FEDILLET01. BIJVOEGSEL «AM UB opzettelijk onthoudt. De lieereii moeten echter zelf welen, wat zij aan hun res pect voor de Kroon meeneir verschuldigd te zijn. Onze Kamerleden intusschen zijn van oordeel, dal zij aan Dnymaer's lx»n- barie te veel eer zouden bewijzen, door zich daarvan iets aan te trekken. Zij zullen dus a.s. Dinsdag aanwezig zijn. Woensdag 15 Sept 1926, Ho. 217 BINNENLAND. HIT DE PF.BS. De so c.-d emoe raten bij de Kamcropening. ,,Het Volk" schrijft naar aanleiding van het besluit der S. D. fracties van Eerste en Tweede Kamer om dit jaar de openingszilting der Staten-Generaal bij Ie wonen Dit besluit, dat a'fwijkt van de tot dus ver gevolgde praktijk, berust op de vol gende gronden: Bij de allereerste intrede onzer partij in hel parlement, nu bijna dertig jaar geleden, werd aanvankelijk besloten ook niet deel te nemen aan de beëediging van de Kamerleden door de Koningin die ten paleize plaats vond, doch gebruik te maken van de mogelijkheid om de beëediging (belofte) door den voorzitter der Kamer te doen plaats hebben. Op dit besluit werd echter na eenige jaren weer teruggekomen, aangezien het gevolg was, dat onze Kamerleden la'ter zitting namen dan dte leden van andere partijen, waardoor zij dus pas later ^n nunhe rechten traden en aan de eerste werkzaamheden der Kamer niet konden t^eel nemen. In den loop van den tijd onlsfoiwl ook nog op andere wrjjze aanraking van onze Kamerleden met de draagster der kroon. In de commissie lot aanbieding van de voordrachten inzake benoeming' van den voorzitter der Kamer en van leden van den Hoogen Raad wei-den her haaldelijk sociaaldemocraten als leden aangewezen en deze 'begaven zich dan daartoe mede ten paleize. Eveneens begaf in de laatste dertien jaren bij kabinetscrisissen de voorzitter onzer Tweede Kamér-fractie, daartoe door de Koningin uilgenoodigd, Zich her haaldelijk ten paleize om aan het staats hoofd advies uil te brengen ten aanzien van de oplossing der crisis. Tegen een en ander is in de partij nimmer bezwaar gerezen. Daarenboven heeft zich in de laatste jaren, bij onze steeds toenemende verte genwoordiging in gemeentelijke en pro vinciale besturen een praktijk ontwik keld, volgens welke bij officieele bezoe ken van de Koningin of van leden der Koninklijke familie onze vertegenwoordi gers zich niet aan hun representatieve verplichtingen onttrekken. Bij onze Kamerleden beslaat hel ge voel, dal bij deze ontwikkeling van de verhoudingen niet meer past een weg blijven van de openingszitting der Sta ten-Generaal, alleen omdat daarbij de Koningin verschijnt om de troonrede voor te lezen. Er is nog één punthel met de brom bas van generaal Dtiymaer van Twist 'ingezet geroep „Leve de Koningin als de draagster der kroon na de voor lezing van de troonrede de zaal weet verlaat Moeten onze Kamerleden echter wegens die altijd min of meer dwaze verlooning zich laten weerhouden om deze parlementszitting bij te wonen? Hel spreekt van zelf, dal zij aan deze opge schroefde monarchistische komedie niet deelnemen. Onzes inziens zouden onze monarchisten verstandig doen, als zij voortaan afzagen van een betooging, waaraan veel van liet beoogde effect ontnomen wordt, wanneer een vierde deel van de vergaderingzich daarvan Oit het Engelsch van Baronesse Orczy. (Geautoriseerde vertaling van A. T.) 56). Voordat zij naar bóven ging, keerde Barbara zich om en stak haar hand toe aan haar metgezel. „Beste Miulge", zei zij vriendelijk, 0ge ziel, dat wij aangekomen zijn Mudge nam (Je hand eerbiedig en hield ze