U kunt het zelf ook! No. 236. Donderdag 7 October 1926 $69' Jaargang, MIDDELBURGSCKE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND. BE VRIJHEIDSBOND EN DE BELASTINGPLANNEN. De „Vrijheid"' kan meedeelen, dat het standpunt der Tweede Kamerfractie van den Vrijheidsbond isgeen nieuwe belas tingen. In liberale kringen overheerscht de meening, dat in dezen tijd geen nieu we belastingen mogen worden opgelegd, ook al met het oog op het feit, dat elke belasting de neiging heeft, zich uit te zetten. Het is thans de tijd voor afschaf fing van belastingen. DE CHR. 1UST. EN DE COALITIE Ln een rede te jLeiden heeft mr. Schok king op de vraag of men weer tot de „dusgenaamde coalitie" moest geraken, geantwoord De christ.-hist. zijn niet zoozeer voor een spoedig herstel. Zij heen ten geen ge loof aan de duurzaamheid van een ge dwongen huwelijk; in geen geval ligt het op onzen weg om in die richting te sturen. Maar daartegenover moeten we ook niet al te veel jubelen in dezen toe stand. HET SPOORWEGONGELUK BIJ DE VINK. Van de zijde der Nederland sche Spoor wegen wordt het bericht van de Tel dat de door de directie der Nederlansiche spoorwegen ingestelde commissie van on derzoek naar de oorzaak van het spoor wegongeluk bij de Vink haar rapport reeds heeft vastgesteld tegengesproken. Het rapport is nog steeds in bewerking, verschillende factoren worden nog be keken, in voorloopige beschouwingen zijn nog wijzigingen mogelijk, en ten aan zien van het al of niet aanwijzen van een oorzaak staal dan ook nog niets vast. DE AANGIFTE VAN ONGEVALLEN IN DE MIJNEN. Naar de N. R. Crl. verneemt, staal de directie van de Rijksverzekeringsbank niet afwijzend tegenover een onderzoek naar de mogelijkheid, om met betrekking tot den vorm, waarin aangifte van onge vallen moet geschieden, door een wets wijziging de administratieve bezwaren van werkgevers, die een eigen genees kundigen dienst hebben, te verminderen. EEN KLACHT VAN DE FOKKER FABRIEK. In een onderhoud met de N. R. Crl. heeft de directie van de Fokkerfabriek o. a. het volgende opgemerkt: In alle landen, die eeu vliegtuignijver heid bezitten, ondervindt zij' van re- geeringswege steun eu bescherming. De Verschillende regeeringen trachten de na tionale vliegtuiguijverheid, uithoofde van haar groole beteekenis voor de verdedi ging zoowel als vgor de ontwikkel rug van de internationale luch[verbindingen, op een hoog peil le brengen.. Voor eigen behoeften gaan zij slechts bij de inlieem- sclie niiverheid ter markt: zij garan deeren haar een bepaalde hoeveelheid af te nemen machines, dragen haai* repa raties op, bevorderen de ontwikkeling van nieuwe type's door aankoop tegen prijzen, waaruit de daaruit voortvloeien de extra-kosten geheel of grootendeels kunnen worden bestreden; eischen dat gesubsidieerde luchtvaartmaatschappijen haar uitrusting slechts bij de inheemsche nijverheid aanschaffen-, stellen deze in staat leveringen op crediel naar hel bui tenland te doen, enz. In Nederland echter is van zulke maat regelen tot nu toe geen sprake geweest, en is het slechts le danken aan de om standigheid, dat de Nederlandsche in dustrie steeds vliegtuigen heeft kunnen leveren, die aan de spits stonden va wat de techniek kon produceeren, dat de van staatswege gesubsidieerde Nederland sche Luchtvaart Maatschappij met Ne derlandsche vliegtuigen werkt en dat Ne derlandsche vliegtuigen althans het hoofdaandeel hebben in de uilrustijhg der verschillende vliegdiensten van de Ne derlandsche regeering. In vergelijking tot de gelijksoortige in dustrie in anaere landen verkeert de Nederlandsche vliegtuignijverheid dus in een minder gunslige