So. 217 Woensdag 15 September 1926 169* Jaargang Bij dit nummer behoort een Bij voegsel. en guerilla. Als men onder het begrip guerilla verstaan, een oorlog, gevoerd met -atselijke troepen, dan mag met dien zeker bestempeld worden c thans aangekondigd door den heer p. Danz, voorzitter van den Alg. Ned. Melaalbewerkersbond. Een maand of vier geleden is door dien Bond .aan den Metaaibond (de werk geversorganisatie in dat bedrijf) een inieuw collectief contract aangeboden voor het metaalbedrijf, dat sedert 1919 geen. collectief contract aieer kent. In dat ontwerp-contracf waren opgenomen: minimumloonen en een vorm van mede- zeggingsscliap. Dat ontwerp is door den Metaaibond afgewezen. De heer Danz beweert nu, dat de Metaaibond niet meer over een collectief contract wil praten. Dat wordt door dien Bond ech ter ontkend. In ieder geval heeft de Mètaalbewer- iersbond de weigering opgevat als een weigering om te onderhandelen en toen heeft hij besloten tot een actie „die niet op zachtzinnige wijze zal worden ter hand genomen". De actie zal gedecentraliseerd wor den gevoerd, zoo verklaarde de heer Danz aan 't Volk. Men wil plaats voor plaats, desqöods werkgever voor werkgever, aanpakken met eischen die in de gegeven omstandigheden voor verwezenlijking vatbaar wor den geacht en waarvoor de arbeiders bereid zijn te strijden. In deze maand zijn reeds acties inge zet in Amsterdam,.Rotterdam, Schiedam, Haarlem en Vlissingen. Dat ook de staking 'sbij de Heemaf te Hengelo onder deze actie is begrepen, wordt door den heer Danz ontkend. De bedoeling van de actie is, volgens den heer Danz, „onrust te hrengen in het bedrijf". Aldus de loestand. Het is dus duidelijk een agitatie, ge maakt door de vakvereenigingsleiding. En een, die plaatselijk tot Veel beroe ring aanleiding.kaa geven. Tenminste als "de werklieden er zich toe laten vinden. En nu kunnen wij ons voorstellen, dat niet allen dit doen. Hel zal lot lien loch ook wel doorge drongen zijn, dat het metaalbedrijf in ons' land nu juist uièt een gunstigen tijd be leeft, gehinderd .als het wordt door valu ta-concurrent ie en belemmerende invo«rr rechten elders. Speciaal de kleiner© be drijven. Maar de groote toch ook. Als nu di© Boud op plaatsen waar bij veel leden heeft, een actie in zet legen bepaalde firma's, kan het daar heel makkelijk uïtloopen op een conflict. Maar wij kunnen ons onmogelijk voor stellen, dat daar perspectief in. zit voor de betrokken arbeiders. De werkelijk heid in vele metaalbedrijven is dat er gewerkt wordt zonder winst en zelfs wel met verlies, alleen om het bedrijf in gang te houden. De meedeelingen van de Heemaf over de bedrijfsuitkonislen hebben dat nog eens aangetoond, maar het is in andere bedrijven niet anders gesteld. Ligt liet dan niet voor de "hand, dat zulke bedrijven, als ze ook onder die actie betrokken raken, dan liever de boel inaar sluiten? Wat wil men dan met die actie? Verkrijgen dat de Metaaibond wèl zal willen onderhandelen over minimumloo- nen en medezeggiagsschap? Is er ook maar iemand, die werkelijk nadenkt, en die dak zal gelooven? Dat doet die Metaaibond zeker niet. Daarvoor zijn die dingen te principieel. En al zijn we niet doorkneed in viakbondtak- tiek, we meenen toch wel ""te weten, dat de werknemers gewoonlijk geen kans hebben oon ingrijpende veranderingen van de werkgevers af .te dwingen, wan neer deze werkgevers moeilijke dagen doormaken in liet krijgen van loonende orders. We kunnen die „actie" van dgn Melaal bewerkersbond, dan ook niet anders be schouwen dan als een onverantwoordelijk gedoe, waarvan verschillende firma's maar dan mèt hun personeel, het slacht)? offer dreigen le worden. BINNENLAND, HET KWARTJE VAN MINISTER KAN'. „Hel Vad." had in eenige artikelen over Drente eenige bezorgdheid geuit, zonder le durven criliseereu over het kwartje premie op de oude fabriekstuif, welke op liet land