ilinphe Conil FEUILLETON, GELDKONINGEN. VERDEDIG CIGARETTEN. TWEEDE BLAD K*H DB Zaterdag 30 Oct. 1926 No. 256. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, en voor de andere gemeenten p. post f 2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- tingen f2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week, Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- g e n 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet grooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons hlad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postoheque en Gironummer 43255 BINNENLAND water enz. gedekt te zijn zouden willen opstaan, kunnen de Limburgsche mijnen niet heel veel leveren. Hun productie der huisbrand-anthraciet is bij contracten die van 3 maanden tot een jaar loopen ge heel verkocht. In de oudere mijnen kan men de pro ducten niet sterk opvoeren, de nieuwere drijven de productie reeds zooveel mo gelijk op. In September produceeren de mijnen in totaal 781.648 ton, dat is 137.833 ton meer dan Sept. 1925. Ook daar weet men, dat men hooien moet als de zon schijnt. Maar voor 1 Januari zal blijkens onze inlichtingen voor andere dan de ge wone binnenlandsche afnemers van het product onzer mijnen niet veel, (zooals iets!) beschikbaar zijn. Degenen die re kenend op een spoedigen afloop van de staking in Engeland zich niet voorzien hebben en daarom in moeilijkheden dreigen te geraken, zullen daaruit dus door de Nederlandsche mijnen niet ter stond kunnen worden gered. De totale productie in de eerste negen maanden is maar weinig minder hoog dan de totale invoer. Geproduceerd werd 6.461.000 ton bij een invoer van 7.837.000, een uitvoer fan 3.350.000 en een ver strekking van bunkerkolen tot een totaal van 3.357.000 ton. Grof gezegd kwam dus voor binnen- landsch verbruik beschikbaar in deze 9 maanden 8.150.000 ton. Als men daartegenover bedenkt, dat wij ongeveer 10 millioen ton kolen per jaar behoeven, dat laat deze hoeveelheid veel minder margé dan noodig ware bij de neiging tegen den winter voorraden van eenige beteekenis op te slaan, wel ke neiging dit jaar, wegens de Britsche kolenstaking natuurlijk nog sterker was dan anders. UIT DE PERS. Onze kolenpositie. Het Handelsblad schrijft: In verband met de mogelijkheid, dat stremming van het kolenvervoer over den Rijn verhindert de voorraden tijdig aan te vullen, wordt de vraag van groot belang: wat kunnen onze mijnen doen voor de Nederlandsche kolenvoorziening böven en behalve hetgeen zij reeds doen. Het spreekt wel van zelf, dat onze mijndirecteuren niet bereid zijn, om bui- tenJandsche afnemers, tegenover welke zij contractueel gebonden zijn, in den steek te laten. Gesteld al dat men dat kon doen, dan zou de lust daartoe in Limburg ver van groot zijn, omdat toen onze eigen mijnen moeite hadden afzet te vinden, de instellingen en fabrieken, die nu roepen om hulp van de Limburg sche mijnen, het Nederlandsche product versmaadden en zich van de zwarigheden der eigen mijnnijverheid niets aantrok ken. Dat lijkt ons niet heel verstandig, men zou veeleer van een bedrijfsleiding, die de gave des handeldrijvens ongetwijfeld heeft, verwachten, dat zij de gelegen heid bezigde, om voorzooveel dat maar in haar vermogen was den boosdoeners ter wille te zijn. Zonder nu direct vurige kolen om hun hoofd te willen stapelen, zou men hen kunnen laten gevoelen, wat het bezit van een eigen steenkolenmjjn- industrie voor hen waard is. Door lang durige contracten zou men ze nu wel licht kunnen binden. Een andere vraag is evenwel of het geen de mijnen beschikbaar hebben voor levering naar het binnenland of beschik baar kunnen stellen, wel zoo heel veel is. Vergeleken met hetgeen velen, die thans, om voor de mogelijkheid van toe Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PHILIPS OPPENHEIM, door W. M. D. SPIES—v. d. LINDEN. 