BUITENLAND. LONDENSCHE BRIEVEN. Van onzen Londenschen Correspondent. TOONEEL TE LONDEN. Galsttwlhv s „Ontsnapping". Londen, 21 Augustus 1920. Wanneer er een nieuw stuk van John Galsworthy op de Loudenschc planken verschijnt, is dat steeds een groole ge beurtenis. Hij heeft een grooten roep, niet alleen als tooneelschrijver ma,ar ook als romanschrijver. De laatst genoemde bezigheid is hem blijkens zijn eigen me- dedeelingen., het liefst; en men TieeH zelfs willen welen, dat hij voornemens is voorlaan geen tooneelstnkken meer te schrijven Dit zou een groot verlies zijn voor de dramatische kunst van Engeland die moeilijk de paar schrijvers van hoo- ge verdienste, die voor haar werken,, kan missen.Voor den lezer, die Galswor thy en zijn werk niel goed inochl ken nen, laat ik een kleine kenschetsing voorafgaan. In zijn romans zijn zijn ob jectiviteit en scherpe karaktertekening de meest kenschetsende trekken. Zijn mate van voorkeur voor de karakters, die in zijn romans leven, zou alleen zijn af te leiden uil de mate va© teekening die,hij hen geeft, Maar hij plaats hen zoo scherp voor den lezer, dat deze noodzakelijkerwijs zijn eigen oordeel moet laten gelden. Dat oordeel moet meestal ongunstig uitvallen en Gals worthy is dan ook geenszins een bewon- raar van of een propagandist voor de meest typische Engelsche karakterge steldheid Evenals Bernard Shaw maar geheel zonder diens subjectieve ontboe zemingen, waarmede hij den lezer tol zijn persoonlijke opvattingen tracht over te halen - loont Galsworthy in zijn romans aan dat de grooten in de samen leving in wezen klein, ongelukkig of on beduidend zijn. ,,The Man of "Properly" in den roman van dien naam, is noch klein, noch onbeduidend, maar zijn aan bidding van Hel Bezit beneemt he-m de gave der teerder lie id en de liefde van de vrouw, waar hij naar smacht, blijft hem onthouden, zijn gansche leven lang. Men kan zich moeilijk een Iragischer fi guur voorstellen dan Sonnies the Man of Properly;, die in zijn persoon alle teedere gevoelens schijnt af le slooten de diepste en meest menschelijke vers tangens van zijn hart nooit in vervulling ziet gaan. -Met al zijn succes in de maat schappij mislukt hij als „leven". Gals worthy's tooneelwerk heeft den naam tendentieus le zijn, terecht zijn objec tiviteit is hier niet zoo zuiver en door de wijze, waarop hij zijn personen teekent en hen in situaties brengt doel hij zijn best invloed uil te oefenen op zijn pu bliek, opdat liet doordrongen worde van zekere onrechtvaardigheden en misstan den in de maatschappij. In zijn looneel- werk neemt hij het altijd op voor de verdrukten en in het bijzonder voor hen, die in aanraking koinen met de wei. Rechtsuitoefening in de maatschappij stelt hij altijd voor als een soort gelega liseerde wreedheid en nooit schrijnender dan in ,.Justitice". In zijn nieuw stuk „Escape" Ontsnapping laat hij weer zien met hoeveel vuur de ordelijke menschheid bereid is baar anli-soodale leden overtreders, misdadigers; le ach tervolgen en onschadelijk le maken.'Maar „Escape" is als aanklacht veel milder dan vroeger werk van hem. Wij ontmoe ten er wel weer de brute dienaren van, de justitie maar de man, die de wet ontvlucht, komt er hij het publiek veel beier af dan wij van Galsworthy ge woon zijn Hel verhaal is ongeveer als volgt Een oud-majoor van het leger, man van ridderlijke inborst, ontmoet s avonds in Ilyde Park een meisije-vhn- de-straat, mèt wie hij een gesprek aan knoopt. Het gesprek is onschuldig maar een politieagent in burger, die de vrouw er al lang van verdenkt dat zij voorbij gaande mannen lastig valt, wit haar verachten, dat zelfs mijn gezin en u in bitterheid zou verkeeren, en ik zou vervolgd worden door hel sjiookset van afschuwelijke vrees, dat gc eenmaal zoudt weten wal ik ben - een ellendige paria, lager dan een vagebond." Zij beantwoordde zijn blik met vast heid, ep» toen hij