posijtie die le sterker gevoeld worat door de valutaconcurren- tie. Iandsche consulaire ambtenaren in het buitenland te machtigen op eigen gezag een visum te verleenen aan vreemdelin gen, tegen wier verblijf in Nederland geen bezwaar bestaat, en wel voor den duur van het paspoort, doch ten hoogste voor den tijd van twee jaar. Gedurende dien tijd hebben de betrokken vreemde lingen het recht, om telkenmale ons land binnen te komen en te verlaten. Wen- schen zij echter langer dan 30 achter eenvolgende dagen te blijven, dan moe ten zij daartoe vergunning vragen aan het hoofd van politie ter plaatse van hun verblijf in Nederland. Aan deze zelfde autoriteit zal voortaan ook de bevoegd heid verleend worden, om visa te ver lengen, terwijl zij het recht behoudt, om vreemdelingen te doen uitleiden, wier aanwezigheid in ons land op grond van gebrek aan voldoende middelen van be staan ongewenscht wordt geacht. In enkele opzichten zal bovenbedoel de bevoegdheid der consulaire ambte naren beperkt worden. Zoo zullen zij, alvorens een visum te verleenen aan vreemdelingen, die hier te lande een be trekking willen aanvaarden of zoeken, overleg moeten plegen met den Rijks dienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling. Voorts zullen zij omtrent de toelating van onderdanen der Sovjet-Unie het oordeel moeten vragen van de daartoe bevoegde Nederlandsche autoriteit, terwijl het visum geweigerd zal behooren te worden aan marskra mers, zigeuners, rondreizende kunste naars en dergehjken. VERKOOP OF ERFPACHT. Op ae agenda voor de deze week Ic houden vergadering van de Vereen, van Gemeentebelangen is o.a. geplaatst het rapport van een commissie over: ver koop of erfpacht. Aan de hand van het verkregen fei tenmateriaal heeft de commissie een on derzoek ingesteld naar de waarde der verschillende argumenten, waarmee men de uitgifte in erfpacht pleegt aan te be velen boven verkoop of omgekeerd. De voordeden, aan het stelsel van erf pacht verbonden, zijn> a. De waardevermeerdering van de gronden konü ten bate van de gemeente; b. Erfpacht beperkt de speculatie in bouwterreinen zónder haai* echter uit te sluiten, c. Bij erfpacht kan de gemeente de be schikking over uitgegeven gronden terug krijgen d Gemeenteljjke invloed op het ge bruik van de gronden, e. Het erfpachtsslelsel schept de mo gelijkheid om aen grond vrij le sparen, f. Uitgiite in erfpacht komt den weinig kapitaalkrachtigen bouwer tegemoet; g. Bij erfpachlsuitgifte is het mogelijk, den grondprijs voor volkswoningen te verlagen. Hiertegenover staan enkele nadeelen a. Het .erfpachtsstelsel- legl te veel ka pitaal vast; b. Bij het einde der erfpacht dreigt verwaarloozing van den opstal; c. Erfpaclitsuitgifte vereisclit een uit gebreide administratie; d. De erfpachter bezit slechts een lij delijk en onzeker recht. Het rapport komt tot acht conclusies, waarvan de voornaamste is, dat de voor deden van erfpacht voor de gemeente groote? zijn dan de nadeelen, doch dat de gemeenten slechts dwingend kunnen optreden daar, waar zij de grondmarkt beheerschen. Steeds zal men echter in het oog moeten houden, dal niet elk willekeurig stelsel toe te passen is, maar dat het stelsel zich zal moeten aanpas sen aan de plaatselijke toestanden. voudig uitgesloten, nog daargelaten de overweging, dat de 10 perc. veel meer drukken op den bezoeker van een goed burgerhotel dan op den bezoeker van le klasse- en luxe-hotel. Welk bedrijf de Minister te lijf wil gaan, kan ook het laatste nummer van „handelsbelangen" toelichten. Uit de faillissementslijst van dit blad blijkt toch, dal het Hotel- en Gafé-bedrijf op één de meeste