoir eens goed bekeek, kwam liij lot de overtuiging dat de inrichting niets anders dan ellende kan geven, zon onge rieflijk zal hel worden, door zijn be perkte hallen en 't gemis van labora torium on slerilliss tor Een behoorlijke mviciüing zou f 150.000 kosten Wilde men hel dan rendabel maken, dan zullen de. slacht jpëchlen enorm moeten worden opge schroefd efi de vleescnprijzen stijgen Hel is spreker een raadsel, hoe ëén knecht, met een arbeid van S uur. de geheele inrichting wil verzorgen in een koelhuis met oen in werking zijnde ma chine js altijd toezicht noodig. Na onomwonden verklaard te hebben dsl oen abattoir in Goes geen zin heeft, geeft spr. gelegenheid tol liet stellen van vragen. De heer Van Baak bestrijdt de mee- V01LE-MELÜ REEPEN Slechts e'én merk kan aan de spits staan Vraagt KKtATTft-SPECULAAS (Ingez, Mod-) ning van den heer Cuyper. dat hij als hoofd van den keuringsdienst, uit gemak zucht vóór een abattoir is. Een labarotorium kan wel in de zit kamer van den keurmeester worden in gericht en een sterilisator is te grool- steedscli. De heer Rothuizen zegt. dat bij de plannen voor het slachthuis de economie voorzat, het is voordecliger één slacht huis te maken, dan 16 slagers hun werk plaatsen te laten ombouwen Spr. gelooft niet dat f 150.000 noodig is voor een goed abattoir In Doetinchem is gebleken dat één man voor de bediening voldoen de is. De heer Simons vraagt hoeveel of liet kost wanneer de slagers zelf hun sla gerijen behoorlijk inrichten. De heer Cuyper betoogt dal als alle slagers hun slagerijen naar de eischen der wet inrichten, dit f 23.000 kost; hun exploitatie is per jaar ook goedkooper dan die van de gemeente Hel econo misch voorwendsel vervalt dus Het ver wijt van gemakzucht heeft spr niet ge bruikt. wel heeft hij opgemerkt, dat de taak van deu keurder gemakkelijker wordt. Dc geprojecteerde afmeting, S 50—6.80 M. van de slachtplaats in liet Go.esche 3jiattoir is beslist te klein voor de rede lijke eischen der slagers. De wonderbare ,.éénc man le Doetin chem". heeft geen koelhuis na te loopen. vandaai' dal hij zijn werk soms alleen afkan. Resumeerend zegt spr nog eens. dat lerwille van de economie of de hygiëne Goes geen slachthuis noodig heeft en dat hel geprojecteerde abattoir veel le klein is opgezet. De heer Simons vr.yagl of liet waar is dat de stah'uimle le klein is. Hij heeft ook gehoord dat liet Norton-water, wat men voor liet koelhuis wil gebruiken door zijn brakheid de installatie zal be derven De lieer Rothuizen bestrijdt het dat de slhlruinite te klem is. liet Norlonwaler is inderdaad brak. maar men zal een bij zondere installatie aanschaffen, die dat euvel ksn verhelpen. Ir v. Poelgeest merkt op. dut liet ontworpen abattoir hem juist bekoort door zijn soberheid en eenvoud, hij ge looft ook niet. dal voojr f 23.000 de sla gerijen verbouwd kunnen worden De heer Cuyper zegt dat wanneer de gemeente de slagers onmogelijk maakt, dal ze kunnen slachten waar zij willen en wanneer zij willen, dan mogen die ge dupeerden locli wel verlangen, dat men hun oen vergoeding daarvoor geeft in den vorm van een geriefelijke inrich ting. De heer Blokpoel deelt mee, de vo rige week in Bodegraven het daar ge bouwde nieuwe abattoir le bobben gezien, evengroot als dat. wat men hier wil bouj- wen en dat zonder koelhuis f 55 000 ge kost heeft. De directeur van het abattoir aldaar, zei ronduit dat men in Goes niet cijfers goochelde, indien men beweerde, voor de voor de •genoemde som. eon abattoir met koelhuis le kunnen bouwen. Daar had den slagers er zelf om gevraagd In Goes willen de sLagers op eigen kos ten laten verbouwen en de twee, die dal niet kunnen betalen .zullen door hun collega's worden geholpen Voor f 23.000 is alles dik in orde te krijgenj. Na nog eenig debat sloot de voorzitter met een woord van dank de geanimeerde vergadering (Door een misverstand le Iaat voor ons vorig nummer ontvangen Nog ontvingen wij ecu 10 Nov. geda teerd rapport van de Slagersvereeniging over het voorstel van B. en W. Dit spreekt als haar overtuiging uit dal hel le bouwen abattoir in alle doelen te klein en le primitief is. De veests-lllng moet minstens 12 plaatsen hebben in- plaats van 7 De ruimten zijn te klein voor een levende keuring. E11 een stal ling voor paarden is er niet De runderhal met drie slachtplaatsen is van te kleine afmetingen. En één man kan onmogelijk al de werkzaamheden verrichten. Nagerekend wordt dal do raming der bouwkosten te laag is. De verbouwing der beslaande slachtplaatsen zou aan de slagers ongeveer T 4000 per jaar kosten. Hel slachten in een abattoir f 8000 en méér personeel. De vereeniging hoopt daarom dat de

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1