opgehouden had met spreken zei zij flink: „Er is niets, J-im. dat ge doen kondt, niets dat ge ooit gedaan kunt hebben, dat mijn liefde van 11 zou afkeercn. Zeg het mij, Jim. Ik heb het recht liet tei weten." „En God helpe mij!" mompelde hij op schorren loon, „ik heb het recht niet, het u le zeggen." „Wat ge ook doel, Jim, ge kunt mij niel van u stooten Ik zal u volgen, waar ge ook gaat. Als gij u voor mij verbergt, zal ik u opzoeken, als 't moet tot in de versie hoeken der wereld Als gij me wegstoot, z^al ik me aan u Vast bonden. Als ge me wegjaagt, zal ik als een hond naar uw drempel terugkruipen Ik heb u lief en gij behoort inij tot hel oogen- bfik, dat gij me even vast als nu in de oogen ziet en tot mij zegt „Ga van hier, ik heb u niet meer l'ief". Dan zal ik heengaan, Jim, maar eerder niet Haar stem bleef vast tot het laatste. Toen zij uitgesproken had, sloot zij haar oogen als om de wereld builen te slui ten, en wachtte op zijn kus. Zijn twee handen lagen als vuur tegen haar wan gen; zij voelde, dat zijn hart en ziel en .arresteeren. De ridderlijke majoor, Matt Denant is zijn naam, verklaart met klem dal de vrouw hem met heeft aangespro ken en dat zij hem niet lastig valt. De, „stille" is niet overtuigd en treedt ruw op. De majoor ontsteekt in toorn en slaat den wetsdienaar neer, die dood wordt opgenomen, omdat hij met het hoofd op een ijzeren hek viel Het is geen ge val van moord, zooals een hysterische vrouw uit het publiek, die aan hel einde van de première, tegen de tendentie van hel stuk protesteerde, meende, maar een geval van manslag met verzachtende omstandigheden. Niettemin krijgt Denant de zware straf van vijf jaar gevange nisstraf, zwaar omdat de omstandighe den, zooals wij die op het looneel zagen, de hoffelijkheid van Denant, het inner lijk fatsoen van de gevallen vrouw, de verklaarbare maar rampspoedige fout van den hondigen politieman in een moeilijk parket, om minder strengheid schenen le vragen Ter gelegenheid van een dier dikke Londensche misten weet Denant gedurende gevangeniswerk aan zijn bewakers te ontsnappen. De „Es cape" begint. Na een nacht van hard loopen is Denant bij het optrekken van, den mist vrijwel op de plaats van ver trek terug. Hij zoekt bescherming in een slaapkamer vin een stouw, die hem helpt, hem gelegenheid geeft zich Je, scheren on hem voorziet van regenjas en 'schluig van haar man, opdat hij zich als vreedzaam visscher kan vérmommen. Onder hel vissclien komt er een oud- echter langs, die schijnt te beseffen, dat de visscher de vluchteling is, maar die er geen pleizïer in vindt hem le verra den Denant krijgt het echter als vis scher al spoedig te warm en renl weg, op zijn vlucht binnenvallend in een ge zelschap picnie-endc menschen, die liij van wat voedsel en van hun bordje ver lost. Hen hoer en zijn knechts helpen de politie maar Denant is hun te slim af en vindt een oogenhtik onderdak in het huis van twee ongetrouwde zusters, de eene preutsch en benepen, de andere sporllief ve'n vrijdenkend Denant voeTt dat hij hier een soort twistappel zou worden en vlucht daarom maar weer verder, op de wijze van het hijgend hert, door zijn jagers achtervolgd Ten slolte belandt hij in de coiisistoneka-: nier van een dorpskerkje, waar de on sympathieke dominee den elhischen kant van de zaak gaal bespreken en zich gaat afvragen in hoe verre zijn ziel zou worden bezoedeld indien hij den vluchteling hielp. Hel is typiscïi voor Galsworthy, dal hij den dominee het minst christelijk maakte van alle men schen met wie de achtervolgde in aan raking komt. Denanl verstopt zich na een le lange scène, die het geduld van het publiek en dal van den vluchteling op zware proef moest stellen, onder de kerkbanken. De politie komt binnen, en de veroordeelde besluit den dominee le redden uil de verlegenheid, waarin het conflict tusschen natuurlijk medelij den en cultuurlijk geweien hem .had ge