19). „Mijnheer Duge," riep de jonge man uit, „neemt u mij niet kwalijk, dat ik u sloor, maar ik geloof, dat u, als u zich sterk genoeg voelt, dadelijk naar bene den, naar de bibliotheek, moet gaan." Phineas Duge draalde niet. Er kwam een licht in zijn oogen dat een geheeld verandering over zijn gelaat bracht. Hij besefte als bij ingeving ,iels van wat er gebeurd was. Hij nam de achtertrappen die bij voor een ziek man met merk waardige snelheid afliep en was in min der dan een minuut in de bibliotheek. Het was gemakkelijk te zien, dat Smed- ïey's ontsteltenis niet geheel ongegrond was. Er was een stoel omvergeworpen,; ViiTginia lag met haar gezicht naar be nede vlak voor liet bureau. Phinenas1 Duge liet zijn cigar et vallen en knielde naast haar neder. Toon zag hij, dat haar voelen en han den gebonden waren met een antima cassar die in reepen was gescheurd en dat zij een ruw gevormde prop in 'den November komt! November komt! Met koude, gare vlagen! Hoe ook de kachel snort en bromt. Er komen koude dagen. Eén mondje vol van kouwigheid. Uw luchtpijp ingedrongen, Brengt Hectoliters narigheid In allebei Uw longen. Als ge dit merkt, dan niet gedraald! Onmiddellijk te wapen! Direct ABDIJSIROOP gehaald, En dan gerust gaan slapen. (Ing. Mei.) Uit Stad en Provincie, Besloten werd in 't aangebroken sei zoen als sprekers te doen optreden de hoeren \V. v. Capellen te 's-Hage en mr. P. H Ritter Jr., Utrecht en af te wad}/!err of nog een derde spreekbeurt kan wor den georganiseerd. In zijn slotwoordi dankte de voorzitter don lieer M. C. Maas voor hetgeen deze zoo vaak in 't Nutsbelang had gepresteerd en wenschte hel dept. geluk met zijn keuze van een nieuwen voorzitter. Hij hoopte, dat weldra blijken zou, hoe de nieuwe leiding met jongere krachten het departe ment teu goede komt. Uit Noord-Beveland. - Hel Nutsdeparlenient Noord-Be- vela u d hield 27 dezer te Korlgene, een zakenvergadering tot vaststelling der 'ekening over 1925-'2G, de begrooting voor '26-r27 en de ^rekening over 1925 ran de Landverhuring. Als bestuursleden traden ar de hoeren. J. W. Brouwer en M. C. Maas. Do eer ste werd m. a. st. herkozen. De tweede wenschte niet meer in aanmerking te komen en werd vervangen door den heer iï. .1. v. Strien te Korlgene. De heer A. T. C. Swenne motiveerde daarna zijn voornemen om als voorzitter af te treden. Tot zijn opvolger werd met 12 van de 16 stemmen aangewezen de lieer G. F. Maris te Wissenkerko, die zich bereid verklaarde, die functie te aaiir vaarden. De lieer M. C. Maas sprak de waaiv- deering van het dept. uit voor 't geen de aftredende voorzitter voor 'l dept. had gedaan. Op voorstel van den heer v. d. lleijde werd hij tot eerelid geproclameerd. De heer J. v. d1. Linde te Kortgene 'erd als lid toegelaten. Een eventueele samenwerking van het departement met liet comité voor win- terlezingen te Kortgene werd: aangohou- den tot een voorbereidende commissie meer licht zou kunnen ontsteken. UitZeeuwsck-TlaanderenO. D. Donderdagmiddag werdJ te Axel raadsvergadering gehouden. Afwezig wa ren de heeren van de Casteel, van Dix- hoorn en Kruijsse. Gediscussieerd werd over de circulaire an Ged. Staten, houdende de salarisre- geling van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders. Men was al gemeen van oordeel, dat nu nog alge meen om bezuiniging wordt gevraagd, het geen tijd is om die salarissen, idie i<jch al te hoog werden geacht, nog hoo- ger vast te stellen en waar Axel bij het gde advies reeds had geprotes teerd en nu voor die gemeente deson danks tiet salaris nog liooger wordt be paald, werd op voorstel van den eersten weth., den heer Oggel, m. a. st. besloten, om daartegen bij de Kroon in beroep te gaan, ten einde gedaan te krijgen, dat de salarissen overeenkomstig de pas vastge- lelde begrooling, mogen blijven bepaald. AJs lid van de commissie van toezicht op tiet 1. o. werd herkozen de heer A. Coumou, hoofd der Chr. school. Her benoemd werd- als lid