liiiMnÉ Courant FEUILLETON, GELDKONINGEN. CIGARETTEN. -iKida BIGGELAAR's TWEEDE BLAD Zaterdag !6 Oct. 1926 No. 243. Abonnementsprijs per kwar taal: op de buitenwegen om Middelburg, èn voor de andere gemeenten p. post f2.50; voor Middelburg en agentschap Vlis- singen f 2.30; weekabonnementen in Middelburg 18 ;cent per week. Advertentiën worden berekend tper regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelin- i en; 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet jgrooter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven dat zij in deze rubriek moeten geplaatst worden, 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ■ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postcheque en Gironummer 4325S VARIA. CLUSIUS EN MIDDELBURG. 19 dezer wordt te Leaden herdacht het geboortejaar 1526 van Charles de TÉcfuse, meer bekend onder den Latijn- schen naam- Carolus Clusius. Dr. F. W. T. Hunger zal in hel Groot Auditorium der Universiteit de herdenkingsrede uit spreken en in het Museum de Lakenhal zal een tentoonstelling, op Clusius be trekking hebbende, geopend worden. Het leven en de beteekenis van dezen be roemden plantkundige zullen dezer dagen dus ruimschoots in bet licht worden gesteld. Hier ter plaatse willen wij slechts heripneren aan 's mans betrek kingen tot Zeelaud. In hoeverre zeker ik, of zijn familie uit Sluis afkomstig was. zooals de naam de i'EcIuse doet vermoeden, ïs ons niet bekend. Wegens geloofsvervolging uit Frankrijk uitgeweken, leidde hij een zwervend leven en woonde en reisde in verschillende landen van Europa, nu hier dan daar eenige jaren verblijvende In 1593 vestigde hij zich te Leiden, waar hij tot zijn dood in 1609 hoogleeraar was. In deze Leidsche jaren was hij Sn briefwisseling en ruilverkeer met en kele Middelburgers en eenige aan hem gerichte brieven, door dr. F. W. Hunger gepubliceerd in het Archief 1925 van het Zeeuwsch Genootschap der We tenschappen, geven een aardigen kijk op een stukje Middelburgsch leven om streeks 1600. Uit deze hrieven nemen wij hier oen en ander over met kleine ver anderingen in taal en spelling ter wille van de duidelijkheid. Toen Clusius nog slechts 5 weken te Leiden was (November 1593), zond Wil lem Jasperduyn, ..appoteker, wonende lot -Middelburgh in Zeelandf op de mert in den Gulden Mortier" (tegenwoordig C 3) Geautoriseerde vertaling naar het Engelsch, van E. PHILIPS OPPIüNHELM, door W. if. D. SPIES—v. d. LINDEN. 8). .,Bent u er achter gekomen wie hél is," vroeg zij ademloos. Hij schudde het hoofd. „Dat is niet zoo gemakkelijk," zei hij. „"Vanavond," vervolgde hij, en zijn stem daalde bijna tot gefluister, „heb ik een nieuw vermoeden gekregen. Ik heb idee dat er een complot bestaalt, om mij le ruïneeren en de jbuït samen le deelen, waar zij allen in betrokken zijn." Zij verbleekte. „Schandelijk!" riep zij uit. Een glimlach verspreidde zich lang zaam over zijn gelaat. Het was de glim lach, dien zij haatte. Over zijn gezicht, dat leek op dat van een .goeduardigen geestelijke, kwam nu een harde^ bijna sa tanische uitdrukking. „De kans schijnt tegen me te zijn,' vervolgde hij, „maar ik heb het wel nieer gezien dat één hel tegen vier uithield. Misschien begrijp je al de finesses hier van niet, maar dit moet ik je er van vertellen. Over heel Amerika heefl de middenstand een hartgrondigen haal te aan den „edele wijze endc hoogheleerde heere Caroio Clusio, jegeti woordelijk re- sldeerende le Leiden", „een cleyn ge- schenck der eerste spacnsche vruchten hier in deser stede overgecommen, narae- lich een tonneken win, eendoose mar malade, een tonneken sucaeten. een half dozijnne zure ende alzoo veel zoele gra naten, met een 25 leinoenen, twee ci troenen, met zommige orange appelen, dewelcke niet zeer schoon en zijn, over mits alsnoch geen andere gecommen zijn" en schrijft in den begeleidenden brief, dat bij reeds jaren lang gewenschl had met den beroemden kruidkundige in con nectie te