Kfial's Pleisten Advertentie**. SB aan Jiet werk getogen en spit en speurt op een terrein bij Musocco, dat aan den oplichter en zijn compagnon toebehoort. Men acht het niet onmogelijk, dal, toen Munerati het gesiolene over een heg wierp, een handlanger den buit heeft opgevangen en elders verstopt heeft, Twee jaar geleden, brachten twee Amerikaansche miUionnairs/.oons de we reld in opschudding door op een hunner vrienden. Robert Franks, een moord te begaan enkel om de sensatie te genieten iemand door hun hand te zien sterven. Beiden werden ze lol negen-en,-negentig jaar gevangenisstraf veroordeeld, 'n von nis dat ze thans uitzitten in de groole Jol iet -ge van gents te Chicago. Nathan Leopold, een der beide jeug dige moordenaars, is thans schoenmaker in de gevangenis. Zijn vrijen lijd besteedt hij aan het schrijven van een hoek ovef ornithologie, toen hij nog op vrije voe ten was. bestudeerde hij met enthousi asme hel vogelleven. De WilderLoeb, is boodschappenjongen in de gevangenis. In zijn vrijen tijd leest hijmet zijn mede gevangenen spreekt hij slechts als hij ei\ niet buiten kan. Zes maanden na den moord stierf zijn vader aan hartverlam ming en algemeen wordt zijn dood aan het leed over het wangedrag van zijn ont aarden zoon toegeschreven. De gouverneur van den staat, waarin zich de gevangenis bevindt, heeft ver klaard. dat zoolang hij aan hel bewind blijft er geen kans op is, dat zij voor waardelijk in vrijheid zullen worden ge steld. Gee Et hun gedrag aanleiding tol ge deeltelijke opheffing der straf! dan zal Zulks toch zeker niet vóór 1935 gebeuren. Mrs. Jean Nash. in de society van de Oude en de Nieuwe Wereld bekend als „de bestgekleede vrouw ter wereld", is getrouwd. Voor de vijfde maal, d w. z. na*vier echtscheidingen. De vijfde echtge noot, met wien zij ter mairi|C van hel 10e Parijsche arrondisseuipnl den slap on dernam was, Paul Dubonnet, de zoon van den schatrijken Franscheu kinawijn-fa brikant. Mrs Nash, thans madame Dubonnet, heeft, behalve gescheiden mannen op drie continenten, ook de schitterendste ju- weelencolleclie dip men zich denken kan de kostbaarste van heel Europa, wordt door kenners verklaard- Zij is Ameri'- kaansche van geboorte, maar verkreeg op de huwclijksrenbasn telkens andere nationaliteit. Nog schoolmeisje, liet zij zich schaken door een jeugdigen Ameri kaan, die haar vervolgens trouwde.. Lang duurde deze echt niet De volgende echt genoot was de Canadecsclie millionnaijr Sifton, wiens liefde hel tegenover haar langer uithield dan zijn fortuin Als Ti arm man moest hij voor de echtscheidings rechtbank het veld ruimen Daarna stak zij den oceaan over en huwde den Engel- schen kapitein Nash Tijdens haar huwe lijk met hem verwierf zij den titel van de „best gekleede vrouw". Daar Nash slechts over luttele millioenen ponden beschikte, en een kapitein, zelfs een Engplsche. geen milliarden-traclemeul geniet, zag mevrouw Nash in liaar echt geen waar borg voor handhaving van haar uitzon derlijken titel Weshalve zij den fabel achtig rijken Egyptische» prins Moham med Sabit Bey een kjsïis gaf. Zij touwden in Februari 1925. maar liet huwelijk werü een maand daarna bij vonnis van de rechtbank te Cairo ontbonden. Men vraggl zich met eenige belangstel ling af, hoelang de apóriti-C-in illioencn van Dubonnet Jr tegen de eischen dezer modieuze vrouw bestand zullen blijken. pip» (Ingez. Med.) BUITENLAND. EEN APACHEN-BAL. Het lijkt u misschien een waaghalzerij maar u kunt gerust meegaan, we zul len er de éénige nieuwsgierigen niet zijn hoewel ik u aanraad u zoo stil er