van het Alg. Burg. ols er volop kolen te krijgen zijn, het Armbestuur de heer C. van de Bilt. Daar blijkens schrijven van .den In specteur van den Yeeartsenijkundigen dienst, het niet verboden was van Rijks wege om veemarkt te houden en verschil lende raadsleden-landbouwers, niettegen staande hier a. li. w. elk erf besmet door mond- en klauwzeer, toch geen ber- zwaar zagen in liet houden van die markt, werd besloten de jaarlijksche vee markt te doen doorgaan. Enkele leden vonden dit een eigenaardig standpunt, doch blijkbaar gold hier meer het be lang van den veehandel, dan wel de ge zondheid der dieren en van menschen! Diensvolgens werden tol keurmeester be noemd de heeren B. C. IJse"bacrt, P de Klerk Sr. en J. Verstraten. Als vertegenwoordiger en plaatsver vanger naar de vergaderingen van aan- ideelhouders oer Zeeuwsch-Ylaamsche Waterleiding Mij werden resp. benoemd do burgemeester en de heer A. E. C. Kruysse. Na besloten vergadering werden op ad vies van de Gezondheidscommissie tweetal woningen onbewoonbaar ver klaard, met een onlruimingstermijn van zes maanden. De verordening lot regeling van liet verkeer op de openbare wegen in de ge meente Axel met motorrijtuigen en -rij vielen, werd ook geldig verklaard voor hel gehucht Spui 'm dien zin n.l. dat daar iet harder mag gereden worden dan met een snelheid van 15 K.M. per uur. Vastgesteld werd de instructie voor een te benoemen boekhouder der Gas fabriek, terwijl aan B. en W. machtiging werd verleend oin voor die betrekking een oproeping te doen op een salaris van f1800, met 2 éénjaarlijksche verhoogin gen van f100. Deze ambtenaar zal door den Raad worden benoemd, nadfcit liet contract voor gaslevering aan Terneuzeij geleckend en de daarvoor te sluiten lecning door Ged, Staten is goedge keurd. Van firma van Waesberghe werd een stukje grond gekocht, groot 10 M.- voor f40. Hel Raadsbesluit tot leening vi bedrag van f -380.000, werd in overleg met Ged. Staten zoodanig gewijzigd, dat de aflossing inplaats van na 5 jaar nu zal aanvangen met het jaar volgende op dat waarin de leening is gesloten. Bij de rondvraag werd de aandacht gevestigd op de regeling der werktijden op de gasfabriek, daar deze niet niet de wet schijnt te strooken. Volgens den voorzitter is er een door de Arbeids inspectie goedgekeurd werkrooster op de fabriek aanwezig, althans naar door den directeur is verzekerd. De heer 't Gilde ontkende zulks naar aanleiding van een telefonisch gesprek mei een ambtenaar van die inspectie. Hij waarschuwt er voor, dat die zaak in orde komt, anders zal onverwijld proces-verbaal er het ge volg van zijn, dat de gemeente of de fa briek een f150 kan kosten. Ook wordt nog ter sprake gebracht het feil, dat de ingezetenen geen cokes van de fabriek konden koopen en die cokes met 100 pet. in prijs gestegen was. De voorz. erkent dat en zegt, dat d«ï oorzaak daarvan is dat in gewone tijden, als er volop kolen te krijgen zijn, het publiek geen cokes koopt en men -op de fabriek er geen raad mee weet. Dien tengevolge zijn het vorig jaar en ook later met groothandelaars en fabrikan ten contracten afgesloten volgens welke men nu verplicht was te leveren en daar door de verkoop in het klein stop. stond, doch deze week is het weer voort gezet, zoodat men weer één en hoog stens twee H.L. cokes kan koopen a fl of f 1.15. mond had. Zij opende de oogen bij ziju aanraking en lcreunde zachtjes. In een oogwenk had hij haar van haar banden bevrijd en den zakdoek weggenomen die ia haar mond gestopt was. ,Haal wat cognac," zei hij tegen den jongen man, „en je houdt je ihond hier over, begrepen?" Volkomenmijnheer." Smedley snelde weg. Duge stond nog gebukt met zijn arm om Virginia's mid del. Langzamerhand begon zij bij te ko men. Zij keek de lieele kamer rond, alsof zij iemand zocht. Haar oom deed haar geen vragen. Hij zag, dat zij snej lot bewustzijn kwatfi en hij wachtte. Smedley kwam