Ho. 240, Dinsdag 12 Qetoböi» 1026 169' Jaargang! MIDDELBURG DURANT. DE GEMEENTEN EN HET VERDRAG MET BELGIË. Een lezer oppert nu binnenkort het Belgisch tractaat aan de orde komt met den voor Zeeland zoo bezwaren den nasleep de vraag of het niet mo gelijk 2ou zijn, dat de gemeenteraden in Zeeland zich uitspreken in een adres aan de Kamer over de wenschelijkheid van verwerping. We brengen die gedachte gaarne over aan hen die haar kunnen helpen ver wezenlijken, n.l. de gemeenteraadsleden. Immers zij hebben het in hun macht een voorstel tot zulk een uitspraak aan, den raad voor te leggen. Het is inderdaad waar, dat de inwo ners van Zeeland zeer nauw betrokken zijn bij verschillende regelingen van het verdrag. Men denke slechts aan de macht der in te stellen Scheldecommis- sie over de waterschapszaken; aan de macht van de in te stellen commissie voor den waterafvoer van Vlaanderen; aan de deelneming der Belgische vis- schers aan de verpachting der Zeeuw- sche mosselbankeu; aan de spoorwegta rieven van Terneuzen; aan de waarde die iedere Zeeuw dan toch hecht aan het behoud van het volle Nederlandsclie gezag op de Wester Schelde, omdat die rivier immers zoo geheel een Zeeuw- sche stroom is. Nu zouden we miuder voelen voor een uitspraak van Zeeuwsche gemeenten, wanneer het mogelijk ware gebleken, dat het aangewezen provinciaal orgaan, de Prov. Staten van 'Zeeland, beter in de gelegenheid ward geweest aan het ge voelen der Zeeuwen openlijk, en mot moh tieven, uiting te geven. Maar daarmee is het eigenaardig ge steld. Toen in de zomervergadering van '25 der Provinciale Staten van Zeeland,, de heei* mr. J. Atfriaanse in een interpol-, latie naai* hot advies vqu Ged, Staten'" vroeg openbaarden deze in bun antwoord; allereerst, dat zij tot hun leedwzen niet' gehoord waren over dit verdrag waarbij? de belangen vau ons gewest in hooge mate geacht moeten! zijn betrokken te zijn", en waarvan verschillende punten hun instemming n i et- hadden. Daarna? is wel alsnog door den Minister van Wa terstaat liet advies van Ged. Staten ge vraagd over de walorslaatsontwcrpen in het verdrag. Maar de Minister van Water staat heeft bezwaar gemaakt tegen het, al of niet iu geheime zitting mecdeelen van den inhoud vau dat advies. M. a. \v.: liet oordeel van Ged. Staten van Zeeland is alleen bekend aan de re geering, en met aan do Kamerleden, die over de goedkeuring van hot verdrag heb ben te beslissen. Zélfs is het niet bekend aan de leden van dc Provinciale Staten van Zeeland. ■Deze hebben in do najaarszJUimg niet anders kunnen doen dan opi voorstel van den heer Walben m. a s. een door een lid van iedere fractie onderteekende mo tie aannemen, waarin liet san Ged. Staten „bij voortduring" opleggen van geheimhouding van hel uitgebrachte ad vies betreurd werd, en waarin aan de Staten Generaal gevraagd werd het trac taat niet ongewijzigd te ralUificceren. Gedebatteerd is echter over die motie niet. Hoe zou dat ook gekund hebben^, waar de leden van Ged. Stalen door die opgelegde geheimhouding verlamd zou den zijn in hun uitingen'? En dat gemis van het gesproken woord heeft de kracht van die uitspraak zeker verzwakt, ora hel zacht uit te drukken. Ook al werd ze met algemeene steiümen aangenomen. We weten dat die gang van zaken hier in Zeeland velen heeft ontstemd. De door de regeering opgelegde, cu voor velen raadselachtige geheimhouding, heeft aan de provincie Zeeland belet als zoodanig in het openbaar haai- stem Ie doen hooren