FEUILLETONS I Hl NET HET «KEN. B IJ VOEGSEL VAN DE VAN Woensdag 6 Oct. 1926, No. 235 kunst en wetenschappen. Toen wê een/gen tijd geleden moes ten melden dat het concert van, Dirk Schafer niet doorging, zal dit velen heb ben teleurgesteld. Met te meer genoegen melden we dan oolc dat er dit seizoen toch nog weer gelegenheid zal zijn den hui ten gewonen pianist hier te hooren. Hij zal n.l. op treden op het eerste concert der Ver eeniging voor Instrumentale Muziek op Dinsdag 30 November a.s. (met generale repetitie op Maandag 29 Nov.) Hij zal dan o.a. spelen het' vierde pia noconcert van Beethoven; en bovendien een aantal kleinere nummers die echter nu nog niet vast staan. De Dienstknecht in het Huis. Bij Lankamp Brinkman te Amster dam is uitgegeven de Nederlandsche ver- laling van „De Dienstknecht in het Huis", het bekende zedespel van Charles Bami" Kenedy, dat bjj de opvoeringen door Verkade en zijn gezelschap steeds groole aandacht heeft getrokken, en dat ook hier te Middelburg een talrijk schouw burgbezoek onder den indruk heeft ge bracht toen het, door het initiatief van den Vrijz. Ghr, Jongeren Bond, ook hier door Verkade werd opgevoerd. „De Speeldoos" in den Schouwburg. De „gouden regen", dien dit toonGelgC- zelschap gisteravond heeft laten zien in de Amerikaansche klucht „Millionair te gen wil en dank", is een dolle (dwaas heid, ter genoeglijke tijdpasseering. Het wil niet meer zijn. En het is ook niet minder. Dat iemand, die juist een mil- lioen heeft geërfd, den zwaren laak opge legd krijgt om dal millioen m één jaar op te maken, schoon op, wil hij in aanmerking komen voor een andere er fenis van 5 millioen, is misschien In Amerika niet heelemaal onmogelijk. Het daarmee gezegende^ joffgemensch in dit stuk heeft echter eerst geen succes met zijn pogingen om die taak te volbrengen. 'Alles wat hij probeert uil te geven, komt met winst terug. En dht is eigenlijk de clou van het stuk. 'De wijze waarop hij ten slotte toch van dit millioen af raakt, vernemen we alleen van hooren zeggen. Maar van die dwaasheden van flat vruchteloos geld weggooien, die nog te verwarrender werken, omdat hij niets van de reaen mag verklappen, heeft de schrijver een tweede "bedrijf gemaakt, dal veel doet Lachen. Van Kerckhoven heeft dat jongmensch, gespeeld met de zeer drukke luidruch tigheid, die we van hem al vaak in der gelijke rollen gezien hebben. Zelfs lè vaak. Maar al is 'l ook gelijk aan hel vroegere spel, een feit blijft liet, dat hij een looneel weel te vullen, er gang in weet te houden, en vermakelijk de dingen weet te zeggen. Hij is in dit stuk bijna voortdurend op het looneel, en hield onafgebroken heizelfde type vol. Een staaltje van uitmuntend tooneel'- spel was de verdwazing waarmee hij de voorwaarden voor die tweede erfenis aanhoorde. Daarnaast heeft de schrijver weinig gelegenheid gegeven tot hijzonder spel voor "de anuere acteurs. Twee carri- catuur-figuren van kleine burgers deden ons Jan Groolveld zien in 'een leukheid Oit het Engelsch van Baronesse Orczy (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 69). De heerlijke woorden, duizenden jaren geleden, vol zelfverloochening gesproken»' kregen nu hun ware beleekenis voor haar: zijn volk zou voorlaan haar volk zijn, zijn God, zou haar God zijn. Anüef ren - mochten om idealen vechten, haart ideaal was een leven met Jim, zijn g©lukl lou het doel van haar leven zijn. Het lijden, dat zij beiden hadden geleden, se dert de liefde zich voor het eerst aan hen in het boscli geopenbaard