terug met de "cognac. Sa men lieten zij er haai* met moeite wat van lusschen de lippen vloeien en keken toe, hoe er weer kleur op haar wangen begon te komen. Toen trok Phineas Duge zijn arm terug én liep naar de ande'ro zijde van het bureau. Op den grond lagen de stukken van Virginia's gebroken me daillon. Het tapijt was opengescheurd. Het ijzeren kistje met de sleutels nog in het slot, stond half open. Hij sloeg liet deksel terug en enkele van do bo venste papieren er uit nemendy liep hij ze vlug door. Er was geen twijfel aan, natuurlijk. Het document was weg. Hij keerde naar den stoel terug, waarheen hij Virginia gedragen had. „Voel je je goed genoeg, om mij te rtellen, wat er gebeurd is?" vroeg hij. Zij ging in haar stoel overeind zitten en keek strak naar de bewuste plek in liet kleed. „Is el* iets verdwenen?" vroeg zij. „Ja'" antwoordde haar oom kort. „Ilc verlang te weten, hoe het mogelijk was, dal iemand in deze kamer kon ko men en wie hel geweest is. Ylugr alsjc blieft 1" „Ik zal in de zitkamer met mijnheer Litlleson te praten," zei Virginia, „toen ik de kleine alarmschei, die ik aan de bi bliotheekdeur heb laten maken, hoorde overgaan. Ik kwam hier en vond Stella. Zij deed de deur aan dén binnenkant op slot. Zij is erg sterk. Ik had geen idee, dal zij zoo sterk was, zei Virginia zacht; zij sloot half de oogen en verloor weer hel bewustzijn. Hij liep snel op haar toe en bracht weer wat cognac lusschen haar lippen. Toen legde hij haar languit op den grond en ging heen en weer loopen. „Dus dit is hel werk van Stella," mom pelde Ij,ij in zichzelf. „Dat verklaart het bericht, dal ik gisteren kreeg, dat men haar met Litlleson heeft zien rijden. Wal zij voor dien schavuit van een Vine deed, heeft zij ook voor hen gedaan I" Zijn gelaat, dal nu niet meer vriende lijk stond, werd hoe langer hoe bar- sclier, terwijl hij heen en weer liep. met Uit Zeeuwse h-Vl a and e ren Wi. D. Donderdag hield de raadj der ge meente Schoondijke openbare zitting welke niet voltallig was. Ingediend zal worden een verzoek om ontheffing tot het geven van lichamelijke oefening op de beide scholen. Voor school B werd de instructie vast gesteld tol liet geven van vervolgonder wijs, hetwelk op school A. reeds had pLaats gehad. Inzake Landbouwverlof in verbnad met de leerplicht werd dit tijdstip bepaald op 15 Septembor tot 15 October. Gelden werden toegestaan voor het aan schaffen van een kachel voor de bijzon dere school. De begrooting, welke tot geeh opmer kingen aanleiding gaf, werd vastgesteld voor den gewonen dienst op f57725,90 niet eon post van onvoorz. van f 1318.94, terwijl dit cijfer voor den kapitaaldenst bedraagt f 24.750. De hoofdelijke omslag werd' evenals hel vorig jaar vastgesteld tot eeli bedrag ran f 13.500. De raad nam ten slotte 't voorstel aan, om den stroomprijs inzake de electrici- teit te brengen van 60 cent op 50 cent per kilowatuur. - De raad der gemeente St. Kruis1 kwam Woensdag j I. in voltallige verga-, dering bijeen. Met zes tegen een stem werd uitgemaakt, dat de ge meen te,-ambte naren vooralsnog vrijgesteld blijven van het storten van pensioensbijdragen. De begrooting voor het jaar 1927, die- bij de leden heeft gecirculeerd, wordt m.' st., zooals ze is aangeboden, vastgesteld' Dat is het juist! Sommigen denken, dat pepermunt niet lekker is. Hun meening is ge vormd, doordat zij steeds bittere of scherpe pepermunt ontvingen. Toch blijkt het. dat als dezulken KING-pepermunt proeven, steeds het antwoord luidt: „maar die is lekker." - Dat is juist het onder scheid. KING-pepermunt heeft door zijn origineele samenstelling een aangenamen smaak, daarom lust iedereen KING. - Let er op, dat in ieder tablet staat KING Extra Strong. - Verkrijgbaar bij uwen winkelier a 20 ets. per ons. (Ing. Ued.) iu ontvang en uitgaaf op fl8.71j6 03s w. o een post voor onvoorziene uitgaven van f 705.02 De belasting naar hot in komen is