geiailleerden in 1920 heelt opgeleVferd. Nummer één op de droeve lijst staan de aannemers, timmerlieden, metselaars enz. met 189 faillissementen. Dan Komt het liotelbedrijf met tot dusver in 1926 honderd elf faillissementen. De eerst volgenden zijn de schilders met 57 en de schoenamers met 48 faillieten. Typisch voorbeeld geeft Duitschland, dat zeer duur heet, maar waar de prij zen vrijwel gelijk zijn met hier. Duitsch land heeft geen hotelbelasting. Doch dit allemaal daargelaten. Hoe kan de Minister het in zijn hoofd krijgen op het op één na noodlijdendste bedrijf van het land een extra-belasting te leg gen, die het bedrijf dooden moet en den vreemdeling meer dan ooit van onze grens verjagen? De inkt van het bovenstaande is nau welijks droog, of we ontvangen een be richt, dat ook de nota van onzen minis ter aantast. Italië hoewel land met abnormale valuta trekt haar hotelbelasting in. Van 1 October af is de 8 percent hotel- belasting daar vervallen, zulks naar aan leiding van een krachtig protest der Ita- liaansche hotelhoudersvereeniging. De reiziger in Italië vindt dus op de reke ning voorlaan alleen de 10 percent voor bediening. Eigenaardig maar veelzeggend voegt de officieele mededeeling daaraan toe: „Wij zijn er zeker van, dat deze prijsverlaging de vreemde] ingenbe weging naar ons land zeer zal vergemakkelijken. OPHEFFING VAN HET RIJKS PASPOORTENKANTOOR. Volgens „Het Vad." zal het Rijkspas- poortenkantoor met ingang van 16 Oct. worden opgeheven. Het ligt in de bedoeling, om de Neder- UIT DE PERS. De Hotelbelasting. „Het Vaderland" schrijft: In zijn Nota, welke een overzicht geeft van de werking der Holelbclasting in andere landen, zegt minister de Geer o.m., dat in België 10 pet. geheven wordt, zoodra de vertering een zeker bedrag overschrijdt. Dit klopt niet met de werkelijkheid, want voor ons ligt "b.v. een rekening Tiït het Palace Hotel te Brussel, waar 25 perc. bijgeschreven staal voor Rijksbelas ting en 3 perc. voor Gemeentelijke be lasting. In de provincie wordt alleen 1.0 percent geheven, zooals b.v. uil een rekening, afkomstig van Remouchamps blijkt, Intusschen is het een feit. dat in dat land met gedeprecieerde valuta, zelfs de met 25 pel. belaste rekening onder den prijs blijft van een in rang met Palace overeenkomend Nederlandsdh hotel. De rekening geeft op voor een absoluut eer ste klasse-kamer voor 2 personen met badkamer 120 fr. waarbij dan komt 40 fr. rijksbelasting eu 3.50 fr. stedelijke be lasting. Te samen 163.50 fr. of bijna F11. Als nu voor het Nederlandsche hotel, dat thans al niet concurreeren kan, er .TO perc. bij komt, is de mededinging een Het beproefde, uitmuntende en betrouw bare middel tot regeling van den stoelgang Per doos 75 cent. Uit Stad en Provincie. Uit Middelburg. Op initiatief van enkele oud-leden van het Mïddelburgsch Muziekkorps was tegen Woensdagavond eene vergadering belegd met hel doel te komen lot de op richting van een comité, dat za l trachten te geraken lot de oprichting van een mo nument voor wijlen den heer Jan Morks, die van 1891 lot 1925 directeur van het Korps was en dit in cli/e jaren tot een groote hoogte opvoerde. Het resultaat dei- gevoerde besprekiiigen was, dal liet Co mité werd opgericht en dal dit tover een paar weken tol vrienden, bekenden en vereerders van den overledene een circulaire zal rifchlen met verzoek om het plan te steunen. Zooals destijd gemeld is hebben de Vereeniging „Lil hel Volk—Voor hot Volk" en afd. Middelburg van den Volks bond, Vereeniging legen drankmisbruik, een comité gevormd dat een Provinciale Zeeuwsche Huisvlijttentoónslelling zal voorbereiden. Aanvankelijk