had, had hun liefde geheiligd, lien vast besloten gemaakt, om van alles afstand to doen behalve van wat lot hun liefde beiioor- de. Dien middag, toen Jim haar vaarwel zeide, had liet voor eeuwig kunnen z£jn, maar sedert waren zij beiden door hel reinigende vuxir der smart gegaan zij hadden beiden den dood van nabij in de oogen gezien, en gevoeld, dat zijn grim mige omhelzing gemakkelijker te ver dragen zou zijn dan eeu leven zonder el kander. Nu was de dood aan hen voorbij'- gegaan. Het leven strekte zijn heide han dle we nog uit vroeger dagen van ope rette-glorie kennen; met Marie van Wes- lerhove als goede parlner naast hem. Cor Hermus maakte nog iels afzonderlijks, cyan den uitvinder; en Come Vonk deed hetzelfde van het piccolo-rolletje, Het tamelijk goed opgekomen publiek had ook nog gelegenheid om de nieuwe decors te waardceren. Vooral in liet tweede bedrijf zag hel looneel er zeer smakelijk pit. ONDERWIJS. Aan den openbaren leergang voor de praktijk voor jongens te Goes is als nog benoemd tot onderwijzer de heer W. A. van den Dool aldaar. De heer A. v. d. Weele van S t A n n a 1 a n d thans onderwijzer te Over- berg, is tegen 1 Jan. a.s. benoemd tot onderwijzer aan een O. L. school te Baarn. Op de jaarvergadering van Volks onderwijs welker ledental bleek geste gen te zijn tot 40.000 kwam\ o. a. aan de orde een voorstel van het hoofdbe stuur ,dat van de vergadering de op dracht verzoekt om al die middelen aan te wenden, die er toe kunnen strekken, dat op de tegenwoordige een- en twee- mansscholen voor gewoon lager onder wijs het aantal leerkrachten voor re kening van het rijk bepaald worde op twee, zoodra het leerlingenaantal 33 en op drie, zoodra dit ,73 bedraagt. Uit de vergadering kwamen tegen dit voorstel vrijwel algemeen bezwaren naar voren. P.g. Van Gaasbeek (Utrecht) stelde de volgende motie voor: ,,De Alg. Vergadering, van oordeel, dat het aantal leerlingen per leerkracht thans te hoog te ach ten is, draagt het II. Bi. op, krachtig te bevorderen, dat de getallen der wet 1920 spoedig weder geldend worden." Een der andere afgevaardigden wees op1 den toestand van thans, waarbij soms één onderwijzer aan 48 kinderen zes leerjaren moet onderwijzen. Klaas de Vries (Hoofdbestuur) ver dedigde het voorstel van het Hoofdbe stuur, waarbij bij in de eerste plaats verklaarde, dal het H. B het met de motie-Van Gaasbeek principieel wel eens was. Men moet echter ook iels praktisch doen en daarom lieeft het II. B. dit voorstel gedaan. Spr. deelde mee, dat een nota van „Volksonderwijs" aan de Staatscommis sie concludeert tot de cijfers van 1920. Spr. acht de motie zeer wel aanvaard baar, als zij impliceert, dat het II. B'. tot die getallen van 1920 mag pogen te komen, over den weg der getallen van het II. B.-voorstel. Óok bij de replieken bleek' de legen- stand nog sterk, waarna liet Hoofdbe stuur onder applaus, zijn voorstel in trekt. De heer De Vries verklaarde dijt met vreugde te doen, omdat er uil blijkt, hoe sterk men staat op de oude getal len. De motie werd daarna bij acclamatie aangenomen. rechtzaken. Kantongerecht te Goes. Door den kantonrechter zijn veroor deeld wegens overtreding: Leerplichtwet: J. d. J„ VHeoreulioek, ff» s. 5(1., D. C. II., Colijnsplaat, f2 s. 2 d.; leerplichtig kind arbeid doen vcrrich'- ten gedurende de schooltijdenM. S., Ril land Bath, f 20 s. 20 d., IC. d. J„ 'sï-Heeren- hoek, f 15 s. 15 d.; strooperijC. O., Ellewoulsdijk, f 25 s. 25 d. h.; Vee laten loopen op eens anders wei1- Land: J. D., Wolphaarlsdijk, vrijgespro1- ken; loopen