komen. „Ende alzoo ik verstaan TJEd. veele vreemde bollen, saeden, plan ten, mitsgaders tulpen van diversche soorten, dobbel witte pioenen, ancinones etc. mede gebracht le licbhen, zal UEd. bij desen vriendelijck gebeden zijn, mij eenige van dien deelachtig te maken." Andere plantenliefhebbers hier ter sle de, een predikant, een geneesheer en twee kooplieden, die allen gaarne fraaie en nuttige planten in hun hof kweekten, voigaeii het voorbeeld en begonnen de correspondentie door een brief naar Leiden met den schipper mee le geven (de medicus schreef in het Latijn, de an deren in het Nederlandsch) waarin zij Prof. Clusius vroegen hun enkele zaden of bollen uit zijn hof te willen afstaan, terwijl zij gaarne trachtten hem door het zenden van planten en anderszins van dienst te zijn. Clusius ging daar grif op in en zond menige fraaie soort tulpen, hyacinthen, crocus, narcissen/ druifjes (Muscari), iris, anemonen en riddersporen naar Middelburg. Omgekeerd heeft hij in zijn bekendste werk „Rariorum plantarum Historia" („De Geschiedenis van minder algemeene planten",' de Provinciale Bi bliotheek bezit twee exemplaren er van) planten afgebeeld en beschreven, die hem van hier toegezonden waren. Mid delburg had toen belangrijke handels betrekkingen op Zuid-Europa, den Le vant en de vreemde werelddeelen. zoo dat men hier alle gelegenheid had om Clusius van dienst te zijn eensdeels door toezending van merkwaardige gewassen en producten, die de koopvaardijschepen hier aanvoerden, anderdeels door brieven en planten van hem naar het buiten land door te zenden, o.a. ^(ondanks eten oorlog) naar Spanje, waar Clusius vroe ger gereisd had. De verzendingen over en weer leverden allerlei moeilijkheden op en de planten kwamen wel eens ver droogd, verrot of bevroren aan. In 1596 bad Clusius aan Arnoudt Ver houwen, reeder te Middelburg, doen toe komen een mandeken met planten, ge adresseerd aan Doctor Simon de Tovar in Sevilla. Daar er geen schip naar Span je vertrok, wist Verhouwen niet beter te doen dan het pakket van Jasperduyn toe te vertrouwen. Deze berichtte den len November aan Clusius, dat sommige planten bedorven en verrot waren, „wat goet gebleveu is, liebbe ik in mijnen hof geplaut tot der Tijd toe, dat er eenighe schepen souden varen naar Spaengeu, vclk niet geschiet en is, overmits al hier expresselijk verboden is de vaart op Spaengen, ende die naar Vranckrijcke gevaren zijn, hebben moeten borge stel len, dat ze naer Spaengien niet varen en sullen." Jacques Boirol. een uit Antwerpen af komstig koopman en rceder. wonende hij de balans in de guide peer (D 6). schreef 6 Februari 1601 uit Middelburg; „Eersaeme, wijse. seer voorzienighe héér Clusius. t is een langhc wijl geleden, dat wij alhier door Sr. Jasperduyn. appo teker, een brieff is (gegeven om! le be stellen aan doctor Caslaneda in Sevillen, welken brieff hij seide dat van Uwer Ed. was kommende. Denselven brieff is hem (Castaneda) door mijnen broeder oock overhandigt, doch nooit geene anl- woorde voor Uwer Ed. vernomen, dan omtrent 5 oft 6 dagen geleden is hier gearriveert een schip, daer ick brieven mede outfanghen hebbe, daerbij oock eencn voor Uwer Ed. Door denzelfden schipper hebbe ick ghister avont eerst ontfanghen een cleyn houten kasken groot omtrent eenen voet int vierkant met kruvden. D<yi schipper haddc mij belooft hel kasken terstoni (huis te bestellen, doch door het quaet weder van storm heeft hij niet jtonnen opkommen. noch ick en hebbe aan 't schip niet dorven gaen. alsoo hij lag tegenover Ram.me- kens opt vlack (dal wil zeggen op de reede bij Rainmekens, dat bij den ingang van de toenmalige Middelburg- sche haven lag De kruvden sijn al uit der aerde geschoten ende naer dat ick bespeuren kan. sijn ai eenige daervan be dorven. De aerde is hert bevrosen. want den schipper seil, dat hij t somwijlen met soet water begoten heeft ende 't kasken heefl in alle dees kouden boven op* 't schip geslaen in de