Het ongeeveaaarde o aiddel JgR A RnncmARD AoDüSIROUK Jmüll tegen hoesten en aandoeningen der luchtwegen is de bekende en alom geprezen Akker's Abdijsiroop. Haar slijmoplossende en ziektekiem- doodende werking dankt zy aan v "O de kruidenextracten die een deel rNr .««y jfiï van de samenstelling vormen. bevat geen vergiften of verdoovende Overal verkrijgbaar a f l.SO. middelen en ir absoluut onschadelijk. 2.75 en f 4.50 per flesch. (Ingez. Med.) waaraan door de heeren J. van de Velde, de Jong en Engberls liet woord werd gevoerd, werti de suikerfabriek „de Zee land bezocht. KERKNIEUWS. De b ij bel in een tramhuisje. Naar „De Standaard" meldt, is bij B. en W van Arnhem ingediend een voor stel, dat in de commissie uit den Raad voor de Gemeentetram een gunstig ont haal vond en door haar met algemeene stemmen werd goedgekeurd, om in het tramhuisje op het Velperplein een bijbel ter lezing voor het publiek neer te leg gen. Een der evangelisatievercenigingen heeft daarvoor een eenvoudig kastje ge construeerd, waarin een opengeslagen bijbel, door glas zichtbaar, is neergelegd Eiken dag zal door een der leden een be paald Schriftgedeelte worden opgeslagen, dat tot den volgenden dag ter lezing ligt, waarna weer een ander gedeelte wordt opengelegd. KUNST EN WETENSCHAPPEN „Verzengend vuu r", door Maurits de Vries W L J. Brusse. Een boek van goor leven in een groote stad, van een meid uit een achterbuurt, die in, de ieder moreel gevoel afstom pende omgeving onwetend opgroeit tot een meisje dat een bestaan blijkt te kun nen hebben als schildersmodel, maar door het „verzengend vuur" ook tot an dere dingen komt, de maintenée wordt van een getrouwd man, die ze in zijn huislijke leven diep ongelukkig maakt, die ze toch weer met een ander bedriegt, om dan ten slotte uit wanhoop om den zelfmoord van dien eensten nog dieper te zinken. Het is mogelijk dat er zoo zijn. Maar allereerst hebben we in het werkelijke leven zoo weinig belangstelling voor zul ke personen, dat het ons moeite kost ons te verdiepen in een boek, dat ons dat leven als iets bijzonders in al zijn onderdeelen openlegt. Zelfs in bijzon derheden die men gewoonlijk niet be spreekt. Dal laatste accepteeren wij tegenover veel overtuigends dat in het verhaal van dat leven zit. De gedachten en het voe len van dat kind, en ook later van het aankomende meisje zijn weergegeven met een realiteit die pakt. In dat op zicht deed het ons denken aan Bibi van Montmartre. In allerlei bijzonderheden zelfs. Maar wat ons niet overtuigde was de teekening van den man die in ramp zalig besef van zijn schuld daarover met zijn eigen vrouw spreekt en toch blijft volhouden. En nog minder de wanhoop van de meid aan het slot Dat klopt niet met het vorige. Maar heel ver zullen we er ons niet in verdiepen, want we her halen het: daarvoor interesseert het on derwerp ons niet genoeg. En dat blijft voor ons een hinderpaal ook al erken nen we dat er uitstekende beschrijvingen en raak weergegeven gesprekken in voorkomen. Hot Meisjesjaarbo o k le Jaar. NV H P. Leo pold's Uiitg. -Mij Den Haag. Een waar. goed pendant van het Jon- feeusjaarboek, dat nu z'n derde jaar heeft, cn waar wij eerstdaags op terug zullen komen. Het sprak welhaast vanzelf, dat er ook een dergelijk werk voor meisjes zou komen: waarom haar achtergesteld, waar dit tegenwoordig nergens meer gebeurt Precies hetzelfde groote, ge zellige formaat en dito druk, en pre cies dezellde. genoegelijke verscheiden heid. maar dan natuurlijk meer op me's- ■jesgebiecl. Want al gaan de jongeren der beide soxen in veel opzichten samen (school, sport, enz.) er blijven gelukkig genoeg