over grond met verboden toe)- gang: P. v. d. D., 's-H. Arenskerke, J. d. B. aldaar f 0.50 s. 1 d., A. B ,s. Abtskerke, C. d. B., M. d. B., 'sJ-H den naai* hen uit, en fluisterde woorden van gelulc en liefde,eji van een volkome» eensgezindheid van ziel en geest. En liefde en geluk en gemeenschap lachten om politieke verdeeldheid alsof het ver dorde rozenbladeren in een donzen bed waren. „Zult ge niet eenmaal ophouden, mij lief te hebben, mijn lieveling," vroeg hij, „om hetgeen ik gedaan heb?" „Zelfs als mijn lichaam in hel graf lag," antwoordde zij, „en mijn hart had opgehouden te kloppen, zou, ik u nog liefhebben met mijn ziel, Jiim." Zij vroeg hem geen enkele maal naar de daad het stelen van de brieven des IConings die hen voor eeuwig had kunnen scheiden, en toch het mid del was geweest om hen samen te bren gen. Het was eerst later, toen generaal Fairfax zelf haar de geheele geschiedenis vertelde van Jim's opoffering om het le ven en de eer van zijn broeder te redden, dat zij het karakter van haar echtgenoot ten volle ging begrijpen. Het onzelfzuch tige er van ,hel volkomen vergeten van zich zelf ter wille van zijn bloedverwan ten maakten diepen iudruk op haai'. Zij had hem daarvoor, en voor zijn vol maakte trouw en oprechtheid kunnen aanbidden. Maar voor het oogenblik vroeg zij niet en oordeelde zij niet; al haar eigen geioof, oordeel en idealen Arendskerke, vrijgesproken Warenwet: D. S., ICortgene. 7 ra. f2 s. 7 m. 2 d.; over een spoorweg loopen als den trein nadert: H. J. W., ICrabbendijke, f 10 s. 1 w.tsch.; zonder vergunning fietsen over een spoorweg- P. P., Woensdrecht, f5 s. 5 d.; Loopen op het gras van het plantsoen te Goes: B. G., woes, terug aau ouders, M. van L., Goes, f2 of 1 vv. t., F. O. v. d. Y. en M. B., Goies, f 1 of 1 \vi t. Zonder vergunning alcoholhoudende drank verkoopen en zijn nachjregister niet behoorlijk bijhouden: P. van E., 's Heerenlioek, 2 jn. f25 of 2 m. 25 d. h. Na sluitingsuur tapperij niet sluiten: B. V., Ovczande, f10 of 10 d. h. Te Wissenkerke op straat vloeken: G. H., Oolijnsplaat, f15 ot 15 d. li. Naam van den schipper niet op zijn schip hebben: J. E., Groningen, f5 of 5 d. h. Op straal luidruchtig schreeuwen: L. J.f-Wissenkerke, f 5 of 5 d. h. Zonder noodzaak met auto over een rijwielpad rijden: J. II., 's-Heer Arends kerke, f 5 o,f 1 w. t., P. d. H., Wolphaarls dijk, f 10 of 10 d. h., P. V., Zevenbergen, fio'of 10 d. h. Mei twee gekoppelde wagens rijden: J. C. W., Ierseke, f5 of 5 d. li. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: M. J. V., Ka- peile, f 10 of 10 d. h., C. P. V., Kapeife, terug aan ouders, 0. T., Heinkenszand, f20 of 20 d. h. Met den hoorn geen signaal geven als de veiligheid van het verkeer zulks vor dert: J. J. d. N., Bergen op Zoolni f10 of 10 d. h. Met auto rijden zonder nummerbewijs- W. S. S., Bergen op Zoom' f 5 of 5 dgn. als voren en zonder goede remmen: C. S., Schore terug aan ouders; overtreding wet openbare vervoermid delen J. L.,. Wemeldinge f 15 of 15 d.; Met voertuig niel behoorlijk uitwijken E. M Wolphaartsdijk 2 m'. f 201 of 2 m. 20 dgn.; met auto te hard rijden- J. R.s Goe^ vrijgesproken; Met auto rijden in verboden richting legde zij als eeu willig en volledig offer op liet altaar van haar liefde. Thansj nam Jim haar in zijn armen en droeg haar door. de gang en de trap af naar builen... Het kasleelplein was nu vol beweging en drukte. Het bevel tot ont ruiming was juist gegeven. De mannen verzamelden zich, de vrouwen liepen rond en