gaenderije ende hij heefl wel 11 weken onder wegen ge weest. Uwer Ed- kan dencken hoe 't geconditfoneert komt" enz. Als Ciusius brieven naar Spanje te versturen heeft, wil Noifot de verzen ding gaarne op zich nemen, doch hij waarschuwt Clusius de brieven niet te dateeren uit een van de geünieerde ste den maar liever uit een neutrale plaats „om des peryckels wil". N'oirot zal die brieven dan over *and via Antwerpen zénden ..want de schippers smijten hun ne brieven dickwns over bort uit vrees daerdeure verraden le worden." Jasperduyn, de apotheker, heeft mid den Augustus 1599 Clusius te Leiden be zocht en schreef na de terugreis via Rotterdam, dal hij „tot Luys in Zeelant gecommen was met (sijne: buys vrouwe niet zonder perickel van 't quact onwe- weder over de veren vaerende, meenen- de niet wederomme in Zeelant te ge- racken, doch God amiachtich heeft (hen) behouden Ons treft in deze brieven de groote wederzijdsche hulpvaardigheid, zooals die in de waterschap gelukkig ook tegen woordig nog gebruikelijk is, daarbij de vele moeite, die men zich ook loentertij- de gaf, de een voor zijn vak. de ander voor zijn liefhebberij. Tevens blijkt weer, hoe ook toenmaals de geleerden en lief hebbers in een bepaald vak in biunen- en buitenland ondanks de verkeersmoei lijkheden elkaar wisten te vinden en le helpen gen ons millionnairs, die groote zaken op de effectenmarkt doen en de financiën van hel land beheerschen. Wiij zijn ge haat bij dc kooplui, de gezeten burgers, de landbouwers en het meest misschien nog bij de politici. Verleden week is er besloten ons en onzen belangen een ge vaarlijken slag toe le brengen. Binnen kort zal er In de senaat een wetsontwerp worden aangeboden, dat opzettelijk is "lot stand gekomen om onze macht te fnuiken. Kan je dat volgen „Ik geloof het wel." aulwoordde zij. „Om hierover te beraadslajgen," ver volgde hij, „kwamen w;ij hedenavond bij een. Ïk spande een. strik voor mijn vier vrienden en zij zijn er in gevlogen. Zij hebben een stuk geteekend. waarin zij zich verhinden zich legen die wel te ver zeilen en het Stuk is van dien aard, dat zij daardoor deelnemers worden aan een onwettige samenzweering. Zij (eeken den allen en ik was de laatste. Geen van hen zag, dat ik mijn handteekening zette op 'n papter, dat er op lag. en nu bewaar ik dit document als een wapen 'tegen hen. Te eeniger tijd, als hun plannen lot rijpheid komen, zal het lot hen doordrin gen. wat zij gedaan hebben. Zij zullen be seffen, dat ik hen in mijn macht heb, zoolang dit stuk in mjju bezit is. Weiss voelde zich al niet op zijn gemak v hij hier vanavond weg ging. Binnen een week zullen zij. onder een of ander* voorwendsel, dal stuk terug zien te krij Uit Stad en Provincie. Git Vlissingen. Aan het Volk wordt uit Vlis singen gemeld: Dezer dagen heeft opnieuw de z.g. openbare verpachting plaats gevonden van de winkels en kabines aan het strand, waarvan echter niets openbaar was gemaakt D<or bijna alle vorige in schrijvers is bij 3. en W. tegen dezen gang van zaken geprotesteerd. Medege deeld werd dat de verpachting wel open baai* was, ma«<rdal alleen de inschrijvers der vorige week hieraan mochten mee doen, zoodat publikatie niet noodig was. Maar waarom was er dan vorige maal alleen de heer J. W. van der Linde als inschrijver, die nu voor alles voor f 1660 inschreef, terwijl nu de heer F. van der Linde, die vorige maal niet had in geschreven, voor f1911 de hoogste in schrijver was? De andere inschrijvers van de vorige week, hadden uit protest tegen dezen onbehoorlijken gang van za ken, geen biljetten ingeleverd. De hoog ste inschrijver krijgt het recht de win kels en kabines weer onder te verpach ten Het Jijkt ons alles bij elkaar een vreemde geschiedenis. Eerst een. open bare verpachting, daarna een tweede openbare verpachting, die niet openbaar wordt gemaakt, z.g. alleen voor dezelfde inschrijvers, terwijl tenslotte een nieuwe inschrijver de hoogste is en dus alles