was vastgesteld half No vember als tijd voor de tentoonstelling, doch thans besloot het comité de ten toonstelling te doen plaats hebben van Donderdag 3 tot en mei Maandag Februari a.s. Tot 15 Januari zal er gelegenheid zijn zich als inzender of inzendster op le ge ven bij een der bestuursleden (bij voor keur bij den voorzitter, den heer E. Ber denis van Eerlekom, Molenwater). Het comité hoopt echter dal men zien veel eerder zal opgeven, voornamelijk mede om aan het aantal le verwachten inzen dingen de grootte van de te huren zaal te doen aanpassen. Ieder die zich aanmeldt ontvangt ter zijner lijd een inschrijvings formulier waarop1 verschillende vragen worden gesteld ten opzichte van de in zendingen. Waar het comité de data naar het einde van den winter heeft verscho ven is er alle reden aan le nemen, dat ook nu weer velen zich geroepen zullen gevoelen in le zenden. Uit Vlissingen. Uit Vlissingen wordt aan „liet Volk" gemeld: Van het badpaviljoen is de eene helft gratis in gebruik gegeven aan den kunst kring „Het Zuiden" en de andere voor f 500 per jaar verpacht aan den heer Mol, die er een café houdt en tevens be last is met den verkoop der schilderijen. Wellicht heeft U reeds vaak het waschgoed van anderen bewonderd dat er zoo frisch en helder uitzag alsof het pas nieuw was. Zoo kunt U het zelf ook krijgen. Neem slechts de proef met Rinso en U zult ver baasd zijn over de resultaten. Koop nog heden een pak! Daar deze verkoop niet erg schillerend gaat, heeft de commissie voor het bad- bedrijf voorgesteld de pacht liet vol gend jaar met le verlengen en het ge- heele gebouw aan de nkunstkring in ex ploitatie te geven,De heer Mol, die zich groote offers voor de inrichting heeft getroost, zou dus zijn beslaan verliezen en de kunstkring moet exploitant van een café worden. Een ander staaltje, dal nog fraaier is, gebeurde dezer dagen. Op 27 September had de openbare verpachting plaats der winkels en kabines op het strand. Ver schillende inschrijvingen waren ingeko- komen tot een gezamenlijk bedrag van f 1850, legen 1585 in het loopende jaar. Tot hun niet geringe verwondering ont vingen de inschrijvers echter 5 October een schrijven van "B. en W., dat de .inkels 11 Oktober opnieuw in het open baar verpacht zullen worden, dan echter slechts in één perceel. Uit Walcheren. In de Woensdagmiddag le St. L a u r c n s gehouden raadsvergadering was de heer Francke met kennisgeving afwezig. Onder de ingekomen stukkeu bevond zich de rekening en verantwoording van den Vee- eu Vleeschkeuringsdienst over 1925 van den kring Middelburg. Het winstaandeel voor deze gemeente he- tlraagt T 87.1-1. De heer Boon merkt op dat ook dit jaar dus weder gebleken is, dat met lagere keurlooncn zou kunnen worden volslaan. Vooral voor de minder- gegoeden is b.v. een keurloon vajni 1" 2 50 voor een varken te hoog, hij noodigt B. en \V. uit in deze richting de noodige slappen te doen. Ook de heer Sinionse bepleit lagere keurloonen en waar elk jaar een overschot is le verdoelen, meent hij dat zulks wel mogelijk is. De Voorzitter doel voorts mededeeling dat in overleg met B en W door het Bestuur van de Bijz. lagere school "ftiej. den Hartog te Middelburg is benoemd tot onderwijzeres in de nuttige hand werken. Op het verzoek van het bestuur van den kring Walcheren van de Z L. M. om een flinke subsidie voor de in 1927 le houden kring landbouwtentoonstelling stellen B. en W, voor afwijzend te be schikken. De voorzitter acht dit meer to liggen op den weg van de Iandbouxv- vereeniging. Z. li. s. wordt 'l verzoek af gewezen. Een schijjvfen van het bestuur van den Christéiijken Bestuxuxlersbond