bescheiden mogelijk te houden, niets op vallends te zeggen of te doen, en uw vreemdelingschap maar zooveel moge lijk verborgen te houden, geen andere taal dan Fransch te spreken. We zullen naar een apachen-bal gaan in de buurt van de Bastille, daar zijn meerdere straten, die bekend zijn om hun apachen-bals bekend in de apa chen-kringen zelf en bij de enkele in gewijden daarbuiten. We kiezen daar toe een bal in de rue de Lappe. De rue de Lappe is overdag een straat met winkels van ijzerwerk, potten er pannen vooral. Er wonen daar veel Au- vergnaten, die er dc producten van hun landstreek verkoopen: behalve dat ijzer werk, ingezouten spijzen, en bruin brood in enorm groot vormen gebakken, broo- den als molensteenen zoo grootl En dan wonen er maJcers van doedelzakken, van het soort dat de Auvergnaatsche herders bespelen „Musettes" heeten die muziek instrumenten. En bals-musettes heeten de bals, waar gedanst wordt op de mu ziek van die doedelzakken. In de rue de Lappe waren veel van die bals, om dat de Auvergnaten er hun eigen volks dansen, zooals bijvoorbeeld de „bourrée" dansen wilden bij hun eigen muziek op hun eigen instrumenten gespeeld. Op den duur echter werden die Auvergnaat sche bals druk bezocht door de apachen en hun damesgezelschap, het karakter ervan ging verloren, de doedelzak werd vervangen door een hamonica, begeleid door gitaar en viool, soms met nog een fluit erbij maar de naam van „bals- musette" bleef bestaan. En die is nu zelfs de algemeene benaming geworden voor de apachen-bals in heel Parijs. Van de oorspronkelijke bals-musette, de Auverg naatsche, met hun bourrées en hun doe- delzak-muziek, daar zijn er maar weinig meer over in de rue de Lappe zijn er nog enkele, maar naar de overige is met een lantarentje ie zoeken. Maar wal óns interesseert, dat zijn nu ^uisl die getransformeerde bals-musette, de gewone apachen-bals, waar gedanst wordt op muziek van harmonica, gitaar en viool. We gaan dus de rue de Lappe in. "T?én kant van de straat bestaat bijna enkel uit „marchands de vin", waarvan de meesten aan hun clienten de gelegen heid bieden om een dansje te doen. In groote lichtende letters kondigen ze dat van buiten op hun kroegje aan. En al die kroegjes lijken op elkaar, van buiten zoowel ais van binnen. Laten we nu in één daarvan binnen gaan Dit hier, waar twee politie-agen- ten bij den ingang geschaard staan; zoo zijn we in elk geval zeker van een goe de bewaking. Een troepje nieuwsgieri gen staat rond de agenten heen naar bin nen te gluren. Vreemdelingen, zooals wij, of nieuwsgierige Parijzenaars, die óók wel eens naar een apachenbal zouden willen, maar toch niet goed durven. Ze kijken ons onderzoekend aan en twee, die begrepen hebben, dat ook wij maar nieuwsgierigen zijn, volgens ons naar binnen. Een fel licht valt ons in de oogen, zoodra we binnen zijn, een licht zoo bru- taal-fel als in een cinema-studio, een licht dat scherp doet uitkomen de sma- kelooze versiering der wanden, het buf fet vlak bij de deur met zijn planken daarboven, waarop mannetje aan man netje de vele en veelsoortige drankfles- schen geschaard staan; het orkestje van harmonica, gitaar, viool en nog een pis ton, op een verhooging tegen den muur gezeten, in het midden van de zaal; en de dansende paren. Vooral die dansende paren interessee ren ons. Maar we vragen ons af: Zijn we niet een verkeerd bal binnengegaan? Zijn dal nu de beroemde, beruchte Parijsche apachen en hun vrouwen? De mannen lijken veel meer op werklui op z'n Zon- dagsch, de vrouwen op jonge winkel meisjes! De mannen hebben keurige pak