gaerdt" zal spelen bij hsar jubileum." „Toen wij het stuk opstelden en in- eenstaken, dacht ik onwillekeurig aan mevrouw Annie v. d. Lugt, die loch zoo schoon O. L. Vrouw van Zeven Smerten en het Ivindeke Jezus in ons stuk ,.En waar de ster bleef stille staan" heeft ge speeld. 't Was een schilderij! En ik dacht bij mij zeiven „Als Annetje van Ees dat Leontientje nu eens wou spelen, zij heeft er een gezicht voor ,ccn taal, houding en gebaren! Ja dal ware dc creem!' En Ook Veterman hoopte dat dit waar zou zijn En door aan baar te denken kwam Leontientje onder haar invloed en daardoor is dit beeld naar haar speelgcest gegroeid, zoodat er nu meer licht op haar dan op andere per sonen valt en wordt zij., Leontientje. ook de hoofdfiguur Ik lees nu, dat mevrouw van der Lugt jubileeren 'gaat. Dat ver heugt mij in liooge mate. omdat hel de bekroning is van vele jaren schoon werk. waar ik mee van genoten heb. En heel Holland zal haar in dankbaarheid vieren omdat zij lijk een Lente van Botticelli, op haar vele reizzen de bloemen van haar talent overal ten genoege harer landge- nooten heeft uitgestrooid. „Ik verheug mij met hen! Maar vooral verheug ik mij, omdat zij haar schoon ju bileum met ons stuk ..Leontilenlje' zal* vieren. Laat mij uitspreken hoe l'ier ik daarmee ben, dat zij, Hollandsche, dit ■Vlaamsche meisken Leontientje gekozen heeft, om op haar triomftocht door Ne" derland mee te nemen!" Het Prinsenhof te Delft. De Ilaagsche Crt. verneemt uit de meest betrouwbare bron dal men groote plannen met het Prinsenhof te Delft heeft Zooals men weet. herbergt het Pr in" senhof op het oogenblik drije verschil lende musea n.l. liet stedelijk museum, het ethnografisch museum en het Rijks museum, bestaande uit voorwerpen, be trekking hebbende op het Huis van Oranje. Deze drie musea nemen echter niet het geheele Prinsenhof in beslag. Er zijn nog enkele zalen niet in gebruric. Toen I! en W van Delft vernamen, dat het Rijk de zalen zou willen ontruimen, heeft het college het oogenblik gekomen geacht, om bijzondere aandacht aan het Prinsenhof te wijlden. B>, en V. noodigden de heeren rar. L. G N Bouricius, ge meente-archivaris. wethouder Brinkman en professor van Eerden uit ,een on derzoek naar het gebouw in te stellen. Hiermede is de commissie gereed geko men en zij heeft in een uitvoerig rapport kenbaar gemaalcL dat hel wenschelijk is, dat het beheer van het gebouw in een hand komt. Vóór alles is het echter vol gens het oordeel van de commissienood zakelijk, dal het Prinsenhof grondig ge restaureerd wordt. Dit zal hooge kosten met zich brengen .doch het gebouw heeft zulk een groote historische waarde, dat het dit wel waard is. De verschillende historische verzamelinngen zouden dan beter gehuisvest kunnen worden .terwijl tevens speciale afdeelingen geslicht zou den kunnen worden, o a. ^en Ilugo de Grootafdeeling. Eveneens zou in het gebouw het ge meente-archief worden gevestigd, hetgeen thans een plaats heeft gevonden in hel oude stadhuis. Het Prinsenhof is door allerlei om standigheden een uitgewoond huis gewor den en dus is restauratie een vereischte. Gaat men tot deze herstellingen over, dan zou het van belang zijn, indien een regeling werd getroffen .zooals hierboven in liet kort is aangegeven. LANDBOUW. Iepenziekte De heer A. v. d. Have te Kapelle, schrijft in de N. R. Crt Waar de iepeuzziekte in verschillende streken van ons land met onverminderde heftigheid voortgaat groote verwoes- woestingen