FEU1LLETQM* 8 IJ VOEGSEL «TAN Vrijdag 24 Sept. 1326, Mo. 225 iüHNLNLANO. HET MET-AANGEVEN VAN 311JN- ONGEVALLEN. Minister Sloleraaker de Bruine heel'l in antwoord op de vragen van het Ka merlid Hermans de conclusies meege deeld van een onderzoek, door den medi- schen adviseur van de Rijksverzekerings bank, ingesteld naar: le. de belemmering in de vrije artsenkeuze; 2e. het verzuim van aangifte der ongevallen. Ten opzichte van de gedwongen be handeling door de mijn-artsen, wordt al gemeen door de arbeiders erkend dal de behandeling door de mijnarlsen goed en zeker niet minder is dan die door d& huisartsen. "Wat de goede ongevalsverzorging be treft lijden de getroffenen volgens den rapporteur geen schade. Het niet aangeven bij de Rijksverzeke ringsbank van een aantal meer of minder lichte ongevallen wordt erkend. De arbeiders, te wier aanzien ver zuim met betrekking tol de ongevals aangifte was begaan, waren echter, blij kens het rapport, niet te kort gekomen aan geldelijke schadeloosstellingen. De hup. overkomen ongevallen waren ge boekt in de ongevallenregisters, welke aan elke onderneming worden gehouden, aan de hand van welke registers daji ook het hierbedoelde onderzoek heeft plaats gehad. EEN BURGE3IEESTERS3YOMNG AAN AMSTERDAM GESCHONKEN. Dr. C. J. K. van Aalst, president der Nederl. Handelmaatschappij, heeft zijn huis,' liet 'prachtige 'huis Heerengrachl 502, aan ae stad ten geschenke gegeven als ambtswoning voor den burgemeester. De heer Van Aalst zal over eenige maan den zijn hoofdverblijf naar elders (Hoer velaken) verplaatsen, ofschoon hij nog geruimeu tijd te Amsterdam werkzaam hoopt le blijven. Reeds onder burgemeester Itöell, zoo brengt de „N. R.'CJrt." in herinnering, zijn plannen aanwezig geweest om een huis op een der grachten, het pand met den fijnen voorgevel, Keizersgracht hij het Molenpad, waarin ^ertijds de Imperial gevestigd was en nu de openbare lees zaal huist, lot ambtswoning voor den burgemeester te bestemmen, en den laat- sten tijd was het denkbeeld in beginsel weer opgedoken, maar de verwezenlij king er van, dat begrijpt men, was om allerlei redenen niet gemakkelijk. Dr. van Aalst heeft nu den knoop doorgehakt door zijn royale daad, waaruit nog weer eens opnieuw zijn groote liefde voor de hoofdstad blijkt. Onder voorzitterschap van den lieer s. T. van Eeghen, oud-voorzitter van Kamer van KoopliandeJ en Fabrieken^ heeft zich een commissie van vooraan staande burgers gevormd, welke zich voorstelt, de gelden bijeen le brengen, noodig voor de meubileering van het officieele gedeelte van de ambtswoning. Geraamd wordt hiervoor een bedrag v f 60.000. Jit het Engelsch van Baronesse Orczy (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 61. Na. hun onderhoud ging Mudge heen in gezelschap van twee der pas aangeko menen, lerwijl de andere opgesloten bleef met Dearlove in diens zitkamer. Spoe dig hierna nam ^.de bewegijng in „Het Wapen van Fiennes'' een ongewoon ka rakter aan. Al die bekend zijn met de herberg, die buiten de muren van hej kasteel ligl, weten, dal zij den naam heeft van buitengewoon rustig le zijn. 's Namiddags in den zomer wordt ze 'be- szocht door pachters en boeren uit den omtrek, die in de gelagkamer een beker ale komen drinken, of buiten op een der banken gaan zitten, met hun ruggen legen den door de zon verwarmden muur oogen dicht ,mond open, verdwaald ip het land van den dommel. Maar zoo was het deze middag niel. Het was onmoge lijk om in de zon le zitlen en een dulji le doen ,of in vrede een onschuldig praatje te maken. De geheele plaats kookte van opwinding; uil alle richtingen kwamen 'jonge mannen de wegen afhol len, met roode gezichten, en zwaaiende armen, en roepende „Ilebt ge hel ge- INDISCHE KRONIEK. XX. The call of the mountains De bergen inl De melkventers en wat zij presteeren. Tusschen bergen en ravijnen. Lembang In Morpheus' armen Ma,ar nu wij op onze reis door Java in deze