in een gedachlenslrijd, waar heel Nederland aan deelneemt, en waarbij Zeeland zoo na betrokken is. Door al die dingen is er ongetwijfeld nog ruimte voor een uitspraak van de* Zeeuwsche gemeenteraden. Natuurlijk zijn die raden niet de plaats voor uitvoerige beoordeelingen van de onderdeelen van het verdrag. Na de bergen papier die daarover zijn volgeschreven, is hel daar voor ook niet meer de tijd. Maar als! uiting vau de stemming van de inwoners van Zeeland zou een uitspraak van ge meenteraden zeker be teekenis hebben. BINNENLAND. In het Chr. Hist, orgaan voor Groningen „Nieuwe Christelijke Leer" hebben prol'. J. de Zwaan en ds A.. Keers, een korte beschouwing gepubliceerd, waariju zij vertrouwen dal alle Chr. Historische Ka merleden tegen dat verdrag zullen slem- men, en dat zij de landsbelangen nieit zuilh len opofferen aan het behoud van den Minister van Buitenl. Zaken, hoe groot ook zijn verdiensten mogen Zijn geweest. De Nederlander meent dat zulk een actie iu de partij verNvarijng kan stichten in de ziel van een Kamerlid. Elke poging tot parfjj-drang blijve verre. Do R.r-K. Tweede Kamerfractie zal Vrij dag over het verdrag een 'bespreking houden. DE PARTIJEN EN I1ET BELGISC HE VERDRAG. "Zondag is le 'Amsterdam de Partijraad van de S. D. A. 1'. bijeen gekomen Ier bespreking van het verdrag met Bel- gi6. De heeren Vliegen en Brautigam feïdden het vraagstuk in, de een ten gunste, de andere legen goedkeuring van h©t verdrag. Er volgdp discussie, maar conclusies zijn niet genomen. De samen komst had niet anders dan onderlinge voorlichting ten doel. HET DREIGEND CONFLICT I> HET MIJNBEDRIJF. Zaterdag hebben te Utrecht besprekin gen plaats gevonden tusschen vertegen woordigers van den Ned. R. K. Mijnwer kersbond en het R. IC. Werkliedenver bond, in verband, met een dreigend con flict in het mijnbedrijf. Dienaangaande is het volgende persbericht verstrekt Als oorzaak van het dreigend geschil moet op de eerste plaats worden aan gemerkt de op 1 November 1925 inge voerde werktijdregeling op Zaterdag ten gevolge waarvan duizenden mijnwerkers Zaterdags nachtarbeid moeten verrichten, waardoor het voor hen moeilijk, zoo niet onmogelijk wordt ter kerke te gaan en den Zondag te vieren. De directies weigeren lot nu toe te treden in het voorstel mede door den Katholieken Mijnwerkersbond gedaan om wederom in te voeren do voor dien tijd bestaande werktijdregeling, volgens welke op Zaterdagen drie diensten van zes uren werden verricht cn de arbeid des Za.- terdagsnachts om 12 uur eindigde. Er bleek volkomen overeenstemming te bestaan tusscheu de vertegenwoordigers van het Verbond en van den Mijnwer kersbond met betrekking tot den te vol gen weg. Zoo noodig dient heel de Katholieke aiv beidersbeweging voor een .algemeene steun beweging in liet geweer te worden ge roepen. Naar wij vernemen is de Ned. R.K. Mijnwerkersbond aangesloten bij hot Cen traal Reservefonds. Er zal regelmatig overleg worden ge pleegd tusschen Centrale en Mijnwerkers- boud. In een onderhoud van v. d. Bilt voor zitter van den Alg. Ned, Mijnwerkersbond, met Het Volk zei deze o.a. dat er voor 90 pet. kans bestaat op een algemeene sta king in het mijnbedrijf. Als voornaamste oorzaak noemde ook hij don in '25 inge- voerden acht-urendag op Zaterdag. Do •helders moesten toen daarin Wel toe stemmen, wegens den toenmaligeu slech ten gang van zaken in hot bedrijf. Maan sedert is, door den langen duur der En- gelsche staking do toestand van do mijn