aan te richten, zou men den ken, dat door den Plan te nz iek te kundige 11 Dienst of andere instituten hieraan alle aandacht wordt besteed. Niets is helaas minder waar. Geen dezer instituten be schikt over voldoende middelen, om dit onderzoek grondig te doen plaats hebben. Alleen in Zeeland vertegenwoordigt het iepenhout een waarde van eenige mjfl- liocnen en verschaft de verwerking in den winter aan vele handen werk. Zou het daarom niet hoog noodig zijn. dat, waai* geen enkele boomsoort den iep ver vangen kan, er van regeermgswege geld wordt verschaft oin dit onderzoek spoe dig eu uitgebreid le doen plaats hebben. Ik teeken hier nog bij aan, dat er Stre ken zijn. waar de icpenziekle een uitzon dering is en dat de genomen proeven met mangaansulfaat, zoover mij bekend is, geen resultaten gaven. Dc oorzaak der iepensterfte. De heer C A. I. Smits van Burgst le Beek bij Breda betoogt in de N. R. Crt., dat de iepcnziekle mei van parasitairen aard Hij is overtuigd, dat de ware oorzaak der boomensterfte in atmosphe- rische invloeden moet gezocht wonlen. zonder dal eenig ziekteverwekkend mi cro-organisme daarbij in het spel is geweest In de eerste plaats moet ge noemd worden dc groote droogte van 1921 tot 1925. in een groot deel van Europa, welke zoowel direct, in ver band met de watervoorziening, als in direct, door bevordering van vorstbe- schadiging, noodlottig voor vele boomen is geweest, inzonderheid voor iepen, po pulieren tii wilgen. Zooals reeds vroeger door mij betoogd werd, hebben de boo men dientengevolge een hevigen strijd met de natuurelementen te voeren gehad-, 'a struggle for life, gevolgd door pen survival of the fittest De boomen met een gezonde constitutie en een krachtig wortelstelsel hebben het langst weer stand kunnen bieden, hadden dus de meeste kans in leven te blijven; vandaar dat men op zoo veel plaatsen het meest opvallend bij dc iepen tusschen doocle en halfdoode ook gezonde boomen •zag staan, een verschijnsel, dat ook thans nog in gelijke mate lean worden waar genomen. Er zijn zelfs plekken in ons land waar alle iepen gezond en krach tig gebleven zijn. Tot overmaat van ramp werden de droge jaren gevolgd door bet kille en natte voorjaar van 1926. Tal van boo men, weer in het bijzonder de iepen, die na een normaal voorjaar er ongetwij feld bovenop waren gekomen, hebben het in den loop van dit jaar afgelegd, terwijl andere, die verleden jaar nog gezond waren, eerst in dit jaar de be kende verschijnselen van uitputting ver- toonen. Wat bet voor den iep aanbevolen ge neesmiddel (mangaansulfaat) belreft, zoo kan ik mij niel goed voorstellen, hoe, bij afwezigheid van ziekte veroorzakende microben, dit bestrijdingsmiddel zou kun nen werken. HOE GROOT IS HET COFFEINE- GEHALTE VAN KOFFIE Met het steeds meer bekend worden van coffeïnevrije koffie lijkt de vraag: „Hoe groot is het coffeïne-gehalte van koffie?" niet zonder belang. Wat is cof- feïne? En waarvoor coffeïnevrije koffie? Coffeine is om het algemeen uit te drukken een medicament en wordt vaak alleen, vaak ook in verbinding met an dere stoffen gebruikt, in gevallen waar een tijdelijke versterking der functies van dc hartspieren gewenscht is. In vele lan den is de maximum-dosis, welke door Ge- neesheeren mag worden toegediend be paald op 1/2 gram. Coffeïne is een reuk loos alcaloïd met een onaangenamen bit teren smaak. Het gehalte aan coffeïne is bij de mees te koffiesoorten verschillend. Javakoffie bevat tusschen 1.2 en 