lusschen zijn ruwe handen, zooals hij een heilig voorwerp zou ge daan hebben. „Moge God u de rechte woorden in (den mond leggen, Mevrouw", zei hij; „de geheele streek zal uw naam zegenen, zoo ge iels voor jonker Jim kunt doen." Barbara had hem vroeg in den mor gen uit den slaap gewekt; hij had zijn paard gezadeld en haar op haar verzoek vergezeld zonder tegenwerpingen Ie ma ken of iels Ie vragen. Toen zij de in geving kreeg, om generaal Fairfax Ie gaan opzoeken, waren haar gedachten dadelijk naar Mudge gegaan Hij hield van Jim en zijn geleide zon meer waard zijn dan dal van Matthew, wiens heftige koningsgezindheid moeilijkheden voor IIET TRACTAAT HET BELGIE. Voor een matig bezochte openbare ver- jadering van de afdeeling Middelburg van den Vrijheidsbond, sprak gisteren - avond mr. H. J. Knottenbelt, lid dei- Tweede Kamer over bovenstaand onder werp. Bij plotselinge verhindering van den voorzitter der afdecling werd de verga dering geopend door den lieer dr. H. Re ij li n gh, die zeide, dat al heeft over de kwestie reeds veel ge lezen, hel afdeelingsbestuur van mecning nas den heer mr. Knottenbelt te moeten itnoodigen lief truc laat te bespreken en hem daartoe gelukkig bereid vond. De heer mr. Knottenbelt, hel woord verkrijgende zeilde voor liet eepS[ het tr,actual te bespreken in een afdeeliiug van den Vrijheidsbond, omdat hij meen de er in geen geva'l een binnCnlamd- sclie politieke kwestie van moet wor den gemaakt. Nu echter blijkt dat men in bijna alle politieke partijen liet tractaal afkeurt, is er geen bezwaar hel iii een dooi de afde?ling belegd vergadering te behan delen. Er is nagenoeg geen tractaat aan de SLaten-Generaal ter goedkeuring voorge legd van grooler politiek en econo- mis?h belang dan het verdrag met Bel gië van 5 April 19-25geen verdrag heeft in ons land meer belangstelling verwekt en zorg gebaard. Geen verdrag was ook op ongezon der basis gevestigd Het is-geboren uit een dreigend onweer 'in 1919: en hang! nog boven ons land als een beangstigen de wolk, die, wordt zij niet door een kr.achiigen windstoot weggevaagd, groot onheil over ons land zal brengen. Ten eerste omdat in 't verdrag groote politieke bezwaren en gevaren gelegen zijn en ten tweede omdat hel ons land groot economisch nadeel zal brengen.. Wat betreft de politieke bezwaren en gevaren wijst spr. het eerst op het Schelderegiem. Het Nederlands :h gezag over de Schel de is een noodzakelijke voorwaarde voor de Nederlandsche nationaliteit van Zee land. D.a,t hebben reeds oudtijds de graven van Holland en Zeeland ingezien. Spr. wijsl op den uitspraak Van den Hoogen Raad van Mechelen in 1504, waardoor het recht op de Schelde aan de graven van Zeeland bleef. Dat hebben in den 80-jarigen oorlog ook de stadhouders en Staten terstond ingezien. Daartoe diende de verovering van Sluis door Maurits In 1585, daarloe de verdere krijgsverrichtingen van Kre- derik Hendrik, geëindigd met inname van Hulst in 1615, waardoor heel Zeeuwsch Vlaanderen, toen nog Staats Vlaanderen ja zijn macht kwam. Dat hebben de annexionisllsdie Belgen getoond, die toen zij in 1919 aanspraak maakten op de Schelde, teyens het be zit van Zeeuwsdi-Vlaanderen, Walcliei- ren en Zuid-Beveland eischlen. Wij moeten derhalve onze souvereiue rechten op de Schelde handhaven ze ker niet minder dan op elk ander deel van ons rechtsgebied. Dal dit kan smnengafui met verleening van de voor België noodige zekerheid van gebruik der Schelde leert hot sta tuut van Barcelona; dit beval de' begin selen van den Volkenbond