K No. 229 Woensdag 29 September 1926 169' Jaargang. MIDDELBURGSCHE COURANT. Bjj dit nummer behoort een Byvoegset BINNENLAND. EEN VOORBEELD VAN DEMPING". Als een voorbeeld op welke wijze onze industrie de gevolgen ondervindt van de concurrentie uit andere landen, laten we bier eenige meedeel in gen volgen uit een lange nota die de Maastriclitsche Kera mische Industrie heeft gezonden aan den Nijverheidsraad, welke inlichting ge vraagd had omtrent de abnormale bui;- tenlandsche concurrentie. Wat nader de valutaconcurrentie op de binnenlandsche markt betreft, deze is voor de Maastriclitsche industrie 't meest te voelbaar ten aanzien van het artikel tafelglas. Hiervan is de Belgische invoer gedurende het laatste halfjaar toege nomen en deze vermeerderde invoer, vrijwel uitsluitend betreffend een spe ciaal onderdeel van dafelglas, zijnde ro mers, kan worden aangenomen geheel in de .plaats te zjjn getreden van het Ney derlandsche, speciaal het Maastriclitsche fabrikaat. Wanneer daarnaast de invoer van Fnansch en Belgisch huishoudelijk aarde werk nog geen afmetingen van betepkenis heeft aangenomen, dan. 'is zulks vooral daaraan toe te schrijven, dat cfe desbe treffende fabrieken nog niet beschikken over de voor Nederland passende mo dellen, maten en decors en zij van den anderen kant ook op de door hen tot nu toe bestreken markten tengevolge hun ner lage prijzen dusdanig met orders zijn overstelpt, dat zjj zich tot heden in min dere mate voor ons land' geïnteresseerd hebben. Ons is echler bekend, dat verschillende fabrieken doende zijn, zich aan de Hoik- iandsche vraag a,an te passen en wan neer zij hier eenmaal vasten voet zullen hebben verkregen, dan zal het dubbel •moeilijk zijn, het later wederom van dit terrein te verdringen. De van Duitsche zijde opgedane ervac •ring doet deze vrees al te gegrond schijnen. Zijn de Duitsche iuvoercijfers naar Nep dèrland in hel algemeen ontstellend hoog te noemen, zoo geldt dit wel in bijzon dere mate voor wat betreft die artikelen, welke grootendeels of uitsluitend te Maastricht vervaardigd worden, te wek ten aardewerk, porcelein, tafelglas en ïegels. De grondgedachte, welke de Duit sche industrie reeds vóór den oorlog bezielde te weten: hooghouden der binnenlandsche pre zen op zoodanig peil, dat de algemeene onkosten in het eigen land gedekt wol"-' den en hel in de industrie mogelijk wordt in hel buil onland1 de njarkt te veroveren an te beheerschen deze grondgedachte vindt men ook in den Duitschen uitvoer van kerami sche artikelen naai' ous land terug. De pTijzen waartegen deze artikelen naar ons land worden verkocht, liggen aan zienlijk beneden de prijzen welke voor deze gelijke artikelen in Duitschland zelf gelden, zulks ondanks het invoer recht van 8 pet., dat op den Duitschen. 'invoer gelegd wordt. Prijsverschillen van 20 a 30 pet. bej- hooren niet tot de uitzonderingen en kenif merkend is het, dal de voor Duitschland on de grootendeels ook voor den export geldende ,,Verbandpreise" juist ten aan zien van Nederland goeddeels buiten werking zijn gesteld. Duitschland leeft vooi' zijn financieel herstel en afdoening der schulden onder sterken drang en moet zijn export met alle middelen opvoeren, waarbij Neder land als zijnde vrijwel het eenige land ter wereld, dat dezen exporr niet noemens waardig belast, het Duitsche fabrikaat als een magneet tot zich trekt. Nederland, hoewel niet groot, is als consumeerend land zeer belangrijk. Het is voor