BIJVOEGSEL FEUILLETON. GELDKONINGEN 'ft11 Om vanteen i tot top ^-/netjes tejijn - Woensdag 20 Oct. 1926, No. 247 BINNENLAND. HET NEDERLANDSCH-BELGISCHE VERDRAG. Een opschortingmolie? De parlfftnentaire medewerker van het Deventer Dagblad schrijft De Lans op aannoming van het verdrag met België is in den laatsten tijd gedaald. In meer dan een fractie is het aantal te genstemmers grooter dan oorspronkelijk word verwacht. Met is op het oogenblik wat men noemt, een dubbeltje op zijn kant. lntussclicn wordt het gerucht steeds sterker, dal men tegen een directe verwer ping opziet, ook onder hen, die niet voor het verdrag zullen stemmen. Daarom wordt op een middel gezonnen, om die dadelijke» verwerping te voorkomen. Het schijnt niet onmogelijk ,dat oen motie zal worden aangenomen ,als gevolg waarvan de verdere behandeling ra» het ontwerp zal worden opgeschort. "Moa stelt zich b.v. cell motie voor, die de regeering uil- noodigl, over enkele gewenschte wijziginr gen alsnog met België te onderhandelen. Minister van Karnebeek zal stellig een dergelijke motie niet aanvaarden. Maar men acht het zeits niet onmogelijk, dat hij zal aftreden en opgevolgd worden door een minister, dio wel zou willen pogen alsnog met België in onderhandeling te treden. Dit is een van de tijdelijke oplos singen, die men zich denkt, om evenluoele verwerping te voorkomen ,doch ook an dere moties zijn mogelijk. De Chr. werkgeversl vereoniging. Het bestuur van de Chr. wer lege vers ver- eeniging heeft een brief gericht tot de anti-revolutionnaire en christelijke-histo- rische Kamerleden, waarin hel wederom aandringt op verwerping van hel ver drag. OUD-MINISTER VAN IJSSELSEYN Oud-minister van IJsselsleyn zal zich 13 Nov. lol Maart naar Nederi.-Indië 'be geven in zijn hoedanigheid, van voorzitter van den raad van beheer vvan do ge meenschappelijke Mijnbouwmaalschappij Billiton. De functie van rijksbeniiddelaar in hel 3de district wordt gedurende zijn afwezig heid, door zijn ambtgenoot in het 4de dis trict (prof. mr. Aalberse) waargenomen. DE OPPOSITIE BIJ BE COMMUNISTEN. Blijkens een door den heer D. Wijn koop aan de Pers verstrekt communiqué zijn Le Amsterdam vergaderingen ter re constructie van de O. P. H. gehouden. Aangenomen werd een resolutie, waar in wordt verklaard, dal de ter vergade ring aanwezigen en de door hen verte genwoordigde afdeelingen, uitgaande van de besluiten van liet congres van Mei 1925 der 0. P. H., de statuten en de po litiek door de Communistische Interna tionale opgelegd, in Nederland sleeds hebben gehandhaafd en zullen blijven handhaven. Voorls wordt geconstateerd, dat een groep „Anarclio-syndfcalislen de leiding aan zich getrokken heeft, den naam van het communisme te grabbelen heeft ge gooid, bezig is de partij en haar dagblad te vermoorden hel het werk voor de organisatorische eenheid der vakbewe ging te saboleeren." Geen der door deze leiding genomen besluiten kan voor de Neder) andsche arbeiders als communis tische besluiten gelden, wordt verder ge zegd. Besloten werd al het mogelijke te doen dat in 1927 wederom een goed voorbe reid congres van de C. P. H. „het eerste na 1925", bijeen kan komen; verder om intusschen, als C. P. in hel geheele land de organisatie en de politiek der partij Ier hand te nemen. Ook zal ge tracht worden, met Januari 1927, de com munistische Gids weder geregeld als weekblad te doen verschijnen en hel volgende jaar aan alle Stalen- en Gej- meenteraadsverkiezingen