raapten bijeen, wat haar toe behoorde. kinderen, die uil den slaap gewekt waren, huilden, ketenen ram melden, metaal kletterde op metaal, stemmen verhieven zich in toorn of be vel. Jim droeg Babs naar den ouden wilge boom aan de gracht. In de boot lagen de kussens nog opgestapeld, 'juist zoo als Barbara ze een eeuwigheid geleden, gelaten had; zij droegen nog den indruk van haar lichaam, waar zij op hen ge rust had ,toen zij dien heeten namiddag had liggen droomeu. Hij legde haar zachtjes op de kussens neer, nam toen de riemen en roeide haar over de gracht. De lucht in hel Oosten zag lichtgeel met strepen van wolken langs den horizon, die de kleur win amethyst hadden. De natuur was nog in slaap1; zelfs de vogels waren nog niet begonnen te kw\nke ieeren. Zij gingen uit de boot eu liepen hand in hand den hellenden grond op. De aarde geurde vochtig en zoet na den storm Een zacht briesje hewoog de jonge. in een straat te Goes J. H„ Goes, geen straf toegepast 's avonds met auto rijden zonder licht A. M. ,Ovezan(do f iI5 of 15 dgn.; 's avonds fietsen zonder licht J. V., Goes terug aan ouders; M. B., Kapel- 'le f 2 'of 2 >dgii.5 J- A. v. D.TlKrabbendijk© 1' 3 of 1 wtsch., C. II. IB., Göj^s f 5 of 5 dgn.,- J. W Ilanswjetertf i' 5 of 5 Jdgn' Dronkenschap bij herb. M. A Kapelle 3 dgn. hechtenis; Door P. v. d. D. en J. d. Bi, heiden Je 's Heer Arendskerke is cassatie aangetcei- kend legen het vonnis van den Kanton rechter te Goes waarbij zij zijn veroor deeld tot f ,0.50 subsidair een dag hech tenis wegéns het loopen over grond met verboden toegang. handel, nijverheid en visscherjj. N De Amerikanen in onze winkels. De redactie" van „De Winkelier" uil Amsterdam maakte in het nummer van 18 Sept. melding van de klachten, die haar van verschillend© zijden bereikten over het optreden van vreemde, speciaal Amerikaansche zomertoerislen iu onze winkels. Zij komen in groole groepen de winkels binnenzwermen, nemen alles wat niet spijkervast is in de.handen en doen alsof de winkel een marktkraam is; aldus de samenvatting der klachten. In het blad van 2 October vertellen een tweetal winkeliers, In aansluiting hiermede, en ter illustratie van de plach ten, wat hun ervaringen zijn. De een bevestigt dat men vroeger al leen de alleen-reizenden kreeg, die hét zich ook „leisten" konden en dan ook langer bleven en meer „over de brug kwamen", terwijl thans door de gecombi neerde gezelschapsreizen groole groepen naar hier komen, die, behalve den reeds betaalden prijs voor hun reisbiljet, niel veel meer overhouden dan voor een an- siclitkaart en een sigaartje. De winkels beschouwen ze als een soort museum. 'De schrijver heeft zelf ook wél eens, als hem de gal overliep, aau zoo'n stelletje gevraagd, waarom ze nu eigenlijk binnen gekomen waren, -waarop heel lafconiek volgde: „just to have a look-round". Toen hij daarop repliceerde, dal hij dacht, dat ze „wan ted to buy something", kreeg hij als eenige explicatie „O, no, thank you". Het is natuurlijk een gevolg van de omstandigheid, dat men „over there" andere toestanden op winkelgebied heeft dan bij ons, weshalve hel hem ook niet geraden lijkt, daar tegen op te tornen cn hij meent, dat euvel maar in den Ikoop mee te moeten nemen; soms blijft er toch ook wel eens wat van hangen ook. De andere schrijver merkt op, dal deze moderne globetrotters, wier em bleem uiteen dollar beslaat, mei een zelfbewustheid onze winkels binnentre den, zonder ook maar in 'f minst dien schroom aan den dag te leggen, welke ons tegenover andersmons