heli-effende n'vierrechf, waarnaar Nederland en Bel gië zich blijkens de aanvaarde opdracht der Mogendheden van I Juni 1919 zou den hebben le richten en waarborgt het recht van den slaat op de rivier die door zijn gebied stroomt, Daarop Iiad de Nederlands -he regeering zich moeten beroepen. Bij het tract aal doet echter Nederland afs and van bepaalde souve- reiniteitsrecht.'n, n.l. van beheer en van j'usMitieeie en politioneele rechten. liet meest fundamenteele souvereini- teitsreelvt is ongetwijfeld het beheer, de zeggenschap. Daarvan doet Nederland af stand De gemengde commissie zalt.o. der Schelde slaan boven de Nederland sche staats-, provinciale-^ gemeentelijke en walerscliapsauforitéitenDeze verlie zen alle zeggenschap. Naast hel lieheer is de uitoefening van juslifie en politie hel voornaamste souvereiniteitsrecht Dal recht geeft Ne derland op ten aanzien van naar of van Antwerpen varende schepen. Er wordt niets voor in de plaats gesteldeen be denkelijk rechtsvacuüm, wat wet eens een reden van beklag van vreemde mo gendheden zou kunnen worden Boven dien wordt het rechtsbelang van allen (slaat, gemeenten, waterschappen, pol ders en particulieren), die een vordering 'hebben op oen builenlandsche sclieep- aai-tonderneming, door hel ontbreken •an de mogelijkheid van beslag op hare schepen op de Nederlandsche Schelde geschaad Deze schade wordt in de me morie van antwoord onderschat. Daarge- luteb dat beslagen herhaaldelijk voorko men, maakt de mogelijkheid daarvan dat ter voorkoming zekerheid wordf gesteld. Het is bovendien een grievend gevoel, dat een Nederlander, wien op Neder landse!] territoor door een vreemdeling schade wordt toegebracht, zijn recht zou moeten zoeken bij een vreemden rech ter, helgeen reeds wegens de meest on overkomelijke bezwaren oim voor dien rechter de getuigen voor te brenglen, vaak op rechteloosheid zal neerkomen. Spr wijst er op, dat nu meermalen beslag voorkomen wordt door het stellen an caulie Als beslag leggen niet meer helpt, zal men minder voorzichtig wor den. Door vrijwillig afsland le doen van onze zeggenschap en ónze juslilieele en politioneele bevoegdheden op de Schelde, doen wij de eersle schrede naar alge- heelen afsland onzer soevereinileilsrech- ten op deze rivier. Bovendien verzwakken wij door het tractaat onze ganspraken op een deel der Schelde, ien aanzien waarvan Bel gië onze souvereine rechten betwist: de Wielingen. Spr, wil bel belang van onze rechten op den houfdtoegang lot de Schelde thans onbesproken laten, maar er alleen op wijzen, dat die rechten door het tractaat ernstig worden geprejudicieerd. Het tractaat geeft n.l. de- beloodsing van naar België bestemde schepen In de Wielingen eens en vooral uit onze han den en aan België. Als een nadeel voor de Nederlandsche loodsen noenvl spr. ook de kwestie, dat zij niet verder mo gen loodsen, dan tot de reede van Aut- w er pc n. België zal ook de scheepsagen ten aanzetten de schejien de Wielingen fe doen nemen. Willen wij onze aanspraken op de Wielingen handhaven, dan mogen wij niet de betonning en beloodsing uit han den geven, de helonning aan een inler- 'nationale commissie, de beloodsing aan België zelf. Nadal België in 1920 de Wielingen- kwestie aangreep om het toen ontwor pen tractaat le verwerpen, behoorde Nederland in 1925 een oplossing dier kwestie als conditie-woop de hervatting der behandeling te hebben gesteld. De bedoeling van het tractaat is om uil den legenwoordigen Iloestand voort gekomen moeilijkheden op te lossen. Voor zoover spr. bekend, hebben