dreigde te verrotten, aangezien 't bij een bezoek aan Drenthe een levendigen turfhandel aantrof. De minister heeft nu in een onderhoud meegedeeld, dat de levendige handel in fabrieksturf pas ontstond na de invoe ring van hel kwartje en dat het blad ten onrechte de door het kwartje ge raamde extra-ontvangst van f 50.000 voor de firma Scholten als winst boekten, terwijl hoogstens van vermindering van een in voorgaande jaren geleden veel grooter verlies sprake kan zijn. De commissie-Zaalberg blijft dan ook den maatregel als onvermijdelijk en zeer goed werkend beschouwen. Het blad vroeg daarna,, of de minister zooals men in Drente algemeen scrtijn» te meenen ook voor nieuw gegraven turf zijn kwartje handhaaft, waarop het mocht vernemen, dat dit nog allerminst vast staat en dat Z. E., alvorens in deze een besluit te nemen, van plan is eerst nog eens ter dege deze aangele genheid te onderzoeken en het grootst mógelijke aantal deskundigen te raadple gen. V ALUT A-CON CUR RENTIE. In de Dinsdag 1e Bergen op Zoom' gehouden alg. vergadering van de Hanze in het Bisdom Breda is ook de valuta- concurrentie besproken. De voorzitter, de heer Lockefeer uit Hulst, herinnerde aan de circulaire, die het H. B. dezer dagen verzonden heeft om1 op deze zaak de aandacht te ves tigen. Daarin was o. m. gewezen op het belang van vergelijkende omzetcijfers. De afd. Sas van Gent is van meening, dat daaraan niet zoo gemakkelijk zal \zijn te komen, omdat niet iedere zaken man bereid is zijn omzetcijfer bekend te maken. Toch weet spreker, dat vele zaken hun omzetcijfer tot op een vierde hebben zien dalen. Een middel om hel euvel dejr valuta concurrent ie te over zien, is de beoordeeling van het cijfer der invoerrechten, dat sinds 1923 ver dubbeld is. Spreker raadt aan, dat aan de grenzen meer verificateurs worden geplaatst, en dat ook van particulieren overlegging van de facluurs wordt ver- eischt en dat de openstelling van de douane-kantoren worde beperkt,- verder invoering van een wet als het zgn. ,schoeuenwetje" en bewerking van de pers. De voorzitter onderschrijft, dat de toe stand van aen middenstand in Zeeuwsch Vlaanderen zeer treurig is door de va- luta-concurrentie; hij weet dit uil eigen aanschouwing. In stabilisatie geloof' -mr. vooralsnog niet. Er moeten mdhtféy '_*i: van de regeeriug komen, maar welke' Verhoogde invoerrechten kunnen niet in aanmerking komen, want België en Frankrijk behooren tot de „meest be gunstigde' naties. Het eenige zou ziju eeu tijdelijk invoerverbod in den geest van het „schoenenwetje.'-' Spreker rele veert wat de werkgeversorganisaties in deze aan den Minister in hun adressen hebben medegedeeld. Breda waagt nog, dal de valuta-koop lieden op de markten zullen worden geweerd. Hulst beveelt verhoogd staangeld aan voor vreemde kooplieden, doch dc heer Verlinden verklaart, dat de wet dit niet toelaat. Besloten wordt, krachtig mede le wer ken aan liet verzamelen van gegevens •om de valuta-concurrentie le bestrijden. DE GEMEENTESECRETARIS VAN AMSTERDAM. In hunne gisteren gehouden vergade ring hebben B. eu W. van Amsterdam een aaubevelingsvoordracht van twee per sonen opgemaakt voor. de benoeming van gemeentesecretaris, luidend: - le. J. J. Roovers, administratief di recteur van Publieke Werken; 2e. mr. H. A. van Beusekonn, administrateur der afdeeling Volkshuisvesting ten Stadhuize. TEGEN DEN PATROONSOORARR1ID IN IIE1 BAKKERSBEDRIJF. De bondsraad van den Atg Ned. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers- Cho colade- en Suikerwerkèrsbedrijf, heeft. loej uicliennde de indiening van het wetsontwerp tot rajtificeerilug van. de con ventie van Geneve inzake verbod van bakkersnachtarbeid, kennis genomen hebbende echter van de Memorie van Toelichting, waarin o.m. tot voorwaarde wordt gesteld den bakkerspatroons voor- arbeid toe te staan, als zijn meening uit gesproken dat de arbeid van patroons op lijden, dat het den gezellen verboden is, te wer ken ,viit den booze is. Uit Stad an Provincie, Verteden Donderdag is men begon nen ia den westelijken kanaaldijk twee nieuwe kabels le leggen tusschen de' Centrale te Vlissingen en de gemeente Middelburg. De oude kabels ziju zoo laugzamer- hanxl te licht geworden voor het ver bruik van Middelburg. Deze nieuwe kabels zijn voor "10.000 volt geconstrueerd en hebben beiden een koperdoorsnede van 3 x 50 vierkante m.M., doch worden voorioopig nog met' SOOO volt gevoed. De verzwaring is zoo gekozen, dat, zoo Middelburg zelfs het tienvoudige van hel oogenblikkelijke verbruik had, nog geen verdere verzwaringen meer noodig zullen zijn, dus geheel Walcheren gemak kelijk door deze kabels bediend kan wor- Iden, zoo noodig zelfs de geheele midden groep. Het kabelleggen gaat buitengewoon snel. Heden is men reeds tot ver voorbij de Ijsbaan gevorderd, zoodat ongeveer in een week tijd alle 27 rollen, welke elk circa 425 Meter kabel houden, gelegd zullen zijn. De rollen met kabel wegen elk circa 3,5 ton en 2ijn, zooals wij za gen, van Nederlandsch fabrikaat. -—O Uit Middelburg - Gisterenmiddag was een schilder be zig aan de woning van den heer E. in de Noordstraal alhier het kozijn van een der bovenramen af te branden, toen het gordijn plotseling vlam vatte. Door vlug optreden van den schilder werd erger oorkomen. doch hij zelf bekwam brand wonden aan de hand. Uit Vlissingen. - In het bestuur van de YereenigiPg van leden van gemeentebesturen dat zich overeenkomstig den uitslag van hel re ferendum dat dezen zomer heeft plaats gehad, heeft geconstitueerd, heeft uit onze provincie zitting de heer M. Laer- noes te VI i s s i n g e n. Gisteren is te Vlissingen een werkman in dienst der gemeente van een zolder gevallen en met een hersen schudding naar zijn woning overge bracht. Te Vlissingen geeft morgen avond het Mondorgelgezelschap en Vrij dagavond het Mondharmonicagezelschap j een uitvoering op de achterplaats Can de Wiillem III kazerne Dit Walcheren. - Bij gunstig weer g^eft het Sou- burgsch fanfarekorps „Vliji en Volhar ding" te Souburg Donderdag a.s. des •avonds van 8—9 uur. gew:j«ie muziek op het Marnixplein- In de Maandagavond gehouden ge meenteraadszitting Van Domburg werd het kohier van de hondenbelasting vast gesteld op een bedrag van f177. De gemeenlerekèniug over 1925 werd daarna voorioopig vastgesteld wat be treft den gewonen dienst in ontvang op f 60099,OS'/h n uilgaaf op f58261,34 dus met eeu goed slot van f 1837,74' U, terwijl deze cijfers voor den kapitaal- dienst waren resp. f 69840,15, f 69867,96 dus een uadeelig slot van f 27,81. De gemeentebegrooting voor 1927 werd overgelegd. Door -M. Beeke werd gewaagd voor 5 jaar plaats voor eeu draaimolen op de kermis. B, en W, wilden voor zij daar omtrent een beslissing namen, gaarne liet gevoelen van den raad vernemen. De heer v. Sluijs wilde betaling vóór 1 Maart van elk jaar, de heer de Visser meende, dat de raad zich hier niet kon verbinden. De voorz. zeide, dal het ook het voornemen van B. en W. was om de plaats te gunnen onder voorbehoud van veranderingen later in de verordening op het marktgelcl aangebracht. De raad sprak daarna met 4 tegen 2 stemmen, die van de hoeren de Visser en Francke en één onthouding, die van den heer Almekindevs als zijne meeuüig uit, dat eeu dergelijke overeenkomst kon worden aangegaan. De lieer de Visser vroeg daarna of het niet mogelijk zou zijn om de draai molen een andere plaats te geven, daar deze zeer hinderlijk staat voor bet snel verkeer. De lieer Elout wees er op dat het oponthoud voor dat verkeer toch zeer gering is, Volgens een circulaire van den Com missaris der Koningin zou de jaarwedde van den gemeenteveldwachter met f 100 moeten worden verhoogd. M. a. st. werd besloten daartoe niet over te gaan, Op de voordracht voor zei ter s werden