1.55 pet., Guate- malakoffie tusschen 1 en 1.21 pet., San- toskoffie tusschen 1.34 en 1.42 pet. Op gebrande koffie berekend, komt men dus op ruim 7 gram coffeïne per pond huis- houdkoffie. De meeste mannen der wetenschap, die zich de laatste jaren met dc volkshygiëne en genotmiddelen hebben beziggehouden, geven zonder reserve toe, dat de coffeïne bevattende dranken een zeer nadeelige werking uitoefenen op hart en zenuwen en dat deze werking speciaal bij daar voor gevoelige personen en kinderen ge weerd dient te worden. Daarom kwam de coffeïnevrije koffie HAG en bet voordeel van deze koffie is, dat zij hetzelfde genot verschaft als de koffie met coffeïne. De uitvinding, om aan koffie het schadelijke bestanddeel, de coffeïne, te onttrekken (ook door Ne- derlandsche Octrooien beschermd) moet worden beschouwd als de ideale oplos sing van het vraagstuk der ontgiftiging van genotmiddelen. Door deze ingenieuse werkprocédés is men er inderdaad voor den eersten keer in geslaagd, een origi neel product in zijn oorspronkelijken vorm te laten met de zelfde aangename eigenschappen (smaak en geur van het origineele product), maar zonder de on- gewenschte schadelijke werking. De voorschriften der Nederlandsche Warenwet, waaraan koffie HAG onder garantie der fabriek voldoet, zijn ten op zichte van extract-gehalte voor coffeïne vrije koffie dezelfde als voor gewone koffie. (Adv.) RECHTZAKEN. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde den 29-jarigen graveur C. J. de H-, die van Januari tot Juli j.l, onge veer 700 rijwielplaatjes had nagemaakt met het oogmerk deze als echt te ver- koopen, tot 8 maanden gevangenisstraf. De eisch was 1 jaar en zes maanden. Het drama op den Schiedamschen Dijk, De 44-jarige koopman L. E. P. M„ bijgenaamd „Louis de Paardendief", die had terecht gestaan ter zake van dood slag sub. mishandeling, den dood tenge volge hebbende van zijn 39-jarige vrouw D. van Sluisdam in den nacht van 22 op 23 Juni j.l. in een pand aan den Schie- jjlamschen dijk le Rotterdam werd ver oordeeld wegens mishandeling den dood tengevolge hebbende, tol twee jaar ge vangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis. In het vonnis werd overwogen dat ook al heeft verdachte den dood van zijn vrouw niet gewild, hij toch nooit reden kan hebben gehad, haar zoo hevig op het hoofd te slaan, als hij gedaan heeft. De officier van justitie had twee jaar gevangenisstraf geëischt. Diefstal van gesloicn geld. Voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam heeft terecht geslaan P. N. (.de 25-jarige huisknecht van een „hotel aan den Amstel, thans gedeti neerd, Ier zake, dal hij op 21 April j.l, van de kamer van een der inwoonsters f 9000 zou hebben gestolen. Dc bestolen vrouw was nog slechts kort in het bezit van dit geld, dat van misdrijf afkomstig was Hij was door een zekeren L„ wiens broeder als ge tuige in deze zaak optrad, kort tevoren door kasmanipulalies ontvreemd bij de Centrale Suiker Mij Genoemd jong- mensch liad in suiker gespeculeerd; toen deze speculaties mislukten, trachtte hij dit verlies door verduistering le dek ken. Zoo bracht hij een bedrag -van f 18.000 bijeen, waarvan hij f 9000 aan zijn moeder en f 9000 aan een vriendin netje in bewaring gaf. De moeder, die niet het minste vermoeden had, dat dit geld van misdrijf afkomstig was. stelde het dadelijk aan de politie Ier Jiand toen deze huiszoeking kwam doen. Maar liet vriendinnetje was hiertoe niet in staat; de f9000 