krijgt toegewezen. Ui t Tho ten. In de Dinsdag gehouden vergade ring van den Raad der gemeente Poort vliet waren alle leden tegenwoordig. Aan de orde was eerst de begrooting voor het dienstjaar 1927. De commissie, belast mei het onderzoek, stelde voor de jaarwedde van den veldwachter met f 50 te verhoogen. Dit voorstel werd krachtig bestreden door de beide wet houders en den heer Elenbaas. commis sielid. Het voorstel werd aangenomen met vier stemmen: tegen de beide wet houders en de heer Elenbaas. Het voor stel van de commissie om het salaris van den gemeentewerkman wegens zware diensten te vermeerderen met f50, kon evenmin de goedkeuring wegdragen van de beide wethouders. Het werd aange nomen met vijf stemmen, tegen de wet houders. De jaarwedde van den grafdel ver werd met algemeene stemmen ge bracht op f 160, voortaan zullen geen no ta s voor bijzondere werkzaamheden mo gen ingediend worden. Bij hoofdstuk 9 pair. 2 vroeg de heer Carels of B. en TV de toezegging wilden doen een voorstel tot steun aan den Raad voor te leggen, als er werkeloosheid in de gemeente heerscht. De voorzitter antwoordt beves tigend. De post „belasting naar het in komen" is geraamd op f9000. d.i f4000 lager dan verleden jaar. waarover de commissie hij monde van den heer Ca rels, haar groote voldoening uitsprak. De begrootïug werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd met hel eindcij fer f48.374 591-. post voor onvoorzien r 1343.87';. De begroeting van het Algemeen Arm bestuur voor het dienstjaar 1927 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaat' met f 19.933.66 en een post voor onvoorzien ten bedrage van f 4238.66 Volgens par. 178 der gemeentewet werd bet besluit genomen waarbij ver klaard wordt, welke verordeningen, le- ALLEEN VERKRIJGBAAR SN EERSTE KLAS SIGARENZAKEN. fin" Med.) gen. Nu zal ik je laten zien, waar lik bel bewaar." Hij schoof zijn Stoel weg en Richtte het kleed daaronder op. Virginia, die qp een wenk van hem naast liem was komen staan, zag zelf)s toen nog niets bijzonders aan den par ketvloer. Zij volgde echter zijn vinger, die van een knoest in hel hout af de reten lelde. Toen drukte hij op een be paald punt en een van de blokjes sprong wat naar boven en was gemakkelijk Weg le nemen. Er onder werd het stalen dek sel van een kistje mei twee sleutelgaten zichtbaar. „Dit is mijn bergplaats." zei hij rustig, „en dit." liet hij er op volgen. ;,zijn de sleutels." Hij legde twee sleuteltjes van eigen- aardigen vorm voor haar neer en nam uit zijn bureau een dunne ketting van plalina en goud. „En nu." zcide hij. wordt jij de bewaar ster van deze sleuteltjes. Je moét deze ketting steeds om je hals dragen en de sleuteltjes gaan hierin." Hij haalde uit zijn zak eeni gouden medaillon, en op een veer drukkend, toonde hij haar dat er van binnen op de plaats die voor het portret bestemd was, twee kleine fluweelen kussentjes waren, waar de sleuteltjes precies in pasten. Hij legde ze er in en hing hel medaillon om haar hals. Zij keek *er half angstig naar. „Ik begrijp niet," zeide zij. waarom u mij dil toevertrouwd. Hel zou werkelijk bij u veiliger zijn'. Hij glimlachte cynisch. „Je kent öiijn vrienden niet zeide hij. „Bedenk, dat hel stuk, dat ik in mijn bezit heb, hen niet alleen moet dwingen van hun plan van aanval op mij af lie ziten, maar dal datzelfde document, als er goed gebruik van gemaakt wordt, hen aan totalen ondergang en algemeene be spotting prijs geeft. New-York is, welis waar. oen beschaafde stad, maar met geld kan men even gemakkelijk nu hel jiislool van den moordenaar koopen als honderd jaar geleden het nies van de bravo. Heb je wel eens gedacht over bel aanlal onverklaarbare misdaden, al wer den ze dan oolc ontdekt, waar men aldoor vau leest en waarvan de slachtoffers ge woonlijk rijk zijn? Misschien niet. en vermoei je hoofdje er dan /naar niet mee; maar neem hel van mij aan, de sleuteltjes zijn veiliger bij jou." Virginia legde een