Duitschland verhoudingsgewijze het gewichtigste exportgebied geworden. Nederland is een zeer belangrijk afzetge bied voor de Duitsdie industrie. Hoeveel belangrijker afzetgebied zou het kun nen zijn voor de uiteraard veel beperkter nationale industrie! door de haveu. Hedenavond zullen ze een voorstelling in dep Stadsschouwburg bijwonen. Yoor Woensdag staat o.m. de bezichtiging van 't electricxteitsbedrijf op bet programma. Donderdag keeren de Nederlandsche gasten weer naar hun land terug. NEDERLAND EN JOEGO-SLAVIE. Gister is te Belgrado aangekomen een gezelschap vooraanstaande personen, uit Nederland tot het brengen Van. een bei- zoek aan Joego-Slavië. Het gezelschap reist onder leiding van 'hat Eerste Ka merlid mr, Heerkens Thijssen, voorzitter der vereeniging Nederland-Joego-Slavië. Aan de reis nemen verder nog deel de heeren Jhr. Bosch v. Drakesleijn, van het departement van buitenl. zaken te Den Haag, mr. G. Fennema lid van het bestuur van de vereeniging voor den ef fectenhandel te Amsterdam, kolonel M®- rens, Westerman, directeur der Rotter dam sche Bankvereeniging, mr G. S. van Krieken, secretaris der vereeniging Ne derland-Joego Slavië, Utermolden, mr. J. G. Steneker, en verschillende directeu ren van groofe fabrieken. Het gezel schap werd bij aankomst verwelkomd: door den Nederlandschen gezant te Bel grado, de lieer Schalier tot Peursum, en door vertegenwoordigers van het Joego slavische ministerie van buitenl. zaken en uit industrieele en fömantieele leringen. Uit Stad an Provincie. Uit Middelburg. De minister van financiën maakt bekend .dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen enz. te Middel burg, f *93,09 wegens te weinig betaalde belastingen over de belastingjaren 1922- tot en met 1925-'26. - Gisterenmiddag had ondanks den hevigen regen ,op liet Molenwater a 1 - hier een demonstratie plaats niet de Iffahandbrandblusschers, zulks ia tegen woordigheid van de gemeentebesturen •an Middelburg. St. Laurens en Dom burg, brandweerautoriteiten uit Middel burg en enkele andere belangstellenden Er werd een brand gemaakt van tl vrij groofe kisten op elkaar gestapeld en be- gooten met benzine, en spoedig sloegen de vlammen op en dreef een zwarte rookmassa in de richting der Ghr. school. Het zou echter niet lang duuren, want een „Iffa" op den brand gericht had in onbegrijpelijk korten tijd het vuur ge- stuif. Deze fffa is te beschouwen als een verbeterde minimax en is grooler dan deze snelblusschers, dus heeft ook een grooteren inhoud. Twee eu een halve minuut lang kan incn ui$ een apparaat spuiten. Ook werd de goede werking ge toond van een kleiner apparaat, geschikt voor gebruik in woonhuizen enz. De autoriteiten waren alle zeer levrcdeu over de werking eu de demonstratip leidde reeds tol bet beoogde doel, name lijk verknopen. Zooals uit een advertentie in ons nummer vau gistereu bleek, heropent de de heer AI. G. Berger morgen zijn geheel verbouwden slagerswinkel in de St. Jan straat. Wij zijn in de gelegenheid/ gen eest een kijkje in den wip kol te nemen eu zijn daardoor overtuigd, dat de wijii- kel geheel voldoet aan de eischen der hygiëne, terwijl speciaal mag worden gewezen op de groolc, geheel modern ingerichte koelcel, waarin hel vleesch zelfs in de warme dagen der vorige week, toen vele «lagers moeite hadden liet vleesch goed te houden, als versch kon worden bewaard. De heer Berger heeft op het gebied van het leveren van goed paurden- vleesch zich hier in enkele