waren alweer gevlogen. De hu.sknechl, die vermoedde dat zij m het bezit van veel geld was, sloeg zijn slag en nam liet geld weg, voordat nog de verdu stering bij de Centrale Suiker- fabrelc was opgemerkt Aanstonds na den defstal vertrok hij naar België met ruim f 4000 op zak (de andere helft had hij aan een 'vriend gegeven, wiens naam hij niet ter rechtzit ting wenschte te noemen, niettegenstaan de het herhaald aandringen van den president). In enkele fnaanden was het geld verbrast; toen meldde hij zich bij de politie en legde een volledige -be kentenis af. Het O. M. waargenomen door mr. Mas- sink, achtte een zware straf noodzake lijk, vooral ook om een voorbeeld rte stellen voor de menschen, die de be ruchte omgeving van den verdachte wor men Feeds vele straffen heeft verdachte ondergaan. De verdachte wil zijn mede plichtigen en de helers niet verraden. Het O. M. gelooft echter niet, dat hij de f 4000 geheel heeft opgemaakt, maar dat een groot gedeelte nog hier of daar verborgen moet zijn. Spr. eischt daar om, wegens diefstal, een gevangenisstraf van een jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. Huyer. achtte het twijfelachtig of hetgeen buiten en be halve de opgave van verd. bekend Js, voor een venoordceling voldoende is. Het is zeer wc» mogelijk, dat verd. de schuld op zich heeft genomen voor een ander en slechts medeplichtig is. PI. eindigde met clementie le vragen. SPORT, Duivensport. Ons werd nog plaatsiug verzocht voor den uitslag van de wedvlucht, welke Zondag 8 Augustus door de postduiveu- vereeniging „De Snelpost" alhier werd gehouden uit Noyon, afstand 218 K.M. Al meenen wij dat' men dezen uitslag veel eerder had moeten toezenden, toch willen wij hem thans nog melden, omdat deze wedstrijd, waaraan jonge duiven deelnamen, ook den wisselprijs omvat te. De uitslag is dan, dat de eerstaanko- mende duif te 10 u. 46 m. 32 sec. aan kwam. terwijl de duiven om 6.50 uur waren losgelaten. De le, 4e, 7e en 8e prijs werden behaald door den heer O. J. Witte; de 2e en 3e door den heer B. van Dirven, de 5e en 6e door den heer A. de Kraker; de 9e en 10e door den heer F. C. Poppe. De wissellauwerkrans werd ten tweede male gewonnen door den heer Poppe. die nu eigenaar is, terwijl dc heer van Dir ven een zilveren medaille kreeg voor 0e 2 eerst getoonde duiven. Zondag 12 September hield de ver- ecniging weer een wedvlucht, nu van uit Soignies. de duiven werden gelost de 7 uur met Z. W. wind. de eerst aan komende duif arriveerde te 8 liur 49 m. en 4 sec. De prijzen werden als volgt behaald: lc en 6e C. J. Witte, 2e ,T. del Brce. 3e A. dc Kraker. -Ie W. Hendriks. 5e Abr. Francois, 7e B van Dirven. 8e F. Poppe. 9e E. Pol vliet en 10e L. Mun ters. Dn i ven-sport. De Bond van Poslduivenliefhebbers in Zeeuwsch-Vlaanderen W.D. hield op Zon dag 12 Sept. j.l. een wedvlucht uit Bre ien il met 106 duiven. De duiven werden in vrijheidgesteld te S.02 uur. met een sterken Westenwind. De eerste prijswinnende duif arriveer^ de te Oostburg, op een afstand van 207.39 KM. met een snelheid van 1390.3 M. per minuut op 10.3110 uur. De laatste of 27ste prijswinnende duif arriveerde te Oóstburg op een afstand van 207.39 KM. met éen snelheid! Van 1251.4 M. per minuut, op 10 47.44 uur. De eerste 15 prijswinners waren: le, 7e. 12e en 14e M. A Mabesoone. Onst- burg; 2e A. Daansen, Ooistburg; 3e en 10e .J. P. Duste. Ooslburg, 4e en 5e W. Kievit. Aardenburg; 6e Ph. J. Duinker, Draaibrug; 8e _M. Simpelaar. Ooslburg; 9e. 13e en 15e R. van de Voordo Sluis. 