terreinen voor ieder afzonderlijk en ik verzet mij. dan zullen zij begrijpen, dat hel spel uit is en dat ik hun comjilol doorzien heb. daar moet ik wat op be denken. Virginia, zie ik er uil of ik ziek ben1" Zij schudde het hoofd. „Ik vind. dat u er uitstekend uitziet, oom", zeide zij. Hij sloot zijn bureau en keek naar be neden om le zieu of liet karpet glad lag. „Maar morgen." zei hij. ..zal ik heel erg ziek zijn." HOOFDSTUK VI. De lreer W<e i s s heeft haast. Virginia wandelde in „Fifth Avenue en genoot van den zonneschijn, van de vele menschen en van het effect van een nieuwen hoed. Zoo nu en dan stond zij stil. om naar een winkel te kijken en meer dan eens moest zij in zichzelf la chen. als zij er aan dacht, hoe zij uil hel huls van haar oom door cpn zij-ui(gang ontsnapt was. Want zij had gedurende de laatste uren ontdekt, dal zij een persoon van gewicht was. Van het oogenblik af. dat de auto van den dokter voor do deur had stilgehouden, had een stroom van bezoekers, journalisten, zakenvrien den en anderen waai' zij niets van wist. zich tor plaatse verdrongen en wilde niet weggaan zonder eenig nader bericht over die onverwachte ongesteldheid en allen waren er op uit haarzelf even te spreken. Er werd al een extra Nummer op straal verkocht en in groote zwarte letters las zij over de verontrustende over. Daartoe werkt ook dit meisjes- jaarboek mee. Dat meisjes ook wel gevoel voor en ilust hebben in avonturen, bewijst o a het eerste verhaaltjeDe Ski-wedstrijd van Breuda Gervin. Er is een schetsje bij van de bekende journaliste en schrijf ster Emmy Bclinfante—Belinfanle; een beschrijving 'door Christine Doorman van een bezoek aan de beroemde schrijfster Selma Lagerlöff, en ?en verhaaltje van Tine Erinkgreve-Wicheriuk: Tante .Jeltje Jammer, dat bij het bezoek aan de aulrice van Gösta Bcrling de bijbehooren- de foto's op de verkeerde plaats staan! Mevrouw Belinfante vertelt nog van twee tooneelspeelslers, de onlangs om het leven gekomen Greta IxiboBraaken- siek, en Julia de Gruijter, van wie de eerste destijds zooveel succes had als Judy uit „Vadertje Langbeen", en de «laatste als Joop Terheul. Er zijn raadgevingen hoe je moet tui nieren, en hoe je tcekenen inoel, als je dat kunt. Een aardig, vroolijk boek! RECHTZAKEN. De rechtbank te Rotterdam heeft veroordeeld den 23-jarigen J .v. Z„ ge detineerd directeur eener Steenkolen- en Stoomvaartmaatschappij, met f 1000 ka pitaal, wegens oplichting van Den Tex en Co agent aldaar, voor 300 L. benzine tot 10 maanden gevangenisstraf. Politierechter tc Middelburg. In de zitting van Vrijdag waren de vol gende personen gedagvaard: J. J. K„ 31 j„ landbouwer te O. en W. Souburg, wegens mishandeling van Jacobus Simonsc te O. en W. Souburg op 21 Juli j.l. Eisch f25 of 25 d. h. Uitspraak be paald op 22 October. TT. v. d. B„ 46 j„ timmerman te Oj en W. Souburg, wegens beleediging van den. onbez. rijksveldwachter Hendriks, die surveilleerde te O. en W.. Souburg op 11 Sept. 1.1. Eisch en uitspraak fló of 15 d. h. J. de J„ 22 j„ arbeider 's H. Arends- kerke, wegens het niet voldoen aan de vordering van de veldwachters Kuopjes en Helmstrijd om met zijn rijwiel hall tc houden in den nacht van 11 op 12 September j.l. Eisch en uitspraak f15 of 15 d. li. L. F., 38 jaar, arbeider Oostkapelle, werd beklaagd dat hij op' 8 Sept. j.l. te Oostkapelle Jasper de Kam op den grond beeft gegooid en nem eenige slagen heeft gegeven. Eisch en uitspraak f 25 of 25 d. h. J. J. W., 23 j„ landbouwerslcuecht te Biervliet, wegens mishandeling van Char les do Smet te Biervliet op 9 Sept. j.l. Eisch f25 of 25 d. li. Uitspraak f15 of 15 d. h. J. M. de