jaren een goeden naam verwonen en zal de ver bouwing en vernieuwing daaraan zeker nog ten goede komen. Uit Zuld-Be»ei«aa. - Zaterdag vergaderde te Goes de ring Zeeland van Chr. Zangvercenigingen Meest alle aangesloten vereenigingen wa ren vertegenwoordigd. Het bestuur on derging eenige verandering door het ont slag van den heer Goeman te Ierseke. Tol secretaris werd gekozen de heer P. Fraauje Jz. te Biezelinge en tot be stuurslid de heer Pit. J. Woltering; te Ylissingen. Verslagen door penningmees ter en secretaris werden uitgebracht. Drie vereenigingen traden in 1926 toe, 2 te Terueuzen en 1 te Axel. Thans zijn er 24 aangesloten vereenigingen. Leer gang voor directeuren met examen, kan wegens Ie weinig deelname niet worden gehouden. Het concours in 1927 zal te Biezelinge op Hemelvaartsdag plaats heb ben, (De Z.) NEDERL. BURGEJIEEvSTERS TE HAMBURG. Hel Wolff-bureau seint uit Hamburg d.d. 26 dezer De burgemeesters van Amsterdam. Botterdam, Arnhem en Zulphen zijn voor een bezoek van enkele "dagen le Ham-, burg aangekomen, om aldaar de haven inrichting, den gezondheidsdienst enz. le bezichtigen. Alaandag brachten de hoeren in gezelschap van den Nederlandschen con sul-generaal aan den senaat een offi cieel bezoek in het Raadhuis, waar zij door den burgemeester, den heer Pe tersen werden ontvangen. Heden voormiddag maakten zij onder leiding van dr. Buchard-Meta een tocht rails, waaraan de bakken door haken kunnen worden opgehangen en verplaatst Ieder der wagens is voorzien van 60 accu's die door omgezetten stroom van het gewone electriscbe net worden ge vuld. Deze stroom dient voor het voort" bewegen iter wagens. Een groote mate van voorzorg voor de veiligheid van hef personeel is genomen. Bij een fout weigert de wagen en kunnen geen onge lukken voorkomen. o Uit Walcheren, ïh Sen nacht van Zondag op Maan dag j.l. is uit een afgesloten loods, staan de in een boomgaard onder de gemeente N. en St Joosland, ten nadeele van de gebrs. M. aldaar, door tot nog toe onbekende daders, een geweer, eenige koperen gewichten, en een geldsbedrag onrrreema. Uit Noord-Bevelaad. De gemeenteraad van Kortgene vam Maandagavond in openbare zitting bijeen. De heeren Dees en Verburg wa ren afwezig. Aan de Mcisjesverceniging werd het gymnastieklokaal der O. I, school in gebruik afgestaan gedurende drie achtereenvolgende dagen in de maand November a.s. tot hel houden! van een bazar ten bate der zending. Hef voorstel van B. en W. om do jaar wedde van den veldwachter niet te- ver- hoogen. waarover in de vorige vergade ring de stemmen slaakten, werd thans met 2 tegcii 1 sterns, die van den beer Heijboer. aangenomen. Aan het Ambacht Corlgone zal in erf pacht worden gevraagd het stukje grond aan den voet van den westelijken haven- dijk. waarop voor rekening van den lieer L. van Oeveren aldaar een wachtlokaal met klapbank zal worden gebouwd, ten Jjehoeve van ouden van dagen, renle- niers c.d. Van den heer A. G. 0. Danckaerls was een schrijven ingekomen, houdende ver zoek de nieuwe straat niet naar hem le noemen. In verband hiermede werd a. s. besloten aan die straal den naam Van Ciltersstraat fe geven, waarvoor de voorzitter aan die vergadering zijn dank betuigde. Een wijziging dor gemeenlebegrooting voor 1926, verband houdende met hel aanzienlijk bedrag aan meerder werk voor de havcnbeschociing, werd goed gekeurd. Bij de behandeling der geraeenlebe- grooting'. voor 1927 gaf de heer Heijboer in overweging ook aan de