aantrekkelijke Preanger'-ho'ofd- slad zijn aangeland ,is dat niet om ons als ijdele toeristen te storten in den maalstroom van mondaine geneugten, die hier in zoo ruime male te genieten val len. Wij zullen de hooggeroemde en op haar tijd verleidelijke beschaving nu eens voor een poos vaarwel zeggen om wat ipeer te leeren kennen en! le zien van dï',t verrukkelijke bergland,een der schoonste rijkste streken van Ja va, waar de zoo genaamde bergcultures Bloeien en met name de ook in Nederlsnd zoo gewaar deerde Preauger-thee wordt gewonnen. Thee en kina, dat zijn de twee gewasjsen, die wij op onze tochten overal, tol hoog in de bergen, zullen aantreffen, ifiee en kina, dal zijn de cultures, die het Pre- anger hoogland tol bloei hebben ge bracht. Bandoeng is een heerlijk centrum voor lien, die de wandelsport beminnen. De bergen in de onmiddellijke nabijheid zijn het, die den sport- en natuurliefhebber onweerstaanbaar aantrekken. En elk rechtgeaard Bandoengenaar is daarom een beetje bergklimiiier. Weersta eens den „call of the mountains"' als ge, na een week van hard werken op een stra- lenden Zondagochtend vroeg uit de vee- ren en een beetje /Tillend in uw. pyama, de vulkanen ziet opdoemen uit de och tendnevelen en hel oerwoud en de berg geesten u lokken! Dan gaan we flink ge schoeid, alleen in sporthemd en een korte kniebroek, den helmhoed op het hoofd, gewapend met den puntigen slok en den blauwen zonnebril, de onmisbare thermosflesch aan een riem of aan den gordel, er op uit, het bergpad op achter de laatste huizenrijen zonder gids, zon der kaart, met de zon als kompas. Wa pens hebben wij niet noodig, go kunt dus den vervaarlijken revolver, dien ge met Hollandsche voorzichtigheid naar liet wilde land hebt meegenomen en met duif zend listen langs de douane le Priok hebt gesmokkeld, gerust thuis laten, men loopt op geheel Java overal even veilig als op de Veluwe of in het Geuldal AL- leem een flink mes nemen we mee, maar dal zal alleen zijn diensten, maar dan ook zeer nuttige, moeten bewijzen bij hel stuk kappen va,n den jongen klapper of het schillen van een maugislan of het afsnijden van een Iros bananen. Een uur van flink klimmen langs hel niet al te gemakkelijke bergpad brengt ons op een hoogte van 35000 -1000 voel. Een prachtig panorama doet ons dan telkens hel hoofd omwenden en het uitblazen en ademscheppen langer rik ken dan eigenlijk noodig is. De hoog vlakte van Bandoeng ligt dipp beneden ons. De huizen van de stad zijn door den afstand poppenhuisjes geworden, de roode daken schitteren in de zon In een onmelelijken cirkel ligt het groene land van de r ijst velden en aan alle kanten van den gezichteinder omsluiten de blauw groene bergen, waartegen de ochtendne velen langzaam opirekkenj het panorama. Vóór ons ligt hel reusachtige massief v; den Malabar, in Holland alleen bekend ,als „hel" draadlooze Indische station, 'maar in werkelijkheid een ontzaglijk ge bergte, dal in een zijner talrijke kloven liet krachtsla,lion voor aller oogen ver bergt. Rondom ons ligl hel massief van den vulkaan Tangboekan Prahóe, welks flanken wij zoo straks tot halve hoogte zullen bestijgen, tot waar de bergdess* Lemliang en liet hotel van dien naam m nog achter bergkammen verborgen lig' gen, a,an onze linkerha|nd rijst de Boe- rangerang omhoog, die zijn kantige spilt- se toppen in de ijle azuren lucht ten hemel heft en in de verte in, een wij den cirkel om d'c hoogvlakte aanschou- wlen wij al die andere toppen ,wn de Inlandsche fantasie de bloemrijkste namen heeft gegeven, bijna altijd ont staan uil een dier lallooze legenden, ote hoord?" nog voor zij1 dicht bij waren. liet hielp niet te zeggen „Wat? Wat moeten we gehoord hebben?" omdat hoewel velen spraken niemand een ver staanbaar woord zeide, en de oude Le den, die tevergeefs trachtten' bun ge wone plaatsen le krijgen of hun gewonen beker ale van Bess, de dochter van den waard konden zich alleen