ken van degelijke stof en goede snit, en nieuwe petten hebben ze op. Gele schoe nen hebben ze aan van het laatste model, waarboven mooie kleurige sokken ko men te voorschijn kijken. Enkele zijn er bij, die pronken met een roze hemd, of met een fel-groene trui. Ze hebben alle maal frisch geschoren gezichten en ze rooken sigaretten van de beste tabak. De vrouwen hebben vilthoedjes op naar de laatste mode, slechts enkelen dansen blooshoofds en vertoonen dan een keu rig-verzorgd kapsel, kortharig natuurlijk. En allemaal dragen ze kousen van kunst- zijde en hooggehakte sierlijke schoentjes. Ze dansen, dansen hartstochtelijk, die mannen en die meisjes, heelemaal over gegeven aan den dans zijn ze. Neen, het is niet de charleston, die ze daar dansen bij de apachen, die zottigheid laten ze over aan de mondaine bals! Zij dan sen een ouderwetsche, meesleepende wals maar boel.... Waar zaagt ge ooit, behalve in Weenen, zóó walsen? En waar hebt ge ooit, behalve in Weenen, zóó een wals hooren spelen?!.... Hij is een werkelijk virtuoos, die harmonica speler, en hij is heelemaal in zijn spel verdiept aandachtig over zijn instru ment gebogen doet hij het zingen en juichen en klagen en verleidelijk lokken als hij even opkijkt naar de zaal heb ben zijn oogen een peinzende, afwezige uitdrukking. Op het onweerstaanbaar wals-rhythme laten ze zich meedragen, de apachen en hun meisjes, soms zacht voortschuifelend, soms rondzwierend in wilde, wervelende draaiing, om dan plotseling, wanneer de muziek zwijgt met een enkelen ruk stil te staan. Dan biedt galant iedere cavalier den arm aan zijn dame, en leidt haar naar haar plaats terug. Doch slechts voor kor ten tijd, want weldra begint het orkestje te preludeeren voor een volgende dans. Een kort bevelend „Psst!" en alsof ze niet aan haar eigen wensch maar slechts aan dat bevel gehoorzaamden, staan da delijk de meisjes op, en richten zich naar de uitgestoken hand. En de paren stel len zich in postuur op het dansruimtetje vóór en opzij van de orkest-verhooging. Naast de muziek op het podium zit een man in hemdsmouwen in schóóne hemdsmouwen! die krijgt nü zijn taak te vervullen. Hij stapt van het podium af, en al rammelend met een blikken geldbakje, begint hij te roepen: „Passons la monnaie, s'il vous plait, passons la monnaie! Vagons, messieurs, passons la monnaie!" Want voor iederen dans moet apart betaald worden, en van ie voren Wie geen last wil hebben van geld- wisselen, schaf zich tegelijk een stuk of tien danspenningen aan, waarmee hij in I den loop van den avond den kassier be taalt, danspenningen, die gestempeld zijn met den naam en het adres van 't éta blissement, zoodat met geen andere dan de eigen penningen aan het établisse ment betaald kan worden. De volgende dans is een „Java" maar alweer niet de „Java" der mon daine bals. Neen, ze hebben hun eigen en eigenaardige dansen nog, de apachen van Parijs, wat men er ook van zeggen moge Hun „Java" beslaat uit een heele- boel kleine vlugge zijwaartsche pasjes, uit duizelingwekkende ronddraaiingen en uit een z.g. „chalonpée", met gebogen schouders en lichtelijk ingetrokken hals. De vrouwen zijn de absoluut onderwor pen slavinnen van hun „homme", voor en door wien ze leven en sterven wil len, voor wien zc gereed zijn de vuilste misdaad te plegen, het laagste verraad. Want het is een troep boeven, die ven, moordenaars, inbrekers, die hier danst! Al zou je dat niet raden kunnen aan hun kleeding, en zelfs niet aan hun gezichten Maar de politie weet het wel. En die eenzame toeschouwer daar in dien hoek. die zoo kalm