bracht. Denant geeft zich aan.zijn ver volgers over; hij kon aan veel ontsnap pen maar niel aan zijn eigen geweten. Wij hadden graag den vluchteling zien ontkomen, maar Galsworthy was tol dit trieste einde gedwongen. Het spel was er uiteraard om begonnen. Hel stuk heeft van de eerste opvoering af volle zalen gehad De hoofdrol, bijna deeenige rol, wordt voortreffelijk vervuld door Nicholas Hannen, die in zijn beperking oen meester is van het looneel. liet be gin van het verhaal wordt gegeven in een proloog, die alleen een tocht naar den Ambnssadors-schouwburg waard is. De volgende scènes volgen elkaar kalei- doscopisch op, als kleine episoden, en de lechniek van den opzet doet daarom denken aan de bioscoop. Maar de over eenkomst is oppervlakkig en uiterlijk alleen. Galsworthy heefl zich in dit stuk opnieuw een dramaturg getoond van groote gaven, met weergaloos begrip van de eischen van indrukwekkend looneel Als lendentiestuk is „Escape" niel zoo sterk als vorig werk; het is er uiteraard beter om. Niettemin krijgt de justitie zinnen, om haar riepen, en die volkomen overgave van haar wisten, die zij zoo bereid was le geven; en toen zij ein delijk zijn lippen op de hare voelde, viel haar heerlijk lichaam in zijn armen als een statige lelie, d'ie door de zonne hitte verbrand is. HOOFDSTUK IX. 1. De hand met het liftecken. Slechts enkele oogenhlikkeu waren voorbijgegaan; voor hen leek hel een eeuwigheid. Toen klopte de buitenwe reld legen de poorten van hun para dijs. Er was drukte buiten, geluid van stemmen, gekletter van paardenhoeven op den grond, de kreet van een vrouw!, een paar vloeken. Barbara, wier eenige gedachte Jim en Jim's veiligheid was, smoorde een uitroep van schrik, en maakte zich bijna ruw* uit zijn -armen los. „Heat is kolonel Scrape!" stamelde zij. „Kom Jim hij moet u niet vindij,... Hij beloofde mijmaar maaT ik verlrouw hem niet Ik ver trouw niemand Kom Jim Zij nam' zijn hand en trachtte hem ia de andere kamer le trekken, die de keuken van Mudge was en een achter deur had, die in het bosch uitkwam1. Hier in dit vertrek tusschen de kamer en de keuken waren zij ingesloten - de eenige deur. die dadelijk builen uitkwam, was recht over den weg, waar mannen hadden stilgehouden, soldalen waren al afgestegen, die stonden te ^praten, luid Ie weer een veeg uit de pan; daarentegen zijn de ordelijke menschen die Denant bij zijn poging lot ontsnapping ontmoet, in liet algemeen van een koesterende hu maniteit. De menschheid komt er dus over liet geheel niet slecht af. BEVOLKING. Gedurende de tweede helft der maand Augustus zijn in de gemeente KOUDEKERKE Inge komen: P. Pantus met gezin, E 84, uit Middel burg. - J. Verstraale, A 215, uil O en Ws Souburg J van de Velde met gezin B 181 uit Vlissingen, M. K. Daane gezin B 98 uit Vlissingen. T. Schreu- dcr, D 44, uil Middelburg. T. N. Janse. B 116, uit Vlissingen. C de; Rijke, A 57, uil Middelburg. A. A Geuze met gezin, E 122, uil Middelburg. Vertrokken: O. de Punder met gezin, D 122, naar O. en W. Souburg. N\ de KrakeiJ E 98, naar O. en W, Souburg - Cl dü» Wijze niiet gezin, A 198, Kap Arnemuiden. J. Joosse, E 194, naar^Middelburg M. S de Sinet, E 8, naar Biervliet,. J. L. Samnels-e, Bi 188, naar Zoutelande. L. C. Gernler, A 68, naar Middelburg - J. C. Slrooband, Di 190, naar Hilver sum. C. den Herder mot gezin, B 52. naar Serooskerke. L. Vos met gezin. B 1S8, naar Grijpskerke. GOES Ingekomen P. de Couinck, geb. van Eijkeren, zon der beroep, van 's Heerenhoek, Wesler- straat 10. - P P, Breuer, boomkweekers- knechl, van übercassel (Duilschl.). Poel- weg 8. A. Krijnsen, ladingmeesler Ned. Spoor, van Roosendaal en Nispen, Kreukclmarkl 1. J. Baarends, slrijker. van 's-Gravenhage, SI. Jaeobstraat 2'2 M. Wi. A. Ross, verpleegster, van Poor- lugaal, Magdalenaslraal 11. J C. van de Velde en echlgenoole. tandarts, van Bergen op Zoom, Groole Kade 26. O. M. Barcntson