maar verwon derd afvragen, of Broughton of de nabu rige gehuchten door de hitte aan krank zinnigheid leden, of dat zij zelf als ge woonlijk in slaap waren gevallen en dit lawaai, dat hun ooren zoo hinderde, slechts droomden. „Hebt ge gehoord „Nu wat?" Eindelijk kwam er eenige samenhang in al dit door elkaar praten. Drie of vier jonge mannen stonden voor liet huis, balden hun vuisten ,en grepen elkander bij den schouder vast, als lol sleun bij een vreeselijke gebeurtenis. „Het is verschrikkelijkP' „We zullen allen uitgeplunderd worden," of anders „Onlze vrouwen en kinderen zijn nifet veilig!" of dan weer: „Men zegt, dal zij als gekken zijn woest van angst!" Toen juist reed Tubal Longshankes, komende van Skulford,, te paard langs hij reed, zooals hij gewoon was, zonder te letten op de voorbijgangers, een wolk van stof achter zich opjagend, en stoo lend, en duwend tegen hen, die hem in' den weg liepen, zonder iets te geven om' aan elk dier reuzen is verbonden. Bij helder zicht, rechts van ons, heel \v«zig in de verte, de drie kammen van den Gedeh Ontelbare bergpaden verlokken ons on derweg naar allerlei richtingen. Elk pud leidl tot nieuwe tochten, waarvan het einde niet le schatten valt. Maar wij houden ons a3ii hel pad naar Lembang. en onderweg worden wij ingehaald en oorbijgeloopen door talrijke inl. ndsae melkventers, die hun leege flcsschen te rugbrengen na r de boerderijen m het gebergte, Deze voorzien de stad Bi.n- doeng dagelijks v..n versche melk van echte Hollandsche koeien, die in hel In dische laagland niet kunnen tieren, maar die hier in hel hooge bergland geïmpor teerd hun melkgevenden plicht doen alsof ze thuis waren. Wffji kunnen niet na laten onze bewondering Ie uilen voor de sportieve prestaties di(er inlandsche melk venters, die omstreeks drie uur 's nachts uit liet gebergte naar de vlakte dalen, een tocht ynn een slordige drie uur ,langs moeilijke paden, die in den regentijd voor Europeesche voeten al thans onbegaanbaar zouden zijin, hun weg jrgrlichlend met fakkels, om bij het aan breken van den dag de Bandoemgsiehe klanten aan de deur van melk te voor zien om dan zonder de noemenswaardige rust wederom den tocht naar boven, onge veer vier uur klimmen, welgemoed le aanvaarden Deze menschep doen dit dag in, dag uijt, en hun tempo is zooveel snel ler dan liet onze, d?t zij ons al spoedig ver achter zich laten! Op deze wijze wordt Bandoeng voor een doel althans ook van versche groenten uit de bergen voorzien In de jaren, die, ik in Biandoeng doorbracht was onze groenlenventer '11 oude heer, in nifet veel meer gekleed dan een lendedoek. die zijn eigen leeftijd ni|ct wist, maa,r dien ik voorzoo verf dat hij oeji inlander mogelijk is om te schatten, op vijf cn zestig minstens taxeerde Hij magjete nog eiken dag en nacht genoem den tocht en huppelde als een kakkerlak legen de steile bergen op. Maar, al i s hel dan ook in gematigder tempo, wij moeien verder of liever hoo.- ,gerBij elke wending van hel pad waclit ons een nieuw en verrassend uitzicht. Het is nu niet langer de vlakte van Ban,- do eng, die wij aan onze voelen zien lig gen wij zijn langzamerhand geraakt in een doolhof van hellingen en ravijnen, bedekt mei oerwoud, waarin hier en daar op een opengekaple plek een onderne ming verscholen ligl. De zon is al lengs feller beginnen le branden, de blauwe bril bewijst zijn dien Men en ook de thermosflesch, en zelfs het luchtige sporthemd zouden wij liefst van ons afj willen werpen. Maar hoezeer ook de berm van het pad lot even rusten noodt, men gaat in Indië nu eenmaal niet zoo maar eens evert in het gras zitten, zooals dal op een wandeling in Holland zob ver leidelijk en zelfs in sommige gemeenten verboden is. tenminste wanneer de an,- dere kinine er aan te pas komt' Zoo kleinzielig is men in Indië niel, maar er aijn andere redenen, waarom men hel daar met of zonder andere kunne toch maar liever niet doet. Dat zijn de spin