bevende hand op het medaillon. „Zij zullen veilig hij mij zijn." zeide zij. ..maar zegt u mij dit eene. Moet ik ze nooit aan iemand geven, behalve aan u?" „Onder geen enkele voorwaarde". „Ook niet. als iemand mij een schrif telijke opdracht van u or toe geeft?" „Vertrouw dal nooit." antwoordde hij. „Geef ze nooit uil handen, behalve aan Eera tab* MORIAAIN-BAY. (Tng. Med.) welker overtreding straf is bedreigd, nog geldig zijn. Bij de rondvraag vestigde de heer TJijL de aandacht op het werpen van slacht afval op een plaats, waar omwonenden er last van ondervinden; de heer Oarels op het voorkomen van een groote partij brandnetels op gemeentegrond en infor meerde de lieer Elenbaas naar de voor genomen plaatsing van een schutting voor de gemeentelijke vuilnisbelt. (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad.: WATER». AMBTENAREN IN ZEELAND. De groep van Waterb. Ambtenaren in Zeeland hield j.l. Woensdag in hei Hotel de Draak le Bergen op Zoom hare Giste Algemeene Vergadering. waarin o.a. aanwezig waren de heer EËugberts, voorzitter van den Bond van Technische. Ambtenaren in O verheid sdijenst te 's- Gravenhage, en de lieer De Jong. Voor de volgende Algemeene Verga dering, in liet voorjaar vau 1927, werd op voorstel van den heer J van. de Velde, mei algemeene toestemming Goes aange wezen Over een verzoek van 3 leden om als Groep uit den groolcu Blond uil te treden, werd druk geredeneerd, waaraan ook. door den voorzitter van den grooten Bond werd deelgenomen Bij stemming waren 4 stemmen vóór uillredUig en 12 stemmen tegen; 2 stemmen werden blan co uitgebracht Hierna werd een demonstratie, gehou den door den heer Warren van Bors- selen met een nieuwe vinding peiltoe stel Door de aanwezige werd dc meer dere zuiverheid der gepeilde dieplens erkend. De genummerde leertjes, welke zoo lastig zijn. zijn vervallen, daar een klok dc gepeilde dieplens in M en d.M. nauwkeurig juist aangeeft en als liet dieplood den zeebodem raakl, geeft dit een eleclrische schel duidelijk aan; de man aan het toestel roept de diepte af die hij van de klok afleest en door een wijzer aangeduid wil de Amble naar, met cte peiling belast, dit controlcercn dan kan hij een dergelijke klok inschakelen en bij zich nemen. Hel geloonde en in werking gestelde toestel was keuring van ijzer eu metaal afgewerkt op'een derde der ware groote. doch er is een dergelijk toestel op ware grootle reeds in den maak, en daarmede zal in hel a s voor jaar. op een inolorpeilboot onder toezicht van daartoe uitgenoodigde personen ge peild worden. Na een jjemeenschappclijken maaltijd mij. Onthoudt dat goed." „De telefoon vlak bij. ging plotseling over. Pliincas Duge nam den hoorn op, cn hield dien tegen het oor. Dc rustige, afgemeten slem van Slephan Weiss klonk hem laugs de lijn legen. „Zeg Duge. ik kom zoo half lot de con clusie dal we er verkeerd aan deden da( stuk te teekenen," zei hij. „Natuur lijk weet ik wel, dat het bij jou! veilig bewaard is. maar ik vind het toch geen aangename gedachte, dat mijn naam on der zoo'n stuk als dat staat Ik geloof, dat Higgins- er ook een beetje zenuw achtig over is. Laten wij morgenavond bij elkaar komen en het eens bepraten." Phincas Duge glimlachte flauwtjes, toen hij antwoordde. „Net zooals je wilt, alleen moet ik je zeggen, dat ik het hee- lemaal niet met jc eens ben. Als wij niet onzen slag slaan en dat vlug doen, dan zat de wet er doorkomen en dan zulten wij een Europeesch adres boven ons postpapier moeten laten drukken, als wij tenminste zoo ver komen. „Ik spreek ook voor de anderen," vervolgde Weiss. „We zullen hier mor genavond allen bijeenkomen, om het le bespreken, laai ons zeggen om acht uur." Phineas Duge legde den hoorn neer cu draaide zich om. „Dal kan interessant worden: zei hij. „Zij zullen nu niets doen. voor zij dat onnoozele stuk hebben. Als zij heelemaal vast besloten zijn hel terug te krijgen,

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5