gemeenle Wis- senkerke een bijdrage te verzoeken in de kosten van de IJ. L. 0 school, daar verschillende leerlingen uit die gemeente hef onderwijs alhier volgen. Hiertoe wordt besloten. Aangenomen werden de •oorslcllen van B. en W. om de subsidie aan de plaatselijke vereeniging „liet Groene Kruis" lerug le brengen van f 100 op f 40 en de subsidie aan den autodicnsl Kamperland Kortgene v.v. te schrappen, alles ingaande met 1927. De subsidie voor den dienst Wolfaartsdijksche veer^Goes is reeds vervallen. De begrooting werd vervolgens vastgesteld in ontvang en uit gaat op f69.284.71. Ten slotte werd nog besloten een con tract aan te gaan met het Gasthuisbe- stuur le Goes inzake de beschikbaarstel ling van een bed in de barak voor be smettelijke ziekten. Uit Tholen. De gemeenteraad van Slavenis- se hccfl besloten na 1 Januari 1927 de vacature van zevende leerkracht aan de openbare school niet meer le vervullen. o Uit Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. Naar aanleiding van hel dagbladbc- richt, dal te Leeuwarden do oudste vrouw van Nederland zou zijn overleden, Uio G Augustus haar 103en jaardag vier de, zij er op gewezen, dat te II engs l- dijlc Elisabeth Wille, weduwe Asselman, op 1 November a.s. haar honderd en vierden jaardag hoopt te vieren. Het krasse oudje, dat twee jaren ge leden nog deelnam aan de huldebeloo- KERKNIFAJ WS Ds. J. P. Scholtc te Schoondijke hoopt Zondag a.s. afscheid te nemen van de Ned. Herv. Gem aldaar en Zondag den lOen October zijn intrede te doen te St. Anna ter Muiden, na bevestigd1 te zijn door ds. A. H. Scholte van Zwolle Uit Vlassingen. Begin volgende week zal te V lis si n gen de autotraclie bij de gemeente- reiniging in werking (reden De dienst beschikt dan over twee vuilniswagens, die ieder 5 M3 vuil kunnen vervoeren, 1 modderwagen met 1 'A AP inbond; een vcegnjachiuo en een sproeiwagen. Dezo laatste wagen, die uitleraard der zaak alleen des Zomers wordt gebruikt, kan worden voorzien van een anderen bak en dan ook als vuilniswagen dienst doen. De wagens kunnen niet alleen van boven af bediend worden, maar ook als de ophaler, wiens komst nu door een claxon wordt aangekondigd, naast den wagen loopt, beert hij dezen deSge wenscht geheel in zijn macht. Voor liet onderbrengen en onderhou den van de wagens is een groote loods gebouwd met werkplaats en werk lui ik dit laatste om de wagens van onder te kunnen zien, te onderhouden en te i repareeren. Boven in den loods loopen 'thans'weer de oude. Zij maakt nog wan delingen, gaat ter kerke en verricht hare huiselijke bezigheden. De oudste inwoon ster van ons land is dus nog in leven. - Sedert Maandag wordt le Axel door de P. Z E. M. met 'n 50 man ge werkt voor het leggen van de kabels voor de electriciteitsvoorziening. De leiding door de kom wordt, naar de A. Crt. meldt, ondergronds gelegd Reeds ligt er een sterkstroomkabeï dooi de Zeestraat, die van af de zgn. Kleine Brug op den Kinderdijk is doorgetrok ken en zal loopen door de Noordstraat naar het transformatorhuisje in de Sta tionstraat. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen W. D Op de voordracht voor een be noeming tot geneesheer-directeur van het geneeskundig gesticht voor krankzinni gen te Franeker komt als no/. 