deel' le nemen. Hierna werden tot leden van het Lan delijk Comilé der 0. P. H. benoemd de hoeren: Waelders, Mulder, Van Leen, Lisser en Brommcrl (Amsterdam), Van Burink en Hoogcarspel (Rotterdam) een nog aan te wijzen lid der federatie Het Noorden, benevens de redactie van de Communistische Gids als zoodanig. Tot secretaris van hel Landelijk Comité der 0. P. H. werd de heer Mulder benoemd. Na behandeling der begrooling werd na de pauze uitdrukkelijk vaslgesleld de plichl der 0. P. H. om met het orgaan der Fimmen-richling „Eenheid" samen le werken. Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PHILIPS OPPENHEIM, door W. M. D. SPIES—v. d. LINDEN. 10. „U sleli mij teleur, juffrouw Long- worlh," zei hij. „U hebt een schitterende leans. Het hoeft niet alleen bij dat hals snoer le blijven. Zij strekte haar handen uit. „Spreek zoo niet," smeekte zij, „ik ben te bang voor mijn oom." Toen keerde zij' zich pTolseling om en opende de deur voor den knecht, wieus naderende voetstappen zij gehoord had. „Wil je mijnheer Wjeiss even uiitln ten?" zeide zij. „Ilij heeft ergen haast.' Weiss ging heen zonder een woord le zeggen. HOOFDSTUK VII. Een beroeps in b r e ke r. Er waren dien dag in New York drip mannen, die, ho%wel zij aan bun gewone tafel zate ik die de beste was in een van de meest exclusieve clubs en hoewel hun lunch met de gewone zorg was uitgezocht feitelijk geen oogenblik wisten, wal zij aten. Weiss was er een van. Bardsley de tweede en Higgijis, de Spoorweg koning, was de derde. Zij zalen in een hook, waar him gesprek niet door VOORSTELLEN VOOR DEN GEM BEN GALI) VAN MIDDELBURG. Burgerl. armbestuur. B. en W. stellen don raad voor de be grooting voor 1927 van het fjurgerl. arm bestuur goed le keuren en de gemeente lijke subsidie aan bovengenoemde instel ling te bepalen op f94.000 ^voor 1920 f 96.400) terwijl over 1925 f ,97.000 werd. genoten De C.' v. Fin. vereenigt zich mot het voorstel. Zij zou echter gaarne vernemen waarom voor 1927 voor verzekering legen brandschade slechts f 12.50 is geraamd, terwijl voor 1925 daarvoor was uitge geven f 38.75. Naar aanleiding van de vraag der Gom- missie, deel en B. en W. mede, dat het Burgerlijk armbestuur heeft besloten de gebouwen en den inboedel, welke tol dus verre verzekerd waren bij de Maatschappij van Brandverzekering to 'Sj-IIertogenbosch met ingang Van 22 Mei 1926 legen brandy schade le doen .'verzekeren op beur spoils, waarvoor een aanmerkelijk voordeeliger premie-aanbieding werd gedaan door het assurantiekantoor J. C. J. Knecht en Zn te Amsterdam. Tengevolge daarvan kon do betreffende post op de begrooting voor 1927 worden verminderd lol 1' 12.50 zijnde de te betalen jaarpremie, inclusief incassokosten. Godshuizen. B. en W. stellen den raad voor goed te keuren de suppletoire begrooting van 1925 en de rekening 1925 van do Godshuizen. De C. v. Fin. vereenigt zich met het voorstel. Evenwel merkt zij op dat een wijziging van het beginsel, waarnaar de afschrijvingen plaals vonden haar ge- wensclit voorkomt, zoodat in den vervol ge wordt afgeschreven een vast percentage van de aanschaffingswaarden of zoo die niet bekend zijn van de vermoedelijke aanschaffingswaarden. Zij is van meening, dat voor de lighal- len oen afschrijving vani 2 pel. te laag is en zij veroorlooft zich de vraag of verhooging van de boekwaarde met hel bedrag voor uitgevoerd schilderwerk wel juist is; volgens haar gevoelen behooren deze bedragen bij .