te Middelburg, houdende verzoek dat de gemeente zal toetreden tot hel Wcrkloos- heidbesluit 1917 wordt op voorstel van E. en Wi, behandeld bij de begroeting. Bij de beschouwingen over de begroo ting vraagt de heer Simonse toelichting van den post reis- en verblijfkosten en brandbluschmiddelen.. Hem wordt meegedeeld dat het voor nemen beslaat tusschen Brigdamme en den Golsteinschen weg een brand- kraan te plaatsen De heer Boon wordt op zijn vragen ingelicht omtrent de post voor liet Gemeentebouwplan en de bu reaubehoeften voor de secretarie. Wethouder Van 't Hoff geeft uitvoe rige inlichtingen omtrent de post „sub sidie aan werkloozenkassen". B en W. stellen hierdoor den Raad voor de Ge meente te doen toetreden lot liet werk- loosheidbesluit 1917. De legen dit be sluit bestaande bezwaren zijn opgehe ven door de in den laatsten tijd getrof fen maatregelen, o. a. door oprichting van een plaatselijke werkloozenkas. De werknemers slaan thans vrij ten opzichte van het al of niet toetreden tot een vak organisatie. De heer Boon spreekt zijn blijdschap uit, dat B. en W, met dit voorspel zijn ge komen, hij zal gaarne zijn stem hieraan geven. Z. h. s. wordt tot toetreding be sloten. De begrooting wordt daarna goedge keurd tot een bedrag van f ,20159 82 in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst en f 1644.25 in ontvang voor den kapitaaldienst. Bij de rondvraag verzoekt de heer Maas de lantaarnpalen le doen schil deren. Op de agenda voor de raadsverga dering van O. en W Souburg, a s. Vrijdag, komt nog voor, oen voorstel van B. en W. lot opheffing van hel vervolg onderwijs en de inplaatsslelling daarvoor van een vervolgcursus. Uit Zu id-Be vel and. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid, Handel en Nijverheid en van Financiën, is het maximum bedrag der bij beschikking van 20 April 1923. aan de gemeente Goes toegekende bijdrage uit 's Rijks kas in het tekort op de ex ploitatie van 30 woningen, gebouwd door de Vereeniging „Ons Streven aldaar, nader bepaald op f 547,02. Te II o ede ke n s ke r ke is gister wederom een geval van typhus geconsta teerd onder één van de aldaar in ver band met den aanleg van den spoorweg door Zuid-Beveland, lijdelijk verblijf hou dende polderjongens. Hij is in de ziekenbarak opgenomen. Een collega van hem, mei wien hij eeni- gen tijd samenwoonde is in observatie genomen. Te Wolf a arts d ij k hield Maan dagavond het dep. tot Nut van 't AlgeL meen een algemeene vergadering. De rekening sloot met een batig slot van i 1.15. l il iiel verslag van de biblio theekcommissie bleek, dat er Ln het afgeloopen leesseizoen een druk gebruik gemaakt werd van de boeken der biblio theek. De rekening der bibliotheek sloot met een batig slot van f 39. Als bestuurslid van bovengenoemde commissie werd gekozen de heer A. Sin'- ke in plaats van den heer J. J. Klompe, die niet meer in aanmerking wenschte te komen. Hel ledenlpl is geslegen Lo>t 51. Uit hel verslag van de spaarbankcomV missie bleek een gunstige toestand. Besloten werd in den loop van den komenden winter twee volkslezingen te houden. In de Woensdag gehouden raads vergadering van Ka 11 e n d ij ke werd 'n aanvulling verlangd op de vorige notu len en wel dat wethouder van der Kemp gezegd zou hebben, dat die percentage- verhooging van 0,5 op 0.75 opzettelijk gebeurd zou zijn, anders had hij (welh. v. d. Kemp) den brief wel medegeltee- kend aan den Inspecteur. Ingekomen proces-verbaal van kasop- neming bij den ontvanger; oen brief van Ged. Staten voor de jaarwedden De voorzitter geeft zijn bevreemding te

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1