aljeen de Wielingen en de Maaskanalisatie tot ver schil van meening lusschen beide lan den aanleiding gegeven. De laatste kwes tie heeft Nederland zelfstandig opgelost en de Wielingenkwestie wordt niet op gelost 1 Doel aldus Nederland floor hel trac- laat goeddeels afsland van zijn gezag op de Schelde, en verzwakt hel zijn aanspraken op de Wielingen, hel schept zich bovendien groole moeilijkheden ten aanzien zijner neutraliteit bij toekomsti- geu oorlog o? oorlogsgevaar. Spr. doel! op hel ontbreken van een regeling om- Irenl de doorvaart over de Schelde van Belgische oorlogsschepen. Hieromtrent is verschil van meeuing gerezen. België meent, dat zij door mogen (en allen (ij- haar kon opleveren in een streek, die geheel vijandelijk gezind was. Aan per soonlijk gevaar voor haar zelf van mo vers of liet gespuis, dal de verschillende legers alle op hun tochlen medebrachten, dacht zij zelfs niet. Mudge had een paar pistolen in zijn gordel en die zonden voldoende zijn, om aanvallers op ecu afsland le houden. Zoo vertrokken zij heiden, binnen twee uur na middernacht. Kolonel Scrajie had gezegd, dal het Parlemenlsleger voor dien nacht slechts enkele mijlen van Broughlon gekampeerd, lag, en dal de generaal >.elf verblijf hield te Long Campion, dal slechts elf mijlen van het kasteel verwtjderd was. Als generaal Fairfax de brieven van den koning laai \in den namiddag van Jim ontvangen had, was er een kleine kans, dal hij niet vóór den dageraad een bode er mede naar Londen zou zenden Dal was de mogelijkheid die Barbara als waarschijn lijk had aangenomen, en toen zij in den nacht uitging, was zij zich bewust van slechts één gevoel, een vurig verlangen, om den afsland uil le wisschen, die lag tusschen haar en den eenigen man, die Jim kon redden. Terwijl zij en Mudge mei grooten spoed Westwaarts reden, brak de dage raad langzaam achter hen aan, en voor -hen. uit maakte de slingerende weg zich vrij van de omgevende schemering. In het Oosten scheurde een bleek, citroen- kleurig licht de "§rïjze wolken, die in zilveren strepen langs den horizon hingen. Maar, dezeus eenen keer in haar leven, had Barbara geen oog voor de schoonheid van den dageraad midden ia den zomer, niet vooir de fijne, tinten van groen en geel en paars, die hel uit spansel een reusachtig koepelgewelf, versierd mei juweeLen inbakten, zij had geen oor voor den eersten roep der ont wakende vogels, liet vroolijke h,anenge. krapi, den morgenzang van al die ge vederde vrienden, waarvan Jim zooveel hield. Zij liad in w,aarlieid, slechts oogen voor den weg, liet lange, witte lint, d,ab lia,ar nog van haai' doet scheidde; zij spande baar ooren slechts in, om de eerste klanken. v,an het ontwaken leven, op heuvel en in dal op le vangen^ want zij hield een wedloop met den lijd een wedloop, waarbij 'Jim's loven de prijs zou zijn, als zij hepi wou. 2. Naar boven gaande, zag Barbara een smalle slreep licht onder door d,e deur die de waard, haar had aangeduid. Voor dal zij liet portaal bereikte, hoorde zij den ktank_yan een vasten tred op ee,u houten vloer en liet oogepiblik daar na werd de deur opengeworpen; en de generaal stond, meldde kaars in de hand De opening van de zoo goed geslaagde tuinbouwtentoonstelling le Ifcapellè door den Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Ouarles V<1.< T.TftV»».