feuilleton. i ia het it mum. 40. 234 Dinsdag SgOetobei» 1926 169' Jaargang. HIDDELBURGSCHE COURANT. BINNENLAND. RAADGEVINGEN AAN RECHTS. De beer Oolijn heeft, als leider der Anli-Rev. Partij, de vorige week m Leeu warden een politieke rede gehouden waarin hij o.a. voor alle partijen 'van rechts een raadgeving had. Volgens het verslag m de Standaard zei hij: „Eerste plicht is, dat we ons zelf moe ten verdiepen. "Wie hebben de laatste jaren izoo vooraan gestaan in de gevechts- iinie, dat we geen tijd van rustige ver dieping en bezinning hebben gehad. Laat daarom den tijd aanbreken, dat we nu doen, opdat wanneer we na eenlgen tijd morgen of overmorgen, of over tien jaar weder geroepen worden, met anderen saam de verantwoordelijkheid van hel bewind te aanvaarden, we voor onszelf klaar en helder de lijnen zien. Tweede plicht is misverstanden tus- schen hen, die bijeenhooren, zooveel mo gelijk op te ruimen. Spr. heeft daarbij vooral het oog op de Staatknudig Ge reformeerden. Zij hooren bij ons. Hun diepere gedachten zijn dezelfde als de onze. Alleen is er misverstand. In de derde plaats moeten we ons eiken dag bereid verklaren tot verdere politieke samenwerking als op redelijke wijze met onze politieke inzichten en verlangens rekening gehouden wordt. Spr. zou aan de R, K. in ons vaderland willen zeggen: ontzie een weinig de Pro- leslantsche gevoeligheden. In onzen kring heeft Dr. Kuyper eerst, spreker daarna alles gedaan, om zuiver anti-pa- pistische gevoelens le bestrijden. Het anfi-papisme behoort in de A.-R. gelede ren niet thuis. Nu mogen wij aan Borne vragen: Ontzie de Protestantsche gevoe ligheden en denk er aan, dat gij woont in een land, waar de minderheid R. K. is. Aan de C.-H. heeft spr. geen bijzon dere boodschap. Van liuis uit staan zij ons •na<|p>v, Xoch is de verhouding 'tot hen wel' eens" meer gespannen geweest dan tot de.R. X. Dat bphoorde niet zoo te zijn. En van onzen kant moet alles gedaan, om ^panning te vermijden, waar hij wij van hen vragen, le'gëri ons ee|n standpunt in le nemen als spr. tegen over hen." Woorden van verzoening klinken altijd goed. Maar voor de beoordeeling van de kans op uitwerking kijken buitenstaan ders van zelf een beetje kritisch toe. Als de heer Colijn zegt, dat de Staatk. Gereformeerden bij de Anti-Rev. belioo- ren, en alleen door „een misverstand" gescheiden zijn; en als hij de C. H. kwa lificeert als van huis uit zooi na bij de) Anli-Rev. staande, dat er geen gespannen verhouding behoort le zijn, dan voelen we dadelijk een wrijvingspunt als we letten op de tot de R. Katholieken ge richte mededeeling: het anli-papisme be hoort in de A. R. gelederen niet thuis. Want juist die verhouding tot de katho lieken is het wat de Staatk. Ger. en Chr. Hist, telkens zóó ver van de Anti-Rev. af bracht, dat de termen „misverstand" en „spanning' wel wat zacht zijn. Aan een aantal gemeentebesturen in het Zuiden des lands, die adhaesiie had den betuigd aan een adres van het ge meentebestuur van Sittard, hetwelk go wezen heeft op de groote schade, door den middenstand van de valuta-concur- rentie ondervonden, heeft de Raad ver zocht ,te berichten op welke wijze voor wat elke gemeente aangaat de omvang van den ahnormalen invoer uit België en Frankrijk en de nadeelige gevolgen zijn vastgesteld. Aan het hoofdbestuur van den R.