11e ,T. Simpelaar. Oostburg ✓VERSCHILLENDE BERICHTEN. Toen Woensdagavond Liesje F., wal langer dan gewoonlijk wegbleef van hel koeien uit de wei halen (aldus verleif het Dgbl. v. N.-B.), werd de moeder on gerust en ging zij haar 13-jarig doch tertje tegemoet. Strompelend over den weg. erg bloedend met gescheurde klee- ^en. en vol bulten en schrammen zag zij net kind den weg afkomen. Wat was er gebeurd? Toen het meisje met de beesten van de wei terugkwam, sprong bij het pas- scoren van den Langberg. onder Oud- GasteTT onverwachts de 14-jarige buur jongen Paul S, uit een bpschje te voor schijn. Hij gaf haar een schop tegen den buik. Hierdoor half versuft, viel zij op den grond, waarna de jongen haar een prop gras in den mond duwde, haar trachtte te wurgen en den hals 'om te draaien. Wat hem echter door haar te genstand niet gelukte. Daanuvging hij hel arme kind met zijn klompen te lijf, sloeg haar den neus in en daarna gezicht, armen, lijf en beenen bqnt en blauw. De razende R. trok hierna dc kleeren van de arme kleine los en scheurde deze aan flarden. Vreeselijk bebloed en toe getakeld werd het meisje door haar moe der naar huis gebracht. Donderdagmor gen was de toestand van het kind naar omstandigheden goed te noemen. Nadat de jongen zijn misdaad had gepleegd, verdween hij en hoewel den gieheelen nacht naar hem gezocht is, door zijn vader en twee politiemannen, is men hem thans nog niel op het spoor. Men meldt aan de Bred. Crt.: Donderdagmorgen reed een autobus in een bocht aan den Liesbosscheweg tegen een telefoonpaal, slingerde daarna naar de overzijde van den weg en kwam vervolgens tegen een boom terecht. De deur der autobus vloog óver den weg en alle glasruiten werden vernield. Nog ongeveer 70 meter reed de autobus door. voordal ze lot staan kon gebracht wor den. Ze was deerlijk gehavend Er be vonden zich in de bus 19 arbeiders. Vier van hen beliepen snijwonden aan het hoofd. Het auto-ongeluk is vermoedelijk te wijten aan het met te groote vaart door den bocht ^rijden. De bus fs door den burgemeester ,in beslag genomen en na een deskundig on derzoek, waarbij bleek dat de handrem niet functioneerde en er een veel te •groote speling ,in het stuur zdt, aan den eigenaar teruggegeven, nadat proces-ver- baal is opgemaakt. De 30-jarige W. de H„ die Woens dagmiddag aangehouden is, als verdacht van móórd op zijn vader, in 0e louderlijke woning aan de SlachtstraaL te Rotter dam, blijft weigeren eenige inlichting te geven. De vorige weelc is de vader nog bij den geneeskundigen dienst geweest, om te vragen of men daar er ook voior zorgen kon, dat zijn zoon weer naar een krankzinnigengesticht pvergébracht werd. omdat hij bang was voor zijn $oon, die al meer dan eens gedreigd had, zijn vader te zullen dooden Voor zijn arrestatie moet W. de H. zich tegen derden erover uitgelaten heb ben, dal hij zijn vader gedood had Donderdagmiddag zou de sectie op hel lijk van het slachtoffer plaats hebben. De Maas is thans zoo laag, dat zich stroomafwaarts van de Maasbrug zich groote banken hebben gevormd die bijna de geheele breedte der rivier beslaan. Voor dezen tijd van het jaar half Sep tember mag de stand der Maas wel zeer lgag genoemd worden. Op liet Stadhoudersplein is Don derdagavond de visscher J. v. D. uit Scheveningen, op zijn motorfiets gezeten, in botsing gekomen mei den chauffeur A. de J., die op de fiets zat. Volgens getuigen zou v. D. veel te hard gereden hebben. Hij is met een schedelfractuur naar het ziekenhuis gebracht. Op de duo zat het meisje M. L., die een ernstige hersenschudding bekwam. De chauffeur De J. bekwam een ge broken been. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben zich te Haarlem in een groot aantal gezinnen vergiftigingsverschijnse len voorgedaan. De menschen hadden den avond le voren garnalen gegeten, die door een Zandvoorter te Haarlem waren gevent. Bij een onderzoek is thans gebleken, dat de man deze garna len had gekookt in een ketel, waarin ook de vuile wasck van de familie werd behandeld. Alle personen, zeker 40 in getal die van de garnalen Regelen hébben, zijn zeer ernstig ongesteld ge worden. Hel juiste aantal vergiftigden kon niet worden opgegeven, omdat velen geen medische hulp hadden ingeroepen. De meeste zieken waren den volgenden dag zoo goed als hersteld. Naar aan de „Msb." wordt medege deeld, is het aantal personen, dat na het eten van gelardeerde lever ziek is ge worden, gestegen tot zestig. Ook in het filiaal van den betrokken slager in de Ferd. Bolstraat te Amsterdam schijnt van de ondeugdelijke lever te zijn verkocht, zoodat er ook jn deze buurt eenige ge zinnen de dupe zijn geworden, In liet aJgemeen maken de patiënten, die uit niel minder dan 19 gezhmen komen, hpt vrij goed. Men meldt aan de Msb. uit Veen- dam d.d. gisteren: Bij schietoefeningen van de burger wacht is de 30-jarige H. V. uit Nieuwe Pekela, die zich te ver buiten den waar nemingspost begaf, door een kogel in het hoofd getroffen. Hij werd onmiddellijk gedood. Te Nijensleek (Dr.) heeft zich bij het zoontje van H H. een geval van nek kramp voorgedaan met doodelijken. af loop. Te Reeuwijk is een 26-jarige man aangehouden, verdacht van,het plegen van onzedelijke handelingen met een drielal jongens van 12 tot 14 jaar. Aneta meld! d.d. 16 Sopt uil Ba tavia: Het Chineesehe personeel van hel s.s. „Plancius' der Kon. Paketyaart Mij., welk schip van Belawan was vertrok ken met bestemming naar Singapore, be gon muiterij. De gezagvoerder gaf hier van draadloos kennis aan den mijnen,- lcgger „KrakatRu", welke daarop met de „Planoius" gelijk opstoomdo en in de onmiddellijke nabijheid bleef. Een later bericht meldt; De Chineesehe bedienden aan boord van de „Plancius" hadden onderling twist. Thans is alles rustig. De ruziema kers zullen in Singapore waarschijnlijk door ander personeel worden vervangen. Te Parijs zijn vier kinderen slacht offer geworden van een granaatontplof fing. De kinderen speelden met een gra naat, welke nog uit den oorlogstijd in den tuin lag, toen deze ontplofte en twee kinderen, een jongetje van 9 en een van vijftien jaren, doodde. Twee andere kin deren werden zwaar gewond en zijn na derhand overleden. Vele lezers zullen zich bij een be zoek aan de basiliek van de Sacré«Coeur te Parijs, vaak geërgerd hebben aan de woestenij daarvoor. Deze woestenij zal thans, naar de Telg. meldt, herschapen worden in een tuin; steienen trappen zullen naar beneden leiden. Het Alg Politieblad bevat thans de medeaeeling, dat vermoedelijk door straf bare handelingen op 2 September j.l te Genève aan iemand afhandig zijn ge maakt een 180-tal Nederlandsche bank biljetten van f 1000—, De nummers zijn in het politieblad opgenomen. Te Adelaide zijn dr. Allan Mc. Kay en Barney Woods met hun auto uit Dar win aangekomen. Zij hadden de reis dwars door het Australische continent, een afstand van 3200 K.Aft, in 0 dagen 18 uur gedaan. Dit is 