eigendom de gepaste houding doet aannemen. Meestal komen zij in groepen of club jes binnenstappen. Zoowal alles is van hun gading of wekt de belangstelling op. Ze gaan vaak zelfs zoover, om eigen handig élalagedeuren te openen, eu goe deren er uit le halen met de stereotiepe vraag: „How much"? En sTeeds blijkt het „too much" le zijn. Want na alles Hink overhoop le hebben gehaald, gaaii ze meestal zonder hoe of bah te zeggen, of hoogstens met een „I come back" we derom den winkel uit. Hel moet toch mogelijk zijn, meent deze schrijver, dal daartegen iels le doen valt] Hetzij dal onze Kamers van Koop handel hun transatlantische zusterinstel lingen eens op de hoogte zouden brengen, hoe het gedrag hunner lahdgenoolen hier opgenomen wordt, of dat men, door een pakkenden uniform-aangebrachlen tekst in zacht-ironischen vorm de betrokkenen duidelijk maakt, dal een winkel noch een publieke vermakelijkheid noch eeu mu seum of pleisterplaats is. Zoo iets als b.v. For sight-seeing only, please keep out of doors i takjes van olmen en esschen en deed de bladeren ritselen met den zachten klank als het gefluister van feeën. Hoog op den heuvel stonden zij stil en keerden zich om, om terug te zien naar het statige slof, waar zij zooveel leed hadden leeren kennen en zulk vol maakt geluk gevonden hadden.. En ter wijl zij rondblikten, werd hel geel van de lucht amberkleurig en daarna rose ,en de amethystgekleurdc wolken veranderden in vurige strepenDe. kleine geslepen vensterruiten in het kasteel glinsterden als even zooveel robijnen, en het een na het ander stegen de liederen der vogels hemelwaarts als een mach tig koor Lot lof. Epiloog. W.ij welen, dat de hartstochten hevig werden en de liaat bitter was gedurende vele jaren, in de toekomst; maar Bar bara's huwelijk met Jim Fiennes wa» niel het eenige voorbeeld van een volmaakt gelukkige vereeniging lusschen personen met uiteenloopende, politieke inzichten. Haar drie zusters, evenals zij zelf doch ters van Sir Eduard Cecil, dije een vurig koningsgezinde was, hadden allen of ficieren van het parlementsleger ge trouwd, en haar huwelijksleven was zeer gelukkig. Wij weten ook dat ofschoon kolonel Brent in het begin onverzoen- kamer van koophandel en f al ii iueken voor de zeeuwsche eilanden. In de Vrijdag a.s. te houden vergade ring van bovengenoemde Kamer komt o.a. aan de orde de begrooting voor 1927. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft er op aangedrongen, de ze hegrooting uiterlijk 31 October ter goedkeuring in te zenden en hij de sa menstelling, zooveel jnogalijk aan een bijgevoegd schema te houden. Verder om er naar te streven de in 1927 aan kosten van eerste insclirijving in het Handels register te innen gelden voor uitbreiding van het stamkapitaal te kunnen bestems men. Uit het ontwerp-hegrooting blijkt, dat de jaarlijksche bijdragen konden worden geraamd op f 11.450, legen f 10.450 voor 1926 toegestaan en f 10548.64 ontvangen in 1925. Deze hoogere raming staat iu verbond met meerdere inschrijvingen als- gevolg van de controle, die gehouden is. Het eindcijfer is f 14.800 in ontvang en uitgaaf, met een post onvoorzien van f 1097.20. De commissie voor de financiën ver- eenigt zich met het ontwerp-hegrooting, behoudens dat een der leden van oor§&el is, dat de post kantoorbehoeften f 100 la ger zou kunnen zijn, in verband: met de post van f 100 voor onderhoud en aan schaffing van inventaris, welke vroeger onder eerst gemelde post vielen. De post onvoorzien zou d|an met f 100 kunnen worden