zit rond te kijken met een glaasje bier voor zich, dat is een geheime politie-inspectur, zwaar gewapend, die hier naar een moordenaar is komen zoe ken. Misschien is het wel die daar, die jonge bleekc man, die met zijn oogen half toe, zijn mond half open voortdanst, voordanst en geniet.... En, zaagt gestraks dien anderen jon gen man, die plotseling opstond, en mei een eenigszins verlegen gezicht, en ge flankeerd door twee andere jerge man nen, zich naar den uitgang begaf? Die twee andere jonge mannen liepen zachtjes de gespeelde dans-molodi mee te fluiten. Bijna niemand lette op hen: een misdadiger tusschen twee agen ten in civiel, die daar op dat bal-muscttf. hun vangst maakten. Hun mooiste vangs- sten maken ze op die bals-muset'e. want al weet een» Parijsche apache zich ook nog zoo handig verborgen tc houden voor liet oog der politie, wat vroeger of la ter keert hij terug naar het bal musette, want daar is hij zeker de makkers te zullen vinden, wier hulp hij noodig heeft voor nieuw beraamde boevenplannen. Geen beter politie-muizenvallen voor misdadigers dan hun eigen bals!. Een anderen avond kan het gebeuren, dal ge twee jonge mannen samen ziet opstaan en samen zich naar de deur ziet begeven. Als ze op straat zijn, begeven ze zich in de richting van het Kanaal. En daar zullen ze met hun messen uit vechten, aan wien van hen de jonge blonde vrouw toebehoort, waarop ze bei den recht meenen te hebben. En dat meisje daar, in dat blauwe manteltje met grijzen bontkraag, dat daar liefjes, maar toch een beetje schuw, te praten staat met de eigenares van achter het buffet, en die nerveus telkens even met haar hand aait over de poes van het huis het is best mogelijk, dat ook zij op een ongelukkigen avond tusschen twee agenten in weggevoerd zal worden. Voor welke misdaad? Begint ge het een beetje griezelig te vinden hier in deze oogenschijnlijk zoo fatsoenlijke, burgerlijke omgeving? Laten we dan maar heengaan. Het is trouwens al over 12, we kunnen nog net de metro halen op de Place de la Bastille. Buiten zien we in de verte een op loopje van menschen. Een arrestatie? Een dronken kerel?We moeten er langs en hooren in het langsgaan iemand zeggen, dat „de messteek haar recht in het hart getroffen heeft".... We heb ben geen moed ora te blijven staan, en méé te kijken M. DE ROVANNO. Parijs, 15 October 1926. Ingezonden Stukken. HET NEDERLANDSCH—BELGISCH VERDRAG. Zeeuwen ontwaakt Uw toekomst en die uwer nazaten staat op het spel. Nederland geeft zijn souvereine rech ten op de Wester-Scheldc grootendeels prijs en zal in tijden van oorlog of oor- logsgevaar verhinderd worden om tijdig zijn maatregelen te nemen tot handhaving zijner neutraliteit op de Schelde door middel van opheffing der vaart en ver sperring van den toegang. Indien weder een West-Europeesche oorlog mocht uitbreken, en wie zal durven beweren dat zulks nimmer meer mogelijk is, dan zal Nederland door aanneming van dit verdrag, onherroepe lijk in den oorlog betrokken worden te gen zijn wil, en de Wester-Schelde hare oevergebieden zullen oorlogsterrein worden. Bedenkt dat België in 1919 onbe schaamde pogingen heeft gedaan tot an nexatie van Nederlandsch gebied. Het heeft geëischt de souvereiniteit op de Wester-Schelde en gestreefd naar het bezit van Zecuwsch-Vlaanderen, Zuid- Beveland en Walcheren en naar de Zui delijke helft der provincie Limburg. Van die eischen en begeerten heeft België tij- delijk afgezien, omdat het oogenblik daar voor thans niet gunstig is, doch zij leven voort in het Belgische volk en zij zullen herleven bij de eerste