R„ 27 j„ huïsvr. Mr v. B: te Sluis wegens beleediging van EEliza- bcth Yerdamo te Sluis op 2 Sept. j.l. Eisch en uitspraak vrijspraak. J. 0. de M> 31 j„ zonder beroep te Sas van Gent, wegens beleediging van Mathilda Marions te Sas van Gent op 14 Sept. j.l Eisch en uitspraak f10 of 10 d. li. J.. A. H.. 24 j„ landbouwer St. Jan steen wegens mishandeling van August Kant te St. Jansteen op 22 Auguslus j 1 Eisch ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak vrijspraak, Fr. V., 47 j„ landbouwer St. Jansleen, werd ten lasie gelegd dat hij op 13 Sept j.l. te SI. Jansteen opzettelijk Jo seph Suens heeft beleedigd door hem le zeggen „dan hebt gij mij destijds in Juni een andere kwitantie of wel een valsche kwitantie aangeboden. Eisch en uitspraak vrijspraak. Ca. IC. huisvr P. v. Bj., 23 jaar. zonder beroep te Zicrikzee. werd ten laste ge ziekte van Pliineas Duge. Toen zij uitging, waren zijn beide secretarissen jonge mannen, met wie zij tot nog toe slechts enkele woorden gewisseld had, druk be zig met het openen van brieven en het beantwoorden van telegrammen. Zij was de eenige. die niet in angst zat, \van,t zij had vóór haar vertrek liaar oom even gesproken en bij haar binnenkomen was de malheid van den zieke opeens ver dwenen en had hij een poosje niet haar gepraat mei al de opgewektheid van een schooljongen, die pret heeft om een on betaalbare grap. Zij stond nu en dan stil, om naar de winkels le kijken en deed een paan boodschappen. Toen. juist op hel oogen blik dal zij een warenhuis uitkwam en even aarzelde welken kant zij op zou gaan, bleef dl' plotseling iemand voor haar staan en nam zijn hoed af. Hel was Stephau Weiss, die, mager, slecht gekleed, gemakkelijk le herkennen was. Hij was blijkbaar blij, haar te zien. „Dat tref ik, juffrouw Longworth zei hij. terwijl hij haar hand in de zijne hield, alsof hij bang was, dat zij hem zou ontglippen. „Ik kom juist bij u vandaan, maar hel is inij «iet gelukt, iets bepaaldfe le weten te komen over die plotseling© ziekte van uw oom." „Ik weel er zelf heel weinig van antwoordde Virginia. .,De dokter was juist geweest, toen ik uitging. Ilij zei, ge loof ik. dat hel een quastic was van Jegd dat zij op' 6 SepjF. j.l. te Zierikzeé Martina Heen heeft beleedigd. Eisch en uitspraak f10 of* 10 d. h. Mishandeling. Voor den politierechter alhier stond gister o.a. wegens mishandeling terecht H. G B., rentenier te Koudekerke. Getuige J. J. Kodde, huisvrouw A. Jo- ziasse, die naast bekl. woont, verklaarde dat haar op 6 Sept. door haar zoontje werd medegedeeld, dat hij de woning van verdachte niet mocht passeeren, waarop zij met haar zoon medeging. Toen ge tuige op de plaats kwam waar verdachte stond, kreeg zij een klap met een hou weel, zoodat dat houweel in drie stuk ken werd geslagen. Getuige is bewus teloos op den grond gevallen. Verdachte ontkent alles en beweert, dat hij geslagen is. Op een vraag van den verdediger aan getuige of deze het bekend is, dat haar zoontje .verd. altijd uitschelt voor „kalf" zegt zij dit niet te weten. Dr. van der Harst te Koudekerke ver klaart verschillende verwondingen te hebben geconstateerd op haar hoofd. Verdachte had, zegt de deskundige, de vrouw op zoon manier best dood kun nen slaan. Dr. Simons te Middelburg, als getuige a decharge gehoord, verklaart dat ver dachte op den bewusten dag bij hem is gekomen en deze hem medegedeeld had, dat hij geslagen was, getuige constateer de eenige schrammen bij hem. De Officier van Justitie achtte het feit wettig en overtuigend bewezen, en noemt het een ernstig feit. De kleine jongen werd belet door zoo'n man om naar zijn werk te