1 voor, de heer J. J. Wallien geneesheer te Bres- ken s. - Dinsdagvoormiddag brak op den Ka pitalen Dam te Biervliet brand uit in een schuurtje van de weduwe Ver- cruijsse. In de nabijheid stond een for nuis te branden, en het schijnt dat het aanwezige slroo vlam heeft gevat en dat zoo de brand is ontstaan. Doordat de molorbrandspuit spoedig aanwezig was. kon de woning, die aan het schuurtje vast staat, behouden worden. KUNST EN WETENSCHAPPEN. - Mevrouw Theo Mann—Bouwmeester zal gedurende haar tournee een extra heffing op de entree s. welke bestemd is voor liet suppletiefouds van het Alge meen Pensioenfonds van Nederlandsche Tooneelislen, in de kas van dit fonds storten. Do bel\vi,slc F r a n s Ha 1 s. Zooais men weef is eenige maanden geleden door den heer Meusing van de firma Fred.. Muller en Co. te A'dam. bij de Ilaagschc rechtbank een aanklacht \vc- oplichting ingediend tegen den in genieur Haas en den schilder-restaura teur Vau Wijngaarden, beiden gevestigd in Den Haag. De beschuldiging kwam hierop neer. dat beide verdachten, door een samen weefsel van verdichtselen den heer Men- sing hebben bewogen een copie van een Frans Hals, de Laughing Cavalier', als zijnde het origineel van den beroemden meester, te koopen, en tegen een prijs, die slechts voor het echte doek wordt betaald. De Haagsclie rechtbank, van oordce) dal deze strafzaak moest worden berecht door dc Amstcrdamsche rechtbank, heeft haar naar daar verwezen eu mr. B. do Gaay Fortman, rechtercommissaris voor trafzalcen. heeft de voorioopige instruc tie gevoerd. Het ..Hand.'' verneemt dat die kort geleden is gesloten eu de desbetreffen de stukken naar den officier zijn gezon den. De rechter-commissaris, die den laat- sten tijd geen nieuwe getuigen meer voor zich deed verschijnen, heeft het dos sier doen vergezeld gaan van het ad- dat de voorioopige instructie naar zijn meeniug geen termen oplevert, voor het verlcenen van rechtsingang tegen de heeren Haas en A'an Wijngaarden. BUITENLAND Algemeen Overzicht. De Dnitsclie pers en Poiiicaré's rede. De Duitsche bladen zijn over liet al gemeen toch niet best le spreken over iPoincaré's redevoeringen Van de mees te 'beteekenis is nog hetgeen de Taglichc Runaschau schrijn, daar dil blad con necties heeft met hel ministerie van builenlandschc zaken Het blad zegt, dat met Poincaré. die zelr een van de grootste aanstichters van den oorlog is geweest, niet te praten valt. Evenwel moet de uitlating dat Frankrijk geen van zijn rechten zal prijsgeven niet wor den beschouwd als te zijn in tegenspraak 4ot de afspraak van Thoiry Poincaré heeft daaraan in beginsel reeds zijn goedkeuring gehecht. Bovendien ligt ook volgens Frankrijk's opvattingen dit ver vroegde ontruimen van het bezette ge bied volkomen binnen de grenzen der ging voor de Koningin (e Middelburg, maakte het onlangs minder goed, doch is 1 mogelijkheden van hel verdrag van Ver- 'fcailles en Frankrijk offert dus geen enkel (Ingez. M«L# uit het verdrag voortvloeiend recht op als het in een vervroegde ontruiming toestemt, het komt er maar op aan of de wil er is om daarvan gebruik te maken en deze wii is er Ondanks de redevoering van Poincaré zal ze zeker kom<?n Of deze rede op zich zelf voor de zaak bevorderlijk is, is een kwestie waarover Briand met Poincaré zal die nen te praten. Hel blad vergeel wel eenigszins de onhandigheden die Sfresemann vóór zijn vertrek uit Genève nog heeft begaan, en ook, dal Poiucaré's rede toch in ieder geval een andereu. veel meer verzoe- ihngsgezinden geest ademde Hel is weet typisch-Dudsch dadelijk zich outev reden te toonen. als niet alles wordt ver kregen wat eu zooals 't gewenscht is! Het zou trouwens