industrie op het vasteland veel verbe terd. Boveudieu zijn er nog veel klachten over de accoordslelling (het bepalen van het loon voor een zekere hoeveelheid werk), ovei- ouheusche behandeling ondcr- grondsch door opzichthoudeiid personeel over onmatigen zwaren arbeid, over boeten en tal van andere feiten. De mijndirecties hebben den heer N. Kramerseer. van don Alg. Ned. Mijnwer kersbond te Heerlen, gemeld, dat /.ij geen aanraking met hem moer willen hebben, wat ook zou slaan op de vergaderingen der contactcommissie. Aanleiding daar toe zou zijn een brochure van den lieer Kramer: „Help de invalide mijnwerkers." HET RAPPORT OVER DEN VER- GANEN LOODSSCHOENEIÏi. Wij vernemen, dat de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de oorzaken van dé ramip van den loods- schoener 110. 2 van Terschelling haar rapport bij den Minister heeft ingediend. De publicatie daarvan is spoedig te ver wachten. DE UITVOERING VAN DE ZUIDERZEE- STEUN H ET. Aan een mededeeliiig van het Pers bureau Vaz Dias te Amsterdam ontleenen we liet volgende: Op 14 Juni 1918 is lot stand gekomen de wet tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee en nadat tengevolge van de financieele moeilijkheden gedurende eenige jaren de uitvoering dezer wet slechts zeer langzaam geschiedde, wor den de werkzaamheden thans mei kracht voortgezet. Reeds onmiddellijk na "het tot standi- komen van de wet tot afsluiting en drooglegging van de Zuiderzee begonnen voor de visschersbevolking de moeilijk heden. De visscherij kent goede en slech te jaren en het was gewoonte, dalt een visscher ook in slechte jaren zijn schip en netten goed onderhield. De leveran ciers, die wisten dat op de magere jaren vette zouden volgen dat was de ecuwen door zoo gegaan hadden nim mer bezwaar op crediet te verkoopen. Dit was een stelsel geworden. Niet zoo dra wSren evenwel de werkzaamheden tot afsluiting van heit Amsteldiep be gonnen, of de leveranciers hielden op crediet te geven, daar thans niet meer vaststond, dat eventueele magere jaren door vette gevolgd zouden worden. Hel gevolg was, dat de visschers in moeilijk heden geraakten om de noodige her stellingen aan him schepen te doen ver richten, netten en tuig le vernieuwen, enz. Van het bouwen van nieuwe sche pen was geen sprake meer en men 'kan dan ook zeggen, dat sinds 1918geen onkel nieuw visschersvaartuig voor de Zujder- zee is gebouwd. Vroeger werd een vaar tuig, dat een jaar of twaalf gevaren had door een nieuw vervangen, dit gebeurL niet meer. Vele visschers varen thans met schepen, die in normale omstandig heden reeds lang van de hand zouden zijn gedaan. De werven zijn dan ook al leen aangewezen op reparatie; van nieuw bouw is geen sprake meer. Opgericht werd toen de Credietver- eeniging voor de Zuiderzee. Verstrekt werden de volgende credielen: 1921. f 193.252.92; 1922; f262.311.04, 1923: f124.401 22; 1924: f 118.542.23. 1925. f 104.307.39, zijnde in totaal i" 802.814.80i Hiervan is tot 1 Januari 1926 aan af lossingen en rente van visschers terug ontvangen een bedrag van f 147.027.36. De aflossing en de rentebetaling ge schiedt echter niet altijd even- vlot cn er zijn gedurende den laatsten tijd reeds verschillende gevallen voorgekomen, waarin de visschers in gebreke bleven en dientengevolge voor hen de credielver- leening ook van regeeringswege werd stop gezet. Naast de credielmoeilijkhedeu zijn er tal van plaatsen langs de Zuiderzee nog die betreffende de bemanningen op de schepen. De