gaan. Bekl. is een las tige man en heeft ruzie met al zijn huur ders, Spr. vindt in een en ander aan leiding om tegen dezen verdachte geen geldboete te eischen doch een maand gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. P. C. Adriaanse, advocaat te Middelburg, staat verbaasd van het requisitoir. Vol gens hem zijn er heel wat ernstiger ge vallen van mishandeling behandeld waar voor geldboeten geëischt werden. Ver dachte is een nerveus man, zegt spr., en wordt te Koudekerke veel geplaagd en uitgescholden. Men maakt het hem daar zeer lastig. Tot heden heeft verd. een blanco strafregister. Het frappeert den verdediger dat de Burgemeester van Koudekerke per brief heeft gevraagd den verdachte zoo zwaar mogelijk te straffen. Dit mag niet zegt spr. De Burgemeester had een staat van inlichtingen kunnen verschaffen doch om daarbij een brief te doen met bovenver meld verzoek gaat niet op. Volgens spr. is het bewijs niet ge leverd, men mag aan de verklaringen van den jongen niet veel waarde hech ten, dus er blijft over de verklaring van de vrouw. Verdediger vraagt vrijspraak subs, geldboete of een voorwaardelijke gevan genisstraf. De Officier repliceerende zegt, dat verdachte op zoo'n manier de vrouw best dood had kunnen slaan, en vindt dat dit de eenigste manier is om den ver dachte te straffen. De verdediger dupliceerende zegt, dat niet vergeten mag worden, dat de ge hoorde vrouw, de werkvrouw van den Burgemeester is. Bovendien is er, zegt pleiter, een oude veete tusschen den Burgemeester van Koudekerke en ver dachte. De uitspraak van den Politie-reohter was: f40 of 40 dagen hechtenis. HANDEL, NIJVERHEID EN VISSCHERU. Hel Zweedsche stoomschip „Erik dat met averij le Ylissingen is binnenge- loopen. wordt aan de werf der Kon, Mij. „De Schelde" to Ylissingen gere pareerd. eenige dagen volslagen rust, mogelijk een week. en dan misschien een korten lijd naar buiten." De heer Weiss schudde nadenkend hoofd. „Hel stelt mij gerust, dat te hooren," verklaarde hij. „Uw oom is een van mijn oudste vrienden, cn, afgescheiden daar van, zijn wij juist nu gewikkeld in een paar bijzonder belangrijke speculaties; hel zijn dingen die ji, jonge dame, nauwet- 1 ijks zult begrijpen, raaar liet zou heel slecht treffen als hij nu juist lang ziek werd „De dokter gelooft", merkte Virginia op, „dal liij over een dag of vier. vijf weer in staal zaï zijn liet allernoodza kelijkste le behandelen, maar vóór dien tijd is hel hem niet eens toegestaan een lcranl in te zien." Weiss knikte in gedachten ,.U ging juist naar huis, zie ik", merk te hij op ..Staal u (jnij toe een eindje met u op te ioopen?" Virginia aarzelde een oogenblik. „Ik heb nog een paar boodschappe n Ie doen." zeide zij „ik ging eigenlijk nog niet naar huis ...Mijn lieve jonge dame", zei hij. „ik heb u iels heel gewichtigs mee le deelen. Ik ben er zeker van cLal u nu wel met mij naar huis terug wijft gaan en uw waiij- doling later Wilt voortzetten. Het is zoo- ,wel:n liet belang van uw oom als in liet mijne I Zij gaf toe en liep een eind met hem Reclame Lotus. We ontvingen van de Ant. Jurgens Margarinefabrieken een waarlijk indruk wekkende hoeveelheid reclamemateriaal voor de reclamecampagne die zij nu on dernomen heeft voor haar merk Lotus. Een belangrijk onderdeel dier campagne Is de prijsvraag: Wie ben ikP In een extranummer van het tijdschrift Lotus vindt men een groote groepsfoto waarop 48 heeren staan of zitten. Daaronder is door omtreklijnen dezelfde groep aan gegeven. En nu moet'door cijfers in die omtreklijnen worden ingevuld welke der in dat tijdschrift opgenomen afzonderlijke en genummerde portretten