„onderhoud' 'geboekt te worden. Tevens stellen B. en W. voor goed te keuren de begrooling der Godshuizen voor 1927. Do C. van Fin. vereenigt zich met het voorstel. Evenwel veroorlooft zij zich de vraag of door vereenvoudiging vr.Ui de ex ploitatie ide tarj|even niet beduidend ver laagd kunnen worden zoodat voor velen, ook van buiten Middelburg, do reden ver valt, waarom zij elders verpleging zoeken. Voor hun antwoord verwijzen B en \V. naar hel schrijven van het bestuur der Godshuizen ddo. 7 Oct. j,l. Subsidie Ten toonstelling Naar aanleiding van hel in handen van B. en \V. gesteld adres van hel dagel. bestuur van den kring Walcheren der Z. L. M„ houdende verzoek een gemeen telijke subsidie le mogen ontvangen voor de op 21 Juli 1927 in deze gemeente le houden kringbeurllentooiislelling.dee- len B en W. mede van oordcel te zijn, dal de lenloonstellin» van zoodanig be lang zal zijn, dat eenige steun van ge meentewege. daaraan niet zal mogen wor den onthouden. Na ampele overweging zijn zij lol de rertuigiüg gekomen, dal het meest ge- enscht moet worden geacht, den ge vraagden steun nïet le verleenen in den 'orni van een subsidie, doch bij wijze van*uon bijdrage in een eventueel lekorl. Zij stellen derhalve voor, een bijdrage in een eventueel tekort te verleenen tol een maximum van f 250. De C. van Fin. vereenigt zich met hel voorstel. C r e d i e l Werk verschaffing. B. en W. melden den raad: Ten laste van de gemeenlebegrooting 1926 werd over de eerste 5 maanden van dit jaar een som van rond f 16 000 aan werkverschaffing besleed. Op hel oogenblik zijn geen gelden meer voor werkverschaffing beschikbaar Hel zal niettemin noodzakelijk ziju, dat een nieuw crediet le dezer zake voor de nog restende maanden van 1926 wordt verleend, wil de gemeente aan de werk loosheid, die zich helaas nog sleeds in stijgende lijn beweegt, hel hoofd kunnen blijven bieden op zoo min mogelijk kost bare wijze. Mitsdien verzoeken wij U bij dezen beschikbaarstelling eener som van f 10,000, die, naar wij verwachten, voor deren afgeluisterd kon worden en meer malen. als zij met de hoofden dicht bijeen 'zaten, kelcen de aanwezigen naar hen, ntüjd met belangstelling, dikwijls met iets als afgunst en vroegen zich af wal dat te belcekenen had. „Ik wil jullie di;l zeggen," zei Weiss met buitengewonen nadruk terwijl hij zich over de tafel heenboog. „het be valt mijl niets, zooals de zaken nu staan. Wij hebben heel wat aangedurfd, door 'hel tegen Phineas Duge op te nemen en en als hij maar hel flauwste vermoeden heeft, dal die makelaars in Chicago' voor ons werken, ben ik er vast van over tuigd, dat wij er hij zijn. Iliggins, die de optimist van het ge zelschap was, een kleine -man met het gladde gezichl en de frissche gelaats kleur van een jongen, haalde de schou ders wat weifelend op. „Dal is 'nu alles goed en wel, Weiss, maar als het Phineas' plaji geweest va ons te bespionneeren, dan zou hij het drie weken geleden gemerkt hebben, toen we er mee begonnen. Hij zou niet stil gezeten hebben en ons voor een waarde van tien mijlliöen dollar heb ben laten verkoopen zonder een vinger uil te steken. Ik geloof, dat jo zenu je parten spelen, Wjeiss, alleen omdat wij zoo gek waren gisterenavond dat lam me papier te teekenen. Trouwens, de zie niet goed in, hoe hij dat ooil legen ons zal kunnen gebruiken. Zijn eigen naam Slaat er ook op." moogt U vooral de schoenen niet vergeten. De schoen glanst fraai aan Uwen voet, zoo