visschers toch gelooven, dat de visscherij veel eerder dan over zes jaar - welke termijn door den Di recteur-Generaal van de Zuiderzeewer ken was aangegeven afgeloopen zal zijn. Immers, het gaal niet om de vraag: Kan er nog visch gevangen worden?, doch om de vraag: Is de visscherij loo- nend? De visschers meenen, dat dit geen zes jaar meer het geval zal zijn enj in vele plaatsen heeft deze meening tot gevolg gehad, dat de visschershim zoons mei meer ais vroeger aan boord namen, doch hen een andere opleiding trachtten le doen geworden. In hoofdzaak gingen zij naar de fabrieken (Volendam) en in de bouwvakken (Huizen). Het gevolg hiervan is evenwel, dat er voor de sche pen geen voldoende hemanning meer is en dal hij ziektegevallen geen plaatsver vangers zijn te verkrijgen. De visschers- vjooi van Ifuizen is dan ook grooten- deels naar Bunschoten verkocht. Reeds voordat de Generale Commissie, was ingesteld, zijn er, behalve voor de Oredietverleening, ook andere maatrege len genomen. In 1920 wei-den op initia tief van Mr. G Vissering, voorzitter van de sub-commissie B van den Zuiderzee raad in samenwerking met het bestuur an het Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart de Yisseberijscbolen in de Zui- derzeegemeenten groo lendeels veranderd in vakscholen voor de binnenvaart. Het overgaan naar de binnenscheepvaart en de "Rijnvaart stuit evenwel op moei lijkheden. waarop wij later terugkomen. Een bijzondere pqsitie nam het eiland TTrk 'in. Door verschillende omstandig heden slechte vangsten, het ontbreken van geld om de netten en schepen be hoorlijk in orde te honden, enz. waren op Urk de laatste jaren zeer veel werk- looze visschers en schippers, die hun brood niet meer konden verdienen. Daar om is op hel eiland een sigarenfabriek opgericht, welke ten doel had de jonge mannen tot sigarenmakers op te leiden. Op hel eiland wordt de sigarenfabriek echter beschouwd als een "soort werk verschaffing. Een twintigtal visschers, die door de een of andere oorzaak in de vis- cherij niets meer kunnen doen, verdie- len op de fabriek een karig loon. Van de ongeveer tachtig jongens, die op het oogenblik op de fabriek werken, gaan de meesten er echter met tegenzin heen. In dezen slechten tijd worden zij ter wille van het loon door de ouders naar de fabriek gezonden, doeli van opleiding is nagenoeg geen sprake, omdat de jon gens deze niet willen. De overgang van visscher naar sigaren maker is dan ook wèl groot. Het is bo vendien een vak, waarin reeds groote melaiso hecrscht. De Generale Commissie die dit voor jaar haar werkzaamheden begon, heeft in de eerste plaats getracht jonge vis schers. die daartoe lust gevoelden, over te plaatsen bij de Rijnvaart. Een aantal van hen is thans overgeheveld". De Generale Commissie heeft voor deze jon gelui de uitrusting betaald en bovendien heeft zij een bedrag van f65 beschikbaar gesteld, uit te betalen aan den schipper van het vaartuig, verdeeld over 26 weken, als belooning voor het opleiden van den jongen visscher aan boord van zijn schip. Hel is gebleken, dat deze jongemannen zich spoedig op de Rijnvaart thuis ge voelden en goede krachten zijn. Verder zijn jongens tc werk gesteld bij den land en tuinbouw en is voortgegaan op den weg het onderwijs, voornamelijk het vak onderwijs, le bevorderen. Uit de genomen proeven is evenwel gebleken, dat zeer groote moeilijkheden zijn te overwinnen. De voornaamste daarvan is wel, dat door het overhevelen van jonge krach