nen, de bloedzuigers, de schorpioenen, de slangen en de mieren, vooral de tuie ren. Een Indische mier is niel van de spreekwoordelijke nietige afmetingen ba rer Hollandsche collega's, tenminste niet de iboschmier. Dat is een kanjer van soms een paar centimeters lengte, wier bezoek of visitatie men zooveel mogelijk moet vermijden. Wij gaan dus niet zitten, voor dal wij een of anderen omgekapten or omgevallen boom als zitplaats kunnen gebruiken of hier en daar in het gebergte een ambulante warong, die er ecu bankje voor zijn gasten op nahoudt, wordt aan getroffen. Men vindt deze warongs tot zelfs op de eenzaamste plekken, onder een bamboe-afdakje, en altijd zitten er eerf paar inlanders uil le rusten en een dei' talrijke verdachte siroopjes te nuttigen. In de buurt van Lembang raken wij op-» ééns - tusschen de theestruiken van een verlaten tuin, maar eenige minuten latei* zijn wij in de velden van een in volle be drijf zijnde onderneming. Breede wegen kruisen hier elkaar; groepen tlieeplujo- slers ontmoeten we op onzen weg, hier en daar in de verte zien wij een Euro peaan galoppeeren* op zijn paard, een assistent op zijn dagelijksche tournee, een administrateur, die zijn rijk inspecteert Een laatste eindspurt langs een muilen weg door de gloeiende zon brengt ons tenslotte in het dorpje Lembang. Tus.- schen de inlandsche woningen liggen hier en daar Europeesche optrekjes, eigens- dom van Europeanen aan de kust, die, hier hun vacanïie in eigen home komen doorbrengen. Ook hier en daar een en kele villa van iemand, die Lembang boe ven Nederland of de Riviera verkoos om er te leven en le sterven, die hoog boven in de Indische bergen zijn levens avond wil slijten. Nu zijn wij op den grcolen weg gekomen, den breeden rijt en auto-weg van Bandoeng naar Lem bang. Hier in de buurt van het hotel, heleend vacanlie-oond, komen wij plot seling weer in een druk verkeer van rijke auto's, Voetgangers en rijtuigen van inlandsche makelij Gezadelde paarden met hun inlandsche drijvers slaan in groepjes langs den weg. Lembang is '1 uitgangspunt voor toeristen om den Tang- koeban Prahoe te bestijgen en eiken dag «r trekken er expedities uit het hotel, le paard meestal, voorzien van proviand cn onder geleide van gidsen, om ettea lijke duizenden voelen hooger de driei kraters le bezoeken. Hel holel te Lembang is het rend.ez- us vait' auto-rijdende Bandoengenaars, die eens even een nog kouder neus wil len balei: dan hun eigen bevoorrechte stad reeds vermag te schenken Een tal rijk publiek zit op het groote koele ter ras to genieten van de Lembangsche lekkernij par excellence, aardbeien met slagroom, eehle Holfandsche aardbeien die hier op "1000 voet hoogte groeien, al zijn ze dan ook niet zoo dik en geurig "s in het moederland. Niemand neemt aanstoot aan den sterk naar ver schooning hakenden toestand onzer klee- dij en uiterlijk, en nadat wij wegens on zen meer dan voehtigen toestand een windvrij plekje hebben opgezocht, doen ook wij ons tegoed aan aardbeien, slag room en ijskouden whiskey-soda. Voor een daalder vinden wij vervolgens een der talrijke losse taxi's bereid om ons in snelle vaart naar Bandoeng t«rug it brengen, waar wij nog juist bijtijds aan komen om, na 'n heerlijk verfrisschend, bad, in een smetteloos eii stijf gesteven wit pak aan te zitten aan de rijsttafel in het holel Na zulk een tocht heeft men een Indischen eetlust, die voor een Hol laudschen dito geenszins behoeft onder te doen Maar na afloop, met een paar duizend voet klimmen onder de tropen zon in de heenen en ean rijsttafel mol veel koud bier in de maag, kan niets ter wereld ons meer afhouden van de ver lokkende klamboe, waaronder wij al spoe dig voor de rest van den middag in den diepsten aller slapen verzinken. Dit is, geachte lezer, de korte schets van een niet al te «waren tocht, zooals wij er met uw goedvinden nog vele van uit het schoone Bandoeng zullen ondernemen, doch die