met Erdal poetsen doet. I (Ingez. Mn het nog overblijvende gedeelte van hel kalenderjaar 1926 voldoende zal zijn, en waarvan misschien, daar er natuur lijk slechts naar behoefte van zal wor den gebruik gemaald, nog wel een ge deelte niel zal behoeven le worden uit jegeven De posl voor onvoorziene uitgaven der genieenlchegrooling 1926 zal met die f 10.000 zijn te verminderen Voor werk ver schaffing komen onder meer de navolgende werkzaamheden in aanmerking Voorlzelliug der demping van de zeer ■rvuildc sloot achter de slichting „Ivin- derzorg". Reiniging van verschillende riolen bui len hel gewone onderhoud vallende); Verbetering en verharding van ver schillende buitenwegen (niel onder hel jowone onderhoud vallende), Uitbaggering der zijkanten van de ves ten aan den kanl der Bolwerken voortzetting der werkzaamheden lot in diting cener kinderspeelplaats bij de Dampoort; hel maken van belonnen broeibakken en van dekplaten voor riolen; hel omspitten van gedeelten der Bol werken 'niet onder den gewonen plant soendienst vallende); el zuiveren en uitbaggeren van en kele sloolen langs de Algemeene Begraaf plaats het verbeteren van zijgedeellen en kanllagcn van builen hel gewone stads verkeer liggende stralen het opknappen der Graanbeurs voor zoover vallende builen 'iel gewone on onderhoud). „Daar ben ik nog zoo zeker niel v; zei Wieiss laconiek, „Ie moet weten, ik keek toevallig, toen hij dat blad vloeidt en ik zag, dat zijn arm om liet papier heen lag en hel leek me dal hij niel op de plek vloeide waar zijn handleekenin; Jiad moeien staan." „Wjaarom vroeg je niel, om hel nog eens door te lezen," vroeg Iliggins. „Ik wilde dal ik liet gedaan had," Wieiss somber. Bordlcy,- eeii groole man met grij zen baard en snor en ce-n grof, stug ge zicht, sprak nu voor het eerst „Weel een van jullie, waar, in die drommelsche kleine kanier van hem. Da ge zijn papieren bewaart?" Weiss keek op. „Ik weel hel niel precies," zei Jjij „Ik weet, dat er een kleine ijzeren brand kast aan de binnenkant van zijn cylin der-bureau geschroefd zit en dan is er natuurlijk nog üe safe in het voorkanloor maar ilc begrijp niet hoe wij te we ter moeten komen of het jpapier, dal wij hebben moeten, daar in is." „Hel meisje leek me vrij onnoozel, merkte Iliggins op. „Is er met haar nifels aan te vangen?" „Ik heb mijn best gedaan," antwoord de Weiss. „Ilcl schijnt, dat zij nel on noozel genoeg is, om vast te houden aan wal haar bevolen werd en zij is le bang voor haar oom, om builen haar boekje te gaan. Zij zelle mij feitelijk vanmorgen zijn kamer uit, toen ik er net een kijkje KERKNIEUWS. Bij de verkiezing van vier leden van hol kiescollege der Ned. Herv. Gem te Scherpen!ssc op Maandag j.l werden uilgehrachl 42 stemmen, waarbij één vrouwenstem. De drie aftredende leden: L. Jansens Abr Kievil en 'D Duijnhouwcr Mz. werden mei groole meerderheid herkozen. In de vacature J. L. Noom. IJians di ken, moet herstemming plaats hebben lussclicn de lieeren Abr. Kloet en Mari- nus Larooij. jDs. A. P v. d. Vlugl te Drunen (N,-Br vierl lieden zijn 25-jarig ambls- feest. Ilij begon zijn herderlijke loopbaan lo Zuid/, a n de en staal sedert 25 Aug. 1918 to Drunen. KU'NST EN WETENSCHAPPEN Hel Koninklijk Zoölogisch Genootschap le Amsterdam heeft een zeer merkwaar dige aanwinst ontvangen, een uni.cum van groole wetenschappelijke waarde, J U be houden hel Reptielenhuis van Arlis heeft bereikt. De heer W; Groenevelt, resident te