-K. Middenstandsbond heeft de Raad ver zocht, dat de aangesloten organisaties de door den Raad benoemde commissie be hulpzaam zullen zijn door aan haar de gegevens te verstrekken, welke aan de organisaties ten aanzien van den ah normalen invoer uit België en Frankrijk geacht mogen worden bekend le zijn. DE PARTIJRAAD DER K. D- A. P. EN HET BiELGISCH-IIOLLANDSCII VER DRAG- Naar „Het Volk" meldt, zijn de leden van den Partijraad der S. D. A. P. opge roepen tot een vergadering op Zondag 10 October a.s., des morgens 10 uur in Amsterdam tot een bespreking over het Belgisch-Hollandsch verdrag. MIJN ONGEVALLEN De samenwerkende mijnwerkersbonL den hebben aan de arbeiders medege deeld, dat dezen, wanneer een hun oveF- komeji ongeval langer dan twee dagen arbeidsongeschiktheid tengevolge heeft, ook over de twee eerste dagen uitkeering zouden ontvangen van de Rijksverzeke ringsbank. Tevens werd hun aangeraden zich voor verdere dan eerste hulp tot: hun huisarts te wenden, aangezien er volgens de bonden aanwijzingen zouden bestaan, dat de menschen te vroeg als hersteld aan het werk werden gezonden'. l'IT OONT-INDIE- Bommen geworpen. Een Aneta-telegram meldt uit Soera- baja: Op het jaarmarktterrem zijn vijl' vuurwea-kbommen geworpen, waarvan één op een dansvloer. Drie dames en twee heeren werden licht gewond, een Inlander en een Arabier ernstig. Drie Chineezen hebben ook wonden in het gel- laat gekregen. De daders zijn onbekend. ELECTRO BIOSCOOP MARKT. Heden, Woensdag en Donderdagavond 7 en 9 uur precies laatste opvoeringen van DE VALUTA-CONCURRENTIE- De minister van Arbeid, II. en N. heeft tol den Middenstandsraad het verzoek ge richt, gegevens te mogen ontvangen be treffende den omvang van valuta-concur- rentie voor ijoover het den middenstand betreft, met name in de grensgemeenten des lands. Naar aanleiding hiervan heeft de Raad een commissie benoemd, bestaande uit de heeren Jos. Meyring, mr. Van Hellen- berg Hubar en A. Bos, die in overleg met den secretaris de noodige gegevens zullen verzamelen. Dit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) Maar toen zij weer op het plein van het kasteel kwamen, was er geen spoor van Jim. Zij hadden hem het laatst gezien staande naast zijn heide broeders, kalm, glimlachend, met een zwaard; in de hand en met een uitdrukking op zijn gelaat alsof hij wachtte wachtte op iets wachtte waarop? Dat kon niemand zeg gen. Waar Jim op wachtte was eenzaam'- heid en dat een muur van duisternis' zich om hem zou sluiten. Ilij wachttei terwijl de massa duwde en worstelde en vocht; hij wachtte terwijl zij de solda1- ten overmanden, hen ontwapenden, hun de muskelten en hellebaarden afnamen.' Hij wachtte terwijl zijn broeders, onge rust over zijn werkelijke veiligheid, bijt Een huiveriog- en ontzagwekkend schouwspel in 8 bedrijven. He- strijkje begeleidt met uitzonde ring van Dinsdag (Ingez. Med.) Uit Stad en Provincie. Uit Walcheren. - Op de agenda voor de Vrijdag a.s. te houden raadsvergadering in en W. Souburg slaat o.a. een verzoek van den heer C. E. Plugge om ontslag als geimeenlegeneesheer, en e©n voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer J. C. Huijsman tot gemeentegeneesheer;een verzoek van den gemcenbeopzichter om alsnog uit te betalen d,e door den raad afgewezen vordering van f 65.35 we gens het houden van toezicht tijdens het stralen en rioleering van de Keijzerslaan. En voortsbespreking faillissement alg. Woningbouwvereniging; het vaststellen der gemeenterekening en de aanoieding der begrooting. Zaterdagnamiddag werd te Arne- m u i dVn door de afdeeling van den bijzonderen vrijwilligen landstorm een schietwedstrijd gehouden met margapa- tronen op het plein der openbare school aldaar. Aan dezen wedstrijd werd deel genomen door 14 leden. Het hoogst aanlal punlejB bedroeg 80, Hiervan werden geschoten door: J. de Nooijer 72, J. Kousemaker en A. de Rid der 66, J. van Belzen 63, C. de Jager 61, J. van Belzen 59, R. Schroevers 57, P. Poortvliet 53, A. Klaasse, J. de Nooijer en H. Bliek 49, G'. de Ridder 40, A. Kodde 36 en C. Schroevers 32 punten. De me daille van den burgemeester werd ge wonnen door H. Bliek met 38 en een van den heer Laernoes door C. de Jager met 34 punten (het hoogste aantal punten dat bereikt kon worden was 40). Bij het uitreiken der prijzen werd nog een woord gesproken door den heer B. Franse, secr.