daarbij begroot op f 4400, tej gen f 5500 in 1926. De staat der schulden op 1 Jan. 1927 beloopt nog slechts f 300. (Voor verder Stad en Provincie zie ïen het Hoofdblad.) KUNST EN WETENSCHAPPEN. Naar „De Tel." verneemt is de prijs voor letterkunde van het Thieme-fonds toegekend aan den heer J. W. F, Weru- meus Buning. De prijs bestaat uit een gouden me daille te rinnerlijke waarde van 300 of 300 in geld. „Blank en Bruin', door Pamela Wynne. Van Hol- kema en Warendorf. Een, in ieder geval, zeer boeiende ro man heeft de schrijfster van „Ank is ,'n malle" in het hierboven genoemde boek geschreven over hel thema: blank jen bruin is niet te vereenigen in teen 'huwelijk, lusschen een Indiër en een blanke vrouw. Dat onderwerp is met buitengewone kennis van toestanden in Erilsch Voor-Indiê behandeld, met groote kennis vooral van inlancische levenswijze. Zeker, er zijn bezwaren tegen het ver haal. De onwetendheid waarin dal 'En- I gelsche meisje hel huwelijk met een j Britsch-Indiër sluit, is onaannemelijk. iMaar neemt men eenmaal de situatie 'van dat huwelijk aan, dan is al liet ove rige: eerst de toenadering (aan boord) tot een andei'en man, en voorts hel leven in Indië als vrouw van een inlander, op zeer pakkende wijze geschreven. Alleen is de romantiek aan heL slot weer iets te dik voor onzen smsak. Onnoodig De situatie zeil' is reeds tragisch. ALLEEN VERKRIJGBAAR IN EERSTE KLAS SIGARENZAKEN. (Ingez. Med de handen op den rug en de oogen strak op het tapijt gevestigd. Het was een enorm verlies voor hem dit stuk, waar mee-hij een wapen in de hand had legen de mannen, met wie liij eens samenge werkt had. Hij moest nu zijn plannen weer geheel opnieuw in elkaar zeilen in hel 1 icht van de laatste gebeurtenis. Zijn eerste impulsie tot handelen scheen reeds bij de geboorte gesmoord door die volkomen nutteloosheid van eiken zet, die hij bij mogelijkheid doen kon. Hij wist in de vorste verte niet, waar hij zijn dochter kon vinden, waar en hoe zij woonde. Ruchtbaarheid aan de zaak te geven, op welke manier ook, was uit gesloten. Geen wonder, dal de frons op zijn gelaal dieper werd, naarmate hij er zich meer rekenschap van gaf, hoe hul peloos zijn toestand was. Hij was een man, wien nooit iets mislukt was, wiens geheele loopbaan één effen weg van suc ces en zegepraal was geweest. Zijn aan raking scheen zelfs het stof in goud en woestijnen in welvarende steden to heb ben doen veranderen. De schaduw van mislukking was nooit over zijn pad ge vallen. Nu deze kwam, was hij verbijs terd. Een gewone moeilijkheid zou hij onverschrokken onder do oogen hebben gezien. Dit was iets geweldigs, iels waar legen de gewone wapens van zijn wil volkomen machteloos waren. Hoe hij ook peinsde, hij zag geen uitweg. Hij was' er tc nauw bij betrokken, om den wa ren stand van zaken te kunnen overzien. Er werd geklopt. Phineas Duge keek op en slaakte vopr een oogenblik zijn rustelooze wandeling. I-lij opende voorzichtig de deur en liet den jongen Smedley binnen, een lang, breedgcsc.ho uderd jongmensch „Kom binnen, Smedley." zei hij kort, „ik had je noodig." De jonge man keek dadelijk naar Vir ginia en deed een stap in haar richliug. Weel u, wat er met juffrouw Loug- worth is gebeurd, mijnheer?" vroeg hij. „Is zij ziek?" Duge wierp een vluchligen blik op zijn nichtje. „Zij is alleen maar flauw gcvalen.,'* zei hij. „Er is hier zonder dat al genoeg gebeurd." „Wal is er dan, mijnheer?" vroeg de jonge man, Phineas Duge keek hem een oogenblik zwijgend aan, bij zichzelf overleggend hoeveel hij hem zou vertellen. - „Herinner je je mijn dochter Stella?" vroeg hij opeens. Dc jonge man keek ernstig. „Ilc herinner mij juffrouw Duge, heel goed," zeide hij. „Zij is vanmiddag hier geweest. Dit is haar werk," zei Duge grimmig. ..Wij heb ben vroeger al iels met elkaar gehad, zooals je weel, over dat verslag van de k

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5