Rima, heeft een cipca 15 meter lang exemplaar ven de Reuzonwaran van Komodo-eiland aan het Genootschap schap ten geschenke gegeven. Hel eerste levende exemplaar van deze merkwaar dige reuzenhagedis, dat naar Europa Roi worden overgebracht. Een landgoed behouden. Hel landgoed Het Roode Koper" k Elspeel is voor f 115.000 gekocht door d Yereenigiug lot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland. Ilcl terrein be slaat 'n oppervlakte van puim 67 II. A grensl aan '1 bekende „Leuvouumsche Bosch", helwelk reeds in 1910 door vereoniging werd aangekocht. De geheele bezitting aldaar is Ihans uitgebreid tel een grootte van ongeveer 750 II A De vroegere eigenaar, mr P. P. Graaf v. Limburg Stirum, heeft zijn medew king verleend aan "de pogingen der v eeniging om hel behoud van ,,Hel Roode Koper" le verzekeren. Oin de groole financieele lasten, welke aan dozen koop verbonden zijn, Ie verlichten, is hel bi „Als er werkelijk wat waars is in dat waar Weiss op doelt," zei Iliggins 7.1c „dan valt er maar één ding voor ons te doen en, moeilijk of makkelijk, hel moet gedaan worden, al moeten wij onze vriendjes van daargins gebruiken." Hij maakte mol zijn hoofd een bewe ging in de ri.chling van liet venster dal uitzag over de rivier. Zij 'zwegen even, alle drie. Toen sloeg Weiss zacht met de volle vuist op de tafel Dwazen die wij zijn," bromde hij „babies! idioten! Tc denken, dat zulke mannen als Bardsley, Iliggins en ikzelf nu gedwongen zijn misdadigers le gebrui ken, dal wij ons feitelijk aan de wet ver grijpen, 0111 een sluk terug te krijgen, dal wij als kleine kinderen geteckcnd heb ben. En wal, als die ziekte van Duge voorgewend is9 Tegenwoordig is liet niel noodig, dal iemand zijn kamer verlaat 0111 alle mogelijke kwaad in de wereld le stoken." „Ik ben vanmorgen bij zijn makelaar geweest,' zei Iliggins. „Hij verhandelt niets, al sinds weken niet. Hij hield er mee op, loen wij allen mei elkaar af spraken, niets afzonderlijk te doen Waarom kan hij niel gedaan hebben, wat wij deden,' zei Bardsley, „en van Chicago uil werken öp Boston9" Higgins gromde en schonk zich zelf een glas wijn in. .Jullie kerels als een troep verschrik te vrouwen. Duge kan dit niet opslokken, slum voornemens de geheel modern in gerichte woning niet omliggenden grond, ongeveer 10 II A Ie verkoopen. De toe komstige bewoner zal de zekerheid heb ben in zijn oumiddellijke omgeving een onaantastbaar boschgebied te hebben van "50 H A ONDERWIJS. Nederl. taal onvoldoende In hel in de bijvoegsels van de Sl.C.rl van 15 en 16 Oei. opgenomen verslag van de dit jaar gehouden examens loor on derwijzers, wordl door de meeste com missies geklaagd over de kennis der can- didaten van de Nedcrlandschc taal. We laten hier enkele uitlatingen volgen De Zwolsclie commissie De resultaten lieten veel te wensrhen Zelden werd er zóó gelezen, dal <lc schoonheid der taal hoorbaar en voel baar werd. E11 vrijwel algemeen onlhrak de noodige ontwikkeling om liet literair schoon le waardcere»op de eerste plaats kennis van vreemde woorden, van bijbelschc en mythologische uitdruk kingen, van enkele hooldfiguren uil li teraire en plastische kunst Hel opstel kwam zelden uil boven een vlak verhaal van een zieke in huif," of een aaneenrijging van enkele verschil len lusschen voorheen 011 thans. Zeer veel voorbeelden van s'lordige punctu atie en van een willekeurig gebruik van buigingsuitgangen kwamen voor Ilcl een voudige gedichtje was velen te