-penningm. dezer afdeeling. Dit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Te Sas van Gent hfeeft zich een concurrentiestrijd ontketend welke mo menteel ten voordeele der vleesch-con- sumeerende bevolking is. Een veekoop man had het initiatief voor eigen re kening enkele dieren uit te slachteu en 't vleesch 20 cent per K.G. goedkooper te leveren dan de slagers. Alras kon de con current der slagers zichin een goede klandizie verheugen, waarop de Sassche slagers op hun beurt een prijsvermin dering in de wereld brachten, en huil artikel 10 cent beneden den veekoopman verkochten. Zoodat de vleesch prijs te Sas van Gent in enkele weken tijds met 30 cent per K.G. verminderd is Dit Zeeuwseh-Vlaanderen W. D. - Zooals bekend, kunnen vereenigingen lot bevordering van de verkrijging van onroerend goed ingevolge de LandaF- beiderswet, door tusschenkomst van de ;emeenlebesturen, rijksvoorschotten er langen om onroerende goederen aan te koopen, welke gelegen zijn in don kring van de gemeente of gemeenten, voor welke die vereenigingen werkzaam zijn. De Landarbeidersvereeniging van Retranchement kan ingevolge de goedgekeurde statuten alleen Werkzaam zijn in de gemeente Retranchement. Door deze verceuiging werd eenigen lijd geleden, aan den gemeenteraad van ;enoemde plaats, een voorschot van f 5000 aangevraagd, niet om direct onroe'- rend goed te koopen, maar deze gelden op een of andere wijze te heieggen. Als motief werd er aan toegevoegd, dat de' gelden bij voorkomende gelegenheid zul'; len worden aangewend om onroerend goed te koopen. Het behoeft geen ver wondering te haren, dat de gemeenteraad Retranchement zijne medewerking hieraan niet wilde verleenen; hij wej- gerde de gelden. De vereeniging ging in beroep bij Ged. Staten die eveneens afwijzend op bet rekest beschikten. KERKNIEUWS. Ds. A. B. W. M. Kpk zal <*p 19 December a.s. in de tJeref. Kerk te Zaamslag zijn intreerede houden. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Biezelinge ds. T. A. Bakker te IJmuiden. De winterlezingen. Door „een ongelukkige samenloop van omstandigheden'zoo meldt men ons, werd Zaterdagavond aan ons blad mee gedeeld en door ons gepubliceerd, dat de winterlezingen, op initiatief van Ds. Bie- ger te houden, in ed Bögardzaal a 1- h i e r zouden plaats vinden. Dit nu is niet het geval. Hel bestuur der Bogardz. was, alsmede door dien on- gelukkigen samenloop van omstandighe den, hiervan geheel onkundig. De lezin gen worden nu op dezelfde data en door de reeds vermelde sprekers gehou den in de Luthersche Kerk (Bree). Na dere bijzonderheden zullen per adverten tie in ons blad bekend gemaakt worden. ONDERWIJS. - Bij het laatst gehouden examen, hetwelk toegang geeft tot het volgen van den cursus ter opleiding van (instrument maker aan het natuurkundig laboratori um te Leiden, is geslaagd de heer K. M. van Puffelen te Vlissingen. Tot tijdelijke onderwijzeres aan de openbare dorpsschool te Zaamslag is benoemd mej. J. Nijssen te Sluiskil. LANDBOUW. In het verslag van de vergadering der Coöperatieve Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren" staat dat de heer Franke lot bestuurslid werd herkozen. Dit moet zijn de heer Franse van Arne- muiden. Zaterdagmiddag werd in liet vei lingsgebouw te K ape lie in tegenwoor- digheiÖ van den Rijkstuinbouwconsulent cn het bestuur der veiling K. I'. de te houden cursus voor verpakking en sorteering van fruit geopend met 13 leerlingen, meisjes) Serum legen mond- en klauw zeer. Een nota van wijziging