gunstige gelegen heid, d. i. in tijden van oorlog of oorlogs gevaar, wanneer Nederland zijn neutra liteit wil handhaven op de Schelde, doch door dit verdrag daarin belemmerd zal worden. Bedenk, dat België door een geheim militair verdrag met Frankrijk verbon den' is, en dat de Wester-Schelde met Antwerpen als oorlogshaven in handen van een Fransch-Belgisch verbond een machtige versterking is van het Fransch- Belgische kunstfront, met een groot of fensief vermogen. Behalve de enorme kosten, die onze belastingplichtigen tengevolge van dit verdrag zullen moeten opbrengen, wor den de Zeeuwsche polderbelangen door dit verdrag ernstig bedreigd en wordt groote schade toegebracht aan den han del van Rotterdam en Amsterdam ten bate van Antwerpen; doch het ergste is r u, Zeeuwen, dat gij en uw nazaten door dit verdrag in de toekomst wordt erkocht aan België om een goede ver standhouding met België te koopen; doch eenmaal onder Belgisch bewind, zult gij nooit weder Nederlanders worden. Neemt de ernstige waarschuwingen ter harte van dc mannen van het Nationaal Comité van Actie tegen het verdrag, als daar zijn Prof. Mr. de Vries, Generaal Snijders, Oud-Opperbevelhebber Prof Dr. E. Moresco, Prof. Colenbrander en tal van anderen. Hel is diep te betreuren, dat een Ne- derlandsche Minister van Buitenlandsche Zaken met zulk een vernederend verdrag voor de Kamers durft te verschijnen. Het erdrag is slechts voorzien van de hand- teekening van den genoemden minister. Het is te hopen, dat dit een teelten moge zijn, dat de andere ministers er niet mede instemmen. De strijd tegen dit verdrag is vrij van allen partijstrijd en wordt slechts beheerscht door het belang van het vaderland Wanneer dit verdrag wordt aangeno men, zal het een schande voor Nederland zijn en een bedroevend bewijs van ver slapping van nationaal bewustzijn En toch zal het een dubbeltje op zijn kant zijn. want vele Kamerleden zijn huiverig om bet verdrag af te stemmen uit vrees >or ontstemming van België. De volgende week Vrijdag zal het ver drag in de Tweede Kamer in behandeling worden genomen. Maar nog kan de Zeeuwsche bevolking iets doen, ook al is het kort dag, te kort n nog met lijsten te werken. Tot allen in Zeeland die het met mij eens zijn, in de steden en in de dorpi richt ik het verzoek om hun naamkaartje of een schrijven van instemming aan mijn adres toe te sturen. Ik zal die dan ver zamelen en op een lijst plaatsen, en ge zamenlijk indienen bij het Comité van Actie in Zeeland, bestaande uit de hee- ren; C. Boudewijnse, Middelburg; N, J. Harte, Terneuzen; Mr. J. H. M. Stieger, Goes; J. J. Wallien, Breskens, en IJ. C. Wcsseling. Vlissingen. Dat Comité zal dan dit schrijven met de naamlijst opzenden aan de Tweede Kamer. Dan zal de volksvertegenwoordiging daarmede rekening moeten houden bestaat er meer kans, dat het gevaar zal worden afgewend. Ontwaakt dan, Zeeuwen, laat u niet verkoopen aan België en waakt voor het erfdeel uwer vaderen! F. H. UMBGROVE, gep. Kolonel der Artillerie. Middelburg, 22 October 1926. Lange St. Pieterstraat 72. GEDENKTEEKEN JULIANA VAN STOLBERG. Reeds 21 April 1926 verscheer, in deze courant de mededeeling, dat het voor nemen bestond om op 30 April 1927, den dag waarop onze geëerbiedige Prinses Hare achttienden verjaardag hoopt te vieren, te 's-Gravenhage een gedenk tee ken te onthullen ter eere van Juliana van Stolberg, de Stammoeder van ons Vorstenhuis. Later werd medegedeeld dat, met hel doel om gelden voor dit huldeblijk te verzamelen ook in Middelburg, gelijk alom in den lande, zich een comité had