volkomen onmoge lijk zijn, dat een minister van buiten- laudsche zaken en een premier zoozeer in een dergelijke hoogst belangrijke kwes tie verschilden, want nog altijd is de builenlandschc politiek dè politiek in Frankrijk Gem. bof in Shanghai. Er is een voorioopige overeenkomst tot stand gekomen lusschen het con sulaire korps en de Chiueesche provin ciale autoriteiten voor het aan de Chi- neezen afstaan van de bevoegdheden van het gemengde hof van Shanghai Die af stand zal naar verluidt - .'n begin \an hel volgend jaar van kracht wirdcn en een gemengde commissie van Chi- neezen en buitenlanders houdt zich op het oogenblik bezig met het opstellen van een reglement In de overeenkomst wordt vastgesteld, dat liet gerechtshof, 't welk door de regcering van de provincie Kiangsoe zal worden in het leven geroepen, het ge mengde hof zal vervangen en dat de provinciale regecring voortaan de rech- s zal aanstellen, terwijl zij vroeger rcietr* benoemd door liet consulaire korps te Peking De buitenlanders worden beschermd door de instandhouding van alle ver- dragsrechlen. door de aanwezigheid van huileulandsche assessoren, als er zaken worden berecht waarbij buitenlandscke belangen betrokken zijn en door het feit, dat in d<T~ builenlandschc concessie de politic aldaar liet uitsluitende recht bezit er arrestaties |c verrichten of dagvaar- digingcii le overhandigen. Zaken, waarbij alleen Chincczen betrokken zijn zullen door uitsluitend Chhieesche rechters af gedaan worden Dc overeenkomst is aangegaan voor een duur van drie jaar Baldwin heeft in het Lagerhuis nog een verklaring afgelegd over de jongste gebeurtenissen m Lhina Hij gaf eerst een overzicht van dc Liekende gebeurte nissen op dc Jangtse en doelde vervol gens in antwoord op een vraag mee dat voor wal dc vloot betreft, de regcering van ooi-deel is dat na aankomst van de (hans onder weg zijnde versterkingen, 'f vliegtuigsclii|p Ilcrmes en een ftutieljo van een groepsleider en acht torpedv bootjagers. dc strijdkrachten in de Chi ueesche wateren voldoende zullen zijn voor do bescherming vau de Engelsche onderdanen en belangen Wat liet leger betreft, is lot dusverre geen enkele mi litaire tusschenkomst verei,schl geweest. Er zijn dan ook geen troepen of vlieg tuigen naar China gezonden De uitbreiding van de krijgsverrich tingen lot hel dal van ae Janglse heeft liet beschieten van Engelsche koopvaar dijschepen ten gevolge gehad Hierover zijn verloogen gericht tol den goevei ne ur van Kanton en thans schijnt het b®- beschielen van koopvaarders als vrijwel geëindigd beschouwd le kunnen worden. De laatste berichten wijzen op een lichte verbetering in den toestand op de Jangtse en men hoopt, dat als ook tiet tweede schip van de bij Wansjen in be slag genomen bodems zal zijn terugge keerd, er spoedigeen verdere verbetering zal intreden. Mlinwerkcrsstaking. Na nog ecuig debat de voortzetting van Maandag heeft hel Lagerhuis met 196 legen 95 stemmen de motie aan genomen lol verlenging met een maand vau de geldigheid der buitengewone be voegdheden der regeering. Alen verwacht nu, dat het congres van mijn werker safgo vaardigden morgen zal besluilen tegen de volgende week een referendum onder de mijnwerkers uit te schrijven over de aanvaarding van hel voorstel van Baldwin nopens gewestelijke onderhandelingen en de In stelling van een verplicht scheidsgerecht. De stakingsleiders hebben aan liet be-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 1