geplaatst Ce Pagter, A. yan der Hage, S. de Pagter Iz. en C. Vreeke .Tz. Thans kwam in behandeling het voor stel van den heer v. d. Ifage om Sd© jaarwedde van de wethouders le ver- hhoogen van f 70 tot f170. D© voorz. beveelt het voorstel van den heer v. d. Ilage aan. De heer Elout stelt het voorstel van den heer v. d. Hage zeer op prijs maar, meent> ook gelet op den financieelen toestand van dc gemeen te le moeten tegenstemmen. Ook de heer van Sluijs zegt de verhooging te groot te vinden en daarom tegen te Zullen stemmen. De heer de Visser meent, dat waar het volgende jaar de tijd van zitting der wethouders afloopt het be ter is om thans geen veranderingen meer aan te brengen Met op één na a. St., die van den heer v. d'. jHage, wordt het voorstel verworpen. Besloten wordt tot aanbesteding van hel herstel van twee vakken van den torenspits terwijl verder werd besloten lot hét beschikbaar stellen van gelden voor hel aanschaffen van schoolbanken voor de bijz. lagere school. Een na iiet vaststellen van de agendia ingekomen verzoek van den Kring Wal cheren van de Z. L M. om een subsidie voor de in 1927 te houdfen tentoonstel ling werd in handen van B. en W. .ge steld. De heer van Sluijs meende, dat het niet aanging dat door den, met het op halen van vuil belasten persoon, hel vuil van buiten de gemeente gelegen percee- len op den gemeentelijken vuilboopwerd gebracht. Dit zal worden verboden. Den lieer de Visser werd daarna in lichtingen gegeven omtrent de oorzaak van een kort geleden plaats gevonden ongeval tengevolge van onvoldoende af sluiting van electrische stroom, verder omtrent behangen en verven van de Volkswoningen. De heer v. d. Hage ver zocht de waarschuwingsborden voor ma ximum snelheid le doen schilderen. Ver der vroeg hij inlichtingen omtrent de levering van stroom aan het verster kersstation die hem werden gegeven. Dmsdagavona vergaderde de raad ,van Arae muiden. Afwezig de heer 'Schuit. Dc voorzitter deelde mede, dat over 1925 de vleeschkeuringsdiensl voor deze gemeente een bale geleverd hééft van f 187.32, met de vorige baten der dienst jaren '24 en '23 bedraagt dit nu een bearag van f 610.32. B. en W. stellen voor dit bedrag te reserveeren voor een later te bonwen noodslachtplaats Dc •aad vindl dit goed. Nog wordt medege deeld, dat hel onderhoud timmerwerk aan de school te Arnemuidcn aan "den heer De Hamer is gegund voor f 220 het schilders werlc aan den heer C. Orcei voor f230, en het loodgieterswerk aau den heer F. Bliek voor f 100 De brand- stoffenlevering is gegund aan de firma Meerman voor T195 per 10.000 KG steenkool. ftaar aanleiding van hef voorstel van den heer Van Waarde om do vergade ring van den raad te openen en te sluiten met gebed, blijkt uit het voorstel van B en<^V7- -Alt oen meerderheids- voorstel is, waarom beider meeningen au de gebedsformlile zijn verwerkt. De heer Van Eenennaam vraagt voorlezing. Nadat de voorzitter hieraan heefl vol daan, merkt genoemde heer v. E. op, dat wel de belangen dei- burgerij en visscherij worden genoemd, doch die van den laudbouw blijkbaar ziju verge ten. De heer Van Waarde meent, dat die toch tot de burgerij behooren, wat niet wordt toegegeven. De heer Franse zegt in het gebed 'meer te zien een voldoening van schuld dan een plichtsvervulling; schuld voldoen is een intieme handeling. Hij vraagt of de raadszaal zich nu leent om alleen le zijn met ziju God. Wal hem persoonlijk betreft, achl hij 't gebed hier niet op ziju plaats. Toch wil hij de voorstanders hiervan niet in den weg staan. I-Iij zal zich onthouden van stemming. De heer Van Waarde vraagt of de heer Franse dan ook voor zijn eten niel bidt. Blijkbaar verwacht hij van het bidden hier geen zegen voor de gemeen te. Verwacht hij dit dan voor zijn eten wel De lieer van Eenennaam vindt het gebed hier niel op zijn plaats. Iloe kan een. formuliergebed hier passen? Hebben