gevormd, waarin zich bereid verklaarden zitting te nemen de heeren: Ch. Boasson, J. Boone, Mr. R. M. van Dusseldorp. H Dronkers, H. den Engelsman, Chr, Hon- dius, Jhr Mr F. H, van Kinschot, Mr. A. Meerkamp van Embden, G. M. Mes Mr. G. F. baron thoc Schwartzenberg en Hohenlansberg. Mr. G. J Sprenger Het uitvoerend comité besloot om a.s Woensdag 27 October eene collecte langs de huizen te houden, waarvoor tal van dames zoo vriendelijk waren zich be schikbaar te stellen Van harte hoopt het Comité, dat deze dames niet tevergeefs bij u zullen aan kloppen en dat ook ditmaal wederom zal blijken dat de Middelburgschc bur gerij, weke de eeuwen door zoo innig aan Oranje verknocht was, van ganscher harte bereid zal zijn een bewijs van aan hankelijkheid en trouw aan het Huis van Oranje-Nassau te geven op den voor het Vorstelijk Huis. ons land en volk zoo hoogst belangrijken dag. waarop onze Prinses Juliana Haar 18den verjaardag moge vieren als Prinses van Oranje. Het uitvoerend Comité, Mr. R M VAN DUSSELDORP Jhr Mr. F H. VAN KINSCHOT. H. DRONKERS. G. M MES IMJRGERLfJKBN STAND. Middelburg Van 20 lot 22 Oei Ondertrouwd F. Walthuis 28 j en J Anderil-sse 27 j IC. C. de Baare. 27 j.. en R. C van de Wal. 25 j. Bevallen G de Looff geb. van Ecnon- naam z. Overleden N Goed bloed 7.'i j geh. met G. de Nood P. Wijtman 77 j we duwe C. C. vsn Gorcom MARKTBERICHTEN'. Goes, 21 Oct. Veilingsvereen Zuid- Boveland Peren Doyenne do Comic© 23—34, sol dal Laboreur 1318, Dueh. d'Angou- lênie 16, Zwijndreclitsche Wijnperen 12 —13, Nouveau Poileau 5—10, Be. Clair- geau 10—15, Be Alexander Lucas 312, Be. v,an den Ham 11, Bejy van Scbo- nauwen 5—8. G a la Cour 6- 9, Doyen ne d'Alenfon 6, Comlessc- de Paris 5—7, le Cure 6, Maagdeperen 13, groene Cliau- monlel 3—7, bruine dito 46, winter Louwtjes 5—7, id suikerijen 35, id. Rietperen 4—5, .Jodenperen 5B, Ponds peren 5—7, St. Remev 7, Gieser Wildem. 59, Kleiperen 2—6, Foppeperen 4, afval- cn kroetperen 0.30—2. Appels Sterappels 15—29, Groninger Kroon 21, Nolarisappels 1819, Goud Reinetten 17—38, Reinette d'Or 14, Rei- netto Tulpa 11 Striepelingen 12, Win ter Prioressen 12, Pippeling Monstrieuse 17, zure Bellefleur 15—21, Fransch© dito 12, xlambour Mortier 15. Tante Dora 15, Court Pendu 11 —15, Krab de Kruin 12, zure Armgaarde 12, Grauwzuur 10— 12, zoete Bellefleur 1014, id. Campagne 11 16. id. Armgaarde 1220, id. Rusters 9—10. Tuinzoe! II, Geld. Holaert 13—18, Ilerfsl Blomzoet 12, afval- en kroetappels 412 alles per 100 K.G. Diversen Blauwe druiven 52, Mispels 2—17 beide per 100 K.G.Fazanten 0.96 —1.47, Patrijzen 0.58—0 87, Watersnip pen 0.05 alles per stuk. per doog 40 cent Het eenige afdoende middel sedert 1893 Ook iu enveloppe, prijs 15 cent Voldoende voor 4 likdoorns. W KRAAL Jr - KAMPEN IDEAL NAAIMACHINES zijn onovertrefbaar. Bij aankoop vrage men beslist dit merk. Sedert jaren bij vele families in gebruik. Alleen-importeur FIRMA GEBR, KAAN, MIDDELLURG. Verkrijgbaar bij onze bekende Agenten. zijn pijnlijk en onaangenaam voor Uw omgeving. Afdoende helpen Kukirol-voetbad en -strooipoeder. Zij versterken spieren, pezen en voetzenuwen en zijn een weldaad bij vermoeide cn brandende voeten. Kuktrol Likdoornplcister I Binnen twee dagen verwijdert U hiermede het meest hardnekkige eksteroog met wortel en al. Hoop het beste: Kukirol. Kukirol - preparaten bezitten wereldvermaardheid en zijn ongeëvenaard. Uw geneesmiddelen koopt U het voordeeligst bij: N Y. v/h. C. A. Schulle Co., Lauge Delft H 2 en l a. Schuil'? S. Lange TcF' 94

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 7