dezelfde zijn als de personen van die groep. De moei lijkheid is dat de personen op de afzon derlijke foto's allen oen hoed op hebben en op de groepsfoto niet. Ieder die "20 cartonnen strookjes uit de "Loluspakjes kan overleggen, kan aan dezen wedstrijd deelnemen. Er rijn f 20.000 aan prijzen beschikbaar gesteld, waaronder speciale prijzen voor vereenigingen die ook in den wedstrijd betrokken werden. LEGER EN VLOOT, Bij beschikking D. v. O. is aan den dienstplichtige C. d'Hont der lichting 1921 uit Terneuzen met ingang van IS October a.s., voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend. De Kommandant Veldleger over de marsc li prestaties. De Commandant van het veldleger heeft in een aanschrijving aan de troe- pencommandanten naar aanleiding van enkele gevallen van oververmoeienis, hun aandacht gevestigd op de noodzake lijkheid om bij het vragen van) meer dan gewone marschprestaties reuening te houden met het raarschvermogen van den troep en de weersomstandigheden. Bij het bepalen van het marschvermo- gen moet rekening gehouden worden met hel minst geoefende gedeelte. En wan neer een troep tijdens een oefening door onverwachte weersomstandigheden wordt overvallen, moet de kommandant niet schromen zoo noodig zijn oefeningsplan dienovereenkomstig te wijzigen. „Ik wijs er uitdrukkelijk op. dat het bovenstaande in geenendeele ten gevolge mag hebben, dat de troepenc.ommandan- ten zullen gaan schuwen van hun troep die inspanning te eischen zonder welke een behoorlijke militaire opleiding onmo gelijk is. Mijn doel is te waarschuwen tegen overdrijving cn op te wekken tot het betoonen van soepelheid en gepast initiatief." VERSCHILLENDE BERICHTEN. Een der correspondenten van de N. Br. en 's-Hertb. Crt. meldt: Met den ochtendtrein, die ruim 7 uur in Oss arriveert, komen eenige fabrieks meisjes mede, die in den Bosch in den dag op de fabrieken werk vinden. Op den thuisreis gebeurde er iets in den trein, dat gevolgen na zich zou slepen. Een meisje uit Rosmalen wilde iets in_Jt net van den coupé werpen of maakte bij het verhalen van de daggebeurtenis- s,en een te breed gebaar, in ieder geval haar hand raakte het gezichtje van haar vrouwelijke collega uit Den Bosch. Deze was daarover gegriefd en verbolgen en zon op wrake. Nauwelijks Woensdag morgens te Oss aangekomen, of na een kort twistgesprek werden de twee meis jes handgemeen. Als echte kampioenen lichtten zij elkaar 'n pootje en als ballen rolden zij op straat vlak voor het station. Slaan, stampen, rollen, gillen, schelden .totdat eindelijk de kreet. bloed! haar tot bedaren bracht. Den Bosch had Rosmalen overwonnen. De verslagene bloedde hevig. Met een gescheurde lip en verfomfaaide kleeren stond zij te mid den harer secondanten, die het „echt gemeen" en „ongepermitteerd" vonden. De daderes motiveerde haar daad, „dat ze 't dubbel en dwars had verdiend". Bloed drupte met dikke droppels en dunne straaltjes op schort, blouse, kou sen en schoenen, door de met bloed rood geverfde vingers, die afgeveegd werden aan de verwilderde haren, die al een onbestemde kleur hadden en nu nog rood gevlekt werden. Deelneming en medelijden bleven niet uit bij dit klein, vlug afgespeeld, doch bloedig drama-tje. De zedenpolitie te Rotterdam heéTt gearresteerd den 43-jarigen H. v. d. S. en diens 40-jarige echtgenoote C. A. J. R., beiden wonende in de Eerste Lom bardstraat, ter zake overtreding van ar tikel 250bis, wetb. van Strafr, Dit echtpaar maakte er zijn werk van, kamers te verhuren aan vrouwen tegen woekerprijzen. Men herinnert zich, dat juist een jaar geleden ide geheele familie R., bestaan de uit man, vrouw