wij niet meer allo in deze kronieken zullen beschrijven. Ons wacht lot leboekslelling grooter toe risme. Een volgende brief zaf ons ver plaatsen naar het hart van Preanger, Garoet, en naar een dier uitgezochte bergoorden, waar de uitgeputte Indisch man zich in een aardseh paradijs waant. Tjiseroepan, hel lustoord op 1200 voet hoogte aan den voel van den Papandajan. een van Java's werkende vulkanen. D. Ik de veiligheid van hun leven of ledema ten. Hij riep luide om den waard, zelfs nog voor zijn paard op het voorplein stil stond. Daarop wachtte dp gewone be zoekers van „Het Wapen van Fiennes" een nieuwe verrassing, want zij zagen Dearlove uil het huis snellen, buigend en gedienstig, om Longshankes te ontvangen, alsof die jonge hoer iemand, van hoogen sland was; en het was „Ja Heer Longs hankes!' en „Neen Heer Longshankes!" en „zooals het u behaagt, Heer1" zoodat de meuschen hun oogen begonnOn uit te wrijven, omdat zij zeker nu wisten, dal zij moesten droomen. Want, ziet ge, Dear- karakter, die zijn rug niet boog voor iemand, d,ie niel tot <le familie Fiennes behoorde, en dal hij den stijgbeugel vaul den jongen Longshankes vasthield, zooals hij nu deed, en hem persoon lijk over hel voorplein geleiddp, was vol doende, om iemand le doen denken, dal de geheele wereld onderstboven gekeerd was. En Longshankes Vond Dearlove's ge dienstigheid, blijkbaar zeer natuurlijk. Hij wierp de teugels Van zijn paard, loe aan den dorpsjongen, die hel dichtste bij stond, en die even bereid scheen den eigenaar van Shulford een dienst te be wijzen als Dearlove zelf. En Tubal wierp een trotsclien blik op de kleine menigte' die opgehoudpn had met pralen en geba ren maken en hem met open mond aan staarde. Uit Stad en Provincie. Oil Middelburg. Gisterenavond werd op de boven zaal van hel café „De Eendracht" h i e r een vergadering gehouden van de afdeeling Middelburg en omstreken van de Vereeniging tot Bevordering der Be langen van Slechthoorenden, onder voor zitterschap van den heer Herman Snij ders. „Ilebt ge het niet gehoord, Heer Lenige hankes? vroeg de waand buigend in anl woord op Tubal's bevelend, ondervragen „Gehoord?" zei de jonge man kortaf. „Neen' Wat was er le h©oren?" „Vreeselijks nieuws, Heer Longslian- kes. Al onze jongens weten, wat zij doen moeten Wij vreezen allen het ergste." „Zuil ge nu spreken, voor den drom mei... of niel?" vroeg Longshankes met zijn neus in den windt en zijn zweep zwaaiend, zooals een edelman doen zou „Hel leger van den Koning heeft een groote overwinning behaald, Heer Longhankes!" zei Dearlove luide, zoodat iedereen het hooren kon, Dadpjijk sloten do groepjes zich djchier om hem en Longshankes. „Wal voor onzin is dit?" riep de laat ste. „Geen onzin, Heer Longsliankes, vrees ik. De overblijfselen van hel leger van den Koning kwamen, zoo het schijnt in aanraking met generaal Fairfax. De Rondkoppen begonnen hel gevecht, en het was nu voor hen een slachting nog grooter zelfs dan Naseby voor den Ko ning was. Sommigen zeggen dat generaal Faihfax gedood was, anderen dat Olivier Cromwell zelf „Wie heelt de tijding gebracht?" vroeg Tubal kortaf. „Drie soldaten van liet leger van dpn Koning." „Waar zijn zij?" Deze herinnerde er in zijn openings woord aan, dat de secretaris der afdee ling, de heer Wicssner, naar het buiten land is vertrokken. Als blijk van waardee ring voor hetgeen hij voor de afdeeling heeft gedaan, is hem een geschenk aan geboden. Spr. uit den wensch, dat hel den heer Wiessner en zijn gezin in den vreemde wel moge gaan. In plaats van den heer Wiessner werd tol bestuurslid gekozen de heer Geerl- vliel, die echter bedankte, waarna de heer J. Reinierse werd gekozen. Deze zal 'kennisgeving daarvan worden gezonden. De heer H. J. Neugebauer, lid van het bestuur, heeft zich bereid verklaard het secretariaat op zich te nemen. De voorzitter deelde mede, dal de •oepstelefoon 'van de nieuwste con structie. lol aanschaffing waarvan reeds u-der werd. besloten en die bekostigd wordt uit de opbrengst van den bazaar, welke in hel voorjaar werd gehouden, in October zal worden afgeleverd en op de vergadering, welke Donderdag 28 Octo ber wordt gehouden, in gebruik zal wor den genomen met het geven van enkele voordrachten. Besloten werd aan de feestgave Ier eere van het l2!