machtig. Het kwam uiterst zelden voor, dat de vragen juist en in een goeden vorm be antwoord waren. Tal van candidaten ken den de namen van de leesleekens met. o.a koppcHcokcn, deelteckcn en afknp- pingsleeken. De Arnhemsche Commissie Verscheiden candidaten toonden een zeer beperkt inzicht te hebben in liet le ven der laai Bij velen bleek de taalken nis le bestaan enkel in het gememori seerde uit de handboeken. Van ver klaring en toelichting van belangrijk- taalkundige feiten kan zeer dikwijls geen sprake zijn. Dc Rofterdamsche commissie De ingeleverde opstellen waren, wat den inhoud betreft, over 't geheel weinig meer dan voldoende. Ook moest nogal eens 11 onvoldoende cijfer toegekend worden wegens de onbeholpen of geheel vorkeer de wijze van stellenen l maken vxn soms zeer grove taalfouten. Slechts van en kele candidaten 'ontving dc conimi.ssi-.- dogelijk werk. De Amslerdamsche commissie Vooral dc algemeene kennis en ont wikkeling bleek vaak vrij gering Wel wa ren er zeer gunstige uitzonderingen, in den regel was dan ook de literaire ken nis uitgebreider. Dialectische uitspraak was meermalen onvoldoende bestreden en aan tie juiste intonatie geen behoorlijke aandacht ge wijd. Rij hel mondeling examen bleek veel al. dal de grammaticale konnis zeer ge" hrekkig was Als regel moest het onderzoek geheel aan dc oppervlakte blijven. Dil geldl voor al de onderdeelen Ontleding, kennis van verbuiging en vervoeging, zoowel als spelling en woord vorming, waren, over hel algemeen geno men, onvoldoende bestudeerd, zoodal meermalen de vraag werd gc-steld, welke de redenen konden zijn van dit ongunstig verschijnsel. Dil jaar is hel onderwijzers' -\.men voor hel laatst volgens liet oude pro gramma afgelegd en de commissie le Amsterdam schrijft hel daar?a 11 toe, dat zich vele candidaten hebben aangemeld die onvoldoende voorbereid waren. Ilcl blad merkt echter op uil de klachten over onvoldoende taalkennis xl jaren geleden voorkwamen, en noemt liet een ergerlijk denkbeeld, dal zij. du- de jeugd onze taal moeten onderwijzen, mei een misschien nauwelijks voldoende dijfer kunnen slagen ook al ontdekt hij alles. Ik geloof, dal jullie je bang maakt voor niets en wat teekenen van oat sluk betreli wij moeien ons wel met dc regeering van dit lipid bemoeien, zooals met zooveel andere dingen, als zij ons niel mei rust wil lajlen De naam Duge slaat er natuurlijk ook op, maar als jullie van plaji zijn er je den heelen dag over van streek te ma ken, laten wij dan maken, dat' wij dal stuk krijgen, al moesten wij het huis in de lucht laten vliegen. Ik zal vanavond een boodschap aan Des sturen. Wij moeten hem aaar ergens in zijn eigen buuri te spreken zien te krijgen twee van ons, niel meer en liooren wat hjj er op weel. Als we dat papier in handen krijgen en Duge heeft zich niet maar ziek gehouoen, aan zal hij, als hij weel beter is, het hoofd le bieden hebben aan hel grootste bankroet waar iemand in New-York maai- ooil van gedroomdj heeft _En het is verd zijn \erd\ende lojon. Ik heb genoeg van dien kerel en zijn praktijken. Voor ieder millijoen dal wij kregen, slreek hij er twee op. Bij elk zaakje, waar wij mei elkaar in warcii^ is hij wat beter af geweest dan wij maal laat jullfe angst nu 111 "s hemels naam niel den hceleii boel bederven Laten wij nog een flesch w ijn drinken en dan zal ik dadelijk 11a de lunch om 'Dam s i -ler uecren. (Wordt v --ilgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5