bijvoorbeeld de besprekingen eeu vrucht baar verloop gehad of 21311 ze onder twist gevoerd, zooals hier al te vaak gebeurt, moet dit dan in het gebed nicL tot uiting komen? De heer Van Waarde zegt de voorkeur te geven aan een for muliergebed; een vrij gebed zal meer lol ontheiliging leiden. De heer Van Eenennaam houdt vol dat een gebed moei ziju geboren. De lieer Franse herhaalt zijn vraag aan den heer Van 'Waarde of hij het mogelijk achl in de raadszaal alleen le zijn met zijn God. De heer Van Waarde zegt dit heel goed te kunnen. De hee- ren Puijpe en Crucq zeggen niets voor liet gebed te voelen en het ook voor zichzelf niet weuschen. Zij zullen even wel voorstemmen om het hun collega Van Waarde mogelijk te maken, dal zijn voorstel aangenomen wordt. Vóór stemden de heer en Puijpe. Van Waarde en Crucq; tegen de lieer Yan Eenennaam. De liecren Franse en Janse hebben zich onthouden. Een voorste? van den heer Schuit om de onderwijzeres, die een huwelijk aangaat, ontslag te 'geven, wordt aau- igehouden tot een volgende vergadering. Op verzoek van cteu Commissaris dec Koningin wordt de voordracht van zet- 1 ters opnieuw opgemaakt. Hierop wor den bij stemming geplaatst de heeren Dronkers en Lagendijk en tot plaalsver- (Ingez. Med 'angers de heeren C. de Jager en J. de Hamer. Over een verzoek der Z, L. M. om een subsidie voor de te houden ten toonstelling staken de stemmen. B. en vW. stellen voor f25 te geven, tegen de heeren Franse. Janse en v, Eenen naam. Een verzoek van eenige bewoners in den Cliristiaanpolder om hel plaatsen van hekken en het leggen van stoepen voor hun woningen, wordt ingewilligd, evenals een verzoek van het bestuur der Boerenleenbank lot het plaatsen van een lantaarn bij het kanfoor der bank; en teen verzoek van P. Meulmeesler om grond in erfpacht legen een prijs van 8 ct. per Mlooptijd tot 1970 L. de Hamer verzocht verlof tol het bebouwen van een strook grond, uitge geven in erfpacht, met een bergplaatsje tegen een bestaande woning, l'il de gehouden besprekingen blijkt, dat dit te bouwen bergplaatsje wel spoedig voor woning zal dienen. Daarom wordt be sloten hiervoor, wat de samenstelling betreft, dezelfde eischen als voor een woning te stellen Op een verzoek van den "Christel. Metaatbewerkersbond om werkverschaf fing of steun voor uitge(rokkenen wordt thans nog niet ingegaan. Bij de rondvraag stelt de heer Puijpe voor het gebed aan le vullen met ook de landbouwers hierin op te nemen. Dit wordt goedgevonden. o1 Uit Zui d-Beveland. Dinsdagavond vergaderde de raad van 's öravenpoldo r? De gemeente begrooting over 1927 wordt overgelegd tol eeu bedrag van f 29478.6S1/?. met een post voor onvoorzien van f747,931/;- Wal de geldteehing van f17090 voor den bouw van het nieuwe raadhuis aan gaat; de Rijksverzekeringbank en de Bijksposispaarbank berichtte», er niet op in te gaan. De Bank van Ned. Gemeenten biedt tegen 4Ai pet. hel bedrag aan. ITet voorstel van B. en W. om hierop in te gaan. woi'dt aangenomen. In de eerste jaar zal niet meer dan f 500 per jaar mogen worden afgelost, tenzij de Bank zelf hierin mochl toestemmen, liet bedrag der onkosten voor de Oud- G'eref. school over '25 wordt, berekend naar f7.79 per leerling, vastgesteld op f 535.56. Wanneer de heeren Verhuist en Joziassc er op wijzen, dal dit bedrag wel laag mag genoemd worden en er VQordcelig „geboerd" is. brengt de beer Schouten in hel midden, dat ook niet vergeten mag wórden, dat dc bijzondere school in 1923 een lotaal nieuwen inspan kreeg, terwijl de openbare bleef werken niet bet oude materiaal. Bij de rondvraag uil.weth. Schorten den wensch 0111 de eerste steenlegging van het nieuwe raadhuis in de notulen vast te leggen. Uit Tholen Gister is afgekondigd Staatsblad no •311 bevallende hel Kon. besluit van den 21 sten Augustus 1926, tot vernicitigi,ng

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 3