/2-jarig bestaan, aan te bieden aan „Ons Landhuis"' le Lanteren uil de afdcelingskas f100 te geven, ter wijl een lijst onder de leden en vrienden der afdeeling. waarop reeds verschillende personen particuliere bijdragen toezeg den. circuleert. Ten slotte werd gewezen op de thans definitieve oprichting van een Centraal Arbeidsbureau voor S H. Hel eerste werk van het bestuur van dit bureau is thans hel vormen van plaatselijke comité's, die onafhankelijk van het bestuur der afdee- lingen werkzaam zullen zijn en lol welke comité's werkzoekende SH zich steeds hebben Ie wenden. De comité's zullen de aanvragen verder in behandeling ne men en hiervan opgave doen aan den administrateur, die de centrale leiding heeft en voor de onderlinge samenwer king der comité's zorg draagt. Dit bureau zal veel kunnen bijdragen tol de lotsverbetering van vele SH en doovcn, al zal het oen zeer moe,ilijk maatschappelijk werk zijn. De voorzitter vroeg te overwegenwie geschikt en bereid zou zijn om een plaat selijk comité van 3 personen te vormen voor dit werk. In de volgende verga dering kan dan tol een benoeming wor den overgegaan. Na afloop volgde een gezellig samen zijn. Hel programma voor de laalsle muziekuitvoering in de .Abdij alhier a.s. Zondag van 12 lol 1 uur. bevat 6 werken van Rich. Wagner en twee ko ralen. Voor muziekliefhebbers zeker een reden te meer tot een bezoek. Nu een muziekuitvoering als hier te wachten staal, zal hel velen zeker nog makkelijker vallen een goed offer le brengen in de bussen. Het korps heeft dit zeer noodig. wil hel ook oen volgend jaar deze uitvoeringen kunnen voort zetten. Uit Vlisslngen In de hedenmiddag gehouden verga dering van den gemeenteraad van V1 i s- s in gen was o a. ingekomen een be zwaarschrift van Ged. Staten legen den aanslag van den Prov. Sloombootdienst op do Wester Schelde in de zakelijke belasting op het bedrijf lol een bedrag van f 564. Ged. Stalen merken op. dat volgens hel arrest van den Hoogen Raad van 16 April 1924 van een bedrijf alleen sprake kan zijn, wanneer daar mede hel maken van winsl wordt be oogd Nu wordt uit den aard der zaak door de provincie mei de uitoefening van genoemden dienst geen winsl be oogd de dienst levert trouwens steeds aanzienlijke lekorlen op maar dient hij alleen voor het onderhouden van de noodzakelijke verbinding van Zeeuwscli Vlaanderen met overig Nederland Alzoo zou volgons het aangehaalde arrest van „Zij zijn weer weggereden. liet waren mannen van Barnbury ginds en zij gin gen gauw daarheen, om de inwoners te waarschuwen. „Waarvoor le waarschuwen?" „Hel schijnt dat de Rondkoppen als bezetenen vluchten, en dat het hun aan levensmiddelen ontbreektZij komen naar dezen kant van het land als een troep sprinkhanen, zoekend) wat zij kun nen verslinden, en stelen en plunderen. Wij voelen ons geen van allen veilig in onze huizen, en de jongens hebben zich hier verzameld omdat zij plan heb ben de bescherming van hel garnizoen oj) hel kasteel voor zich zelf en hun ge zinnen le vragen." Tubal Longshankes was stil blijven slaan. Hij ging de herberg niel binnen; op zijn donkerkleurig gelaat weerspiegel den zich de vele verwarde gedachten, die door zijn brein joegen. Geruchten! En nog wel zulke geruchten' Nu die waren drie jaren lang d|e hoofdbronnen van zijn rijkdommen geweest. Inlichtin gen hier ingewonnen en daar oververteld, I eleekenden iederen keer ten minste twintig pond voor hem. „Wat raadt ge ons te doem Heer Longshankes'? vroeg Dearlove, 'nog bui gend voor den rijken pachter. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 5