is ingediend ten aanzien van het ontwerp tol Wijzi ging en verhoogiug van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1926, ter toelich ting waarvan de minister van biune.i- landsche zaken en landbouw zegt Aangezien het geraamde bedrag voor de bereiding van het immuuuscrum legen het mond- en klauwzeer voor 1926 niet toereikend is gebleken en de bereiding van dit serum behoort te worden voort gezet, is het noodig, het aanvankelijk geraamde bedrag te verhoogen. De verwachting, dat de tot nu toe ge dane uitgaven voor de productie van ge noemd serum door de iukomslcu zouden worden gedekt, is volkomen bewaarheid In verhand met de verlaging van den prijs van het serum tegen mond- cn klauwzeer lot op de helft van den legen- woordigen prijs en met het voornemen om van het serum gebruik le maken hij de bestrijding van het mond- en klauw zeer van rijkswege, zal van hel opnieiw aangevraagde bedrag van f 90 000 ver moedelijk evenwel niet meer dan 65.000 gulden in de schatkist terugvloeien. hem aandrongen, voor zichzelf te zorgen en zoo gauw mogelijk verscheidene mij— len afstands tusschen zich zelf en deze kasteelmuren le leggen. Hij wachtte, tot dat de massa, moede van het vechten met de soldaten, omkeerde ea naar heti kasteel trok en zijn broeders een klein troepje dappere jongens verzamelden, en ze naar den achterkant 'Van het kasteel brachten; toen hij een zee van ruggen voor zich zag., maakte hij de oude lan taarn los en doofde liet licht uit. En zoo omgaf de duisternis hem terwijl de me nigte voortging met duwen, stooten en schreeuwen. Eindelijk was hij alleen. Hij sprong vlug op den grond en ging dieper de eenzaamheid en duisternis in. Hij liep langs de muren en ging den rozentuin binnen door een opening in de taxishaag. Duisternis en eenzaamheid rondom, slechts in één raam een flikkerend licht. Wat een klim naar dal raam, waar ach ter zij weende en bad! Wat een klim naar een paradijs, waarvan hij noch zij ooit had durven droomen! Barbara sliep niet en bad evenmin. Zij kon het geen van heide meer doen. El lende en smart hadden haar tot een ge voelloos voorwerp gemaakt. Zij lag op de sofa met de oogen wijd open. nauwelijks ademhalend en starend, starend in hel ledige niets. Het venster was open en de wind bewoog het zachtjes heen en weer, met een bijna niet hoorbaar geluid, dat als kreunen klonk. Zij lag daar dof ge voelloos, starend, en het geklepper van. hel venster hoorend, dat op het hameren van niet menschelijke vingers tegen haar pijnlijk hart geleek. Op welk oogenblik precies de aarde im een hemel veranderde, wist zij later niet. Zij had niets gezien, niets gehoord, zelfs in het laatst niet het geklepper van hef! venster; maar op eens deed de tochU heur haar over haar .gelaat wd&ien en de kaars bijna uitgaan, die zwakjes in den kandelaar op den hoogen schoor steenmantel flikkerde. En toen lag zij in Jim's armen, en zijn lippen werden op de hare gedrukl, op haar oogen, haar nals, haar handen, en zij lag tegen zijn borst en dacht, dat God goed en dat zij dood was. LEGER EN VLOOT. Luitenant ter zee 2e kl. F. J.. Ki|Sl van den radiodienst Le Amsterdam, is aangewezen voor den dienst in Oost-In- diè en zal 20 dezer met het stoomschip Tabanan zijn nieuwe bestemming volgen. Luitenant Ier zee 2e kl. J. El. A. Post Uilerweer is overgeplaatst van Ilr. Ms. pantserschip „Tromp" bij den mari ne-radiodienst te Amsterdam Eenvoudig 's morgens, s middags en 's avonds den mond terdege met Odol spoeleD en de tanden borstelen, dan houdt men een zuiveren mond, hetgeen een eerste vereischte is voor mooie en gezonde tanden. (Ingez. Med,) Luitenant ter zee? 2e kl. W,. A. A. Schimmel, dienende aan boord van Hr. Ms. wachtschip Willemsoord, is over geplaatst