-! de; en dal verschil is niet opgelost. Een grool gevaar bij loekomsligen oorlog ol' dreigenden oorlog. Hier wordt dus een nieuwe bron van moeilijkheid gescha pen. Ook zullen de kanalen Antwerpen Moerdijk en AntwerpenRuhrort volgens spr. lot toekomstige moeilijkheden kun nen leiden Zij veroorzaken nieuwe Scheklckweslies en zijn een steun voor hel streven der Belgische nnnexiouisten Ook ten opzichte van liet economi sche nadeel noemt spr. het eerst het Schelderegiem. Aanvankelijk was bepaald, dal de Ne- derland^ch-Belgisehe commissie zou kun nen besluiten lol aantasting van Zeeuw- sche landbelangen, voor zoover dal voor de verbetering van den waterweg on misbaar zou worden geacht, m a. w de commissie had uitsluitend te zie-n naar de schecpvaar(belangen van Ant werpen en niet naar de Zeeuwsche be langen. Te dezen opzichte heeft het protocol van Mei 1926 wel eoui,ge verbetering ge bracht .in zooverre als is bepaald dat bij het liesluii der commissi© rekening zal moeten worden gehouden met oeverbe- langen en de kosten der daarvoor bnodige werken zullen zijn begrepen in de kos ten der werken tol verbetering van den vaarweg. Intusschen blijven de Anlwerpsche scheepvaarlbelmgen gelden boven de Zeeuwsche landbelangen Hieruit lean be langrijke benadeeling dezer belangen voortspruiten. Ook de bedreiging der belangen der Zeeuwsche visschers liet de heer Knot tenbelt niet onbesproken. Inzake het kanaal van Moerdijk naar Antwerpen wijst spr er op, dat de weg van Dordrecht naar Anlwc-rpen wel Jan ger en onzekerder is dan dip naar Rotter dam. Dientengevolge zijn de vrachten naar Antwerpen liooger dan naar Rotterdam Aan den aldus beslaanden voorsprong van Rotterdam zal het Moerdijklcanaa] een eind moeten malven ,dat volgens spr. hoogstens als ruil objet zou mogen den gebruikt .maar niet zoo maar worden gegeven. Voor de aanvaarding van het kanaal wordt aangevoerd dat Rotterdam maar op andere wijze zijn voorsprong op Antwerpen moet zien le behouden, desnoods, zooals de heer Dunlop liet bepleitte voor een eigen in dustrie zorgen. Verder dal goede verbinding lusschen twee havens niet alleen aan een van heide voordeel kail brengen, en dal er een gemeenschap van belangen is lus schen Vntwcrpen, Rotterdam en Amster damVan dit laatste, heeft spr. noojjt ge hoord, doch integendeel veel van concur rentie. Men gaal een concurrent, hoe dip i.n de opening. Het flikkerende licht viel op Barbara's bleek gelaat en witte, han den, id ie de plooien van haar zwaar kleed ophielden. Zij had, Fairfax nooit te voren gezien, en zij keek lol hem op met den onderzoekenden blik van iemand, die om e^n leven komt sme&- ken, en nieuwsgierig is, of het gelaat dal een spiegel van de, innerlijke gedach ten is, vriendelijk of weed schijnt. Zij klom de laalsie psar treden op en stond stil op het portaal. ,„Ik ben de vrouw van Jim' Fiennes', generaal.'' zeide zij eenvoudig, „en hij is Ier dood veroordeeld." Hij vroeg haar binnen le komen, ging op zijde, om haar Ljigs le ïaleSi gaan, en toen zij binnen was, slool hij de deur achter haar. De eerste blik, di£n zij <u de kamer wierp, loonde haar een ruw hou ten tafel bedekt met papieren een van deze, een brief, lag open, alsof hij lialf gelezen, daar was neergelegd. Dwars over de tafel lag een zwaard en gordel, en daarnaast een inktkoker .pennen en een jiaar pistolen. „Wiill ge niet gaan ziitlen?" zei de ge neraal kortaf en met één hand trok liij een stoel voor haar noïler bij. Ilij zette den kandelaar weer op tafel, verzameldje kalm al de papieren lot een hoop en legde een der pistolen er als een. presspi- papier over been. Toen pas keek hij ook recht heeft zijn zaak le beharligen nog niel steunen bovendien. Ook wordt aangeroerd, dal het kanaal