en zoon, eveneens door de zedenpolitie werd gearresteerd wegens hetzelfde misdrijf. Vijftien jaar lang had R. zijn praktijken uitgevoerd, doch nimmer was het de politie gelukt afdoende te kunnen ingrijpen. Ten slotte slaagde men erin, voldoende bewijsma teriaal te verzamelen. R. werd door de rechtbank aldaar veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, terwijl zijn vrouw de maximum geldboete van f 1000 werd opgelegd. Inmiddels was R. uit de gevangenis ontslagen en woonde thans in een villa op Hilligersberg. Van der S. en diens vrouw, een doch ter van R„ hadden verschillende per- ceelen in de le Lombardstraat en Nieu we Marktsteeg in bedrijf. Thans heeft de zedenpolitie ook hier ingegrepen en het tweetal ter beschikking van de jus titie gestejd. (Telg.), Een leidekker uit Leeuwarden" is te Oldeholtpa (Fr.) van den toren geval len en terecht gekomen op h'et hekwerk van den omgang. Een der spijlen van terug en toen zij de Ave'nue overgestoken, waren, begon Stephan "Weiss ernstig le spreken en zich wat naar haar toebui gend, haar de zaak uit te leggen. „Uw oom", zei hij „en drie of vier van ons. die u gisterenavond ontmoette, zijn kortgeleden in een belangrijke onder neming betrokken. Ik lean u alles niet uit leggenmaar hel gaat om vele1 mil- liocnen meer dan een van ons in glaat is te betalen, hoewel wij geen van allen, zooals u weel, nu bepaald arm zijn. Nu kunnen wij ons hier doorslaan, zonder u oom lastig te vallen en we kunnen al les goed le uitvoer brengen, maar er is alléén één ding dal zij'moeten hebben en dal is een papipr. dat uw oom in zijn studeerkamer heeft verborgen en waar juist alles om drarit. Ik sprak er gisterenavond met uw oom over door de telefoon en bij beloofde mij hel vanmor gen voor mij klaar te leggen, als ik kwam Er was echter niemiand (bijl u Ihufs. die !er instructies over ontvangen bad en daar uit maakte ik de gevolgtrekking, dat hij et u over gesproken had Virginia schudde het hoofd .„Ncen" .antwoordde zij, ,Jiij heeft mij niets verteld". ..Juffrouw Longworth". vervolgde liij, zijn hand een oogenblik op haar arm leggend, u weet wal uw oom gisteren avond zei, dat wij eigenlijk allen zijn dcelgenoolen zijn. En het is in zijn belang zoowel als in liet ónze on ook in dat van u. dal wij dat papier in handen krijgen. Als wij bij u thuis komen, gaat u dan naar de kamer van uw oom en zeg liem maar één ding. Zeg hem, dal ik heneden beu. Hij zal begrijpen, waarom ik kom en ik weel zeker, dat hij u zat zeggen hel mij te geven. Ik vind liet heel naar, juist nu lastig te vallen, maar ik kan u verzekeren, dal hel hem veel meer kwaad zal doen, wanneer hij weer be ter zal zijn, le hooren dat het verkeerd geloopen is, dan dal u hem nu even iets zegt. Virginija scheen le weifelen „Het voorschrift van den dokter was heel streng, ik weet werkelijk niet, wat ik zeggen moei." „Dokters", zeide Weiss, ,,zijn goed en wel, maar zij welen niet alles. Alleen die enkele woorden, van u kunnen uw oom onmogelijk kwaad doen en zij zullen voorkomen dal hij later weer instort. Ik zou op dit alles niet aandringen, mijn waarde jonge dame. als ik niet overtuigd was van de buitengewone belangrijkheid ervan, daar kunt u op aan. Virginia liep eenige slappen verder, zon der iels le zeggen. Zij naderden hel huis van haar oom. waar zich reeds een troepje menschen verzameld had om het bulletin le lezen dal aan het bek hing. Weiss stond ineens stil. „Is er niet een manier om binnen te lcomen. zonder door dien heelen troep gezien le worden''" vroeg hij „Zij zullen ons dooilergercn met hun vragen (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6