en gezin, timmerman, van Middelburg, Lange Vorstslraat 12. J. de Mul, drukker, van Terneuzen, St. Jaeobstraat 52. A. Verbrugge, bakkers knecht, van Wemeldinge. De Ruijterlaan 34. Vertrokken: J. W. Kools, koopman, naar Schore, Julianaslraat. - M Imanse, bakkers knecht, naar Wolphaarlsdijk, Dorpsslraat 44. D. Hibelx, koopman, naar Rotter dam, Paul Krugerslraat 185a. J. K Dagevos en gezin, boekhouder, naar Kloelinge, A 13. P. Verplakke, veld- arbeider, naar Amsterdam. Korte Kolk- sleeg 611. H de Dreu en echfgen chauffeur, naar Amsterdam. Keizers gracht 370. N. Faasse, onderwijzeres, naar Eruiningen, Oostdijk. K Halb- meijer, opzichter-teekeiiaar. naar Leiden, Breestraat 40. BURGERLIJKE STAND. Koudekerk^ Van 1G31 Augs. Ondertrouwd M .1 Noordzij, jin. 31 j. en C. C. Stuy. jd. 35 j.; D. van Leuverden, jm. 19 j. en A. Wielemaker, jd 22 j. Getrouwd A. Kasse, jm. 28 j. en K.i S. den Baars, jd. 26 jJ. B. Wich-1 man, jm. 24 j en J. van üijke, jd. 20 j.; I). Wielemaker, jm. 25 j. en N. Kesleloo,| jd. 25 j G. P. Nieuwenhuijze, jm. 23 j. en J. Dingemanse, jd. 21 j.; C. E. Desloo- ver, jm. 28 j. en J. C. Slrooband, jd. 23 j. Bevallen L. van Sluis, geb. Mesie, z., L. Tevel, geb. Mesie, 2 d.; J. Cvvat, geb. de Potter, z.; J. P. Cyvat, geb. Job- se, d.; J. Keij, geb. Pattenier, z. Overleden M. de Kan, man van A. Verhage, 72 j., P. Adriaanse, man vanP. M. Janse, 62 j. praten, en om den smid riepen. Etetrt oogenblik onderscheidde Barbara duide lijk den klank van de stem van kolonel Scrape, die Jim's naam noemde. „Jim", fluisterde zij, „ge kunt gemak kelijk hol bosch bereiken. Zij willen u eigenlijk niet hebben hel is om Tubal Longshankes le doen." „Tubal?" vroeg Jim droomerig. Hij scheen nu le droomen, niet gehoord te hebben, wat er buiten gebeurde, en was alleen bewust van een overheerschend verlangen, om haar nog wat langer bij hem le doen blijven. „Ja, Tubal Longshankes", .antwoord de zij mei aandrang. „Hij is de laagste verrader op Gods aardbodem. Van och tend onderhandelde hij met kolonel' Scrape, om hel geheinï van uw schuil plaats le verkoopen. Ik hoorde hem; daarom kwam ik u waarschuwen, J,im. Hij zeide, dal ge beloofd had! naar Sluit- Tord le gaan, om zijn moeder le bezoe ken, die ziek was." „Oh, bij Gonja," riep Jim op vreem den loon uil. Dal had ik vergelen Maar hel is niet le faal", voegde hij er bij, ert hij reikte naar zijn hoed. „Ge zijt krankzinnig Jim," viel Barbara ongeduldig in >.Kolonel Scrape is een dweper Hij zou u zelfs nu willen heb ben, als hij kon of als hel zijn man nen niet gelukte Tubal te vinden." (Wordt vervolgd.) F RISCHHEI D Hoe kan men in den zomer daarnaar verlangen. Welk een belangrijke rol vervult daarbij de zeep, waarmee men zich dagelijks wascht. COCOS-ROZENZEEP met het „Anker" verfrischt door haar zacht parfum, schuimt over vloedig. wascht vlug en schoon door haar snel reini gende eigenschappen Kortom het is de zomer-toiletzeep bij uitnemendheid. Let vooral op naam cn merk In elke doos 2 strookjes voor waardevolle cadeaux KtfiEEPFABRIEKEN^HE TANKER Vh.GEBR.DOBBELKANN NIJMEGEN^ tei yobf WÉFlfliiwiili Spzicir le Goes. Volledige opleiding voor examens Zeeland en eventueel voor den Rijkswaterstaat. Voor ieder vak speciale leeraren. Geregelde excursies. Voor plaatsing der geslaagden wordt zooveel mogelijk zorg gedragen, zoodal de reeds gediplomeerden allen in be trekking zijn. De nieuwe cursus begint 18 SEPTEMBER. Aanmelding en in lichtingen bij M. P. DE LOOFF, Kleine Kade, Goes. Zij, die niet in het bezit zijn van een diploma eener H. B. S., Ambachtsschool of Mulo-diploma e. d., zullen een toelatingsexamen moeten afleggen. t ecAt üi clexe* Eaaas&S tF W1 W1 V IF HENDRIKSE C»'* BANKIERS- EFFECTENKANTOOR MIDDELBURG. INCASSEERINGEN DEPOSITO'S EFFECTENORDERS HAN DELSCREDI ETEN GOEDEREN BELEENING SAFE-DEPOSIT ASSURANTIËN. Ehofcud» Drahk«xlJ 6. W. PEN

Middelburgsche Courant | 1926 | | pagina 6