'n record-tijd. Zij ver klaren hun snelheid uit de verbelerijngen in de motors, meer dan uit verbeteriing van den weg, want zij1 ontmoetten dikwijls zwaar drijfzand en plaatsen waar over stroomingen waren geweest. De 1700 M. booge Monte Ar bi no, aan den voet waarvan Bellinzona is gele gen, is sedert eenige dagen in voortdu rende beweging, ten gevolge waarvan de top van den berg zich reeds een meter heeft verplaatst. Geweldige aardmassa's dreigen neer le storten. Voor Bellinzona bestaat geen direct gevaar, daar het door een kleinen tusschen den Monte Arbino en de plaats gelegen granieten berg wordt beschermd. Het Duitsche stadje Sandersleben (in Anhalt, aan de Wipper, 3561 inwo ners, spoorstation enz.) leed lange jaren aan het gemis van een badinrichting. En niemand in Sandesleben, noch daarbui ten, had den moed, zijn geld in zulk een luxe-etablissement te steken. Zoo besloot, nu een jaar geleden, de werklooze timmerman Klöppel, eigenhan dig een badinrichting voor zijn vaderstad te bouwen. Hij kreeg van het gemeente bestuur een goed stuk braakliggend ter- tein, maar geen geld. Vooreerst bedelde hij in de vroege ochtenduren met behulp van zijn harmonica het kapitaal bijeen voor aanschaffing van eenig gereedschap, het benoodigde hout en wat steenen. Ve len kwamen wel is waar naar zijn ge zwoeg kijken, maar niemand stak een hand uit om te helpen. Dat belette K. niet, voort te werken; hij was hardnekkig en geduldig. Thans heeft hij met zijn beide stoere handen inderdaad de ge heele badinrichting tot stand gebracht. Zij is natuurlijk niet modern; overmatig luxueuze kleedkamertjes bevat zij niet. Maar zij voldoet aan bescheiden eischen. In tegenwoordigheid van Sandersleben's burgemeester is zij geopend. K. mag niet ontevreden zijn. Hij heeft in dit eene jaar voor zich en zijn nazaten een zéér behoorlijk bestaantje in elkaar getim merd. Te Rostof aan de Don is dezer da gen een proces behandeld, dat een zeer scherp licht werpt op de toestanden, die onder de communistische jeugd in Rus land heerschen. Drie jongemeisjes, leden der communistische jeugdbeweging, had den een vriendinnetje in een kelder ge lokt, haar dronken gemaakt en vervol gens aan een drietal jongens, eveneens leden der communistische jeugdbewe ging, gelegenheid gegeven het meisje te verkrachten. Het slachtoffer is hierna krankzinnig geworden. Alle zes de jonge lui, die bij deze misdaad betrokken wa ren, zijn tot gevangenisstraf veroordeeld en wel straffen varieerende van een tot vijf jaar. DE AANRANDING IN EEN TREIN. De correspondent der Maasbode te Haarlem meldt: Eenige bladen bevatten een tegen spraak van het bericht omtrent de bc- rooving en mishandeling van mej. J. M. uit Wormerveer in een trein tusschen den Haag en Leiden. Naar aanleiding hiervan hebben wij nog eens geinformeerd en als resultaat daarvan kunnen wij mededeelen, dat uit een door de gemeentepolitie van Haar lemmermeer ingesteld onderzoek is ge bleken, dat hetgeen wij hebben geschre ven, juist is. Het slachtoffer van de gepleegde mis handeling en berooving, mej. J. N., heeft pertinent verklaard, dat het gebeurde zich zoo heeft toegedragen, alleen met uitzondering van het feit, dat zij niet het station Leiden is binnengedragen en daar is bijgebracht, maar reeds weder in den coupé, waarin zij gezeten was, tot be wustzijn is gekomen. De hoofdinspecteur der recherche en de stationschef te Leiden hebben op ver-

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6