Nederland vrijheid zou geven op de Zeeuwsche wateren en ons van verplich tingen jegens België ontstaan. Die verplichtingen worden dan zeer uitgemeten Spr hecht daaraan ook niet veel waarde Hel kanaal zou nuttig voor onze bin nenvaart en betere verbinding met Z. Vlaanderen zijn Maar spr. ziet niet ip, dal liet Zeeuwsch Vlaanderen meer aan Holland zou binden. En evenmin dat hel kanaal nutlig voor West Brabant 'fabrieken, afwatering zou zijn. De aan hel verdrag verhonden politie ke en economische bezwaren zijn hoogst ernstig voor ons land. Spr steil nu de vraag hoe men tol he} tractaat is gekomen Ilet is verklaarbaar door de dreigende omstandigheden van 1919, het annexi- onisine .niet van enkele-onverantwoorde lijke drijvers, maar van de Belgischê Re- geertng, met iunne Ilvmans, die het trac taat ten slolte toekende; en nog deel van de Regeering uitmaakt. Juist daarom is hel Irsctaat dubbel verwerpelijk. Want goedkeuring zou beteekenen een doorgang onder het Caudijnsche juk van België. De bezwaren zijn uilslekend samenge vat in bel request aan de Tweede Kamer van 4 September j van do Vereeuigiing vnn handelaren hi Groningen. De frissche wind. die de slechte at mosfeer van het lract3al moeit zuiveren, moet waaien in de Tweede Kamer. Eerst als die zuivering heefl plaats gehad, kan op gelijken voet waardig worden onder handeld. Gelukkig zijn velen leden de oogen open geweest of door de or it iele open gegaan. In liet land zijn weinig voorstanders, men kan ze noemen, en in de Kamer zijn er eveneens. Als argumenten voor aanneming die naar voren worden gebracht, noemt spr. jaui. dal men de bezwaren erkent, doch beloogl, dat hel zoo erg niel is en dat er nog wel enkele voordeelen voor Neder land uit voortspruiten. Deze blijken den toels van ernstig onderzoek goeddeels niel te kunnen weerstaan. De breedere argumenlen voor aanne ming zijn van anderen aard: het ves tigen van goede betrekkingen met België. Deze kunnen volgens spr. nooii ge vestigd worden op een tractaat, dat wij als afgeperst onrecht voelen. Bovendien: België aanvaardl het, om dat hel niet meer kan krijgen - niet meL gevoelens van erkentelijkheid. Veel eer zal het er ons om minachten. Onze naIionaio oer zou gebieden le ho- Barbara scherper aan. Zijn blik wias strak, bijna onderzoekend, maai- Barbara sloeg haar oogen niet neer; zij beant woordde zijn blik openhartig en onbe vreesd, lerwijl twee dikke tranen langs haar wangen liepen. „Vertel mij alles," zei hij zachler. Zij ging Zilten, doodmoe, bijna versuft door gebrek aan slaap, en hij zal tegen over haar met zijn elleboog op de tafel, zijn kin in de hand. Zij wacliilte eenj oogenblik om haar gedachten te verza melen en baar Irauen in te slikken, loen zeide zij rustig: „Ik zag den diefstal van de brieven van den Koning." Fairfax bewoog zich niet; zelfs geen trilling van zijn oogleden verried schrik of verbazing. Maar Barbara die dubbel scherp was geworden door het dreigende van Jim's gevaar, scheen 't toe, alsof de houding van den grooten man plotseling strakker was geworden, en zijn aandacht' grooler. Zij' fliajd liet gevoel, alsof haar ziel nu bloot voor (hém lag; en hij scheen mei zijn doordringenden blik, de maat te bepalen van haar trouw en van haar liefde voor Jim. Zij merkte ook op, en met een zekeren trots, dat hij geen oogenblik aan baai- woorden twijfelde of de beweegreden verkeerd opvatte die baar bierheen had gebracht. Hij wacht' te nu geduldig totdat zij kalm genoeg was

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 7