verhoogd. Geen steun. Door den heer J. M. van Vessem, 'bouwondernemer le Burgh is een ver zoek gericht tot de Kamer om voor hem van liet Rijk een subsidie van f 3000 aan te vragen, ter tegemoetkoming in de kosten van oprichting van een hotel- pensioen in de duinen bij Westen Schou wen, daar z.i. er groot gebrek is aan pensionruimte, gezien het feit, dat tel ken jarc vele moeten worden teleur gesteld of zicli moeten behelpen in aller lei kleine huisjes. Het bureau der Kamer is van meening, dat het niet op den weg der Kamer ligt, in deze de gevraagde medewerking te verleenen en stelt daarom voor, het adres voor kennnisgeving aan te nemen en hiervan aan belanghebbende meded©e- ling te doen. Actieve ii a nd e 1 s- politiek. Van de vereeniging voor Actieve han delspolitiek werd een circulaire ontvan gen met verzoek deel te nemen in het slichtingsfonds. Het bureau wijst er op, dat in een bij het adres gevoegde na dere beschouwing een heioog wordt ge houden voor het treffen, ook door Ne-, derland van retorsiemaatregelen. Nu wilt het bureau zeker niet ontkennen, dat in sommige gevallen dergelijke maatrege len van nut zouden kuaraen zijn, maar dian moeten deze ook krachtig zijn en diep ingrijpen in de exporlmogelijklieid van het land, waarlegen de maatregel in nel leven is geroepen. Men mag even wel niet uit het oog verliezen, dat, in dat geval, een relorsiemaatregelen ook weer door nieuwje, voor ons land schade lijke maatregelen zouden kunnen wor den gevolgd. Het kan zeker als vast staand worden aangenomen, dat de eco nomische strijd tusschen de naties steeds in omvang toeneemt. Ied©rland^ dat aan dien strijd gaat deelnemen, ver zwaart echter den omvang daarvan. Dok ons land mag zich, voordat het op dien weg treedt, hiervan zeker wei goed re kenschap geven. Al ontkent het bureau niet, dat in sommige gevalleu retorsie- maatregelen nul zouden kunnen afwer pen, het wil het bureau toch voorkomen, dat men zoodoende op een hellend vlak komt en, al bedoelt men dit wellicht niet, vanzelf wordt gedreven jn een protectio nistische richting, waarvan nien op den duur niet zal kunnen lerugkeereu. Nu heeft ook de Kamer reeds meerdere ma len uitgesproken, dat zij van oordeel is, dat die richting niet de juiste is, en integendeel zich doen kennen als een voorstander van vrijhandel. Alles hijeen genomen stelt het bureau voor geen steun te verleenen aan d© Vereeniging lijk was, hij ten slotte toegaf, want hij was peetvader van Jim's oudsten zoon, en toen hij stierf, was Barbara zijn eenige erfgename; en in een codicil, dat twee jaren na de openbaarmaking van de brieven des Konmgs opgesteld was, benoemde hij Jim Fiennes -tot uitvoer der van zijn testament. Of de werkelijke, innerlijke gesciiiedenis van wat liij al tijd noemde Barbara's verzotheid op den rebel, hem ooit bekend is gemaakt, is onmogelijk te zeggen, maar er bestaat geen twijfel, dat Babs de liefde van zijn leven was, en dat haar geluk in groote mate zijn Iiart verzacht moet heb ben jegens den man, die er de bron van was. Maai* Iiij vergaf nooit zijn vriend Saye and Sele, eu zette ook nooit mjeer een voet birfien het kasteel Brougliton. na dat het s'tatige, oude huis terugkeerde in het bezit van zijn. eigenaars, enkele maanden na de openbaarmaking van de brieven des Ivonings. Hij kon nooit ver geten, dat het deze daad was1, die Jim Fiennes feitelijk binnen de muren van het kasteel gedreven had, die eindelijk leidde tot het lajat^te onheil van '49. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5