bij den marine-radiodienst te Amsterdam. Blijkens bij het departement van marine ontvangen berijcht is Hr Ms. K XIII, onder bevel van luitenant ter zee le kl. v. d.. Kun, opi uitreis naar Nederlandsch-Indié via het Panamaka naal, Zaterdag van Honolulu vertrokken ter voortzetting van de reis De aankomst in de volgende iiaveii, Guam, zal vermoedelijk plaats hebben op 21 dezer. Een Zeeuw sch liedje van de hcrhal ingsoefeniugen. Naar „Allen Weerbaar" meldt, Bad le Harderwijk, waar, zooals men weel, de Zeeuwen van het 14e voor herhalings oefeningen op waren, een muzikant van de staf van het 6e hel volgende liedje jemaakt op de bekende melodie van Va lencia: Zeelandia Zecuwsche jongens van de landen Tho- len, Phlipland, Zierikzee "7". Zeelandia Vlissingen, Kortjeen, Hulst, Breskens, Kadzand. zingt nu allen mee Zeelandia Tarwe, vlas en bieten groeien nier niet aan de Zuiderzee Dus gaan we Nel zoo vlug als wij maar kunnen met den trein naar '1 Zuiden mee. We kunnen het hier nog wel houwen. Al moeleu we nog wel eens sjouwen. Ze kunnen het nog wel de ouwen, Al doen ze het niet voor pleizier. Het liedje ging er bij de Zeeuwen in. We vonden het curieus genoeg' overgenomen in .„Het Volk dat er slechts een paar smalende opmerkingen van zwaar kaliber voor over had als het leger gered! Als dat niet helpt.. enz. Ja, het is ook waar, dal de geest vau Harderwijk anders blijkt geweest le zijn dan die in Assen en Ede. waar hel kan keren blijkbaar de liefdé van „Het Volk" had. VERKEERSWEZEN, POST EN TELEGRAFIE. Locale krachten. Ingevolge voorstellen van de zijde der leden van de commissie van overleg P. T. T. is besloten, ter kennis van den direc teur-generaal te brengen, dat a. liet stel- „Ge leeft mijn lieveling!" zei de hij in (antwoord op haar gedachten, die zij meende mei. uitgesproken te hebben, maar die hij geraden moest hebben van het gefluister barer lippen „En ik ook", voegde hij er met een gelukkigen lach' *iij. „En is het leven niet heerlijk?" De meest waarheidlievende kronieiö- schrijver zou niet geheel durven v©rielk len, wat er tusschen die beiden voort- viel in de eerste paar oogenblikken vap herleefde hoop en zalige zekerheid. In' de hall beneden worstelden de menschen', nog en gaven uiting aan hunne harlM stochten van afgunst, wraak en haat maar hier, in den volmaakten vrede dei* halve duisternis, met de middernacht- lucht, die zachtjes de venstergordijnen; bewoog, en met het zacht gek lep pep van hel raam, was de hartstocht, die re geerde, liefde, de woorden, die gefluisP terd werden, gaven een voorsmaak van!, den hemel. En ver weg aan den horizon! waren de slormwolken gescheurd, en langzamerhand vaagde de onzichtbare^ machtige hand hen van de lucht weg Langzamerhand brak de dagerad door; helder na den storm, en iiel morgenlicht! sloop dit aardscli paradijs binnen, ea zocht twee bleeke. maar toch stralende! gezichten uit, die waug tegen wang la gen, en twee paar oogen, die vermoeid! waren ,maar toch straalden van geluk- Gedurende vele uren hierna ontwaakte) Barbara niet geheel lot het volle be wustzijn van zaligheid, zelfs ofschoon Jim haar onder tranen en lachen in alle bijzonderheden de gebeurtenissen van, den nacht vertelde. Telkens als hij haar kuste, wat wij vermoeden.- kunnen, dat zeer dikwijls gebeurde viel zij weer terug in een droomerigeu toestand, en als hij! fluisterde „Mijn lieveling", was zij ze* ker dat zij nog in het paradijs was. Wat kwamen politieke verschillen er op aan? Wat gaf zij nu om verschil van inzichten; om idealen, die vreemd aan de hor© waf- ren? Wat kwam alles er op aan, behalvef dat Jim haar liefhad en dat zij hem met hart en ziel en lichaam toebehoorde^ (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1