ten uit de visscherij naar andere bedrij ven, er bij de visscherij, voor zoolang deze nog kan worden uitgeoefend, ge brek aan krachten ontstaat. In andere gevallen komt het voor, dat jonge visschers, die bij hun vader aan boord waren, zich in hun vrijen tijd be kwaamd hebben voor een of ander vak of voor een betrekking aan den wal en dit vak niet kunnen gaan uitoefenen, omdat hun tegenwoordigheid aan boord van vaders schip noodzakelijk is. Mei het vorderen van de Zuiderzee werken zal de visscherij verminderen en zullen ook de nevenbedrijven om voor zieningen vragen. Hoewel 1925 voor de visscherij nog een goed jaar te noemen was, heeft toch reeds de afdamming van liet Amsteldiep haar invloed doen gelden. Het staat vast,, dat vooral de ansjovis niet meer zoover naar het Zuiden van de visscherij doorschiet als vroeger. ïDaai de visschers uit dit Zuidelijk gedeelte, der Zuiderzee Wiet beschikken over die netten, die noodig zijn voor de vangst in het Noorden, kunnen zij reeds thans met niet meei' of nagenoeg niet meer ter ansjovisvangst gaan. Het Centrale Comité van Zuiderzee- visschers heeft op zijn vragenlijsten ook de vraag gesteld wat de visschers voor zich en hun kinderen het liefst wenschein. Deze wenschen loopen zeer uileen. Toch meenen de leiders een algemeene lijn te kunnen aangeven, volgens welke de Ge nerale Commissie het best le werk kan gaan. Noodig is; vorming van de jongeren voor andere betrekkingen, dps het, ver strekken van vak- en nijverheidsonder wijs. Er nuf:ten indien, deze er nog niet zijn scholen of cursussen worden opgericht iu of nabij groote centra van visschersbevolking, zoowel ambachts- als nijverheidsscholen, cursussen voor land en tuinbouw, enz. Wellicht kan hier en daar volstaan worden met uitbreiding van bestaande scholen. Als voorlooper der vakscholen had reeds lang het zeven de leerjaar moeien zijn ingevoerd als trait-d'union tusschen dc lagere school en liet vakonderwijs. De tegenwoordige lagere school mei hel huidige leerplan sluit niet aan hij liet Nijverheidsonder wijs en reeds jaren loopen vele vis scher skindcren zeer tol hun schade (mo reel en physick) leeg thuis, te jong en te onervaren voor de fabriek of voor an deren arbeid. Er is nog een poging gedaan om de vis schers op te leiden voor de groote. vaart. Dit is naar de ervaring heeft teerd niet noodig. want de visschers, die bij de groote vaart wenschen te ko- >ii, worden daar gaarne zonder voor opleiding aanvaard. Het zijn beste va- •enslui en verder dan matroos of hoog stens bootsman of kwartiermeester bren gen zij hel zonder diepgaande studie niet, ook niet met een voor-opleiding, die acht aanden duurt. In de kringen de'" visschers en van hen. die trachten hun belangen le behartigen, wordt thans met spanning gewacht op> het in werking treden van de geheele Zniderzeesteunwet en de maatregelen, die de Generale Commissie dan zal ne men en aan de regeering voorstellen. .(Ingez. Med.) toegelaten als consul van Letland le KoJr terdam voor de provinciën Zuidholland. Zeeland met uitzondering van Z- v-raanaeren. Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren Noordbrabanl en Limburg. Aan het vakexamen hebben voldaan de volgende surnumerairs der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen T. M. Tiessens, J W. Brinkman. D van Splunter ,11. A M. Specken, L W. E. baron van der Feite, F J 11 Volkmaars. H. W. Colin jon, K. Noorman. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Januari 1927. bepaald, dal hét kantoor van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken le 's-IIertol- genbosch omvat de rechterlijke arrondis sementen 's-Hertogeuhoseii M i d d e l- burg, Breda, Roermond en Maastricht. o Uit Walcheren. Het was den landbouwer Y le V r-o u w e po 1 <1 e r den laatsten tijd op gevallen dat de hoeveelheid ba al zakken die op zijn land onder dfe gemeente St. Laurens lagen, cn dienden lot berging zijner aardappelen, sterk ...verminderde. Nadat hij de politie daarmede in ken nis had gesteld, hield deze een oog in 't zeil, en bemerkte hij een dezer dagen dal de landbomversknecht I? des avonds met een zak gedeeltelijk gevuld mei aard appelen van het land kwam Door de po litie staande gehouden, bekende hij de aardappelen van het land te hebben me degenomen Bij een onderzoek in diens schuur, werden aangetroffen oen hoeveelheid zakken, welke eveneens bleken le zijn ontvreemd. Proces-verbaal werd opge maakt. Electro Bioscoop - Wlarkt. Meden Dinsdag, Woensdag en Donderdag laatste opvoeringen vau - CARMELITA, DE DANSERES. - met GLORIA. SWANSON in de hoofdrol. Ons uitstekend strijkje begeleidt I (Ingez. Med.) Uit Stad art Provincie. Door Ged. Staten van Zeeland is de opening der Najaarszi Uilig bepaald op 30 November a.s. en ligt hot in de bedoelijn' om op Woensdag 1 December d. a. v over te gaan tol benoeming van een grijf- ficr der Staten, alsmede om de verslagen der afdeel in gen te behandelen op 21 December a. s. Ingevolge Koninklijke machliging is de heer II Th. M. van Hunt erkend en Uit Th o 1 e ii. Waar iu dezen tijd vele vreemde schippers de havens in hel eiland Tho len bezoeken, tot liet vervoer van bie ten en deze misschien water uit besmet te streken mede brengen, geeft de Ge zondheidscommissie aldaar gelet op het voorkomen van lyphus in do naburige provincies de ingezetenen in ernstige overweging: le. Drinkwater en melk le koken. 2e Gebruik van ongekookte groen ten le vermijden. 3e. Matig tc zijn m liet gebruik van fruit. 4e In alles zindelijk heid te betrachten. 5e Bij ingewand- stoornissen zich onder geneeskundige be handeling le stellen. 6e. Gebruik van roomijs na te laten. a Bij het "slornnvcer van Zaterdag op Zondag moest men le O u d-V o s- semeer 's morgens mei haast de vloed- balken bij de haven plaatsen, daar er reeds water door de coupure vloeide. Wagens op de haven gesialionneerd dre ven, wat het bovenste! betreft weg. Op een der havenplalcau's van een bui tenpolder werden aldaar gestorte bieten ook weggeslagen. Van bijzondere storm schade aan de verschillende zeedijken vernamen wij uiels, zoodal thans d dij ken wel in orde zijn. Uit St. Philipsland. Vrijdagavond had even builen N-- Vosmeer, met de autobus van Bergen op Zoom op Anna-Jacobapolder, die 7 25 te S t- Philipsland aankomt, een on geluk plaats, dat gelukkig goed afliep. De aulo, die gewoon reed, helde plotse ling voorover. Vermoedelijk door het bre ken van de as of door hel inzakken der wleleh kwam het voorstel plat op den grond te liggen. De inzittenden, die dooi den schok naar voren werden geworpen, wisten spoedig uit de bus te komen. Slechts één, de heer S. E. van daar. had e9hige ontvelling aan een der bee- nen. (Z. N.) Zaterdagmorgen, mét den hevigen wind, zat naar uil Sl Philipsland aan de Z. N. wordt gemeld, liet mo torschip „Klara Adriana" van Oud-Vos- I meer, in de Mosselkreek, ter hoogte van de Schelpkreek, met de noodvlag in (op.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1